Choroby cibule: Tipy na liečbu chorôb cibuleWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Jackie Carroll

Mokré vegetačné obdobie je zlou správou pre plodinu cibule. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o chorobách z cibule a o ich liečbe.

Cibuľové choroby a ich kontrola

Je ťažké rozpoznať rozdiel medzi mnohými chorobami ovplyvňujúcimi cibuľové rastliny. Aj odborníci sa pri definitívnej diagnóze často musia spoliehať na laboratórne testy. Našťastie nemusíte presne vedieť, ktorá choroba infikovala vaše rastliny, aby ste mohli konať.

Choroby cibuľových rastlín vznikajú počas teplého, vlhkého počasia a väčšina z nich má podobné príznaky, ktoré zahŕňajú škvrny a lézie na listoch a cibuľovinách, oblasti, ktoré vyzerajú akoby nasiaknuté vodou, hnednúce lístie a zvracať sa. Neexistuje žiadny spôsob liečenia chorôb cibule a poškodenie nemôžete zvrátiť. Najlepším riešením je zamerať sa na úrodu v budúcom roku, aby sa to už nezopakovalo.

Tu je niekoľko pestovateľských rád, ktoré vám pomôžu zabrániť zavlečeniu chorôb do vašej cibuľovej plodiny:

 • Cibuľovú záplatu umiestnite na troj- alebo štvorročnú rotáciu. V nasledujúcich rokoch môžete v tejto oblasti pestovať ďalšie plodiny, vyhýbajte sa však členom rodiny cibule, ako je cesnak a jarné cibuľky, ako aj okrasným alliám.
 • Po polovici sezóny sa vyhnite hnojeniu dusíkom. Dusíkaté hnojivo oneskoruje vývoj žiaroviek a poskytuje chorobám viac času na zamorenie vašej plodiny.
 • Vyradené a iné organické zvyšky okamžite zlikvidujte. Huby prezimujú v zvyškoch, ktoré zostali na záhrade, a to zahŕňa aj cibuľovú rastlinnú hmotu, ktorú vysypete do pôdy. Dobrá sanitácia pomáha udržiavať patogény chorôb mimo záhrady.
 • Pri použití kultivačného nástroja okolo cibule buďte opatrní. Rezy žiaroviek a lístia vytvárajú vstupný bod pre spóry chorôb.
 • Nakúpte semená, rastliny a sady od renomovaného záhradného centra. Kúpte si materiál, ktorý je certifikovaný ako neobsahujúci choroby, kedykoľvek je to možné.
 • Spóry chorôb môžu po zbere napadnúť aj cibuľu. Po zbere rozložte cibuľu na stôl alebo na sito, aby ste ju vysušili. Uistite sa, že okolo nich voľne cirkuluje vzduch.
 • Choré žiarovky vytiahnite a zlikvidujte. Spóry chorôb sa môžu šíriť vetrom a vodou striekajúcou pôdou na rastlinu. Spóry tiež putujú z rastliny do rastliny na vašich rukách, oblečení a náradí.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Choroby v zeleninovej záhrade

Andrew - 12. apríla 2016 10. apríla 2018

Dokonale zdravé rastliny môžu byť kedykoľvek ovplyvnené chorobami prenášanými vzduchom, vodou alebo pôdou. Pochopenie príčin, ich včasná identifikácia a prijatie efektívnych opatrení vám pomôžu založiť a udržiavať zdravú zeleninovú záhradu.

Anthracnose. Jedná sa o plesňové ochorenie, ktoré sa v Európe vyskytuje od 90. rokov minulého storočia a postihuje rajčiny, fazuľa, uhorky a mnoho ďalších rastlín. Spôsobuje lézie na stonkách rastlín, listoch a plodoch, ktoré sa za teplého a vlhkého počasia vyvíjajú do skupín spór. Ovplyvnené rastliny by mali byť zničené.

Antracnóza postihuje všetky časti rastlín v ktoromkoľvek štádiu rastu. Príznaky sú najviac viditeľné na listoch a zrelých plodoch. Spočiatku sa antraknóza na listoch zvyčajne javí ako malé a nepravidelné žlté, hnedé, tmavohnedé alebo čierne škvrny. Škvrny sa môžu roztiahnuť a zlúčiť tak, aby pokryli celú postihnutú oblasť. S pribúdajúcim vekom farba infikovanej časti tmavne. Napadnuté ovocie má malé, vodou podmáčané, potopené, kruhové škvrny, ktoré sa môžu zväčšiť až do priemeru 1,2 cm.

Organická úprava je sprej medi typu podobný tomu, ktorý sa používa na potlačenie plesne zemiakovej.

Blight. Tento plesňový organizmus ovplyvňuje zemiaky a paradajky. Listy sa spočiatku scvrkávajú a hnijú skôr, ako sa choroba rozšíri na ovocie, ktoré zhnedne a rozpadne sa. Blightu sa darí v teplom a vlhkom počasí, zvyčajne koncom leta.

Skoré odrody zemiakov sa zvyčajne plodia skôr, ako nastanú tieto podmienky. Osvedčeným postupom je striedať osivo alebo používať odrody odolné proti plesni. Ovplyvnené rastliny by mali byť zničené a nie kompostované.

Klubový koreň. Postihnutím rodu Brassica sú prvými príznakmi infekcie vädnutie, modrasté listy a odumierajúca rastlina. Korene sú opuchnuté a skreslené, čo obmedzuje rast a úrodu. Alkalické pôdy môžu pomôcť chorobu obmedziť, aj keď nie vylúčiť.

Choroba sa prenesie do novej záhrady s infikovanými rastlinami, je to bežné v záhradkách s prideleným pozemkom, kde je vysoký pohyb medzi pozemkami, ale izolované záhrady ju majú zriedka.

Keď už máte túto chorobu v záhrade, budete s ňou musieť žiť, pretože spóry zostávajú v pôde až 9 rokov. Na istý čas sa môžete vyhnúť pestovaniu čeľade brassicas na záhrade alebo vykonajte nasledujúce preventívne opatrenia: Predchádzajúcu jeseň vápňte pôdu (koreňový klub sa darí v kyslých podmienkach), používajte vyvýšené záhony (klubový koreň má rád vlhké podmienky), spálte alebo inak zlikvidujte korene brassisca než ich pridávať do kompostu.

Tlmenie choroby. Tlmenie je spôsobené rôznymi pôdnymi hubami, ktoré spôsobujú rýchle zlyhanie mladých sadeníc. Rastliny vystavené stresu v dôsledku vysokej teploty alebo podmáčania sú obzvlášť náchylné.

Tomuto stavu zabráni použitie kvalitného kompostu osiva, dôkladné vyčistenie kvetináčov a podnosov a dobré vetranie. Mierne podmáčanie v štádiu semenáčikov je tiež vhodnejšie, pretože rastliny vytvárajú silnejší koreňový systém pri hľadaní vody a je oveľa menej pravdepodobné, že ich bude trápiť tlmenie chorôb.

Peronospóra. Vyzerá to ako biely páperovitý výrastok na spodnej strane listov a pozdĺž stoniek. Je možné sa mu vyhnúť zlepšením cirkulácie vzduchu, aby sa vylúčili vlhké a vlhké podmienky, ktoré ho spôsobujú. K tomu môže pomôcť selektívne prerezávanie, ktoré zlepší prúdenie vzduchu.

Polievajte skoro ráno, vyvarujte sa postriekania listov a dajte rastlinám čas na preschnutie počas dňa. Silne infikované rastliny by sa mali odstrániť. Ak sa rastliny pestujú v skleníku, môže byť prospešný systém zavlažovania pôdy, ktorý znižuje potrebu zalievania listov a udržuje listy suché.
Fusarium Wilt. Toto plesňové ochorenie sa šíri z koreňa rastliny do kapilárnych ciev v stonke a zhoršuje schopnosť rastliny nasávať vodu. Rastlina začne vädnúť a listy žltnú. Postupom zo staršieho lístia do nového s pribúdajúcim vegetačným obdobím.

Keď sú stonky rastlín pozdĺžne rezané, hnedé pruhy chorých kapilár budú ľahko viditeľné. Podozrivé rastliny by sa mali čo najskôr odstrániť a zneškodniť a v závažných prípadoch by sa mal kompost vymeniť.
Leaf Spot. Toto ochorenie je prítomné v bakteriálnej alebo plesňovej forme a môže postihnúť väčšinu druhov rastlín. Vyzerá to ako čierna alebo hnedá škvrna, často so žltou svätožiarou, ktorá sa rozšíri a nakoniec zničí postihnutý list. Toto ochorenie je bežné v teplých, vlhkých podmienkach a pri zalievaní sa ľahko rozšíri. Neexistuje žiadny iný prostriedok ako preventívna starostlivosť. Fungicídy sa môžu použiť, keď sa objavia skoré príznaky, najmä u rodu Brassicas.

Mozaikový vírus. Listy fazule, paradajok a papriky sú ovplyvnené vírusom mozaiky, ktorý má melírované zelené a žlté listy. Vyskytuje sa zvlnenie a vráska listov a rast rastlín je často potlačený. Podporujú sa preventívne opatrenia, ako je výsadba odolných odrôd a odstrašovanie škodcov, najmä vošiek a listov, ktoré rozširujú túto chorobu. Odstráňte a zničte všetky napadnuté rastliny.
Múčnatka. Táto huba špecifická pre každú hostiteľskú rastlinu má na povrchu listov a plodov biely práškový povlak, ktorý spôsobuje skreslenie rastlín a odumieranie rastu. Postihnuté rastliny tiež často vykazujú tmavohnedé alebo jasne žlté škvrny.

Ak nie je ošetrený, problém môže spôsobiť, že rastliny odumierajú alebo zlyhávajú plody. Odstránenie a likvidácia infikovaných listov a stoniek pomôže zabrániť vývoju spór na budúcu sezónu.

Rusty. Bežné hrdze môžu ovplyvniť všetko od špargle po fazuľu, mrkvu a cibuľu. Napadnuté rastliny majú na listoch a stonkách červenohnedé práškové škvrny. Choroby hrdze nie sú smrteľné, ale môžu mať za následok poškodenie lístia, ktoré zabráni kvitnutiu a plodu. Predchádzajte infekcii zabezpečením dobrej cirkulácie vzduchu okolo plodín a odstránením všetkých vážne postihnutých rastlín.

Väčšine chorôb, najmä plesňových, je možné predchádzať používaním správnych záhradníckych postupov. Výber certifikovaného semena a podpníka zabezpečí, že vaše rastliny budú mať dobrý štart a budú mať dobrú mieru odolnosti voči mnohým chorobám. Buďte opatrní pri čistení nástrojov, podnosov, kvetináčov a všetkého, čo prichádza do styku s vašimi rastlinami a pôdou. Na začiatku vegetačného obdobia vyčistite a vydezinfikujte skleník, aby ste odstránili všetky problémy, ktoré zostali z predchádzajúceho roka. Rozumné zavlažovanie a dobré vetranie pomôžu zabrániť rastu a šíreniu mnohých plesňových organizmov.


Mnoho bakteriálnych, plesňových a vírusových chorôb napáda zeleninové plodiny v domácich záhradách v Marylande. Väčšina z nich nie je závažná a vo veľmi zriedkavých prípadoch sa odporúča postrek fungicídom. Pamätajte, že keď si všimnete príznaky choroby, je zvyčajne neskoro nastriekať fungicíd. Ďalej uvádzame dvanásť tipov, ktoré vám môžu pomôcť predchádzať problémom s chorobami:

 1. Vyberte odrody odolné voči chorobám, najmä pre tie choroby, ktoré sa vo vašej záhrade vyskytujú každý rok.
 2. Zakúpte si certifikované hľuzy zemiakov bez chorôb, cibuľky cesnaku a korunky špargle a rebarbory.
 3. Vyhnite sa výsadbe na mokrých, zle odvodnených miestach.
 4. Ak drenáž nie je veľmi dobrá, vytiahnite pôdu nahor do vyvýšených záhonov.
 5. Každoročne vykopávajte alebo kompostujte do pôdy.
 6. Pestujte zdravé rastliny poskytovaním dostatočného množstva svetla, vody a živín. Každej rastline poskytnite dostatočný priestor, aby ste zabezpečili dobrú cirkuláciu vzduchu a každý rok do svojej záhrady pridávali organické látky.
 7. Udržujte holú zem pokrytú organickým mulčom. Noviny pokryté slamou fungujú veľmi dobre.
 8. Večer sa vyhnite zalievaniu lístia. Najlepšie je nasmerovať zavlažovaciu vodu okolo rastlinnej základne, kde sa môže rýchlo dostať do koreňovej zóny.
 9. Nepoužívajte vlhké lístie.
  Zozbierajte zeleninu skôr, ako príliš dozreje.
 10. Odrežte a zlikvidujte listy a celé rastliny, ktoré sú zle infikované chorobou, povytiahnite a zlikvidujte.
 11. Na konci sezóny odstráňte choré ovocie a vyčistite záhradu od všetkých zvyškov rastlín. Toto by sa malo kompostovať alebo obrábať do pôdy. Časti rastlín infikované obzvlášť škodlivými chorobami, ako je neskorá pleseň paradajková a zemiaková, južná pleseň a biela hniloba, by mali byť zabalené do vreca a vyhodené do koša.
 12. Snažte sa minimalizovať výskyt buriny a kontrolovať tých hmyzích škodcov, ako sú strapky, vošky, blchy a uhorky, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou šíria choroby.

Ak sú pozorované príznaky choroby, je často príliš neskoro na aplikáciu fungicídu, hoci fungicídne ošetrenie môže pomôcť chrániť nové alebo neinfikované listy. Fixovaná meď, síra a záhradnícky olej sú niektoré organické fungicídy, ktoré používajú domáci záhradníci. Vždy si pozorne prečítajte a dodržiavajte všetky informácie na štítku o pesticídoch a postrek otestujte na malej časti plodiny, aby ste zistili príznaky poškodenia listov (fytotoxicita).


RIADENIE PÔDY A HNOJÍV

Cibuľa rastie najlepšie na úrodných, dobre priepustných pôdach. Pôdy Tifton série 1 a 2 sa nachádzajú v oblasti cibule Vidalia a sú vhodné na výrobu cibule. Na výrobu sladkej cibule však bude výhodná väčšina piesočnatohlinitých, hlinitých pieskov alebo piesočnatých pôd. Tieto pôdy majú vo svojej podstate nízky obsah síry, čo umožňuje väčšiu flexibilitu v manažmente síry pri výrobe sladkej cibule. Vyhýbajte sa pôdam s ťažkým obsahom ílu a hrubým piesočnatým pôdam. Hlinené pôdy majú zvyčajne vyšší obsah síry, čo môže viesť k štipľavej cibuli. Manažovanie nadmerne piesočnatých pôd je zložitejšie, pretože vyžadujú viac hnojív a vody.

Požiadavky na hnojivo a vápno by mali vždy vychádzať z nedávnej, správne získanej vzorky pôdy. Informácie o správnych postupoch odberu vzoriek pôdy a interpretácii výsledkov získate u miestnej pobočky alebo u konzultanta pre plodiny. Vzorku pôdy získajte niekoľko mesiacov pred založením plodiny, aby ste určili potrebu vápna a včas vykonali potrebné aplikácie vápna. Ak výsledky pôdnych testov ukazujú pH pod 6,0, naneste ich a dispergujte do dolomitického vápna dva až tri mesiace pred prípravou pôdy, aby sa pH upravilo na optimálne rozmedzie 6,2 až 6,5. Je nevyhnutné naniesť dostatočné množstvo vápna, aby sa udržalo pH pôdy nad 6,0. Nízke pH môže spôsobiť nedostatok živín počas vegetačného obdobia. Vysoké množstvá hnojív používaných pri výrobe cibule tiež spôsobujú, že počas vegetačného obdobia klesá pH. Ak sa pH na začiatku cibuľovej sezóny neupraví, mohli by sa v priebehu roka vyskytnúť nedostatky v živinách a znížiť úroda. Nedostatok vápnika a fosforu možno často spájať s nízkym pH, aj keď pôdne testy naznačujú adekvátnu hladinu. Počas vegetačného obdobia však môže byť ťažké napraviť nedostatok fosforu v dôsledku nízkeho pH.

Cibuľa vyžaduje viac hnojív, ako sa používa vo väčšine zeleninových plodín, pretože je potrebné zvážiť hnojenie záhonov aj cibule sušenej cibule. Dobre reagujú na ďalšie hnojivo aplikované 40 až 60 dní po naočkovaní alebo presadení. Metóda aplikácie hnojiva je veľmi dôležitá pri dosahovaní maximálneho výnosu pri viacnásobnom použití, ktoré zaisťuje dobré výnosy. To zvýši množstvo hnojiva použitého v rastline a zníži množstvo stratené vylúhovaním. Novší výskum však naznačuje, že dobré výsledky možno dosiahnuť už pri troch aplikáciách hnojív. Predplodinové hnojivo sa bude líšiť v závislosti od prirodzenej plodnosti a histórie plodín. Ďalej sú uvedené správne spôsoby aplikácie a funkcia rôznych živín. Tabuľka 3 ukazuje navrhovaný program hnojenia pre pôdne testovacie médium v ​​P a K.

Dusík (N), najmä vo forme dusičnanov (NO3), je mimoriadne vylúhovateľný. Ak je k dispozícii príliš málo dusíka, cibuľa môže byť silne zakrpatená. Predpokladá sa, že vysoká miera dusíka produkuje sukulentné rastliny, ktoré sú náchylnejšie na poranenie, choroby a produkciu kvetných stoniek. Cibuľa, ktorá je silno hnojená dusíkom, sa pravdepodobne neukladá dobre. Nakoniec sa predpokladá, že prebytok dusíka neskoro vo vegetačnom období oneskoruje zrelosť a spôsobuje dvojité centrá. Konečnú aplikáciu dusíka vykonajte najmenej štyri týždne pred zberom. Sadzby dusíka sa budú líšiť v závislosti od typu pôdy, dažďových zrážok, zavlažovania, populácie rastlín a spôsobu a načasovania aplikácií. Na výrobu suchých žiaroviek po transplantácii alebo priamej cibuli by mal byť dusík v rozmedzí 125 - 150 libier / aker. Zvyčajne je najlepšie zapracovať 25% až 30% odporúčaného dusíka pred výsadbou a zvyšok použiť v dvoch alebo troch štiepaných aplikáciách.

Fosfor (P) je nevyhnutný pre rýchly vývoj koreňov. Nachádza sa v dostatočnej miere na väčšine pôd, ale nie je ľahko dostupný pri nízkych teplotách pôdy. Kvôli týmto faktorom by sa za väčšiny podmienok mal všetok P aplikovať pred transplantáciou a zabudovať pred transplantáciou. Toto množstvo by sa malo počítať ako súčasť celkovej aplikácie sezónneho hnojiva. Tabuľka 4 ukazuje odporúčaný fosfor, ktorý sa má použiť na základe rôznych úrovní testov pôdy.

Draslík (K), je dôležitým faktorom vo vzťahoch s vodou, formovaní bunkových stien a energetických reakciách v rastline. Draslík je tiež predmetom lúhovania z dôvodu silných dažďov alebo zavlažovania. Preto je najlepšie rozdeliť aplikácie K začlenením 30% až 50% odporúčanej hodnoty K pred výsadbou a rozdelením zvyšku na aplikáciu s obojstrannou aplikáciou. Nízka hladina K zvyšuje náchylnosť rastlín na poranenie chladom. V tabuľke 4 sú uvedené odporúčané aplikácie K. založené na výsledkoch pôdnych testov.

Síra (S) je základným prvkom pre rast rastlín. Včasné aplikácie síry sa odporúčajú ako u cibule s priamymi semenami, tak aj u transplantovaných. Aby sa minimalizovala štipľavosť, hnojivá, ktoré obsahujú S, by sa nemali aplikovať po konci januára. Výskum v Gruzínsku zameraný na štipľavosť S a cibule ukázal, že štipľavosť (pyruvátová analýza) zrelej cibule sa zvyšuje s vysokou mierou S alebo kedykoľvek po podaní S po neskorom januári. Preto by sa S nemal na cibuľu nanášať po neskorom januári, pokiaľ cibuľa nevykazuje nedostatok S. Nevylučujte úplne S z programu plodnosti. Aplikujte 40 až 60 libier elementárneho S, pričom polovica z nich je použitá pri transplantácii alebo očkovaní a polovica z nich je aplikovaná pri prvej aplikácii. Neaplikujte S v množstvách vyšších ako 40 - 60 lb / aker.

Bór (B) je vyžadovaná priamo naočkovanou alebo presadenou cibuľou v teréne. Ak pôdny test ukazuje, že hladiny B sú nízke, naneste jednu libru B na aker a zapracujte pred presadením alebo výsevom. Neprekračujte odporúčané množstvo, pretože bór môže byť toxický pre cibuľu.

Zinok (Zn) úrovne, ktoré sa testovaním pôdy určia ako nízke, je možné korigovať aplikáciou päť libier Zn na aker. Nadmerné množstvo Zn môže byť toxické, preto ho nanášajte iba v prípade potreby. Zinok sa zvyčajne pridáva do hnojiva na predpestovanie.

Horčík (Mg) hladiny v pôde musia byť primerané pre dobrý rast cibule. Ak sa v programe vápnenia použije dolomitický vápenec, zvyčajne dodá časť potrebného Mg. Ak je však pH pôdy dostatočné a hladina Mg v pôdnom teste je nízka, aplikujte 25 libier Mg na aker v hnojive pred výsadbou.

Do pestovateľskej oblasti Vidalia boli zavedené hnojivá s pomalým uvoľňovaním. Tieto hnojivá sa osvedčili a je možné ich zohľadniť v programe plodnosti. Ukázalo sa však, že tieto hnojivá nie sú pre jednotlivé aplikácie hnojív uspokojivé.

Tabuľka 3. Vzorové odporúčania hnojív pre transplantovanú cibuľu s populáciou rastlín 60 000 až 80 000 rastlín na aker. Vykonajte úpravy pre iné úrovne pôdneho testu ako médium P a médium K.


EURÓPSKY ČERVENÝ ROZTOK


Červené vajcia pochádzajú z európskeho červeného roztoča. Pretože som sa s nimi osobne nikdy nestretol, nemôžem skutočne ponúknuť radu, ako ich ovládať. Viem však, že sú to vajcia, ktoré sa na jar vyliahnu a stanú sa drobnými červenými roztočmi.

Poškodia vám listy na jabloni. Určite by som vajcia zoškrabal bezprostredne pred vyliahnutím a podrobnejšie sa poobzeral po strome. Keď sa vajcia vyliahnu, stratia svoju farbu, aby ste získali predstavu o rozsahu problému v tomto roku.

Pokiaľ viem, európsky červený roztoč nie je spojený s bežnejším roztočom červeným. Viac informácií nájdete na linku tu.


Hmyzí škodcovia, choroby, burina - prevencia a kontrola

Hmyzí škodcovia: Hmyzí škodcovia možno rozdeliť do 3 hlavných skupín:
1. Žuvanie hmyzu
2. Sajúci hmyz
3. Nudný, ťažobný a pôdny hmyz

Žuvanie hmyzu

Kobylky: Vďaka zelenej alebo hnedastej farbe ľahko maskujte rastliny. Tento hmyz reže nepravidelné rezy a prepichuje listy. Aj nežné výhonky sa zjedia. Ich trus je ako malé kúsky dreveného uhlia. Pri výskoku z rastliny na rastlinu sa na poškodenej rastline môžu alebo nemusia nachádzať kobylky.

Húsenica hnedého húsenice: Je to larva mory, ktorá kladie biele vajíčka do zhlukov, zvyčajne na spodnú stranu listov. Drobné chlpaté húsenice v stáde začnú škrabať lístie. Takto ovplyvnené listy vyzerajú priehľadne. Postupným rastom začnú hrýzť listy, ktoré sa nepravidelne prerezávajú. Ovplyvnené sú nežné výhonky, kvetné puky. Trus húseníc je guľovitý.

Chrústa chrústa: Aj tento chrobák spôsobuje na listoch nepravidelné zárezy a praskliny. Tento hmyz je aktívny v období dažďov. Chrápanec striebristý je nočné stvorenie a škody spôsobuje iba v noci. Cez deň sa skrývajú v pôde.

Húsenica citrónového motýľa: Tento obyčajný a krásny motýľ kladie svoje osamelé vajcia na listy citrusových rastlín. Drobné húsenice, ktoré sa liahnu z vajíčok, svojou farbou a tvarom pripomínajú trus vrabcov. Listy a nový prírastok sa všetko žujú. Ako húsenica rastie, získava zelenú farbu a potom ľahko maskuje medzi lístím.

Leaf Tier Caterpillar: Táto bledozelená húsenica s čiernou hlavou je larvou mory. Táto húsenica je zameraná na rastliny rodiny zázvorov. Ako už z názvu vyplýva, táto húsenica sa kotúľa a viaže okraj listu s hodvábnym sekrétom. Pod zvinutým okrajom sa húsenica skrýva a žerie lístie.

Semi Looper: Tieto drôtené tenké húsenice sú odborníkmi v maskovaní. Vždy majú rovnakú farbu rastliny, ktorou sa živia. Okrem farby tela, keď zistia nejaké ťažkosti, stoja vzpriamene na zadných zaostávaniach a vo výsledku vyzerajú veľmi podobne ako stopka listu. Na rozdiel od iných húseníc chodí semi looper tým, že medzi svojimi extrémami vytvorí slučku a potom sa naťahuje.

SACÍ Hmyz

Vošky: Tento okrídlený alebo bezkrídly drobný hmyz sa vo veľkom množstve hromadí na jemných výhonkoch a pukoch kvetov a saje šťavu. Hromadia sa a množia sa v takej hojnosti, že pokrývajú celé stonky a puky kvetov. Častejšie sa vyskytujú v zime. Vošky napádajú väčšinu kultivovaných rastlín. Okrem toho, že spôsobujú poškodenie cmúľaním miazgy, sú tiež schopné infikovať rastliny vírusovými, bakteriálnymi a plesňovými chorobami.

Váhy : Hnedastý nepravidelný šupinatý rast na vetvách rastlín ibišteka sú v skutočnosti kolónie hmyzu hnedej váhy. Jedná sa o mäkký hmyz s hnedou alebo čiernohnedou farbou, ktorý má na telách výrastok ako chrbtica. Tvrdé váhy, pripomínajúce mini štíty, pokrývajú celé stonky rastlín ruží. Všetky druhy vodného kameňa sú schopné pohybu iba v ich juvenilnom štádiu. Hmyz, ktorý sa usadzuje na rastlinách, aby nasali šťavu, začne usadzovať voskovú látku. Tento vosk úplne zakrýva ich telá, a tým ich robí nepohyblivými a nedobytnými voči kontaktným typom insekticídov.

Mierne chyby: Tento obyčajný vlnený a biely hmyz napáda väčšinu rastlín v záhrade. Mnoho ľudí si ich pre svoj plesňový vzhľad a nehybnosť zamieňa s plesňami. Pod vlneným porastom však majú mimoriadne jemné, ružové telá. Rovnako ako vošky a váhy sa tiež hromadia na rastlinách. Tento hmyz napáda všetky časti rastliny, dokonca aj korene.

Strapce: Úponky sú také malé, že ich nemožno ľahko vidieť. Sú okrídlené a sú schopné letu. Třásněnky spôsobujú nesmierne škody na nežných výhonkoch a pukoch kvetov. Thrips má pílnaté časti úst, ktorými chrstne časti rastlín a saje šťavu. Ovplyvnené časti vyzerajú, akoby boli spálené. Tieto druhy hmyzu sú bežnejšie v horúcich letných dňoch. Pretože škody, ktoré spôsobujú, sa podobajú spáleninám, ľudia, ktorí si nie sú vedomí prítomnosti tohto hmyzu, si ich poškodenie bežne mýlia.

Jassids: Sú tiež známe ako násypky na listy. Tento drobný, okrídlený hmyz je v monzúne bežný. Veľmi často priťahovaní svetlami prichádzajú v noci v domoch. Sú veľké asi ako pšeničné zrno a farby sa líšia od zelenej po hnedú.

Červené roztoče: Roztoče nie sú hmyz. Roztoče sú malé pavúky, červenej alebo hnedej farby. Napádajú väčšinu rastlín. Ich prítomnosť naznačujú prašné útvary na postihnutých listoch. Môže za to prach, ktorý sa usadzuje na sieťach roztočených týmito maličkými stvoreniami. Ovplyvnené listy tiež vykazujú početné bezfarebné škvrny. Je to spôsobené neustálym saním rastlinných štiav.

Včela na rezanie listov: Toto je druh včely a je porovnateľne neškodný. Táto včela reže úhľadné, kruhové alebo oválne kúsky listov iba pozdĺž okraja listu. Takto narezané kúsky sa zrolujú a vytvoria hniezdo na kladenie vajíčok. Včela, ktorá rezá listy, nežuje časti rastlín, ani nevysáva šťavu.

NUDNÁ, BANIČNÁ A PÔDNY HNED

Miner na citrusové listy: Táto minutá húsenica ťaží v citrusových listoch nepravidelne tvarované a lesknúce sa galérie. Vďaka svojmu zvyku skrývať sa vo vnútri listu je odolný voči kontaktným insekticídom.

Ixora Caterpillar: Tieto drobné hnedé húsenice napádajú nové výhonky Ixory a tiež púčiky a kvety. Húsenica prestupuje cez púčiky a pri jedle vylučuje okolo postihnutej oblasti vodotesnú sieť. Pásy sú plné trusu húsenice.

Digger Wasp: Tunely na orezaných stonkách rastliny ruže vytvárajú tieto malé osy. Vytunelovaná stonka vysuší a zomrie. Tento tunel by mohol obsahovať plesňové alebo bakteriálne infekcie, ako je napríklad smrť alebo rakovina.

Gall spôsobujúci húsenice: Opuchnuté výrastky na stonke popínaviek Bhendi alebo Tondli sú spôsobené malou húseničkou. Ovplyvnené stonky sa zdeformujú a potom vädnú a odumierajú.

Kôra jesť húsenicu: Na rozdiel od iných húseníc napáda iba vyzreté dreviny. Húsenica začne najskôr jesť kôru, ale postupne sa vyvrtáva cez drevo a v konári putuje nahor. Nudná vetva nakoniec zomrie. Pokračujúce napadnutie môže zabiť obrovský strom.

Mravce: Mravce sú schopné semená poškodiť. Niekedy prenášajú zasiate semená. Vďaka svojmu tunelovaniu v zemi sú schopné narušiť korene stromčekov, inak však nepoškodzujú rastliny priamo. Niektorý cmúľajúci hmyz ako vošky a múčne chyby vylučujú sladké kvapky. Tieto sladké kvapky lákajú mravce. Mravce pomáhajú cmúľajúcemu hmyzu prenášaním jeho mláďat (cmúľajúceho hmyzu) na nové stránky. Keď konár vysychá kvôli neustálemu miazgovaniu štiav, spolu s konárom zahynie aj takmer nehybný sací hmyz. Takto by sa mravce pripravili o ich obľúbené jedlo. Mravček tak pomáha hmyzu výmenou za sladké kvapky.

Biele gumy: Jedná sa o larvy chrobákov. Larvy aj chrobák sú škodcovia. Čerešne obhrýzajú korene a chrobáky zelenú. Dospelí chrobáci kladú vajíčka do rozpadajúcej sa hmoty. Ich infekcia sa zvyčajne začína hnojom na statku alebo kompostovacími jamami.

Slimáky a slimáky: Tento škodca ovplyvňuje iba vlhké oblasti v záhrade. Väčšinou sa cez deň ukrývajú v pôde a v noci sa živia rastlinami. Pri plazení opúšťajú lepkavú ligotavú stopu. Slimáky majú na chrbtoch mušle a slimáky nemajú mušle. Sú to bisexuálne tvory a dokážu sa množiť aj bez párenia. V suchých kúzlach idú do zimného spánku a prebúdzajú sa, keď je priaznivé obdobie.

Mnohonožky: Stonožky bežne jedia rozložené látky v pôde. Ak však budú mať nedostatok potravy, môžu zožrať korene.

Chyby v tabletkách: Tablety sú mäkký hmyz, ktorý vyzerá ako drobný šváb. Živia sa nežnými vlasovými korienkami. Ak sú vyrušené, vyvalia sa do tvaru gule, a teda chyby v prášku s menom.

HNOJTE PRIATEĽOV

Všetok hmyz nie je škodcom. Jeden by mal poznať hmyz, ktorý je prospešný pre ľudstvo. Vážky, motýlice, kudlanky nábožné, čipky a lady chrobáky sa živia ďalšími hmyzími škodcami. Včely pomáhajú pri opeľovaní kvetov, od ktorých závisí plodnosť a tvorba semien. Nerozlišujúce použitie insekticídov môže spôsobiť ujmu aj užitočnému hmyzu

INSECTICIDY

Insekticídy možno rozdeliť do 3 typov v závislosti od spôsobu ich pôsobenia na hmyz. Kontaktné insekticídy sú schopné usmrtiť hmyz, ktorý iba prichádza do styku s rastlinou, na ktorú bol nastriekaný kontaktný insekticíd. Mnoho druhov hmyzu, ktorý prestupuje časťami rastlín alebo si pokryje telo ochrannými pásmi alebo voskami, sa však kontaktnými insekticídmi nedá usmrtiť. Na usmrtenie takéhoto hmyzu sú veľmi užitočné systémové insekticídy. Systémové insekticídy, keď sú postriekané na rastliny, cirkulujú celým systémom rastlín. Akýkoľvek hmyz je teda napriek svojmu šikovnému úkrytu zabitý, keď cmúľa šťavu z rastliny alebo žuje ktorúkoľvek časť rastliny. Fumigantné insekticídy vydávajú výpary, ktoré sú schopné ničiť hmyz.

Kontaktné insekticídy vytvárajú povrchovú vrstvu ochranného povlaku na povrchu rastlín. Za silných dažďov sa tento povlak zmyje, takže v monzúnoch nie je veľmi účinný. Určitá časť rastliny, ktorá nebola ošetrená, by mohla bez ujmy skrývať nejaký hmyz. Ale kontaktné insekticídy majú tiež určité výhody. Konajú rýchlejšie. Sú schopné zabiť hmyz, ktorý iba prichádza do styku s ošetrenou rastlinou.

Systémové insekticídy, ktoré rastlina raz absorbuje, cirkulujú cez všetky časti rastliny. Takto by sa dokonca hmyz, ktorý požiera korene, zabil, keby boli postriekané iba horné časti rastliny. Pretože rastlina tieto insekticídy absorbuje, nezmývajú sa ani pri silných dažďoch. Pretože póry listov sú umiestnené na spodnej strane, pri postreku systémovými insekticídmi je potrebné dbať na to, aby sa postrek uskutočňoval hlavne na spodnej strane listov. V prípade, že nie je k dispozícii postrekovacie čerpadlo, je možné aplikovať systémové insekticídy aj blízko koreňov. Jednou nevýhodou systémových insekticídov je, že nezabijú hmyz, pokiaľ hmyz nežuje časť rastliny alebo nevysáva šťavu z rastliny.

RASTLINY Z RASTLÍN

Choroby rastlín sú neinfekčné alebo infekčné. Neinfekčné choroby sú spôsobené veľmi nízkymi teplotami, nadbytkom minerálov a nedostatkami. Infekčné choroby sú spôsobené parazitickými organizmami, ako sú huby, baktérie alebo vírusové patogény. Liečba chorôb spôsobených plesňami je ľahšia ako bakteriálnych a vírusových chorôb.

Plesňové choroby: Rez, čierne škvrny, múčnatka, tlmenie sadeníc, hniloba koruny kokosového orecha sú niektoré z plesňových chorôb.

Hrdza : Rastliny napadnuté hrdzou dostanú na listoch a iných častiach škvrny sfarbené do hrdze.

Čierne škvrny: V zime a v monzúne túto plesňovú chorobu podporujú kvapky rosy alebo dažďové kvapky, ktoré zostávajú na listoch. Na listoch sa objavujú malé hnedočierne škvrny, ktoré sa zväčšujú so žltými okrajmi. Ovplyvnené listy úplne žltnú s čiernymi škvrnami a opadávajú.

Múčnatka: Aj táto choroba napadá rastliny v monzúne alebo v zime. Postihnuté časti dostávajú biele práškové škvrny. Náplasti postupne žltnú. Ovplyvnené listy padajú dole. Spóry tejto huby sa prenášajú vzduchom a ľahko sa tak šíria. V peronospóre je pleseň chlpatá.

Tlmenie sadeníc vypnuté: Zalievané sadenice hnijú blízko povrchu pôdy a zrútia sa. Tejto chorobe sa dá zabrániť, ale napadnuté sadenice sa nedajú zachrániť.

Kokosová korunná hniloba: Toto plesňové ochorenie je spôsobené hlavne chrobákom nosorožcom, ktorý žuje a vyvrtáva korunu kokosovej palmy. Plesňová infekcia sa šíri cez rany vytvorené týmto chrobákom. Akonáhle koruna zhnije, je nemožné zachrániť kokosovú palmu. Ovládaním chrobákov nosorožcov je možné tejto chorobe do istej miery predchádzať.

Bakteriálne choroby: Cankerova choroba je spôsobená bakteriálnou infekciou. Ovplyvnené časti vytvárajú korkový výrastok. Stonky majú tendenciu sa praskať. Rastliny ruží a citrusových rastlín sú na túto chorobu dosť náchylné. V rastlinách citrónu získajú listy, stonky a dokonca aj plody kiahne podobné korkovým výrastkom.

Vírusové choroby: Väčšina vírusových ochorení je neliečiteľná. Je potrebné zničiť sezónne rastliny a rastliny s krátkym životom ako Banán a Papája napadnuté vírusovými chorobami. Vošky sú prenášačmi mnohých vírusových chorôb. Ovládaním vošiek možno do istej miery predchádzať vírusovým ochoreniam. Hrozný vrchol banánu, zvlnenie listov paradajok a brinjalu, chilli a papáje, žltý mozaikový list Bhendi sú niektoré z vírusových chorôb.

Buriny: Akákoľvek rastlina rastúca na nežiaducom mieste je burina. Spomedzi burín sa trávniky zabijú ťažšie. Listy produkujú potravu pre rastliny. Neustále odstraňovanie listov môže rastlinu umrieť. Takže pravidelným odstraňovaním nadzemných častí môžete zabiť burinu. Pokrytie buriny čiernou polyetylénovou fóliou ich tiež môže zabiť. Takto zakryté rastliny nedostávajú slnečné svetlo na fotosyntézu. The extreme heat generated under the black polythene sheet can also kill many weeds. The polythene sheet also prevents new weeds from sprouting. Weedicides are of three types. General weedicides will kill all weeds which come in contact with it. The broadleaf weedicides will kill all plants except grasses. Grass weedicides will kill only grasses but not the broadleaf plants. All weeds must be exterminated before they form seeds else seeds dispersl will make eradication impossible.


Pozri si video: JAK ZAVAROVAT SALATCIBULE, RAJČATA, PAPRIKA


Predchádzajúci Článok

Súprava na pestovanie rastlín v interiéri

Nasledujúci Článok

Cesar zepeda ny dizajn krajiny