Čo je badián: Tipy, ako pestovať badián


Autor: Bonnie L. Grant, certifikovaný mestský poľnohospodár

Badián (Illicium verum) je strom príbuzný magnólii a jeho sušené plody sa používajú v mnohých medzinárodných kuchyniach. Rastliny badiánu možno pestovať iba v zónach 8 až 10 ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov, ale pre severných záhradníkov je stále zábavné spoznávať jedinečnú a chutnú rastlinu. Existuje veľa použití badiánu, a to ako pre vôňu, tak aj pre chuť. Čítajte ďalej, aby ste sa naučili, ako pestovať badián vo vhodných oblastiach, a zistite, ako používať toto úžasné korenie.

Čo je to badián?

Rastliny badiánu sú rýchlo rastúce vždy zelené stromy, ktoré občas dorastú až do výšky 6,6 m, ale zvyčajne menšie s šírkou 3 metre. Ovocie je korenie, ktoré trochu vonia po sladkom drievku. Strom pochádza z južnej Číny a severného Vietnamu, kde sa jeho ovocie veľmi využíva v regionálnej kuchyni. Korenie sa do Európy prvýkrát dostalo v 17. storočí a používalo sa celé, v prášku alebo extrahované do oleja.

Majú kopijovité olivovozelené listy a kalichovité, jemne žlté kvety. Listy majú po rozdrvení vôňu sladkého drievka, ale nie sú časťou stromu, ktorá sa používa v kuchyni. Ovocie má tvar hviezdy (od ktorej sa odvíja aj jeho názov), zelené dozretie a dozretie hnedé a drevnaté. Skladá sa zo 6 až 8 plodolistov, z ktorých každý obsahuje semeno. Plody sa zbierajú ešte zelené a sušia sa na slnku.

Poznámka: Illicium verum sa zbiera najčastejšie, ale netreba ho zamieňať Illicium anisatum, japonská rastlina v rodine, ktorá je toxická.

Ako pestovať badián

Badián je vynikajúcim živým plotom alebo samostatnou rastlinou. Nemá toleranciu voči mrazu a nemôže sa pestovať na severe.

Badián vyžaduje takmer na akomkoľvek pôdnom type úplné slnko až polotieň. V teplejších klimatických podmienkach je tiež možné pestovať badián v úplnom tieni. Obľubuje mierne kyslú pôdu a potrebuje stálu vlhkosť. Kompost alebo dobre zhnitý hnoj je všetko hnojivo, ktoré táto rastlina potrebuje.

Orezanie je možné vykonať, aby sa udržala veľkosť, ale nie je to potrebné. To znamená, že rastúci badián ako živý plot vyžaduje orezávanie a udržiavanie krátkeho rýchlo rastúceho stromu, aby sa zabránilo nadmernej údržbe. Kedykoľvek je strom rezaný, uvoľňuje korenistú vôňu.

Hviezda aníz používa

Korenie sa používa do jedál z mäsa a hydiny, ako aj do cukroviniek. Je to jedna z hlavných ingrediencií v tradičnom čínskom korení, päť korení. Sladká vôňa je dokonalým spojením s bohatými kačacími a bravčovými jedlami. Vo vietnamskej kuchyni je to hlavné dochucovadlo pre vývar „pho“.

Západné použitie sa zvyčajne obmedzuje na konzervy a likéry s príchuťou anízu, napríklad anízu. Badián sa tiež používa v mnohých kari prívarkoch, a to pre svoju chuť aj vôňu.

Badián je vďaka prítomnosti zloženého anetolu 10-krát sladší ako cukor. Chuť sa porovnáva so sladkým drievkom s nádychom škorice a klinčeka. Ako taký sa používa na chleby a koláče. Okolo Veľkej noci a Vianoc sa vyrábal tradičný československý chlieb vanocka.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Illicium verum

Illicium verum je stredne veľký vždyzelený strom pochádzajúci z severovýchodného Vietnamu a juhozápadnej Číny. Korenie bežne nazývané badián, badián, semienko badiánu, badián, Čínsky badiánalebo badian ktorý svojou vôňou veľmi pripomína aníz, sa získava z hviezdicovitých oplodia ovocia I. verum ktoré sa zbierajú tesne pred dozretím. Badiánový olej je veľmi voňavý olej používaný vo varení, voňavkárstve, mydlách, zubných pastách, ústnych vodách a krémoch na pokožku. Do roku 2012 spoločnosť Roche Pharmaceuticals používala až 90% ročnej plodiny hviezdicového anízu na výrobu kyseliny shikimovej, chemického medziproduktu používaného pri syntéze oseltamiviru (Tamiflu). [2]


Florida Anise, neobvyklý vždyzelený ker

Pri výbere listnatých vždyzelených kríkov pre južné krajiny je ľahké ustúpiť od tých, ktoré vidíme vo dvoroch susedov, a od tých, ktoré sú bežne dostupné. Každá štvrť je plná azalky, kamélie, gardénie, loropetalu a ligustra. Existuje však niekoľko menej často vybraných vždyzelených kríkov, ktoré dodajú vašej krajine šarm a odlíšenie.

Aníz na Floride ( Illicium floridanum) je jedným z najspoľahlivejších listnatých vždyzelených kríkov na juhu. Lesklé, ale kožovité tmavozelené listy zdobia strom po celý rok 2 až 6 centimetrov dlhý a 1 až 2 palce široký. Čuchanie listov odhalí príjemnú anízovú vôňu, ktorá láka okoloidúceho trhať list, aby si vychutnal korenistú arómu.

Na jar kvitnú gaštanové kvety s priemerom 2 palce a mnohými strapcovitými lístkami. Aj keď sú dostatočne atraktívne na prezeranie, prílišné priblíženie môže odhaliť trochu rybí zápach. Neodstraňujte urážlivé kvety, pretože kvety ustúpia hviezdicovitým papierovitým folikulom, ktoré obsahujú semená podobné BB. Keď sú zrelé, semená prasknú a pošlú semená do všetkých strán. Tieto semená ľahko klíčia a poskytujú ľahký spôsob rozmnožovania. Nové rastliny možno získať aj z dospelých alebo odrezkov z tvrdého dreva, ktoré ľahko zakorenia.

Očakávajte, že aníz na Floride vyrastie od 10 do 15 stôp vysokých a približne 6 až 10 stôp širokých. Hardy zo zón USDA 7-10 je vynikajúcou voľbou pre záhrady na hlbokom juhu. Exempláre možno nájsť vo voľnej prírode v pásme Floridy a naprieč Gruzínskom, Alabamou a Mississippi až po juhovýchodnú Louisianu. Medzi bežné názvy patrí aníz na Floride, fialový aníz, smradľavý kvet a badián.

Kultúrne požiadavky

Anýz z Floridy vysádzajte do tieňa do polotieňa do dobre priepustnej, vlhkej, kyslej pôdy. Uprednostňuje sa pôda s vysokým obsahom organických látok. Ak je vaša pôda buď mimoriadne piesčitá alebo ílovitá, bude užitočné pridať do celej oblasti, kde sa majú kríky vysadiť, organické látky. Hnojte na jar, keď rast začína univerzálnym hnojivom a dobre mulčujte, aby ste udržali vlhkosť a zvýšili organický obsah pôdy. Na tento pôvodný ker útočí len málo škodcov.

Ak je to žiaduce, dá sa z kríka vycvičiť malý stromček odstránením niektorých dolných končatín. Ak chcete mať zaoblenejšiu, kríkovitú formu, hrot orezajte, aby ste podporili rozkonárenie, najmä ak je mladá. Ak je požadovaný živý plot, zasadte do 10-stopových centier kvôli kompaktnosti. Na hranici zmiešaných kríkov nechajte medzi anízom Florida a ostatnými kríkmi asi 15 stôp, aby sa zachovala osobitosť každého exemplára. Anýz z Floridy dobre zapadá do naturalistickej krajiny vo vlhkých a tienistých oblastiach.

Druhy Illicium

Kultúry Illicium floridanum zahŕňajú album s bielymi kvetmi a kultivary ako 'Semmes' a 'Alba'. Zvoľte 'Halleyova kométa' pre tmavšie kvety a predĺžený čas kvitnutia. Pre rozmanitosť vyberte 'Shady Lady' pre svoje pestré listy a ružové kvety. 'Pebblebrook' je trpasličí kultivar, ktorý dorastá do výšky asi 5 stôp vysokých a širokých.

Žltý aníz (Illicium parviflorum), ďalší rodák z Floridy, je tiež veľmi užitočný v krajine. Veľkosť je možno o niečo väčšia ako aníz na Floride (vysoký 15 až 20 stôp) a znesie aj viac slnka. Listy sú olivovozelené, najmä keď sú pestované na slnku, a malé žlté kvety často zostávajú nepovšimnuté. Rastový zvyk je vzpriamený až pyramídový a okolo usadených kríkov sa často vyskytujú prísavky. Rastlina toleruje širokú škálu pôd, od extrémne vlhkých až po suché, a je odolná voči slnku aj tieňu.

Žltý aníz je ľahko zakorenený z odrezkov a prirodzene sa vyskytuje vo vlhkých oblastiach v južnom Gruzínsku a na Floride. Je mrazuvzdorná v zónach 7-9, je to energická a hodnotná rastlina, kde je potrebný širokolistý vždyzelený ker alebo malý strom.

Nepoužívať llicium floridanum alebo I. parviflorum ako korenie. Oba sú toxické a nemali by sa konzumovať. Populárny badián (Illicium verum), ktorý sa používa ako kulinárske korenie, pochádza z Číny a Vietnamu.

Japonský aníz (Illicium anisatum), ktorý je pôvodom z Číny a Japonska, je vhodný na záhrady v zónach USDA 8 až 9. Je to skvelý vždyzelený ker alebo malý strom dorastajúci do výšky 6 až 10 stôp. Táto rastlina je veľmi prispôsobivá a dá sa pestovať na plnom slnku alebo na väčšinou tienistom mieste. Aj keď rastie najlepšie vo vlhkej, dobre priepustnej a bohatej pôde, je mierne tolerantný voči suchu a vyžaduje len málo hnojív pre dobrú farbu listov a primeraný rast. Ovocie je mimoriadne toxické. Zdá sa, že sanie tohto druhu nie je problémom.

V obchode sú veľmi zriedkavé a zriedka sa vyskytujú tri ďalšie druhy. Mexický aníz ( Illicium mexicanum) pochádza z Mexika a anízu Henryho (Illicium henryi) k nám prichádza zo západnej Číny. Stále zriedkavejšie Illicium simonsii, čínsky druh, ktorý nesie bledožlté kvety. Možno sa jedného dňa tieto neobvyklé druhy stanú dostupnejšími.

Bez ohľadu na druh alebo kultivar rastliny Illicium ktorú si vyberiete pre svoju záhradu, jeden z nich bude určite dobrým doplnkom. Časom sa môže stať jedným z vašich obľúbených favoritov. Pamätajte, že nie je potrebné vyberať ten istý vždyzelený ker, aký majú vaši susedia. Rozvetvite sa a dodajte svojej záhrade neobyčajnú krásu s anízom z Floridy alebo s akýmkoľvek iným anízovým kríkom.

NA ZÁKLAD

Bežné názvy: Florida anise, purple anise, stinkbush, star anise

Vedecké meno: Illicium floridanum

Výslovnosť: il-LISS-ee-um flor-ih-DAY-num

Rodina: Illiciaceae (Illicium)

Pôvod: pásmo Floridy do juhovýchodnej Louisiany

Veľkosť: 10 - 15 stôp vysoký / 6 - 10 stôp široký

Ostatné druhy: Illicium verum (badián) I. parviflorum (žltý aníz), I. mexicanum (Mexický aníz), I. henryi (Aníz strom Henry), I simonsii, I. anisatum

Propagácia: Semená odrezkov

Vďaka bootandall, conor 123, growin, plantfreak a mgarr pre obrázky použité v tomto článku. Podržte kurzor myši nad každým obrázkom na identifikáciu.


AKO PESTOVAŤ HVIEZDU ANISE 10 ULTIMÁTNYCH KROKOV

AKO PESTOVAŤ HVIEZDU ANISE 10 ULTIMATE KROKY

Táto rastúca príručka nás upozorní na to, ako pestovať badián, ale predtým sa pozrime, čo budeme študovať a dosahovať, a tiež ciele tejto príručky, než budeme pokračovať.

Po prečítaní tejto príručky by sme mali vedieť:

 • Čo je badián
 • Ako pestovať badián
 • Príprava a výsadba semien badiánu
 • Rastúca kondícia badiánu
 • Rozmnožovanie badiánu
 • Pozícia badiánu
 • Typ pôdy na pestovanie badiánu
 • Výsadba semien badiánu
 • Zalievanie badiánu
 • Hnojenie
 • Prerezávanie
 • Škodcovia a choroby
 • Žatva
 • Pestovanie špičiek badiánu
 • Použitie hviezdy Anie

Teraz, keď sme stanovili ciele tohto sprievodcu, a to, ako pestovať badián a vedieť, čo dosiahneme, potom je čas, aby sme sa pustili do guľôčky.

začnime hneď ...

ÚVODY DO HVIEZDY ANISE

Badián (Illicium verum) je strom príbuzný magnólii a jeho sušené ovocie sa používa v mnohých medzinárodných kuchyniach. Stromy badiánu môžu na americkom ministerstve poľnohospodárstva rásť iba v zónach 8 - 10, ale vždy je zábavné spoznávať jedinečnú a chutnú rastlinu v severných záhradách. . Vôňu i chuť je badián veľmi vhodný na použitie. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako pestovať badián na správnom mieste a ako používať toto úžasné korenie.

Patrí do čeľade Elysia, druhu Dicotyledonas angiosperm. Je to tropický vždyzelený strom, vysoký 5 až 10 metrov. Badián má obrovské, lesklé zelené listy, jeho biele kvety sú nádherné a majú veľkú dekoratívnu hodnotu. Plody badiánu majú osem plodolistov, ktoré spolu vytvárajú ovocie v tvare hviezdy (odtiaľ pochádza názov „badián“).

Iné mená: Anis de China, Anisestrelado, Anistoilet, Anistyly Chinois, Anisid Stars, Anisistelatifraktas alebo Xiao Hui, Badiana, Badian, Badian de China, Bajiyo, Chinese Anise, Chinese Star Anise, Eight-Horned

ČO JE HVIEZDOVÁ ANÍZA?

predtým, ako začneme príručku o tom, ako pestovať badián, najskôr si pozrite históriu badiánu. Stromy badiánu sú rýchlo rastúce vždy zelené stromy, niekedy vysoké až 26 stôp, ale zvyčajne menšie ako 10 stôp široké. Ovocie je korenie, ktoré trochu vonia ako vínna šťava. Strom pochádza z južnej Číny a severného Vietnamu, kde sú jeho plody hojne využívané v regionálnej kuchyni. Korenie sa do Európy prvýkrát dostalo v 17. storočí a používa sa na celú extrakciu práškom alebo olejom.

Majú kopijovité olivovozelené listy a jemné žlté kvety v tvare pohára. Listy majú po drvení arómu sladkého drievka, ale nie sú súčasťou rastliny používanej na varenie. Ovocie má tvar hviezdy (odtiaľ pochádza aj názov), po dozretí zelené a po dozretí hnedé a zrelé.

Skladá sa zo 6 až 8 plodolistov, každý so semiačkom. Plody sú zelené a krájané v sušenom stave. Poznámka: Elysium varium je najčastejšie zbieraná rastlina, ale japonská rastlina z tejto rodiny by sa nemala zamieňať s Elysium anisatum, ktorá je toxická.

AKO PESTOVAŤ HVIEZDU ANISE

Badyán obyčajný je strom pôvodom z rodného Mongolska. Je známy tým, že sa používa v mnohých medzinárodných kuchyniach. Tento strom je jedinečný svojou chuťou a tvarom. Vyznačuje sa ovocím v tvare hviezdy, ktoré vonia a chutí ako čierne sladké drievko. Táto rastlina je všestranná a možno ju použiť na dochutenie jedla alebo na ozdobenie záhrady. Je tiež ľahké sa naučiť, ako pestovať badián.

Aj keď si veľa záhradkárov myslí, že badián je chúlostivá rastlina, v skutočnosti to tak nie je. Je to veľmi silná a prispôsobivá rastlina. Môžete ju pestovať na plnom slnku alebo v polotieni a znáša suchú a vlhkú pôdu. Tento strom má rád teplo a teplo, ale znesie niekoľko stupňov chladu, ale nie snehu. Ak teplota klesne pod 15 F, váš strom zomrie. Preto, ak žijete na severe, mali by ste tento strom pestovať.

Badyán obyčajný je veľmi populárny v Ázii všeobecne a hlavne v Číne. Ak ste si niekedy objednali čínske jedlo, určite ste ochutnali hviezdicový aníz. Pre svoju arómu a chuť je široko používaný v čínskej kuchyni. Je 1-krát sladší ako cukor. Ideálne je teda použiť ho na pečenie koláčov a chleba. Je tiež hojne používaný v kari prívarkoch. Ak sa chcete naučiť, ako pestovať hviezdny budhizmus, postupujte podľa krokov uvedených nižšie.

AKO PRIPRAVIŤ A ZASADNIŤ HVIEZDOVÉ SEMENÁ

Starostlivá príprava a výsadba semien poskytne najväčšiu šancu na úspech. Pretože je potrebné ju vysadiť skoro po zbere, pokúste sa zahájiť proces hneď po zasiatí semien. Alebo semená skladujte vo vlhkom piesku v uzavretom plastovom vrecku alebo nádobe v chladničke až na mesiac.

STAV PESTOVANIA STAR ANISE

Badyán obyčajný rastie lokálne vo Vietname a Číne a v tropickom podnebí. Je to trváca rastlina, ktorá je jemná na mráz. Badián rastie iba v oblastiach, kde teplota neklesne pod 15 stupňov Fahrenheita (-10 stupňov Celzia). Ak žijete v chladnej oblasti pod zónou USDA 9, usporiadajte rastlinu Star Anji do kontajnera, aby ste ju mohli v zime uchovávať v skleníku alebo v interiéri.

Krok 1: ŠÍPKOVÁ HVIEZDA ANISE

Existujú tri spôsoby, ako zvýšiť hviezdicový aníz. Prvou je nákup rastlín v kvetináči od miestneho záhradného centra. Určite si vyberte zdravú rastlinu.

Druhým spôsobom je pestovanie badiánu z rezu. Budete potrebovať časť, ktorá má najmenej štyri palce. Nakrájajte ho ostrým nožom. Na pestovanie sterilnej pôdy je potrebný rez. Zmes piesku alebo rašeliny a perlitu je ideálna na vylepšenie vášho rezania. Odporúča sa rez, pretože umožňuje rýchlejší rast koreňov.

Tretí spôsob, ako vypestovať badián zo semena. Preto musíte zabezpečiť ideálnu teplotu na množenie semien. Ideálna teplota je medzi 65F a 70F. Semená môžete zbierať v nádobách alebo priamo na záhrade. Polievajte často, aby bola pôda akýmkoľvek spôsobom vlhká

Ak sa rozhodnete pestovať svoju rastlinu v kvetináči, nezabudnite do spodnej časti vyvŕtať odtokové otvory, aby ste vypustili prebytočnú vodu. V opačnom prípade riskujete, že rastlinu zasadíte.

Krok 2: POSITION STAR ANISE

Badián je veľmi prispôsobivá rastlina, takže je ľahké zvoliť si miesto na pestovanie. Tento strom môže rásť na plnom slnku aj v polotieni. Najdôležitejšie je mať na pamäti, že táto rastlina nemá rada mrazy, preto si vyberte miesto, kde teplota neklesne pod 15 stupňov Fahrenheita. Mali by ste sa vyhnúť vystaveniu suchému vzduchu.

Krok 3: PÔDA

Na rast a vývoj badiánu je potrebná mierne kyslá, vlhká pôda. PH pôdy by malo byť medzi 6,0 a 7,0. Uistite sa tiež, že pôda, ktorú používate, bola dobre vysušená s dvojvláknovou textúrou. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov môžete pridať kompost a hnojivo.

Krok 4: VÝSADBA SEMIEN STAR ANISE

Ak vám vyrástol badián zo semena, musíte semená najskôr otestovať. Semená vložte do nádoby naplnenej vodou. Semená zasiate nižšie sú platné semená a môžete ich vysadiť. Semená plávajúce na povrchu sú však nezákonné a musíte ich vyhodiť.

Ak máte legálne semená, vysejte hlboko do pôdy 1/2 palca. Ak je to možné, pokryte ich zeminou.

Krok 5: ZALievanie HVIEZDNEHO ANISE

Badián potrebuje pravidelné zavlažovanie. Pôda musí byť neustále vlhká. Musíte ju však úplne zaliať, pretože v dôsledku nadmerného ošetrenia budú korene hniť. V zime zalievajte menej často. Voda je v skutočnosti potrebná iba vtedy, keď.

Krok 6: HNOJENIE HVIEZDOU ANISE

Badián nie je ťažké jedlo, v skutočnosti ho stačí hnojiť iba raz. Hnojivo tejto rastliny by sa malo aplikovať na jar pomocou kompostu alebo starého hnoja. Postriekajte pôdu okolo rastliny hnojivom a môžete rastlinu dokonale vypestovať

Krok 7: HVIEZDY ANISE PREREZÁVANIE

Vaša taška musí byť orezaná a orezaná, aby udržala tvar stromu. Toto urobí vašu rastlinu krovinatejšou. Pretože veľkosť je navrhovaná, ale nie je požadovaná, nie je potrebná špeciálna veľkosť. Ale strihanie mŕtvych, slabých a chorých konárov je najlepší spôsob, ako zastrihnúť badián.

Krok 8: HVIEZDNE ALEBO CHOROBY ANISE

Ako sme už spomenuli v úvode tohto článku, badián je mimoriadne odolná rastlina. Preto neexistujú žiadne choroby a škodcovia, ktorí by ju mohli infikovať. V skutočnosti sa tento strom môže chrániť sám. Má opätovne zasadené vlastnosti a antibakteriálne zlúčeniny, ktoré ho chránia pred škodcami a chorobami.

Deviaty krok: VÝBER HVIEZDNEHO ANISE

Ak chcete zbierať badián, musíte byť trpezliví. Tento strom môže trvať až šesť rokov, kým dostatočne zrelý na to, aby priniesol ovocie, ak bude vypestovaný zo semena. Plody by ste mali zbierať, keď ešte nie sú zrelé. Potom ich umiestnite na slnečné miesto a nechajte zaschnúť na slnku. Keď nadobudnú červenohnedú farbu, vyberte semienka a uložte ovocie alebo ho uvarte.

Krok 10: TIPY NA RASTANIE HVIEZD

 • Nezamieňajte čínsky badián s japonským badiánom. Druhá z nich je vysoko toxická rastlina. Má však podobný tvar a pripomína čínsky badián.
 • Badián je najlepšie korenie na dochutenie mäsa a kari.
 • Použite k jedlám z bravčového a kačacieho mäsa pre nezabudnuteľnú chuť.
 • Nahrádza cukor a je oveľa zdravší ako cukor.

Toto sú najlepšie kroky na pestovanie rastliny badián. Pestovanie tejto rastliny môže trvať niekoľko rokov, ale určite sa oplatí čakať. Jeho jedinečnú chuť a liečivé účinky nenájdete v žiadnom inom strome. Ak však chcete pestovať rýchlo rastúce bylinky, môžete vyskúšať pestovanie svetlicového, feniklového a betelového listu. Rastú rýchlo a sú mimoriadne zdravé a chutné, aby okorenili vašu kuchyňu.

Užite si pestovanie badiánu a ak máte akýkoľvek problém, neváhajte nás kontaktovať.

NA ČO POUŽIJEME HVIEZDU ANISE?

Veľmi pekné na pohľad, ale čo s tým urobíte?
Zvyšuje to, ako väčšina z nás cíti hviezdnu anízu. A preto sa väčšinou posiela do stojatých vodných tokov americkej korenistej banky.

Väčšina ľudí si neuvedomuje, že hviezdicový aníz je v skutočnosti príjemne silné korenie, ktoré dokáže s vašou kuchyňou, najmä s mäsom, zázraky.

Najskôr však základné veci. Badián je ovocie - áno, ovocie - čínskeho stromu v južnej Číne (kde sa dodnes väčšina z neho vyrába).

Po sušení vyzerá toto ovocie ako 1 palec, hrdzavo sfarbené hviezdy, zvyčajne so šiestimi až ôsmimi bodkami. Na každom mieste je malé lesklé semienko.

Chuť, ktorá je v samotných semenách a v oboch, je veľmi sladká a sladkého drievka, podobne ako aníz (hoci nesúvisí s rastlinami).

V Číne, ktorá ho používa už celé storočia, sú prášok s piatimi koreninami (vrátane klinčekov, škorice, anízu a sečuánskeho korenia) kľúčovou zložkou badiánu.

Napriek svojej sladkosti sa tradícia hviezdicového anízu tradične používa v kulinárskych receptoch, najmä k mäsu. Často sa pridáva vcelku do polievok, dusených pokrmov a vývarov, čím dodáva sladko-sladko-sladko-chilli príchuť.

Badyán možno použiť v celku alebo mletý. Po dokončení sa zvyčajne pridáva do tekutín na pomalé šitie alebo na drevené uhlie. Pred podávaním sa zvyčajne z misky vyberie.

Pozemná hviezda Anis je všestrannejšia. Malo by to byť kombinované s väčšou silou a starostlivosťou. A rovnako ako všetky celé koreniny, musí sa mleť tesne pred použitím.

Najlepším spôsobom, ako to vyskúšať, je spomaliť pečené hovädzie mäso. Začnite prívarkovým základom, potom pridajte cibuľu, sójovú omáčku a celý badián. Ak chcete, pridajte sečuánske korenie.

Je však nevyhnutný pre cibuľu a sójovú omáčku. Kombinácia aromatických látok s ľadom Star Ice prirodzene prispieva k zosilneniu chuti mäsa, rovnako ako MSG. Je to neuveriteľné.

Čo iné s tým môžete robiť? Pohrajte sa s jeho mäkkou stránkou.
Mám niekoľko tipov na jeho použitie, vrátane základného receptu na drvenie badiánu s cukrom a škoricou. Anise je jednoduchý spôsob, ako vyskúšať (pre deti) (je to chuť, ktorej sa niektorí ľudia spočiatku bránia, ale v tomto ohľade mi verte).

Pridajte badiánový cukor so škoricou
Začiatok až do konca: 5 minút
Robí pohár
3-palcové škoricové tyčinky, pár kusov
½ badiánu
2 lyžice cukru
Štipka je soľ
Všetky ingrediencie kombinujte v elektrickom mlynčeku na korenie alebo mixéri. Drvte asi 1 až 2 minúty, kým sa nezredukuje jemný prášok. Používajte podľa obrázka nižšie.

Strúhanku potrieme maslom, potom posypeme badiánom a škoricovým cukrom. Toustujte bublinkovo ​​pod vývarom alebo v hriankovacej rúre, kým mierne nezhnedne.

Rýchla 1 šálka Všetko rýchlo premiešajte pomocou ovsenej tyčinky a zmäkčeného masla. Túto zmes pred pečením natrieme na čučoriedkové muffiny.

Použite 1 lyžicu zmesi namiesto 1 lyžice cukru vo svojom obľúbenom recepte na palacinky alebo vafle.

Na osladenie jabĺk používajte bežné náhrady cukru. Alebo namiesto toho použite do jablkovej kľuky cukor.

A Maslo rozpustíme vo veľkej nelepivej mierke. V strede a dole nakrájajte banán. Na panvicu pridajte čajovú lyžičku cukru, potom pridajte banány a duste ich z oboch strán niekoľko minút do svetlohneda. Jedzte kúsky banánov samotné alebo ich použite ako ozdobu na zmrzlinu alebo palacinky. Uistite sa, že ste tekutinu v panvici použili ako palacinku alebo zmrzlinový sirup.

Roztopte si svoj obľúbený recept na mäsové guľky (alebo ho použite mrazený) v troche masla. Premiestnite fašírky do pekáča a udržujte ich v rúre na 200 stupňov F. Zatiaľ nečistú škoricu vráťte späť na oheň. Pridajte viac masla, nakrájanú cibuľu a trochu sójovej omáčky. Varte, kým cibuľa nie je hladká, potom pridajte 1 polievkovú lyžicu cukrovej zmesi a trochu bieleho vína, aby ste panvicu zmenšili. Mäso podávajte na vrchu s omáčkou na panvici.

UPOZORNENIA

Pri pestovaní badiánu si ho nepomýľte s japonským badiánom (Illicium anisatum) alebo „Shikimi“, čo je jedovatá rastlina pochádzajúca z Japonska. Jeho semená alebo plody vyzerajú trochu ako plody badiánu a sú len o niečo menšie a pripomínajú kardamón, ktorý má zaoblenejší tvar a malý háčik.

* Tento článok je venovaný Illicium verum (pravý badián), nemýľte si ho s Pimpinellaanisum (aníz), Illicium anisatum (japonský badián), jedovatou rastlinou alebo Illicium parviflorum (močiarny badián).


Florida Anise: Nedostatočne používaný pôvodný ker

Červené kvety pokryjú aníz na Floride na jar. Foto Mike Fagan.

Florida Anise: Nedostatočne používaný pôvodný ker

(Tento článok sa pôvodne objavil v Tallahassee demokrat 14. júna 2019)

Keď sadíme svoju krajinu, pozeráme sa často na to, čo zasadili naši susedia a priatelia. To nie je zlá cesta, pretože môžeme vidieť rastliny, ktoré sa nám páčia. To nás však často obmedzuje na rastliny, ktoré tradične vidíme - azalky, kamélie, ligustrum, loropetalum a zimostráz. Prečo sa nerozvetviť a pouvažovať o niektorých menej bežných vždyzelených kríkoch, ktoré dodajú vašej krajine rozmanitosť a vyniknú od ostatných?

Anýz z Floridy dobre zapadá do iných kríkov, najmä v lesných prostrediach. Foto Mike Fagan.

Aníz na Floride (Illicium floridanum) je dobrá voľba. Tento nedostatočne využívaný vždyzelený ker je pôvodom z pásu severozápadnej Floridy a tiahne sa pozdĺž pobrežnej nížiny smerom k Louisiane. Ako domorodec je dobre prispôsobený našej oblasti a málokedy má problémy s chorobami alebo škodcami. Nielen to, je to veľmi atraktívny ker, ktorý na jar ponúka malé červené kvety.

Anýz z Floridy má najlepšie výsledky v tieni a na slnečných lúčoch. Vo voľnej prírode nájdete túto rastlinu pozdĺž tienistých roklín, takže je tolerantná k vlhkým podmienkam. V hlbokom tieni bude mať otvorenejšiu formu. Funguje to obzvlášť dobre v záhrade lesného typu.

Husté lístie, tmavozelené listy a maximálna výška 12 až 15 stôp robia z tohto anízu skvelú voľbu pre neformálny živý plot. Takže ak máte v zadnej časti vášho domu zalesnenú oblasť a potrebujete ďalšie skríning, toto je vaša rastlina. Funguje dobre aj v zmiešanej hranici s inými kríkmi, ako sú napríklad kamélie a azalky.

Nový jarný rast anízu na Floride má jasne zelené listy. Listy po jari nadobudnú tmavšiu zelenú farbu. Foto Mike Fagan.

Ak rozdrvíte listy anízu na Floride, všimnete si vôňu sladkého drievka. Uvedomte si, že to nie je druh, ktorý nám dáva jedlý kulinársky aníz. Nepoužívajte aníz z Floridy ako korenie - je toxický. Pretože lístie je jedovaté, aníz z Floridy je odolný voči kŕmnemu hmyzu a jeleňom. To je skutočný bonus pre tých, ktorí majú problémy s prehliadaním jeleňov.

Ak máte záujem o ďalšie odrody anízu pre severnú Floridu, zvážte nasledujúce skutočnosti. Sú k dispozícii v miestnych záhradných centrách.

Ocala Anise (Illicium parviflorum). To je pôvodom zo strednej Floridy. Jeho vzpriamená pyramídová forma dorastie do výšky 10 stôp s šírkou osem stôp. Je veľmi univerzálny, pretože toleruje mokré alebo suché podmienky, darí sa mu na slnku alebo v tieni, aj keď v tieni má otvorenejšiu formu. Videl som, že sa často používa v komerčných krajinách, ale v domácej krajine funguje dobre ako obrazovka. Zasadil som živý plot na slnečnom mieste, ktoré často zaplavuje, a bolo to v poriadku.

„Florida Sunshine“ (Illicium parviflorum). Jedná sa o kultivar vyvinutý z anízu Ocala a získava si na popularite. Ak je umiestnená v tieni, má ohromujúce žlté až žltozelené lístie. Táto rastlina rozžiari tmavý kút každej tiene záhrade. Na plnom slnku má tendenciu bieliť a stáva sa veľmi bledožltou, takmer bielou. Jeho vzpriamený pyramídový tvar by mal dorásť do výšky šesť až osem stôp a šírenie štyri až šesť stôp. Tento stojí za vyskúšanie.

„BananAppeal“ (Illicium parviflorum PIIIP-I). Toto je ďalší kultivar z anízu Ocala. Bolo predstavené v roku 2016 a je podobné ako ‘Florida Sunshine’. ‘BananAppeal’ je nižší pestovateľ, asi tri až štyri stopy vysoký a široký. Stonky mladých výhonkov sú oranžovočervené, pekne kontrastujú s brilantne žltými listami.

„Orion Anise“ (Illicium hybrid „NC1H2“). Jedná sa o nový aníz, ktorý má kompaktný rastový zvyk a na jar biele kvety v tvare hviezdy. Mal by dorásť do výšky troch stôp s rozpätím štyroch stôp. Rovnako ako ostatné anízy toleruje vlhké až priemerné pôdy a najlepšie je čiastočne na slnku až do úplného tieňa. Tento som neskúšal, ale znie to zaujímavo. Zasaďte to a povedzte mi, ako to funguje.


Prázdninový recept na anízu

Existuje veľa skvelých receptov, ktoré používajú aníz. Jedným z obľúbených je tento jednoduchý sviatočný cookie, upravený so súhlasom vydavateľa od Best Loved Recipes of the American People od Idy Bailey Allen (Doubleday, 1982, 8,95 dolárov).

Preosejte spolu 2 šálky múky, 3/4 čajovej lyžičky mletého anízu a 1 šálku cukru. [POZNÁMKA EDITORA: Podľa vkusu môžete nahradiť datlom alebo turbinádovým sladidlom.] Nakrájajte na 3/4 šálky studeného masla, až kým nebude zmes šupinatá. V samostatnej miske rozšľahajte spolu 1 vajce a 1 lyžicu mlieka a potom ich pridajte do múčnej zmesi. Cesto vytvarujte do malých guľôčok (priemer 1/2 palca), položte ich 2 palce od seba na nemastený plech cookie a každú guľu vyrovnajte na hrúbku 1/16 palca. Pečte ich 6 až 8 minút pri 400 stupňoch Fahrenheita - kým okraje nie sú mierne zhnednuté - ale neprepečte ich!


Obsah

 • 1 Etymológia a nomenklatúra
 • 2 Popis
 • 3 Použite
  • 3.1 Kulinárske použitie
  • 3.2 Prekurzor drogy
 • 4 Toxicita
 • 5 Štandardizácia jej produktov a služieb
  • 5.1 Identifikácia
  • 5.2 Diferenciácia od iných druhov
  • 5.3 Špecifikácie
 • 6 Odkazy

Illicium pochádza z lat illicio čo znamená „nalákať“ alebo „zviesť“. [3]

Verum znamená „pravý“ alebo „pravý“. [3]

Názov „badian“ sa zdá byť odvodený z francúzštiny badiane, zo zjavne popisného čínskeho názvu, 八角, pchin-jin: bājiǎo, lit. „osem rohov“. Avšak derivácia z perzského بادیان bādiyān, „fenikel“ existuje, pričom Oxfordský anglický slovník naznačuje, že jeho pôvod pred tým nie je známy. [4]

Listy sú aromatické, jednoduché a kopijovité, opakvejčkovito eliptické alebo eliptické, veľkosť 5–15 cm × 2–5 cm, kožovité až husto kožovité. [5] Listy sú 5–15 cm × 1,5–5 cm, vrchol akútny, spodná strana pubertálna. [5] Kvety sú jednotlivé, obojpohlavné, ružové až tmavo červené, podpazušné alebo subterminálne. [5] Okvetie má laloky 7 - 12, usporiadané špirálovito vyrezávané tyčinky číslo 11 - 20, usporiadané špirálovito, s krátkymi, hrubými vláknami, obyčajne 8 voľných, usporiadaných do jedného krúžku. Veľkosť stopky kvetu je 1,5–4 cm, počet plátkov sa pohybuje od siedmich do dvanástich a sú široko eliptické až široko vajcovité, veľkosť peľníc 1–1,5 mm, peľové zrná trisynkolpát. [5] [6]

Plodom je tobolka podobná folikulovitá, hviezdicovito tvarovaná, červenohnedá, pozostávajúca zo šiestich až ôsmich folikulov usporiadaných do vienka. [5] Každý folikul je člnkovitý, 1–2 cm dlhý, drsný a tuhý, farba červeno-hnedá, s 1 semenom, ktoré je po dozretí otvorené pozdĺž ventrálneho okraja. [5] plodolisté dlhé 10 mm, v tvare člna, sú tvrdé a zvrásnené, obsahujú jedno semeno. Semená sú hnedé, stlačené vajcovité, hladké, lesklé a krehké s približnou veľkosťou 8–9 mm × 6 mm. [5] [6]

Rozdiely s podobnými taxónmi: Illicium anisatum mal menšie plody, ktoré nevytvárajú pravidelnú hviezdu kvôli potratom niektorých plodolistov. Ovocné folikuly tiež nie sú v strede opuchnuté a majú špicatejší vrchol. Tiež zvyčajne mal viac ako 8 folikulov a ovocie má slabšiu vôňu. Semená v Illicium anisatum sú ploché alebo takmer sférické. [5] [6]

Kulinárske použitie Upraviť

Badián obsahuje anetol, rovnakú zlúčeninu, ktorá dodáva nepríbuznému anízu jeho chuť. V poslednej dobe sa badián začal na Západe používať ako lacnejšia náhrada anízu pri pečení, ako aj pri výrobe likérov, najvýraznejšie pri výrobe likéru Galliano. [7] Badián zvyšuje chuť mäsa. [8]

Používa sa ako korenie pri príprave biryani a masala chai po celom indickom subkontinente. Je široko používaný v čínskej kuchyni av malajskej a indonézskej kuchyni. Je široko pestovaný na komerčné použitie v Číne, Indii a vo väčšine ostatných krajín v Ázii. Badián je zložkou tradičného päťkorenového prášku čínskej kuchyne. Je tiež hlavnou ingredienciou pri výrobe phở, vietnamská rezancová polievka.

Používa sa tiež vo francúzskom recepte na varené víno, tzv vin chaud (horúce víno). If allowed to steep in coffee, it deepens and enriches the flavor. The pods can be used in this manner multiple times by the pot-full or cup, as the ease of extraction of the taste components increases with the permeation of hot water.

Drug precursor Edit

Star anise is the major source of the chemical compound shikimic acid, a primary precursor in the pharmaceutical synthesis of the antiinfluenza drug oseltamivir (Tamiflu). [9] [10] [11] An industrial method for the production of shikimic acid using fermentation of E. coli bacteria was discovered in 2005, [12] [13] and applied in the 2009 swine flu pandemic to address Tamiflu shortages, also causing price increases for star anise as a raw material of shikimic acid. [14] As of 2018, fermentation of E. coli was the manufacturing process of choice to produce shikimic acid for synthesis of Tamiflu. [9] [10] Study shows Star Anise can be used as anti quorum sensing and anti-biofilm agent in food matrix. [15]

Japanese star anise (Illicium anisatum), a similar tree, is highly toxic and inedible in Japan, it has instead been burned as incense. Cases of illness, including "serious neurological effects, such as seizures", reported after using star anise tea, may be a result of deliberate economically motivated adulteration with this species. Japanese star anise contains the neurotoxin anisatin, [16] which also causes severe inflammation of the kidneys (nephritis), urinary tract, and digestive organs when ingested. [17]

Swamp star anise Illicium parviflorum is a similar tree found in the Southern United States, and due to its toxicity, it should not be used for folk remedies or as a cooking ingredient. [18]

Identification Edit

Differentiation from other species Edit

Joshi a kol. have used fluorescent microscopy and gas chromatography [20] to distinguish the species, while Lederer a kol. employed thin layer chromatography with HPLC-MS/MS. [21]


Pozri si video: Řízkování okrasných dřevin


Predchádzajúci Článok

Pestovanie mangoldu a špargle na ich letnej chate

Nasledujúci Článok

Návrh francúzskej bylinkovej záhrady: Rastliny francúzskej byliny do záhrady