Prerezávanie ovocných stromov - Získajte informácie o rôznych formách ovocných stromovWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Každý, kto pestuje ovocné stromy, ich musí orezávať a tvarovať, aby stromu pomohol vytvoriť dobrý konárový rámec pre ovocie. Existuje niekoľko tvarov ovocných stromov, ktoré môžete použiť ako model pri rezaní, aby ste získali skvelú úrodu. Mnoho záhradkárov má problém pochopiť formy ovocných stromov a spôsoby, ako ich dosiahnuť. Ak sa chcete dozvedieť viac o rôznych formách ovocných stromov, čítajte ďalej. Dáme vám tiež tipy na orez ovocných stromov.

Pochopenie foriem ovocných stromov

Ovocné stromy by ste mali každý rok trénovať a orezávať, ale je ľahké ich otáľať, najmä ak nerozumiete tomu, ako a prečo sú rôzne tvary ovocných stromov. Ak však nemáte tvarované stromy, nedajú vám kvalitné ovocie.

Strom ponechaný na svoje vlastné zariadenia vyrastie vysoký a široký. Jeho hustý horný vrchnák nakoniec vytieni väčšinu ovocia na dolných vetvách. Keď stromy dozrejú, ovocie sa objaví iba na koncoch konárov, pokiaľ ich nestriháte do vhodných foriem pre ovocné stromy.

Hlavným dôvodom na začatie prerezávania ovocných stromov je vývoj silných tvarov ovocných stromov. Správne formy ovocných stromov nielen podporujú produkciu ovocia, ale tiež udržiavajú stromy kratšie, aby sa uľahčila ich zber.

Vhodným rezom sa vytvorí otvorená konárová štruktúra, ktorá umožňuje vstup slnečného žiarenia. Tento druh prenikania svetla je nevyhnutný na umožnenie vývoja kvetných pukov a plodov. Správne tvarovanie tiež umožňuje, aby vzduch prechádzal cez vrchlík stromu, čo podporuje rýchle sušenie, aby sa zabránilo chorobám.

Keď začnete pravidelne orezávať ovocné stromy, máte šancu ostrihať polámané, poškodené alebo choré konáre. Práca na vytváraní vhodných foriem tiež robí stromy esteticky príjemné.

Rôzne formy ovocných stromov

V článkoch o cvičných stromoch nájdete množstvo rôznych foriem ovocných stromov. Aj keď si môžete zvoliť ľubovoľnú vhodnú formu, najčastejšie sa vyskytujú dva formy: centrálny vodca a otvorené centrum. Espalier je ďalšia bežne používaná forma.

Formulár centrálneho vodcu

Forma ovocných stromov s centrálnym vodcom sa často používa pre stromy jabloní, hrušiek, pekanových orechov a sliviek. Vyznačuje sa jedným hlavným kmeňom, ktorý sa tiež nazýva vodca.

Pri tvare stromu s centrálnym vodcom odstránite všetky konáre v spodnej časti kmeňa, aby ste sa mohli vetviť asi 3 stopy (1 m.) Nad úrovňou pôdy. Každý rok necháte rozvinúť štyri alebo päť konárov, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené v závese okolo stromu. Ako strom rastie, horné přesleny sú rezané kratšie ako nižšie, aby všetky dostali dostatočné svetlo.

Formulár otvoreného vodcu

Druhý primárny tvar medzi rôznymi formami ovocných stromov sa nazýva forma s otvoreným stredom alebo forma vázy. Používa sa na broskyne, nektárinky a slivky.

V tvare ovocného stromu s otvoreným stredom sa centrálny vodca odstráni rezom. To ponecháva strom bez vzpriameného rastu v strede. Namiesto ústredného vodcu má táto forma ovocného stromu niekoľko hlavných konárov vychádzajúcich z kmeňa, ktoré umožňujú dostatok slnečného svetla.

Formulár Espalier

Jedna umelecká forma pre trpasličie jablone alebo hrušky sa nazýva špalír. Špalierová forma je plochý, dvojrozmerný tvar stromu proti mriežke alebo stene.

Stromy v tvare špaláka majú vzpriamený kmeň a na každej strane viac vodorovných konárov. Vetvy sú pripevnené k podpore a nechajú sa rásť vo všetkých smeroch iných ako von. Podpora chráni konáre stromov a poskytuje podporu.


IDENTIFIKÁCIA STROMU

Je ľahké prežiť život tým, čo nás náš učiteľ tretieho stupňa naučil o stromoch. To, čo si „do polovice pamätáme“, stačí na to, aby sme šťastne odsunuli stromy na pozadie všade, kam ideme a čo robíme.

Až keď jeden na vašom majetku zomrie a potrebujete službu odvozu stromu alebo niekto, kto vedome chrlí meno stromu kvôli jeho tvaru listu, podrobnejšie sa pozrieme na konkrétny strom. Až potom začneme žasnúť nad rozmanitosťou tvarov, listov, vetvenia alebo štekania. Potom sa chceme dozvedieť viac.

Takže, ak sa začneme učiť identifikovať stromy okolo nás, čo bude skôr?


Kultúra záhradného sadu

Súvisiace oddiely

KATALÓG VÝROBKOV

Komunita a zdroje pre domáce záhrady

Facebook a fóra

Čo je to Backyard Orchard Culture?

Cieľ Kultúra záhradného sadu je predĺžená úroda zrelých plodov stromu z malého priestoru na dvore. To sa dosiahne výsadbou sortimentu ovocných stromov blízko seba a udržaním ich malých rozmerov letný rez.

Kultúra sadov na záhrade nie je komerčná kultúra sadov

Po celé roky väčšina informácií o pestovaní ovocia pochádzala z komerčnej kultúry ovocných sadov: metódy, ktoré propagovali maximálnu veľkosť pre maximálny výnos, ale vyžadovali 12-stopové rebríky na orezávanie, riedenie a zber a 400 až 600 štvorcových stôp pôdy na strom. Rozstupy stromov museli počítať s traktormi.

Väčšina ľudí dnes nepotrebuje ani neočakáva komerčné výsledky svojich záhradných ovocných stromov. Komerčný pestovateľ by nikdy neuvažoval o použití svojich metód na pozemku s rozmermi 90 stôp x 100 stôp, tak prečo by mal vlastník domu?

Kultúra záhradného sadu je výsadba s vysokou hustotou a postupné dozrievanie

Dĺžka ovocnej sezóny sa maximalizuje výsadbou niekoľkých (alebo mnohých) ovocných odrôd s rôznymi dobami dozrievania.

Z dôvodu obmedzeného priestoru, ktorý má väčšina majiteľov domov, to znamená použitie jednej alebo viacerých techník na krátku výsadbu a výcvik ovocných stromov, z ktorých sú najčastejšie dva, tri alebo štyri stromy v jednej jamke, najmä špalír a živý plot.

Štyri stromy namiesto jedného znamenajú desať až dvanásť týždňov ovocia namiesto iba dvoch alebo troch.

Výsadba na blízko ponúka ďalšiu výhodu v obmedzení sily stromu. Strom nebude taký veľký, keď bude blízko konkurenčných stromov. Blízka výsadba funguje najlepšie, keď sa spolu zasadia podzemky podobnej sily.

Napríklad pri výsadbe štyroch otvorov do jednej by sa ľahšie udržiavali štyri stromy na podpníku Citation, ako kombinácia jedného stromu na Lovell, jedného na Mazzarde, jedného na Citation a jedného na M-27.

V mnohých klimatických podmienkach môže výsadba viacerých odrôd znamenať aj lepšie krížové opeľovanie hrušiek, jabĺk, sliviek a čerešní, čo znamená dôslednejšiu produkciu.

Kultúra záhradného sadu znamená prevzatie zodpovednosti za veľkosť stromu

Malé stromy poskytujú úrodu zvládnuteľnej veľkosti a je oveľa jednoduchšie ich postrekovať, riediť, prerezávať, sieťovať a zberať ako veľké stromy.

Ak sú stromy stále malé, je možné v danom priestore vysadiť väčší počet stromov, čo poskytuje príležitosť pre viac druhov ovocia a dlhšiu ovocnú sezónu.

Väčšina polodrevených podpníkov neovláda veľkosť ovocných stromov tak, ako to väčšina ľudí očakáva.

Podpníky môžu pomôcť zlepšiť adaptáciu pôdy a podnebia na ovocné stromy, odolnosť proti škodcom a chorobám, predčasnosť (v prvých rokoch ťažšie znášanie), životnosť a ľahké množenie v škôlke.

Doteraz neboli vyvinuté žiadne podpníky, ktoré by robili všetky tieto veci a navyše úplne trpasličí potomok.

Prerezávanie je jediný spôsob, ako udržať väčšinu ovocných stromov vysokých do dvanásť metrov.

Najpraktickejšou metódou rezu na kontrolu veľkosti je letný rez.

Za veľkosť stromu je zodpovedný pestovateľ.

Vyberte si veľkosť a nenechajte strom, aby sa zväčšoval. Dobrá výška je výška, ktorú môžete dosiahnuť pri zriedení a vychystávaní, keď stojíte na zemi alebo na nízkej stoličke.

Dva ďalšie dôležité vplyvy na veľkosť stromu sú zavlažovacie a hnojivé postupy. Ovocné stromy by sa nemali pestovať s množstvom dusíka a vody. Niektorí ľudia pestujú svoje ovocné stromy tak, ako pestujú svoj trávnik, a potom sa čudujú, prečo sú stromy také veľké a nemajú žiadne ovocie!

Kultúra záhradného sadu znamená pochopenie dôvodov rezu

Je oveľa jednoduchšie udržať si malý strom malý než je urobiť malý strom malým.

Väčšina druhov listnatých ovocných stromov vyžaduje prerezávanie, aby sa stimulovalo nové plodiace drevo, odstránilo sa zlomené a choré drevo, vytvorilo sa priestor pre plodiace drevo a umožnila dobrá cirkulácia vzduchu a prenikanie slnečného žiarenia do vrchlíka.

Prerezávanie je najdôležitejšie v prvých troch rokoch, pretože práve vtedy sa ustanovuje tvar a veľkosť ovocného stromu.

Dôrazne sa odporúča rezať súčasne s riedením plodiny.

Orezaním, keď je na strome ovocie, je zrejmý druh dreva, na ktorom strom plodí (jednoročné drevo, dvojročné drevo, ostrohy atď.), Čo vám pomôže pri lepšom rozhodovaní o reze.

Kultúra záhradného sadu znamená letné prerezávanie na kontrolu veľkosti.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo je letný rez najjednoduchším spôsobom, ako udržať ovocné stromy malé. Zníženie vrchlíka prerezávaním v lete znižuje fotosyntézu (výroba potravín), a tým znižuje kapacitu pre nový rast. Letné rezanie tiež znižuje celkové množstvo potravinových materiálov a energie, ktoré sú k dispozícii na ukladanie v koreňovom systéme na konci leta a na jeseň. Toto riadi vitalitu nasledujúcu jar, pretože jarný rast je podporovaný predovšetkým skladovanými potravinami a energiou. A pre mnohých ľudí je prerezávanie príjemnejšie za pekného počasia ako v zime, a preto je pravdepodobnejšie, že ho dokončia.

Kultúra záhradného sadu znamená, že sa nestrašíte výsadbou alebo rezom

Výsadba a rez ovocných stromov nemusí byť komplikovaná alebo neprehľadná. Pri výsadbe dávajte pozor na cirkuláciu vzduchu. To je dôležité pre minimalizáciu problémov s chorobami. Skontrolujte odvodnenie. Ak existuje podozrenie na slabo odvodňujúcu pôdu, zvážte vyvýšený záhon, ktorý ochráni stromy pred hladovaním kyslíkom, keď je pôda zaplavená vodou. Na lôžku s rozmermi 4 x 4 stopy, ktoré je zdvihnuté najmenej 12 palcov nad okolitú pôdu, je možné vysadiť až štyri stromy. Pre viac stromov vytvarujte väčšiu posteľ tak, aby zodpovedala dostupnému priestoru.

Prerezávanie v záhrade v záhrade je jednoduché. Pri výsadbe stromu bareroot rezajte bočné končatiny dozadu najmenej o dve tretiny, aby ste podporili silný nový rast. Ďalej dvakrát alebo trikrát ročne odrežte alebo odstráňte končatiny a vetvy, aby ste dosiahli toto:

Prvý rok

V čase výsadby môže byť pokrytá väčšina holých koreňových stromov tak nízko ako 15 palcov nad zemou, aby vynútili veľmi nízke končatiny lešenia, alebo alternatívne môžu byť stromy zakončené vyššie ako 15 palcov (až štyri stopy) v závislosti od prítomnosti dobre umiestnených bočných končatín alebo požadovanej formy stromu. Po jarnom návale rastu sa nový rast znížil späť na polovicu (koniec apríla / začiatok mája v strednej Kalifornii). Na konci leta (koniec augusta do polovice septembra) znížite následný rast späť na polovicu. Kontrola veľkosti a vývoj málo plodného dreva sa začína v prvom roku.

Hlavné výnimky podľa vyššie uvedeného odporúčania pre nízky rez sú veľké strmene holých koreňov broskýň a nektáriniek (3/4 "hore), ktoré niekedy netlačia nové končatiny zospodu na kmeni. Najmä keď tieto stromy nie sú úplne v pokoji, mali by byť upravené spočiatku vyššie, tesne nad existujúcimi dolnými končatinami alebo okolo 28 palcov, ak nie sú prítomné žiadne dolné končatiny. Akonáhle sa začne nový rast, výška sa môže ešte znížiť.

Pri výbere kontajnerovaných stromov na výsadbu koncom jari / začiatkom leta vyberte stromy s dobre umiestnenými nízkymi koncami lešenia. Zvyčajne sú to stromy, ktoré boli pri zasievaní rezané, aby vynútili nízky rast. Znížte nový rast na polovicu teraz a znova koncom leta.

Dva, tri alebo štyri stromy v jednej diere

V čase výsadby vysaďte každý strom vo vzdialenosti 18 až 24 palcov. Zrežte všetky stromy do rovnakej výšky.

Na jar a na konci leta znížte nový rast na polovicu, ako je uvedené vyššie. Najmä v prvých dvoch rokoch znižujte intenzívne odrody tak často, ako je to potrebné (veľmi dôležité!).

Nedovoľte, aby akákoľvek odroda dominovala a zatienila ostatných.

Rastlina každé zoskupenie 3 alebo 4 stromy v jednej diere najmenej 18 palcov od seba (medzi najbližšími stromami), aby sa zabezpečil primeraný prienik svetla a dobrá cirkulácia vzduchu.

Výsadba živého plotu: najľahšie sa udržuje, keď je od seba vzdialený najmenej tri stopy. Uistite sa, že umiestnenie živého plotu neblokuje cirkuláciu vzduchu a svetlo pre ďalšie výsadby.

Pre šetrenie vodou a stabilizáciu pôdnej vlhkosti: naneste aspoň 4-palcovú vrstvu mulča až do výšky 4 stôp od jedného stromu alebo od stredu výsadby s dvoma, tromi alebo štyrmi stromami v jednej jamke.

Druhý rok

Na jar a na konci leta, rovnako ako v prvom roku, obmedzte nový rast na polovicu.

Trikrát rez môže byť najjednoduchší spôsob, ako zvládnuť niektoré silné odrody: jar, začiatkom leta a koncom leta.

Výsadby jediného stromu: orezajte do tvaru vázy (otvorený stred, žiadny stredový vodca). Mnohonásobné výsadby: zrieďte stred, aby bolo do skupiny stromov dostatočné množstvo slnečného žiarenia.

Všetky: odstráňte zlomené končatiny. Choré končatiny odstráňte hlboko pod príznaky choroby.

Tretí rok

Vyberte si výšku a nenechajte strom vyrásť.

Výška stromu je rozhodnutím prerezávača. Kedykoľvek sú nad vybranou výškou silné výhonky, odrežte ich alebo odstráňte. Každý rok, koncom jari / začiatkom leta, obmedzte všetok nový rast najmenej o polovicu.

Menšie jednoročné, dvoj- a trojročné vetvy, ktoré plodia, by mali mať najmenej šesť palcov voľného miesta všade naokolo. To znamená, že tam, kde dve vetvy začínajú blízko seba a rastú rovnakým smerom, je treba jednu odstrániť.

Keď sa končatiny krížia navzájom, jeden alebo obidva by mali byť zarezané alebo odstránené.

Pri odstraňovaní veľkých končatín najskôr čiastočne rezte končatinou na spodnej strane pred zamýšľaným rezom. Urobte to tak, aby sa kmeň neroztrhol, keď sa odlepí. Posledný rez tiež nerobte zarovno s kmeňom alebo rodičovskou končatinou. Nezabudnite nechať golier (krátky pahýľ).

Marhule budú na kontrolu výšky vyžadovať v lete väčšie prerezávanie. Podľa potreby orezávajte (v lete 2 až 3 krát), aby ste odstránili nadmerný rast. Dávajte pozor, aby ste naraz nekrájali príliš veľa, pretože by to mohlo spôsobiť nadmerné slnečné žiarenie a popáleniny nechránených vnútorných končatín.

Ak chcete vyvinúť špirála, vejár alebo inú dvojrozmernú formu, jednoducho odstráňte všetko, čo nezrastie. Selektívne tenké a trénujte to, čo zostalo, aby ste vytvorili miesto na plodiace drevo.

Nedovoľte, aby vás rozhodnutia o reze brzdili alebo brzdili. Vždy existuje niekoľko prijateľných rozhodnutí - žiadni dvaja ľudia nebudú orezávať strom rovnakým spôsobom. Orezávaním sa naučíte!

Ďalšie rady získate od svojho škôlkára.

Kultúra záhradného sadu začína letným rezom!

Menšie stromy sa ľahšie postrekujú, prerezávajú, tenké, sieťovité a úrodné! Pri malých stromoch je možné mať viac odrôd, ktoré dozrievajú v rôznom čase. Najjednoduchší spôsob, ako udržať malé stromy, je letný rez. Existuje veľa štýlov, metód a techník letného rezu, väčšina z nich je platných. Dôležité je orezávať!

Kultúra záhradného sadu znamená poznať svojho škôlkára

Koncepty a techniky kultúry Backyard Orchard Culture sa každoročne učia a implementujú. Neoddeliteľnou súčasťou kultúry Backyard Orchard Culture je poznanie svojich odborníkov v škôlkach a konzultácie s nimi v prípade otázok.

Kultúra záhradného dvora je hrdosťou na úspech

Definitívny pocit úspechu a spokojnosti pochádza z pestovania vlastného ovocia. Mimoriadne potešenie má z pestovania nových odrôd, z produkcie ovocia, ktoré je neobvykle sladké a chutné, z poskytovania sortimentu ovocia počas mesačnej sezóny a zo zdieľania zrelého ovocia s ostatnými. To sú odmeny za to, že sa dozviete a experimentujete s novými kultúrnymi postupmi a technikami, keď sa stanete uznávaným pestovateľom ovocia na záhrade.

ULTIMUSOVÝ DICTUM

Neexistuje ospravedlnenie pre zanedbané stromy, zrušenú údržbu alebo nedostatok know-how. Backyard Orchard Culture je postoj: Len to urob!


Hodnota popola

Popol je pre lesníka alebo drevárku mimoriadne užitočný a cenný zdroj.

Určite stojí za to vynaložiť úsilie na to, aby ste sa ho naučili ľahko rozpoznávať a aby ste šírili slovo, aby aj ostatní mohli ľahšie identifikovať a oceniť tento majestátny strom našich lesov.

Ak máte radi jaseň, zanechajte prosím komentár nižšie, aby ste mňa a ďalších ľudí vedeli, prečo je to pre vás špeciálny strom.

Súvisiaci materiál na blogu Paula Kirtleyho


Pozri si video: Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch


Komentáre:

 1. Evelyn

  Excuse me, the message is taken away

 2. Judd

  Všetci sme hrdinami našich románov...

 3. Mugami

  And so it is not))))

 4. Quigley

  the fantastic :)Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety