Stratifikácia semien doma: prečo a ako sa majú vykonávaťWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ahoj!

Ako je možné vykonať stratifikáciu semien? Bojím sa ich zmraziť, ale dostal som to s ťažkosťami. Povedzte mi, čo je na to potrebné?

Varenik

Odpoveď špecialistu

Dobrý deň!

Niektorí záhradníci a záhradníci sa vo svojej praxi často stretávajú so skutočnosťou, že semená, ktoré zasiali v aktuálnom období, nevyklíčia po očakávanom období. To platí tak pre zeleninové plodiny, ako aj pre kvety. Problém neobchádza ani pokus o vlastné pestovanie takých rastlín, ktoré si radšej kupujeme hotové v záhradných centrách, napríklad borievku, čučoriedku. Prečo sa to deje? Faktom je, že semenám niektorých rastlín, hlavne pochádzajúcim z mierneho klimatického pásma, je potrebné dať signál na klíčenie vytvorením podmienok skladovania, ktoré by pri zmene ročného obdobia napodobňovali prirodzenú teplotu a vlhkosť prostredia. Podobné je možné vytvoriť stratifikáciou semien doma.

Čo je stratifikácia semien

Čo je teda stratifikácia? Toto je postup prípravy semien na budúce klíčenie, simulujúci podmienky prírodného prostredia alebo oblasti pestovania. Pre rastliny subtrópov ide o striedanie chladu a tepla; pre exempláre mierneho klimatického pásma je dôležité výrazné obdobie vegetačného pokoja v chladných podmienkach s následným prechodom do tepla.

Na stratifikáciu semien niektorých rastlín sú špeciálne posypané roztopeným snehom.

Po páde z materskej rastliny na zem semeno nevyklíči okamžite. Toto je myslené prírodou: koniec koncov, ak by okamžite na konci leta vypučala a bola v zemi, potom by v zime sadenica od chladu zomrela. Musia prejsť určitým vývojovým stupňom, musia byť v pokoji v samotnej pôde alebo na povrchu pôdy, pod snehom. Aby semená, ktoré začali klíčiť, nezomreli počas krutého obdobia chladu, mrazu a topenia, nachádzajú sa v ich vnútri špeciálne látky, ktoré neumožňujú klíčenie semena, ktoré je v prirodzenom pokojovom stave.

Ako to správne vykonávať doma

A čo je potom potrebné na to, aby sa semená prebudili a začali rásť? K tomu je potrebné, aby za tých podmienok, aj keď umelo vytvorených, v ktorých sa zvyčajne nachádzajú v prírode, prešiel určitý čas. Okrem toho je potrebná vlhkosť pre rastlinné embryá. Vo vlhkom prostredí tvrdá srsť osiva zmäkne, začnú sa vstrebávať živiny.

Pre väčšinu drevín a trvalky odolné voči chladu pochádzajúce z mierneho podnebia sa vyžaduje stratifikačný postup. Ich semená lepšie klíčia pri teplotách pôdy až 25 stupňov a vo väčšine prípadov si vyžadujú jednorazové predchladenie.

Podrobné pokyny na príklade plamienku

Po výskyte výhonkov plamienku musia zabezpečiť dostatočné množstvo svetla.

Pozrime sa na postup stratifikácie na príklade takej populárnej kultúry, ako je plamienok, ktorú každý tak miluje pre svoju schopnosť zaplniť záhradu vynikajúcimi a jasnými objemami kvitnutia.

 1. Na zasiatie semien plamienku potrebujeme nízku nádobu (do 10 cm), na dne ktorej je potrebné urobiť drenážne otvory. Pôdu je možné pripraviť rovnakými časťami piesku, kompostu a záhradnej pôdy. Malo by to byť ľahké a výživné.
 2. Nalejte substrát do nádoby, vyrovnajte, semená v pôde povrchovo zakryte. Je potrebné dodať, že na tieto účely je lepšie brať čerstvo zozbieraný semenný materiál, ktorý zabezpečí zaručené klíčenie.
 3. Počas celej doby prípravy semien na klíčenie by mala byť pôda v nádobe stredne vlhká (nesmie byť presušená, ale ani podmáčaná).
 4. Nádobu zabaľte do vrecka, alebo lepšie zakryte sklom alebo fóliou.
 5. Potom musíme nájsť teplé miesto so slabým svetlom, kam na týždeň pošleme naše budúce sadenice. Bude to teplé obdobie stratifikácie, po ktorom začne čas prechodu chladného obdobia.
 6. Za týmto účelom vezmeme nádobu do chladničky a necháme ju tam 1 až 2 mesiace.
 7. Na konci tohto obdobia začína konečná fáza stratifikácie: náš kontajner s plodinami pošleme na teplé, svetlé miesto s teplotou asi 20 stupňov a počkáme na výskyt sadeníc.
 8. Po vyklíčení semien plamienka bude potrebné ich rozrezať na samostatné kvetináče vo fáze 1-2 pravých listov a postupne zvyknúť na jasné svetlo. Nezabudnite zaliať a nakŕmiť. Rastliny budú kvitnúť v druhom alebo treťom roku po zasiatí.

Ako vidíte, stratifikácia nie je taká ťažká. Hlavná vec je vedieť, ktoré rastliny to potrebujú a semená ktorých plodín sa bez nich zaobídu. Spravidla sú informácie o tomto možné nájsť na obale osiva alebo v referenčnej literatúre, ktorá označuje časový a teplotný režim pre každý konkrétny druh rastliny.

 • Tlač

Ohodnoťte článok:

(1 hlas, priemer: 5 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Hlavné faktory potrebné na klíčenie semien sú:

 • určitý teplotný režim
 • dostatočná vlhkosť
 • prístup kyslíka.

Ak sa pripravené semená ovocných, zeleninových alebo kvetinových plodín umiestnia do ideálnych podmienok, potom začne mäknutie ochrannej kôry a nasýtenie zrna prísadami potrebnými pre rast.

Takže stratifikácia semien je proces, ktorý nastáva pod vplyvom optimálnej teploty a vlhkosti, výsledkom čoho je prirodzené prebudenie semena a jeho prechod z fázy pokoja do fázy rastu.

Aké semená vyžadujú stratifikáciu? Semená, ktoré v prírodných podmienkach klíčia zle alebo pomaly, sa pred výsadbou podrobia ďalšiemu spracovaniu.

 • ovocné stromy (jablko, hruška, horský popol atď.)
 • bobuľové kríky (šípky, zimolez)
 • lesné stromy (céder, javor, jaseň)
 • ihličnany (jedľa, smrek)
 • vytrvalé kvety (plamienok, pivonka, levanduľa)
 • niektoré zeleninové plodiny (paprika, baklažán, paradajky, mrkva).

Koľko stratifikovať semená? Načasovanie predsejbovej úpravy rastlín sa môže pohybovať od 1 - 2 dní do 6 - 8 mesiacov. Obdobie stratifikácie konkrétneho typu kultúry nájdete na obale semien alebo v špecializovaných referenčných knihách.


Čo je stratifikácia semien

Stratifikácia - uchovávanie semien vo vlhkom prostredí pri nízkej teplote od 2 do 5 týždňov. Takýto postup spustí embryonálny spánok v semenách, po ktorom po páde do teplej pôdy prichádza pre semeno skutočná jar a aktívne klíčenie. Bez predchladenia môže osivo jednoducho hniť v zemi.

Ako sa ukázalo, je žiaduce stratifikovať semená všetkých trvalých bylín - oregano, tymián, rozmarín, levanduľa, yzop, citrónový balzam, estragón. Pred rokom som sial bez stratifikácie a vo výsledku sa nikdy neobjavilo veľké množstvo semien. Ale v tom čase to nebolo kritické - stačili 2 - 3 kvety na hrniec. A predsa pravidlá sú pravidlá.


Ako stratifikovať doma

Je pre nás dôležité, aby sa semená rastlín ochladzovali vo vlhkom prostredí čo najbližšie k prírodným podmienkam.

Ak nie je veľa stratifikovaných semien, môžete ich jednoducho zasiať do pôdy, ako by ste to urobili na jar pre sadenice, prikryte fóliou a dajte do chladničky.

Kvetinové plodiny majú semená také malé, že ich pri sejbe vôbec nevidno. Potom je dobrá cesta, na pripravenú pôdu v nádobe rovnomerne rozložíme vrstvu snehu, rovnomerne ju zhutníme a teraz posypeme semiačka priamo na sneh, zhora. Stávajú sa zreteľne viditeľnými a je vhodné ich distribuovať po celom povrchu. Sneh sa potom roztopí a vtiahne ich pomocou neho do zeme.

Ak existuje veľa druhov semien a všetky sú malé, pripravíme si vrecká na zips a bavlnené podložky. Vrecúška vopred označíme fixkou. Disky navlhčíme, na ne rozložíme semienka a vložíme do vrecúšok. potom dáme všetko do chladničky.

U väčších semien to môžete urobiť inak, zmiešať ich s perlitom, vermikulitom alebo pieskom, navlhčiť a poukladať do vrecúšok s označením.

Ak nie je po ruke absolútne nič, môžete to urobiť: nakrájajte ľubovoľnú látku, najlepšie ľahkú, na pásiky, navlhčite ju, môžete ju posypať z rozprašovača a semená rozložiť po celej dĺžke. potom látku zrolujte do rolky salámy a zamiešajte do vrecka a odošlite do chladničky. Potom už len sledujte obsah vlhkosti v tkanine.

Načasovanie a teplota stratifikácie semien

Koľko a pri akej teplote by mali byť semená stratifikované? Závisí to od druhu. Kvety niekedy vydržia 30 dní pri teplote +3 - + 5 stupňov, niekedy môže byť obdobie len týždeň.

U ihličnanov to pri teplote 0 stupňov trvá asi tri mesiace. Ovocie sa musí uchovávať pri teplote 0-5 stupňov až 100 dní.

Hlavnou vecou pri uskutočňovaní stratifikácie je dodržiavať dôležité pravidlá:

 • Zmes musí byť dezinfikovaná, kalcinovaná alebo rozliata roztokom manganistanu draselného. Ak je to piesok, mal by sa dobre umyť.
 • Je tiež dobré dezinfikovať semená, držať ich niekoľko hodín v ružovom roztoku manganistanu draselného.
 • Nie je potrebné ich prehĺbiť do pôdy, najmä do malých, je ľahšie ich rovnomerne posypať zemou alebo pieskom.
 • Neustále sledujte vlhkosť, nepreplňujte a nevysušujte.

Stratifikácia semien doma, video


Čo je stratifikácia semien

V prírodnom prostredí semená, ktoré spadli zo stromu alebo kvetu, nevyklíčia okamžite, ale trvá dlho, kým sa na to pripravia. Najskôr spadnú do vlhkej pôdy, potom príde zima a sú pokryté snehom, a potom, keď sa sneh roztopí a zem sa zahreje, sa semeno otvorí a dá korene.

Väčšina prispôsobených rastlín to nepotrebuje a ihneď, keď sa dostanú do vlhkej pôdy, klíčia. Existujú však aj také, ktoré bez obnovenia prírodných podmienok nevystúpia. Tento proces sa nazýva stratifikácia. Úlohou záhradníka je vytvoriť pre semená prostredie čo najbližšie k prírodnému, ako je to možné, v skutočnosti „klamať“ prírodu.


Stratifikačné metódy doma

Suchá stratifikácia

 • Semená položené na stratifikáciu sú predbežne dezinfikované. Môžete namočiť 0,5 hodiny v 0,5% roztoku manganistanu draselného. Potom opláchnite vo viacerých vodách pri izbovej teplote. Vysušte, vložte do plastových vrecúšok a opatrte podrobným štítkom s uvedením druhu, triedy a dátumu znášky pre stratifikáciu. Pred zasiatím do zeme vložte vrecká na hornú poličku chladničky alebo do miestnosti s teplotou 0 - +3 .. + 4 ° C.
 • Dezinfikované, sušené semená v ľanovom alebo plastovom vrecku sa dajú do plastovej nádoby, veko sa pevne uzavrie a zaistí páskou. Pripravené balenie je zahrabané v snehu, kým sa neroztopí. S nástupom tepla sa pred zasiatím premiestnia do suterénu alebo do dolnej police chladničky.

Stratifikácia v pni kapusty

Ideálne pre studenú stratifikáciu doma.

Oddeľte výhonky kapusty od hláv. Korene nasekáme. Vo výslednom pni odstráňte jadro. Naplňte výslednú nádobu semenami. Kryt pevne uzatvorte a zafixujte páskou od zvyškov pňa. „Kapsule“ so semenami (ako naši dedovia so zlatými mincami) zakopeme do zeme kolmo do jamy hlboko do bajonetu lopaty.

Na vrchu to pokryjeme zemou. Nastavíme číselnú značku a do denníka si pod jej číslo zapíšeme informácie o semenách s uvedením druhu a odrody plodiny, času nastavenia a konca stratifikácie. Na jar, keď sa vrchná vrstva pôdy zahreje na teplotu potrebnú pre kultiváciu, vydlabeme pník so semenami a vysejeme do pripraveného záhona.

Stratifikácia semien Palmátu. © William P

Mokrá stratifikácia.

 • Brúsenie... Pripravujeme nádoby so substrátom, ktorým môže byť veľký riečne umývaný piesok, zhnité piliny, rašelina, mach. Je veľmi dôležité, aby boli semená dôkladne umyté od organických zvyškov, vydezinfikované a vysušené. Naplňte nádoby 2/3 vlhkým podkladom. Rozložíme pripravené semená a na vrchu ich zakryjeme substrátom. Súčasne s navlhčením musí byť podklad ošetrený proti plesňovej infekcii jedným z biofungicídov: trichodermín, fytosporín, alirín-B a ďalšie. Spôsoby spracovania sú zvyčajne uvedené na obale. Nádoby uzavrieme vekom, vložíme do igelitového vrecka, aby sa zachovala vlhkosť. Na spodnú poličku chladničky sú umiestnené zabalené nádoby. Teplota by mala byť v rozmedzí +3 .. + 4 ° C. Pri tomto spôsobe skladovania sa vaky na konci stratifikačného obdobia prenesú do podmienok so zníženou teplotou do +1 ° C. Kontajnery sú navyše pravidelne kontrolované, aby sa sledoval stav semien a v prípade potreby sa obsah navlhčil.
 • Stratifikácia v látkových rolkách... Na prúžky prírodnej látky so šírkou 10 - 12 cm a dĺžkou 30 - 35 cm rozložte tenkú vrstvu machu alebo vaty. Semená ukladajte opatrne. Prehneme dlhé strany pásika látky, ktorý zhora zakryje semená, a zvitok zvinieme. Previažeme obväzom, vložíme do vody, aby sa nasýtila vlhkosťou. Jemne vytlačte prebytočnú vodu. Rolku zabalíme do igelitového vrecka a položíme na spodnú policu chladničky. Každú rolku dodávame s štítkom alebo číslom a v záhradnom denníku s podrobným popisom (pozri vyššie). Počas stratifikácie sa valce systematicky kontrolujú na vlhkosť. Kontrolujeme stav semien. Keď sa zistí plesňová infekcia, semená umyjeme, vydezinfikujeme, osušíme a celý proces kladenia na stratifikáciu opakujeme na nových častiach materiálu.

Zimný výsev

Niektoré plodiny sa vysievajú a sadia na jeseň (jesenný výsev) do pôdy, kde sú v prírodných podmienkach rozvrstvené (cesnak zimný, zelený, určité odrody šalátov).

Okrem tých, ktoré sú opísané, existujú ďalšie spôsoby, ako vykonať stratifikáciu semien. Pamätajte! Stratifikácia vás zbaví jarnej biedy spojenej s nízkym pučením alebo s vôbec žiadnym.


Pozri si video: Ako pestovat cannabismarihuanu. Klicenie 2


Komentáre:

 1. Goll

  V tom je niečo. Thank you for the information, now I will not make such a mistake.

 2. Tasina

  Zistil som, že nemáte pravdu. budeme diskutovať. Napíšte PM, budeme komunikovať.

 3. Archie

  Between us speaking, I advise you to try searching on google.com

 4. Tojall

  Aká zábavná témaNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety