Zber v zime: Kedy zbierať zimnú zeleninuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Laura Miller

Ak žijete v teplom podnebí, zimná úroda zeleniny sa nemusí javiť ako veľký problém. Pre záhradkárov v chladnom podnebí je však pestovanie zimných plodín splneným snom. S využitím studených rámov a tunelov je zber v zime možný, aj keď žijete v oblasti s pod bodom mrazu, zimnými teplotami a snehovou pokrývkou.

Pestovanie rastlín na zimnú úrodu

Kľúčom k zberu v zime je výber plodín v chladnom období, výsadba v správnom čase a výber správnych predlžovačov sezóny pre vaše podnebie. Niektoré plodiny, napríklad ružičkový kel, je možné vysadiť koncom leta a vydržať vo vysokých tuneloch po dlhšiu dobu zberu.

Nízke tunely a studené rámy môžu poskytnúť primeranú ochranu v miernom podnebí, aby umožnili zber v zime, alebo sa môžu použiť na predĺženie obdobia zberu v chladnom podnebí. Počas chladného počasia môžu byť nízke tunely pokryté polyetylénovou fóliou, ktorá pomáha udržiavať teplo.

Kedy zbierať zimnú zeleninu

Ochrana pred mrazom nie je jediným problémom, s ktorým sa budú záhradníci, ktorí chcú pestovať zimné plodiny, stretnúť. Zníženie denného svetla počas zimných mesiacov spomalí alebo zastaví rast rastlín. Ak chcete mať úspešnú zimnú zeleninovú úrodu, väčšina plodín bude musieť byť v čase zrelosti alebo blízko neho, keď denné svetlo klesne na desať alebo menej za deň.

Dni, keď je desať alebo menej hodín slnečného žiarenia, sa nazývajú perzefónne obdobie. Záhradkári môžu pre svoju oblasť využiť obdobie persefóny, aby určili, kedy zbierať zimnú zeleninu. Časy výsadby sa potom počítajú odpočítaním dní a týždňov od dátumu zberu.

Plánovanie zberu zimnej zeleniny

Tu je postup, ako vypočítať dátumy výsadby a zberu ozimín vo vašej oblasti:

 • Najskôr si určte svoje obdobie Persefony. Môžete to urobiť vyhľadaním dátumov východu a západu slnka pre vašu oblasť. Obdobie Persefony začína, keď dĺžka dňa klesne na desať hodín na jeseň, a končí sa, keď sa dĺžka dňa vráti na desať hodín denne na konci zimy.
 • Rozhodnite sa, kedy budete zbierať zimnú zeleninu na základe perzefonského obdobia. V ideálnom prípade budú vaše plodiny blízko alebo v deň zrelosti na začiatku obdobia Persefony. Chladné teploty a slabé denné svetlo udrží mnoho plodín v polospánkovom stave. To môže predĺžiť čas zberu počas celého obdobia persefóny. (Akonáhle sa denné svetlo vráti na desať plus hodín denne, plodiny v chladnom období sú náchylné na dotiahnutie.)
 • S použitím dní do splatnosti pre požadovanú plodinu počítajte dozadu od začiatku obdobia Persefony. (Možno budete chcieť pridať dva týždne, aby ste si uvedomili pomalší rast na jeseň.) Tento kalendárny dátum označuje posledný bezpečný deň výsadby pre úspešnú zimnú úrodu zeleniny.

Najlepšie zimné plodiny

Ak chcete zbierať úrodu počas zimných mesiacov, skúste vypestovať jednu alebo viac z týchto chladných sezónnych zeleniny v tuneli alebo v studenom ráme:

 • Rukolou
 • Bok choy
 • Ružičkový kel
 • Kapusta
 • Mrkva
 • Spolupracovníci
 • Cesnak
 • Kale
 • Kaleráb
 • Pór
 • Šalát
 • Mache
 • Cibuľa
 • Paštrnák
 • Hrach
 • Zemiaky
 • Reďkovky
 • Púpavy
 • Špenát

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o všeobecnej starostlivosti o zeleninovú záhradu


Zber a skladovanie domácej záhradnej zeleniny

Jednou z radostí leta je domáca sladká kukurica, ktorú si natrháte priamo pred zadnými dverami a vrhnete sa priamo do hrnca s vriacou vodou alebo na gril. Výhodou domácej záhrady je, že si môžete zeleninu nazbierať a vychutnať si ju, keď má optimálnu chuť. Ako však môžete zistiť, kedy máte zeleninu zbierať? Ako by ste mali skladovať cukety, ak všetky dosahujú optimálnu veľkosť súčasne? Aké sú najlepšie podmienky na skladovanie vašej domácej zeleniny?


Zber zeleniny počas zimy v Novom Škótsku

Autor a záhradník Niki Jabbour vrhá svetlo na to, ako udržiavať zimnú záhradu.

14. februára 2019, 15:20 AST Posledná aktualizácia: 17. mája 2019, 16:00

Keď mala mladá Niki Jabbour internátnu izbu na univerzite na Dalhousie plnú rastlín, nečakala, že o pár desaťročí neskôr bude cestovať po Severnej Amerike, písať knihy a prednášať o pestovaní zeleniny v zime.

Jabbour je „autor a odborník na jedlá“ z Halifaxu a vedie blog Savvy Gardening. Zverejnila ocenené Celoročný zeleninový záhradník v roku 2011, z ktorého sa predalo viac ako 100 000 výtlačkov. Odvtedy vydala ďalšie dve knihy a pracuje na štvrtej.

"Idete do obchodu s potravinami a pozriete sa na tie malé šalátové zelené balíčky a škatule a väčšina z nich pochádza z Kalifornie, všetky ich tu možno pestovať celú zimu v Novom Škótsku," uviedol Jabbour.

V októbri 2001 si Jabbour uvedomila, že jej rastlina rukoly vyzerá stále celkom zelene, a to aj napriek tomu, že prešla nejakým jesenným mrazom.

Zakryla ho starým kusom záhradnej látky zvanej „poťah na riadok“ a mohla ho zbierať až do Vianoc toho roku.

„Myslel som si:„ Páni, táto rastlina je dosť odolná “, a začal som premýšľať o inej zelenine, ktorú by som mohol zbierať,“ povedal Jabbour.

Teraz v zime zberá až 30 rôznych druhov zeleniny vrátane póru, kelu, koreňovej zeleniny a rôznych druhov šalátu. Nie je to len to najživšie zo zeleniny, ktoré prežije, povedala, jemná je prekvapivo silná.

Pokiaľ ide o zeleninu, ktorá má rôzne odrody, napríklad šalát, Jabbour povedal, že pred výsadbou urobí výskum.

„Ak existuje zimná hustota, zimný kráľ alebo zimný zázrak, som si istý, že to bude na zimu dobré, takže sa rozhodne pozerám na odrodu, nielen na všeobecný druh plodiny,“ uviedol Jabbour.

Koreň zeleru alebo zeler je bežná zelenina, ktorú Jabbour v zime zberá. Kristen Thompson

Materiály

Pokiaľ ide o ochranu plodín pred živlami, používa Jabbour rôzne metódy a materiály.

"Najjednoduchšie je urobiť, ak máte na jeseň na záhrade okopaniny ako mrkva, repa alebo paštrnák, podobné veci, najlepší spôsob, ako predĺžiť túto úrodu celú zimu, je pokryť ich asi tak stopou nastrúhanou." listy alebo slama, “povedala.

"Zvyčajne na to položím starú posteľnú plachtu, aby som držala slamu alebo listy na mieste, a potom, kedykoľvek ich cez zimu budeme chcieť, jednoducho zatlačte späť kryt, siahnite dole a vytiahnite nejaké korene."

Jabbour potom použije na ochranu rastlín studený rám (krátke, malé štvorstranné drevené konštrukcie). Často majú odnímateľnú sklenenú alebo plastovú vrchnú časť, aby sa dostali na slnečné svetlo.

Studené rámy a mulčovanie robia zo zimného záhradníctva ideálne prostredie, povedala si. Studené rámy sú lacné, pretože sa dajú vyrobiť z recyklovaných materiálov a mulčovanie je zadarmo.

"Môžete tiež použiť tunely s malými obručami, čo je len kúsok PVC potrubia ohnutého cez jednu z vašich záhradných postelí," uviedol Jabbour. "Môžete ich zakryť plastom, aby ste mohli mať tento malý mini skleník na jednej zo svojich vyvýšených postelí a tie vydržia roky a roky."

Na pestovanie ešte väčšieho množstva zimných plodín pridala Jabbour nedávno do svojej záhrady polytunnel. Polytunnel je otvorený oceľový skleník pokrytý polyetylénom, ktorý šetrí teplo zo slnka. V polytunne sú jej vyvýšené záhony premenené na tunely s malými obručami.

Menej údržby

Aj keď mráz pre vystavené alebo nechránené rastliny zvyčajne nie je dobrý, chlad má na túto zeleninu skutočne pozitívny vplyv.

"Je to ako botanická nemrznúca kvapalina, ktorá chráni rastlinu, pomáha im dlhšie vydržať v zime a lepšie chutí, čo je úžasné," uviedol Jabbour.

Odrádza tiež od zásahu zvierat. Jabbour uviedol, že slimáky a jelene sú v lete dvoma najväčšími problémami so záhradou. V zime polyetylén a ďalšie štíty odrádzajú alebo znemožňujú tvorom, aby sa živili plodinami.

"Pretože je zelenina zakrytá mulčom alebo studeným rámom alebo tunelom s malými obručami, jeleň sa nemôže dostať k zelenine, ani ku králikom alebo svišťom, a je príliš studená na slimáky alebo iných škodcov na záhrade," uviedol Jabbour . "Takže je to vlastne veľmi pokojný čas."

Myslieť dopredu

Keď sa blíži búrka, Jabbour uviedol, že záhradníci sa nemusia obávať, že musia len zabezpečiť, aby boli studené rámy a iné konštrukcie pevné. Po búrke povedala, že odhrnula veľké množstvo snehu, aby sa slnečné svetlo mohlo dostať k úrode.

Napriek nízkej údržbovej činnosti Jabbour uviedol, že záhradníci musia v lete začať myslieť na svoju zimnú úrodu.

„Ak si myslíte, že„ viete čo, ja chcem mrkvu na zimu “, musíte si dať mrkvu,“ povedala. "Je to teda druhá sezóna výsadby." Okrem toho je to oveľa menej práce pri zbere po celú zimu. “

Jabbourove oziminy sa pestujú podľa odrôd zeleniny.

"Niektoré potrebujú mesiace rastu, zatiaľ čo iné rýchlo rastú," uviedol Jabbour.

V strede leta sa šaláty pestujú ako mrkva, kel, brokolica a červená repa. Väčšinou sa sadia koncom jesene. Tento rok zozbierala svoju prvú zimnú úrodu od konca decembra do začiatku januára.

Jej druhá ozimina je zasadená štyri až šesť týždňov pred prvým očakávaným mrazom.

V marci plánuje opäť úrodu.

Zobrazená je fialová, zelená a melónová reďkovka, ktorá bola zozbieraná začiatkom januára. Kristen Thompson


Aké mrazuvzdorné sú teda tieto plodiny?

Jesenné a zimné záhradné práce, ktoré som urobil, majú tendenciu byť okolo -15 ° C / 5 ° F niekedy používam predlžovače sezóny a niekedy nie. Niektoré zimy sú chladnejšie, ale je tu snehová ochrana, iné sú mierne, bez snehu. Pamätajte, že sneh funguje ako izolátor, takže ak dostanete veľa snehu, čo nie je vždy zlá vec, len sa dá ťažšie zozbierať počas hlbších zimných mesiacov. Za najchladnejších nocí je lepšie mať snehovú ochranu, ako byť vystavení teplotám vzduchu -20 ° C. Nízke tunely sú fantastické, ale musíte odstraňovať sneh, aby ste ostali na vrchole. Vnímam to ako zimné cvičenie, aby som mal čerstvú zimnú zeleninu!


Už som zdieľal zoznam studenej odolnej zeleniny, ale chcel som dnes ísť ďalej a hovoriť o odrodách (PIN „zoznam chladných sezón a studených vytrvalých plodín“ si pripíšte na neskôr). Rovnako ako určitá zelenina dokáže lepšie zvládať letné horúčavy, aj iná zvláda mrazy alebo sneh lepšie ako iná. Napríklad šalát nie je zelenina, o ktorej by ste si mysleli, že je mrazuvzdorná, ale sú také, ktoré som nazbieral po snehu a dokonca som ich prezimoval ako „zimná hustota“.


05. Cibuľa a cesnak

Myslím si, že všetky najlepšie jedlá na svete zahŕňajú cibuľu a cesnak. A ich pestovanie je mimoriadne jednoduché! Skutočne sa im darí počas zimných mesiacov: jesenná výsadba umožňuje žiarovkám rásť väčšie a chutnejšie, keď počas chladných mesiacov sedia v podzemí. Ak ich vysadíte na jeseň, budete mať z nich výhody koncom jari alebo začiatkom leta!

Ak ste v zeleninárstve nováčikom, zima sa nemusí javiť ako optimálny čas na začatie - ale ak si vyberiete zopár z týchto rastlín odolných voči zime, budete pravdepodobne začínať svoju kariéru s úspechom! Šťastné sadenie - a zber!

Fay žije, píše a učí vo Washingtone, DC, kde získala doktorát z anglickej literatúry 20. storočia. Zvyčajne ju môžete nájsť pri dlhodobom skúmaní okresu, vychutnávaní si silnej kávy alebo pri návšteve jej kalifornských koreňov pomocou dobrej tequily a vonkajšieho bývania. Milovníčka módy a záhradníctva sa vo svojom písaní venuje skúmaniu spôsobov, ako spríjemniť každodenný život. Fay Schaeffer je jej pseudonym.


Zima zasejte svoju zeleninovú záhradu lenivou cestou

Čo to znamená „zasiať“ semená v zime? V najjednoduchšom prípade to znamená zasiať vaše zeleninové semená neskoro v zime priamo do vašej záhradnej pôdy. Toto je koniec koncov to, čo Boh navrhol, aby semená robili v prírode: spadnúť z rastliny, počkať na chladné počasie, potom vyklíčiť a vypučať na danom mieste.

Najkomplikovanejšie je zimný výsev výsadbou semien do plastových nádob umiestnených v zime na záhrade. Sadenice z nádob neskôr presadíte do ich záhradného záhonu. Ako sa dozviete v Winter Sow Your Sadenice.

Obidva spôsoby fungujú. Najradšej mám najjednoduchší prístup, pretože som lenivý záhradník. Chcem získať čo najväčšiu a najpestrejšiu úrodu pri najmenšom množstve práce. Táto lenivosť je tiež dôvod, prečo zimujem sejbu bez použitia krycích materiálov pre rastliny.

Druhým dôvodom, prečo sa mi páči jednoduchý prístup, je to, že to robíte iba so zeleninou v chladnom období, než aby ste sa snažili robiť všetky svoje sadenice vonku. V čase, keď sa moje letné sadenice samy objavia, už teraz potrebujem veľké sadenice, ktoré by nahradili moje prvé plodiny. Rastliny paradajok, ktoré sú v zime vysiate v nádobách, budú príliš malé. Letné plodiny teda začínam v interiéri.

Ako zasiať zimné obdobie priamo do zeme

Načasovanie je dôležité. Nechcete začať príliš skoro a mať teplé kúzlo, aby vaše semená klíčili skoro a potom zamrzli. Začnite príliš neskoro a vaše rastliny nebudú dostatočne veľké na to, aby ste ich mohli zbierať, skôr ako ich budete musieť nahradiť letnými plodinami. V mojej záhrade zóny 6b v údolí Shenandoah vo Virgínii začiatkom zimy zasievam semeno.

Aby som sa uistil, že moja zem v tom čase nie je zamrznutá, pokryjem na zimu všetky postele hlbokou vrstvou slamy. To tiež zabráni tomu, aby zimné buriny (niekto fialový mŕtvy strom?) Vyskočili. V čase sejby vykopám do slamy len malú jamku a vysadím semená do zeme, pričom slamu nechám stiahnutú, kým sadenica nevyrastie.

Nejaká osobná história

Takto som začal s zimným výsevom pred rokmi, keď som sa dozvedel, že hrach zasadený vo februári počká, až vyjde, kým mu nevyhovuje počasie. Potom, čo som rok čo rok sledoval, ako sa kalifornské vlčie maky, láska v hmle, kvapky rosy a kolumbíny samy objavujú, som začal zimné sejby na kvetinové záhony vysievať na ďalšie miesta, kam som ich chcel. Kôpor a koriander sa mi každý rok bez námahy vrátia na rovnakom mieste do bylinného záhonu.

Moje nájazdy na zimný výsev viac zeleniny sa začali len minulý rok. Za slnečného zimného februárového dňa som priamo v záhrade zasadil veľké množstvo zeleniny. Všetky krásne vypučali a vyrástli z nich milé rastliny, ktoré nám poskytovali dobrú úrodu. Výnimkou bola bazalka - nerobte to!


Pozri si video: Zelenina - salát


Predchádzajúci Článok

Obrázky a názvy ovocných stromov

Nasledujúci Článok

Starostlivosť o rastliny Maki