Kôpor: poľnohospodárska technológia, odrody, skladovanieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ako zabezpečiť rodine voňavý kôpor na celý rok

O čom to hovorím? Prirodzene, o nás všetkých známy kôporže každý by chcel mať celý rok na stole. Bohužiaľ, v praxi sa všetko ukáže byť nie také jednoduché. Na trhu niektoré babičky začnú s kôprom aktívne obchodovať koncom mája a majú nadýchaný a voňavý kôpor - nemôžete odtrhnúť oči!

Zároveň v mnohých zeleninových záhradách stále rastie kôpor (a zriedka, zriedka, akoby nebol vôbec zasiaty), neskôr netvorí požadovanú luxusnú zeleň, rýchlo sa sfarbujúcu. Takýto kôpor sa nedá pridať ani do šalátu, ani do varených zemiakov - je vhodný iba na solenie.

Čo sa tu deje? A faktom je, že pre všetku nenáročnosť tohto korenia existuje niekoľko trikov, bez ktorých sa nedá získať nadýchaný, jemný a voňavý kôpor.


O niektorých trikoch koprovej poľnohospodárskej technológie

Ide o to, že aby ste získali svieži a skorý zelený kôpor bez neho skleníky alebo je skleník na biopalivo nevyhnutný. Nie je to však jediný trik. Dôležitá je aj vysoká úrodnosť pôdy, pravidelné polievanie, stupeň osvetlenia a výber odrody. Samozrejme, skleník nie je určený na pestovanie kôpru, ale skoro na jar ho možno stále používať iba na získanie zelene a sadeníc odolných voči chladu, a preto by bolo rozumné vyčleniť časť plochy na kôpor.

Navyše, uhorkynapríklad veľmi dobre zaobchádzajú s kôprom (aj keď mnohí to nevydržia) iné aromatické byliny, preto môžu istý čas spolužiť. Mimochodom, je to kôpor skleníkový (hovoríme o skorej jari), ktorý rastie krehkejšie, zatiaľ čo kôpor z otvorených plôch môže byť drsnejší, ak ho nechováte pod krycím materiálom.

Znepokojujúce používanie biopalív, potom je to pre nás pri pestovaní zeleniny veľmi potrebné. Po prvé, bez takého vykurovania skleníka (iné spôsoby vykurovania sú drahé a veľa si ich nemôže dovoliť) bude nebezpečné včasne v ňom pestovať plodiny milujúce teplo. Po druhé, nebude možné použiť skleník na získanie skorej jarnej úrody - rastliny jednoducho nebudú mať čas na rast, pretože budú musieť byť zasiate neskôr. Po tretie, nová skleníková pôda musí byť stále formovaná na základe niečoho, pretože stará pôda (aspoň jej vrchná vrstva) musí byť odstránená kvôli prítomnosti patogénov rôznych druhov chorôb v nej. Je ľahšie vytvoriť novú pôdu na základe rôznych organických látok - čiastočne položenú na jeseň, čiastočne pridanú na jar.

Pri kladení biopalív je potrebné mať na pamäti, že vrstva čerstvý hnoj musí byť v dostatočne hlbokej hĺbke, inak bude kôpor obsahovať dusičnany, alebo dokonca odmietnuť vôbec vyrásť a zožltnúť. Je zrejmé, že je to dôležité nielen pre kôpor, ale aj pre teplomilné plodiny neskôr vysadené v skleníku.


Horná vrstva skleníkových hrebeňov by mala byť veľmi úrodná a neutrálna, čo sa týka kyslosti - pri nedostatočnej výžive kôpor zle rastie, okamžite tuhne a zafarbí sa.

Pokiaľ ide o pôdnu vlhkosť, kôpor je v tomto ohľade veľmi náročný (najmä v prvých troch týždňoch vývoja) - pri nedostatku vlhkosti sú jeho listy malé, hrubé, a tým znižujú úrodu a kvalitu produktu. Kôpor je tiež náročný na úroveň osvetlenia, pretože je veľmi náročný na svetlo - rastie a vyvíja sa zle v tieňovaných oblastiach, rýchlo sa tiahne a ukladá a súčasne je menej aromatický.

Okrem toho stupeň mäkkosti a nadýchanosti kôprových zelených závisí od odrody - v súčasnosti sú v predaji takzvané silno listové až rovnomerné odrody kôpru, ktoré sú oveľa viac huňaté ako tradičné odrody (tj. Gribovský a Lesnogorodsky). Takéto odrody navyše neskôr vyhodia kvetinový šíp (pretože nemajú takú výraznú reakciu na predĺženie denného svetla), čo zaručuje dlhšiu dobu konzumácie čerstvých bylín. Pokiaľ ide o získanie zelene, sľubnejší je kôpor kríkov (odrody Buyan, Salut, Alligator, Richelieu atď.).

Krovina kôrovca ​​má hrubšie a mohutnejšie kríky so základňou 5 - 6 tesne rozmiestnených internódií (a nie 1 - 2, ako býva zvykom) a vytvára bočné výhonky, ktoré vyrastajú zo sínusov. Vďaka tomu je možné zbierať zeleň zelených odrôd dlhšie. Najskôr sa spotrebuje zeleň získaná zriedením. Potom sú listy odrastané odrezané, začínajúc od nižšej vrstvy a postupne prechádzajúce k listom bočných výhonkov. A až na začiatku kvitnutia je krík úplne odrezaný.

Mimochodom, aby ste ušetrili peniaze (ak zasejete veľa kôpru), môžete si sami rozmnožiť akýsi kríkový kríček krížením kôpru zo zakúpených semien odrôd kríkov s kôprom pestovaným na vašom webe. Ja osobne som to urobil pred desiatimi rokmi. V skutočnosti samozrejme nie je konečným výsledkom skutočný kôpor kríkový, ale kríženec obyčajného a kôpru obyčajného. Napríklad v mojom prípade kôpor vyšiel s aktívne vytvorenými bočnými výhonkami a 3 až 4 tesne umiestnenými internódiami, čo však tiež nie je zlé, pretože úspory na semenách sú pôsobivé. Samozrejme, každý čitateľ mi k tomu povie, že by bolo rozumnejšie zaobísť sa bez kríženia a zbierania semien z elitného kôpru kríkov. Bohužiaľ, na Urale toto číslo nefunguje, pretože kôpor Bush vytvára semená neskôr ako zvyčajne - v dôsledku toho jednoducho nemajú čas dozrieť.

Kôprový dopravník

Aby ste mali na stole voňavé a bohaté na vitamíny a éterický olej kôprovú zeleň od jari do jesene, musíte ju počas sezóny vysievať viackrát a v rôznych variáciách. Úplne prvé plodiny sa vysievajú v skleníku alebo v skleníku. V takom prípade napríklad zasievam časť navrhovanej oblasti suchými semenami a časť klíčiacimi semenami.

Klíčenie vám v skutočnosti umožňuje urýchliť zber asi o pár týždňov, pretože sa vykonáva doma pri teplote 20 ... 22 ° C. Za týmto účelom by ste mali zhruba v polovici apríla (týždeň pred zamýšľaným výsevom) namočiť obvyklé piliny a rozložiť ich v tenkých vrstvách (asi pol centimetra) do nízkych nádob. Potom na vrstve pilín rozložte semená a zakryte ich ďalšou vrstvou pilín rovnakej hrúbky.

Potom sa nádoby umiestnia do mierne otvorených plastových vriec. Asi po týždni sa začnú liahnuť semená a objavia sa biele korene. Potom okamžite začnú siať, rovnomerne rozptýliť kôprové semená spolu s pilinami na pridelenú plochu skleníka a potom posypať plodiny tenkou vrstvou pôdy.

Potom sú hrebene aktívne napojené a pokryté vrstvou tenkého krycieho materiálu, položeného priamo na pôdu. Okrem toho sú v skleníku inštalované mini skleníky pokryté fóliou alebo hrubým krycím materiálom. A na otvorenom teréne sa kôpor vysieva niekoľkokrát - prvýkrát - pred zimou, potom niekoľkokrát na jar a v lete, od mája do začiatku augusta. Ak si na webe pestujete semená sami, potom zimný výsev zvyčajne sa to nevyžaduje, pretože v oblasti samého výsevu bude kôpru viac ako dosť.

Samozrejme, voľba samého výsevu nebude vyhovovať každému, pretože kôpor sa vysieva podľa vlastného uváženia - v dôsledku toho sa niekde neskôr bude musieť odstrániť už vo fáze klíčenia, a ak sa plevy nechajú pleťou opatrnejšie, pretože sa ponechajú opatrnejšie, pretože budete musieť dávať pozor nielen na sadenice hlavných plodín, ale aj na kôpor. Okrem toho sa rozptýlené semená zničia, ak sa na jar vyhrabú hrebene, čo robí veľa záhradkárov (pre mňa to už nie je relevantné, pretože hrebene nevykopávam, ale ich na jeseň iba uvoľňujem pomocou plochá fréza).

Mimochodom, môžete vysievať semená klíčiace v pilinách na otvorenom teréne - to vám umožní získať úrodu nielen skôr, ale aj vo väčšom objeme, pretože percento vyklíčených semien bude vyššie. V počiatočnom štádiu je rozumnejšie udržiavať plodiny pod krycím materiálom, čo zníži aktivitu zavlažovania a vylúči potrebné kyprenie pôdy. Kôpor navyše vytvára pod krycím materiálom jemnejšiu zelenú farbu.

Ako si uložiť kôpor na ďalšie použitie

Keďže sejba sa u nás nelíši v dĺžke trvania a nákup kôpru v zime (hoci ho v supermarketoch nájdete kedykoľvek bez problémov) nie je pre zdravie a peňaženku veľmi priaznivý, musíte si robiť zásoby kôpru na zimu.

Najlepšie je zmraziť ho v špeciálnom oddelení mrazničky. Aby ste to dosiahli, musí sa tráva umyť, vysušiť (pohodlnejšie na plechu zloženom do niekoľkých vrstiev) a jemne nakrájať, potom vložiť do vrecúšok a zmraziť. Nemôžete zmraziť surovú trávu (to znamená, že nie je sušená), pretože zamrzne a potom bude veľmi ťažké vyliať z vrecka potrebné množstvo korenia. V zime, podľa potreby, vytiahnete také vrece trávy, odoberiete z neho potrebné množstvo zelene (nie sú tu žiadne problémy, pretože pri správnej príprave nie je obsah vrecka pevný monolit, ale dokonale sa drobí) a okamžite ho vložte späť do mrazničky.

Túto mrazenú bylinu môžete pridať nielen do teplých jedál (varených, dusených atď.), Ale aj do šalátov. Opakované zmrazovanie rozmrazenej zelene je neprijateľné, rovnako ako je nemožné uskladniť rozmrazenú trávu - stáva sa vodnatou, mäkkou a stráca väčšinu svojej chuti a arómy.

Ak vám veľkosť mrazničky neumožňuje zabezpečiť si mrazený kôpor po celú sezónu jeseň-zima-jar, potom sa budete musieť uchýliť k sušeniu. Kôpor treba sušiť niekde v tieni, v prievane. Potom musia byť sušené výhonky najskôr nakrájané a potom rozomleté ​​v dvoch fázach: najskôr v mlynčeku na mäso a potom na mlynčeku na kávu. V takom prípade dostanete kôprový prášok, ktorý už dávno ponúkajú efektívne spoločnosti pod rôznymi názvami - ako korenie aj ako doplnok výživy.

Je pravda, že musíte mať na pamäti, že mletie trávy je možné len vtedy, ak je dokonale vysušená, inak bude tráva neustále tlačená v mlynčeku na mäso a kazí vám veľa krvi. Kôpor preto nechávam pol mesiaca doma v látkovom vrecku (v tme) so zapnutým kúrením a až potom ho začnem spracovávať. Teoreticky stále existuje variant solenia kôpru, ale podľa môjho názoru je to najnešťastnejší spôsob jeho konzervácie, pretože použitie soleného kôpru je obmedzené - v skutočnosti ide iba o teplé jedlá (hlavne polievky).

Svetlana Shlyakhtina, Jekaterinburg


Tu si môžete kúpiť čísla novín s článkami, ktoré vás zaujímajú

Záhrada
Baklažán: listy žltnú - N15, s. devätnásť
Baklažán: prečo chutí trpko - N21, s. 3
Whitefly: kontrolné opatrenia - N12, s. 3
Horčica: nálev na ochranu zeleninových rastlín - N13, s. štyri
Daikon: Kedy kopať - N19, s. 2
Cuketa: vaječníky opadávajú (nedostatočné opelenie) - N12, s. päť
Karfiol: vlastnosti poľnohospodárskej technológie - N18, s. štyri
Kapusta: listy žltnú (bakterióza) - N12, s. deväť
Zemiaky Lugovskoy, Picasso - N16, s. 22
Zemiaky: vírus - N19, s. 3
Zemiaky: Alternaria - N12, s. 10 chrasta - N21, s. štyri
Zemiaky: výsadba pred zimou - N21, s. 3
Zemiaky: odchádzajúce - N12, s. štyri
Zemiaky: čierne stehno - N12, s. štyri
Nádherná zeleninová záhrada: zážitok - N21, s. päť
Križovatá blcha (zjedená horčica) - N15, s. devätnásť
Šalotka: odchod - N14, s. 12
Cibuľa, cesnak: prístrešok na zimu - N21, s. devätnásť
Cibuľa: listy žltnú (cibuľová muška) - N13, s. štyri
Luk: zimné pristátie - N19, s. 2
Cibuľa: škvrny na listoch (strapce tabaku) - N14, s. 10
Mrkva: múčnatka - N17, s. 2
Zelenina: príprava obchodu - N17, s. 8 nákup do úschovy - N18, s. päť
Zelenina: plodiny v auguste - N15, s. 2
Zelenina: sadenice - N12, s. jedenásť
Zeleninové plodiny: ochrana nechemickými prostriedkami - N17, s. päť
Zeleninová záhrada Mittlider - N20, s. 4-5
Zeleninová záhrada: zážitok - N21, s. osemnásť
Zeleninová záhrada: polievanie - N15, s. 3
Uhorka malý list - N22, s. 3
Uhorka: voška melónová - N14, s. štyri
Uhorka: heterotické hybridy - N15, s. 21
Uhorka: nedostatok výživy - N12, s. 10
Uhorka: ako získať dobrú úrodu - N12, s. jedenásť
Uhorka: listy s malými škvrnami (roztoč) - N14, s. štyri
Uhorka: peronospóra - N14, s. jedenásť
Prázdne uhorky vo vnútri - N12, s. deväť
Paprika: vrchná hniloba ovocia - N14, s. päť
Šalát: jesenná sejba - N17, s. 2
Repa: kedy vykopať - N17, s. 21
Cvikla: chrastavitosť (bude sa skladovať) - N19, s. 2
Repa: odrody, starostlivosť, kŕmenie - N22, s. štyri
Paradajka v skleníku: vírus - N22, s. 4 N12, s. päť
Paradajka: poškodenie lariev chrobákov - N17, s. päť
Paradajka: zvlnenie listov (stres) - N12, s. päť
Paradajka: Vädnutie Fusarium - N14, s. päť
Paradajka: ošetrenie osiva šťavou z aloe - N20, s. 22
Paradajka: vrchný obväz v júli - N13, s. 3 aplikácia stimulantov - N15, s. päť
Paradajka: horná hniloba - N13, s. päť
Paradajka: zasiať na záhradnom záhone alebo na sadenice - N21, s. 2
Paradajka: kvety vysychajú (dôvody) - N13, s. 2
Paradajky v skleníku: roztoč - N18, s. 10
Vysoké paradajky: výsadba, poľnohospodárska technológia - N20, s. 9-12
Tekvica: žiadne ženské kvety na zovretie biča - N13, s. 2
Fazuľa: odchádzajúca - N13, s. päť
Cuketa: plody sú horké - N14, s. jedenásť
Cesnak: spodná hniloba, fusarium - N12, s. deväť
Cesnak: jednozubý - N18, s. 10
Cesnak: príprava klinčekov na výsadbu - N19, s. päť
Cesnak: neskorá výsadba
Cesnak: pristátie - N17, s. 3

Záhrada
Marhuľa, hruška: poškodenie weevil - N17, s. 7
Actinidia, citrónová tráva: rez - N17, s. osem
Actinidia: rez - N15, s. osem
Čerešňová slivka: plody sa zmenšujú (omladzujúci rez) - N20, s. 7
Čerešňová slivka: plody vysychajú - N15, s. 7
Arónia: prerezávanie - N22, s. 7
Bakteriálne spálenie ovocia - N12, s. 7
Čierna baza: poľnohospodárska technológia - N19, s. 10
Vrcholy stromov vysychajú: dôvody - N13, s. 6
Čerešňový čierny weevil - N15, s. 7
Čerešňa vypustila vaječník: dôvody - N13, s. osem
Čerešňa: listy žltnú (kokokomykóza) - N13, s. 7
Čerešňa: príčiny nadmerného rastu - N20, s. osemnásť
Hruška Williams zimná - N22, s. 8 Ilyinka - N15, s. 11 Starkrimson, Carmen - N19, s. deväť
Hruška: pestovanie podpníkov, výsadba, starostlivosť, tvorba koruny - N15, s. 6-7
Hruška: oranžové škvrny na listoch (hrdza) - N14, s. osemnásť
Hruška: chrasta - N14, s. osem
Dutina: ako zblízka - N21, s. 6
Blackberry (kumanika): reprodukcia - N19, s. osem
Blackberry: poľnohospodárska technológia, starostlivosť - N16, s. 21 výsadba, ponechanie, rez - N22, s. 7
Ochrana záhrady na jeseň - N20, s. osem
Jahody bez fúzov: reprodukcia - N20, s. devätnásť
Remontantné jahody - N15, s. osem
Jahody: hnedá škvrna (listy sčervenajú) - N18, s. 7
Jahoda: vírus (drsnosť listov) - N20, s. devätnásť
Jahody: škodlivé naberačkou - N20, s. 21
Jahody: mravce, slimáci škodia - N14, s. osem
Jahody: prečo rezať listy - N13, s. deväť
Jahody: ako hnojiť pôdu pred výsadbou - N15, s. osem
Jahody: kliešť - N12, s. 7
Jahody: neplodné kvety - N14, s. osemnásť
Jahody: reprodukcia - N12, s. 7
Jahody: prístrešok na zimu - N21, s. devätnásť
Jahodový hlíst - N13, s. deväť
Hus - N13, s. 7
Kôra ovocného stromu: ošetrenie plesňou - N18, s. osem
Podkôrny hmyz - N20, s. 7
Egreš: poľnohospodárska technológia - N19, s. 10
Egreš: Orezávanie proti starnutiu - N20, s. osemnásť
Egreš: piliarky - N20, s. devätnásť
Raspberry Diamond: výsadba, starostlivosť, reprodukcia - N19, s. deväť
Malina vysychá (vädne) - N15, s. osem
Malina: verticilóza - N19, s. osem
Malina: vírusy - N15, s. 10
Malina: ochrana pred zamrznutím - N16, s. deväť
Malina: kedy rezať - N14, s. 7
Remontant malín: prerezávanie - N20, s. osemnásť
Malina: septoria (výhonky praskajú) - N18, s. osem
Malina: fialová škvrna - N14, s. osem
Malina: fylostiktóza (škvrny na listoch) - N17, s. jedenásť
Opadané lístie: postrek - N21, s. 7
Orech: bakterióza - N22, s. 22
Orech: sklad ovocia - N21, s. deväť
Jesenné upratovanie záhrady - N18, s. devätnásť
Preštepenie mladých stromov - N14, s. 21
Broskyňa: kučeravé listy - N19, s. osem
Broskyňa: prístrešok na zimu - N18, s. 19 N20, s. osemnásť
Zovretie ovocných stromov - N17, s. 7
Ovocné stromy: vrchný obväz - N12, s. osem
Ovocné stromy: kedy sa má zima otepľovať - ​​N21, s. deväť
Polievanie v zime - N18, s. 6
Zimné očkovanie - N21, s. 10
Očkovanie metódou pučania - N12, s. 18-19
Kruhy kufra: odchod - N17, s. 10
Sadenice: protimrazová ochrana - N21, s. deväť
Plum Kirk - N18, s. 7
Slivka: poľnohospodárska technológia, odrody, tvorba koruny - N16, s. osem
Slivková panvica - N21, s. 7
Slivka: kokokomykóza - N15, s. 18 polystygmóza - N16, s. 19 červená škvrna - N14, s. osemnásť
Slivka: tepelný stres (akoby vyprážaný) - N19, s. 7
Slivka: kontrolné opatrenia - N15, s. 11 N15, s. osemnásť
Čierne ríbezle: rez - N18, s. 7 odchod, štepenie - N16, s. 18 poľnohospodárska technika - N12, s. osem
Čierne ríbezle: bobule sa zdajú byť uvarené - N15, s. 7
Ríbezle: múčnatka (nechemické kontrolné opatrenia) - N12, s. devätnásť
Ríbezľové sklenené puzdro - N19, s. 7
Strihy: spracovanie - N21, s. 7
Stará záhrada: starostlivosť, prerezávanie - N21, s. osem
Vošky - nebezpečný záhradný škodca - N13, s. 8 N14, s. devätnásť
Vošky a roztoče: nechemické kontrolné opatrenia (chren) - N16, s. osemnásť
Chruščov: kontrolné opatrenia - N20, s. 7
Čerešňa, jabloň: padajú prvé listy (bukarka) - N12, s. 7
Sweet cherry: gommosis (tok gumy) - N19, s. 7 monilióza - N18, s. 7
Čerešňa: prečo neprináša ovocie - N21, s. 10
Šípka: múčnatka - N17, s. 19 oranžových škvŕn (hrdza) - N15, s. jedenásť
Letné jablká: zber - N14, s. 21
Jablkový mol - N22, s. osem
Stĺpová jabloň: ako rozlíšiť sadenicu - N17, s. 19 formácia koruny - N13, s. 21

Znovu zaštepený jabloň zomrel: dôvody - N14, s. 21
Jablkový strom Simirenko: ako zvýšiť zimnú odolnosť - N14, s. osemnásť
Jabloň: pestovanie na piesočnatej pôde - N18, s. 21
Jabloň: roztoč červeného ovocia - N13, s. osem
Jabloň: nedostatok stopových prvkov - N17, s. 10
Jabloň: tepelný stres - N19, s. osem
Bobule: rez - N18, s. 18 rozmnožovanie odrezkami a vrstvením - N18, s. osemnásť
Bobuľové plodiny: ochrana pred mrazom - N17, s. 6

Hrozno
Abdula: charakteristika odrody - N17, s. 17
Odrody výberu S. Guseva, výsadba, starostlivosť o sadenice, zaťaženie plodinami - N16, s. 10-14
Rozparok - N21, s. 17
Ochrana pred osami - N14, s. 24
Ochrana pred zberom - N13, s. 17
Ako pestovať dvojročné viniča - N19, s. jedenásť
Ako skrátiť predĺžený rukáv - N16, s. 17
Codryanka: ľahké listy (chloróza) - N13, s. deväť
Strieľať pruhy - N22, s. 17
Laura nedáva rast - N12, s. osem
Prerezávanie, zalievanie pod zimou - N18, s. 17
Oidium - N21, s. jedenásť
Plodné a neplodné nevlastné deti - N14, s. 17
Platovský: vlastnosti odrody, starostlivosť - N21, s. jedenásť
Slabé výhonky: čo robiť - N12, s. 17
Rizamat: čo robiť s viničom bez kvetinových štetcov - N12, s. osem
Sadenice s jedným alebo dvoma výhonkami - N20, s. 17
Šedá hniloba - N19, s. jedenásť
Prístrešok na zimu - N19, s. 17
Starostlivosť o očkovanie - N15, s. 17
Chubuki: úložisko - N19, s. jedenásť

Perník,
liečenie,
vzácne rastliny
Amarantová múka: aplikácia - N19, s. devätnásť
Batat: kopanie, skladovanie - N19, s. štyri
Hloh - N22, s. 23
Čierna baza: prihláška - N18, s. 22
Sezam: ako pestovať - ​​N19, s. 3
Melissa a mäta: recepty na čaj - N19, s. osemnásť
Melotria - N22, s. päť
Rakytník rešetliakový: príprava oleja - N22, s. devätnásť
Čierna nočná košeľa - N19, s. devätnásť
Portulaka záhradná: liečivé vlastnosti - N22, s. devätnásť
Zeler: aplikácia osiva - N18, s. jedenásť
Spilantes - N20, s. 22
Stakhis - N19, s. päť
Kmín - N17, s. štyri
Čufa - N22, s. päť
Rosehip: poľnohospodárska technológia, užitočné vlastnosti - N22, s. osemnásť

Okrasné plodiny, kvety
Aquilegia: múčnatka - N17, s. šestnásť
Amsonia, gaura (jesenné kvety) - N21, s. 12-13
Badan: prečo nekvitne - N13, s. 13
Trávnik stratil dekoratívny efekt, či kosiť v zime - N21, s. pätnásť
Heliotrop, lúčna tráva: ako získať semená - N15, s. štrnásť
Dahlia: ako zachovať korene hľuzy - N19, s. štrnásť
Hibiscus: prerezávanie - N14, s. 15 prečo nekvitne - N15, s. šestnásť
Hibiscus: voška - N14, s. pätnásť
Hippeastrum: červené popáleniny (choroba) - N13, s. šestnásť
Wisteria - N17, s. 12
Hortenzia: vrchný obväz - N17, s. 13
Decembrist nekvitne dobre - N21, s. šestnásť
Willow loosestrife - N15, s. pätnásť
Dichondra ampelous - N13, s. pätnásť
Doronicum: omladenie - N17, s. šestnásť
Zamioculcas - N17, s. pätnásť
Iva matsuda - N17, s. 13
Iris: odrody, reprodukcia, poľnohospodárska technológia - N12, s. 14-15
Camellia: výsadba, odchod - N15, s. šestnásť
Campsis: zmrazenie - N13, s. štrnásť
Clematis: kedy zasadiť - N16, s. 15 reprodukcia v plastových fľašiach - N13, s. štrnásť
Izbové rastliny, ktoré nie sú náročné na polievanie - N13, s. šestnásť
Laurel noble: pestovanie v miestnosti - N19, s. šestnásť
Daylily: poľnohospodárska technológia, starostlivosť - N15, s. 12-13
Ľalie: ázijské, orientálne atď. - N14, s. 14-15
Levanduľová ľalia (ixiolirion) - N19, s. štrnásť
Dekoratívna mašľa - N17, s. štrnásť
Slez lesný: ako urýchliť kvitnutie - N13, s. pätnásť
Mattiola - N21, s. štrnásť
Trvalky zo semien - N22, s. 14-15
Petúnie: pestovanie v nádobách - N18, s. 15 ako ušetriť až do jari (odrezky) - N18, s. pätnásť
Platycodon (shirokolokolchik) - N22, s. šestnásť
Portulaka - N13, s. 12
Pôdorysné trvalky - N19, s. 12-13
Rastliny kvitnúce v auguste - N16, s. šestnásť
Rastliny kvitnúce začiatkom leta - N12, s. 12-13
Rastliny kvitnúce v septembri - N18, s. 14-15
Rastliny kvitnúce uprostred leta - N14, s. šestnásť
Ruža: múčnatka - N19, s. pätnásť
Miniatúrne ruže: príprava na zimu - N19, s. pätnásť
Ruže: klasifikácia - N20, s. 15-16
Saintpaulias nekvitnú množenie starostlivosťou o odrezky listov (otázky a odpovede) - N18, s. šestnásť
Orgován: odrezky - N15, s. pätnásť
Strelitzia nekvitne - N15, s. šestnásť
Sukulenty - N17, s. pätnásť
Tui ako plot - N17, s. šestnásť
Byzantské sekáč (vlnené stachis) - N13, s. 12
Vláknitá juka: listy žltnú - N13, s. 13

Pôda, burina,
hnojivá
Zavlažovacia voda: ako znížiť tvrdosť - N17, s. osemnásť
Podzemná voda (hruška vysychá) - N17, s. 7
Soľná pôda - N19, s. 21
Zelené hnojivo (zelený hnoj) - N13, s. 10 N16, s. päť
Kompost: príprava - N19, s. 4 otázky a odpovede - N19, s. 21
Letné napájanie a kŕmenie, príznaky hladu - N13, s. jedenásť
Hnoj: ako sa pripraviť na aplikáciu do pôdy - N18, s. jedenásť
Sanácia pôdy po vyvrátení stromu - N20, s. 21
Vrh prepelíc: ako používať - ​​N13, s. 24
Pôda: ako si vytvoriť vlastnú analýzu - N18, s. 10
Zvyšky rastlín: čo s nimi - N18, s. 9 s. 11 N20, s. päť
Siderata - N17, s. 11 hrášku - N18, s. 9 horčica - N18, s. 21 zimná sejba - N19, s. štyri
Buriny na jahodovom lôžku: herbicídy - N17, s. štyri
Burina v záhrade: metódy kontroly - N15, s. 4-5
Burina: ako sa zbaviť (skúseností) - N13, s. 10
Komplexné hnojivá - N15, s. osemnásť
Hnojivá: otázka - odpoveď - N16, s. štyri
Hnojivá: koľko je obsiahnuté v lyžici, sklo - N13, s. 3

Vidiecky dizajn
Priehrada - N13, s. 22
Rustikálny štýl - N17, s. 22
Krb - N12, s. 23
Mozaikový panel v kúpeľnom dome - N14, s. 22
Nové obrazové rámy - N21, s. 23
Kvetinové stojany v záhrade - N22, s. 22
Lavičky v záhrade - N19, s. 22

Sezónne varenie
Adjika: recepty - N16, s. 24
Dule: sušenie ovocia - N14, s. 21
Batáty: recepty - N22, s. 23
Hloh: prázdne miesta - N19, s. osemnásť
Džem zo sliviek, z hrušiek - N13, s. 22
Hrozienka: spôsob prípravy z hrozna - N16, s. 24
Cuketa: jedlá a prípravky - N14, s. 23
Bobuľové koláče - N12, s. 23
Prázdninové recepty - N22, s. 10-12
Uhorkový šalát na zimu - N17, s. devätnásť
Karfiol: riad - N15, s. 23
Jablká: mrazenie - N13, s. devätnásť
Plody kandizovaného jablka - N16, s. 23
Jablčný ocot: príprava, liečivé recepty - N16, s. 23

Zvieratá, vtáky,
hmyz
Kudlanka nábožná - N16, s. päť
Rosnička - N12, s. 24
Hoverfly - N14, s. 10
Dravý hmyz (ktorý jedol vošky) - N13, s. osemnásť
Vosy: ako sa zbaviť - N15, s. 21
Vážka - N13, s. osemnásť

Rybár rybárovi
V Jordánsku a iných sumcoch - N17, s. 23
Kapitalizmus nie je spoločníkom na rybolov - N13, s. 23
Umiestnenie sumcov na Dolnej Volge - N19, s. 23 N20, s. 23
Na polceste k loachu - N21, s. 22-23
Mník z čeľade treskovitých - N15, s. 22
Ryba vydrží všetko - N13, s. 23


Paradajka Ozaltin červená / žltá

Odroda je vysoko výnosná, neskoro dozrieva.

V strednom pruhu sa odporúča pestovať v skleníkoch, v južných oblastiach ho možno pestovať na otvorenom teréne.

Rastlina je mohutná, vysoká (nad 1,8 m), neurčitého typu, ale nerozširujúca sa, vyžaduje zovretie a podväzok k mriežke. Odporúča sa formovať túto paradajku na jednu alebo dve stonky.

Odroda je nenáročná na kultiváciu, odolná voči mnohým chorobám. Produktivita - 4-5 kg ​​na krík.

Plody dozrievajú v strapcoch, okrúhle oválne, malé a stredne veľké (60 - 110 g), vyrovnané, v úplnom dozretí, červenooranžovej farby (odroda má žltoplodú formu). Šupka je hladká, hustá, dužina bohatá na červenú, šťavnatú, mäsitú, dobrej sladkokyslej chuti.

Plody sa vynikajúco prepravujú, majú dlhú trvanlivosť. Odporúča sa na konzumáciu v čerstvom stave, konzervovanie a spracovanie.


Príbeh pôvodu

Príbeh konkrétneho pôvodu nie je úplne jasný. Toto je odroda kvádra Atlant a bola vytvorená šľachtiteľskou spoločnosťou Poisk. Táto rastlina bola zapísaná do štátneho registra v roku 2007, bola povolená na pestovanie na celom území Ruskej federácie. Spoločnosť „Poisk“ je zodpovedná za bezpečnosť závodu.

V obchodoch vám môže byť ponúknutý hybridný Atlant, ktorý vytvoril „Russian City“. Pod týmto názvom sa tiež nachádza zmena stupňa, ale netýka sa to ani odrody, ani hybridu.


Rastúce vlastnosti

Kôprový aligátor sa vysieva na pripravené záhony ihneď po topení snehu. V takom prípade by pôda nemala byť zamrznutá. Výsev je možný aj na jeseň, v novembri.

  • vyrobte 0,4-0,5 kg humusu alebo kompostu na meter štvorcový
  • záhradné lôžko je vykopané do hĺbky 12 cm
  • zarovnané tak, aby tam neboli jamy.

Záhradná posteľ by mala byť na slnečnom mieste, najlepšie bez prievanu. Je dobré, ak je miesto vyvýšené - kôpor Alligator nemá rád podmáčanie a stojatú vodu.

Semená sa pripravujú na výsev namáčaním, výmenou vody každých 12 hodín a pravidelným miešaním. Táto prípravná akcia trvá až dva dni, potom sa osivo vysuší. Teraz to môže byť zasiate. Hĺbka drážok je 2 - 3 cm, vzdialenosť medzi radmi je 20 cm. Zasiate semená sú posypané zemou a záhrada je zaliata vodou tak, aby bol povrch vlhký. Pri výseve na jeseň je polievanie vylúčené.

Kôpor dobre rastie vedľa cibule, cesnaku alebo kapusty.


Kôpor: poľnohospodárska technológia, odrody, skladovanie - záhradná a zeleninová záhrada


Užitočné vlastnosti kapusty.

V ľudskej strave má kapusta veľké miesto. V posledných rokoch sa objavilo veľa nových odrôd s jemnou a neobvyklou chuťou. Menia sa aj spôsoby varenia kapustových jedál. Jeho hlavné druhy sú biele, červené, farebné, kaleráb, brokolica atď.

Kapusta je plná cukrov, hlavne glukózy, sacharózy, fruktózy, maltózy, rafinózy. Je bohatý na pektín, škrob, vlákninu, bielkoviny, soli fosforu, draslíka, vápnika, horčíka, železa, striebra, niklu, zinku, molybdénu, kremíka, olova atď.

Kapusta je zásobárňou rôznych organických kyselín a aminokyselín, vitamínov C, B1, B 2 , B 4, B 6, B 9, PP, D, E, K, U. Existujú dokonca aj vysokomolekulárne alkoholy, glykozidy a ďalšie zlúčeniny, z ktorých mnohé ničia črevné baktérie, Staphylococcus aureus a ďalšie patogény. Vďaka tomu je kapusta najdôležitejšou liečivou „drogou“ pre mnohé choroby. Je vhodný na aterosklerózu, cholelitiázu, obezitu, gastritídu s nízkou kyslosťou, srdcové choroby, choroby obličiek, metabolické poruchy. Podporuje vylučovanie solí ťažkých kovov, cholesterolu, prebytočnej tekutiny z tela. Obklad z listov bielej kapusty na kolennom kĺbe, krížoch s ischiasom, artritída zmierňuje bolesť, uľahčuje pohyb a zlepšuje celkovú pohodu. Pigmentové látky z červenej kapusty brzdia vývoj leukémie, odstraňujú rádionuklidy z tela a fytoncidy bránia rozvoju tuberkulózneho bacilu. Kremík obsiahnutý v karfiole pomáha spevniť kosti, udržuje pružnosť ciev a priaznivo pôsobí na zuby, vlasy a pokožku. Nakoniec brokolica indol inhibuje rast malígnych buniek.

Pestovanie kapusty .

Všetky druhy kapusty sú listná zelenina, nenáročná na pestovanie.

Poľnohospodárska technika na pestovanie všetkých druhov kapusty je rovnaká. Je to svetlo, vlhkomilná, krížom opeľovaná, za studena odolná rastlina. Vegetačné obdobie rôznych druhov a odrôd nie je rovnaké. Plocha, ktorá sa použije na výsadbu kapusty, sa vykopáva hlboko na jeseň, aplikujú sa organické a minerálne hnojivá (20 - 40 g dusičnanu amónneho, 30 - 40 g superfosfátu a 15 - 20 g chloridu draselného na meter štvorcový). Na jar nie je vykopaná, iba mierne uvoľnená hrable alebo ručným kultivátorom. Kapusta miluje hustú pôdu.

Pred zasiatím sa kapustové semená podrobia tepelnej dezinfekcii, zohrejú sa - ponoria sa do vody zohriatej na 50 ° C na 20 minút. Potom sa ochladia ponorením do studenej vody na 3 minúty.

Kapusta potrebuje dusík na začiatku vegetačného obdobia a pri zakladaní hlávok kapusty - vo fosfore a draslíku (10 g na vedro na meter štvorcový).

Kapusta si vyžaduje ochranu pred chorobami a škodcami. A najčastejšie sú vinníkmi za choroby kapusty samotní záhradníci, ktorí sa nezhutňujú, ale uvoľňujú pôdu na výsadbách. Niekedy sa sadenice vysádzajú v okyslenej pôde, rotácia plodín a kompatibilita plodín sa nedodržiavajú (kapusta sa nevychádza s jahodami, paradajkami, fazuľami).

Často sa vynára otázka: je potrebné odtrhnúť listy kapusty? Odpoveď je: je potrebné odstrániť choré a žlté listy. V iných prípadoch sú listy odstránené so silným olistením a nie viac ako dvoma na rastlinu týždenne, aby nedošlo k narušeniu rovnováhy medzi nadzemnou časťou a koreňovým systémom hlávky kapusty.

Na skladovanie je položená kapusta neskorých odrôd, s hustými hlavami kapusty a zelenými listami, ktoré ju chránia pred plesňovou infekciou. Optimálnym režimom je skladovanie s pňami a zelenými listami v pozastavenom stave, keď hlávky kapusty neprichádzajú do kontaktu pri teplote blízkej nule (± 1 ° С). Pri skladovaní na regáloch, v škatuliach, by mala byť každá hlávka kapusty zabalená v papieri, čo spomalí šírenie hnilobných baktérií. Malo by sa to pravidelne kontrolovať. V takom prípade by ste nemali odstraňovať zaschnuté spodné listy. Ale ak sa list namočí, musí sa odstrániť. Keď sa objaví hlien, hlávka kapusty sa očistí a zdravá časť hlávky sa ihneď použije.

Pestovanie bielej kapusty.

V našich podmienkach sú rozšírené všetky jeho odrody - od skorého až po neskoré dozrievanie. Sú vysadené v zemi so sadenicami: skoré odrody - koncom apríla, v polovici sezóny a stredne neskoro - začiatkom mája, neskoro - v desiatkach mája. Výsadba sa vykonáva podľa schémy od 50 x 50 cm (skoro) do 70 x 70 cm (neskoro).

Pri výsadbe sadeníc do dobre navlhčených jamiek musí byť pôda okolo rastlín utlačená. Počas vegetačného obdobia kapusta spotrebuje veľké množstvo vody, hlavne je potrebné sledovať vlhkosť pôdy v období rastu listov a tvorby hláv. Poznamenáva sa, že pri výsadbe sadeníc, chtiac-nechtiac, sa odstráni spodná časť hlavného koreňa, a preto je jeho koreňový systém povrchovo umiestnený v pôde. Kapusta je rastlina milujúca vlhkosť, preto ju treba polievať často a výdatne. Semená kapusty zasiate na záhonoch takú vlhkosť nepotrebujú. Na záver: buď konzervácia taprootu rastliny, vrátane výsevu semien, alebo časté a hojné zalievanie výsadby.

Pôdu je potrebné pravidelne kypriť, len čo najbližšie k rastlinám. Počas sezóny sa uskutočňujú dva kopy: prvý - 20 dní po výsadbe, druhý - 8-10 dní po prvom.

Kŕmte kapustu trikrát až štyrikrát. Potrebuje dusík, najmä v počiatočnom štádiu rastu listov a koreňových systémov. A vo fáze tvorby hlávky kapusty je potrebné hnojenie fosforom a draslíkom. Kapusta by sa mala kŕmiť raz alebo dvakrát organickými hnojivami (roztok diviny, trus vtákov).

Je dobré rastliny nakŕmiť (poprášiť) drevným popolom (pohárom na meter štvorcový), ktorý slúži nielen ako hnojivo, ale aj ako profylaxia proti voškám a slimákom. Naposledy sa kŕmi júl - začiatok augusta, ak v neskoršom vegetačnom období rastliny svojím vzhľadom nesignalizujú „hladovku“.

K najväčšiemu rastu hlávok kapusty dochádza neskoro na jeseň, preto by ste sa nemali s ich zberom ponáhľať. Ale často v tejto dobe sú mrazy, takže musíte preukázať múdrosť: buďte pozorní, sledujte procesy prebiehajúce v prírode, počúvajte predpovede predpovedačov počasia. Biela kapusta bezbolestne prenáša jednorazový mráz do koreňa. Opakované vystavenie kapusty nízkym teplotám je nežiaduce. Ak sa to stalo, pred uložením zmrazených hlávok kapusty na uskladnenie (bez jadra nezmrazených) sa musia tri dni uchovávať pri teplote mierne nad nulou, potom sa musia dať do miestnosti na rozmrazovanie pri teplote 10 - 15 ° C. Takáto kapusta sa dá krátkodobo uskladniť, obnoví sa jej chuť a vlastnosti.

Pestovanie červenej kapusty.

Líši sa od bielohlavej farby listov a hláv kapusty.

Červená kapusta prispieva k oslabeniu škodlivých účinkov žiarenia, bráni rozvoju leukémie, tuberkulózneho bacilu, je odolnejšia voči chladu. Trvanie rastu je o niečo kratšie (160 dní) ako v prípade neskorej bielej kapusty. Preto sa vysádza koncom mája - začiatkom júna.

Pestovanie karfiolu.

Jeho hlava je mäsité prerastené kvetenstvo. Je zle skladovaný, preto sa kvôli stálej konzumácii vysieva viackrát v intervale 10 - 15 dní.

V kultivácii je rozmarná. Netoleruje výber. Náročné na teplotný režim - pred vznikom výhonkov je potrebné udržiavať teplotu 20 ° C, po výhonkoch - cez deň asi 10 ° C, v noci - 7 ° C, desaťročie po vzniku výhonkov - 18 - 20 ° C, respektíve 10 - 12 ° C. Potrebuje vlhkú a teplú pôdu, dostatočne osvetlenú, s vysokým obsahom humusu a živín. Počas obdobia rastu potrebuje časté a pravidelné zalievanie. Zalievajte ju ako pod koreňom, tak aj posypaním.

Keď sa začne objavovať hlavička, nakŕmte karfiol. Prvýkrát musíte kŕmiť močovinou alebo iným dusíkatým hnojivom a druhýkrát - komplexným hnojivom. Iba silná rastlina s veľkými listami vytvára veľké a husté hlavy. Ale nadmerné hnojenie dusíkom vedie k vývoju mohutných listov a malých plodov hláv. Citlivý na nedostatok bóru a molybdénu. Neznášanlivosť chlóru.

Aby boli hlavy svieže a biele, je potrebné ich pred horúcim slnkom zakryť polámanými listami.

Hlavy sú odrezané v hustom stave so zastavením ich rastu. Jedia sa čerstvé, vyprážané, dusené, konzervované, mrazené. Používa sa pri diétnej výžive, pri gastrointestinálnych ochoreniach.

Pestovanie kalerábovej kapusty.

Je to guľovitý kmeňový plod. Miluje horúce a suché leto. Vegetačné obdobie je 2 mesiace.

Na rozdiel od iných druhov kapusty je veľmi citlivá na prudké a výrazné teplotné výkyvy. Dáva dve alebo tri úrody.

Čerstvý kaleráb obsahuje 50 - 60 mg vitamínu C na 100 g ovocia a v mladých listoch je to niekoľkonásobne viac ako v stonke. Existuje veľa vápniku, provitamínu A a najviac minerálov je železo. Mladé a stredne veľké stonky chutia vynikajúco: syr - orech s príchuťou sleďa, varený - s okrúhlice a kapustou.

Kaleráb vysejte najemno. Odstraňujú ju postupne a zabraňujú tomu, aby sa z hláv kapusty stalo drevo. Zvyčajne sa používa ako zhutňovač s odrodami kapusty, paradajkami, uhorkami a neskorou dozrievaním a ako následná plodina.

Pestovanie brokolicovej kapusty.

Brokolica obsahuje väčšinu esenciálnych kyselín (na úrovni hovädzieho mäsa) určitých látok - na úrovni bielkovín kyseliny askorbovej v kuracích vajciach - dvakrát viac ako karfiol a karotén z kapusty - viac ako špenát, špargľa. Plody brokolice obsahujú soli draslíka, horčíka, vitamíny B 1, B 2 RR, E. Užitočné pre pacientov so srdcom a pacientov s poruchami nervového systému. Podporuje vylučovanie solí ťažkých kovov z tela, zvyšuje odolnosť tela voči žiareniu. Normalizuje hladinu cholesterolu v krvi. Obsahuje menej látok, ktoré dodávajú horkosť, a negatívne ovplyvňujú činnosť pečene.

Vonkajšie sa brokolica líši od karfiolu v štruktúre hlavy. Stonka tejto odrody kapusty je na konci svojej voľnej hlavy mäsitá. Počas vegetačného obdobia si rastlina vytvára bočné výhonky, na ktorých vyrastajú malé hlavičky. Dodáva sa v zelenej, fialovej a bielej farbe. Fialové a biele odrody sú mrazuvzdorné, vysoko výnosné, dozrievajú neskôr ako collar, ale skôr ako kapusta. Vegetačné obdobie je až 80 dní. Je lepšie ju vysievať v rôznom čase, aby ste ju mohli neustále používať na jedlo. Najskôr je hlavná hlava odrezaná 15 cm časťou dužinatej stonky a potom až do mrazu bočné. Pestujú sa ako sadenice aj semená priamo do pôdy.

Pestovanie ružičkového kelu.

Toto je najcennejšia zeleninová plodina s dobrou chuťou, najmä ak je uviaznutá v mraze. Je užitočný pri kardiovaskulárnych chorobách, cukrovke. Bohaté na bielkoviny, draslík, sodík.

Miluje vlhkosť a úrodnú pôdu, ktorá musí byť hustá. V opačnom prípade môžu byť hlávky kapusty uvoľnené a budú musieť byť odstránené. Starostlivosť o výsadbu je rovnaká ako u bielej kapusty. Zvláštnosťou starostlivosti je potreba včasného, ​​v štádiu zhutňovania hláv kapusty, zovretia apikálneho púčika, aby sa získala čo najlepšia úroda.

Ružičkový kel je odolný. Vegetačné obdobie je 140 - 150 dní na výsev semenami a 105 - 110 na sadenice.


Záver

Aligátorový kôpor má množstvo výhod, medzi ktoré možno spomenúť vysoký výnos, nízku stopku a voňavú arómu. Z mínusov možno poznamenať priemernú odolnosť voči chorobám a klíčeniu semien, ktorá je mierne nadpriemerná.

Odroda je vhodná na pestovanie na osobných doplnkových pozemkoch a na malých farmách, pričom je dôležité pravidelné sledovanie stavu a systematické preventívne opatrenia. Odroda je málo využiteľná na pestovanie v priemyselnom meradle.


Pozri si video: Posunutá sezóna si vyžiadala skorší zber ranných odrôd hrozna


Predchádzajúci Článok

Opeľovanie jedným ovocným stromom

Nasledujúci Článok

Výsadba červenej kostravy: Ako pestovať plazivú červenú kostrovú trávu