Dieffenbachia - Araceae - Ako sa starať a pestovať vašu rastlinu DieffenbachiaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

AKO RASTIŤ A STARAŤ SA O NAŠE RASTLINY

DIEFFENBACHIA

Tam Dieffenbachia je to určite jedna z najaktuálnejších rastlín v našich domovoch a oceňujeme ju pre svoju krásu a eleganciu a pre ľahkú kultiváciu.

BOTANICKÁ KLASIFIKÁCIA

Kráľovstvo

:

Rastliny

Clado

: Krytosemenné rastliny

Clado

: Monokotyledóny

objednať

:

Alismatales

Rodina

:

Araceae

Milý

:

Dieffenbachia

Druhy

: pozri odsek „Hlavné druhy“

VŠEOBECNÉ CHARAKTERISTIKY

Pôvodom v Strednej a Južnej AmerikeDieffenbachia patrí do rodiny Araceae a je to určite jedna z rastlín, ktorá sa v našich domácnostiach vyskytuje najviac a v závislosti od odrody môže mať aj značné rozmery.

Sú to vždy zelené rastliny, ktoré sa vyznačujú mäsitou a vzpriamenou stonkou. Listy sú veľmi veľké, oválne kopijovité, viac alebo menej intenzívnej zelenej farby a líšia sa podľa druhu a odrody. Majú dlhý oplášťovací stopku, ktorá obklopuje nové listy, až kým úplne nevyrastú. Kvety sa zhromažďujú v nenápadných, zeleno-bielych kvetenstvách tvorených spadixom a špachtľou (typické pre čeľaď Araceae musíme nájsť kalu,Caladium, ĽAnthurium, ilfilodendro atď.), aj keď je veľmi zriedkavé, že kvitne v interiéroch.

HLAVNÉ DRUHY

Existuje asi 30 druhov Dieffenbachia medzi ktorými si pamätáme:

DIEFFENBACHIA PICTA (DIEFFENBACHIA MACULATA alebo D. SEGUINE)

Tam Diffenbachia picta je pôvodom z Brazílie a má bledozelené kopijovité oválne listy so zelenými a škvrnitými krémovo sfarbenými okrajmi a žilkami. Produkuje kvetenstvo spadix a môže dosiahnuť aj 2 m na výšku.

Je to veľmi súčasný druh v našich domovoch.

Existuje veľa kultivarov, medzi ktorými si pamätáme: Dieffenbachia Picta „Exotica“ je prakticky bez stoniek s nepravidelne pestrými bielymi listami medzi žilami a na stredovom rebre.

Dieffenbachiax bausei pochádza z Dieffenbachia maculata X Dieffenbachia weiriiJeho charakteristickým znakom je, že má žlté postriekané listy s listami dlhými až 30 cm a širokými asi 15 cm. Prítomnosť pruhov zvyšuje dekoratívny efekt.

DIFFENBACHIA AMOENA

Tam Dieffenbachia amoena(podľa viacerých vedcov je odvodený z D. picta)pochádza z Kolumbie a Kostarika má veľmi pôsobivý vzhľad a dáva predstavu robustnosti a pevnosti. Je najrozšírenejšou a najznámejšou Diffenbachiou. Môže dosiahnuť značné výšky a je opatrený robustnou zelenou stonkou, z ktorej vychádzajú veľké listy, dlho malou listovou doskou dokonca so 60 cm zelenej farby sfarbenou žltou a krémovou farbou. a smotanou.

DIEFFENBACHIA OERSTEDII

Tam Dieffenbachia oerstediije pôvodom z Kostariky a Guatemaly, na rozdiel od ostatných Dieffenbachiamá oveľa väčšie a zelené listy, ktoré sa vyznačujú najmä bielymi žilkami pozdĺž rebier.

KULTÚRNA TECHNIKA

Pokiaľ ide o Dieffenbachia Je potrebné mať na pamäti, že ide o jedovatú rastlinu vo všetkých svojich častiach kvôli prítomnosti veľmi dlhých a špicatých kryštálových buniek dioxalátu vápenatého, ktoré sú rozptýlené v slizovitej látke. Preto je pri práci vždy vhodné pracovať s rukavicami.

Tam Dieffenbachia miluje teplo, a preto sú optimálne teploty medzi 20 - 30 ° C. V zime je ideálna minimálna teplota medzi 15 - 18 ° C.

Pozor na studené šoky a prievan.

Potrebuje dobré svetlo, ale nie priame slnko, ktoré by ho mohlo popáliť. Čím väčšie svetlo, tým väčšie škvrnitosť listov.

Listy je potrebné čistiť najmenej každých 15 dní pomocou mäkkej vlhkej handričky. Počas operácie podopierajte listy jednou rukou, aby nedošlo k ich zlomeniu. Nikdy nepoužívajte lak na listy.

Zalievanie

Pôda musí byť vždy vlhká, aby sa zabránilo stagnácii vody v tanieriku, ktorá by spôsobila hnilobu koreňov.

Vyžaduje vysokú relatívnu vlhkosť vzduchu (80 - 90%), preto je dôležité rastlinu pravidelne rosiť, aby sa okolo lístkov udržala dobrá úroveň vlhkosti, prípadne dažďová voda.

TYP PÔDY - REPOTU

Tam Dieffenbachia presadí sa, keď zem a kvetináč už nie sú schopné pojať korene, ale v každom prípade nanajvýš každé dva až tri roky obnoviť pôdu. Je dobré dávať na dno hrnca kúsky kameniny, aby sa uprednostnilo odvodnenie

V priebehu rokov, keď nie je potrebné dekantovať, sa začiatkom jari postarajte o odstránenie prvých 3 - 5 cm zeminy bez toho, aby ste rastlinu vybrali z črepníka, a nahraďte ju čerstvou zeminou. Táto operácia je ešte nevyhnutnejšia, ak na povrchu pôdy spozorujete bielu kôrku / patinu, čo znamená, že v závlahovej vode je nadbytok vápenca.

Najlepší čas je skoro na jar, keď sa použije kompost z rašelinových a bukových listov s mierne kyslým pH okolo 5,5-6,5.

V čase presádzania je potrebné pôdu dobre stlačiť a ihneď potom výdatne navlhčiť a potom nechať všetku prebytočnú vodu odtekať.

HNOJENIE

Hnojivá by sa mali dostávať tekutinou so závlahovou vodou od začiatku jari do konca leta (apríl - september) každé dva týždne. Počas zimy stačí jedenkrát mesačne.

Pre Diffenbachia najlepšie je použiť hnojivo, ktoré má pomer medzi dusíkom (N), fosforom (P) a draslíkom (K) 10: 1: 6, to znamená na 10 dielov dusíka, jedného z fosforu a 6 z draslík. Uistite sa tiež, že okrem takzvaných makroelementov, ako je dusík (N), fosfor (P), draslík (K), obsahujú aj takzvané mikroelementy, tj tie zlúčeniny, ktoré rastlina potrebuje v minimálnom množstve (ale stále potrebuje), ako je horčík (Mg), železo (Fe), mangán (Mn), meď (Cu), zinok (Zn), bór (B), polybdén (Mo), všetko dôležité pre správny a vyvážený rast rastlina.

Mierne znížte dávky v porovnaní s dávkami uvedenými v obale s hnojivami, pretože sú vždy nadmerné.

KVETINOVÁ

Tam Dieffenbachia kvitne v letnom období a vytvára nenápadné zeleno-biele kvety zhromaždené v kvetenstvách, aj keď je zriedkavé, že kvitnú v byte.

PREREZÁVANIE

Spravidla Dieffenbachia to sa nedá orezať. Listy, ktoré postupne vysychajú, treba jednoducho odstrániť, aby sa zabránilo tomu, aby sa z nich stali nosiče parazitárnych chorôb.

Uistite sa, že nástroj, ktorý používate na rezanie, je čistý a dezinfikovaný (najlepšie nad plameňom), aby nedošlo k infikovaniu tkanív.

NÁSOBENIE

MULTIPLIKÁCIA PRE TALEA

Na začiatku jari sa odrežú časti stonky dlhej 5 - 10 cm (časť, kde sa list drží na stonke). Pozor na jedovatú rastlinnú šťavu, ktorá sa nedostane do očí ani na otvorené rany.

Odporúča sa rezať žiletkou alebo ostrým nožom, aby nedošlo k rozstrapkaniu látok. Dbajte na to, aby bol nástroj použitý na rezanie čistý a dezinfikovaný.

Po odstránení spodných listov sa odrezaná časť ponorí do rhizogénneho prášku, aby sa uľahčilo zakorenenie.

Následne sú odrezky usporiadané do kompótu tvoreného dvoma časťami úrodnej pôdy a jednou z hrubého piesku, jednou pre každú nádobu. Ceruzkou urobíte otvory a usporiadate ich tak, ako je to znázornené na fotografii. Potom dbajte na to, aby ste pôdu jemne zhutnili.

Krabica alebo hrniec je pokrytá priehľadnou plastovou fóliou (alebo taškou s kapucňou) a je umiestnená na mieste, kde je svetlo, ale nie priame slnko, a pri teplote okolo 25 ° C, pričom treba vždy udržiavať pôdu mierne vlhké. (vždy zalievajte bez toho, aby ste zakorenili sadenice vodou pri izbovej teplote). Každý deň sa plast odstraňuje kvôli regulácii vlhkosti pôdy a eliminácii kondenzácie z plastu.

Akonáhle sa začnú objavovať prvé výhonky (asi po 20 - 30 dňoch), znamená to, že sa odrezok zakorenil. V tom okamihu sa plast odstráni a váza sa umiestni na svetlejšie miesto pri rovnakej teplote a očakáva sa, že príbehy zosilnejú.

Len čo sa dostatočne rozrastú a vyprodukujú energické nové výhonky, presádzajú sa do výsledného črepníka alebo pôdy.

Nerušte odrezky, kým nezasadia nové výhonky.

PARAZITY A CHOROBY

Zvädnuté, odfarbené a visiace listy

Zvädnuté, odfarbené a ovisnuté listy sú klasickými príznakmi prebytočnej vody alebo nadmerného chladu.
Opravné prostriedky: presuňte rastlinu do vhodnejšej polohy. Je potrebné mať na pamäti, že teploty nesmú klesnúť pod 15 ° C.

Rastlina rastie ťažko a listy sú bledé a nie dobre zafarbené

Znamená to, že ste v období jar - leto nevykonali potrebné hnojenie.
Náprava: Okamžite zakážte použitie tekutého hnojiva, ktoré sa má podať so zavlažovacou vodou, podľa pokynov uvedených v odseku „Hnojenie“.

Vzhľad na listoch červenkastých škvŕn a listoch červenavých škvŕn

Na listoch sú pôvodne ochabnuté a mastné okrúhle škvrny, ktoré sa postupne sfarbujú do kože. Ak je prostredie suché, rýchlo vysychajú, zatiaľ čo prostredie vlhké sa mení na pľuzgiere plné tekutiny. V obidvoch prípadoch sa infekcia naďalej javí ako hnedé pruhy, ktoré sa šíria do stredného lona. Tento typ symptomatológie označuje prítomnosť bakteriálnej hniloby v dôsledku Erwinia chrysanthemi var. dieffenbachiae.

Opravné prostriedky: môžete sa pokúsiť zachrániť rastlinu, aj keď je to veľmi ťažké. Najskôr je potrebné listy okamžite zlikvidovať ich možným zničením, nožnice používané na rezanie dezinfikovať liehom alebo bielidlom, aby nedošlo k prenosu choroby na iné rastliny. presídlenie okamžite úplne eliminuje starú zem a nahradí ju novou pôdou.

Rastlina má okraje s hnedými pruhmi a zreteľnými nekrotickými škvrnami

Tieto príznaky môžu znamenať, že rastlina je príliš blízko okna alebo že je po určitú dobu prijímaná priamym slnkom.

Opravné prostriedky: nájdite vhodnejšie miesto.

Škvrny na spodnej strane listov

Škvrny na spodnej strane listov by mohli znamenať, že sa nachádzate v prítomnosti košenilových plodov, najmä cochinealea. Pre istotu sa odporúča použiť lupu a pozorovať. Porovnajte ich s fotografiou na bočnej strane. Sú to funkcie, nemôžete pokaziť. Tiež, ak sa ich pokúsite odstrániť nechtom, ľahko sa odlepia.

Opravné prostriedky: odstráňte ich vatovým tampónom namočeným v alkohole alebo, ak je rastlina veľká a črepníková, môžete ju umyť vodou a neutrálnym mydlom a veľmi opatrne trieť špongiou na odstránenie parazitov, po ktorej je rastlina veľmi dobre variovaná na vylúčiť všetko mydlo. Pre väčšie rastliny vysadené vonku môžete použiť konkrétne pesticídy dostupné od dobrého škôlkara. dobrý škôlkar.

Listy, ktoré začnú žltnúť, sa javia ako škvrnité so žltými a hnedými

Ak listy začnú žltnúť a po pokrčení týchto prejavov získajú takmer prachový vzhľad a spadnú.

Pri pozornom pozorovaní si tiež všimnete niekoľko tenkých pavučín, najmä na spodnej strane listov. S touto symptomatológiou sme s najväčšou pravdepodobnosťou prítomní v útoku červeného pavúka, veľmi nepríjemného a škodlivého roztoča.


Pavučina roztočov je zapnutá Dieffenbachia

Opravné prostriedky: zvýšiť frekvenciu rozprašovania na lístie (nedostatok vlhkosti podporuje ich množenie) a možno, iba v prípade obzvlášť závažných zamorení, použiť konkrétny insekticíd. Ak rastlina nie je zvlášť veľká, môžete tiež vyskúšať čistenie listov, aby ste parazita mechanicky eliminovali pomocou vlhkej a mydlovej vaty. Potom bola rastlina veľmi dobre opláchnutá, aby sa zbavila všetkého mydla.

KURIOSITA “

Názov rodu sa prisudzuje rôznym ľuďom s menom Dieffenbach, ale zdá sa, ako to vyplýva z monigrafie Englera pod položkou Araceae, v sektore rastlín IV. 23, 1915: «Nomen in honorem botanici Vindebonensis, custodis bene merit, priatelia Cli. Schott “. Z toho je zrejmé, že Schott si chcel svojho spolupracovníka uctiť uvedením svojho žánrového mena.

Tam Dieffenbachiaseguine (foto nižšie) je tiež známy ako stlmiť rastlinupretože ak sa jeho lymfa dostane do kontaktu s hlasovými orgánmi, spôsobí vám to niekoľko dní stíšenie.


Video: Dieffenbachia plant care - what happened to my Dieffenbachia update


Komentáre:

 1. Dylan

  Wacker, the brilliant phrase and is timely

 2. Tygogor

  cool!

 3. Kile

  I can offer you to visit the website, with a huge number of articles on the topic of interest to you.

 4. Vibar

  To bola moja chyba.

 5. Dainris

  To sa stáva. Môžeme komunikovať o tejto téme. Tu alebo v PM.

 6. Darroll

  Sorry to interrupt you, there is a proposal to take a different path.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Dizajn linkedin zjednotenej svetovej vysokej školy

Nasledujúci Článok

Ázijské ovocné stromy v južnej kalifornii