Zephyranthes - Amaryllidaceae - Pestovanie a starostlivosť o Zephyranthes


AKO RASTIŤ A STARAŤ SA O NAŠE RASTLINY

ZEPHYRANTHY

The Zephyranthes, známejšie ako dažďové ľalie, sú to úžasné cibuľovité rastliny, ktoré si veľmi cenia pre svoju jednoduchosť kultivácie a pre krásu svojich kvetov.

BOTANICKÁ KLASIFIKÁCIA

Kráľovstvo

:

Rastliny

Clado

: Krytosemenné rastliny

Clado

: Monokotyledóny

objednať

:

Špargľa

Rodina

:

Amaryllidaceae

Milý

:

Zephyranthes

Druhy

: pozri odsek „Hlavné druhy“

VŠEOBECNÉ CHARAKTERISTIKY

Žáner Zephyranthes rodiny Amaryllidaceae zahŕňa rastliny pochádzajúce z prérií strednej a južnej Ameriky. Sú to cibuľovité rastliny s lineárnymi listami, vzpriamenými kvetmi, od lievikovitého tvaru po rúrkovité, solitérne, biele, fialové, žlté alebo ružové v závislosti od druhu.

Sú dobre známi pod menom dažďové ľalie pretože často kvitnú po daždi, ktorý nasleduje po dlhom období sucha.

HLAVNÉ DRUHY

V rode je asi 70 druhov Zephyranthes z ktorých si pripomíname najpoužívanejšie na okrasné účely:

ZEPHYRANTHES CANDIDA

Tam Zephyranthes candida pochádza z Argentíny a Uruguaja, je to trváca baňatá rastlina, ktorá môže dosiahnuť až 30 cm na výšku. Listy vychádzajú priamo z cibule v počte 4-6 a sú vzpriamené, lineárne, dlhé až 40 cm.

Kvitne od konca leta a počas celej jesene a vytvára biele kvety, zriedka sfarbené červenou farbou na zadnej strane okvetných lístkov, dlhé 3 cm, ktoré sa vyznačujú nápadnými zlatožltými tyčinkami, ktoré vynikajú proti bielej farbe kvetov.

Je to rustikálna rastlina, ktorá sa dobre prispôsobuje životu v záhradách mierneho podnebného pásma. V takýchto oblastiach je možné nechať žiarovky vonku, minimálne teda mulčovať pôdu. Ak však existuje nebezpečenstvo mrazu, je vhodné žiarovky vykopať neskoro na jeseň a uložiť ich v mierne vlhkom prostredí v inertnom substráte.

ZEPHYRANTHY CITRÍN

Tam Zephyranthes citrina, pôvodom z tropických oblastí Južnej Ameriky, je cibuľovitý vytrvalý druh, ktorý vytvára vzpriamené a lineárne listy dlhé až 30 cm. Kvitne od leta a cez jeseň a vytvára malé zlatožlté kvety.

Je vysoko cenený pre svoju krásu a široko používaný ako okrasná rastlina.

Cibuľa sa musí vykopať neskoro na jeseň, aby sa udržala až do nasledujúcej jari v inertnom substráte udržovanom iba mierne vlhkom, pretože ide o rastlinu, ktorá veľmi zle znáša chlad.

VYBRANÉ ZEPHYRANTHY (MINUTE ZEPHYRANTHES)

Tam Zephyranthes carinata pôvodom zo Strednej Ameriky je to opadavá perennebulbosa s listami, ktoré vždy vyrastajú z cibule, na báze lineárne, lesklé a načervenalé a s čiastočne vzpriameným ložiskom. Kvitne od konca jari a vytvára nádherné veľké lievikovité ružové kvety s mierne svetlejším hrdlom, dlhé až 7 cm. Kvety neprodukujú semená, a preto je podľa niektorých botanikov potrebné brať do úvahy hybrid (hybridy neprodukujú semená) a nie druh.

V niekoľkých krajinách si táto rastlina zachováva starú nomenklatúruZephyranthes grandiflora, najmä v Amerike. Často sa tiež nachádza na trhu mylne s názvom Habranthus robustus.

ZEPHYRANTHES ROSEA

Tam Zephyranthes rosea je listnatá cibuľovitá trvalka s lesklými líniovými listami, dlhá až 20 cm. Na jeseň vytvára malé lievikovité ružové kvety dlhé až 3 cm. Pochádza z horských oblastí Kuby, a preto je odolná voči chladu.

HYBRIDY

Z Zephyranthes našlo sa množstvo spontánnych prírodných hybridov, medzi ktorými si pamätáme:Zephyranthes „Labufarosea“ s veľkými ružovými a bielymi kvetmi, ktoré sa otvárajú popoludní, objavili v Mexiku v štáte Tamaulipas; Zephyranthes „Mesiac na vyrezávanie súborov cookie“ sa tiež nachádza v štáte Tamaulipas v Mexiku s veľkými kvetmi, neprekrývajúcimi sa bielymi okvetnými lístkami so žltkastým a zeleným základom a žltými prašníkmi a mnohými ďalšími, ale existuje aj veľa umelých hybridov vybraných hlavne v Európe a India, ktoré majú prosperujúci obchod.

KULTÚRNA TECHNIKA

Zephyranthes nie je náročná rastlina na pestovanie.

Cibuľoviny sa spravidla nakupujú na jar a okamžite sa presádzajú, aby sa mohli vyvíjať v teplom a zakrytom prostredí. Koncom jari, keď je odvrátené nebezpečenstvo mrazu, vychádzajú von na slnko.

Ak už tieto rastliny máte, je lepšie, aby ste cibule vybrali zo zeme neskoro na jeseň a počas zimného obdobia ich chránili v chránenom prostredí. Pôdu udržiavajte iba mierne vlhkú (postrekujte každé dva týždne trochou vody. na povrchu pôdy). Na jar môžu byť presadené do zeme a hojne polievané, aby sa stimulovalo regeneračné zotavenie. Len Zephrianthes candida spomedzi všetkých druhov je najodolnejšia voči chladu (nie mrazu) a cibuľa môže zimovať aj vonku, pokiaľ je v mierne vlhkom prostredí.

Zalievanie

Počas celého aktívneho rastu rastliny (jar - jeseň) pravidelne zavlažujte.

TYP PÔDY - REPOTU

Žiarovka musí byť zakopaná v hĺbke, ktorá je dvojnásobná voči ich výške. Presádzanie by sa nemalo robiť každý rok, ale každé 2-3 roky. Nie sú nijako zvlášť náročné na pôdu: dôležité je, že dobre odvádza vodu, aby nezadržiavala príliš veľa vlhkosti, preto sa do dobre úrodnej pôdy pridá najmenej 30% piesku.

Umiestnite niekoľko žiaroviek do vázy, blízko seba vo vzdialenosti 15-20 cm od seba. Váza musí byť pokiaľ možno dlhá a nízka, aby mala pekný dekoratívny efekt, a tiež vzhľadom na to, že sú cibuľovité, nevyžadujú veľkú hĺbku, ktorá by bola skôr škodlivá, pretože by zadržiavala príliš veľa vlhkosti.

HNOJENIE

Iba počas aktívneho rastu rastliny sa prihnojuje raz mesačne pomocou hnojiva bohatšieho na draslík (K), aby sa podporilo kvitnutie. Pri kúpe hnojiva sa preto uistite, že okrem troch hlavných zlúčenín, ako je dusík (N), fosfor (P) a draslík (musí byť vo väčšom množstve), obsahuje aj mikroelementy, ako je železo (Fe) , mangán (Mn), meď (Cu), zinok (Zn), bór (B), molybdén (Mo), všetko dôležité pre správny rast rastlín.

PREREZÁVANIE

Sú to rastliny, ktoré sa nedajú zastrihnúť. Vylúčené sú iba časti, ktoré vyschnú alebo sa poškodia, aby sa zabránilo ich premene na parazitárne choroby.

KVETINOVÁ

Obdobie kvitnutia Zephyranthes je to na jar a v lete, ale niektoré druhy kvitnú na jeseň (pozri „Hlavné druhy“), zvyčajne súčasne s uvoľňovaním listov.

V prírode je kvitnutie obvykle vyvolané výdatnými dažďami, ktoré nasledujú po obdobiach sucha, a preto je dôležité po zimnom období výdatne polievať.

Kvetiny vydržia iba dva alebo tri dni, ale je možné stimulovať k opakovanému kvitnutiu tých istých rastlín bohatou zálievkou, ktorá sa vykonáva niekoľkokrát počas jari / leta. Asi po 10 dňoch po výdatnom zalievaní rastlina kvitne.

NÁSOBENIE

Rozmnožovanie Zephyranthes sa uskutočňuje výhodne bulbilmi. Rozmnožovanie môžete robiť aj semenami, ibaže všeobecne trvá asi rok a pol, kým získate kvitnúce rastliny a semená si zvyčajne krátkodobo zachovajú svoju klíčivosť.

ROZDELENIE PRE ŽIAROVKY

K množeniu dochádza hlavne vďaka žiarovkám (menším žiarovkám), ktoré rastú okolo hlavnej žiarovky.

PARAZITY A CHOROBY

Nie sú náchylné na choroby. Iba nadmerná vlhkosť môže rastlinu poškodiť a znížiť jej odolnosť.

KURIOSITA “

Názov Zephyranthespochádza z gréčtiny zephyros „Zephyr“ západný vietor e anthos «Kvetina», to znamená «kvetina západného vetra», pretože tento vietor prináša dážď, ktorý spôsobuje kvitnutie týchto druhov.

Hovorí sa, že prví španielski prieskumníci, ktorí pricestovali do Argentíny na Rio de la Plata, videli plné poleZ. candida kde zlaté tyčinky svietili na slnku natoľko, že rieku opísali ako strieborná rieka (plata v španielčine znamená „striebro“), od ktorého sa zdá, že pochádza aj názov Argentíny.

The Zephyranthesaž nie tak dávno boli začlenené do žánru HabranthusPotom získali samostatný rod, pretože bolo vidieť, že existujú podstatné rozdiely v znášaní kvetov, ktoré v tomto rode boli. Zephyranthessú v línii s kmeňom, zatiaľ čo sú v rode Habranthus sú pod uhlom; pečeň, ktorá mala významné rozdiely; semená, ktoré sú v rastlinách roduHabranthus v šikmej chlopni chýbali Zephyranthes.

Volajú sa dažďové ľalie pretože kvitnú po silných dažďoch (alebo polievaní).


Video: cut a bulb, and the result will surprise you


Predchádzajúci Článok

Nápady na zdobenie letnej chaty: naučiť sa používať odpad a staré odpadky

Nasledujúci Článok

Čo robiť mulčovanie, materiály pre mulčovanie, ktorý mulč je lepší