Dizygotheca alebo Aralia - Apiaceae - Ako sa starať a pestovať rastliny DizygothecaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

AKO RASTIŤ A STARAŤ SA O NAŠE RASTLINY

DIZYGOTHECA

taktiež známy ako

ARÁLIA

Tam Dizygotheca je to nádherná rastlina, ktorá sa vo všetkých domoch vyskytuje veľmi dobre a je cenená pre eleganciu svojich listov.

BOTANICKÁ KLASIFIKÁCIA

Kráľovstvo

:

Rastliny

Clado

: Krytosemenné rastliny

Clado

: Eudicotyledons

Clado

: Asteris

objednať

:

Apiales

Rodina

:

Apiaceae

(bývalý

Araliaceae

Milý

:

Dizygotheca

Druhy

: pozri odsek „Hlavné druhy“

VŠEOBECNÉ CHARAKTERISTIKY

Žáner Dizygotheca zahŕňa rastliny známejšie pod starým názvomAralia. Sú to veľmi rozšírené a dobre známe rastliny, ktoré sú oceňované pre svoje mimoriadne elegantné držanie tela vďaka tenkým a členitým listom.

The Dizygotheca sú to kríkovité, vždyzelené pôvodné rastliny trópov, s tenkými a vzpriamenými stonkami, na konci ktorých sú utvorené jemné palamtové listy tvorené tenkými klenutými a zubatými letákmi veľmi tmavozelenej farby.

HLAVNÉ DRUHY

Žáner Dizygotheca zahŕňa asi 17 druhov. Pripomíname najznámejšie a najrozšírenejšie.

VEĽMI ELEGANTNÁ DIZYGOTHECA (alebo VEĽMI ELEGANTNÁ HERALIA)

TamDizygotheca veľmi elegantná pochádza z Nových Hebrid a v pôvodnom prostredí je to skutočný ker vysoký až 5 m a ďalej.

Má typické listy rodu, dlaňovité, tvorené 7-10 letákmi so zubatými okrajmi. Keď sú mladí, majú červenkastú farbu, ktorá postupne rastie s tmavozelenou farbou.

DIZYGOTHECA VEITCHII (alebo ARALIA VEITCHII)

Tam Dizygotheca veitchiije to druh pôvodom z Novej Kaledónie a úplne podobný D. elegantissima. Rozdiel je v tom, že listy sú trochu širšie a ozubené okraje listov sú viac zaoblené a zvlnené.

Aj v tomto prípade majú listy, keď sú mladé, hnedozelenú farbu s centrálnou žilkou inklinujúcou do ružova, ale postupne tieto farby s vekom miznú, až kým sa nestanú tmavozelenými.

KULTÚRNA TECHNIKA

Rastliny nie sú veľmi ľahké na pestovanie, pretože sú mimoriadne náročné na svetlo a teplotu.

Pretože sú to rastliny tropického pôvodu, vyžadujú po celý rok stále teploty okolo 24 - 27 ° C (nesmú klesnúť pod 18 ° C) s vysokou úrovňou vlhkosti prostredia. Okrem tohoDizygotheca Vyžadujú veľa svetla, ale nie priame slnko.

Sú to pomaly rastúce rastliny.

Zalievanie

Tam Dizygotheca treba ju polievať často, aby bola pôda neustále vlhká.

Je vhodné zahmlievať zeleň, najmä v najteplejších obdobiach, aby ste udržali vlhké prostredie okolo rastliny a umiestnili ju na štrkovú podložku, kde bude vždy prúd vody, ktorá odparovaním zaručí vlhké prostredie a zabezpečí, že voda z tanierika nie je v kontakte so dnom hrnca.

Voda v spreji musí mať izbovú teplotu, ale studenú.

TYP PÔDY - REPOTU

V Dizygotheca, vzhľadom na to, že ide o pomaly rastúce rastliny, sa opätovné sadenie vykonáva spravidla každé dva roky na začiatku jari a až keď je kvetináč príliš malý na to, aby pojal korene.

Používa sa pôda na báze rašeliny, do ktorej sa pridáva hrubý piesok, aby sa podporil odtok závlahovej vody.

Vždy odporúčame použiť terakotové kvetináče, pretože sú pórovité a umožňujú Zemi dýchať. Na uľahčenie odtoku závlahovej vody položte na dno hrnca kúsky kameniny, pretože stagnácia vody nie je tolerovaná.

HNOJENIE

Od jari a počas celého leta je vhodné prihnojovať každé dva týždne. Používa sa tekuté hnojivo zriedené v zavlažovacej vode znížením dávok na polovicu v porovnaní s tým, čo je uvedené v balení ako,Dizygotheca pretože sú to pomaly rastúce rastliny, došlo by iba k nadmernému hromadeniu minerálnych solí v pôde, čo by pre túto rastlinu mohlo vytvárať škodlivé prostredie.

Odporúča sa používať hnojivo, ktoré obsahuje makroelementy ako dusík (N), fosfor (P) a draslík (K) a mikroelementy ako železo (Fe), mangán (Mn), meď (Cu), zinok (Zn) , bór (B), molybdén (Mo), všetko dôležité pre správny a vyvážený rast rastliny.

Pozastavte hnojenie počas ostatných období roka.

KVETINOVÁ

V byteDizygotheca nekvitnú.

PREREZÁVANIE

ĽAralia to sa nedá orezať. Listy, ktoré postupne vysychajú, sú eliminované, aby sa zabránilo ich prenosu na parazitárne choroby.

Vždy odporúčam dôkladne vyčistiť a vydezinfikovať (najlepšie nad plameňom) nástroj, ktorý používate na rezanie, aby nedošlo k infikovaniu tkanív.

NÁSOBENIE

Násobenie Dizygotheca Uskutočňuje sa semenami alebo odrezkami. Pri výbere použitej techniky je potrebné mať na pamäti, že množenie semenami má tú nevýhodu, že pri prevzatí genetickej variability nie je isté, že rastliny budú rovnaké ako rastliny. materské rastliny. Preto, ak chcete získať veľmi špecifickú rastlinu alebo si nie ste istí kvalitou semena, je dobré urobiť premnoženie odrezkami.

MULTIPLIKÁCIA PRE TALEA

Na jar sa dajú urobiť vrcholové odrezky dlhé asi 10 cm. Odrezky musia byť nevyhnutne vrcholové, pretože musia mať vegetatívny vrchol spolu so 4 až 5 listami.

Odporúča sa rezať žiletkou alebo ostrým nožom, aby ste zabránili rozstrapkaniu látok. Dbajte na to, aby použitá čepeľ bola čistá a dezinfikovaná (najlepšie plameňom), aby nedošlo k infikovaniu látok.

Podstavec odrezku je na uľahčenie zakorenenia ošetrený rizogénnym práškom. Takto ošetrené odrezky sú zasadené do zmesi rašeliny a piesku v rovnakých častiach na polovičnú dĺžku. Potom sú umiestnené do prostredia s teplotou okolo 21 ° C, v tieni a vo vlhkom prostredí.

Potom, čo odrezky zakorenia a začnú sa objavovať nové výhonky, sa transplantujú do malého kvetináča (nie viac ako 7 cm) pomocou pôdy určenej pre dospelé rastliny a takto sa ošetria. Až po dosiahnutí dostatočnej veľkosti ich možno vysadiť definitívne, v skupinách, aby bola huňato vyzerajúca rastlina oveľa príjemnejšia pre oči.

MULTIPLIKÁCIA SEMENY sa koná skoro na jar. Semená sa usadia v kompóte zloženom z 2 častí rašeliny a jedného z hrubého piesku a rovnomerne ich rozdelia. Pretože sú semená malé, zľahka ich zakopte pomocou plochého kusa dreva pod zem.

Aby sa zabránilo akýmkoľvek útokom húb, bolo by vhodné podať spolu so zavlažovacou vodou aj širokospektrálny fungicíd v dávkach uvedených v balení.

Podnos so semenami sa uchováva v tieni pri teplote okolo 24 - 27 ° C a neustále vlhký pomocou rozprašovača na rovnomerné navlhčenie pôdy až do okamihu klíčenia. Zo skla, ktoré zaručí stálu teplotu a zabráni pôda príliš rýchlo vysychá. Každý deň odstráňte plast (alebo sklenenú dosku), aby ste kontrolovali vlhkosť pôdy a eliminovali kondenzáciu, ktorá sa z plastu vytvorila. semená vyklíčili, plastová fólia sa odstránila a keďže rastú sadenice, zvyšuje sa svetlo (nikdy nie priame slnko).

Medzi všetkými narodenými rastlinami sa určite nájdu také, ktoré budú menej energické ako ostatné, ktoré je potrebné vylúčiť, aby sa zaručilo viac miesta pre tie robustnejšie. V každom prípade buďte veľmi opatrní, aby ste nepokazili žiadnu časť rastliny. Preto je lepšie si pomôcť vidličkou, ktorú vložíte pod zem, aby ste vzali celú rastlinu a vložili ju do nového kvetináča. V tom okamihu, akonáhle sa transplantujú do posledného kvetináča, zachádzajte s nimi ako s dospelými rastlinami.

PARAZITY A CHOROBY

Listy príliš ovisnuté

Tento príznak v Dizygotheca pripisuje sa to zlej kultivačnej technike: buď je rastlina umiestnená v príliš chladnom prostredí, alebo je podaná príliš veľa alebo málo vody.
Opravné prostriedky: podľa údajov uvedených v tomto liste Dizygotheca urobte rozbor toho, ako ste doteraz zvýšili svoju dizygotéku a podľa toho sa prispôsobte.

Hnedé škvrny na spodnej strane listov

U týchto rastlín je útok hnedého košenila pomerne častý. Overenie, či sa jedná o týchto parazitov, je veľmi jednoduché: vezmite si lupu a pozorujte ich, porovnajte ich s fotografiou na boku, sú charakteristické, nemôžete sa pokaziť. Ak sa ich pokúsite poškriabať nechtom, ľahko sa odlepia.

Opravné prostriedky: môžete sa ich pokúsiť odstrániť vatovým tampónom namočeným v alkohole alebo ak je rastlina veľká a črepníková, môžete ju umyť vodou a neutrálnym mydlom a veľmi opatrne trieť špongiou, aby ste odstránili parazity; potom rastlinu veľmi dobre opláchnite, aby ste odstránili mydlo. Ak je rastlina veľká, môžete použiť konkrétne pesticídy dostupné od dobrého škôlkara.

ZVEDAVOSŤ “

Názov Dizygotheca pochádza z gréčtiny dis „Dvakrát“ a zygos «zväz "etheke "rakva »vďaka tomu, že peľnice kvetov majú dvojnásobný počet lóží.


Video: Polyscias pinnata Aralia Balfour Variegated Care. A Plant A Week


Predchádzajúci Článok

Lel - rozprávková marhuľa pre letného obyvateľa

Nasledujúci Článok

Krížovka ovocie z paliem