ŽenšeňWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čo je toto

Ženšen je trváca bylina s mäsitým koreňom, pôvodom z Číny a patriaca do čeľade Araliaceae. Rozšírený je aj v Kórei a Mandžusku, kde rastie v zalesnených lesoch. Zahŕňa asi 50 rôznych druhov rozšírených tiež v Rusku a Severnej Amerike. Latinský botanický názov ženšenu je Panax alebo Panax ginseng, ktorý je odvodený od „pan“, čo znamená „všetko“, a „sekera“, čo znamená „liek“, čo je rastlina, ktorá lieči všetko, od ktorej sa tiež odvíja termín všeliek pre všetkých. zlo. Názov ženšen je naproti tomu odvodený od čínskeho renshenu, čo znamená „rastlina človeka“. Ženšen má pomerne nízku stonku, veľké a mäsité korene a červené bobule. Je to rastlina, ktorá rastie veľmi pomaly a musí sa presádzať každé tri roky. Plný rast nastáva po siedmich rokoch. Po zbere koreň prechádza rôznymi úpravami, ktoré umožňujú jeho konzerváciu. Môže sa tiež sušiť. Ženšen je rastlina všeobecne známa pre svoje nekonečné liečivé cnosti, obsiahnuté priamo v koreni. Je definovaná ako zázračná rastlina, ktorá sa môže pochváliť tisícročným využitím. Aj lovci koží sa vybrali do ázijských lesov, aby sa ich pokúsili zhromaždiť, a to aj za cenu riskovania života. Pre tých, ktorí majú v úmysle konzumovať koreň ženšenu je vhodné nakrájať ho na plátky. Je to podobné ako s petržlenovou vňaťou, ale je oveľa väčšie a mäsité. Ďalšia odroda ženšenu má, naopak, menšie a veľmi rozvetvené korene, je to sibírsky ženšen, známy ako eleuterokok (Eleuterococcus senticosus). Ostatné odrody sú Panax schinseng alebo čínsky ženšen, Panax pseudo-ženšen vyskytujúci sa v Nepále a na východe Imalaie, Panac notoginseng pestovaný aj v Číne, Panax japonicus, vietnamensis a nakoniec andský ženšen. V bylinnom lekárstve sa najviac používa druh Panax ginseng.


Nehnuteľnosť

Alla koreň ženšenu pripisujú sa zázračné cnosti, ktoré ešte nie sú všetky definitívne dokázané a sú predmetom štúdia, avšak v každom prípade ich uznávajú a dosvedčujú výskumy a štúdie na zvieratách. Okrem toho ešte nie je úplne stanovené, či povedomie o zázračných vlastnostiach ženšenu môže pri užívaní tejto rastliny podporiť placebo efekt, a preto sa môžeme spoliehať iba na súčasné poznatky. Ženšen je považovaný za protiúnavovú a protistresovú rastlinu par excellence, druh rastliny schopný stimulovať nervový, imunitný a hormonálny systém, aby sa vrátil do stavu pohody a vonkajšej a vnútornej rovnováhy. Jeho vlastnosti sú spôsobené prítomnosťou triterpénových saponínov, ginsenosidov, ktoré sa považujú za hlavnú aktívnu zložku koreňa rastliny. Ďalšími účinnými a rovnako užitočnými látkami obsiahnutými v ženšene sú vitamíny, aminokyseliny, kyselina listová, fytoestrogény, éterické oleje a minerály, vrátane mangánu, ktorý sa považuje za veľmi silný antiasténikum. Ženšen sa považuje za adaptačný prostriedok, to znamená za látku schopnú zvýšiť schopnosť prispôsobiť sa vonkajším negatívnym stimulom, ktoré môžu vytvárať stres. Štúdie na zvieratách preukázali, že jeho účinné látky pôsobia na hypotalamus, hypofýzu a nadobličky a stimulujú endokrinný systém k zvýšeniu sekrécie kortizolu alebo stresového hormónu, čo zvyšuje odolnosť proti únave a stresu. Účinné látky ženšenu sú tiež užitočné na posilnenie imunitného systému v prípade oslabenia spôsobeného chorobami. Tiež sa zdá, že majú afrodiziakálne a erekciu stimulujúce účinky. Zlepšujú činnosť krvného obehu v mozgu, ktorý prijíma viac kyslíka, s výhodami pre schopnosť sústrediť sa a pamäť. Ženšen by mal tiež hypoglykemické účinky a účinky na zníženie hladiny cholesterolu.


Používa sa

Ženšen sa predáva prostredníctvom potravinových doplnkov, ktoré obsahujú jeho účinné látky. V rôznych predajných kanáloch nájdete fľaše na pitie, kapsuly, tablety, prášky, suchý koreň, tekutý koncentrát a čistý extrakt. Sušený koreň možno jednoducho žuť alebo použiť na výrobu infúzií. Odporúčaná dávka je 0,5 až dva gramy denne. Koreňový extrakt obsiahnutý v rôznych komerčných prípravkoch poskytuje ideálnu dávku 200 mg denne. Dávkovanie kapsúl alebo tabliet obsahujúcich koreňový koncentrát je jedno alebo dve denne, mimo hlavných jedál, najlepšie ráno a popoludní. Ideálna dávka tekutého extraktu zo ženšenu je jedna injekčná liekovka denne, čistá alebo zriedená s vodou. Ideálna dávka extraktu v nealkoholických kvapkách je 10, 15 kvapiek v troche vody dvakrát alebo trikrát denne. Ženšen vďaka svojmu pozoruhodnému energetickému účinku môže spôsobovať vedľajšie účinky, ako je nespavosť a hyperaktivita, preto by sa nemal užívať s inými stimulačnými liekmi alebo s konštantami, ako je teín a kofeín. Tiež sa neodporúča používať počas tehotenstva, dojčenia a detí.


Ženšen: Náklady na výrobky

Náklady na výrobky zo ženšenu závisia nielen od spôsobu nákupu, ale aj od výrobcu. V skutočnosti môžu medzi jednou značkou dôjsť k významným cenovým rozdielom. Balenie 50 kapsúl ženšenu stojí okolo 23 eur, zatiaľ čo balenie 45 môže stáť 14 eur. Cena práškového koreňa používaného na výrobu bylinkových čajov je dostupnejšia. 100 gramové vrecko koreňového prášku stojí okolo 10 eur. 10 ml injekčná liekovka s extraktom zo ženšenu stojí okolo 19 eur. Výťažok zo ženšenu v nealkoholických kvapkách, vo fľaškách po 30 ml, stojí takmer 24 eur.


Video: Sakuran Zensen - TAXI MAN 錯乱前戦 タクシーマンのMVです


Komentáre:

 1. Bobbie

  myslím, že sa mýliš. Môžem to dokázať. Napíšte mi do PM, dohodneme sa.

 2. Fytch

  Straight on target

 3. Daniel

  Druhá časť nie je veľmi...

 4. Devan

  very comfortably! advise

 5. Jem

  Only mountains can be steeper than mountains - why show off?

 6. Reod

  It is remarkable, rather amusing message

 7. Derik

  veľmi cenný nápadNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety