Krycie plodiny v chladnom počasí - kedy a kde zasadiť krycie plodinyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Heather Rhoades

Krycie plodiny pre záhradu sú často prehliadaným spôsobom vylepšenia zeleninovej záhrady. Ľudia často považujú čas od neskorej jesene do zimy do skorej jari za čas, keď sa zbytočne míňa priestor so zeleninovou záhradou. Myslíme si, že naše záhrady v tomto období odpočívajú, ale vôbec to tak nie je. Počas chladného počasia môžete urobiť niečo, aby ste si vylepšili záhradu na budúci rok, a to pomocou krycích plodín.

Čo je to Cover Crop?

Krycou plodinou je čokoľvek, čo sa vysádza, aby sa doslova „zakryl“ kus pôdy, ktorá sa nepoužíva. Krycie plodiny sa používajú z najrôznejších dôvodov, od zeleného hnoja cez vylepšenie pôdy až po ničenie buriny. Pre domáceho záhradníka padá otázka, kde pestovať krycie plodiny, na to, ktorá časť vašej záhrady bude počas chladného počasia prázdna.

Krycie plodiny sa najčastejšie vysádzajú ako zelený hnoj. Krycie plodiny fixujúce dusík sú veľmi podobné hubám, ktoré nasávajú dusík a ďalšie živiny, ktoré by sa inak mohli burine stratiť alebo zmyť dažďom a topením snehu. Aj rastliny, ktoré neobsahujú dusík, pomôžu zabezpečiť, aby sa veľa výživných látok v pôde mohlo vrátiť do pôdy, keď sú rastliny na jar obrábané.

Krycie plodiny sú tiež úžasným spôsobom, ktorý pomáha udržiavať a dokonca zlepšovať stav vašej pôdy. Pri výsadbe krycie plodiny zabraňujú erózii tým, že držia vrchnú pôdu na danom mieste. Pomáhajú tiež znižovať zhutňovanie pôdy a napomáhajú rozkvetu prospešných organizmov v pôde, ako sú červy a baktérie. Keď sa krycie plodiny zapracujú späť do pôdy, zvýši sa nimi získaný organický materiál o to, ako dobre dokáže pôda zadržať vodu a živiny.

Nakoniec, keď sadíte kryciu plodinu, pestujete rastliny, ktoré môžu konkurovať burine a iným nežiaducim rastlinám, ktoré by sa chceli usadiť vo vašej prázdnej záhrade. Ako môže hovoriť veľa záhradkárov, zeleninová záhrada, ktorá je cez zimu prázdna, bude často naplnená studenou odolnou burinou v polovici jari. Krycie plodiny tomu bránia.

Výber plodiny krytu do studeného počasia

Existuje veľa možností na pokrytie plodín a to, čo je pre vás najlepšie, bude závisieť od miesta, kde žijete a od vašich potrieb. Krycie plodiny spadajú do dvoch kategórií: strukoviny alebo trávy.

Strukoviny sú prospešné, pretože dokážu fixovať dusík a bývajú odolnejšie voči chladu. Môže však byť tiež trochu ťažšie ich založiť a musí sa naočkovať pôda, aby mohli strukoviny správne prijímať a ukladať dusík. Medzi strukoviny patria:

 • Lucerna
 • Rakúsky zimný hrášok
 • Ďatelina Berseem
 • Čierny zdravotník
 • Kuriatko škvrnité
 • Cowpea
 • Crimson ďatelina
 • Hrach poľný
 • Chlpatý vikev
 • Konské fazule
 • Ďatelina Kura
 • Fazuľa mungo
 • červená ďatelina
 • Sójové bôby
 • Ďatelina podzemná
 • Ďatelina biela
 • Biely ďatelina
 • Woolypod vikev
 • Žltá ďatelina

Travné krycie plodiny sa pestujú ľahšie a dajú sa použiť aj ako veterné bloky, ktoré ďalej pomáhajú predchádzať erózii. Trávy nebývajú chladné a nemôžu fixovať dusík. Niektoré trávne porasty zahŕňajú:

 • Ročná tráva
 • Jačmeň
 • Triticale
 • Pšeničná tráva
 • Zimná raž
 • Ozimná pšenica

Zimné krycie plodiny vám môžu pomôcť vylepšiť a využívať záhradu po celý rok. Použitím krycích plodín do záhrady si môžete byť istí, že v budúcom roku budete zo svojej záhrady vyťažení čo najviac.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o všeobecnej starostlivosti o zeleninovú záhradu


Plodiny v záhrade bez dozoru, ako zastaviť budúcoročnú burinu túto jeseň!

Pokiaľ ide o záhradníctvo s nízkou údržbou, nič vám nemôže pomôcť, ako napríklad výsadba plodín na záhradné pokrývky.

Zahradné krycie plodiny bez obrábania záhrady hrajú hlavný faktor pri odstraňovaní buriny z vašej záhrady!

Chcete v budúcom roku vylúčiť takmer všetky svoje ťažkosti spojené s odstraňovaním buriny?

Chceli by ste zeleninu na budúcu jar vysadiť s ľahkosťou a bez problémov s rototillerom?

A láka vás myšlienka stopercentného oplodnenia vašej záhrady prirodzene?

No, ak na jeseň tohto roku zasadíte pôdu, ktorá bude obsahovať pôdu bez buriny a bez kultúrnych plodín, ste na dobrej ceste ku všetkým trom a ďalším!


Druhy krycích plodín

Existujú tri hlavné kategórie, v závislosti od ich vlastností a možností použitia: trávy, strukovinya širokolisté ne strukoviny. Vo väčšine prípadov kombinujú naraz niekoľko funkcií, ako je prevencia erózie, zlepšenie kvality pôdy, okrem iného aj pasenie.

 • Trávy sú jednoročné obilniny ako pohánka, raž, pšenica, kukurica, jačmeň, ovos atď. Rastú pomerne rýchlo a zanechávajú ľahko zvládnuteľné zvyšky. Ich vláknité vláknité koreňové systémy sú silné a chránia pred eróziou. Pokiaľ ide o živiny, hromadia pôdny dusík zo symbiózy s Azospirillum, napriek tomu nevlastníte vlastnosť na fixáciu atmosférického dusíka.
 • Strukoviny Užite si slávu pre obohatenie dusíkom ako krycie plodiny fixujúce dusík. Ich energický taproot systém pomáha pri nežiaducom zhutnení pod povrchom, keď rastliny rastú. Čím je rastlina väčšia, tým viac dusíka dokáže upraviť. Príkladmi strukovín sú karmínová a biela ďatelina, cowpeas, lucerna, vika chlpatá, fava fazuľa.
 • Broadleaf non-strukoviny absorbujte pôdny dusík, držte pôdu na danom mieste a urobte zelený hnoj. Nevyžadujú ďalšie ukončenie, ktoré zvyčajne zomrie v nepriaznivom zimnom počasí. Ne strukoviny používané ako plodiny na spadnutie by sa však mali z dôvodu ochrany buriny ošetriť pred sadením. Tento typ zahŕňa hlúbovú zeleninu, krmoviny, repku, nechtík, horčicu a ďalšie.


Kŕmte záhradnú pôdu krycími plodinami

Mnoho záhradkárov používa krycie plodiny, aby zabránili tomu, aby pôda cez zimu odfúkla. Ďalšou výhodou pestovania krycích plodín je to, že na konci zimy je možné obrábať rast listov a koreňov, aby sa pomohlo uvoľniť ťažké pôdy a zlepšila sa celková štruktúra pôdy a úrodnosť. Tieto krycie plodiny, známe tiež ako „zelené hnojenie“, môžu byť obzvlášť cenné pri príprave nového miesta na záhradníctvo alebo pri sanácii ťažkého alebo zhutneného miesta.

Krycie plodiny sa obyčajne vysievajú koncom leta alebo začiatkom jesene. V založených záhradách počkajte až po zbere letnej zeleniny. Typ pestovanej plodiny bude závisieť od požadovanej funkcie a dostupnosti. Ozimná raž, pohánka, vňať chlpatá a ozimná pšenica sú ideálne na použitie ako krycie plodiny a patria medzi najčastejšie dostupné v záhradných centrách a zásielkových katalógoch.

Množstvo osiva, ktoré sa má vysadiť, sa bude líšiť podľa druhu, ale všeobecne sa zimné krycie plodiny vysievajú v množstve 2 - 3 libry na 1 000 štvorcových stôp. Pôdu obrábajte alebo rýľujte a sypte osivo na zakrytú plochu do hĺbky zodpovedajúcej veľkosti osiva. Veľké semená by mali byť pokryté štvrtinou až pol centimetrom pôdy alebo kompostu. Na povrchu môžete nechať malé semiačka a ľahko ich zhrabnúť. Naneste tenkú vrstvu voľnej slamy, aby ste chránili oblasť pred vetrom a odtokom pred silnými dažďami.

Hnojenie nie je spravidla potrebné, zvlášť pri zavedených záhradných záhonoch. Niektorí členovia čeľade bôbovité, najmä lucerna a vika, skutočne uľahčujú fixáciu dusíka v spojení s určitými pôdnymi baktériami. Baktérie kolonizujú v uzlinách koreňov strukovín.

Rast koreňov krycích plodín pomôže uvoľniť ťažké alebo inak zhutnené pôdy a pridanie odumretého lístia neskôr v zime alebo na jar zlepší prevzdušnenie, schopnosť zadržiavať vodu a stav živín. Kryciu plodinu je potrebné zaorať niekoľko týždňov pred jarnou výsadbou, aby mala vegetácia možnosť trochu sa rozložiť. U rastlín, ktoré majú veľký objem vrchného rastu, ktorý má tendenciu sa zamotávať do hrotov oja, koste najskôr vrcholy, až potom spodné časti.


Výhody orezania krytu

Kŕmte pôdny život. Predstavte si krycie plodiny ako malé továrne na slnečnú energiu využívajúce slnečné svetlo na premenu vody a oxidu uhličitého na listy a korene, ktoré uvoľňujú uhľohydráty a ďalšie zlúčeniny na udržanie pôdnych mikróbov, dážďoviek a inej fauny, ktoré robia pôdu úrodnou. Živiny neustále cyklicky prechádzajú cez rastliny a späť do pôdne pokryvných plodín udržujú tento cyklus v chode, keď nepestujete iné plodiny.

Chráňte pôdny život. Bez krytu rastlín alebo mulča na ochranu môžu byť prospešné pôdne mikróby zabité ultrafialovým žiarením a extrémnymi výkyvmi teplôt.

Zabráňte erózii. Holá pôda je tiež citlivá na eróziu. Aj na relatívne rovnom povrchu môžu zimné dažde zmyť ornicu.

Zabráňte burine. Rýchlo rastúce padajúce krycie plodiny konkurujú neskorým burinám, ako sú napríklad kvakatá tráva a cícer.


Krycie plodiny

Krycie plodiny sa pestujú mimo vegetačného obdobia plodinových plodín, zvyčajne sa vysievajú na jeseň a usmrtia sa pred jarnou výsadbou.

Celoročné udržiavanie živých koreňov v zemi môže zlepšiť vodné hospodárstvo, ochranu pôdy a zachytávanie živín, avšak na zabezpečenie úspechu je potrebné im venovať rovnakú pozornosť ako plodine.

Skúste najskôr pokryť plodiny v malom rozsahu a pozrite sa na rozdelenie nákladov zo strany štátnej správy a samosprávy.

Niektoré z najlepších príležitostí sú pre skoré zbery konzumných plodín, ako je kukuričná siláž, malé zrná a konzervy ako fazuľa a hrášok, pretože pri neskorom lete a začiatkom jesene získate intenzívnejší rast.

Na poliach, kde sa pšenica práve zberala, by ako krycia plodina fungovalo jednoduché ponechanie pšenice opätovne sa siať bez obrábania pôdy. Krycie plodiny však môžu fungovať aj so štandardnými striedaniami kukurice a sóje.

Minnesota pokrýva recepty na plodiny

Ako rýchly spôsob, ako začať, recepty na krycie plodiny v Minnesote poskytujú podrobné pokyny k niektorým z najrizikovejších východiskových bodov pre krycie plodiny. Tieto recepty nepokrývajú všetky možnosti, ale môžu pomôcť začiatočníkom získať čo najviac kúskov na začlenenie krycích plodín do farmárskej prevádzky.

Kontrola erózie

Krycie plodiny znižujú eróziu niekoľkými rôznymi spôsobmi.

 • Živé krycie plodiny nad zemou chránia pôdu pred dopadmi zrážok a znižujú vplyv vetra. Odtok je po ceste znížený.
 • Pod zemou korene držia pôdu na mieste počas aktívnych eróznych udalostí a vytvárajú štruktúru. Lepšia štruktúra pôdy znamená, že je menej pravdepodobné, že pôda eroduje, aj keď je neskôr v sezóne holá, napríklad medzi zberom úrody a výsadbou krycích plodín.
 • Odtokový sediment tiež obsahuje pôdu P, takže znižovanie odtoku je dôležitou stratégiou na zníženie zaťaženia P v povrchových vodách.

Infiltrácia a vodné hospodárstvo

Krycie systémy koreňových plodín vytvárajú veľké kanály cez pôdu, aby umožnili zvýšenú infiltráciu. Tento efekt je obzvlášť významný pre druhy, ktoré majú veľké taprooty, ale zvyšujúca sa infiltrácia sa zaznamenáva aj u iných druhov krycích plodín.

 • Zvýšená infiltrácia znamená, že počas daždivých prameňov v Minnesote je menej pravdepodobné, že polia zostanú nasýtené.
 • Mnohí poľnohospodári hlásia podmienky suchého poľa rýchlejšie po daždi, keď používajú krycie plodiny.

Krycie plodiny môžu tiež pomôcť pôde zadržiavať vodu tým, že budujú štruktúru a vytvárajú sieť veľkých a malých pórov.

 • Len čo voda prenikne do pôdy infiltráciou, zadržuje táto sieť pórov vodu pre rastliny, aby ju mohla podľa potreby prijať.
 • Toto zvýšenie schopnosti zadržiavať pôdnu vodu môže byť obzvlášť prospešné v suchých rokoch.

Zníženie dusičnanov

Redukcia pôdneho dusíka je v Minnesote dobre zavedená pre rôzne krycie plodiny.

 • Dusičnan sa v pôde často ponecháva po jesennom zbere kukurice.
 • Zimná krycia plodina absorbuje pôdny dusík, takže je k dispozícii menej dusíka na vylúhovanie. To je dôležitá výhoda pre zníženie kontaminácie dusičnanmi spodných vôd.
 • Poľnohospodári by mali očakávať určité vyčerpanie dusičnanov krycími plodinami a podľa toho naplánovať plodnosť nasledujúcej sezóny.
 • Testovanie pôdy pred aplikáciou N na tržné plodiny môže pomôcť pri odporúčaniach pre konkrétne oblasti.


Pozri si video: L. Fojtíková: Ochrana kukurice proti burinám


Komentáre:

 1. Manute

  Skôr výborný nápad

 2. Taban

  It seems to me, you are not right

 3. Chesley

  Willingly I accept. Podľa môjho názoru je to zaujímavá otázka, zúčastním sa diskusie.Spolu môžeme dospieť k správnej odpovedi. mám istotu.

 4. Bliss

  Very good thoughtNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Dizajn linkedin zjednotenej svetovej vysokej školy

Nasledujúci Článok

Ázijské ovocné stromy v južnej kalifornii