Záhrada v tieni kolibríka: Aké tienisté rastliny, ktoré lákajú kolibríkyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Mary H. Dyer, autorka záhradnej redakcie

Aký odtieň rastliny priťahujú kolibríky? Čo by ste mali zahrnúť do záhrady v tieni kolibríka? Začnite výsadbou rôznych kvetov bohatých na nektár, ktoré kvitnú v rôznom čase. Vždy keď je to možné, vyberte pôvodné rastliny.

Čítajte ďalej a dozviete sa o niekoľkých ľahko pestovateľných odtieňoch kvetov pre kolibríky.

Výber tieňa rastlín Kolibríky ako

Kolibríky potrebujú kvety s rúrkovitými kvetmi, ktoré držia nektár a prispôsobujú si svoje dlhé zobáky. Sú priťahované k červeným, žltým, ružovým a oranžovým kvetom, buď v plných farbách, alebo v zmesiach a pestrých farbách.

 • Rastliny fuchsie - Fuchsiová s visiacimi rúrkovitými kvetmi od polovice leta do jesene je ideálna pre záhradnú záhradu v tieni. Existuje viac ako 100 druhov fuchsií, jednoročných aj viacročných, v odtieňoch červenej, ružovej, modrej a iných farieb, ktoré kolibríky milujú. Rastlinám fuchsie prospieva trochu ranného slnečného žiarenia, ale dlho nežijú na priamom popoludňajšom slnečnom svetle ani v extrémnych horúčavách. Otužilosť sa líši; niektoré sú vhodné iba pre zóny 10 a 11, zatiaľ čo iné sú odolné voči zóne 6.
 • Kolumbijské kvety - Tieto začínajú kvitnúť skoro na jar, približne v čase, keď sa migrujúce kolibríky vracajú zo svojich zimných domov. Tieto lesné rastliny bohaté na nektár sú k dispozícii v rôznych farbách, vrátane obľúbených kolibríkov, ako je červená, ružová a losos. Columbine sa darí v plnom až čiastočnom tieni v zónach 3 až 8.
 • Krvácajúce srdce (Dicentra spectabilis) - Je to krásna lesná rastlina, ktorá zobrazuje ružové alebo biele kvety v tvare srdca, ktoré sa ladne visia z klenutých stoniek. Krvácajúce srdce funguje dobre v záhrade v tieni kolibríka a cez leto bude spať. Krvácajúce srdce je odolná trvalka vhodná pre zóny 3 až 9.
 • Náprstník (Digitalis) - Náprstník je vhodný na pestovanie v polotieni a v chladnom podnebí znesie viac slnečného žiarenia. Pre hlboký tieň to nie je dobrá voľba. Kolibríky sú priťahované k vysokým bodcom rúrkovitých kvetov v odtieňoch fialovej, ružovej, bielej a žltej. Odolnosť sa líši v závislosti od druhu, ale väčšina je vhodná pre zóny 3 až 9.
 • Ropucha ľalia - Lilie ropucha obyčajná patrí medzi najlepšie rastliny kolibríkov do tieňa, pretože kvety, ktoré kvitnú neskoro v sezóne, dodávajú humoru, ktorý sa chystá na zimu odletieť na juh, energetickú podporu. Drobné kvety podobné orchidei sú biele až bledo-levanduľové s fialovými škvrnami. Táto trvalka je vhodná na úplný alebo čiastočný tieň v zónach 4 až 8.
 • Kardinálny kvetLobelia cardinalis, tiež známy ako červený kardinálny kvet, je vysoká trvalka s klasmi intenzívne červených kvetov. Kvety bohaté na nektár poskytujú výživu kolibríkom neskoro v sezóne, keď väčšina kvetov dosiahla vrchol. Na druhej strane lobelia cardinalis pri opeľovaní závisia od kolibríkov, pretože veľa hmyzu ťažko siaha do dlhých kvetov v tvare trubice. Vhodné v zónach 3 až 9.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o Shade Gardens


Kolibríkové rastliny, ktorým sa dobre darí v tieni

Súvisiace články

Prilákanie kolibríkov na váš dvor nielen priťahuje záujem o túto oblasť, ale tieto malé, nádherné zvieratá tiež pomáhajú opeľovať kvety. Niekoľko druhov rastlín priťahuje kolibríky i motýle a svojim ohromujúcim kvetom dodáva farbu. Mnohé z týchto rastlín priťahujúcich kolibríky rastú dobre v tieňovaných oblastiach.


Kardinál kvet (Lobelia cardinalis)

Bill Buchanan / USFWS / Flickr / CC do 1.0

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>

Bill Buchanan / USFWS / Flickr / CC do 1.0

Člen Lobelia rod kvitnúcich rastlín, kardinálny kvet je trvalka, ktorá vytvára dlhé stonky kvetov, ktoré dorastajú až do výšky štyroch stôp. Jeho bohaté červené kvety sú jemne tvarované, vďaka čomu je atraktívny ako záhradná rastlina aj ako zdroj potravy pre kolibríky.

Najlepšie je umiestniť ju vzadu za zmiešané trvalé záhradné záhony. Mulčovanie pomáha udržiavať pôdu vlhkú a tiež zabraňuje hromadeniu mrazu v chladnejších klimatických podmienkach (severne od zóny 6). Kardinálne kvety nevyžadujú rozdelenie, sú to však trvalky pomerne krátke. Voľne sa však samoosieva a často často natrvalo kolonizuje v záhrade.

 • Rastové zóny USDA: 3 až 9
 • Farebné odrody: K dispozícii sú aj šarlátové červeno-biele a ružové kultivary
 • Expozícia slnka: Úplné slnko do polotieňa
 • Pôda potrebuje: Bohatá, stredne vlhká až mokrá pôda


Kolibríková záhrada pre všetky ročné obdobia

1 zo 4 Kolibrík v záhrade WikiCommons Zobraziť viac Zobraziť menej

Agastache Blue Fortune je magnet na kolibríky.

3 zo 4 Rastlina, ktorá láka kolibríky. Earl Nickel Zobraziť viac Zobraziť menej

4 z 4 Kolibrík v záhrade WikiCommons Zobraziť viac Zobraziť menej

Mnoho záhradníkov sa snaží vytvoriť záhradu pre opeľovače. Rastliny pre včely a motýle sú populárne, ale výsadba záhrady pre kolibríky je tiež zábavná a hodnotná snaha. Existujú hummerové rastliny, ktoré každý pozná, najmä salvias, penstemons, buddlejas, náprstníky a fuchsie. Toto je iba malá podmnožina veľkého množstva rastlín, z ktorých hummers hľadajú nektár.

Tento článok predstavuje výber hummerových rastlín po celé štyri ročné obdobia, vďaka ktorým si našich okrídlených priateľov budete môcť vychutnať po celý rok.

Rastlina, ktorá láka kolibríky. Earl Nickel

Jeseň a zima

Okrem jesenných kvitnúcich salvias existuje veľa ďalších rastlín s rúrkovitými kvetmi, ktoré kvitnú na jeseň a v zime. Patria sem zástupy kvitnúcich cupheas, ako napríklad C. Strybing sunset, C. micropetala a veľa hybridov C. ignea. Košíčky sa rozdelia do dvoch skupín podľa tvaru kvetu. Existujú rúrkové typy - menšie odrody C. ignea (rastlina cigár) a väčšie druhy, napríklad C. oreophila. Potom sú tu aj netopiere (cupl), ktoré majú širšie otvorené kvety. Hummeri ich milujú všetci, takže záhradkári si môžu vybrať na základe príťažlivosti ľubovoľného výberu.

Ďalším obľúbeným tubusom je Iochroma. Tento príbuzný anjelskej trúby ponúka o niečo väčšie kvety v tvare trúbky ako tie z Cupheas, či už ide o niekoľko hybridov I. cyanea alebo ružovo-ružové štíhle trúbky I. coccinea.

Spočiatku si možno nemyslíte, že suché záhradné rastliny sú obľúbenými cieľmi hummerov, ale najmä kvety aloe sú na začiatku zoznamu pre kolibríky. Väčšina aloe kvitne na jeseň a v zime a poskytuje cenný zdroj nektáru, keď väčšina ostatných záhradných rastlín nekvitne. Echeverias tiež spadá do tohto zoskupenia suchých záhradných rastlín, ktoré kvitnú na jeseň a v zime, a ich klenuté stonky kývajúcich rúrkovitých kvetov sú obľúbeným cieľom hummerov.

Aj keď si väčšina ľudí myslí, že snapdragóny kvitnú na jar, v zime im bude v miernejších pásmach prospievať. Zistil som, že sú skôr chladnou slnečnou rastlinou, a zimné kvety veľmi oceňujú kolibríky.

Aj keď je pravda, že rúrkovité kvety sú medzi hummermi obľúbené, kvetinami s otvorenou tvárou, ako sú napríklad kvety robustného Hibiscus rosa-sinensis, sú tiež ciele hummerov. Kvitnú na jeseň a v miernejších pásmach takmer až do Vianoc. Videl som, ako sa mužské humry bijú o obzvlášť peľmi nabitý kvet ibišteka, čo dokazuje príťažlivosť tejto okázalej kvetiny.

Monardella odoratissima je magnet na kolibríky. Earl Nickel

Nie je núdza o jarné kvitnúce žiarovky, ktoré by pokúšali naše miestne kolibríky (väčšinou humny Anny a Allena). Patrí sem množstvo krásnych kalifornských kvetov, ako sú Clarkias, Gilias, Lupines, Phacelias a krémové poháre. Pokiaľ ide o trvalky kvitnúce na jar, táto skupina by mohla obsahovať mnoho odrôd Agastache (mäta kolibrík), Monarda (včelí balzam, ale aj obľúbený hummer) a kalifornská rodáčka Monardella (kojotová mäta). Nenazývajú Agastache „kolibríková mäta“, pretože hummeri kvety zbožňujú. Pomáha to, že veľa Agastache kvitne nonstop od neskorej jari do jesene. Ich kvety majú rôzne farby, od žltej, broskyňovej, oranžovej, ružovej a červenej až po levanduľovú a fialovú. Sú úžasne voňavé, vyžaruje z nich buď mätová vôňa alebo sladšia aróma. Ako bonus včely milujú aj kvety.

V tieni zvážte jeden z mnohých kvitnúcich ríbezlí (Ribes). Kvety bohaté na nektár, ktoré tvoria veľké kríky s visiacimi strapcami bielych, ružových alebo červených kvetov, sú magnetom pre hummery na konci zimy / skoro na jar.

Epilobium canum je magnet pre kolibríky.

Leto je obzvlášť plodným obdobím pre kvitnúce rastliny, ktoré lákajú hummy. Začnite kvitnúcimi mliečnikmi začiatkom leta, nech už sú to mexické mliečne riasy (Asclepias curassavica) alebo jeden z niekoľkých pôvodných druhov (A. speciosa alebo A. fascicularis). Hummerovci milujú množstvo drobných kvetov v tvare hviezdy. Ako bonus sú tieto rastliny hostiteľskou rastlinou pre motýľa Monarch a zdrojom potravy pre ďalšie miestne motýle.

Mnoho členov rodiny Malva je populárnych medzi hummermi, ale topoľníky topánkové sú dobrým začiatkom. K dispozícii je rozmanitá paleta farieb, od bielej po ružovú, červenú, fialovú a čiernu. Existuje dokonca niekoľko žlto kvitnúcich odrôd. Milovníci slnka a bohatí na nektár, keď sú tieto kvety zasadené do pruhov, určite prilákajú stále návštevy našich priateľov s flotilovými krídlami.

Epilobia sú bezpochyby jednou z 10 najlepších rastlín, ktoré lákajú kolibríky. Tieto kalifornské fuchsie, ktoré sa nazývajú nekonečné množstvo rúrkovitých červených alebo oranžových kvetov od jari do jesene, predviedli úžasné predstavenie a všetko s veľmi malým množstvom vody. To by platilo pre ďalšieho rodáka z Kalifornie - Ceanothus. Tieto kríky, známe ako kalifornský orgován, vytvárajú od leta do neskorej jesene obrovskú zásobu fialových kvetov. Tieto kríky sú tvrdé ako nechty, odolné voči suchu a obľúbené u včiel. Sú vynikajúcou základnou rastlinou takmer pre každú záhradu. Tieto vlastnosti platia aj pre kríky Echium. Aj keď nie sú pôvodné, sú tieto severoafrické / juhozápadné stredomorské kríky vynikajúcou rastlinou na prilákanie hummerov aj včiel.

Aj keď názov Lobelia s najväčšou pravdepodobnosťou pripomína farebné malé odrody pôdy, niekoľko vyšších Lobelias je skvelých na prilákanie hummerov. Červeno kvitnúce L. cardinalis a L. fulgida dodávajú šmrnc jasne červeno-vínových listov. L. siphilitica ponúka v lete úžasné kráľovské modré kvety.

Dve leto kvitnúce tieňové trvalky určite priťahujú hummery. Kvitnúci tabak (Nicotiana) je magnetom pre hummery a ponúka studenú bielu a zelenú farbu, ako aj ružovú a červenú farbu. Výšky sa pohybujú od 1 stopy do 6 stôp, takže sú tu tiež možnosti. A nakoniec, spurflower (Plectranthus) ponúka v lete a na jeseň postreky malých levanduľových až ružových kvetov. Mnohé odrody tohto milovníka odtieňov, ktoré sú ako nechty, ľahko sa pestujú a množia, sú skvelé pre dané problematické miesto (slabá pôda, nezavlažovaná, kvôli benígnemu zanedbávaniu): levanduľa Mona, zázrak Zulu a zafírový sen sú obzvlášť kvetnou voľbou.

Earl Nickel je škôlkar v Oaklande a spisovateľ na voľnej nohe. E-mail: [email protected]

Ak vysádzate celoročnú záhradu s kolibríkmi, musíte brať do úvahy tri hlavné body: ročné obdobie, v ktorom rastlina bude kvitnúť, či chce slnko alebo tieň, a aké veľké bude. Obzvlášť dôležitý je výber rastlín, ktoré kvitnú v zime a skoro na jar, a tým počas humánneho obdobia dodajú humrom zdroje nektáru. Existuje tiež mylná predstava, že kŕmidlá pre kolibríky nejako prekážajú tomu, že humry idú do rastlín na nektár. Oba použijú ako rovnako cenné zdroje.


Pozri si video: HDZ 14 2020 Špecial strešné záhrady, vertikalne steny


Komentáre:

 1. Euan

  páči sa mi táto téma

 2. Ahmik

  Ospravedlňujem sa, že zasahujem... Chápem tento problém. Poďme diskutovať.

 3. Mizilkree

  Nemôže byť

 4. Trip

  I wanted to take another look, but damn it .. I didn't have time!Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Dizajn linkedin zjednotenej svetovej vysokej školy

Nasledujúci Článok

Ázijské ovocné stromy v južnej kalifornii