7 prírodných hnojív, ktoré nahradia hnojWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hnoj je populárne organické hnojivo, ktoré sa široko používa vo vidieckych oblastiach. Nie je vždy vhodné, aby ho mestskí záhradníci a poľnohospodári nákladných automobilov používali. Kvalitný hnoj alebo humus sa často ťažko kupuje. V našom článku si povieme, ako nahradiť populárne hnojivo.

Kvapalné hnojivo

Kvapalné hnojivo z pokosenej trávy je rozpočtový, bezpečný a efektívny spôsob pestovania záhradníckych plodín. Bylinná infúzia obsahuje celý rad základných látok, ktoré sa ľahko vstrebávajú. Na prípravu tekutého hnojiva budete potrebovať:

 • desaťlitrový plastový sud - umiestnený na otvorenom slnečnom mieste;
 • tráva posekaná nožnicami (hodí sa skorocel, žihľava, kapustné listy, horčica) - naplnia ňou sud, pričom ostane po okraj 10-20 cm;
 • nalejte sud s trávou teplou vodou;
 • pravidelne miešajte po celej hĺbke, aby došlo k rovnomernému kvaseniu;

V horúcom počasí je infúzia pripravená za jeden, maximálne dva týždne. Stáva sa zelená a priehľadná bez suspendovaných tuhých látok. Komplexné hnojivo (komplex NPK) alebo nitrofoska umožňujú urýchliť proces fermentácie. Do suda s trávou je potrebné pridať 30-40 g nitrofosky na 50 litrov vody a proces bude dokončený za 3-5 dní. Použite užitočné zloženie v množstve 0,5 litra roztoku na 10 litrov vody voda na postrek a polievanie záhonov.

Vtáčí trus

Hodnota trusu hydiny v obsahu vápnika - 2,5%, dusíkatých látok - až 2% a fosfatidov (organický fosfor). Najrýchlejší spôsob varenia:

 1. Naplňte 10 litrové vedro vtáčím guanom do 1/3.
 2. Zalejeme vodou až po vrch a dobre premiešame.
 3. Na koreňový obväz odoberte 1 liter výsledného koncentrátu, zriedte ho v 10 litroch vody.
 4. Vedro s trusom je vedené s tesne uzavretým vekom, aby sa zabránilo úniku dusíka.
 5. Na jeseň po zbere vykopajú pozemok s čerstvým kuracím trusom s podstielkou (priamo z kurína) - počas zimného obdobia sa organické látky rozložia a pred výsadbou obohatia pôdu roztavenou vodou.
 6. Rozložte čerstvý hnoj na plochu na topiaci sa sneh alebo tri týždne pred výsadbou;

Skúsení záhradníci sa domnievajú, že stačí urobiť trus vtákov ako vrchný obväz v záhrade raz za tri roky. A bude to fungovať!

Žihľava

Neškodné, zadarmo, efektívne - všetko, čo záhradník potrebuje, kombinuje žihľavové hnojivo, ktoré sa používa ako tekutý bylinný doplnok. Všetky záhradné a bobuľové plodiny na ňu dobre reagujú, okrem cibule a cesnaku. Recept je jednoduchý: 1 kg zelenej drvenej hmoty sa zaleje 10 litrami vody. Za stáleho miešania necháme 10-15 dní kysnúť v otvorenej nádobe. Keď sa kvapalina stane tmavozelenou a priehľadnou, roztok žihľavy je pripravený.Na zalievanie paradajok, uhoriek a bobuľových plodín sa nálev zriedi 1: 5, na kapustu a petržlenovú vňať - 1: 1. Ak je potrebné postrek, infúziu zriedte 1:10 a prefiltrujte.

Piliny

Získavanie humusu z pilín je namáhavá metóda, ktorá trvá dlho. Používa sa však aj ako náhrada hnoja. Najskôr je potrebné pripraviť hromadu kompostu. Základ sa položí na 20-30 cm záhradnej pôdy, naleje sa rovnaká vrstva pilín. Potom sa 30 g močoviny zriedi v 10 litroch vody a naleje sa s týmto roztokom pilín. Na vrchnú časť sa umiestni tráva alebo vrch rastlín. Halda kompostu je pokrytá haseným vápnom, kostnou múčkou a popolom. Halda „zreje“ 2 - 3 roky. Každú jar sa lopatuje.

Siderata

Siderata sú jednoročné rastliny, ktoré rýchlo získavajú zelenú hmotu, rastliny medu. Vysádzajú sa ako organické hnojivo. Medzi sideráty patrí horčica, vlčí bôb, pšenica, fazuľa, nechtík a ďalšie rastliny. Niektoré z nich sa pred zimou vysievajú do zeleninových záhrad alebo skleníkov, napríklad do horčice. Na začiatku jari získa dostatočnú zelenú hmotu, pokosí sa a zakopá do záhonov. Ostatné, napríklad phacelia alebo nechtík, sa vysádzajú v uličkách - odpudzujú škodcov a lákajú medový hmyz. Sideráty sa používajú v hromadách kompostu, ktoré sa pripravujú pred zimou. Svojimi vlastnosťami prevyšujú živočíšne hnojivá a ako náhrada hnoja je to vynikajúce riešenie.

Kompost

Kompost z hľadiska obľúbenosti a frekvencie používania je druhý po hnoji. Podľa zložiek sa kompost rozdelí na: trávu, miešaninu, rašelinu, piliny. Na zrenie jamu alebo debnu s odnímateľnými bočnicami alebo voľnú plochu v záhrade s veľkosťou asi 2 x 3 metre. Slama sa položí na dno jamy alebo škatule., piliny, suché lístie. Potom sa položí potravinový odpad, zelené vrcholy rastlín, rovnaký zelený hnoj. Je potrebné dodržiavať rovnováhu medzi sacharidmi a dusíkom, to znamená medzi suchou zložkou a zelenou hmotou. Ich pomer by mal byť približne rovnaký.

Rašelina

Rašelina je organický materiál, ktorý sa rozpadol a vytvoril v močiaroch. Podľa miesta vzniku sa rozlišujú: nížinné, jazdecké a prechodné.

Ak sa rašelina používa v zeleninových záhradách, zlepšuje štruktúru pôdy, zvyšuje jej kyslosť a priepustnosť vzduchu.

Najlepšie je používať rašelinu ako hnojivo v jamách na kompost, miešať ju s popolom, zeleným hnojom a dusíkatými hnojivami. Takýto kompost sa počas sezóny niekoľkokrát lopári. Ako hnojivo sa na 20 štvorcových metrov použije 20 - 30 kg hotového kompostu. metrov záhradnej pôdy. Povedali sme iba o časti organických minerálnych hnojív, ktoré sa dajú použiť ako náhrada hnoja. Kombinuje ich bezpečnosť použitia, efektívnosť a nízke náklady. Ktorý z nich použiť, je len na vás.


Hnojivá, ktoré sú vždy po ruke

Hnojivá môžu byť nielen v baleniach na pulte, ale aj v našom odpadovom koši, vo vode z pod akvária, ktorú pravidelne obmieňame, alebo v rastlinných zvyškoch, ktoré mnohí z nás nekompostujú, ale spália banálne a čo je najurážlivejší, dokonca aj zvyšný popol je doslova rozfúkaný do vetra, zhromaždený v vreciach na odpadky a vyhodený do kontajnerov.

Kompostovanie ako prírodné hnojivo. © David Austin

Týmto nielenže utrácame veľa peňazí, z roka na rok je zakázané vyhadzovať hnojivá, ktoré máme na dosah ruky, a nakupovať tie, ktoré sú zdobené v krásnych obaloch na pultoch obchodov, ale často ničíme prírodu tým, že sa nevrátime produkty jej vlastnej životnej činnosti. a naplnenie nie vždy užitočnými chemickými guľkami a granulami rôznych farieb, ktoré pôda ešte musí uviesť do normálneho stavu dostupného pre rastliny.

Preto sa môže pôda, aj keď je obohatená o „chémiu“, z roka na rok vyčerpávať, môžu sa znižovať výnosy plodín a odrody a plody týchto odrôd sa úplne líšia od tých, ktoré boli predtým.

Poďme si dnes povedať, ktoré z látok, ktoré sú po ruke v kuchyni alebo na záhrade, sa môžu stať prírodnými, užitočnými a účinnými hnojivami pre našu záhradu, zeleninovú záhradu, kvetinovú záhradu.


Facebook

Letná chata, záhrada a zeleninová záhrada. Prasiatko s užitočnými tipmi.

NAJLEPŠIE PRÍRODNÉ ZELENINOVÉ HNOJIVÁ
==============================

1. Chlebový kvások na uhorky
Ak chcete získať bohatú úrodu uhoriek, musíte ich pravidelne kŕmiť! K tomu je chlebový kvások ako stvorený. Varí sa ľahko!

Naplňte vedro do 2/3 nakrájanými kôrkami hnedého chleba, podlejte vodou a stlačte niečím ťažkým. V opačnom prípade budú kôry plávať, keď chlieb začne kysnúť. Vedro umiestnite na týždeň na teplé miesto. Potom sa štartovacia kultúra zriedi 2 l. voda. A tento liek na chlieb zalejte koreňovými uhorkami. Takéto obväzy sa môžu vykonávať raz týždenne od začiatku kvitnutia do začiatku vädnutia.

2. Cibuľu nakŕmte amoniakom
Špičky cibuľového peria zbledli a samotné pierko zožltlo! Chýba mu dusík. Roztok amoniaku ho pomôže doplniť.

Robí sa to takto: v 10 litroch. Rozpustite 3 lyžice vody. amoniak. A večer nalejte cibuľu s týmto roztokom pod chrbticu.

3. Ihličnatý nálev vás zbaví vošiek
Za týmto účelom nalejte 500 g borovicových alebo smrekových ihiel s 2 litrami. vodu a necháme týždeň variť na tmavom mieste. Zrieďte vodou (1: 7) a pred použitím postriekajte.

4. Tabak proti zemiakovému chrobákovi Colorado
Tento spôsob zaobchádzania s chrobákom zemiakovým v Colorade som objavil náhodou. Mladí ľudia akosi odpočívali pri dači pri grile a samozrejme pri cigaretách.
Poznajúc môj negatívny vzťah k fajčeniu, chlapci zobrali malé kovové vedro, naliali doň vodu a hodili doň ohorky z cigarety. Večer som sa rozhodol pozbierať chrobáky z Colorada. Bez váhania vzala vedro cigaretových ohorkov a začala do neho striasť chrobáky. Neskôr som sa rozhodol zistiť, či tie chrobáky vyliezli von. Ukázalo sa však, že všetci boli mŕtvi!

Hnojenie rastlín: organické hnojivá (hnoj, trus vtákov, zelený hnoj, dusík, prírodné minerály, rašelina, uhlie, popol), organické hnojivá z regálov obchodov.

Rastliny musia žiť, aby mohli žiť. Živiny získavajú z pôdy. Samozrejme, záhradná pôda už má hlavný zdroj živín. Malo by sa to však neustále doplňovať. Toto by sa malo vykonať predovšetkým zavedením organických hnojív do pôdy a potom minerálnymi hnojivami.

5. Hnoj
Je to prírodné organické hnojivo. Zdalo by sa, že ako môže poškodiť pôdu? Ale neprimerané vnášanie hnoja do pôdy je rovnako škodlivé ako jeho nedostatok. Skúsený záhradník nikdy nevloží syrový hnoj do pôdy, ale nechá ho prejsť kompostom. Hovädzí hnoj držaný na podstielke zo slamy obsahuje všetky základné živiny. Zodpovedá tomu konský hnoj, ale je príliš teplý. Konský trus je vhodný na skoré naplnenie skleníkov. Ako hnojivo sa používa vo forme kompostu.

6. Vtáčí trus
Hydinový hnoj, najmä kurací, je veľmi silné hnojivo. Obsahuje viac dusíka ako hnoj, obsahuje tiež fosfor a draslík, ale v oveľa menšom množstve. Prečo sa pýtate, že s takou superzložením je hydinový hnoj taký neaktívny? Existujú v zásade dva dôvody. Po prvé, vtáčí hnoj má mimoriadne nepríjemný zápach a po druhé obsahuje veľké množstvo semien buriny a vajíčok helmintov. Okrem toho čerstvý trus reaguje príliš aktívne, a preto môže škodiť rastlinám.

Je pravda, že veda našla východisko. Dnes priemysel ponúka záhradníkom použitie suchého hydinového hnoja. Pripravuje sa tepelným sušením pri veľmi vysokých teplotách. Výsledkom je sivé granulované hnojivo. Nepríjemný zápach však zostáva, ale nedá sa porovnať s pôvodným. Živiny v suchom truse sú zachované, ale semená buriny, vajíčka červov a múch hynú. Suchý trus by sa mal riediť vodou v množstve 100 g na 10 litrov vody, mal by sa trvať a použiť na kŕmenie rastlín počas vegetačného obdobia. Ešte lepšie je pripraviť kompost zmiešaním suchého hnoja a rašeliny v pomere 1: 2. Ak je to žiaduce, môžete do takéhoto kompostu pridať minerálne hnojivá.

7. Siderata
Vynikajúcim organickým hnojivom je bylinný výživný roztok. Ako to varit Vyberajte bylinky. Najlepšie je začať so žihľavou. Trávu nasekajte, potom vložte do plastového alebo dreveného suda a zalejte vodou. Počas fermentácie bude suspenzia peniť, takže nemôžete naplniť hlaveň po vrch. Bylinkovú kašu každý deň premiešajte tyčinkou, aby sa uvoľnil nahromadený kyslík. V slnečných a teplých letách bude zelený hnoj kvasiť obzvlášť silno. Záhradkári sa často sťažujú, že bylinná kaša vydáva príliš silný a nepríjemný zápach. Zbavíte sa ho pridaním niekoľkých kvapiek extraktu z kozlíka lekárskeho do tekutiny. Po asi dvoch týždňoch sa kaša vyčistí. Fermentácia je ukončená, môže sa použiť zelený hnoj.

Kaša zo žihľavy by sa nemala používať neriedená. Musí sa riediť vodou v pomere 1:10. Mala by byť napojená na korene. Žihľava goo dobre vyživuje vyčerpané výsadby paradajok, kapusty, zeleru, uhoriek. Ale toto hnojivo nie je vhodné pre fazuľu, hrášok a cibuľu.

8. Dusík - zo strukovín
Strukoviny majú vynikajúcu schopnosť obohatiť pôdu dusíkom. Tieto rastliny „pracujú“ spolu s baktériami viažucimi dusík. Ďatelina, vika, vlčí bôb a zeleninové plodiny - hrášok a fazuľa - sú vynikajúcimi akumulátormi dusíka. Rastliny zasadené do záhonov, kde v predchádzajúcom roku rástli strukoviny, prakticky nepotrebujú ďalšie kŕmenie. Mimochodom, strukoviny tiež uvoľňujú pôdu, pretože ich koreňový systém siaha hlboko do šírky. Nadzemné strukoviny sú tiež dobré zelené hnojivá.

9. Prírodné minerály
Skupina prírodných minerálnych hnojív zahŕňa pôdne meliorátory, napríklad kamennú múku. Jedná sa o kamenný prach, odpad z lomov a priemyslu na spracovanie kameňa. Zloženie múky závisí od spracovaných hornín. Najcennejšia kamenná múka zo žuly a čadiča, slúži ako zdroj stopových prvkov a minerálov, má schopnosť zadržiavať veľké množstvo vody, čo je dôležité pre zlepšenie piesočnatých pôd. Všeobecne platí, že akákoľvek kamenná múka zlepšuje štruktúru pôdy, oneskoruje odvod živín z nej.

Špeciálne dobre viaže živiny a vápnikom zlepšuje hrudkovitú štruktúru pôdy. Neutralizuje prebytočnú kyslosť. Je potrebné mať na pamäti, že dávku vápenatých hnojív nemožno preceňovať, inak bude reakcia pôdneho roztoku zásaditá. Bude ťažké napraviť dohľad a alkálie poškodí rastliny. Vápnik sa zavádza postupne a smeruje. Napríklad na hliny sa môže kamenný prach obsahujúci vápnik nanášať iba raz.

10. Rašelina
Rašelina je liek do záhrady. Rašelina sa zvyčajne považuje za liek na zeleninovú záhradu. Jeho hlavnou výhodou je, že má vlastnosť absorbovať veľa vody, a tým regulovať vlhkosť pôdy. Používa sa tiež na zlepšenie štruktúry ľahkých piesočnatých pôd. Ale aj na vlhkých ílovitých pôdach môže rašelina do istej miery viazať prebytočnú vlhkosť. Rašelina však môže pôdu okysliť, potom sa na jej zneškodnenie musí použiť dolomitová múka alebo vápno. Rašelina neobsahuje takmer žiadne výživné látky, preto ju treba obohatiť o minerálne hnojivá, kompost, kamennú múku.


Fermentovaná kvasinková infúzia

Ak pestujete paradajky v byte, potom bude pre nich tento vrchný obväz najefektívnejší. V byte majú paradajky často nedostatočne vyvinutý koreňový systém, tento vrchný obväz môže situáciu zachrániť. Nemyslite si, že takéto hnojivo bude fungovať iba pre sadenice bytov - po takomto kŕmení vytvoria paradajky najsilnejší koreňový systém o niekoľko týždňov skôr ako obyčajné klíčky, a to aj na záhradnom záhone alebo v skleníku.

Ak chcete pripraviť takúto infúziu, musíte zmiešať 10 gramov suchého droždia, 2 lyžice cukru a 10 litrov teplej vody. Po príprave zmesi ju nechajte niekoľko hodín. Výsledný koncentrát sa zriedi vodou v pomere 1: 5 a kríky sa zalejú vodou. Už 3 dni po aplikácii roztoku sa paradajky zväčšia a listy sa zahustia, získajú jasne zelený odtieň.


Komplexné minerálne hnojivá

Tieto zmesi obsahujú obrovské množstvo výživných látok, ktoré oživujú rastliny a pomáhajú tak plne rásť, vyvíjať sa a prinášať ovocie. Táto nomenklatúra zahŕňa kompletné minerálne hnojivá aj komplexné hnojivá.

Nitroammofoska (nitrofosfát)

Hnojivo, v ktorom fosfor a dusík sú obsiahnuté v pomere 50/50... Používa sa na rôzne typy aplikácií, na hnojenie záhradných a zeleninových plodín, ako aj na agropriemyselnú výrobu. Táto látka sa získava neutralizačnou reakciou s amoniakom so zmesou kyseliny dusičnej a fosforečnej. Nitrofosfátový vzorec vyzerá takto: NH4H2PO4 + NH4NO3.

Výrobcovia vyrábajú nasledujúce klasifikácie tohto minerálneho hnojiva:

 • Nitrofosfátový stupeň NP 32-6 NP32: 5 NP33: 3.

Nitroammofos sa používa s vynikajúcimi výsledkami na pôdach sodno-podzolových, gaštanových, černozemských a sierozemských.

Je to najlepšie minerálne hnojivo pre hliny. Optimálne je aplikovať ju na hlinité pôdy s pomalým rozptylom na jeseň a na piesčité pôdy pred jarnou orbou.

Nitrophoska

to trojprvkový komplex (N + P + K), ktoré hnojia pôdu a používajú ju ako hlavnú výživu rastlín. Agronómovia ho odporúčajú takmer pre všetky záhradné plodiny.

Skladá sa z rôznych solí - ammofos, superfosfát, dusičnan draselný, chlorid draselný, zrazenina, sadra, chlorid amónny a rôzne nečistoty. Vyrába sa vo forme malých guľôčok rozpustných vo vode.

Je to kompletné minerálne hnojivo, ktoré sa používa pri jarnom výseve, ako aj počas celého vegetačného obdobia.

Nitrofosku aktívne využívajú nielen veľké agropriemyselné komplexy, ale aj jednoduchí letní obyvatelia na svojich pozemkoch. Hnojivo je veľmi dobré pre paradajky (stávajú sa väčšie a sladšie) a na uhorky, ktoré po použití nie sú ovplyvnené rôznymi chorobami.

Nitrophoska je veľmi efektívna pri kontinuálnej aj lokálnej aplikácii. Na kŕmenie zemiakov sa používa forma bez chlóru. Pre túto konkrétnu zeleninu je oveľa užitočnejšia ako nitroammofos. Hľuzy sú väčšie a netrpia chrastavitosťou ani inými bežnými chorobami.

Ammofos

Draslík, horčík a fosfor sú hlavné prvky tohto kompletného minerálneho hnojiva.

Jeho vzorec vyzerá takto: (NH4) 2SO4 + (NH4) 2HPO4 + K2SO4. Ammafos sa používa, na rozdiel od iných zástupcov tejto skupiny, nielen v nechránenej pôde, ale aj v skleníkoch a skleníkoch.

Ďalším rozdielom od iných komplexných minerálnych hnojív je, že ammofos obsahuje pomerne vzácnu, ale veľmi užitočnú látku - síru, a to vo významnom množstve. Hlavnou výhodou tohto vrchného obväzu je, že neobsahuje chlór a sodík.

Toto hnojivo sa vyrába vo forme malých ľahkých granúl. Má vysokú drobivosť, čo uľahčuje jeho používanie. Líši sa vysokou rovnomernosťou distribúcie prvkov v granulách.

Ammafoska sa používa ako univerzálny vrchný obväz. Je obzvlášť vhodný pre kvety. Ruže po zavedení do zeme začnú kvitnúť výdatnejšie a bujnejšie a pivonky a floxy znižujú rast vegetatívnej hmoty a zvyšujú počet kvetných vaječníkov.

Diammophos

Jedná sa o komplexné minerálne hnojivo, ktoré obsahuje hlavné živiny pre celú rastlinnú flóru. Dusík, draslík a fosfor tvoria základ tejto zmesi, podobne ako tri veľryby. Diammophos má univerzálne použitie, používa sa na všetky druhy plodín a na každú pôdu.

Fosforečnan diamónny sa vyrába vo forme malých ružových guľôčok. Spracováva sa s protiprašnými činidlami, čo zvyšuje jeho drobivosť a hygroskopicitu. Má neutrálny faktor pH, čo pomáha hnojivu neovplyvňovať kyslosť pôdy.

Zvyšky diammofosky sa nevymyjú z pôdy a sú ďalej využívané nasledujúcimi generáciami rastlín, čo zaisťuje dlhodobý efekt tohto kŕmenia. Môže sa použiť nielen na predsejbu a aplikáciu sejby, ale aj na zálievku na listy a korene.

Ošetrenie týmto minerálnym hnojivom je ideálne pre paradajky počas kvitnutia. Pomáha rastline bojovať so všetkými druhmi škodcov zvyšovaním kvality stráviteľnosti živín.


Prírodné hnojivá - záhradná a zeleninová záhrada

Je ťažké si predstaviť modernú záhradu bez takých prvkov terénnej úpravy, ako sú okrasné kríky, ktoré prinášajú jasné dotyky do pestrej palety odtieňov rastlinných kompozícií. Okrasné kríky do záhrady pôsobia ako veľkolepé pásomnice, ktoré zdobia otvorené plochy, živé ploty pozdĺž chodníkov alebo slúžia ako pozadie pre pestré kvetinové aranžmány. Ich prítomnosť transformuje vzhľad každej záhrady a robí ju elegantnejšou a slávnostnejšou Je ťažké si predstaviť modernú záhradu bez takých prvkov úpravy terénu, ako sú okrasné kríky, ktoré prinášajú jasné dotyky do pestrej palety odtieňov rastlinných kompozícií. Okrasné kríky do záhrady pôsobia ako veľkolepé pásomnice, ktoré zdobia otvorené plochy, živé ploty pozdĺž chodníkov alebo slúžia ako pozadie pre pestré kvetinové aranžmány. Ich prítomnosť transformuje vzhľad každej záhrady a robí ju elegantnejšou a slávnostnejšou.

Všetky práva na materiály stránok patria:

SP Ziganshina R.Z. 129226,
Moskva, st. Agricultural, 18, bldg. 3


Pozri si video: Rozmetanie Umelého Hnojiva GoPro 2017


Komentáre:

 1. Reule

  Som konečný, ospravedlňujem sa, ale absolútne sa mi to nepribližuje. Kto iný, čo môže podnietiť?

 2. Malara

  M ... áno špina, násilie, krutosť.

 3. Norwell

  áno to je jasné, téma spamu kvitne a vonia :)

 4. Sakeri

  Prepáčte, aj ja chcem vyjadriť svoj názor.

 5. Nanris

  Mýliš sa. Let's discuss.

 6. Kelemen

  Vlastne. Prompt, kde nájdem viac informácií o tejto otázke?Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Dizajn linkedin zjednotenej svetovej vysokej školy

Nasledujúci Článok

Ázijské ovocné stromy v južnej kalifornii