Lupina: pestovanie zo semien na otvorenom poli, výsadba a starostlivosť, fotoWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradné rastliny

Vedeli ste, že lupina je nielen krásna, ale aj veľmi užitočná rastlina? Lupinový olej nemá nižšiu kvalitu ako olivový olej, ale neobsahuje látky spomaľujúce trávenie.
Lupin je dekoratívny, zelený hnoj a liečivá kultúra súčasne. Koreňový systém tejto rastliny je schopný ukladať a premieňať dusík na formu, ktorá je pre rastliny ľahšie asimilovateľná.
Vlčie bôby sa začali pestovať asi pred štyrmi tisícročiami.

Ak vás táto kultúra zaujíma, potom sa z nášho článku dozviete:

 • Kedy a ako zasiať lupinu;
 • Ako sa starať o ozdobné vlčie bôby;
 • Aké druhy a odrody lupiny sa v kultúre pestujú najčastejšie.

Výsadba a starostlivosť o vlčí bôb

 • Pristátie: siatie semien pre sadenice - začiatkom marca, výsadba sadeníc v zemi - vo fáze vývoja 2-3 listov. Výsev semien priamo do zeme - pred zimou alebo v apríli.
 • Bloom: na tri týždne od konca mája alebo od začiatku júna.
 • Osvetlenie: jasné slnečné svetlo.
 • Pôda: akýkoľvek, ale lepšie hlinitý s reakciou od mierne zásaditej po mierne kyslú.
 • Polievanie: na jar bohatý, po zvyšok času mierny.
 • Vrchný obväz: od jari druhého roka raz za sezónu minerálnymi komplexmi, ktoré neobsahujú dusík.
 • Rozmnožovanie: semienko.
 • Škodcovia: vošky, larvy klíčkov, hľuzy uzlíkov.
 • Choroby: koreňová a sivá hniloba, vädnutie fusária, phomopsis, hrdza, škvrnitosť, vírusová mozaika.

Prečítajte si viac o pestovaní lupiny nižšie.

Lupin (lat. Lupinus) - rod čeľade bôbovité, ktorý je zastúpený jednoročnými aj viacročnými bylinami, kríkmi, zakrpatenými kríkmi a zakrpatenými kríkmi. V preklade z latinčiny „Lupus“ znamená „vlk“ a samotná rastlina sa niekedy nazýva vlčie bôby. Kvety vlčieho bôbu sú v prírode rozšírené v dvoch oblastiach: v stredomorskej a africkej oblasti rastie 11 jednoročných a 1 viacročných druhov vlčieho bôbu a na západnej pologuli na území od Patagónie po Aljašku a od Atlantiku po Tichý oceán asi Rastie 200 druhov vlčieho bôbu. Z amerických druhov sa pestuje iba variabilný vlčí bôb, ktorým sa Inkovia stále zaoberali, a mnoholistý vlčí bôb.

Rastlina vlčieho bôbu je odolná voči suchu, takže niektoré z jej druhov rastú v púštiach Arizony, Kalifornie, Texasu, Peru a Čile, ba dokonca aj na Sahare. V roku 1911 vytvoril anglický chovateľ George Russell vysoko dekoratívne druhy vlčieho bôbu, ktoré sa nazývali „hybridy Russell“ a odvtedy sú najobľúbenejšou dekoráciou záhrad a kvetinových záhonov.

Botanický opis

Koreňový systém lupín je rozhodujúci, niekedy siaha až do hĺbky 2 metrov. Korene sú pokryté malými vydutinami, ktoré absorbujú dusík zo vzduchu a obohacujú ním pôdu pod rastlinou. Stonky sú drevité alebo bylinné, vetvy sú plazivé, vyčnievajúce alebo vzpriamené. Listy vlčieho bôbu sú striedavé, na dlhých stopkách, zložené z palmových listov, spojené so stonkou listovým vankúšom s dlhou paličkou. Kvetenstvo je vrcholový hroznový kvet, na ktorom je zakrútené veľké množstvo kvetov, ktoré je semifinále alebo striedavo. Veľkosti štetcov u niektorých druhov dosahujú jeden meter, farba kvetov je rôzna - žltá, biela, červená, ružová, krémová a fialová lupina, ako aj všetky odtiene fialovej.

Semená lupiny rôznych druhov sa líšia tvarom, veľkosťou a farbou. Vlčí bôb stredomorského druhu je väčší ako americký. Po vysušení fazuľa praskne a rozptýli okolo seba semená - veľmi malé zrnká lupiny. Vlčí bob nielen zdobí kvetinové záhony, ale pestuje sa aj ako zelený hnoj: stonky a listy vlčieho bôbu zhnité v zemi sa stávajú vynikajúcim hnojivom. Okrem toho sa pestuje kŕmny vlčí bôb.

Pestovanie vlčieho bôbu zo semien

Výsev semien

Semená vlčieho bôbu pre sadenice vysievajte do voľnej pôdnej zmesi na klíčenie semien, ktorá sa skladá z rašeliny (jedna časť), zeminy sodnej (jedna časť) a piesku (polovica časti). Pred zasiatím sa semená zmiešajú s práškovými koreňovými uzlíkmi starých lupín, aby sa urýchlil rast baktérií absorbujúcich dusík. Sadenice sa objavia za týždeň alebo dva, a ak chcete, aby všetky semená klíčili súčasne, musíte plodiny zakryť vlhkou gázou a udržiavať ich v teple.

Pestovanie sadeníc

Je potrebné pripomenúť, že reprodukcia semien nezaručuje dedičnosť sfarbenia a iných znakov materských rastlín mladými vlčími bobmi. Lupina zo semien sa zvyčajne pestuje na účely šľachtiteľského experimentu. Dominujú fialové a ružové farby, preto môžu pretrvávať aj v nasledujúcej generácii a biela farba sa s najväčšou pravdepodobnosťou počas reprodukcie semien stratí. Po výskyte 2–3 pravých listov sa sadenice vysadia na trvalé miesto - s transplantáciou sa neodkladajte, pretože koreňový systém z koreňa sa pre vás stane významnou prekážkou.

Výsadba vlčieho bôbu

Kedy sadiť

Ak používate metódu sadenia semien na rozmnožovanie, potom semená vysievajte skoro na jar, začiatkom marca. Ak sa rozhodnete na jar zasiať priamo do zeme, potom sa sejba vlčieho bôbu uskutoční v apríli, po roztopení snehu, ale miesto by malo byť pripravené na jeseň. Mnoho pestovateľov kvetov dáva prednosť tomu, aby sa vlčí bôb zasial pred zimou, koncom októbra. Existuje veľa výhod jesenného výsevu a neexistujú takmer žiadne kontraindikácie: semená nebudú mať čas na klíčenie pred zimou, pretože budú dozrievať v zemi za veľmi pohodlných podmienok. Semená sú pochované v zemi do hĺbky 2 cm, potom je miesto mulčované rašelinou, na jar sa vlčí bôb spolu zdvihne a kvitne do augusta.

Ak pestujete vlčí bôb pomocou semenáčikov, potom, ako už bolo spomenuté, sa vlčí bôb vysádza, keď sa na semenákoch objavia 2 až 3 listy, a neutiahnite ich, aby nedošlo k problémom s presádzaním.

Ako sadiť

Väčšina vlčieho bôbu je vhodná na mierne kyslé alebo mierne zásadité hlinité alebo piesčito-hlinité pôdy na slnečnom mieste. Na prípravu miesta na jarnú výsadbu sadeníc vlčieho bôbu je na jeseň kyslou pôdou vápencová alebo dolomitová múka v množstve 5 kg na 1 m², a to stačí na 3-4 roky. Príliš zásaditá pôda je vykopaná rašelinou s rovnakým výpočtom - 5 kg na 1 m². Na jar sa do pôdy pripravenej na jeseň vysadia vyklíčené a spevnené sadenice vo vzdialenosti 30-50 cm od seba.

Starostlivosť o lupiny

Pravidlá starostlivosti

Starostlivosť o vlčí bôb nie je ťažká. Ak pestujete vytrvalý vlčí bôb, prvý rok budete musieť pravidelne uvoľňovať pôdu na danom mieste a odstraňovať vznikajúce buriny. Dospelé rastliny sa časom budú musieť schúliť, pretože koreňový krk je postupne odkrytý a bočné rozety sú izolované. Po piatich až šiestich rokoch rastu bude treba staré kry odstrániť, pretože stredná časť kríkov odumiera a kvalita kvitnutia sa výrazne zhoršuje. Vysokým lupinám poskytnite podporu, aby sa ich stonky vo vetre nezlomili.

Ak chcete, aby vlčí bôb kvitol až do veľmi studeného, ​​orežte uschnuté kvetenstvo bez toho, aby ste ich nechali vyschnúť. Po takejto manipulácii sú trvalé druhy schopné kvitnúť dvakrát za sezónu. Zalievanie vlčieho bôbu by malo byť mierne, ale na jar by malo byť zalievanie hojné.

Hnojivo

Vrchná úprava vlčieho bôbu sa vykonáva na jar, v druhom roku rastu, minerálnymi hnojivami, ktoré neobsahujú dusík: na 1 m² plochy sa aplikuje asi 20 g superfosfátu a 5 g chloridu vápenatého. Vrchný obväz sa vykonáva každú jar, kým nie je čas na výsadbu nových lupín.

Škodcovia a choroby

Počas obdobia pučania môžu byť vlčie bôby ovplyvnené voškami, neskôr - larvami klíčenia a nosatcami uzlíkovými. Budete s nimi musieť bojovať postriekaním rastlín insekticídmi.

Z chorôb sú pre vlčí bôb nebezpečné hniloba (sivá a koreňové), vädnutie fusária, škvrny a mozaiky, phomopsis a hrdza. S chorobami a škodcami nebudete musieť bojovať, ak budete dodržiavať agrotechnické požiadavky na vlčí bôb, a predovšetkým pravidlá striedania plodín: opätovné umiestnenie vlčieho bôbu na miesto sa môže uskutočniť až po troch rokoch. Najlepším predchodcom vlčieho bôbu sú obilniny.

Ako zbierať semená vlčieho bôbu

Hneď ako plody vlčieho bôbu dozrejú, prasknú a semená sa rozptýlia do všetkých strán. Aby ste tomu zabránili, musíte zbierať semená, keď fazuľa zožltne a začnete sušiť. Bude to potrebné urobiť selektívne v niekoľkých krokoch.

Vlčí bob po odkvitnutí

Keď kvitnú vlčie bôby, zhruba začiatkom októbra musíte odrezať kvetné stonky a listy, v prípade potreby pozbierať semená. Kríky trvalých vlčích bôbov by mali byť uzemnené, aby zakryli odkrytý koreňový krk pôdou, a potom ich na zimu pokryť pilinami - vlčí bôb je v zime veľmi chladný.

Druhy a odrody

Predstavíme vám niektoré z najznámejších druhov vlčieho bôbu v prírode.

Vlčí bôb úzkokvetý alebo modrý

Bylinná rastlina s výškou od 80 cm do 150 cm s riedko dospievajúcou vzpriamenou stonkou. Listy sú dlaňovité, dole tiež dospievajúce. Kvety sú bez zápachu, bielej, ružovej alebo fialovej farby, ktoré sa z nejakého dôvodu považovali za modré, a preto sa im hovorilo druh „modrý vlčí bôb“;

Lupin multifoliate

Pochádza zo severozápadu Severnej Ameriky. Je zimovzdorná, preto dobre rastie v našich zemepisných šírkach. Výška od 80 cm do 120 cm, stonky rovné a takmer lysé, list lupinového viaclistého je dlaňovitý, na dlhom stopke, zospodu dospievajúci. Kvetenstvo dlhé 30 - 35 cm sa skladá z mnohých modrých kvetov. Kvitne asi tri týždne v júni, pod podmienkou včasného odstránenia odkvitnutých súkvetí kvitne opäť koncom leta.

Lupinová žltá

Ročná s riedko listnatým pubertálnym kmeňom, rovnaké pubertálne listy na dlhých stopkách, pozostávajúca z 5 - 9 lalokov. Žlté kvety s vôňou pripomínajúcou mignonette, zhromaždené vo vírivom hrozne;

Lupina biela

Rastie až do výšky 150 cm. Jeho stopka je vzpriamená, na vrchole rozvetvená. Listy sú dlaňovité, zdola husto dospievajúce tak, že klky vytvárajú okolo listov striebristý okraj. Horná strana listov je hladká. Kvety sú bez zápachu, biele, svetloružové alebo svetlo modré, v kvetenstve usporiadané do špirály.

Okrem týchto druhov je potrebné upriamiť pozornosť aj na tieto druhy: premenlivý vlčí bôb, vytrvalý vlčí bôb, nízkolistý vlčí bôb, trpasličí vlčí bôb, nutkánový vlk, stromový vlk a ďalšie.

V kultúre sa najčastejšie pestujú hybridné odrody viaclistého lupiny, ako napríklad:

 • Princezná Juliana - až 110 cm vysoké, bielo-ružové kvety sa zbierajú do štetca dlhého až 40 cm, kvitnú až 40 dní od júna;
 • Marhuľa - až 90 cm vysoké, oranžové kvety, kvetenstvo dlhé až 40 cm, kvitne od polovice júna 30-35 dní.

Ale najkrajšie a najobľúbenejšie odrody pestovateľov kvetov priniesol šľachtiteľ Russell: „Burg Fraulin“ - s čisto bielou farbou, Mein Schloss - s odtieňom červených tehál, rad poddimenzovaných jasných hybridov Minaret alebo Splendid - a skupina odrôd monofónnych hybridov a odrôd s plachtou bielej alebo kontrastnej farby.

Literatúra

 1. Prečítajte si tému na Wikipédii
 2. Vlastnosti a ďalšie rastliny čeľade Strukoviny
 3. Zoznam všetkých druhov na zozname rastlín
 4. Viac informácií na webe World Flora Online
 5. Informácie o záhradných rastlinách
 6. Informácie o viacročných rastlinách
 7. Informácie o bylinných rastlinách
 8. Informácie o jednoročných rastlinách
 9. Informácie o kríkoch
 10. Informácie o kríkoch

Sekcie: Záhradné rastliny Trvalky Bylinné letničky Buriny Kríky Polokríky Siderata Rastliny na L Strukoviny (můry)


Druhy a odrody lupiny s fotografiou

Dnes existujú stovky druhov vlčieho bôbu. Napriek tomu len tucet z nich možno nazvať záhradnými a dekoratívnymi. Najčastejšie ide o trvalky, ktoré dorastajú až do 50 - 150 cm.

Najznámejšie druhy tejto rastliny v prírode sú nasledujúce:

 • Úzke listy alebo modré. Táto rastlina je bylinná, dorastá až do 80 - 150 cm, stonka je vzpriamená, riedko dospievajúca. Kvety tohto typu vlčieho bôbu sú bez zápachu. Ale sú rôznych farieb - ružová, biela, fialová.
 • Viaclistové... Tento druh pochádza zo Severnej Ameriky. Ale v našich zemepisných šírkach sa cíti výborne, pretože dobre znáša zimu. Výška rastlín dosahuje 80 - 120 cm, z toho kvetenstvo je dlhé 30 - 35 cm, takmer holé priame stonky majú listy na dlhých stopkách. Kvety tohto druhu sú nafarbené a objavujú sa v júni.

Lupin multifoliate Lupinus Polyphyllus

 • žltá... Toto je už jednoročný druh. Jeho stonka je dospievajúca, ale má málo listov. Rastú na dlhých stopkách, tiež pubertálnych a pozostávajú z asi 5 - 9 lalokov. Kefa rastliny pozostáva zo žltých kvetov s vôňou, ktorá pripomína mignonette.
 • biely... Tento druh dorastá až do výšky 150 cm, stonka je v hornej časti rozvetvená, vzpriamená. Listy sú husto dospievajúce. Vily sú také husté, že pozdĺž okrajov listov sa vytvorí striebristý okraj. Kvety bieleho vlčieho bôbu môžu byť rôznych odtieňov: biele, svetloružové, bledomodré, nemajú vôňu.
 • Je tiež potrebné pripomenúť si tieto druhy vlčieho bôbu: strieborný, premenlivý, stromovitý, trpaslík atď.

  Pokiaľ ide o odrody, najčastejšie sa v kultúre pestuje iba niekoľko z nich. Napríklad odroda "Princezná Juliana" dorastá až do 110 cm, má dlhé strapce bielo-ružových kvetov. Obdobie kvitnutia dosahuje 40 dní.

  Ďalšou odrodou je Aprikot. Táto rastlina má oranžové kvety. Kvetenstvo dosahuje dĺžku 40 cm, samotná rastlina dorastá až do 90 cm.


  Druhy a odrody verbasu

  V súčasnosti má verbascum asi 250 druhov, okrem toho vedci chovali obrovské množstvo odrôd. Najobľúbenejšie medzi záhradníkmi sú:

  • Verbascum fialová (Verbascum phoeniceum) - táto odroda dosahuje výšku 50 centimetrov a pomenovala sa tak kvôli farbe kvetov.
  • Kúzlo Verbascum (Southern Charm) - Táto odroda je v čase kvitnutia pokrytá jemnými ružovými kvetmi
  • List žihľavy Verbascum - odroda dosahuje výšku 90 centimetrov. Kvety sú žltej farby a vyzerajú nádherne spolu s fialovými tyčinkami s červeným odtieňom.
  • Verbascum longifolia (Verbascum longiflorum) - odroda dorastá až do dĺžky jeden a pol metra. Jeho kvety sú sfarbené do žlta ako zlato.
  • Olympijské verbaskum (Verbascum olympicum) - odroda je schopná dosiahnuť dva metre na výšku. Kvety majú žltú farbu ako slnko a listové dosky sú pokryté striebornou farbou.
  • Verbascum čierna (Verbascum nigrum) - odroda dorastá až do výšky 1 metra. Kvety sú jasne žlté a hnedasté škvrny zdobia hrdlo koruny.
  • Verbascum tmavý (Verbascum blattaria) - výška tejto odrody je jeden a pol metra. Kvety môžu byť žlté a biele.
  • Dráha Verbascum (Verbascum hapsus) - kultivar rastie 2 metre a viac. Kvetenstvo má hrotovitý tvar a je zbierané z mnohých malých žltých kvetov.
  • Hodvábonosné verbaskum (Verbascum bombyciferum) - výška rastliny je asi 2 metre. Kvety sú maľované v jemných žltých farbách. Listy pokryté striebristou farbou majú mierne plstnaté dospievanie. Z tohto druhu je obzvlášť populárna odroda: Polárne leto, Arktické leto, K. L. Adams.
  • Žezlo verbascum (Verbascum densiflorum) - rastlina tejto odrody dosahuje výšku dvoch metrov. Veľké žlté kvety sa zbierajú do klasovitých súkvetí a postupne sa otvárajú na 4 kusy.
  • Hybrid Verbascum (Verbascum hybridum) - Tu sa kombinujú odrody s krásnym kvitnutím rôznych farieb. Kvety hybridu verbascum sú snehovo biele, žlté, ružové a marhuľové odtiene. Môžu kombinovať odtiene ružovej a žltej. Centrálne umiestnené kukátko je sfarbené do fialova.

  Medzi hybridné odrody verbasu patrí:

  • Verbascum Jackie (Verbascum hybridum 'Jackie') - jeho kvety sú krásne ružovej farby.
  • Mont Blanc, slečna Willmottová, buk Bredol - mať kvety biele ako sneh.
  • Gainsborough - jeho kvety sú maľované v bledožltých odtieňoch.
  • Kostvoldova kráľovná - má marhuľovú korunnú farbu
  • Ružové domino - Kvety sú ružové, podobné vínu a majú mierne medený odtieň.
  • Harry helen - priemer jeho veľkých ružových kvetov je asi 10 centimetrov.
  • Helen Johnson - kvety majú dymový ružový odtieň a v strede hnedo-fialové jadro.
  • Jackie - domáca rastlina vysoká 40 centimetrov. Kvety rovnaké ako Helen Johnmon

  Výška takých odrôd, ako sú: Škótsky kvet, Masliak, Slivka cukrová, Letný sorbet, Letný sorbet, Biele sviečky, Odroda Jackie - nepresahuje 50 centimetrov.

  Výška takých odrôd ako: Modrá lagúna, Cherry Helen, Copper Rose, Clementine, Helen Johnson, Mont Blanc, Pink Domino nepresahuje jeden a pol metra.

  Densiflorum, slečna Willmottová, Wega, C.L. Adams - tieto odrody dosahujú výšku dvoch metrov.

  Purple verbascum: fotografia rastliny


  Použitie v dizajne krajiny

  Vďaka štrukturálnym vlastnostiam vlčieho bôbu sú dopytované pri zdobení záhonov a iných kompozícií v záhrade. Viacfarebné sviečky - kvetenstvo kultúry môžu zdobiť akékoľvek stránky, predzáhradku alebo kvetinový záhon v parku. Intenzívne lupiny sú spravidla zakorenené ako centrálna vrstva záhonov a môžu sa tiež stať kulisou vždy zelených plodín, ktoré tvoria hustý živý koberec.

  Pomocou viacfarebných vlčích bôbov sa vyrábajú skalky, ktoré sa vysádzajú do alpských kopcov pri vytváraní krajinných kompozícií pomocou dekoratívnych kamenných sôch. Rastliny sa tiež stávajú ozdobou hraničných kvetinových aranžmánov, môžu sa vysádzať pozdĺž budov.

  Ako vhodní susedia na záhone pre vlčí bôb pôsobia pestrí hostitelia, floxy, kosatce a ľalie.

  Informácie o tom, ako správne pestovať vlčí bôb, nájdete v nasledujúcom videu.


  Pozri si video: Jak pěstovat dýni Hokkaido ze semen. Cucurbita maxima Uchiki Kuri


  Predchádzajúci Článok

  Súprava na pestovanie rastlín v interiéri

  Nasledujúci Článok

  Cesar zepeda ny dizajn krajiny