Čo robiť mulčovanie, materiály pre mulčovanie, ktorý mulč je lepší


Mulčovací mulčovací spor

Mulčovanieako poľnohospodárska prax vypožičaná z prírody bola poľnohospodárom dlho známa. Je tiež dobre známe, že mulčovanie oslabuje odparovanie vlhkosti, chráni pôdu pred vyplavovaním živín, zmierňuje výkyvy teploty pôdy, zabraňuje tvorbe pôdnej kôry, zintenzívňuje činnosť mikroorganizmov a potláča rast buriny.

Na dosiahnutie týchto cieľov literatúra odporúča používať spravidla buď filmové a plošné materiály, alebo rôzne organické látky. Práve o túto najdôležitejšiu otázku sa väčšina majiteľov letných chát a záhradných pozemkov potkýna najčastejšie.

To zvoliť správny mulč a aby sa zabezpečila jeho účinnosť, najskôr zvážte prvú skupinu mulčovacích materiálov.

Na základe skutočnosti, že v poslednej dobe bola inzerovaná najčastejšie, a zdôrazňuje, že také mulčovanie je ideálne, jednoduché, nevyžaduje takmer žiadnu prácu a poskytuje najrýchlejší a najhmatateľnejší efekt. Ako však ukazuje prax, všetky tieto výhody sa týkajú predovšetkým čiernych nepriehľadných fólií a špeciálne zafarbeného mulčovacieho papiera. Toto sa navyše prejavuje v období pred výsadbou zrýchleným zahriatím pôdy a v období po sejbe - v zrýchlení klíčenia semien a vzchádzaní sadeníc. V zime pod takýmto prístreškom podľa skúseností rastliny, ako napríklad jahody, často mierne zamrznú, s neskorými jarnými mrazmi prídu o kvety a v lete sa tam prehrieva pôda a často sa poškodzujú korene. Súdiac podľa zverejnených údajov navyše od druhého roku úroda jahôd klesá kvôli zvýšenej tvorbe fúzov.

Transparentná fólia nie je vhodná ani na mulčovanie, pretože stimuluje rast a vývoj burín, čo nepriaznivo ovplyvňuje pestované plodiny. Nové samorozkladateľné filmy na báze mulčovacieho papiera taktiež nesplnili očakávania, pretože proces ich rozpadu je nekontrolovateľný a veľmi závisí od klimatických podmienok.

V praxi sa také často odporúčané materiály ako spunbond, strešná lepenka a lepenka javili ako ďaleko od ideálu. Ako svedčí napríklad skúsenosť amatérskeho záhradníka K. Firsovej, keď boli novo objavené výhonky rastlín pokryté netkanou textíliou, zamrzli pod ním a boli čiastočne odstránené a rastliny zostali nepoškodené v trsoch sena. Zo skúseností amatérskeho záhradníka A. Lebedeva je známe, že zakrytie jahodových záhonov štrbinami pre kríky strešným materiálom neprinieslo pozitívny výsledok, pretože štrbinami sa dostalo veľmi málo dažďa a zavlažovacej vlhkosti, pôda sa zhutnila, rastliny postupne odchádzali a v zime zamrzli.

Neúspešná bola aj moja osobná skúsenosť s používaním lepenky zo škatúľ na mulčovanie. Napriek všetkým opatreniam na jeho zafixovanie na pôdu boli niektoré kúsky silne deformované vlhkosťou a slnkom a pri silnom nárazovom vetre sa ľahko rozšírili po okolí. Takáto lepenka sa zakorenila iba ako krytie prechodov medzi záhonmi v záhrade a v skleníkoch, vďaka čomu bolo možné chrániť nielen samotné priechody pred burinou, ale aj chrániť pôdu záhonov.

Zo všetkých hľadísk sa rôzne druhy organických látok pri mulčovaní ukázali lepšie ako iné materiály uvedené v článku: stajňový hnoj, rašelina, slama, zelený hnoj, polohnitý kompost, pozberové zvyšky, záhradná a záhradná bezsemenná burina, zvädnutá tráva, seno, rôzny záhradný odpad, ako aj drevný odpad vo forme pilín, hoblín, kôry, lístie a ihly. Je pravda, že tu treba hneď povedať, že záhradníci nemusia veľmi počítať s prvými štyrmi odrodami mulčovacích materiálov, pretože hnoj je vzácny a drahý, rašelina sa spracúva a predáva predovšetkým v obchodoch, slama sa stala vzácnosťou a zvláštnosťou kultivácia zeleného hnoja v objemoch potrebných pre pozemky je nereálna. Ako však ukazuje prax, od zvyšných mulčovacích materiálov v tomto zozname, ktoré sa získavajú prakticky zadarmo, sa môže na pozemkoch úplne upustiť.

Skúsenosti ukazujú, že použitie organického mulča namiesto materiálov na výrobu fóliového a listového mulča poskytuje veľa veľmi dôležitých výhod.

Po prvé, kryt mulča zo špecifikovanej organickej hmoty má nielen ochranné, ale aj výživné vlastnosti, pretože v zóne kontaktu medzi pôdou a mulčom v teplom období je takmer okamžite zahájená silná aktivita rôznych mikroorganizmov. Súčasne v dôsledku kontaktu organickej hmoty s mikróbmi a minerálmi dochádza k výmene plynov a výsledný oxid uhličitý sa kontinuálne dodáva do rastlín na oplodnenie a asimiláciu cez priedušné medzery zo spodnej časti listov. Po druhé, v dôsledku miešania odrôd mulča s rôznym zložením a vlastnosťami sú do spracovania organických látok zapojené rovnaké rozmanité spoločenstvá mikroorganizmov, vďaka čomu sa zvyšuje proces rozkladu mulča. Výsledkom tejto interakcie organických látok a mikroorganizmov je voľné, jemne hrudkovité, pórovité, prevzdušnené a veľmi výživné pôdne prostredie, ktoré je nedosiahnuteľné pre iné mulčovacie materiály.

Keď už hovoríme o organickom mulčovaní, nemožno si nevšimnúť podmienky, za ktorých sa dosahujú najlepšie výsledky mulčovania. Popri už naznačenom miešaní rôznych zložiek mulča je rovnako dôležitým faktorom mletie surovín, ktoré umožňuje nielen rovnomernejšie rozloženie mulča po rozstupe medzi riadkami, ale aj urýchlenie procesov jeho rozkladu. Rovnako dôležité je, aby bola pôda pred pokrytím mulčom dobre navlhčená, uvoľnená a zahriata.

Ak je v konkrétnych podmienkach potrebné urýchliť alebo predĺžiť proces mulčovania pôdy v čase, je veľmi dôležité zvoliť správne komponenty mulča. Na urýchlenie rozkladu mulča v hmote by mal prevažovať záhradný a zeleninový odpad, tráva a burina. Zároveň, keď je žiaduce dlhodobé pôsobenie mulča, mal by v ňom prevládať drevný odpad: kôra a lístie, piliny a hobliny. Ak vezmeme do úvahy tento faktor, pri mulčovaní jednoročných zeleninových plodín sa na tento účel najlepšie hodí zeleninový záhradný odpad a pri mulčovaní viacročných ovocných a bobuľových plodín drevné.

Najdôležitejším ukazovateľom účinnosti mulčovania pôdy s organickými materiálmi je hrúbka krytu mulča a odporúčania v literatúre týkajúce sa tejto problematiky buď úplne chýbajú, alebo sú veľmi rozporuplné. Na základe mojich skúseností považujem za postačujúce mať vrstvu mulča 4-6 cm, to však platí pre dostatočne obrábanú pôdu.

Pokiaľ ide o ťažké ílovité pôdy, aby sa zabránilo hnitiu najnižšej vrstvy, je najlepšie mulčovať v 2-3 krokoch, ale v tenkých vrstvách 2-3 cm. Ideálne sú piesčité pôdy na mulčovanie a dokonca aj so silnejšou vrstvou. , nehnije mulč. Je pravda, že v týchto dvoch prípadoch je tiež veľmi žiaduce pred aplikáciou mulča použiť vhodné hnojivá, napríklad kompost kompost.

V prípade, že uvedené rastlinné mulčovacie materiály z akýchkoľvek dôvodov nestačia na mulčovanie pôdy, dobré výsledky sa dosahujú použitím špecifických rastlín buriny, dostupné na webe alebo v jeho blízkosti: vlčí bôb, hrach myš, púpava, skorocel, ospalý, lopúch, praslička a ďalšie. Je len dôležité, aby vädli a boli dobre sekané nožnicami alebo nožnicami. Prísady do takého mulča sú veľmi účinná, nasekaná žihľava, ktorá odpudzuje slimáky a slimáky, rovnako ako valerián, ktorý priťahuje dážďovky.

Vynikajúce výsledky - môžem to posúdiť z vlastnej skúsenosti - dáva mulčovací odpad z dreva... Zistilo sa napríklad, že hobliny a piliny nanášané po asi dvoch týždňoch vo veľmi tenkých vrstvách a rovnomerne nielen chránia pôdu, ale poskytujú aj osvetlenie rastlín zospodu. A také osvetlenie, napríklad pri pestovaní paradajok a papriky, má nielen priaznivý vplyv na spodný povrch listov, ale spôsobuje aj ich lepší rast a vývoj, zvyšovanie úrody.

Vynikajúci na mulčovanie štekať a ihly... Napríklad ihly s vysokou fyziologickou aktivitou po pridaní do zmesi v objeme až 30% umožnili úplné zbavenie sa chrastavitosti zemiakov vypestovaných z hľúz s touto chorobou. Pri mulčovaní takouto zmesou riadkových rozstupov jahôd bolo možné nielen zbaviť sa škodcov, ale získať aj vyššiu úrodu a to s bobuľami, ktoré mali obzvlášť príjemnú chuť. Okrem toho na použitie ihiel nie je vôbec potrebné odrezať ju na zeleno, ale je celkom možné urobiť s tou padlou, pretože nestráca svoje špeciálne vlastnosti.

Rád by som upriamil vašu pozornosť na skutočnosť, že postele pokryté organickým mulčom sa na jar pomaly zahrievajú, najmä počas dlhotrvajúceho chladného počasia. Preto by mal byť pred výsevom alebo výsadbou mulčovanie buď odstránené z hriadok, aby sa pôda zahriala, alebo zapustené do pôdy, ak sa mulč do tejto doby dobre rozložil.

Anatoly Veselov,
záhradník


Veľkosti mulča

Pokiaľ ide o veľkosť, kôrový mulč možno pripísať jednej z 3 frakcií:

 • veľký (nad 15 cm)
 • stredná (od 7 do 15 cm)
 • malý (do 7 cm).

Veľký sa používa hlavne ako prvok krajinného dizajnu: používa sa na zdobenie veľkých záhradných chodníkov, cestičiek medzi výsadbami a ozdobných plôch. Ale je to tiež vynikajúci krycí materiál na záhony na zimu, ktorý chráni pôdu pred zamrznutím. Čím väčšia je frakcia, tým dlhšia je jej životnosť. U malých kúskov je to 1-2 sezóny, priemerná veľkosť mulčovacej kôry sa nedá zmeniť na 3-4 roky a veľké úlomky „žijú“ až do veku 6 rokov.

Stredné a malé odrody majú viac „praktických“ aplikácií: sú posypané bobuľovými a zeleninovými plodinami.


Seno, slama, pokosená tráva

Takmer každý obyvateľ leta, ktorý má minimálny trávnik, kosil trávu. Ak nie je žiadny trávnik, budete musieť ísť na najbližšiu lúku a pripraviť seno. Je dôležité, aby boli rastliny bez semien, trávu určite osušte. Čerstvá tráva koláče a vytvára vrstvu nepriepustnú pre vzduch, v ktorej prebiehajú procesy rozpadu. Drvená a sušená tráva umožňuje dobre prechádzať vlhkosť a vzduch, pod ňou aktívne pracujú mikroorganizmy, na jej povrchu je užitočná palica sena (Bacillus subtilis), ktorá potláča vývoj rastlinných patogénov.

Slama sa považuje za dobrý mulčovací materiál a tiež obohacuje pôdu o prospešné mikroorganizmy. Na zimu ho však treba z postieľok odstrániť, pretože priťahuje hlodavce.

Na pestovanie akýchkoľvek rastlín použite slamu, seno, trávu na mulčovanie pôdy v záhrade a na záhrade. Je dôležité vziať do úvahy, že keď sa mikroorganizmy rozkladajú, spotrebúvajú dostupný dusík obsiahnutý v pôde a zbavujú rastliny výživy. Pri použití týchto druhov mulča nezabudnite používať dusíkaté hnojivá.


MULČOVANIE - RADA ĽUDÍ

Aby sa reďkovka neutopila

Pred mulčovaním záhonov so skorou zeleninou (predovšetkým s reďkovkami) s humusom zmiešam kostnú múčku na polovicu s preosiatym popolom. Posypem postele touto kompozíciou. Chráni zeleninu pred nadmernou vlhkosťou a rozvojom hnilobných procesov.

Rybník pomohol záhrade

Niekoľko rokov po sebe som si všimol, že susedia chodia často k rybníku na riasy, najmä v suchu. Potom na postele natrieme zelenú kašu. Skúšal som mulčovať uhorky takýmto mulčom - výsledok je 10 bodov! Nie vždy ich bolo možné polievať pomerne často, ale úroda bola stále vynikajúca, a čo je najdôležitejšie, uhorky nechutili trpko.

Riečne riasy sú skutočne schopné nielen zadržiavať vlhkosť, ale môžu slúžiť aj ako analóg hydrogélu (absorbujú vodu a postupne ju uvoľňujú). Okrem toho obsahujú veľa draslíka a ďalších stopových prvkov, čo z nich robí nielen ochranu pred burinou a vysychaním, ale aj vynikajúci vrchný obväz do záhrady.

Svetlana KRIVENKOVÁ, agronómka

Mach suchý

Keď je suché počasie, najmä rastliny milujúce vlhkosť (uhorky, cukety, tekvice, kapusta), hojne mulčujem machom rašelinovým. Je ťažké uzavrieť celú záhradnú posteľ takýmto mulčom (mach sa musí zbierať v lese a nie je ho toľko). Preto som mach rozložil iba okolo kríkov, aby som zakryl pôdu v okruhu 20 cm od kmeňa. Mach udržuje vlhkosť dobre a dlho nevysušuje. Na jeseň ho pozbieram a odnesiem na uloženie do drevenej debničky, ktorú som vložil do skleníka.

Mach (najmä sphagnum) je naozaj skvelý záhradný mulč. Nielenže zadržiava vlhkosť, ale aj dezinfikuje pôdu. Ale spóry húb, vrátane phytophthory, sa môžu usadiť na mulči, preto je vhodné mach pred uskladnením rozliať podľa pokynov zriedeným Fitosporinom a vysušiť.

Aby som chránil kapustu pred slimákmi, mulčujem pôdu okolo rastlín rozbitými orechovými škrupinami zmiešanými na polovicu s vaječnými škrupinami. Z rovnakého dôvodu som sa snažil mulčovať postele pilinami, ale veľmi nepomáhali.


2. Mulčovanie pilinami

Spočiatku sme zámerne nechceli používať v záhrade piliny, keď sme počuli okrajom ucha, že silno prekysľujú pôdu, a tento druh mulča sme úspešne použili výlučne na zakrytie hriadok pod čučoriedkami. Raz sme ale dostali viac ako 10 vriec čerstvých jemných pilín, čo nás prinútilo podrobnejšie študovať zložitosti mulčovania s týmto materiálom.

Ako sa ukázalo, negatívny vplyv čerstvých pilín na pôdu skutočne môže byť, ale spolu s tým existovali spôsoby, ako tento vplyv minimalizovať. Predpokladá sa, že najmä piliny čerpajú dusík z pôdy. A je to skutočne tak, ale tu by sa malo objasniť, že dusík nespotrebúvajú samotné piliny, ale baktérie, ktoré rozkladajú drevný odpad v pôde. Na základe toho je nevyhnutné spolu s pilinami pridávať potravu pre nenažravé mikroorganizmy.

Záhradkári, ktorí neváhajú použiť minerálne hnojivá, na tento účel hojne vylievajú hobliny roztokom močoviny. A vyznávači prísneho ekologického poľnohospodárstva odporúčajú miešať piliny s konským alebo kravským trusom alebo s kuracím trusom.

Ďalším problémom spojeným s používaním drevospracujúceho odpadu na riadkoch je zmena rovnováhy pôdy smerom k zvýšeniu kyslosti. A táto vlastnosť bola tiež dôsledkom vitálnej aktivity vyššie spomínaných baktérií. Ale aj také nežiaduce dôsledky sa dajú celkom ľahko eliminovať pridaním vápna neutralizujúceho kyseliny (100 - 150 gramov na vedro pilín), dolomitovej múky alebo popola.

Malo by sa tiež pamätať na to, že nie úplne zhnité piliny ihličnatých druhov vďaka svojmu špecifickému zloženiu okysľujú pôdu oveľa silnejšie ako listnaté. Po kompostovaní drevného odpadu však nebudú medzi ihličnatými a listnatými pilinami rozdiely v kyslosti.

Na základe týchto odporúčaní sme zmiešali piliny s dreveným popolom a kravským hnojom a dostali sme nielen neškodný mulčovací materiál, ale aj vynikajúce hnojivo. Prirodzený rozklad odpadu z drevospracujúcich podnikov trvá zvyčajne 2 až 4 roky, ale aby sme urýchlili proces rozkladu mulča a obohatili pôdu o živiny, pridali sme do mulča špeciálne bakteriálne prípravky, ktoré zvyšujú rýchlosť rozkladu organických látok .

Vďaka jemnej frakcii má mulčovací prášok vysoké krycie vlastnosti.

Výsledky použitia pilín ako mulča

Vďaka jemnej frakcii má mulčovací prášok vysokú kryciu schopnosť, a preto bol pri prevencii výskytu buriny oveľa účinnejší ako slama alebo posekaná tráva. Na našich záhonoch si z hĺbky pôdy cez silnú vrstvu pilín (10 centimetrov) prešli iba jednotlivé výhonky najagresívnejšej buriny, ktoré sú v mestách schopné prekonať aj asfalt.

Uprostred leta začali na povrchu mulča vypučať aj niektoré semená buriny, ale vytrhanie buriny bolo ľahké a rýchle. Na rastlinách mulčovaných zmesou pilín, popola a hnoja neboli žiadne známky hladovania dusíkom. S biologickými produktmi sa mulč rozložil za jednu sezónu a bez použitia ďalších mikroorganizmov vydržal mulč z pilín 2 roky (ale začiatkom leta sme vrchnú vrstvu ešte mierne zrekonštruovali).

Výhody použitia mulča z pilín:

 • zlepšenie pôdnej štruktúry (najmä na ťažkých hlinitých pôdach)
 • komplikuje pohyb škodcov v záhonoch (predovšetkým slimáky a slimáky)
 • mulč z pilín nevytvára priaznivé podmienky pre reprodukciu drevín a mravcov
 • znižuje množstvo buriny
 • zabraňuje prehriatiu a vzniku kôry
 • lacný a cenovo dostupný materiál.

1. Aby organický mulčovanie fungovalo, naneste silnú vrstvu (najmenej 5 cm). Keď sa usadí, pridajte, aby sa hrúbka mulča nemenila.

2. Keď sadenice dosiahnu 7-10 cm, musíte záhony pokryť sypkými materiálmi, aby boli listy nad povrchom mulča.

3. Pamätajte, že organický mulčovací materiál obsahuje málo dusíka, takže aby ste zabránili tomu, aby slama a piliny vytiahli tento prvok z pôdy, pred rozmetaním ho rozstreknite alebo rozdrvený mulčový kompost rozdeľte na polovicu alebo ho rozdrvte na polovicu kompostom. .

4. Ak používate organický pásový mulč, minimálne zdvojnásobte hrúbku vrstvy.

5. Na zimu je lepšie nenechávať mulč na povrchu pôdy, pretože na jar nedovolí, aby sa zem rýchlo zahriala.

Čierny spunbond ako mulč

Ľahko použiteľný a relatívne lacný. Je priepustný pre vodu, pri správnej starostlivosti môže trvať až 5 rokov, ľahko sa umýva, suší a skladuje.

Postupnosť pokládky: pripravte posteľ, rozložte hmotu po povrchu, zafixujte ju kovovými konzolami, doskami alebo po obvode zahĺbte zemou. Na miestach, kde budú rastliny vysadené, urobte štrbiny papierovým nožom.

Kartón alebo strešná plsť ako mulč

Vynikajúca ochrana buriny. Sú odolné proti vlhkosti a vhodnejšie pre koľaje. Medzi nevýhody: lepenka sa pod vplyvom dažďa rýchlo namočí, strešný materiál na slnku sa veľmi zahreje a stane sa lepkavým, ľahko sa zrúti, ak po ňom budete kráčať. Na konci sezóny bude musieť byť lepenka spálená, strešná krytina sa môže použiť budúci rok.

Čierny igelit

Úplne rieši problém buriny, ale neprepúšťa vodu, takže buď bude treba polievať každú rastlinu osobitne, alebo bude potrebné položiť drahé kvapkové zavlažovanie. Priehľadný film a biely netkaný textília nechráni pred burinou, takže ich použitie nemá prakticky žiadny zmysel.

Má neutrálnu reakciu, hnojí a zahrieva pôdu. Ale nechráni pred škodcami alebo burinami.

Slama ako mulč

Má mierne zásaditú reakciu, chráni pred slimákmi, pomáha regulovať teplotný režim (pomaly sa zahrieva a ochladzuje), chráni záhradu pred vysušením a plody pred kontaktom s pôdou. Povrch rastlín je vhodné mulčovať slamou, keď rastliny dosiahnu výšku najmenej 12 cm.

Sekajte trávu ako mulč

Je bohatý na dusík, hnojí záhradu, chráni pred náhlymi zmenami teploty a vysychaním. Ale hnije vo vlhkom lete a môže škodiť rastlinám. Semená buriny môžu navyše vstúpiť do zeleninovej záhrady.

Aby ste zabránili okysľovaniu pôdy pilinami, zmiešajte ich dva týždne pred použitím s vápnom (150 g na vedro pilín)


Organický mulč - ako vyrábať a nanášať

Najlepšie materiály na mulčovanie sa považujú za takpovediac organické, prírodné látky: rašelina, humus, piliny, ihly, kôra stromov atď. Aj mokré noviny alebo lepenka, rozložené vedľa rastlín a posypané zeminou, môžu slúžiť ako mulč, aj keď nie na dlho, pretože proces rozpadu takéhoto materiálu nastáva rýchlo.

Piliny alebo drevná štiepka

Lepšie je mulčovanie pilinami alebo drevnou štiepkou v tých častiach záhrady, kde je pôda zriedka obrábaná a vykopaná, to znamená v brázdách alebo medzi radmi, pretože pre piliny alebo drevnú štiepku to bude trvať 1,5 - 2 roky konečný rozklad.

Tento mulč je vhodný pre rastliny malín alebo pre zimné záhony s plodinami, na ktoré sa aplikuje neskoro na jeseň. Je potrebné si uvedomiť, že ak boli piliny dlhší čas niekde v rohu záhrady, mali čas sa zbaliť alebo „vykysnúť“ kvôli nedostatku kyslíka v hĺbke haldy... Tento mulč nebude prospešný, ale iba poškodí rastliny. Aby ste tomu zabránili, je potrebné tento materiál pred použitím jednoducho vysušiť a posypať ho tenkou vrstvou.

Ak sa ako mulč použijú piliny, malé hobliny alebo kôra stromu, z úrodnej vrstvy zmizne dusík, pretože ho počas rozpadu absorbuje drevný mulč. To samozrejme negatívne ovplyvňuje rastliny.

Aby ste zabránili hladovaniu pôdy dusíkom, pred posypaním pilinami a inými podobnými materiálmi pôdu zalejte infúziou diviny alebo výkalov alebo zrieďte hrsť močoviny vo vedre s vodou.

Jednou z dôležitých výhod mulčovania pôdy pilinami je, že slimáci sa na takomto povrchu neradi plazia, uprednostňujú hladké a vlhké. V súlade s tým mulčovanie pilín rieši problém so slimákmi. Existuje však aj malá nevýhoda.: piliny a malé triesky sa časom zvyknú upiecť.

To môže poškodiť rastliny - kvôli nedostatku vzduchu a nadmernej vlhkosti sa môžu vyskytnúť vyrážky na koreňoch a plienkach. Preto sa na takýto mulč lepšie hodí veľká drevná štiepka.

Slamený mulč

Slama, podobne ako piliny, vydesí aj slimáky. Okrem toho je lepšie mulčovať postele slamou, a nie pilinami, a ukladať ju do vrstvy vysokej asi 15 cm. Nebojte sa, že to v budúcnosti bude prekážať rastlinám, slama sa usadí do výšky 5-7 cm za krátky čas.

Veľmi dobrý slamený mulč vhodný pre paradajky a zemiaky. Pomôže chrániť paradajky pred množstvom baktérií, ktoré sú v pôde, zabráni skorej hnilobe, antraknóze a chorobám kríkov na listoch a zachráni zemiaky pred hlavným nepriateľom - chrobákom zemiakovým v Colorade. Dobré je tiež mulčovať slamu a postele s bazalkou, cesnakom, jahodami a černicami.

Ihličnatá kôra na mulčovanie

Mulčovanie na kôru je možno najtrvanlivejšie. Kôra neabsorbuje vodu, takže proces rozpadu trvá veľmi dlho. Vďaka dlhodobému používaniu sa tento mulč najlepšie hodí pre ovocné stromy a kríky, je tiež dobrý na akýkoľvek záhon a bobule. Ale pre paradajky je nepravdepodobné, že taký mulč bude vhodný kvôli jeho prchavým látkam, z ktorých nebudú mať prospech paradajkové kry.

Kôra sa môže rozptýliť pod ihličnany. Budú mať radi okyslenú pôdu, ktorá sa získava mulčovaním s kôrou. Pomerne často sa na zdobenie krajiny používa mulč z kôry ihličnatých stromov.

Pokosená tráva, burina po vytrhaní buriny ako kompost

Tráva obsahuje veľa dusíka a ďalších živín, ktoré pomáhajú rastlinám plne sa rozvíjať. Po vytrhaní záhonov, kosení trávnika alebo odstránení nevlastných detí je na paradajkách zvyčajne dosť veľa trávy. Malo by to byť sušené na slnku niekoľko dní, pretože po prvé, čerstvo pokosená tráva slúži ako útočisko pre slimáky a slimáky, po druhé, proces rozpadu v surovej tráve začína veľmi rýchlo a potom zakryje pôdu pod zemou. rastliny.

Mulčovanie kapustových záhonov s paradajkovými listami vyhná z kapusty takých škodcov, ako sú biele kapusty.

Vlhkú pokosenú trávu možno použiť na mulčovanie pôdy v záhrade po zbere, keď začnú dažde. Počas obdobia pred nástupom mrazu bude mať tento mulčovací materiál čas na to, aby cez zimu zhnil a zmenil sa na hnojivo. A ešte jedno plus: pôda v záhrade bude dodatočne chránená pred zimným chladom.

Padlé lístie mulčovacie

Bude veľmi dobré mulčovať kapustu a fazuľu s listami. Rajčiakom, paprike a baklažánu prospeje aj mulčovanie popadaným lístím po dobrom zahriatí pôdy.

Tiež listnatý mulč na záhonoch ich ochráni pred mrazom a počas jarného topenia nedovolí cibuľovitým rastlinám tak skoro sa zobudiť. Článok na tému - listy ako hnojivo pre pôdu.

Ihly, ihličnaté ihly na mulčovanie

Baklažány a jahody majú veľmi rady borovicové ihly ako mulčovanie. Mnohí nepoužívajú borovicové ihly na mulčovanie v domnení, že pôda vďaka ihličkám oxiduje. Ale uskutočnené experimenty dokazujú, že keď je pôda dva roky po sebe pokrytá sedemcentimetrovou vrstvou ihličia, kyslosť pôdy sa nemení.

Ihličnatý mulč vyzerá veľmi krásne na záhone, rovnako ako nasekané šišky alebo tŕstie.

Žihľava na mulčovanie

Ukazuje sa, že žihľava nie je prítomná vo všetkých zeleninových záhradách. Táto burina sa objavuje iba na dobrej pôde, ktorá je bohatá na humus a má dobrú štruktúru. Všeobecne platí, že ak na záhrade začali rásť žihľavy, musíte sa radovať: všetko je v poriadku s pôdou na mieste!

Táto nenápadne vyzerajúca tráva buriny obsahuje toľko užitočných stopových prvkov a vitamínov, najmä železa, že nie každá liečivá rastlina sa dá porovnať so žihľavou! A čo sa týka obsahu dusíka, predstihuje rovnomerne pokosenú trávu, slamu a rašelinu, nehovoriac o hnoji.

V procese rozkladu akýchkoľvek častí tejto nádhernej rastliny sa vytvára humus, ktorý je vhodný pre všetky plodiny. Mulčovanie pôdy žihľavou dáva úžasný výsledok - všetko rastie ako z kváskového cesta. Pre mulč je lepšie použiť mladú žihľavu. (toto je len začiatok leta, keď sa začína proces mulčovania).

Podobné články:

 • Ako používať zemiakové šupky na hnojenie
 • Pravidlá používania vrcholov ako hnojiva
 • Ako používať šupku zo semien, pohánky a ryže ako vrchný obväz.

Mech na mulčovanie

Mulčovanie machom sa môže vykonávať iba na nekyslej pôde, pretože taký mulč zvyšuje kyslosť. Absolútne nie je vhodný pre jahody a jahody, tieto plodiny môžu jednoducho zhniť na viniči. A pre papriky, čučoriedky, reďkovky, maliny a zemiaky je tento mulčovací materiál iba darom z nebies.

Je tiež dobré mulčovať ihličnany machom, niektorými kvetmi, ako sú ruže a azalky. Sadenice jabloní a hrušiek môžu byť prekryté machom, čo ich ochráni pred prebytočnou vlhkosťou, pretože mach ich absorbuje a počas sucha poskytuje rastlinám. Okrem toho je mach vynikajúcim antiseptikom.

Tiež použitie humusových, koláčových alebo slnečnicových šupiek a tekvicových semien môže byť vynikajúcim mulčom pre postele a záhradu.

Výhody a nevýhody rôznych mulčovacích materiálov


Materiály použité na mulčovanie pôdy

Kosenie trávy mulčovanie

Najlepším spôsobom, ako použiť pokosenú trávu, je pripraviť z nej mulčovanie. Tráva sa rozkladá pomerne rýchlo a zlepšuje pôdu. Pri vrstve trávy hrubej asi 5 cm sa zabráni rastu buriny. Trávu je vhodné ukladať nie hneď do silnej vrstvy, ale po častiach. Keď posledná vrstva zaschne, pridajte novú, aby ste zabránili spekaniu mulčovacej vrstvy.

Mulčovanie so senom a slamou

Na mulčovanie nie je vhodné používať seno, pretože obsahuje veľa semien buriny.
na tieto účely je vhodnejší šrot. Majte na pamäti, že slama sa rozkladá pomerne rýchlo, preto pravidelne kontrolujte hrúbku vrstvy mulča.

Mulčovanie ihiel

Pre stromy a kríky, ktoré milujú kyslé pôdy, by bola vynikajúcou možnosťou mulčovanie ihiel s hrúbkou asi 5 cm. Vyzerá skvele a umožňuje ľahký prienik vody.

Mulčovanie listov

Proti burine dobre chráni vrstva listov hrubá asi 8 cm. Listy buka a duba prispievajú k kyslosti pôdy. Okrem toho rozpadajúce sa listy zlepšia úrodnosť pôdy. Keď sa rozkladajú, navrch pridajte novú vrstvu mulča. Dostupnosť rôznych listov stromu ako mulča priťahuje čoraz viac pozornosti.

Mulčovanie orechov

Z orechovej škrupiny sa získa krásny a odolný mulč, ktorý dokonale udrží vlhkosť v pôde a jeho tmavohnedá farba sa perfektne hodí do záhradnej krajiny. Tento mulč je dostupný hlavne v oblastiach, kde rastú orechy.

Mulčovanie štrkom, kamennou drťou, okruhliakmi

Pretože sa štrk, drvený kameň alebo okruhliaky nerozkladajú, najlepšie sa používajú na dekoratívne mulčovanie pôdy, hlavne pod stromami. Pred pokládkou je vhodné miesto zakryť špeciálnym netkaným materiálom, aby burina nemohla preraziť, a potom ho pokryť mulčovacou vrstvou 3 - 5 cm. Nepoužívajte také materiály pod rastliny, ktoré majú radi kyslastú pôdu, pretože kamene môžu uvoľňovať alkalické zlúčeniny do zeme.

Polyetylénové mulčovanie

Použitím čiernych plastových fólií sa burinám veľmi účinne predchádza. Tiež dobre zadržiava vlhkosť v pôde, preto by ste film nemali používať v oblastiach so zlým drenážnym systémom, pretože by to viedlo k hnilobe koreňov. Aby mohla voda preniknúť do pôdy, je potrebné do filmu vyrezať malé otvory.

Čo je to mulč

Názov pochádza zo slova z angličtiny mulčovanie, čo znamená pokryť korene rastlín - slamou, hnojom, trávou, rašelinou. Mulč je akýkoľvek materiál, ktorý je položený vo vrstve na zemi. Mulč bol vynájdený samotnou prírodou. Akýkoľvek pozemok, na ktorý dopadá svetlo a vlhkosť, sa okamžite stane obývateľným. Trávy na jeseň odumierajú a vytvárajú silnú podsadu novej trávy - organického mulča. A v lese je povrch pôdy husto pokrytý podstielkou - listovou alebo ihličnatou, alebo dokonca zmiešanou. V horách sa nachádza aj mulčovanie - minerálny mulč! Sú to malé kúsky kameňa, ktoré zmyje voda. Môžeme si teda pokojne vziať príklad z prírody a v záhrade použiť mulč.

Chemo užitočné mulčovanie na webe

Mulč je nielen krásny - je aj prospešný. Použitie mulča na mieste pomáha vyriešiť rôzne problémy starostlivosti o záhradu a kvetinové záhony:

1. Zadržiavajte vlhkosť v pôde. Uvoľnená, nespekavá vrstva mulča, dokonca silná 3–5 cm, výrazne znižuje odparovanie. V suchom teple, ktoré sa často stáva v lete, je to iba záchrana, ak máte obmedzené použitie vody.

2. Znížte riziko zhutnenia pôdy a zabráňte tvorbe pôdnej kôry, ktorá bráni klíčeniu semien, znižuje prívod kyslíka do koreňov rastlín a zvyšuje odparovanie vlhkosti.

3. Obmedzte rast buriny. Semená jednoročných burín ťažko vyklíčia cez vrstvu mulča a oddenky vytrvalých burín sa vytrhávajú oveľa ľahšie ako z holej pôdy.

4. Znížte eróziu pôdy, ak sa lokalita nachádza na svahu alebo silno prší.

5. Vyhlaďte teplotné výkyvy. Pod vrstvou mulča zem výrazne dlhšie zamrzne a v lete sa menej prehrieva, čo je dôležité pre niektoré plodiny (napríklad plamienok).

6. Zlepšiť fyzikálno-chemické vlastnosti hornej vrstvy pôdy vďaka aktívnemu vývoju mikroorganizmov prospešných pre rastliny.

7. Ozdobte miesto. Správne zvolená farba dekoračného mulča sa stáva vynikajúcim zázemím pre záhradu, obyvateľov kvetinovej záhrady a zakrytý povrch dodáva záhrade úhľadnosť a úhľadnosť.

8. Ušetrite čas a úsilie pri starostlivosti o rastliny.Použitím mulča je záhradník menej zaneprázdnený prácou. Musí rastliny zalievať menej často, stáva sa pohodlnejším odstraňovať burinu a kypriť pôdu.

Ako pomôcť rastlinám v horúčave >>>.

Ako správne zalievať rastliny >>>.

Používanie mulča pri terénnych úpravách

Tradícia používania dekoratívneho mulča v dizajne krajiny je obsiahnutá v bežných západných parkoch s partermi pred fasádami paláca a vo východných skalných záhradách. Mulčovanie vydáva krásu stromov a kríkov, viacročných rastlín a tiež vám umožňuje kombinovať ich do jednej kompozície (najmä pri usporiadaní ozdobného viacstupňového okraja). Je schopná štylisticky kombinovať rôzne funkčné oblasti územia a zvýrazniť niektoré fragmenty.

Mulčovanie vám umožňuje vnášať do krajiny jasné farby - modré, červené, akékoľvek. Môže nahradiť trávnik a zdobiť silne zatienené alebo príliš vlhké oblasti územia. Niektoré druhy mulča majú drenážne vlastnosti - štrk, drvený kameň, okruhliaky. Takýto trávnik nie je potrebné sadiť, kosiť, polievať, čo, ako vidíte, veľmi uľahčuje starostlivosť o dané miesto.

Použitím mulča získame veľkú slobodu konania a schopnosť vytvárať rozmanitosť aj na malej ploche, kde sa striedajú trávniky, kvetinové záhony, povrchy ciest a samozrejme dekoratívny mulč.

Aké materiály je možné použiť na mulčovanie rastlín

Ako mulčovanie sa môžu použiť rôzne organické a anorganické materiály:

 • mramorové štiepky (zvyčajne biele)
 • drevná štiepka (vrátane farbenej)
 • šišky
 • kalibrovaná borovicová kôra (veľká, stredná, malá)
 • škrupiny z borovice
 • štrk, okruhliaky
 • suť
 • maľovaný drvený kameň
 • netkané textílie - spunbond, agrospan, lutrasil

Ako správne mulčovať pôdu

Mulčovací materiál sa položí priamo na zem vo vrstve 6–8 cm. Práve s touto hrúbkou bude mať mulč najpriaznivejší vplyv na hornú vrstvu pôdy, a teda na rastliny. Ak je použitý materiál príliš ťažký (napr. Štrk), možno ho naniesť v tenšej vrstve. V takom prípade sa medzi mulč a pôdu ukladajú geotextílie (sklolaminát a akékoľvek netkané materiály).

Po dokončení mulčovania je vhodné obmedziť plochu vhodným dizajnom plotu - povedzme bočným, stredne veľkým balvanom, guľatinou.

Nápady na usporiadanie dekoratívnej záhrady >>>.

Ako urobiť vyvýšenú kvetinovú záhradu >>>.

Kedy a ako správne mulčovať rastliny

Na začiatku jari, pred mulčovaním, musíte pripraviť povrch pôdy: odstrániť zvyšky rastlín, opatrne vytrhnúť burinu. Potom výsadbu vyhoďte, vložte do pôdy komplexné hnojivo a potom rozdeľte mulčovací materiál. Mulčovanie by sa nemalo dotýkať kmeňov a stoniek rastlín, inak by mohli hniť. Vrstva mulčovacieho materiálu závisí od zloženia pôdy. Na hlinách by to nemalo byť viac ako dva centimetre, na ľahkých pôdach môže byť hrubšie - pre trávu 7–10 cm, pre ostatné materiály - 3–6 cm.

Minerálny mulč - anorganické častice rôzneho pôvodu. Nerozkladajú sa. Minerálny mulč sa však postupne mieša s pôdou a je tiež potrebné ju pridávať, aj keď nie tak často ako organický mulč.

V lete sa mulča netreba dotýkať. Mulč sa neodstraňuje pod stromami, kríkmi, trvalkami, budúci rok je lepšie pridať novú vrstvu.

Ak boli zeleninové záhony mulčované dobre rozloženou rašelinou, slamou alebo humusom, je možné mulč zmiešať s pôdou počas jesenného kopania pridaním dusíkatých hnojív. Piliny a kôra z lôžok musia byť odstránené a umiestnené na kompostovisku, môžu byť ponechané v uličkách.

Priaznivý čas na mulčovanie rastlín nájdete v výsevnom lunárnom kalendári záhradníka a záhradníka >>>>>

To, čo funguje v záhrade, je potrebné naplánovať na september

Záhradné práce v kvetinovej záhrade v septembri

Záhrada: sezónne práce v septembri

Aké druhy mulča je najlepšie zvoliť

Trávnatú hmotu je možné kompostovať, je však lepšie použiť ju na zakrytie pôdy. Nie je to veľmi estetické, ale skvelé pre ovocný sad: okolo stromov a kríkov. Pri opätovnom kvasení tráva funguje ako organické hnojivo. Nevýhody: tráva je napečená a rýchlo sa prehrieva. Počas teplej sezóny je potrebné pridať 3-4 krát.

Pre ktoré rastliny: stromy, kríky, veľké trvalky.

Hrúbka vrstvy: čerstvo pokosená tráva sa dá položiť 10–15 cm, za pár dní sa usadí na 4–5 cm.

Organické pôdne hnojivá >>>.

2. Vrh ihličnanov. Výhodnejšia je borovica - je voľnejšia a trvá dlhšie, kým sa rozloží.

Plusy: vyzerá roztomilý, bezplatne, dlho drží ornicu voľnú. Nevýhody: rýchlo sa rozkladá, vyžaduje si pridanie 1 - 2 krát ročne. Existuje určitá šanca, že so sebou prinesú patogény a škodcov. Pri dlhodobom používaní vo veľkých množstvách je pôdna reakcia kyslejšia.

Pre ktoré rastliny: Ideálne pre rododendrony, ihličnany, kyslomilné stromy, kríky a trvalky.

Ihličnany: ako sa pripraviť na zimu a starať sa o ne na jar >>>.

Popol z dreva ako dezoxidátor pôdy

3. Vrh listov. Zeleň je jedným z najľahšie dostupných druhov mulča.

Môže byť použitý ako krycí materiál (napríklad na otepľovanie trvaliek na zimu). Ako mulč nemôžete použiť veľmi veľké listy, napríklad javor obyčajný: agregujú sa do jednej nepreniknuteľnej vrstvy a prehlušujú trvalky. Najlepší vrh listov je dub. Uvoľňuje a štruktúruje pôdu, nepečie sa a trvá dlhšie, kým sa rozloží. Plusy: Zadarmo. Mínusy: Rozkladá sa veľmi rýchlo. Pre ktoré rastliny: stromy, kríky, trvalky, cibule. Ideálny mulč pre záhradné orchidey - dámske topánky.

Hrúbka vrstvy: asi 7-10 cm.

Potrebujete zbierať jesenné lístie

Krycie materiály na zimu >>>.

4. Piliny. Sú celkom prístupné, najmä ak je v blízkosti drevovýroba alebo ak sú medzi vašimi priateľmi domáce výrobky.

Pred použitím musia byť piliny nasiaknuté roztokom dusičnanu amónneho alebo močoviny, aby pri prehriatí mohli použiť zavedený dusík. Plusy: Veci zadarmo. Nevýhody: príliš malé, spekavé, schopné utláčať rastliny, pretože dusík sa pri rozklade vyťahuje z pôdy. Svetlo, ktoré výrazne komplikuje topenie pôdy na jar. Je lepšie používať piliny nie okolo rastlín, ale na pokrytie záhradných chodníkov alebo záhonov, aby ste ich na konci sezóny vyhrabali zeminou.

Pre aké rastliny: záhradné plodiny.

5. Drevené štiepky. Jedná sa o kusy dreva, ktoré sú väčšie ako piliny.

Plusy: Rozkladá sa pomaly, používa menej dusíka. Sypký, nespekavý. Postupom času tmavne (a stáva sa krajším, neutrálnejším tónom). Estetický. Mínusy: spočiatku spomalí jarné rozmrazovanie pôdy. Celkom drahé potešenie. Vyžaduje sa doplnenie každé 1 - 2 roky.

Pre aké rastliny: pre všetky, ale múdrejšie pre kríky a veľké trvalky.

Vrstva: 5-7 cm pre výsadbu stromov, 3-5 cm pre trvalky.

Ako zariadiť vresovú záhradu >>>.

6. Kôra. Jedná sa o rovnaké drevné štiepky, iba kôra, zvyčajne ihličnany.

Existujú rôzne frakcie, môžete použiť všetko, v závislosti od podmienok. Plusy: pomaly sa rozkladá, vynikajúca drobivosť, vynikajúca farba, krásna a tmavá, čo prispieva k jarnému zahriatiu pôdy. Nevýhody: vysoká cena. Je potrebné ho obnovovať raz za 2 - 3 roky, čím menší zlomok, tým častejšie.

Pre aké rastliny: pre akékoľvek.

Vrstva: 5–7 cm v drevnatých výsadbách, 3–5 cm pre trvalky.

7. Exotické druhy mulča: škrupiny z borovicových orechov, škrupiny zo slnečnicových semien. Používa sa, ak existuje lacný zdroj, ktorého kúpa je drahá. Škrupiny z borovíc sú krásne, ale drahé. Semená sa rozkladajú veľmi rýchlo.

Pre ktoré rastliny: dreviny, trvalky.

Vrstva: 7 - 10 cm v drevnatých výsadbách a 3 - 5, ak ide o trvalky.

Ako si sami vypestovať céder z kužeľov >>>.

Pros: Vynikajúci mulč, ak ste si ho vyrobili sami a správne, je tiež vrchný obväz. Nevýhody: Oba typy môžu obsahovať semená buriny. V takom prípade bude mať taký mulč viac problémov ako úžitku. Budete ho musieť pridávať raz ročne.

Pre ktoré rastliny: všetky záhradné rastliny. Pestovatelia ruží a záhradníci oceňujú najmä kompost ako kompost.

Vrstva: 5 - 7 cm v drevnatých výsadbách a 3 - 5, ak ide o trvalky.

Ako urobiť vysokú posteľ

9. Rašelina. Jazda na koni je vhodná na mulčovanie, je sypká.

Plusy: relatívne lacné. Mínusy: kyslé, okysľuje pôdu. Tak ľahké, že ho môže vyschnúť silný vietor, keď vyschne. Dobíjajte raz za sezónu.

Pre ktoré rastliny: kyslomilné stromy a kry a trvalky. Ideálne pre rododendrony, viac-menej vhodné pre ihličnany, pre iné druhy vyžaduje dezoxidáciu dolomitovou múkou.

Hrúbka vrstvy: 7-10 cm u drevín, 5-6 cm u trvaliek.

Rašelina vysoká, rašelina nížinná, prechodné >>>.

10. Slama. Veľmi prístupný druh mulča, najčastejšie ho obyvatelia leta nezávisle extrahujú na poliach.

Pre aké rastliny: zvyčajne sa používa v záhrade, pod jahodami a jahodami, na malinových výsadbách.

11. Jemný štrk (0,5 - 1,5 cm). Jedná sa o vynikajúci mulč do skalky.

Je lepšie nepoužívať tmavé skaly, veľa alpských rastlín nemá rado prehriatie pôdy. Malé častice rýchlo idú do pôdy, preto sa vyžaduje podstielka raz za sezónu.

Pre aké rastliny: vhodné pre veľmi nízke trvalky, vysokohorské rastliny, izbové rastliny.

Ako mulčovať izbové rastliny >>>.

Skalná záhrada s minimálnou údržbou >>>.

12. Štrk, jemná drvina (1,5–5 cm). Môže slúžiť ako výplň do drevených kompozícií.

Príliš veľké pre trvalky. Tiež skôr či neskôr pôjde do pôdy, musíte ju kúsok po kúsku vyberať.

Pre ktoré rastliny: dreviny, kríky, ruže.

Štrk: ako ho použiť v záhrade >>>.

13. Kamienky. Toto je mulčovanie pre každého a pre konkrétne situácie (napríklad suchý potok alebo skalnatá záhrada). Teoreticky vhodný na mulčovanie drevín, ale v praxi vyzerá často príliš exoticky. Zvyšok je rovnaká sutina. V predaji sa objavili prírodné, mramorové a leštené okruhliaky prilepené k stavebnej sieti. Kamienky na mriežke sa vyrábajú s prvkami s rozmermi 30x30 cm a okrajmi s rozmermi 10x30 a 15x30 cm. Jeho použitie je veľmi výhodné pri zdobení jazierok, kvetináčov, dekoratívnych plôch, cestičiek.

Pre aké rastliny: dreviny, kríky.

Ako urobiť rybník vlastnými rukami a usporiadať pobrežie

14. Ďalším typom mulča možno považovať syntetické materiály. Jedná sa o rôzne netkané krycie materiály - spunbond a lutrasil.

Samy o sebe nepridajú záhrade na kráse, ale dajú sa použiť ako krátkodobé opatrenie na zbavenie sa buriny. Na kvetinových záhonoch a vo výsadbách kríkov, medzi pôdou a mulčom, je netkaný materiál položený s medzivrstvou. V takom prípade sa životnosť mulča výrazne predĺži: organický mulč sa rozkladá pomalšie a minerálny mulč sa nemieša s pôdou.

Pre ktoré rastliny: Na udržanie čistoty bobúľ sa v záhrade a na jahodových záhonoch často používa čierny netkaný materiál.

Čo sú syntetické krycie materiály a ktoré je lepšie zvoliť

Ako sadiť záhradné jahody na čiernu fóliu

Dozviete sa, ako pestovať rastliny, aké záhradnícke práce je potrebné naplánovať, môžete z iných článkov na našom webe... Venujte tiež pozornosť informačnému bloku naľavo od textu. Odkazy v ňom umiestnené vedú k článkom príbuzných tém.

Opýtajte sa odborníka na ochranu rastlín pred chorobami a škodcami Irinu Ivanovú nájdete tu >>> .


Pozri si video: PERMAKULTURA, Pěstování rajčat


Predchádzajúci Článok

Nápady na zdobenie letnej chaty: naučiť sa používať odpad a staré odpadky

Nasledujúci Článok

Čo robiť mulčovanie, materiály pre mulčovanie, ktorý mulč je lepší