Kohútik


Cocklebur (Xanthium) je jednoročná bylina patriaca do čeľade Asteraceae alebo Asteraceae. Podľa rôznych zdrojov existuje približne 25 odrôd. Niekoľko druhov cocklebur sa pestuje ako liečivé a používajú sa na liečivé účely.

V našej zemepisnej šírke prevažne bežné - obyčajné alebo strumy, ľudovo nazývané pole strachu alebo zlatý tŕň.

Popis byliny cocklebur

Cocklebur je rastlina s hrubou, vzpriamenou, spoločnou stonkou, ale je tu aj rozvetvená stonka. Výška stonky dosahuje výšku až 1,5 m s následnými, úplnými, laločnatými listami alebo so zúbkovanými listami a jednodomými ohnutými hlavami, uviazanými medzi základňou listu a stonkou, alebo na hornej časti stopky v kefke. , alebo kvet vo forme kláskov. V hornej časti kvetu sú päťkveté koše - sú to mužské, v dolnej časti sú dvojkveté koše ženské. Plody vyzerajú ako stlačená pretiahnutá nažka. Tráva kvitne od júla do septembra a rastlina začína rodiť v septembri a v októbri.

Výsadba kohúta na otvorenom teréne

Tráva kohútika môže rásť na neobohatených alebo ochudobnených pôdach, ale ak je pôda úrodná a priaznivá, kúkoľ sa bude rozvíjať oveľa rýchlejšie. Kotvičník je veľmi náročný na svetlo, preto má radšej slnečné miesta. Semená sa do pôdy vysejú okamžite od jari, je však možné ich vysadiť pred zimou. Pre zimnú výsadbu je vyrobený záhon, do ktorého je vykopaná 5 cm priehlbina.

Pred vysadením kohútika na jar, 30 dní pred výsadbou, sa osivo uchováva v chladničke v zeleninovej časti. Semená sú rozložené v nádobe s mokrým rašeliniskom, je dôležité niekedy skontrolovať obsah vlhkosti vo výsadbách. Strata semien vysadených pred zimou sa nevyžaduje. Po zasadení škaredých semien do zeme sú dobre zaliate.

Dôležité! Semená vysadené pred zimou, pred chladným počasím, sú pokryté organickým mulčom. Jarné klíčky však budú tiež príjemné na úkryt pred nočným chladom. Za týmto účelom sa nad pristátiami vytvárajú oblúky a nad nimi sa už prehadzuje krycí materiál.

Starostlivosť o kohútik v záhrade

Keď sa objavia prvé výhonky, musia sa zriediť, zvyšok sa môže transplantovať, potom bude mať každá rastlina dostatok výživy a osvetlenia. Starostlivosť o trávu cocklebur je dosť jednoduchá - hlavnou vecou nie je zabudnúť na vodu, nezabudnite uvoľniť pôdu, burinu z buriny a včas skontrolovať prítomnosť parazitov a chorôb a odstrániť ich.

Ako vrchný obväz pre cocklebur je vhodná organická hmota - roztoky hnoja alebo kuracieho trusu. Môžete tiež použiť minerálne hnojenie vo forme roztoku zavedeného do zeme, zatiaľ čo kvitnutie ešte neprišlo.

Cocklebur takmer nikdy nie je napadnutý parazitmi a zriedka ochorie.

Druhy a odrody kohútika

Kúkoľ (Xanthium strumarium)

Rastlina má aj druhé meno - kohútik obyčajný - je jednoročný a má drsný, tuhý a vzpriamený stopk, ktorý môže byť obyčajný aj rozvetvený a dorastá do 1,5 m. Listy trávy sú stopkaté, srdcovité, tri až päťlaločné so zárezmi, dorastajúce až do 10 cm.Vonkajšia časť listu je zelená, vnútorná časť má svetlejší odtieň. Kôš sa zhromažďuje v axilárnych klasovitých kvetenstvách. Samce sú na vrchu a samice dole. Zložené plody z košov dozrievajú vďaka tvrdnutiu škrupiny a jej prerastaniu.

Kúkoľ sibírsky (Xanthium sibiricum)

Bylinná letnička so vzpriamenými a drsnými odrezkami, ktoré môžu byť obyčajné alebo rozvetvené, dole sú okrúhle a na vrchu zvrásnené a dorastajú až do 60 cm. Listy sú srdcovitého alebo trojuholníkového oválu, prakticky celé alebo s ostrými zubami, rastúce 9 x 10 cm a umiestnené na stopkách, ktorých dĺžka je až 11 cm. Vonkajšia a vnútorná časť listov je pokrytá ihličím alebo páperím. Dámske koše v podobe dvoch tenkých kvetov, ktoré sú ukryté v zavinovačke, zvonka pokryté tŕňmi.

Ostnatý kohútik obyčajný (Xanthium spinosum)

Tiež sa nazýva ihla kohútika - vo svojom prirodzenom prostredí rastie ako burina v blízkosti cestičiek. Stonka je drsná, vzpriamená, obyčajná alebo rozvetvená, jemne drážkovaná, dorastá od 20 cm do 1 m. Kopijovité listy stonky majú hladké okraje, ostatné sú na okrajoch zúbkované, trojdielne alebo so zubatými zubami, na báze zeleň má trojité tŕne obrovskej veľkosti.

Užitočné vlastnosti kohútika

Liečivé vlastnosti

Na liečivé účely sa zelená časť trávy a semenného materiálu zhromažďuje, keď je zrelá. Koreňová časť je vykopaná na jeseň.

Táto rastlina je obohatená o jód, má tiež dostatočné množstvo kyseliny askorbovej, esenciálne alkaloidy pre telo, glykozidy užitočné pre srdce a cenné pigmenty. Má diaphoretické, analgetické, protizápalové, antibakteriálne a čistiace vlastnosti.

Pre referenciu! Cocklebur sa používa na liečbu rakoviny. Používa sa na liečbu malárie, prostatitídy, pohybového aparátu, úplavice, kože, mikrosporií, skrofúl, furunkulózy, psoriázy, zápalov močovej sústavy a žihľavy.

Vo forme liečivých roztokov sa používajú zápary, oleje, tekutiny, esencie a nálevy z tejto byliny. Esencie sa odporúčajú pri ochoreniach prsníkov, myómoch. Kvapalina normalizujúca zažívací trakt vo forme čerstvého roztoku kohútika sa používa na pocity kŕčov v žalúdku, ako aj na zlý tón brucha. Rastlinná šťava sa okrem iného odporúča na čierny kašeľ a rôzne choroby priedušiek.

Rastliny pomocou oleja liečia kožné ochorenia neurogénno-alergického typu a rôzne ekzémy. Na liečbu štítnej žľazy sa odporúčajú alkoholové infúzie vyrobené z tejto rastliny a navary zo semien a koreňov sa používajú pri rakovine a tuberkulóze hrdla a pri nesprávnom fungovaní tráviaceho systému. Pri vonkajšej aplikácii rastlinný vývar odstraňuje pocit pálenia z kožných chorôb, poštípania drobným hmyzom a pakomárov.

Kontraindikácie

Pri vonkajšej aplikácii liekov z cockleburu je cítiť mierny pocit pálenia. Bylina je jedovatá, a preto je neprijateľné prekročiť dávku predpísanú lekárom.

Nemôžete použiť cocklebur pre tehotné ženy v rôznych štádiách, ak sa zhoršili žalúdočné a dvanástnikové vredy. Pred použitím by ste sa mali poradiť s lekárom, pretože niektoré zložky byliny môžu spôsobiť alergickú reakciu. Látky získané z koreňov a semien byliny pôsobia ako spevňovač a neodporúčajú sa pre osoby s predispozíciou na zápchu.

Video: liečivá rastlina kohútik

Liečivé rastliny augusta "Durnishnik"


Infekčné ochorenie - rastlinný parazit: popis, druhy, spôsoby kontroly

Rastlinný parazit na metle patrí k najpočetnejšej skupine metly. Tento rod sa vyznačuje širokou škálou druhov (120 známych, 40 najbežnejších). Parazituje na kultúrnych, burinných a divo rastúcich rastlinách. Najnebezpečnejšie druhy sú tie, ktoré majú vplyv na krmivo, melóny, zeleninu, okrasné plodiny a slnečnicu.

Rastlinný parazit na metle obyčajnej je klasifikovaný ako spotrebiteľ, pretože sa živí hotovými organickými látkami.


Môžu kačice dostať jačmeň

Orientačná strava pre káčatá na mäso, g denne

Mnoho mladých chovateľov zaujíma, či je možné kačicu kŕmiť jačmeňom. Jedná sa o hrubozrnné zrno, ale je dokonale stráviteľné v žalúdku kačice, a preto môže tvoriť až 30% z celkovej potravinovej hmoty.

Aby sa jačmeň dobre vstrebával a nespôsoboval žalúdočné problémy, vtákom sa podáva šupka zo škrupiny. Nezaškodí ani drvenie alebo klíčenie. Chovatelia niekedy jednoducho jačmeň namočia, aby ho zjemnili.


Liečivé vlastnosti

V našom ľudovom liečiteľstve má Scutellaria Baikal dva hlavné smery liečivého použitia - normalizáciu srdca a boj proti hypertenzii. Oveľa menej často sa používajú ďalšie liečivé vlastnosti lebky.

Na boj proti srdcovým problémom a na zníženie krvného tlaku sa používa alkoholová oddenková tinktúra (25%, 25 gramov sušených koreňov na 100 ml alkoholu): 25 kvapiek 3-krát denne 30 minút pred jedlom.

Z lebky sa pripravujú biologicky aktívne prísady: koreňová tinktúra, extrakt z podzemku, bylinný čaj Bajkal. Výrobcovia doplnkov tvrdia, že lieky majú komplexný terapeutický účinok na ľudský organizmus: znižujú horúčku, vykašliavajú hlieny a hlien, vyháňajú červy, zlepšujú činnosť mozgu, žlč a oveľa viac. Liečivý účinok týchto liekov je možné testovať empiricky, najmä preto, že kontraindikácie pre Scutellaria of Bajkal sú oveľa menšie ako indikácie.

Podľa Wikipédie je chemické zloženie koreňov lebky nasledujúce:

  • flavonoidy baicalin a baicalein, ako aj wogonin a scutellarein
  • kumaríny
  • saponíny
  • steroidy - kampestrín, β-sitosterol a stigmasterol
  • triesloviny
  • škrob
  • živica
  • makro- a mikroelementy (draslík, vápnik, horčík, zinok, horčík, jód, selén).

V niektorých zdrojoch sa bajkalská lebka nazýva Bajkalská ľubovník bodkovaný. Na fotografii kvety lebky hlavy (Scutellaria baicalensis). Autor: Doronenko / Wikipedia

Západné zdroje tvrdia, že lebka sa používa na liečbu gastrointestinálnych infekcií, ochorení pečene (vrátane vírusovej hepatitídy a žltačky), HIV (AIDS), chorôb obličiek, vredov a opuchov. Scutellaria sa tiež používa na liečbu šarlach, záchvatov, porúch pozornosti a hyperaktivity (ADHD), rakoviny prostaty, artritídy a hemoroidov a aplikuje sa na boľavú pokožku psoriázou.

Čínska ľudová medicína a medicína európskych krajín využívajú liečivé vlastnosti oveľa širšie ako u nás. Samozrejme, prevládajúce použitie lebky je zamerané na liečbu srdca, krvných ciev a ľudského nervového systému. Odborníci však predpisujú lebku na komplexnú liečbu astmy a alergií, sklerózy a nádorov rôzneho pôvodu, bolesti hlavy atď.

Onkológovia z Číny tvrdia, že prípravky Scutellaria Baikal podporujú liečbu rakoviny, pôsobia proti rozvoju metastáz a posilňujú organizmus po chemoterapii a rádioterapii. Číňania popri tom odporúčajú tinktúru lebky na zmiernenie toxikózy u tehotných žien, ako aj pri systémovej liečbe tuberkulózy, cholery a epilepsie.

Skullcap je kontraindikovaný

Bajkalská lebka je kontraindikovaná pre tehotné a dojčiace ženy, deti do 12 rokov, ľudí trpiacich nízkym krvným tlakom a s individuálnou neznášanlivosťou.

Súčasné užívanie alkoholu a prípravkov od Scutellaria Baikal sa neodporúča - môže to spôsobiť nadmernú ospalosť. Toto pravidlo platí pre ľudí, ktorí užívajú sedatíva (sedatíva).

Ľudia s cukrovkou musia tiež opatrne používať čiapku - čiapka Bajkal znižuje hladinu cukru v krvi, čo spolu s liekmi môže nadmerne znižovať hladinu cukru.

Prípravky na báze scutellaria sú kontraindikované v prípade nadbytku lítia v tele.


Ambrózia

Ambrózia alebo trvalka dorastá až do 160 cm. Rastlina má vzpriamenú stonku, dlhé hlboko rozdelené listy a kvetenstvo v podobe ucha. Burina kvitne v júli a šíri sa koreňovými výhonkami, pretože vytvára malé množstvo semien. Rastlina je na zozname karantény. Na jeho zničenie použite biologickú alebo agrotechnickú metódu.

Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť alergie na ambróziu, je pôst


Úvod

Nárast živočíšnej výroby závisí vo veľkej miere od dostupnosti vysoko kvalitného krmiva. V modernej priemyselnej výrobe krmív sa významným podielom pripisujú trváce trávy, pretože krmivo z nich je biologicky úplné a ekonomicky výhodné. Produktivita dokonca obrábanej pôdy je však naďalej nízka. Stáva sa to preto, lebo trávy spravidla málo hnojia, kosia sa najčastejšie raz, aj keď je možné odstrániť dve, v niektorých prípadoch aj tri kosby. Využívanie a starostlivosť o prírodné a kultivované lúky a pastviny nie sú všade správne organizované a nedochádza k pravidelnej odrodovej obnove a odrodovej výmene lúčnych tráv.

Lúčna a poľná výroba krmiva zahŕňa komplex agrotechnických, technologických, technických a organizačno-ekonomických opatrení, ktoré zabezpečujú vysoko produktívne využitie ornej pôdy a prírodných kŕmnych pozemkov, progresívne technológie na prípravu a prípravu krmiva na zlepšenie ich kvality, výživovej hodnoty a znížiť straty, aby sa úplne uspokojili potreby chovu zvierat v krmivách ...

Úspešné obhospodarovanie trávnatých porastov si vyžaduje maximálne využitie vedeckých dôkazov a najlepších postupov. V tejto súvislosti musia mať špecialisti na výrobu lúčneho krmiva hlboké vedomosti, praktické zručnosti a túžbu zvyšovať svoju kvalifikáciu.

Workshop poskytuje všeobecnú metodológiu, stručné teoretické informácie z oblasti lúky, pestovania lúk a laboratórnych a praktických cvičení k príslušným témam, popisuje viac ako 150 druhov rastlín, ktoré sú najbežnejšie a najcennejšie z hľadiska ich krmovinárskej hodnoty.

Každá téma a zadanie je úplnou samostatnou prácou, ktorá je navrhnutá na dve akademické hodiny. Úlohy môžu vykonávať študenti v laboratóriu, v teréne alebo samostatne. Pre každú tému sa odporúčajú pokyny a poradie práce.

Účinnosť hodín je oveľa vyššia, ak sa pri štúdiu témy použijú vizuálne učebné pomôcky (herbáre, tabuľky, príručky, diapozitívy, kresby a náučné filmy).


Prečítajte si tiež

Je možné použiť „ložisko“ zavlažovacích polí ako hnojivo

Je možné použiť „kal" zo zavlažovacích polí ako hnojivo? Rada č. 54 „Sediment" je kal z odpadových vôd zo zavlažovaných polí. Živiny v nich sú v zle asimilovanej forme. Ako hnojivo sa môže „usadenina“ aplikovať v množstve 10 kg na

Opatrenia na zabránenie krádeži včiel

Opatrenia na zabránenie krádeži včiel Na zabránenie krádeži včiel je potrebné udržiavať silné kolónie a tie nefunkčné okamžite opraviť - kráľovné, slabé. Rámy s medom, krmivom a inými materiálmi vylučujúcimi vôňu medu musia byť uchovávané mimo dosahu

Metódy výpočtu stupňa kontaminácie polí a pôdy

Metódy účtovania stupňa kontaminácie polí a pôdy Pri intenzívnom poľnohospodárstve a pri navrhovaní striedania nových plodín je potrebné brať do úvahy stupeň kontaminácie polí a pôdy. Úspešná realizácia tejto práce závisí od systematického prieskumu poľnohospodárstva

Opatrenia na zníženie kontaminácie organických hnojív

Opatrenia na zníženie buriny organických hnojív Organické hnojivá zohrávajú v intenzívnom poľnohospodárstve čoraz dôležitejšiu úlohu. Obzvlášť sa často používajú v nečernozemských oblastiach, kde je rozšírená sodno-podzolická pôda.

Charakteristika herbicídov používaných v boji proti burinám na poliach

Charakteristika herbicídov používaných na boj proti burine polí Zvážte najbežnejšie a najefektívnejšie vyvinuté herbicídy, ktoré boli nedávno vyvinuté. DUAL GOLD 960 EC je selektívny preemergentný herbicíd na ochranu cukrovej repy, slnečnice, sóje a repky olejnej.

Všeobecné opatrenia

Všeobecné opatrenia Osivo dobrej kvality Samozberané a kupované osivo Samozberané semená budú mať určite lepšie výsledky ako zakúpené semená, ak sú zozbierané s vedomím a starostlivosťou. Masová výroba semien nikdy nemôže poskytnúť tento druh starostlivosti o semená

Všeobecné opatrenia

Všeobecné opatrenia Záhradnícke prikázania Existuje 10 záhradníckych prikázaní, ktoré musíte dodržiavať: 1. Záhradníctvo je najpríjemnejšie a najziskovejšie zamestnanie a žiadne odvetvie poľnohospodárstva nemôže zabezpečiť príjem, ktorý sa získa zo záhrady z danej oblasti pôdy. Sadiť ovocné stromy a

Všeobecné opatrenia

Všeobecné opatrenia Výnos záhrady Zmena ovocia (striedanie plodín) v záhrade Zmena ovocia v záhradníctve hrá veľmi dôležitú úlohu. Záhradná zelenina odoberá pôde veľa výživných látok a rôzne jej skupiny tieto látky v rôznej miere využívajú (extrakcia

Všeobecné opatrenia

Všeobecné opatrenia Prispôsobenie exotických rastlín Každá rastlina, bez ohľadu na to, v ktorej krajine je, je schopná do istej miery sa aklimatizovať v cudzej krajine iba za prísneho dodržiavania rovnakých podmienok, aké mala vo svojej domovine, pokiaľ ide o pôdu.


Pozri si video: Kokotik Jarabi


Predchádzajúci Článok

Pestovanie mangoldu a špargle na ich letnej chate

Nasledujúci Článok

Návrh francúzskej bylinkovej záhrady: Rastliny francúzskej byliny do záhrady