Kráľovnou leta sú jahody: najlepšie odrody a neobvyklé spôsoby ich pestovaniaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jahoda, ktorú poznáme, je európsky hybrid dvoch amerických odrôd. Zrodila sa iba pred dvoma storočiami, ale za túto dobu sa dokázala stať najrozšírenejšou bobuľou v našich záhradách a sadoch. Aby sme boli presní, na záhonoch väčšiny záhradníkov rastú veľkoplodé odrody záhradných jahôd, ktorých predchodcami sú americké druhy: čílsky a virginský. Ale muškátové jahody alebo skutočné jahody, ktoré sú pôvodom zo severnej a strednej Európy, sa používajú iba pri chove a nepestujú sa komerčne. Preto budeme zo zvyku nazývať záhradné jahody jahodami.

Druhy jahôd

Keď si spomenieme na jahody, okamžite vidíme, ako na volantoch a kopcoch zahriatych slnkom dozrievajú jasné, voňavé bobule. Ale chutné bobule v našich posteliach sú rovnaké jahody, aj keď sú oveľa väčšie a líšia sa od lesných chutí.

Záhradné jahody sú bylinné kríky s výškou od 20 do 40 cm. Farba ovocia sa pohybuje od takmer bielej (napríklad u odrody Pineberry) po červenú a čerešňovú. Podľa druhu plodenia sa všetky odrody delia na obyčajný, remontantný a takzvaný neutrálny deň. Najčastejšie sú bežné, ktoré dozrievajú začiatkom leta. Tieto odrody sa používajú v poľnohospodárstve na priemyselnú výrobu.

Opravené a neutrálne odrody denného svetla sa pestujú iba v súkromných záhradách a používajú sa tiež na vedecké účely.

Borovicové jahody majú ananásovú príchuť

Obyčajná jahoda

Jednoplodé jahody sú klasikou, ktorá sa na poliach pestuje už viac ako desať rokov. Všetky odrody tejto bobule dávajú hlavnú úrodu raz v lete. Ale existuje veľa ovocia a sú veľmi chutné. Niektoré odrody sú schopné po chvíli dať ešte zopár bobúľ, ale druhá úroda nemá žiadny vážny priemyselný význam.

Doba dozrievania závisí od vybranej odrody... Existujú skoré aj veľmi skoré a neskoré odrody.

Tabuľka: bežné odrody obyčajných jahôd rôznych období dozrievania

Pozoruhodným zástupcom tejto skupiny je stredne raná ázijská jahoda. Úroda tejto odrody dozrieva v poslednej májovej dekáde. Dlhodobé skladovanie bobúľ je vhodné pre priemyselnú výrobu, takže odroda sa pestuje ako na otvorených posteliach, tak v skleníkoch. Ázia je prispôsobená kontinentálnemu podnebiu, odoláva mrazom až do -17 oC. Hlavnou pozitívnou vlastnosťou odrody je jej odolnosť proti špineniu.

Jahoda stredne skorá odroda Ázia talianskeho výberu dobre toleruje nízke teploty vzduchu

Alba jahoda dozrieva veľmi skoro a nebojí sa ani mrazu. Dlhé, jasne červené bobule sa ľahko skladujú. Jeden krík je schopný vyprodukovať asi 1 kg ovocia za sezónu.

Poteší vás skorou plodinou Clery, talianskou odrodou, ktorá produkuje bobule o 1,5–2 týždne neskôr ako Alba. Veľmi sladké bobule majú krásnu čerešňovú farbu. Zároveň sú kríky rozmarné. Aby ste dosiahli hojnú úrodu, je vhodné ich zasadiť pod oblúk a pokryť ich filmom.

Výnosy v máji a klasická Elsanta. Považuje sa za referenčnú odrodu, vzorku na výber. Jeho plody sú veľké, lesklé a veľmi chutné. Je pravda, že podnebie stredného pásma je pre ňu nebezpečné. Kríky často ochorejú, neznášajú podmáčanie a sucho.

Jahody elsanta sa líšia podľa referenčnej formy

Nízke kompaktné kríky odrody Kama začínajú prinášať ovocie v polovici mája. Prvé bobule vážia až 60 g, ďalšie sú už menšie. Bobule sa skrývajú pod listami, ale je ich veľa - ker dáva za sezónu až kilogram ovocia. Jasne červené zrelé jahody sú trochu kyslé, takže musíte počkať, kým nebudú úplne zrelé.

Kama jahoda má charakteristickú jahodovú arómu

Zvyšné jahody

Oprava odrôd jahôd nemôže poskytnúť také bohaté úrody ako obyčajné. Ale trvanie ich plodenia vám umožňuje zbierať lahodné voňavé bobule pred nástupom chladného počasia, niekedy kríky so zrelými plodmi idú pod sneh. Tie odrody, ktoré prinášajú ovocie iba dvakrát za sezónu, poskytujú výdatnejšie úrody. Zároveň vrchol plodnosti spadá na druhú plodinu - v auguste - septembri.

Pre tvoju informáciu. Veľkoplodé jahody zvyčajne prinášajú dve až tri úrody a malé odrody sú schopné plodiť bobule nepretržite.

Remontantné jahody sú však menej silné a trvanlivé ako bežné odrody. Koniec koncov, opakované alebo nepretržité plodenie vyčerpáva rastlinu. Záhony so remontantnými jahodami sa obnovujú od konca júla do začiatku augusta, aby sa kríky stihli zakoreniť do začiatku jesene.

Tabuľka: niektoré odrody remontantných jahôd

Opravené jahody dozrievajú pomerne skoro a rodia sa neskoro na jeseň. Spravidla sa delí na maloplodé a veľkoplodé.

Maloplodá holandská odroda Baron Solemacher má rozľahlé kríky s veľkým počtom stopiek. Barón sa nemôže pochváliť veľkým ovocím, ale jeho bobule majú silnú príjemnú arómu. Z kríka za sezónu môžete získať až 0,5 kg ovocia.

Jahody odrody Baron Solemakher majú kvetné stopky pod úrovňou listov

Ali Baba je vysoko výnosná odroda, ktorá produkuje veľa malých, 3 - 5 g, jasných bobúľ. Výkonné, ale nízke kríky úspešne zimujú, neboja sa chorôb.

Odroda Ruyan tiež dobre prináša ovocie. Malé kríky však plodia pomerne veľké ovocie. Šťavnaté bobule voňajú po lesných jahodách. Jahody ľahko vydržia zimu, neboja sa sucha, úspešne odolávajú chorobám a škodcom.

Medzi veľkoplodé patrí kráľovná Alžbeta, moskovská pochúťka, San Andreas, Albion. Jednou z najúspešnejších odrôd je Queen Elizabeth - Queen Elizabeth I. Prvé zrelé bobule sa objavujú začiatkom júna. Silné kríky dávajú veľmi málo fúzov, ale bobule sú veľké, skrývajú sa pod lístím. Chutné a voňavé jahody dosahujú hmotnosť 40 - 60 g a niektoré vzorky - až 100 g. Zber dozrieva počas celého teplého obdobia. Kráľovná Alžbeta I. je schopná ošetrovať jahody aj na novoročné sviatky, ak sú pestované v skleníku.

Na poznámku. Existujú dva druhy odrody Queen Elizabeth: Queen Elizabeth I a Queen Elizabeth II. Odroda Queen Elizabeth II sa objavila neskôr a vyznačuje sa väčšími bobuľami.

Od polovice mája do začiatku mrazov prináša v Amerike vyšľachtená odroda Albion ovocie. Kroviny dobre odolávajú zmenám počasia, úspešne odolávajú väčšine chorôb. Veľké, tmavo červené, kužeľovité ovocie, sladké a aromatické. Na jeseň získa hustá dužina medovú sladkosť. Plody úspešne tolerujú prepravu, preto sa často používajú na priemyselné pestovanie.

Plodenie od mája do nástupu mrazovej hybridnej odrody Pokušenie. Jeho plody vážia až 30 g, majú originálnu muškátovú príchuť a sú veľmi krásne. Kríky sa používajú na dekoratívne účely.

Jahodová odroda Temptation má vysoký výnos

Šťavnaté sladké bobule odrody Clery získajú po úplnom dozretí čerešňovú farbu. Veľké bobule, jemne voňajúce po jahodách, dosahujú hmotnosť 40 g. Kroviny sú silné, rozširujúce sa a s množstvom fúzov. Clery jahody dozrievajú v polovici mája. Vyznačuje sa odolnosťou proti mrazu a suchu, pri dobrom kŕmení takmer neochorie.

Fotogaléria: veľkoplodé odrody remontantných jahôd

Jahody v neutrálny deň sú akýmsi remontantom

Jahody s neutrálnym denným svetlom majú svetlú budúcnosť. Na tých miestach, kde je krátky deň, je málo tepla a slnka, také jahody sú nevyhnutné. Rovnako ako remontant je schopný kvitnúť a prinášať ovocie po celý rok, ak sa kríky v chladnom počasí presunú do vyhriateho skleníka. Rozdiel medzi týmito dvoma typmi je nasledovný. V remontantných odrodách sa tvorba kvetných pukov vyskytuje niekoľkokrát za sezónu a v odrodách neutrálneho denného svetla - nepretržite. Preto remontantné jahody prinášajú ovocie dvakrát až štyrikrát za sezónu (v závislosti od odrody) a jahody neutrálneho dňa prinášajú neustále ovocie. Tu je niekoľko príkladov týchto odrôd:

 • Kráľovná Alžbeta II .;
 • Felice;
 • Ajša.

Kráľovná Alžbeta II. (Lisa). Voňavé sladké bobule s pevnou dužinou sú okrúhle alebo kužeľovité. Kríky produkujú málo fúzov, čo uľahčuje starostlivosť o rastliny. Alžbeta II. Však vyžaduje výdatné včasné polievanie. Ďalším plusom je, že rastlina prakticky netrpí plesňovými chorobami.

Prvé zrelé bobule sa objavujú koncom mája a plodenie pokračuje až do samého mrazu. Zároveň je jeden krík schopný vyprodukovať až 1,5 kg úrody. Môžu sa vysádzať často, až 6 na meter štvorcový.

Jahody odrody kráľovnej Alžbety II dobre znášajú zahustenú výsadbu

Odroda Felicia pochádza z Turecka. Kroviny s lesklými tmavozelenými listami kvitnú krásnymi karmínovými kvetmi. Plody sú malé, ale sladké a jemné. Kvetiny kvitnú a prinášajú ovocie súčasne. Rastlina dáva malé fúzy, čo uľahčuje starostlivosť. Krásne kríky môžete využiť na dekoratívne účely.

Jahodová príchuť Felicia má citrusové tóny

Ďalšou úspešnou odrodou z Turecka je Aisha. Veľký ker s jasne zelenými listami dáva veľa fúzov, ktoré okamžite začnú kvitnúť. Veľké kužeľovité bobule sú voňavé a chutné. Plodenie nepretržite počas celého teplého obdobia, s výnimkou 2 týždňov po prvom zbere. Odroda je dobrá, pretože kríky vykazujú imunitu voči chorobám a bobule úspešne tolerujú prepravu.

Neutrálne odrody si vyžadujú osobitnú starostlivosť, pretože neustále vytváranie bobúľ veľmi vyčerpáva kríky. Nemôžu sa zaobísť bez pravidelného hnojenia a včasnej zálievky.

Odrody jahôd: veľa, chutné a zdravé

Pre súkromný záhradný pozemok a pre rozsiahlu farmu umiestnenú v rôznych klimatických pásmach si môžete vybrať správne odrody záhradných jahôd. Rozmanitosť odrôd získaných chovateľmi umožňuje nájsť optimálne riešenie pre skleníkový priemysel a pre otvorené záhony.

Vysoko výnosné jahody

Záhradník je šťastný, keď jahody na mieste dávajú veľké elegantné bobule. Niekoľko bobúľ - to je plný pohár. Dobrú úrodu poskytujú skoré, stredné a neskoré odrody.

Khonei patrí k veľkoplodým odrodám, ktoré poskytujú veľkú úrodu. Táto skoro zrejúca odroda má silný koreňový systém, bobule sa objavujú v poslednej májovej dekáde. Plodenie trvá do polovice júna. Plody sú jasne červené, klasického jahodového tvaru - v podobe šišky s mierne splošteným nosom. Kríky vyhodia veľa fúzov, ktoré sa dajú použiť na novú výsadbu.

Stredne neskorá odroda Lord je schopná z každej jednotky vyprodukovať až 2,5 - 3 kg bobúľ. Kríky dosahujú výšku 60 cm, hrubé stopky sú posiate jasnočervenými bobuľami s tupým koncom, ktoré majú sladkokyslú chuť.

Stredne neskorá vysoko výnosná jahodová odroda Lord nie je náročná na starostlivosť

Stredná sezóna holandského výberu Gigantella je letným obyvateľom dobre známa. Rozľahlé kríky milujúce slnko si vyžadujú výdatné pravidelné zalievanie, práca však nebude márna. Začiatkom júna dozrievajú veľké šarlátové bobule s hustou dužinou.

Odroda jahôd Gigantella je jednou z najobľúbenejších medzi záhradkármi

Najobľúbenejšou odrodou je Gigantella Maxi alebo Maxim. Bobuľa holandského výberu dosahuje hmotnosť 100 g, má sladkú chuť a vôňu lesných jahôd. Odroda počas prepravy neutrpí, je vhodná aj na mrazenie, pretože počas rozmrazovania nestráca tvar. Pri dobrej starostlivosti a dobrom počasí možno z jedného kríka Gigantella odstrániť po celú dobu až 3 kg bobúľ.

Video: veľkoplodé vysoko výnosné odrody jahôd

Jahody do skleníkov

Aby ste mali jahodu po celý rok, potrebujete vyhrievaný skleník s dobrým osvetlením. Výber odrôd pre skleník je obzvlášť dôležitý, pretože inštalácia potrebného vybavenia si bude vyžadovať značné náklady. A rozmarná jahoda si vyžaduje veľa práce.

Pre skleníky sú najlepšou možnosťou samoopeliteľné neutrálne denné odrody.

Je žiaduce, aby sa veľká veľkosť ovocia a nepretržité ovocie kombinovali s príjemnou chuťou bobúľ. V skleníku sa často pestujú odrody Elizabeth II, Baron Solemacher a Honey.

Dobrá je aj odroda Marshal. Je to vhodné v tom, že rýchlo rastúce veľké listy kríkov zatieňujú záhradný záhon a zabraňujú rastu buriny. Odroda, ktorá nevyžaduje pravidelné zalievanie, dáva vynikajúce, sladké bobule. Vďaka nenáročnosti a skvelej chuti je Marshal vhodný na pestovanie v interiéroch.

Odroda jahôd Marshal je nenáročná a bojuje proti burine sama

Ak plánujete pestovať bobule iba počas sezóny a účelom inštalácie skleníka je skorý zber úrody, môžete si zvoliť odrody s predčasným dozrievaním pre vnútornú pôdu, napríklad Albu.

Kríky strednej veľkosti majú málo listov, ale bobule sú dostatočne veľké, kužeľovitého tvaru a jasne červenej farby. Plody dobre znášajú prepravu. V kombinácii s odolnosťou kríkov voči rôznym chorobám je odroda Alba atraktívna pre priemyselné pestovanie.

Holandská odroda Sonata úspešne odoláva roztočom, múčnatke a hnilobe. Jemné chutné bobule tolerujú prepravu bez straty, navyše kríky tejto odrody sa nebojí silných výkyvov teplôt.

Neobvyklé spôsoby pestovania jahôd: vynikajúce aj krásne

Výsadba jahôd alebo záhradných jahôd poskytuje nielen zdravé bobule, ale slúži aj ako dekoratívna dekorácia. V záhradách sa z nich vytvárajú zvislé vyvýšeniny, na balkónoch sú vysadené nádherné bobuľové polia.

Jahody na balkón

Pre balkónový chov je najlepšie zvoliť remontantné jahody alebo jahody neutrálneho dňa. Lahodná balkónová odroda je domácou pochúťkou. Bobule sú pomerne veľké, široké až 5 cm. Plodenie trvá od začiatku leta do nástupu mrazu. Odroda si vyžaduje starostlivú údržbu. Mladé rastliny musia byť chránené pred kondenzáciou pravidelným vetraním. V budúcnosti budú kríky potrebovať vrchný obväz a včasné zalievanie. V prípade ich neprítomnosti môže úroda zomrieť.

Bush moskovskej pochúťky je veľmi krásny. Je vhodné zasadiť kríky do kvetináčov alebo kvetináčov. Veľké silné stopky s veľkými jasnými bobuľami vyzdobia balkón a chuť ovocia je mimo chvály. A zber bobúľ začína do 4 - 6 mesiacov po zasiatí semien.

Jahody moskovskej pochúťky sú vhodné na domáce pestovanie

Dobrá je aj odroda World Debut, ktorej nízke stopky sú husto pokryté kvetmi a bobuľami. Kvety sú svetloružové a bobule sú veľké, až 35 g.

Toskánsko kvitnúce jasne ružovými kvetmi vyzerá v kvetináči nádherne. Kompaktné rastliny sú pokryté kvetmi a malými, elegantnými bobuľami. Odroda bez strát toleruje krátke suchá a ľahké mrazy a voňavých plodín je vždy dostatok.

Odrody jahôd pre vertikálne pestovanie

Nádherné voňavé bobule sa v našich záhradách objavili nie tak dávno, ale kvôli svojej chuti a množstvu vitamínov priťahovali veľkú pozornosť. Chovatelia neprestávajú experimentovať s odrodami a objavujú sa aj nové spôsoby pestovania tejto bobuľovej plodiny.

Vertikálne pestovanie nielen uľahčuje zber a chráni výsadby pred škodcami, ale je aj veľmi dekoratívne. Vertikálne jahodové postele sa stanú skutočnou záhradnou dekoráciou. Je však dôležité nájsť tie správne odrody.

Vertikálna výsadba chráni korene jahôd pred škodcami

Vertikálne výsadby sa tvoria z remontantných odrôd alebo z neutrálnych denných odrôd. Dobré sú aj varianty ampel. Ich charakteristickým znakom je kvitnutie nezakorenených rozetiek na fúzoch.

Je vhodné pestovať vertikálnym spôsobom Queen Elizabeth, domáca pochúťka, med. Curly Alba je na tieto účely vhodná.

Alba jahody sú vhodné na vertikálne pestovanie

Vhodný pre vertikálne postele a starú plodnú odrodu Ženevy vyšľachtenú v Amerike. Remontantná odroda má veľké aromatické bobule a vysoké výnosy. Ženeva produkuje bobule dvakrát za sezónu, vyznačuje sa však vysokou stabilitou plodov. Nebojí sa zlých poveternostných podmienok, takmer ju neovplyvňujú plesňové a vírusové infekcie. Nebezpečná je pre ňu iba sivá hniloba - bežné plesňové ochorenie jahôd.

Odrody jahôd na pestovanie v regiónoch

Aby ste odhalili všetky pozitívne vlastnosti odrody, aby ste dosiahli dobrú úrodu, je vhodné zvoliť odrody určené pre konkrétny región. To vám umožní dosiahnuť maximálny výsledok s najmenšími nákladmi na pracovnú silu.

Priemyselné pestovanie jahôd si vyžaduje špecifické odrody pre každý región.

Tabuľka: vhodné odrody jahôd na pestovanie v regiónoch

Najlepšie odrody pre Bielorusko

Medzi prvými v Bielorusku sú na tom dobre Albion, Clery a Capri. Odrody Honey a Alba sú veľmi rozšírené, ale ich kríky sú ovplyvnené antraktózou a inými plesňovými chorobami.

Jahoda clery patrí k skorým odrodám talianskeho výberu.

V strede dozrieva Ázia v Bielorusku. Jednou z najbežnejších odrôd je Roxana... Lesklé červeno-bordové bobule sú veľmi veľké a dosahujú hmotnosť až 80 g. Úplne prvé môžu byť ešte väčšie. Bobule sú kužeľovitého tvaru s vidlicovitou špičkou, veľmi chutné. Odroda je odolná voči škodcom, dobre skladovaná a prepravovaná.

Odroda Sýria sa pestuje aj v Bielorusku. Jeho plody sú malé, rovnomerné, s hmotnosťou 23 g. Bobule sú sladké a kyslé, dobre skladované a prepravované. Medzi nevýhody patrí náchylnosť k bakteriálnym infekciám, ale odroda je odolná voči hubám, nebojí sa zrážok.

Odrody na výsadbu na Urale

Na kultiváciu na Urale stojí za výber odrody, ktoré sú odolné voči hnilobe, nebojí sa mrazu a dažďa a skorého dozrievania. V medziach jedného záhradného pozemku sa odporúča vysádzať odrody s rôznymi dobami dozrievania. Je vhodné zvoliť niekoľko skoro zrejúcich odrôd, niekoľko medzisezónnych, pridať neskoré a 1-2 remontantné.

Z raného dozrievania na Urale sa osvedčili Maria a Amulet. Mária nie je chorá na hnilobu a škvrny, má stabilnú imunitu voči fusáriu a kliešťom. Krátky ker s bohatým olistením sa nebojí ani neskorých mrazov. Jemne voňajúce bobule s hmotnosťou do 26 g majú príjemnú sladkú chuť s miernou kyslosťou.

Mariine jahody sú odolné voči chorobám a škodcom

Odroda Amulet dáva veľmi chutné, sladké bobule, ktoré dozrievajú všetky súčasne. Kríky sú odolné voči plesňovým chorobám, neboja sa roztoča jahodového. Kužeľovité červené bobule vážia až 30 g, za sezónu je ker schopný vyprodukovať až 2 kg ovocia. Bobule sú dobré čerstvé aj na džem, dobre znášajú prepravu.

V polovici sezóny je dobrá odroda harmančeka Festivalnaya, ktorej charakteristickou črtou je stálosť plodov. Kríky sú odolné proti kliešťom, neboja sa sucha ani mrazu. Prvé bobule dosahujú hmotnosť 40 g, potom sa znížia na 15 a dokonca až 8 g. Bobule majú pôvodnú chuť, charakteristickú vôňu, dobre sa skladujú a prepravujú.

Harmančekové jahody Festivalnaya sú vhodné na dlhé skladovanie

Od neskoršej doby sa Pán rozšíril v tomto regióne. Z jedného kríka je možné získať až 3 kg bobúľ, ale to sa vyskytuje iba na zrelých kríkoch niekoľko rokov po výsadbe.

Z remontantov na Urale sa zakorenili Temptation a Festivalnaya. Festivalnaya je dokonale prispôsobený rastu v tomto regióne. Bobule hojne dozrievajú pred začiatkom obdobia dažďov, odroda úspešne toleruje sucho. Bobule prvého zberu vážia až 45 g. Odroda úspešne odoláva všetkým chorobám, okrem verticilózy.

Aké odrody sú vhodné pre oblasť Leningradu

Zvláštnosti podnebia a pôdy znamenajú kultiváciu odrôd s neskorým dozrievaním, ktoré sú odolné voči plesňovým chorobám, podmáčaniu, mrazu. Festivalnaya strawberry sa darí v Leningradskej oblasti. Odroda Sudarushka je veľmi rozšírená; vyznačuje sa mrazuvzdornosťou, dobrou odolnosťou voči chorobám a bohatým plodením.

Odroda Tsarskoselskaya, odolná proti šedej hnilobe a verticilárnemu vädnutiu, sa vyznačuje vysokým výnosom. Jahody sú neskoro, ale veľmi chutné.

Tsarskoselskaya jahoda má úžasnú chuť

Odrody jahôd na kultiváciu v Kubani

Albion, svetový debut, kráľovná Alžbeta II., Khonei, Elsanta nádherne rastú v úrodnom podnebí Kuban.

Na záhradných pozemkoch aj v priemyselnom meradle sa pestuje nemecká odroda Zenga Zengana. Dobre znáša zimu a je odolný proti podmáčaniu. Bobule sú väčšinou malé, každá po 10 g, ale niektoré dosahujú 30 g. Sladké a kyslé bobule voňajú po lesných jahodách. 1 ker je schopný vyprodukovať až 1,5 kg ovocia. Trpí hnilobou a špinením, je však odolný proti múčnatke.

Odroda jahôd Zenga Zengana sa vyznačuje kompaktnými sadenicami

Odrody pre Ukrajinu

V bohatých krajinách Ukrajiny dobre rastie Elsanta, harmanček Festivalnaya, ako aj veľa druhov miestneho výberu. Odroda Peremoga sa vyznačuje dobrou úrodou, patrí k jahodám neutrálneho dňa. Plodí od konca mája do neskorej jesene. Bobule sú sladké a kyslé, voňavé, vážia asi 15 g.

Stredne neskorá odroda Fakel je odolná proti plesňovým chorobám, nebojí sa sucha, dobre zimuje. Prvé sladké a kyslé bobule dosahujú hmotnosť 40 g.

Strawberry Fakel dobre znáša zimu

Vhodné odrody pre moskovský región

Elsanta a Sudarushka dobre rastú v moskovskom regióne. Môžu byť vysadené Alba, Honey a Clery. Tiež stojí za to venovať pozornosť odrode Darselect. Skorá odroda, bobule plodí raz, v polovici júna. Priemerná hmotnosť bobúľ je až 30 g, aj keď existujú aj väčšie, až 60 g. Husté červené bobule majú sladkú, mierne kyslú chuť a príjemne voňajú po jahodách. Pri starostlivej starostlivosti môže 1 ker vyprodukovať až kilogram bobúľ.

Môžete si vypestovať aj zaujímavú odrodu Biely Švéd. Odroda v polovici sezóny dáva bobule s hmotnosťou asi 23 g, bielej farby s ružovkastým valcom. Zrenie bobúľ možno posúdiť podľa vzhľadu tmavo červených semien. Odroda je odolná voči suchu, chorobám, dobre znáša topenie a následné chladu. Jemné sladké a kyslé bobule voňajú po jahodách a ananáse.

Jahody odrody Sudarushka majú čerešňový odtieň

Video: nové odrody jahôd

Ohlasy

Rozmanitosť odrôd záhradných jahôd vám umožňuje vybrať si ten, ktorý je vhodný pre akýkoľvek spôsob kultivácie. Dobrý výber zónovaných odrôd, správna výsadba a kvalifikovaná starostlivosť vám umožní dosiahnuť dobrý výnos aj v oblastiach, kde je pestovanie jahôd náročné z klimatických podmienok. Lahodné a zdravé bobule budú zdobiť stôl po celý rok, len treba tvrdo pracovať.

 • Tlač

Ohodnoťte článok:

(8 hlasov, priemer: 3,3 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Aké sú najproduktívnejšie odrody jahôd

Záhradné jahody alebo jahody sú obľúbené u mnohých. Jeho úžasná aróma a chuť v kombinácii s veľkým množstvom vitamínov a minerálov priťahuje nielen skutočných gurmánov, ale aj milovníkov zdravého jedla. Táto bobuľa sa pestuje už dlho, ale len vďaka vývoju selekcie posledných desaťročí bolo možné získať vysoko výnosné odrody, ktoré sú odolné voči rôznym klimatickým podmienkam.

Pri výbere odrody sa musíte zamerať na informácie z obalu a svoje vlastné skúsenosti. Existujú skoré aj neskoré odrody, ktoré vám umožňujú získať veľkú úrodu. Zvyšné jahody sú v tejto skupine oddelené, čo bude tiež podrobnejšie popísané nižšie.

 1. Ako si vybrať odrodu
 2. Skoré odrody
 3. Kokinskaya skoro
 4. Festivalový harmanček
 5. El Dorado
 6. Elvíra
 7. Vima Zanta
 8. Honeoye
 9. Junia Smides
 10. Stredne skoré a stredne skoré odrody
 11. Maďarský gigant
 12. Oktáva
 13. Roč
 14. Zenith
 15. Popoluška
 16. Festivalnaya
 17. Carskoje Selo
 18. Neskoré dozrievanie jahôd
 19. Borovitsky jahodová odroda
 20. Vicoda
 21. Vima Tarda
 22. Gigantella
 23. Červená rukavica
 24. Chamora Turusi
 25. Oprava odrôd bobúľ
 26. Správne uloženie
 27. Záver

Úvod

Nemôžete sa spoliehať iba na seba, musíte počúvať názor odborníkov a pevne sa rozhodnúť, ktorá z odrôd je vhodná na pestovanie vo vašom klimatickom pásme.

Za posledné desaťročia chovatelia chovali veľa odrôd, ktoré sa líšia odlišnou zimnou odolnosťou, odolnosťou voči chorobám, chuťou bobúľ a obdobím plodenia.

Zvážme odrody jahôd skorého, stredného a neskorého dozrievania, ako aj odrody remontantných záhradných jahôd a sériu odrôd jahôd "Vima".

Správne podmienky výsadby sú kľúčom k veľkorysej úrode.

Pre dobrý rast a plodenie musia jahody poskytnúť úrodnú pôdu. Aj keď bobule nie sú náročné na pôdu, na bohatých humusových pôdach sa jahody otvárajú v celej svojej kráse, poskytujú dobrú úrodu a potešia príjemnou chuťou a vôňou bobúľ.


Oprava jahodových odrôd s popisom

Schopnosť rastlín opäť stúpať, kvitnúť a znovu rodiť v súčasnej sezóne sa nazýva remontencia od fr. Remontantný. V prírode sa podobná vlastnosť jahôd našla aj na alpských lúkach. S pestovaním záhradných foriem takýchto rastlín sa začalo najskôr v Taliansku. V 16. storočí získali prvý remontantný druh jahôd domáci chovatelia.

Teraz je známych veľa druhov bobúľ, ktoré poskytujú ďalšiu úrodu, čo vám umožní vidieť toto chutné bobule doma takmer celý rok. Na samostatnom kríku sa vytvára veľa ružičiek, súkvetí, ktoré dávajú úrodu. Veľmi často sa používa na zdobenie stránok vo fantasy predstavách záhradkárov, záhradných dizajnérov, je to remontantná jahoda. Tu sú hlavné a najlepšie odrody remontantných jahôd.

Mara de Bois


Foto: Jahodová odroda Mara de Bois
Francúzsky „hosť“, ktorý sa objavil v roku 1991, má zvonku kužeľovité bobule oranžového odtieňa, zvnútra biele. Rastliny sú krátke s krátkymi stopkami. Bush má malý počet výstupov. Tieto odrody bobúľ dobre odolávajú zimným podmienkam typickým pre stredné Rusko. Plody pôvodnej chuti, so zvýšeným množstvom cukru, rastú vo výške listov. Po dozretí ležia na zemi. 30 g - priemerná veľkosť bobúľ.

Kralovna Alzbeta


Foto: odroda jahôd kráľovná Alžbeta

Existujú dva druhy rastlín. Prvý variant chovali holandskí chovatelia. Druhá bola získaná vďaka práci domácich špecialistov. Popis odrody: veľké, nádherné plody, dosahujúce až 100 g hmoty, majú pomerne hustú dužinu, jemnú chuť. Zbery sa začínajú v prvom vegetačnom období.

Jahodová odroda Elizaveta sa používa pri riešení problémov pôvodného vertikálneho záhradníctva, na nízkych záhonoch s dvojradovou výsadbou, alpských kopcoch. Na uchovanie veľkých plodov je potrebná každoročná obnova.

Albion


Foto: odroda jahôd Albion

Objavili špecialisti z Kalifornie. Patent bol zaregistrovaný v roku 2006. Vysoko výnosný druh odolný voči suchu a chorobám. K skutočnému zberu plodu dochádza v druhom roku rastu. Nízka mrazuvzdornosť sa považuje za negatívnu kvalitu.

Odborníci odporúčajú pestovať jahodovú odrodu Albion v interiéroch, v teplom podnebí. Má vysoké stopky, tmavočervené, lesklé bobule veľkej veľkosti, ktoré sa nedotýkajú zeme. Pri efektívnej starostlivosti sa z kríka zozbierajú 2 kg ovocia.

Pokušenie


Foto: Jahodová odroda Pokušenie
Šťavnatá, silná dužina má originálnu muškátovú chuť. Veľkosť plodu dosahuje 40 g. Vyniká výškou kvetných stoniek a krásne sa týči nad kríkom. Existuje možnosť ľahkej údržby v prípade aplikácie na riešenie problémov dekoratívneho záhradníctva. Rastie dobre v kvetináčoch, zavesených kvetináčoch. Dospelý ker dorastá až do 20 silných stopiek. Prvá plodina prichádza 40 dní po výsadbe. Je celkom vhodné pestovať jahody na balkóne. Odrody tohto druhu sú nenáročné a celkom odolné voči menším teplotným zmenám.

San Andreas


Foto: Jahodový kultivar San Andreas

Mrazuvzdorný, prenosný, získaný chovateľmi v Kalifornii. Odroda jahôd Andreas má sladké, aromatické bobule s priemernou veľkosťou asi 30 g. Aktívne plodenie trvá do októbra.

Ženeva


Foto: odroda jahôd Ženeva

Táto jahodová odroda nie je nová, ale osvedčila sa už celé desaťročia. Silné a drepové kríky tvoria 5 až 7 fúzov. Dlhé stopky sú sklonené k zemi. Tvar zrezanej šišky jahody s hmotnosťou 50 g. Chuť bez kysnutia, ale nie sladko sladká. Výrazná aróma je cítiť už zďaleka. Plodenie je dlhé, ale zvlnené.

Jahody ženevskej odrody sú schopné produkovať úrodu na jednej ploche až 6 rokov so stabilným rodením každý rok. Nie je potrebné odtrhávať fúzy: tvoria sa na nich plody. Jarné kvety je možné odstrániť, aby sa výnosy ešte zvýšili.

Selva


Foto: Jahodový kultivar Selva
Jahody tejto odrody sú veľmi skoro. Plodenie prebieha vo vlnách: 3-4 krát za sezónu. Veľké kríky dorastajú až do pol metra, ale zároveň sú kompaktné. Stopky dobre držia ovocie, neklesajú k zemi. Zaoblené kužeľovité bobule sýtej tmavočervenej farby vážia od 25 do 40 g. Sladká chuť s náznakmi lesných jahôd.

Selvské jahody je možné pestovať ako plodinu ampelu. Priľne k mreži svojimi fúzmi a vytvorí vodopád z bobúľ a kvetov. Odroda sa pestuje v kvetináčoch a kvetináčoch používaných na jedlo a na záhradnú výzdobu.


Pozri si video: Jahody


Komentáre:

 1. Dominique

  Možno

 2. Curt

  myslím, že sa mýliš. Som si istý. Môžem to dokázať. Napíšte mi na PM, porozprávame sa.

 3. Codi

  Pamätám si ešte 18 rokov

 4. Derrance

  I apologise, but it not absolutely approaches me. Možno stále existujú varianty?Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Dizajn linkedin zjednotenej svetovej vysokej školy

Nasledujúci Článok

Ázijské ovocné stromy v južnej kalifornii