Bagolaro - Celtis australisWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Bagolaro

Hackberry je veľký strom, veľmi robustný a dlhoveký, môže dosiahnuť výšku 25 metrov, rastie spontánne a je typický pre oblasť Stredomoria a západnú časť Ázie. Hackberry je veľmi odolný voči rôznym nepriazniam, ktoré príroda predstavuje, a má pomerne vysokú rýchlosť rastu. Kmeň tejto rastliny nie je príliš vysoký a má na základni oveľa väčší priemer, keď je mladý, má svetlú farbu a je hladký, ako dospelý je veľmi bohatý na rebrá, primárne vetvy sú veľké, zatiaľ čo sekundárne takmer vždy sú previsnuté a získavajú tmavšiu farbu. Koruna je okrúhleho tvaru, veľmi hrubá a široká, veľmi obľúbená u vtákov, ktoré ju používajú ako úkryt. Listy hackberry sú predĺžené a trochu asymetrické, v hornej časti tmavšie a majú väčšiu drsnosť; na jeseň zožltnú a vypadnú po objavení sa prvých prechladnutí. Obdobie kvitnutia hackberry koná sa od apríla do mája, jeho kvety sú veľmi malé a spájajú sa do tvaru strapca. Plody sú žlté alebo svetlošedé kôstkovice, zatiaľ čo po dozretí tmavnú, majú sladkú chuť a z tohto dôvodu ich má väčšina vtákov veľmi rada. Krušpán sa používa predovšetkým na zalesňovanie kamenistých alebo ťažko kultivovateľných oblastí. Z nábytku z borovicového dreva je vyrobené poľnohospodárske náradie, ktoré je vynikajúce pre prácu so sústruhom. Taktiež sa často používa ako palivo. Táto rastlina sa tiež ľahko prispôsobí kamenistým pôdam alebo pôde bohatej na vápenec. Hackberry je rastlina, ktorá je zvlášť vhodná na pestovanie ako bonsai.


Druhy

Existujú niektoré druhy, ktoré sa líšia od austrálskeho pre niektoré vlastnosti:

Celtis Occidentalis: kôra tohto druhu je tmavá a má veľa trhlín.

Celtis Aetnensis: je to typický druh regiónu Sicília, má veľmi pomalý vývoj a nikdy nedosahuje vysokých výšok.

Celtis Laevigata: jeho krátkosť je červená a je rozšírená najmä v Severnej Amerike.


Zem

Krušpán ma rád slnečné stanovište, ale dobre sa prispôsobuje chladnému aj horúcemu podnebiu. Uprednostňuje kamenisté, vápencovo bohaté a dobre priepustné pôdy.

Najvhodnejší terén pre hackberry skladá sa z rašeliny, hliny, keramzitu a časti organických látok.


Násobenie

Hackberry sa množí veľmi jednoduchým spôsobom rezaním alebo výsevom.

Polodrevné odrezky sa ako vždy pre tento proces odoberú z materskej rastliny na jar alebo na jeseň. Ak chcete podporiť vzhľad koreňov, vložte odrezky do roztoku, ktorý podporuje ich rast a vždy udržiavajte pôdu na správnej úrovni vlhkosti.

Pokiaľ ide o množenie semenami, musí sa to brať zo zrelej kôstkovice, plodu hackberry, na konci letného obdobia a na jeseň sa vyseje do zárodkov. Semená by nikdy nemali byť vystavené priamemu slnku alebo nepriaznivému počasiu. Prvé rastliny sa získajú na nasledujúcu jar, dajú sa do kvetináčov a budete si musieť počkať asi dva alebo tri roky, kým budú dostatočne silné a robustné.


Hnojenie a zavlažovanie

Na jeseň by bolo vhodné dať pod päsťou kríkov nejaké organické hnojivo.

Pre hackberry všeobecne je dostatočná voda, ktorú prijíma z dažďov, a to aj preto, lebo táto rastlina dobre toleruje sucho. V prípadoch, keď je obzvlášť predĺžená, bude potrebné ju zaliať, najmä ak nejde o exemplár ešte dospelý.


Prerezávanie

Prerezávanie hackberry by sa malo robiť pravidelne, najmä aby mala koruna svoj už charakteristický zaoblený tvar a aby sa mohla rovnomerne rozvíjať. Táto rastlina má rýchly rast, ale iba ak operácie, ktoré potrebuje na svoj najlepší vývoj, sú vykonávané správne a pravidelne, bez najlepšej starostlivosti sa bude táto rastlina vyvíjať aj dlhšie alebo zriedkavejšie a slabšie. Počas výsadby je potrebné dávať pozor na korene kríkov, pretože by mohli rásť nepravidelne a spôsobiť rastline problémy a utrpenie. U dospelých a dospelých rastlín by bolo lepšie nezasahovať často do likvidácie suchých alebo poškodených konárov.


Nehnuteľnosť

Vlastnosti hackberry sú veľa a medzi nimi môžeme spomenúť tie hlavné: sťahujúce, protihnačkové, osviežujúce.

Listy sa používajú najmä pri problémoch s črevným systémom, pokiaľ ide o vnútorné použitie, môžete si pripraviť odvar a každý deň vypiť dve alebo tri šálky. Na vonkajšie použitie by bol vynikajúcim prostriedkom na vyplachovanie úst a hrdla odvar z listov. Je tiež veľmi užitočný na upokojenie a boj proti zápalu ďasien a faryngitíde.


Choroby a parazity

Je to obzvlášť odolná rastlina a netrpí zvláštnymi útokmi parazitov.
Veľký strom, ktorý môže dosiahnuť až 20 metrov na výšku, má Celtis australis priamy kmeň s hladkou, svetlošedou kôrou. Husté tmavozelené lístie vytvára silnú a zväčšenú korunu, ktorá je schopná poskytnúť úplný odtieň od mája do októbra. Kvitne neskoro na jar malými žltými kvetmi, po ktorých nasledujú plody podobné čerešniam, ktoré sú po dozretí hnedej farby. Celtis australis, vybavený silným koreňovým systémom, je pevne ukotvený k zemi, a to aj v kamenistých pôdach. Ideálne v záhradách, izolované alebo v skupinách alebo v radoch pozdĺž tried.

Najnovšie rastliny k dispozícii!

Botanický názov:Celtis australis
Spoločný názov:Bagolaro, lámač kameňov
Chlap:List listnatý
Maximálna výška:20 m
Maximálna šírka:10 m
Vystavenie:Slnko, polotieň
Mrazuvzdornosť:-15 ° / -20 ° C
Ročný rast:Priemerná
Listy:zelené
Kvety:detektívne príbehy
Ovocie:Hnedé kôstkovice
Dodanie:Črepníkový ker
AUTOMATICKÉ kvitnutie obdobiaApríla mája

Získajte viac informácií o Celtis australis

Doba kvitnutia:
Jan Február Mar Apr Mag Dole
Jul Pred Nastaviť Okt Nov. Dec

Botanický názov:Celtis australis
Spoločný názov:Bagolaro, lámač kameňov
Chlap:List listnatý
Maximálna výška:20 m
Maximálna šírka:10 m
Vystavenie:Slnko, polotieň
Mrazuvzdornosť:-15 ° / -20 ° C
Ročný rast:Priemerná
Listy:zelené
Kvety:detektívne príbehy
Ovocie:Hnedé kôstkovice
Dodanie:Črepníkový ker

Pri objednávkach nad 60 € je poštovné zdarma.
Pri objednávkach do 60 EUR sa účtuje príspevok na náklady na dopravu.
Výška príspevku závisí od výšky objednávky a miesta dodania, podľa nasledujúcej tabuľky:

objednať 0 - 19€ 20 - 39€ 40 - 59€ 60+ €
Taliansko14.95€11.95€7.95€zadarmo
Kalábria, Sicília a Sardínia20.95€16.95€11.95€zadarmo

Posielame v dňoch Pondelok, utorok a streda vyhnúť sa možným zásobám cez víkend v skladoch kuriéra, ktoré by mohli ohroziť zdravie rastlín.

Kuriér doručí objednané rastliny v nasledujúcich časoch:

Malé a ľahké objednávky - dodávané v kartónových škatuliach od 1 do 3 pracovné dni

Ťažké objednávky - dodávané na drevených paletách od 2 do 6 pracovné dni

Dodacie lehoty sa môžu oneskoriť v prípade výnimočných udalostí, ako je napríklad štrajk kuriéra, najmä nepriaznivých poveternostných podmienok alebo v určitých obdobiach roka, ako sú Vianoce, Veľká noc, august, alebo ak existujú sviatky v nasledujúcich týždňoch.

Vykopajte jamu veľkú a hlbokú ako dvojnásobok veľkosti hrnca. Vysaďte rastliny Celtis australis bez toho, aby ste ich vložili príliš hlboko. Naplňte dieru zmesou zeminy, vysokokvalitnej univerzálnej záhradnej pôdy a organického hnojiva s pomalým uvoľňovaním. Hrudu pokryte asi pár centimetrami zeminy. Otvor úplne vyplňte potrebnou zmesou, miernym tlakom okolo rastliny, aby ste zhutnili pôdu.


Bagolaro impozantný strom s tisíckami využití

Identifikácia

The hackberry pochádza z čeľade Ulmaceae. Jeho vedecký názov je Celtis Australis, ale častejšie sa tiež nazýva Fraggiracolo, Lodogno, Romiglia, Caccamo alebo Lámač kameňov. Jeho výška je v priemere 12 - 15 metrov, ale v priebehu rokov môže dosiahnuť 20 - 25 metrov. The Celtis Australis je súčasťou listnatých kríkov, čo znamená, že jeho listy padajú v nepriaznivých chladných obdobiach a dorastajú okolo apríla až mája. Je to spontánna rastlina, to znamená, že je schopná normálne rásť v neobrobenej pôde, a teda bez pomoci ruky človeka, pretože je typická pre životné prostredie a má korene v danom území. Je tiež považovaný za veľmi okrasný, takže ho možno použiť ako ozdobu do záhrad, parkov alebo súkromných víl. Je to pôvodná rastlina v južnej Európe, Malej Ázii a severnej Afrike a je rozšírená od Španielska po západnú Áziu. Pokrýva celé talianske územie až do výšky 1000 metrov v horách.

Rast

The hackberry veľa rastie pomaly a má jednu z najdlhšie trvajúcich výdrž medzi kríkmi, v skutočnosti normálne môže dosiahnuť 120 - 140 rokov, ale môže žiť aj 3-4 storočia.
Byť druhom lucivaga (heliofil, ktorý miluje svetlo), bogolario dáva prednosť rastu čerstvých, dobre hydratovaných, subkyselín v heliofilných listnatých lesoch, ale je tiež schopný dobre sa prispôsobiť skalnatým a suchým povrchom.

Bonsai strom Bagolaro (5)

Názov Spaccasassi v skutočnosti vychádza z jeho zvláštnosti, ktorá spočíva v tom, že má také robustné a mohutné korene, ktoré sú schopné počas vývoja úplne rozdrobiť kamene a vytvoriť tak priestor na danom území. Nie je náchylný na choroby spôsobené parazitmi a preto nepotrebuje veľkú údržbu, ale aby ste v prvých 5 alebo 6 rokoch života rástli zdravo, bolo by dobré v jesennom období zakopať nejaké hnojivo. Ideálne podnebie, v ktorom pŕhľava lesná rada rastie, je určite slnečné a teplé priestory, pretože je to veľmi silný a robustný strom, bude po niekoľkých prvých rokoch schopný dobre tolerovať chlad, dážď a drsné podnebie.

Kmeň a konáre

Krušpán, najmä v rozvinutej fáze rastu, má mohutný, impozantný a robustný kmeň a zatiaľ čo v prvých rokoch rastu je jeho povrch veľmi hladký, časom tvoria veľké rebrá. Jeho drevo je veľmi pružné, elastické a húževnaté, má lesklú šedo-popolavú farbu, niekedy nazelenalú. Jeho vetvy sú na druhej strane dvoch rôznych typov: existujú hlavné, ktoré sú veľmi kompaktné a majú značnú veľkosť a majú za úlohu úplne podopierať hrubú korunu, a potom existuje veľa malých tenkých a tmavších sfarbení. vetvičky, ktoré sú vybavené početnými belavými lenticelami, čo sú vodorovné pruhy, ktoré zaručujú ľahký prenos kyslíka z vonkajšieho prostredia do vnútorných tkanív rastliny.

Listy a kvety

Byť rastlinou širokolistý, borovica lesná má početné veľké listy, široké 5 až 15 cm a dlhé 10 až 30 cm. Sú eliptické, zvyčajne na základni asymetrické a jemne zúbkované do povrchu tela. Řapík je veľmi krátky a jemný, naopak chlopňa (alebo lamela) má zvyčajne veľký a oválny tvar, s tromi primárnymi rebrami na tele, ktoré umožňujú veľmi drsné vnímanie dotyku. Vrchol je naopak ostrého typu, to znamená, že je na okrajoch zúbkovaný, a má špičku, ktorá je zvyčajne dlhá a na jednej strane prehnutá.

THE hackberry kvety obvykle rastú s listami okolo apríla až mája a sú zelenožltej farby. Môžu to byť kvety hermafroditi, teda s osivom aj s pestíkom, príp iba muž, so žltými tyčinkami a vaječníkom zakončeným zakrivenými stigmami na bielom. Na rastline môžete spoznať tradičné solitérne kvety, to znamená jediný prvok kvetenstva, alebo dokonca kvetinové zoskupenia na vrchole malých vetvičiek.

Ovocie bagolaro

THE ovocie, ktoré rastie z borievky majú asi 12 mm a volajú sa subsférické kôstkovice, dužinaté plody s veľmi tenkou šupkou, šťavnatou a dužinatou dužinou, ktoré vo vnútri obsahujú iba jedno semeno. Sú nerozhodní, to znamená, že keď dospejú, neotvoria sa, aby vypustili svoj obsah, ale sú prichytení s metakarpom. Z typické kôstkovice sú broskyne, čerešne, marhule, mandle, slivky a bobule.

Po dozretí kvetov v apríli až máji trvá asi päť mesiacov, kým plody dozrejú, a zber sa dá uskutočniť okolo septembra až októbra. V prvých mesiacoch rastu sa kôstkovice hackberry javia ako biele alebo zelené, potom žltnú a keď sú zrelé, majú tmavo červenofialovú farbu. Plody hackberry majú veľmi príjemnú a sladkú chuť a sú obzvlášť milované okoloidúcimi vtákmi. Semená sú naopak tvrdé a špicaté a v minulosti sa uchovávali a vyrábali z nich ružence.

Rastlina a využitie v Bagolaro

Jahody, ktoré sú veľmi impozantnými stromami, sú schopné odolať veľmi drsnému podnebiu, dažďu, vetru a búrkam, a preto sa často používajú na ozdobenie zelených plôch. Umiestňujú sa hlavne na chodníky obklopujúce ulice, pretože vo vnútri nezavádzajú príliš veľké znečistenie, pretože sú schopné prenášať veľké plochy tieňov a tiež z toho jednoduchého dôvodu, že je možné ich v prípade potreby často orezávať. Ďalej sa z kôry a koreňov vždy extrahovalo žlté farbivo užitočné na spracovanie hodvábnych tkanín. The hackberry drevo , ktorý je jasný a veľmi ľahko sa s ním pracuje vďaka svojej flexibilite, sa vo veľkom množstve používa na výrobu rukovätí, vychádzkových palíc, nábytku, poľnohospodárskeho náradia, kočov, vesiel a sôch. Okrasné listy sú naopak ľahko horľavé, a preto sa používajú ako závesné krmivo. hackberry nerola

Zvedavosť

Podľa populárnej legendy to bol Lucifer, ktorý pri páde z raja priniesol hackberry na zem a zdá sa, že počas zostupu držal konár so silným stiskom. Keď mali listy kríka dobre zasadené na pazúroch, hovorí sa, že pocítili záťaž nenávisti a zhubnú neposlušnosť Lucifera, a preto nadobudli tvar jeho pazúrov.


Strom denne

Il Bagolaro (Celtis australis) je veľmi častý strom zakorenený v ľudovej tradícii, v Padove je rozšírený ako jednotlivci, tak aj v majestátnych radoch. Zhromaždená koruna a kompaktné lístie poskytujú pocit mäkkosti, ktorý tlmí prísnu majestátnosť dospelých exemplárov.

Via Rezzonico, bočná ulica Via Gozzi Via Venezia z pohľadu nadchodu pre chodcov, ktorý ju križuje v blízkosti Stangy. Rad Celtis, ktoré sa zdajú byť tvorené mäkkými vankúšmi. Viale Codalunga, na konci vidieť Palazzo Maldura Mohutné exempláre ulice Via Fistomba v oslnivý májový deň. Naľavo rozkvitnutá robinia.

Tajomstvo pocitu mäkkosti alebo mäkkosti spočíva v hustej väzbe koncových vetvičiek, ktorá sa odhalí, až keď je strom holý.

V zime cez Veneziu Piazza Mazzini v chladnom zimnom dni. Vďaka vetru je chlad taký štipľavý, že ním trpia aj čajky, ktoré hľadajú útočisko na suchu. Vetvenie za vetvením vyzerá ako fraktálne obrázky vytvorené sofistikovaným softvérom Vchod do záhrad Treves Dvojrad z Via Diaz

Veľmi charakteristické listy a plody pomáhajú pri identifikácii.

List hackberry s ozubeným okrajom a výraznou špičkou U niektorých jedincov veľmi výrazný, ako v rastlinách Via Rezzonico Odchádza koncom októbra

Ovocie je kôstkovica (dužinaté ovocie s kôstkou) s hladkou a lesklou šupkou, s tvarom a leskom perly. Najskôr zelená a potom inklinuje k purpurovo čiernej farbe.

Hackberry má veľa bežných mien, jedným z nich je Perlar (alebo Perler), a je ľahké pochopiť prečo. Plody v decembri Kvety sú malé a nepolapiteľné, aby ste ich mohli obdivovať, potrebujete trpezlivosť a načasovanie. Tu, s veľmi mladými listami, na fotografii z polovice apríla. Blízke stretnutie koncom marca Rastlina je jednodomá. Ale kde sú tyčinky? ... ... odsúvajúc sepálky pohára, ktoré vidíte: sú krátke a zostávajú pri spodnej časti piestika.

Aj kôra tohto stromu je zdrojom úžasu, zostáva väčšinou hladká aj u dospelých jedincov, tvarom a farbou pripomína mohutné nohy slona.

Tento exemplár sa nachádza v Giardino alla Rotonda, na námestí Bastione della Gatta na námestí Piazza Mazzini. Trochu skryté, aby ste to pozorovali, musíte ísť hore a otočiť sa za kruhovou budovou, starou nádržou na akvadukt. V popredí charakteristický kmeň Bagolaro, v jednom z mnohých príkladov, ktoré zdobia nadjazd Chiesanuova.

Ak vízia radov fascinuje už na prvý pohľad, pozorovanie izolovaných jedincov zaujme svojou majestátnosťou a eleganciou.

Celtis, ktorý žije v oblasti venovanej Pamätníku padlým z 11. septembra (bohužiaľ v zime 2019 zničený). V pozadí zvonica Chiesa del Carmine. Detské ihrisko Città dei Bambini, záhrada je domovom mnohých ihličnanov, malé stromy, ktoré v strede sprevádzajú veľkú borovicu, sú dva prunusy (myrobaláni). Nočný pohľad na parkovisko Prato della Valle. V pozadí Santa Giustina s elegantnou zvonicou. Tu v nedeľu ráno, keď prichádzajú davy pútnikov. Záhrady arény, kde žije neprehliadnuteľná kolónia celtis australis. Tu na začiatku jesennej fotografie. V záhradách je aj Celtis occidentalis, náš americký bratranec, ale o tom si povieme v budúcom príspevku.


Strom denne

Celtis occidentalis o Americká hackberry je strom veľmi podobný svojmu stredomorskému náprotivku, malé rozdiely sú však značné. V Padove je prítomná na niekoľkých miestach, ale všetko je sugestívne. Predovšetkým do záhrad Treves, kde žijú početné exempláre, niektoré fascinujúce.

Vchod do záhrad Treves v krásny novembrový deň. Záhrady sú v zime otvorené iba dve hodiny denne, čo je len ťažko povzbudzujúce.

Hneď ako miniete nádhernú Catalpu a dosiahnete Negundo Maple, vpravo sa objaví strom, ktorý je zjavne vyrúbaný, ale našťastie živý a zdravý. Je presne taký, neviem, aký je jeho príbeh, ale zdá sa, že kvôli tomu, koľko ťažkostí už prežil, dosiahol vynikajúci stav rovnováhy.

Celtis, ako to vyzerá z príjazdovej cesty. V pozadí sú nemocničné budovy, ktoré na dlhý úsek lemujú záhrady. V júni opäť náš, pri pohľade z opačnej strany Kôra occidentalis hlboko praská a zdvíha dlhé hrebene, ktoré v tomto exemplári akoby tvorili ladné pastilky. Ostatné osoby žijú pri plote, ktorý rozdeľuje záhrady od nemocnice na juh.

Tieto dva druhy sa tiež líšia svojím ložiskom, australalis je zložený a strohý, occidentalis je otvorený a neupravený.

Tu a na nasledujúcich fotografiách nádherné exempláre, ktoré obývajú záhrady Treves V Giardini dell’Arena žijú niektorí Celtis occidentalis zmiešaní so svojimi bratrancami a sesternicami pozdĺž Viale Perlasca. Príklad predchádzajúcej fotografie začiatkom októbra Opäť Giardini dell’Arena, v strede occidentalis, vľavo deodara a vpravo Zelcova

Listy Occidentalis sú menšie ako Australis a mierne zaoblené plody a kvety nevykazujú žiadny rozdiel, snáď okrem farby mierne bledých zrelých kôstkovíc.

Vpravo list australis, vľavo dva listy occidentalis sú svetlejšie a hladšie

Ďalším miestom na nájdenie occidentalis v meste je Záhradné divadlo Palazzo Zuchermann, ktoré je dostupné z ulice Via Matteotti.

Záhradné divadlo Palazzo Zuchermann, Celtis occidentalis

"data-medium-file =" https://unalberoalgiorno.files.wordpress.com/2019/01/celtis-occidentalis-14.jpg?w=300 "data-large-file =" https: //unalberoalgiorno.files .wordpress.com / 2019/01 / celtis-occidentalis-14.jpg? w = 676 "src =" https://unalberoalgiorno.files.wordpress.com/2019/01/celtis-occidentalis-14.jpg "/> Celtis occidentalis obohacuje scénický priestor, vďaka čomu je všetko veľmi sugestívne Úsek mestských hradieb ohraničuje divadlo na západe a je na ňom pamätná tabuľa pripomínajúca čin Novello da Carrara. Plaketa, takmer s istotou od Carla Leoniho. Naľavo yucca. Súkromná záhrada na riviére Ruzante


Video: treeclimbing sction removal of a celtis australis


Komentáre:

 1. Hao

  A sám si to takto skúšal?

 2. Lapidos

  dobrá otázka

 3. Per

  Oooh, presne to, čo potrebuješ.

 4. Heallstede

  I apologize for interfering ... I was here recently. But this topic is very close to me. I can help with the answer.

 5. Yigol

  nudím saNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety