Jelly Potatoes - pochúťka pre celú rodinu z NemeckaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak niekto vyskúšal sladkosti Jelly, okamžite pochopí logiku pôvodcu, ktorý to odroda zemiakov nazval. Jeden nemôže zostať ľahostajný k chuti tejto odrody. Z nejakého dôvodu sa mi vybaví príbeh anglického spisovateľa veterinára Jamesa Harriotta o psovi, ktorý odmietol jesť mäso. Nešťastník by zomrel od hladu, keby mu veterinára nenapadlo dať mu vyprážané zemiaky. Možno práve Jelly je tou odrodou, pre ktorú môžete odmietnuť mäso.

Dátumy dozrievania, odporúčané klimatické pásma

Želé je zapísané v štátnom registri ako stredne skorá odroda konzumných zemiakov. Hľuzy dozrievajú 70 - 90 dní od výsadby. Odporúča sa pestovať v strednom regióne, povolená je aj kultivácia v regióne Volga-Vyatka. Odroda sa v Rusku objavila nie tak dávno, ale vďaka svojej výnimočnej chuti a výťažku okamžite vzbudila záujem medzi záhradníkmi.

V porovnaní s inými odrodami vyzerá Jelly veľmi dôstojne. Krásne hladké hľuzy a produktívne kríky.

Video: porovnanie úrody zemiakov rôznych odrôd

Autor videa popisuje výsledok práce cez leto. Boli vysadené odrody Sarma, Hollandka, Lina, Latona a Jelly. Jelly potešila hostiteľku. Sarma zo štyroch radov dala iba 4 vedrá. Lina - 2 vedrá z jedného radu, sú tu hľuzy, veľké aj stredné. Je ich málo. Latona je krása. Tvar zemiakov je guľatý, v hniezdach je veľa hľúz. Želé vyzerá najlepšie. Hľuzy sú hladké, podlhovasté. veľká, úroda bola bohatá.

Charakteristika želé zemiakov

Želé vytvára vysoké kríky: rozprestierajúce sa a čiastočne vzpriamené. Počas kvitnutia je rastlina ozdobená stredne veľkými bielymi korunami. Listy sú zelené, stredne veľké až veľké.

Hľuzy sú malé, oválne, s hmotnosťou 84 - 135 g. Záhradkári poznamenávajú, že v dierach nie sú veľmi veľké a príliš malé hľuzy. Veľkosť zemiakov v hniezde je približne rovnaká.

Povrch je drsný, žltý, s malými očami. Farba buničiny je tmavo žltá. Obsah škrobu dosahuje takmer 18%. Chuť hľúz Jelly je vynikajúca. Používa sa na prvom a druhom jedle, pečené a vyprážané.

Výnos odrody

Obchodovateľnosť hľúz je veľmi vysoká, v hniezdach je 88 - 97%, málo pokút. Zemiaky tolerujú prepravu a majú dobrú udržiavaciu kvalitu, až 86% hľúz zostane počas skladovania. Existujú samozrejme odrody s najlepšími parametrami uchovania, napríklad Alena. Táto odroda si zachováva až 95% zemiakov. Ale pri rovnakom priemernom výnose (172 - 292 kg / ha) je maximálny obsah škrobu v hľuzách Alena 17% a odroda je náchylná na háďatko a neskorú pleseň.

V priemere sa na hektári pozbiera 156 až 292 centov zemiakov Jelly. V regióne Tula bol zaznamenaný maximálny výnos tejto odrody - 335 c / ha.

Odolnosť voči chorobám

Odroda Jelly je rezistentná proti pôvodcovi rakoviny zemiakov a hlístu zlatému cystu. Hľuzy a vrcholy sú mierne ovplyvnené neskorou plesňou.

Fotogaléria: Želé zemiaky sú také krásne ako chutné

Záhradkári neustále zdokonaľujú spôsob pestovania zemiakov. V poslednej dobe sú najúspešnejšie tie, ktoré pri minimálnom dopade na pôdu poskytujú najlepší výnos.

Video: pestovanie zemiakov pod mulčom

V takom prípade fungujú zelené hnojivá ako kompost. Osobitná pozornosť sa venuje horčici, pretože je známe, že drôtovec netoleruje, že je v jeho blízkosti. Okrem dezinfekčnej funkcie poskytuje mulčovanie, zelený hnoj, keď sa rozloží, rastlinám výživu a vlhkosť. Potom mnoho medzistupňov starostlivosti o výsadbu zmizne ako zbytočných.

Spôsob výsadby zemiakov, ktorý ponúka video, je tiež dobrý v tom, že umožňuje hnojiť nie pôdu, ale rastliny. V dôsledku pestovania zemiakov pomocou zeleného hnoja ako mulča sa získa nielen vysoký výnos okopanín, ale aj rafinovaný pozemok bez kopania a bez problémov.

Tipy a spätná väzba na odrodu Jelly od tých, ktorí ju pestovali

Recenzie na Jelly sú potešené jednomyseľne. Zriedka okolo tohto zemiaka prejde záhradník bez toho, aby ho pochválil.

Niektorí záhradníci označujú svoje názory odlišne:

Napriek nejednoznačnému prístupu k odrode Jelly sa tento zemiak na trhoch v krajine predáva vo veľkom množstve.

Rastúce odporúčania

Rady agronómov týkajúce sa pestovania želé zemiakov neobsahujú nič zložité:

 1. Zabezpečte pravidelné striedanie plodín.
 2. V máji vysaďte na otvorenom teréne.
 3. Dodržujte rýchlosti pristátia.
 4. Uvoľnite povrchovú vrstvu pôdy a zničte burinu.
 5. Hilling kríky.
 6. Počas kvitnutia zemiakov zabezpečte úplnú zálievku.
 7. Pred zberom odstráňte vrcholy.

Odroda sa pestuje vonku. Neodporúča sa sadiť zemiaky na staré miesto alebo po nočných kríkoch: v rodine sú bežné choroby a škodcovia. Striedanie plodín je hlavnou podmienkou zdravých zemiakov. Najvyšší výnos poskytuje výsadba po zimných trávach, strukovinách a lupine.

Optimálny čas na výsadbu je máj. Pôda v tejto dobe, spravidla, je zahriaty na 6-7 oC v hĺbke 10 cm.Odborníci neodporúčajú odkladať výsadbu na poliach, kde sú časté jesenné dažde, ktoré vedú k podmáčaniu.

Platí to najmä pre stredný región, kde sa odporúča pestovať želé. Hľuzy sú zasadené do hĺbky najviac 8–10 cm, vzdialenosť medzi jamkami je 35 cm a medzi radmi 60–70 cm. Záhony sú orientované od severu na juh, aby poskytovali lepšie osvetlenie kríkov a intenzívnu tuberizáciu.

Dodržiavanie odporúčaní pre výsadbu želé vám zabezpečí bohatú úrodu zemiakov.

Zvyšok starostlivosti o rastliny sa zníži na uvoľnenie povrchovej vrstvy pôdy a ničenie buriny. S týmito aktivitami sa začína 5-6 dní po výsadbe, pretože burina aktívne rastie v oplodnenej a vlhkej pôde za dobrých svetelných podmienok. Ak premeškáte čas, keď je ich koreňový systém stále jemný a slabý, potom môžete v budúcnosti prehrať boj o územie.

Uvoľňovanie pôdy sa opakuje niekoľkokrát v intervaloch 7–10 dní, kým sa vrcholy nezatvoria, potom sú kríky opradené. Počas vegetačného obdobia sa kopenie obyčajne vykonáva trikrát. Dôležitou podmienkou na získanie slušnej úrody je polievanie počas najvýznamnejších období pre vznik hľúz: počas pučania a kvitnutia. Vrcholy spravidla odumierajú neskôr, ako zemiaky dozrejú. Na urýchlenie dozrievania hľúz a ich lepšiu prípravu na skladovanie sa odporúča odstrániť vrcholy stredne skorých odrôd, ako je Jelly, 3 - 5 dní pred zberom.

Je známe, že zemiaky obsahujú okrem škrobu aj bielkoviny, vitamíny, vlákninu a dokonca aj trochu tuku. Ale v Jelly existuje špeciálna „chuť“, bez ohľadu na obsah všetkých týchto živín. Zemiaky potešia chuť a oko vo všetkých fázach od pestovania po konzumáciu.


Charakteristika želé zemiakov

Dôležitým faktorom, ktorému by ste mali venovať pozornosť pri výbere odrody zemiakov, je udržiavanie kvality. Skladovacia kapacita odrody Jelly je priemerná a dosahuje 86%. Zberané hľuzy sú schopné ležať niekoľko mesiacov bez toho, aby stratili chuť a vzhľad. Aby však bola doba uchovania koreňovej plodiny dlhšia, je potrebné splniť požiadavky na postup skladovania.

Ideálne parametre v miestnosti, kde sa zelenina nachádza, by mali byť v nasledujúcom rozmedzí: teplota + 2–4 ° С, vlhkosť 80–85%. Pri teplote 0 ° C začína proces premeny škrobu na cukor. Plody zemiakov sú sladké a pomalé. Pri teplote -1 ° C zemiaky zmrazia a vyžadujú ďalšiu likvidáciu.

Agrotechnický popis želé zemiakov:

 1. Odroda ľahko toleruje prepravu a je odolná proti mechanickému poškodeniu.
 2. Zelenina je náročná na minerálne hnojivá.
 3. Vyžaduje sa viacnásobné hilling.
 4. Dobre znáša zmeny teploty. Nereaguje na krátkodobé sucho a teplo.
 5. Odrodové a chuťové vlastnosti sa nestratia za predpokladu, že sa koreňová plodina vysádza každý rok na nové miesto.

Výťažok

Podľa deklarovaných charakteristík a recenzií záhradníkov sa z jedného zemiakového kríka odrody Jelly získa 10 - 15 koreňových plodín. Výnos je 150 - 290 kg / ha. Obchodovateľnosť odrody je 88 - 97%. Ale tieto ukazovatele priamo závisia od klimatických charakteristík pestovateľskej oblasti a úrodnosti pôdy.

Vzhľadom na vysoký výnos je koreňová plodina ideálna na pestovanie v priemyselnom meradle, na osobných pozemkoch je menej častá.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Medzi vlastnosti odrody zemiakov Jelly patrí trvalá imunita voči nasledujúcim chorobám:

 • chrasta
 • rakovina zemiakov
 • cystový nematód
 • čierna noha.

Rastlinná kultúra je rezistentná voči vírusovým patogénom, je však mierne ovplyvnená plesňou neskorou. Korene a vrcholy sú na ne obzvlášť citlivé. Z tohto ochorenia pomôže liečba liekmi "Artsdil", "Ditamin M-45", "Ridomil MC", "Kuproksat". Fungicídy sa riedia podľa pokynov. Rastliny je potrebné postrekovať 3-4 krát v intervaloch 7-10 dní.

Chemikálie sa odporúčajú používať najmenej 30 dní pred zberom. Na zemiakové kríky môžu útočiť Colorado chrobáky a červy. Aby sa zabránilo ich rozšíreniu, pri výsadbe do jamiek vložte 3 granule superfosfátu vopred ošetrené liekom „Aktellik“. Tento postup vydesí škodcu.

Aby sa zabránilo rozvoju nebezpečných chorôb a útokom parazitov, je potrebné prijať preventívne opatrenia, ktoré sa odporúčajú v recenziách poľnohospodárov týkajúcich sa odrody zemiakov Jelly.

 1. Ošetrenie pôdy protiplesňovými liekmi pred výsadbou.
 2. Zber a lúpanie zemiakov zo zeme - aby sa nevytvorila živná pôda pre škodlivé baktérie.
 3. Pravidelné postrekovanie kríkov insekticídmi.
 4. V období masívneho výskytu neskorej plesne používajte výrobky obsahujúce meď.
 5. Zmeňte oblasti na sadenie zemiakov.

Výhody a nevýhody odrody

Odroda zemiakov Jelly má oproti iným odrodám množstvo výhod:

 • vysoký výnos
 • možnosť dlhodobého skladovania bez straty cenných vlastností
 • predajný vzhľad
 • tolerancia voči suchu
 • odolnosť voči chorobám
 • schopnosť reagovať na kŕmenie
 • Nevyžaduje si zvláštnu starostlivosť
 • ukazovatele dobrej chuti
 • prepraviteľnosť.

Nevýhodou tejto kultúry je nízky obsah škrobu, v dôsledku čoho plody nie sú vhodné na zemiakovú kašu.


Ako chrániť zemiaky pred chorobami a zachovať úrodu?

Výsledok práce najskúsenejších chovateľov - odroda zemiakov Jelly - je odolný voči mnohým vírusom a chorobám, ktoré pôsobia na rastliny tohto typu. Rhizoctonia, zlatá cystotvorná háďatko, pôvodca rakoviny zemiakov, môže byť pred ním bezmocná. Ale neskorá pleseň je dosť nebezpečná, náchylnosť vrcholcov a hľúz k nej je dosť vysoká. Aby sa zabránilo tejto chorobe, bude potrebné rastliny postriekať roztokmi špeciálnych prípravkov (ditamín, oxychlorid meďnatý atď.). Akýkoľvek fungicídny prípravok by sa mal prirodzene používať iba po dôkladnom preštudovaní pokynov na jeho riedenie a použitie.

Preventívne ošetrenie by sa nemalo vykonávať krátko pred zberom, teda 20 - 30 dní: môže to nepriaznivo ovplyvniť spotrebiteľské vlastnosti zemiakov a hromadenie škodlivých látok v nich.

Keď ste chránili rastliny pred chorobami a zbierali bohatú úrodu, nemali by ste relaxovať. Zemiaky tejto odrody, aj keď majú vynikajúcu udržiavaciu kvalitu, si stále vyžadujú starostlivý prístup k triedeniu a skladovaniu.

Skladovanie zemiakov v látkových vreciach

Skladovanie je vhodné vybaviť ventilačnými a regulačnými systémami teploty a vlhkosti. Veľké poľnohospodárske podniky a skladovacie zariadenia starostlivo monitorujú bezpečnosť produktu. A doma (pri absencii špeciálnych systémov) sa môžete vyzbrojiť ručným teplomerom a pravidelne kontrolovať teplotu vzduchu v miestnosti a samotných zemiakov.

Pred uskladnením bude treba hľuzy ochladiť, a to pomaly, pol stupňa denne. V chladnom období (zima), keď teplota produktu klesne na 2-5 ° C, je potrebné udržiavať teplotu vzduchu v miestnosti v rozmedzí + 1-3 ° C.

Na jar bude potrebná regulácia teploty, aby sa zabránilo predčasnému klíčeniu. V tomto období je možné regulovať teplotu vzduchu pomocou nižšej teploty okolia v noci a skoro ráno pomocou prirodzeného vetrania.


Kde je najlepšie pestovať?

Želé zemiaky sa dajú pestovať takmer na všetkých druhoch pôdy. Hlavnou požiadavkou počas výsadby je dodržiavať vzdialenosti medzi jamkami:

 • medzi riadkami je potrebné udržiavať 75 cm
 • sadte zemiaky do jedného radu každých 30 cm.

Táto odroda zemiakov nevyžaduje z hľadiska polievania osobitnú starostlivosť. Ale v suchom počasí, ktoré trvá dlho, bude potrebné ďalšie zavlažovanie. Pokiaľ ide o neskoré spracovanie, tu je potrebné postupovať opatrne: táto odroda je veľmi citlivá na neskoré intervencie.

Polievanie zemiakov v suché dni

Ak je všetko vykonané správne, po chvíli bude možné pozorovať rovnomerné a súčasné výhonky.

V neskorších štádiách rastu je možné na ničenie buriny použiť rôzne herbicídy. Je však potrebné mať na pamäti, že náchylnosť zemiakov na použitie v neskorých štádiách pesticídov, napríklad Metribuzinu (analógy Butrazinu, Zenkora, Zokera), je dosť vysoká.


Starostlivosť o zemiaky

Hilling možno pripísať starostlivosti o zemiaky. Tento proces už dlho poznajú všetci poľnohospodári a záhradníci (ak nie, popis nájdete na internete). Je to potrebné, ak zemiak vytvára hľuzy na bočných výhonkoch od koreňov. Robí sa to viackrát, podľa potreby sa dá urobiť aj viac.

A tiež dôležitým krokom v starostlivosti o zemiaky je prevencia chrobákov z Colorada. Hlavnou asociáciou so škodcami zemiakov je každý zemiakový chrobák z Colorada. Je potrebné čas od času sledovať ich prítomnosť na zemiakoch a postriekať ich.

Polievanie

Zdalo by sa, že pri polievaní zemiakov nie je nič dôležité. Niektorí ani nepolievajú svoje zemiaky, spoliehajú sa iba na dážď. Nerobte však takého ľudí, je nudné zemiaky polievať. Zalievanie nezávisí od odrody, takže odroda Jelly nemá žiadne zvláštne preferencie. Ale skutočne ho nepotrebuje, takže pre lenivých farmárov je to ideálna voľba, niekedy na neho môžete zabudnúť a dúfať v daždivé počasie.

Hnojivá

Častou otázkou stále zostáva otázka, či sa oplatí hnojiť už tak plodnú odrodu? Ak pôda nie je dostatočne vybavená prírodnými hnojivami, môžete do nej pridať minerálne alebo organické hnojivá. Je ale potrebné zvážiť, že nadbytok dusíkatých hnojív vedie k následkom, a to k zvýšeniu vegetačného obdobia.

Pretože väčšina vírusov (okrem neskorej plesne) nie je strašidelná pre odrodu zemiakových zemiakov Jelly, na prevenciu môžete použiť nasledujúce lieky:

 • kuproxát
 • dotamín M-45
 • porodiť.

Tieto prípravky obsahujú veľa chemikálií, takže musíte rastliny starostlivo a správne hnojiť. Pri striekaní dodržujte bezpečnostné pravidlá!

Hubenie škodcov

Osobitná pozornosť by sa mala venovať kontrole škodcov. Každý rok ich je čoraz viac. Téma chrobákov z Colorada už bola spomenutá vyššie, takže tomu určite musíte opäť venovať pozornosť. A okrem chrobáka zemiakového v Colorade existuje aj veľa ďalších škodcov, ktorí môžu zemiakom spôsobiť dvojnásobné škody. Pre jeho normálny vývoj stojí za to posypať zemiaky.


Pozri si video: Potatoes. Types and varieties Im growing this year. January 2021


Predchádzajúci Článok

Opeľovanie jedným ovocným stromom

Nasledujúci Článok

Výsadba červenej kostravy: Ako pestovať plazivú červenú kostrovú trávu