Strawberry Darselect: milovaný mnohými záhradníkmi po francúzsky


U nás sú rozšírené jahodové odrody zahraničného výberu. To neznamená, že všetky sú oveľa lepšie ako domáce, ale sú také hodné, že niet pochýb o vhodnosti ich pestovania v našich posteliach. Jednou z najobľúbenejších odrôd je francúzsky Darselect.

Opis jahôd Darselect a ich charakteristík

Jahoda Darselect je pomerne mladá: vo Francúzsku sa objavila na konci minulého storočia a bola vyšľachtená na základe populárnych európskych odrôd Parker a Elsante. Toto je stredne skorá odroda, ktorá nie je opravená a celkom plodná. Patrí k počtu plodín krátkych denných hodín: ovocné puky sa tvoria na samom konci leta a začiatkom jesene, keď deň klesá.

Kry tejto jahody sú veľké, majú silný koreňový systém a veľké tmavozelené listy. Počet fúzov je mierny. Stopky sú rovné, vysoké. Kvety sú obyčajné. Bohužiaľ, často spadajú pod spätný mráz a sú väčšinou poškodené. Odroda sa vyznačuje veľmi miernym intervalom od začiatku kvitnutia do dozretia prvých bobúľ, čo nie je dlhšie ako mesiac.

Napriek sile stopiek je potrebná podstielka pre bobule.

Bobule sú v tvare srdca so zaoblenou vrchnou časťou. Nie sú najväčšie medzi modernými odrodami, ale jednotlivé vzorky môžu dosiahnuť hmotnosť 50 g a veľkosť zápalkovej škatule. Hlavná časť bobúľ váži od 20 do 30 g. Farba - od sýtej oranžovej po tehlovočervenú, s výrazným leskom. Buničina je hustá, mierne svetlejšej farby ako povrch bobúľ. Chuť je považovaná za vyváženú, dezertnú, sladkokyslú, pripomínajúcu, podobne ako aróma, lesné jahody. Väčšina degustátorov hodnotí bobule Darselect najvyššie hodnotenie.

Výnos odrody je o niečo vyšší ako priemer: z jedného kríka sa zberá až 800 g bobúľ, v najlepšom prípade asi kilogram. Prvé bobule sa v strede pruhu sfarbia do červena v prvej polovici júna, plodnosť vydrží asi mesiac. Bobule sú „suché“: počas zberu a skladovania nestrácajú šťavu. Dobre znášajú prepravu.

Odroda má dobrú tepelnú odolnosť a miernu mrazuvzdornosť. Odolnosť proti väčšine chorôb je nadpriemerná. Kríky sa držia na jednom mieste najviac štyri roky, potom sa výsadba obnoví.

Video: charakteristické pre jahodový Darselect

Bobuľový vzhľad

Jahody Darselect nepatria medzi odrody s ideálnym tvarom bobúľ. Môže sa líšiť v kríkoch aj v priebehu času. Tento tvar sa často nazýva srdcový, hovorí sa o tupo-kužeľovitých, ale veľké množstvo bobúľ rastie v podobe rôznych lastúrnikov. Tvar bobúľ na konci plodenia je obzvlášť nepredvídateľný. Farba je tiež nekonzistentná: takmer nikdy nie je tmavá, ale je tiež ťažké ju nazvať iba červenou, niektoré bobule sú skôr oranžové. Semien je veľa, sú malé, svetlo žlté, zapadnuté.

Je ťažké povedať niečo definitívne o tvare bobúľ.

Výhody a nevýhody, vlastnosti a rozdiely od iných odrôd

Výraznou črtou odrody je krátky časový interval medzi kvitnutím a dozretím. V polovici mája sa objavujú prvé kvety, prvé bobule možno ochutnávať začiatkom leta a v polovici júna sa už zberajú s mohutnosťou a hlavne. Odroda je záhradníkmi veľmi obľúbená, pretože má veľa výhod, napríklad:

 • veľkoplodé;
 • vynikajúca chuť dezertu;
 • výrazná jahodová aróma s tónmi ananásu a marhúľ;
 • dobrá tepelná odolnosť;
 • ľahká reprodukcia;
 • dobrá produktivita;
 • prepraviteľnosť plodiny.

Medzi negatívne aspekty odrody patria:

 • sekanie bobúľ do konca plodenia;
 • vysoká potreba napájania;
 • nedostatočná mrazuvzdornosť;
 • skoré kvitnutie, často mrznúce.

V porovnaní s jedným z jej „rodičov“, referenčnou odrodou Elsante, produkujú jahody Darselect väčšie bobule, ale ich celkový počet je menší. Táto jahodová odroda sa považuje za jednu z najchutnejších, aj keď zďaleka nie najspoľahlivejších. Rovnako ako iné francúzske odrody je určený hlavne do teplých oblastí. Už v strednom pruhu, a ešte viac na severe, je pestovanie tejto jahody náročné, sú tam vhodnejšie rôzne domáce odrody a „Američania“: Marshal, Kent a ďalší.

Elsante má menšie bobule, ale celkový výnos je takmer rovnaký.

Aplikácia bobúľ

Jahody Darselect majú všestranné použitie, ale kvôli svojej vynikajúcej dezertnej chuti majú tendenciu využívať hlavnú časť úrody čerstvé. Je dobre skladovaný a prepravovaný, čo pomáha pri riešení tohto problému. Ale nadbytočnú úrodu treba ešte spracovať. Z tejto jahody sa dajú robiť konzervy, džemy, kompóty a likéry. Rovnako ako mnoho druhov jahôd, dobre znáša aj mrazenie, takmer bez straty tvaru a zachovania svojej chute a arómy.

Dezertná chuť bobúľ sa dá preniesť do likéru

Rastúce vlastnosti

Pokiaľ ide o jahody Darselect, je ich schopnosť pestovať a plodiť v polotieni priaznivá pre väčšinu odrôd. Jeho výsadba na slnku samozrejme približuje dozrievanie plodiny o niekoľko dní, ale tento faktor veľmi neovplyvňuje jej množstvo a chuť bobúľ, aj keď je prirodzene obsah cukru v bobuliach vypestovaných na slnku o niečo vyšší. Inak sú požiadavky na umiestnenie a zloženie pôdy pre odrodu tradičné. Veľkosť kríkov ich núti vysádzať pomerne riedko: záhradník si môže sám zvoliť pohodlnú schému, na štvorcový meter by však nemalo byť umiestnených viac ako 4 - 5 rastlín.

Aby sa v druhom roku po výsadbe získala plná úroda, mnoho záhradníkov odstráni kvetné stopky, ktoré rastú počas prvej sezóny.

Táto odroda sa nemôže pochváliť mrazuvzdornosťou, ale je vhodná na pestovanie v skleníkoch, ktoré často využívajú obyvatelia severných oblastí. Napriek tomu najchutnejšie bobule rastú pod holým nebom. Snažia sa túto jahodu chrániť pred pôsobením silného vetra a nesádzajú ju do nížin.

Túto odrodu nemožno nazvať úplne nenápadnou. Darselect teda dobre odoláva extrémnym horúčavám, ale iba za podmienky bohatého zalievania. Niekedy musíte jahody polievať dvakrát, alebo dokonca trikrát týždenne. Zároveň je neprijateľné nadmerné podmáčanie. V horúcich oblastiach sa snažia usporiadať kvapkové zavlažovacie systémy. Horný obväz sa vykonáva podľa obvyklých schém - 3-4 krát za sezónu. Na jar sa dôraz kladie na dusík, tesne pred kvitnutím sa podávajú komplexné hnojivá, v období rastu bobúľ - draslík vo forme popola a na jeseň sa zavádza suchá organická hmota. V mnohých regiónoch uprednostňujú ponechanie záhonov s týmito jahodami pod čiernym filmom, inak sa používa mulčovanie slamou alebo suchou trávou.

Usporiadanie kvapkovej závlahy uľahčuje udržiavanie požadovanej vlhkosti

Maximálna teplota, ktorú táto odroda vydrží, je -20 oC. Preto sú kríky vo väčšine regiónov vážne pripravené na zimu. Krátko po zbere je väčšina listov odrezaná, čo umožňuje rast nového rastu. Krátko pred mrazom uvoľnia pôdu, posypú ju humusom, vykonajú zimnú zálievku a rastliny dobre zabalia. Používajú sa rôzne materiály: seno, ihličnaté vetvy, lutrasil alebo netkané textílie.

Recenzie jahodových odrôd Darselect

Jahody Darselect záhradníci veľmi milujú kvôli vynikajúcej chuti bobúľ. Z hľadiska poľnohospodárskej technológie ju nemožno označiť za najproblémovejšiu, jej pestovanie však neprináša nijaké zvláštne ťažkosti.


Opis jahodovej odrody Crown, jej vlastnosti

Strawberry Corona bola vyšľachtená v Holandsku v roku 1972. Na jeho získaní sa podieľali odrody Tamella a Induka. Keďže rastliny vydržia mrazivé zimy, táto jahoda sa úspešne udomácnila aj u nás, kam prišla v roku 1978.

V literatúre možno nájsť vzájomne sa vylučujúce informácie o jeho remontabilite. Celý bod je zjavne v podnebí konkrétneho regiónu a v správnom dodržiavaní technológie.

Odroda nemá nepretržité plodenie, prvá sa začína koncom júna a trvá dva až tri týždne. Pokiaľ to ale počasie umožňuje, môžete počas sezóny zbierať druhú aj tretiu plodinu. Ďalej je naznačená možnosť celoročného plodenia v skleníkových podmienkach alebo v mestskom byte.

Kríky tejto jahody sú stredne vysoké, so širokými listami normálnej farby. Fúzy dávajú pomerne málo, ale na chov môžu stačiť. Malé množstvo fúzov uľahčuje starostlivosť o plantáž. Stopky sú nadpriemerne vysoké, silné, vydržia bobule bez toho, aby padli na zem.

Bobule sú aj na mladých kríkoch a nepadajú na zem.

Bobule strednej a vyššej veľkosti, s hmotnosťou od 12 do 30 g, v tvare srdca, tmavo červené, lesklé. Veľké bobule sú však iba na samom začiatku, potom sa stávajú veľmi plytkými a pri zlej starostlivosti sa dostanú k veľmi malým, ktoré bude majiteľ príliš lenivý zbierať. Dužina je oranžovo-červená, sladká, vynikajúcej dezertnej chuti, s veľmi miernou kyslosťou a veľa šťavy. Vôňa je výrazná, jahodová. Bobule sú pevne prilepené k stopkám, niekedy až do takej miery, že sa nedajú bez poškodenia odtrhnúť. Je to kvôli vynikajúcej chuti bobúľ, aby odroda nestratila svoju popularitu, pretože pre väčšinu ostatných ukazovateľov mala dlho veľmi vážnych konkurentov.

Odroda v čase svojho vzniku sa vyznačovala pomerne vysokým výnosom: z jedného kríka za sezónu sa dá zbierať až kilogram bobúľ. V priemyselných podmienkach sa úroda odhaduje na 140 c / ha, v súčasnosti sa však odroda nepestuje vo veľkom, je rozšírená iba na osobných pozemkoch. V súčasnosti sa tieto výnosy nepovažujú za vynikajúce.

Jahody odolávajú mrazom až do -20 ° C, sú stredne odolné proti plesňovým chorobám, môže byť ovplyvnená sivou hnilobou a bielymi škvrnami.

Odroda je nenáročná na zloženie pôdy, ale nie je odolná voči odtieňom, dobre rodí iba na otvorených plochách. Odolnosť proti suchu je priemerná, zle znáša premokrenie. To si vyžaduje usporiadanie kvapkových zavlažovacích systémov, ktoré sú dobré pri riešení problémov s vlhkosťou pôdy.

Keďže jahody Korona sú veľmi šťavnaté a jemné, neznášajú dobre prepravu. Preto, ak sa na predaj pestuje odroda, potom sa úroda predáva iba v konkrétnej oblasti. Čas použiteľnosti čerstvých bobúľ je veľmi krátky: do dvoch dní po zbere stratia svoju prezentáciu a čoskoro sa stanú nepoužiteľnými. Preto sa odroda používa hlavne na domáce účely. Bobule neznášajú mrazenie a premenia sa na zemiakovú kašu.


Pôvod a úradná registrácia

Produkt „Darselect“ bol vyšľachtený chovateľmi výskumného centra Planasa pre vývoj nových odrôd ovocných a bobuľových plodín (Le Barp, Francúzsko) v roku 1998 krížením uznávaných vodcov „Elsanta“ a „Parker“. Odroda je prispôsobená kontinentálnemu podnebiu, preto je vhodná na pestovanie na otvorenom teréne v strednom pásme a južných oblastiach Ruska, prakticky na celom území Ukrajiny a Bieloruska. Produktívne v skleníkoch a skleníkoch, vhodné na pestovanie v maloobjemových nádobách (závesné kvetináče alebo balkónové boxy). Odroda tiež vykazuje vynikajúce výsledky na substráte a hydropónii.

Najvyššiu mieru úrody, ktorú „Darselect“ poskytuje, keď pestujete v skleníkoch a skleníkoch

Odroda nezískala oficiálny zápis do štátneho registra Ruskej federácie, ale prestížne zahraničné škôlky sadeníc jahôd (Flevoplant, Planasa, Van den Elzen, Henselmans atď.), Ako aj poľnohospodárske firmy v Rusku a ďalších postsovietskych krajinách, ktoré realizovať sadivový materiál dovážanej alebo vlastnej produkcie.

Fotografie zo stránok výrobcov sadivového materiálu odrody

Vlastnosti a odrodové vlastnosti

Alba nepatrí k remontantným formám - za sezónu sa dá nazbierať iba jedna zberová vlna.

Zahradníci si všimnú charakteristickú odrodovú vlastnosť Alby - hustý a energický ker. Táto kombinácia výrazne uľahčuje zber. Nie je ťažké oddeliť bobule Alby od stopky, miesto oddelenia je vždy suché, nerozpadajúce sa.

Tolerancia sucha

Charakteristickým znakom odrody je pomerne dobrá znášanlivosť s krátkym suchom. Ale malé množstvo vlhkosti v pôde ovplyvňuje kvalitu bobúľ. Stratia svoju pružnosť, stanú sa menej šťavnatými. V suchom období musíte plodinu viac polievať.

Mrazuvzdornosť

Ďalšou pozitívnou vlastnosťou jahôd Alba je schopnosť odolávať silným mrazom. Pod krytom, s priemernou výškou snehovej pokrývky, odroda odoláva mrazom až do mínus 30 stupňov.

Včasná zrelosť a produktivita

Odroda sa klasifikuje ako skoré dozrievanie. Bobule sú jednou z prvých, ktoré sa objavia na pultoch obchodov. Na úrodu majú veľký vplyv poveternostné faktory, ako aj starostlivosť o jahody počas vegetačného obdobia.

V južných oblastiach Ruskej federácie sa zber začína od 17. do 31. mája. Ak sa Alba pestovala v skleníku, zber zrelých bobúľ sa vykonáva o mesiac skôr. Podľa pôvodného opisu odrody je jej úrodový potenciál 1,2 kg na krík, avšak v praktických podmienkach je možné z jednej rastliny získať 700 g bobúľ.

Odolnosť voči chorobám

Chovateľom z Talianska sa podarilo získať odrodu vykazujúcu vynikajúcu odolnosť voči:

 • čierna koreňová hniloba
 • múčnatka
 • hnedá škvrna.

Alba má slabý odpor proti:

 • biela hniloba
 • antraknóza.

Prepraviteľnosť a oblasť použitia

Odroda Alba je univerzálne, chutné a zdravé čerstvé a spracované výrobky. Na zimné obdobie ženy v domácnosti zberajú z tejto jahody:

 • marshmallow
 • zaváranina
 • kompót
 • džús
 • zaváranina
 • mrazené bobule.

Výhody a nevýhody odrody

Neexistujú žiadne odrody, ktoré by mali výhody pri absencii nevýhod. Všetci majú pozitívne a negatívne vlastnosti. Medzi výhody a nevýhody jahodovej Alby patria nasledujúce


Vlastnosti výsadby a starostlivosti

Ázijská odroda bola pôvodne vytvorená na pestovanie v priemyselných skleníkoch. Ale jahody preukázali vysoké adaptačné schopnosti a úspešne sa pestujú v ruských záhradách.

Pristátie

Miesto pre jahody by malo byť vybrané rovnomerne alebo s miernym sklonom (do 5 °), dobre osvetlené po celý deň. V nížine bude koreň blokovať, okrem toho sa tam hromadí studený vzduch. Na návrší odroda trpí nedostatkom vlhkosti.

Najlepšou pôdou je úrodná hlina s voľnou štruktúrou, veľkým množstvom organických látok a mierne kyslou alebo neutrálnou reakciou. Ázijská odroda dobre rastie v skleníkoch na umelých podkladoch.

Záhon pre jahody je pripravený vopred, vyberú sa kamene a korene buriny. Na kopanie sa používajú organické látky, hnojivá a vápno na kyslých pôdach.

 • jar v chladných regiónoch a v strednom pruhu
 • začiatkom jesene na juhu.

Kríky sú umiestnené v riadkoch:

 1. Vo vzdialenosti 90 cm sa vykopávajú pásy na šírku bajonetu lopaty.
 2. Sadenice jahôd sú umiestnené v strede.

Táto metóda uľahčuje výsadbu a údržbu a odporúča sa pre väčšinu priemyselných odrôd.

Pri výsadbe jahôd je dôležité, aby srdce mierne stúpalo nad úroveň pôdy:

 • ak ho pochováte, rastlina zomrie
 • vypuklé miesto rastu v zime pravdepodobne zamrzne, v lete bude Bush trpieť nedostatkom vlhkosti.

Rozmnožovanie

Sadenice jahôd Ázia sa získavajú z fúzov alebo rohov. Posledné z nich sú dobre oddelené od materského kríka a zakoreňujú sa. Odroda tvorí málo plazivých výhonkov, najlepšie sadenice dávajú prvé rozety umiestnené blízko spodnej časti kríka.

Jahody sa odporúča rozdeliť na začiatku vegetačného obdobia pred vyčnievaním stopiek alebo po plodení. V chladných regiónoch je lepšie to urobiť koncom leta, na juhu - na jeseň, keď teplo ustúpi, ale pred prvým mrazom je dostatok času na úspešné zakorenenie.

Fúzy sú oddelené od materského lúhu a na konci sezóny sú znova zasadené. Na malých plochách je vhodné zakoreniť v malých šálkach so spodným otvorom, vyhĺbených do zeme vedľa materského kríka.

Základy starostlivosti

Starostlivosť o Áziu sa líši od ostatných odrôd jahôd, okrem vysokých nárokov na kŕmenie. To je typické pre všetky kultivary pôvodne určené na priemyselné pestovanie.

Hnojivá sa aplikujú najmenej 4-krát za sezónu:

 1. Dusík po topení snehu, na začiatku vegetačného obdobia.
 2. Pri rozširovaní stopiek - minerálny komplex.
 3. 20 - 21 dní po zbere kompletným hnojivom obsahujúcim zásadité a stopové prvky. V tomto období kladie Ázia púčiky, ktoré zabezpečujú úrodu jahôd pre nasledujúcu sezónu.
 4. Na konci leta alebo na jeseň je potrebný draslík a fosfor. Pomôžu vegetatívnym orgánom dozrieť, je lepšie prežiť zimu a na jar - rásť rýchlejšie.

Ako jesenné hnojivo vykazovali dobré výsledky monofosforečnan draselný a pekacid.

Jahody sú polievané počas celej sezóny hojne a pravidelne. Ázia potrebuje predovšetkým veľa vody od chvíle, keď sa otvoria prvé púčiky, až do začiatku tvorby plodov. Počas dozrievania plodiny a za chladného počasia sa zavlažovanie obmedzuje. Vyžaduje sa jesenné nabíjanie vlhkosti.

Pôda sa udržiava čistá - burina sa odburiňuje, uličky sa uvoľnia. Na skrátenie práce sa odporúča jahodové záhony pokryť slamou alebo čiernym netkaným materiálom.

Ak fúzy nie sú určené na rozmnožovanie odrody, mali by sa odstrániť. Najlepšie je urobiť to čo najskôr - plazivé výhonky odčerpávajú veľa živín.

Strawberry Asia je vynikajúca priemyselná stredne skorá odroda, ktorá sa úspešne pestuje pod filmovým obalom, v zeleninových záhradách a v bežných skleníkoch. Je chutný, plodný, nenáročný na starostlivosť, ľahko sa množí, dobre skladuje, prepravuje sa na veľké vzdialenosti s minimálnymi stratami.


Podľa záhradkárov môže aj začínajúci záhradník pestovať alexandrínske jahody. Odroda navyše poskytuje dobrú úrodu. Mnohí navyše používajú tieto kríky na zdobenie kvetinových záhonov, záhradných chodníkov a balkónových minizáhrad. Prečítajte si recenzie skutočných záhradníkov uvedené nižšie a môžete pochopiť vlastnosti tejto odrody.

Anna Aleksandrovna, Irkutská oblasť

Polina Anatolyevna, Región Belgorod

Irina Alekseevna, Lipecká oblasť

Nikita Antonovič, oblasť Nižný Novgorod

Ekaterina Sergeevna, Moskovská oblasť

ZOVetlana Tarasovna, Leningradská oblasť

Elena Viktorovna, Moskovská oblasť

Tatyana Ivanovna, oblasť Sverdlovsk


Pozri si video: How To Transplant Strawberry Seedlings? Mistakes to Avoid. Whimsy Crafter


Predchádzajúci Článok

Pestovanie mangoldu a špargle na ich letnej chate

Nasledujúci Článok

Návrh francúzskej bylinkovej záhrady: Rastliny francúzskej byliny do záhrady