Bylinné využitie Yellow Dock: Tipy na pestovanie rastlín Yellow DockWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Mary H. Dyer, autorka záhradnej redakcie

Čo je žltý dok? Tiež známy ako kučeravý dok, žltý dok (Rumex crispus) je členom rodiny pohánky. Táto trváca bylina, ktorá sa často považuje za burinu, rastie divoko v mnohých oblastiach Severnej Ameriky. Byliny žltej docky sa používajú už celé storočia a sú cenené pre svoje liečivé a výživové vlastnosti. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli o bylinnom použití žltého doku a získali niekoľko tipov na pestovanie rastlín žltého doku vo vlastnej záhrade.

Bylinné použitie Yellow Dock

Hovorí sa, že existuje veľa výhod byliniek so žltými dockami a bylinky so žltými dockami sa používajú odpradávna a ich použitie praktici bylinnej medicíny používajú dodnes. Listy a korene žltého doku sa používajú na zlepšenie trávenia, odstránenie toxínov z tela a často sa užívajú ako jemné preháňadlo. Používa sa tiež na liečbu rôznych stavov pokožky (vrátane pálenia zo žihľavy) a môže byť užitočný ako mierne sedatívum.

Domorodí Američania používali bylinky zo žltého doku na ošetrenie rán a opuchov, boľavých svalov, problémov s obličkami a žltačky.

V kuchyni sa jemné žlté listy doku dusia podobne ako špenát, potom sa podávajú s olivovým olejom a cesnakom. Listy a stonky sa dajú konzumovať aj surové alebo sa dajú do šalátov. Semená sa často používajú ako zdravá náhrada kávy.

Bylinkári varujú, že rastlina môže byť silná a bez rady odborníkov by sa nemali používať ako domáci liek. Na tento účel sa vám odporúča vyhľadať odbornú radu vopred, ak máte záujem o liečivé využitie žltých byliniek.

Ako pestovať žlté dockové rastliny

Žltá dok sa bežne vyskytuje na poliach a v iných narušených oblastiach, napríklad pri cestách a na pastvinách v zónach USDA 4 až 7.

Ak si chcete vyskúšať vypestovať svoj vlastný žltý dok, zvážte, že rastlina je invázna a môže sa z nej stať otravná burina. Ak to napriek tomu chcete vyskúšať, rozsypte semená na pôdu na jeseň alebo na jar alebo v lete. Žltý dok uprednostňuje vlhkú pôdu a buď úplné slnečné svetlo, alebo polotieň.

Hľadajte niektoré zo semien, ktoré majú vyklíčiť za pár týždňov, ďalšie sadenice sa objavia v priebehu najbližších rokov.

Nepokúšajte sa transplantovať divoké rastliny, pretože dlhé koreňové rastliny transplantáciu takmer znemožňujú.

Ak chcete mať rastlinu pod kontrolou, môžete ju skúsiť pestovať v nádobe. Len sa uistite, že je dostatočne hlboký pre taproot.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Spomínaný plot obklopuje záhradu, ktorá prešla za posledných niekoľko rokov niekoľkými iteráciami. Keď sme sa nasťahovali do domu, v strede terasy bol mladý nórsky javor a záhrada bola plná trvaliek podľa výberu bývalého majiteľa. Ako javor rástol (rýchlo, ako to Nóri zvyknú robiť), záhrada bola čoraz viac tienistá, a tak som tam podľa potreby presťahoval tiene milujúce rastliny.

Vyzeralo to ako solídny prístup, až kým nebola Halloweenska ľadová búrka, ktorá pokryla stromy plnými listami silnou vrstvou ľadu, ktorá sa pre mnohých ukázala ako príliš veľká. Kmeň nášho terasového javoru sa rozdelil tromi spôsobmi a narazil do plotu a záhrady, čím účinne ukončil svoje pôsobenie v tienistej záhrade.

Ohradili sme teda plot a na jar budúceho roku sme rastliny milujúce tieň presunuli inam a nahradili ich hodgepodge rôznych trvaliek - čo som mal poruke. Nemal som to rád. Ale život taký, aký je, len som ho na pár rokov nechal.

Túto jar sme zo zrejmých konštrukčných dôvodov vymenili starý, šedý plot pokrytý lišajníkmi. Nový smrekový plot vyzerá skvele a čoskoro zostarne na nežné šedé pikety, ktoré si tak užívam ako kulisu pre kvety a rastliny.

Ale nie tie kvety a rastliny - táto záhrada bola totálnym neporiadkom a niekoľko rastlín sa prechádzalo po celom procese výmeny plotu. Vedel som, že je čas zahájiť projekt rehabilitácie záhrady, aký som si predstavoval - slnečný bylinkový záhradný klin plný mojich obľúbených.

Predtým, ako som mohol pridať viac echinacey, divokého bergamotu, svätej bazalky a rebríčka, som musel odstrániť rastliny, aby som vytvoril priestor. Ukázalo sa, že to nie je nič iné ako chirurgická extrakcia, pretože som starostlivo odstránil rastliny a burinu, ktoré sa vinuli medzi všetkým. V priebehu tohto procesu som zistil, že divoký bergamot sa potichu etabluje posledných pár rokov, na moju veľkú radosť. Objavil som tiež niečo ďalšie úplne neočakávané: žltý dok ( Rumex crispus ).


Zoznámenie sa s koreňom púpavy (Taraxacum officinale)

Táto známa burina sa nachádza na severnej pologuli. Aj keď sa to nepovažuje za domorodca, nie je jasné, odkiaľ tento dobre zavedený imigrant začal. Botanici jej pôvod pripisujú Eurázii (Gleason a Cronquist, 1963). Prečo korene púpavy? Zamyslite sa nad reputáciou púpavy a môžete získať predstavu o jej sile:

 • Púpava je na každom dvore, trhline na chodníku a v záhrade.
 • Aby sa ho zbavili, boli vynájdené jedy.
 • Je nad ním položená dlažba, aby ju udusila.
 • Na jeho ťahanie boli vyvinuté nástroje.

Napriek tomu to tu je, veselo sa predvádza svojimi žltými kvetmi pri prvých príznakoch jari - vo vašom dvore, záhrade alebo na chodníku - rok čo rok. Jeho semená vo vzduchu poletujú po oblohe a ticho a nebadane sa usadzujú na novom mieste. Rastliny tolerujú takmer akýkoľvek druh odpadu. Poďte na jeseň, rastlina poslušne zosiela všetko letné slnečné svetlo a dážď do svojich koreňov, bez ohľadu na to, čo si zvyšok sveta myslí alebo čo urobil, aby sa ho zbavil.

Koreň púpavy je trpký. Čím je však trpké, tým lepšie. Púpava lekárska má protinádorové, antimikrobiálne, antidiabetické, protizápalové, hepatoprotektívne a hypoglykemické vlastnosti (Hoffman, 2003, Noh, H-Y a kol. 2013).

Koreň púpavy lekárskej je silné diuretikum, stimuluje činnosť obličiek, ako aj pohyb žlče zo žlčníka a pečene. Folklór a vedecké dôkazy podporujú použitie púpavy ako diuretika so zaujímavými možnosťami, ktoré môžu pomôcť pri kontrole hladiny cukru v krvi a zápalových procesov (Castleman, 2001). Vďaka svojim diuretickým vlastnostiam môže púpava pomôcť PMS (Castleman, 2001, Hoffman, 2003) a najnovšie aj symptómom andropauzy (Noh, H-Y, 2013).

Ale počkaj! Než sa pokúsite vytiahnuť koreň púpavy, vedzte to. Nemôžeš. Najčastejšie sa odlomia. Takže bude každá rastlina, ktorá má hlboko zakorenený koreň koreňa s jednou stopkou. Lopúch a žltý dok majú tiež koreňové korene. Žiadny z týchto koreňov sa nedá ručne utiahnuť bez väčších problémov.

Namiesto toho musíme vykopať a obísť celú rastlinu, aby sme získali väčšinu koreňa. Vyberte miesto mimo hustej premávky akéhokoľvek druhu a vyhýbajte sa miestam, ktoré by mohli byť postriekané. Budete potrebovať iba malú lopatku. Alebo ak máte kopaciu vidličku, ktorá sa dá tiež použiť. Púpavy, ktoré sa dajú najľahšie vykopať, nachádzam v mojej záhrade. Pôda bola otočená a nie je tu matná tráva trávnika, cez ktorú by ste museli bojovať.

Ak chcete na dvore kopať púpavy, dbajte na jeden dôsledok. Nakoniec opustíte pôvabné otvory pre hrnce, pokiaľ ich nevyplníte zeminou. (Preto je dôvod, prečo vymysleli riešenia na zabíjanie púpav. Iba málokto ich chce nechať vo vnútri, ale menej ich chce vyhrabať.)


Zdravie prospieva byline žltej

Táto liečivá rastlina je vynikajúcim bylinným liekom na nečistú krv, bakteriálne infekcie, skrofulu, nádory žliaz, opuchy, malomocenstvo, rakovinu, boľavé oči, syfilis (a iné pohlavné choroby) a hemoroidy.

Pomáha tiež pri kožných ochoreniach, ako je akné, psoriáza a iné kožné choroby, ako aj pri zápaloch uší.

Táto liečivá bylina sa považuje za vysoko účinný prostriedok na čistenie krvi a používajú ho bylinkári na pomoc telu pri vylučovaní ťažkých kovov a pri liečbe iných porúch pečene.

Mnoho ľudí ho používa iba na čistenie krvi a zbavenie sa toxínov, ktoré sa v tele hromadia. Je to tiež dobrý liek na liečbu kosáčikovitej anémie.

Je to bylina, ktorá podporuje tok žlče a má aktívny účinok na črevá. Zmierňuje prípady zápchy, zažívacích problémov a chorôb pečene. Môže sa tiež použiť ako zubná pasta.

Mladé listy liečivej byliny nažltlej by sa mali variť pri niekoľkých výmenách vody, aby sa z listov odstránilo čo najviac kyseliny šťaveľovej, alebo sa môžu v miernom množstve pridať priamo do šalátov.

Bylinková masť Yellow Dock

Je vynikajúcou bylinkovou masťou na svrbenie a vredy a na nádory a opuchy žliaz. Veľmi prospešná môže byť aj aplikácia stimulácie vyžmýkanej z horúceho čaju.

Obsahuje vitamín C, železo, vápnik a fosfor a tanín, ktoré sa dajú použiť na činenie kože. Pretože má vysoký obsah tanínu, malo by sa užívať iba každý druhý týždeň.

Ďalšími zložkami tejto liečivej byliny sú mangán, šťavelan draselný, rumicín a chrysarobín.

Prípravky na dávkovanie

Podľa Encyclopedia.com sa čaj pripravuje tak, že sa 10 minút varí 1 - 2 lyžičky (5 - 10 g) koreňa v 500 ml (2 šálky) vody. Sirup sa vyrába varením 0,5 lb rozdrveného koreňa v pollitri sirupu.

Sušené extrakty sa tiež pripravujú ako pilulky alebo kapsuly a sú komerčne dostupné. Tieto komerčné prípravky sú často zmesou niekoľkých rôznych druhov bylín.

Pri odporúčaných dávkach by sa malo postupovať podľa pokynov na štítku všetkých komerčných produktov tejto liečivej byliny.

Vynikajúca bylinná kombinácia na liečbu akné zahŕňa bylinné extrakty, ako je sarsaparilla, lopúch, sekáčky a dok na zvlnenie.

Tieto liečivé byliny sú veľmi účinné pri čistení lymfy a krvi. Polovica čajovej lyžičky trikrát denne pomôže v prevencii akné.

Počas tehotenstva nepoužívajte liečivú bylinu žltá.

Nakupujete výrobky z liečivých bylín a ďalšie? Navštívte https://www.medicinalherbs-4u.com/my-shopping-center.html a hľadajte vo vyhľadávacom poli Amazon alebo si objednajte, kde sa vám zobrazia reklamy na Amazon

Ann-Marie Bulgin-Graham, majiteľka spoločnosti Medicinalherbs-4u.com, je účastníčkou programu Amazon Services LLC Associates Program, pridruženého reklamného programu, ktorý má webovým serverom poskytnúť prostriedky na zarábanie poplatkov za reklamu inzerciou a odkazom na stránku amazon.com.


Dock Stalks

Okrem nežných zelených listov hovorí Samuel Thayer veľa o tom, ako požiera stonky rôznych rastlín rastlín. Priznám sa, že keď vypučia stonky dokov, často mám na mysli iné divoké jedlá a nikdy som ich nevaril. Tu rozlišuje dve rôzne druhy zeleniny:

 • Dokujte stopky (alebo stonky listov) sú malé stopky, ktoré pripevňujú každý jednotlivý list k základni rastliny. Jedia sa surové a údajne chutia ako rebarbora.
 • Ukotviť kvetinové stonky sú k dispozícii na jar a začiatkom leta, predtým, ako neskôr v sezóne utvrdnú a vyschnú. Podľa Nature’s Garden, „Odrežte výhonky v spodnej časti alebo neskôr, odrežte jemnú hornú časť, ktorá sa ľahko ohýba ... Odizolujte listy a olúpte pevnú sťahujúcu vonkajšiu vrstvu. Mali by ste skončiť so svetlozeleným výhonkom, ktorý má mierne štipľavú chuť a príjemnú textúru, ktorá vôbec nie je vláknitá. “ Môžu sa jesť surové alebo varené.

Jednou z najlepších divokej zeleniny, ktorú som minulé leto vyskúšal, boli stonky lopúcha a z tohto popisu si myslím, že stonky v dokoch znejú asi rovnako chutne. Sú na mojom zozname a tento rok to vyskúšajú ...

Yellow Dock pučiaci veľmi skoro na jar. Sneh sa práve roztopil späť na tomto kúsku zeme a listy sa už vyvíjali pod ľadom. Všimnite si mŕtve listy z minulého roku, sušené a hnedé. Všímajte si tiež silnú stonku semien. Túto som odrezal minulú jeseň, ale inak by to ešte mohlo stáť a označovať miesto tejto mladej jarnej zelene.


Profil rastlín

Bežné mená: Curly Dock, Yellow Dock

Popis: Kvitnúca stonka, vysoká 1 až 3 stopy, vychádza z bazálnej ružice listov matne zelených, podlhovastých listov až 6 palcov dlhých 6 až 18 palcov dlhej laty malých, žltozelených kvetov.

Otužilosť: Do zóny 1

Rodina: Polygonaceae

Kvitnúce: Začiatkom leta

Použité diely: Korene a listy

Rozsah / lokalita: Pôvodom z Európy, naturalizovaný v celej Severnej Amerike, ktorý sa nachádza pozdĺž brehov potokov, na lúkach a pri cestách


Môžete variť so žltým dokom?

Práškový žltý dok je možné tiež zmiešať s práškami kari. Bylinkár Ryan Drum odporúča kari so žltou dockou raz týždenne, aby postupne zlepšoval hladinu železa v tele.

Nájdite práškový žltý dok tu . Alebo rozomlejte sušený žltý koreň docku na jemný prášok v mlynčeku na kávu.


Pozri si video: YellowDock: An essential herb


Komentáre:

 1. Vuramar

  It is here, if I am not mistaken.

 2. Joah

  There is something in this and I think this is a great idea. Súhlasím s tebou.

 3. Bladud

  prečo?

 4. Acaiseid

  Je mi ľúto, ale myslím si, že robíte chybu. Môžem brániť svoju pozíciu. Pošlite mi e -mail v PM, budeme hovoriť.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety