Pravidlá pre výsadbu záhradných brusníc na danom miesteWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Brusnica obyčajná je dnes v našich záhradách vzácnym hosťom. Ľudia pre toto bobule radšej idú do lesa. Ale je veľmi ľahké ho zasadiť na svoje stránky. Táto rastlina je nenáročná a dokonale znáša mrazy. Poznať a dodržiavať pravidlá výsadby, aj začínajúci záhradník bude schopný pestovať brusnice.

Brusnica v záhrade

Brusnica má prospešné vlastnosti, pestuje sa ako záhradná rastlina a jej schopnosť vyzerať atraktívne po celý rok umožňuje použitie malých kríkov ako dekorácie krajiny. Vďaka týmto vlastnostiam možno malé rastliny s červenými bobuľami nazvať všestrannými.

Vďaka úsiliu chovateľov sa objavilo viac ako 20 odrôd brusnice obyčajnej s vynikajúcim výkonom.

Lesklé lístie a živé brusnice rozžiaria vašu záhradu

Môžete jednoducho zasadiť kríky ako obrubník alebo vytvoriť ohromujúci živý koberec. Ukážte svoju predstavivosť, najmä preto, že rastlina je veľmi náročná na poľnohospodársku technológiu. Aj keď stále existujú určité pravidlá, bez ktorých nebudú pokusy o pestovanie brusníc na webe korunované úspechom.

Ako nezávisle pripraviť pôdu na výsadbu

Správne zloženie pôdy je kľúčom k úspešnému pestovaniu záhradných brusníc. Pre rastlinu nie je plodnosť substrátu taká dôležitá ako jej kyslosť. Pestovateľ bobúľ neznáša ťažké hliny, ale dáva prednosť voľnej ľahkej hlinitej, piesočnato-hlinitej a rašelinovej pôde. Piesočnatá pôda sa považuje za ideálnu.

Ak je pôda mierne kyslá alebo neutrálna, bude sa musieť pravidelne okysľovať pridaním práškovej síry v množstve 10 - 15 g / m2... Môžete použiť okyslenú vodu - 100 g kyseliny citrónovej zriediť v 3 litroch tekutiny alebo zmiešať 20 ml jablčného octu s 1 litrom vody. Na zavlažovanie 1 m2 musíte použiť 10 litrov roztoku.

Pôdu môžete okysliť vodou a kyselinou citrónovou

Nie v každej oblasti nájdete pôdu vhodnú pre brusnice. Existuje však cesta von - pripraviť si pôdnu zmes sami. Môže existovať niekoľko zložiek, ale hlavnou zložkou prítomnou v rôznych zmesiach je rašelina s vysokým obsahom rašeliny, ktorej pH je 3-4.

Rašelina s vysokým obsahom rašeliny je hlavnou zložkou pôdy pre brusnice

Najjednoduchšia kompozícia na výsadbu záhradných brusníc sa pripravuje z nasledujúcich zložiek:

 • rašelina s vysokým obsahom rašeliny - 3 diely;
 • hrubý riečny piesok - 1 diel.

Môžete si pripraviť ďalšiu zmes, ktorá je rozmanitejšia zo sady ingrediencií:

 • rašelina s vysokým obsahom rašeliny - 2 diely;
 • hrubý riečny piesok - 1 diel;
 • piliny - 1 diel;
 • spadnuté ihly - 1 diel.

Výsadba čučoriedok

Proces výsadby zahŕňa niekoľko etáp, ktorých správna realizácia bude závisieť od toho, ako rýchlo sa rastlina zakorení.

Výber miesta a prípravné práce

Na pestovanie záhradných brusníc môžete zaujať akékoľvek miesto, hlavnou vecou je, že je rovnomerné, suché a dobre osvetlené (svetlý polotieň je stále povolený). Môžete vysadiť rastlinu pod stromy, do tieňa, ale potom sa zníži úroda a čučoriedky potešia iba elegantným zeleným lístím. Mali by sa vylúčiť prievanové oblasti, nemalo by však dôjsť ani k stagnácii vzduchu.

Na výsadbu čučoriedok záhradných vyberte osvetlené miesto bez prievanu.

Zaplavené nížiny alebo oblasti, kde podzemná voda steká 40–60 cm na povrch, nie sú vhodné na výsadbu. Prebytok vlhkosti v kombinácii s nedostatkom kyslíka povedie k smrti koreňového systému. V oblastiach s podmáčanou pôdou musíte pripraviť vysoké postele: najskôr položte drenáž (štrk alebo rozbitú tehlu) a na vrch ju naplňte pripravenou pôdnou zmesou.

Môžete použiť rezanú rašelinu. Obrysy postelí sú rozložené z rašelinových blokov a vnútro je pokryté zeminou.

Ak je pôda na mieste príliš vlhká, je potrebné pripraviť vysoké ryhy pre brusnice.

Oslobodte vybrané miesto od vegetácie a pripravte postele. Korene čučoriedok sa nachádzajú v hĺbke nie viac ako 10 cm, takže na bajonete lopaty vykopajte priehlbinu (asi 30 cm) alebo trochu hlbšie. Šírka - 1–1,5 m.

Vzdialenosť medzi rastlinami:

 • ak sú výsadby jednoradové, potom sa vzdialenosť medzi rastlinami udržiava asi 20 cm a v uličkách - 45 cm;
 • pásová výsadba, ktorá zahŕňa od 2 do 3 riadkov, navrhuje širšie rozstupy riadkov - až 60 cm, vzdialenosť medzi hrebeňmi pásov je 20–30 cm a kríky sa vysádzajú každých 15–20 cm od seba;
 • na vytvorenie živého koberca môžete kríky vysadiť v šachovnicovom vzore a dodržať medzi nimi vzdialenosť 30-40 cm.

Video: výsadba čučoriedok a čučoriedok

Čas nástupu

Kontajnerové rastliny sa vysádzajú na pripravené záhony počas celého vegetačného obdobia. Rýchlo sa zakorenia a ľahko sa zakorenia na novom mieste. Kríky čučoriedok premiestnite opatrne na záhon, aby ste nezničili hlinenú hrudku.

Sadenice s uzavretým koreňovým systémom je možné sadiť počas každého vegetačného obdobia

Jar považuje mnoho záhradkárov za najoptimálnejší čas na výsadbu. Rastlinu však musíte vysadiť pred začiatkom vegetačného obdobia - v apríli alebo začiatkom mája. Aj keď je možné sadiť aj na jeseň, v tomto období je lepšie použiť pestovaný a spevnený sadivový materiál.

Výsadba sadeníc brusníc

Na záhradnom záhone nie je ťažké vysadiť sadenice s otvoreným koreňovým systémom. Aby sa kríky dobre zakorenili, počas prepravy obaľte korene vlhkým machom sphagnum, inak koreňový systém vyschne. Ak nemôžete zakúpenú sadenicu ihneď vysadiť, držte ju až do výsadby na chladnom mieste pri teplote nie vyššej ako 50ZO.

Postup krok za krokom:

 1. V pripravenej pôde vykopajte malú jamku, o niečo väčšiu, ako je koreňový systém brusnice.
 2. Znížte puzdro do drážky, voľne rozložte korene.
 3. Prikryjeme substrátom.
 4. Bush hojne zalejte a mulčujte vrstvou 3-4 cm, ale snažte sa nezakrývať samotnú rastlinu. Mulčovanie pomôže vytvoriť priaznivý teplotný režim a udržať vlhkosť. Môžete použiť rašelinu, piliny, šupky z borovicových orechov, borovicovú kôru. Takýto materiál vyzerá dekoratívne a okysľuje pôdu.

Piesočné pôdy sú dokonale mulené rašelinovými a borovicovými pilinami. Pre rašelinovú pôdu je lepšie použiť jemný štrk alebo hrubý piesok.

Po výsadbe je potrebné brusnice mulčovať.

Kríky zasadené na jar musia byť chránené pred možnými spätnými mrazmi. Nad pristátiami je prístrešok vyrobený z netkaného materiálu pretiahnutého cez kovové oblúky. Zberá sa až po úplnom zakorenení (asi po 2 týždňoch).

Skúsení záhradníci neodporúčajú používať plastovú fóliu.

Aby sa čučoriedka mohla úspešne zakoreniť, môžete si nad ňou postaviť prístrešok.

Kvalitné čučoriedky sa najčastejšie predávajú s uzavretým koreňovým systémom. Takéto rastliny sú úplne prispôsobené a ľahko sa zakorenia. Počas výsadby sa opatrne vyberú z nádoby a potom sa postupuje tak, ako je popísané vyššie. Ak dôjde k výsadbe začiatkom leta, potom je potrebné rastliny chrániť pred prudkým slnkom. Za týmto účelom je nad posteľami inštalovaný tuhý drôtený rám a cez neho je natiahnutý priesvitný materiál. Po 2 týždňoch, keď je proces zakorenenia ukončený, sa prístrešok postupne odstráni, zvyknúc mladé rastliny na slnko.

Výsadba semien čučoriedok

Táto metóda bude skôr problémom. V období plodenia rastlina vyrastená zo semien vstupuje až v 4. - 5. roku. Ale vzhľadom na vysoké náklady na sadivový materiál a jeho nedostatok sa ťažkosti úplne ospravedlnia.

Semená vyťažené z plodov je možné vysievať koncom jesene priamo do záhrady, vždy však do vhodného substrátu. Počas zimného obdobia prechádzajú procesom prirodzenej stratifikácie a na jar vypučia.

Stratifikácia - udržiavanie semien na nízkej teplote, pretože bez predbežného ochladenia môže semeno hniť.

Ak ste nemali čas na jesennú výsadbu, potom sa stratifikácia vykonáva doma tak, že sa zhromaždený materiál umiestni na 4 mesiace do chladničky pri teplote 4oC. Celý tento čas by mali byť semená vo vlhkom piesku.

Semená brusníc musia byť pred jarnou výsadbou stratifikované.

Vlastnosti výsadby semien:

 1. Vytvrdené semená sa vysievajú do vlhkého rašelinovo-piesočnatého substrátu, ktorý sa naleje do plytkých nádob.
 2. Teplota klíčenia sa musí udržiavať do 20 ° CoZO.
 3. Semená klíčia na svetle, takže ich nemusíte posypávať zemou.
 4. Podklad musí byť udržiavaný vlhký.
 5. Sadenice sa objavia za 2-3 týždne.
 6. Vyrastené sadenice je možné v lete vysadiť na otvorenom teréne bez toho, aby ste počas procesu výsadby zničili zemitú kómu.

Ako zasadiť čučoriedky z lesa

Sadivový materiál je možné odoberať v lese. Za týmto účelom pomocou ostrého noža oddeľte niekoľko kríkov od hlavnej oddenky. Spolu s rastlinami uchopte pôdny substrát, v ktorom brusnica rastie. Po 2 týždňoch výsadby zakorenením zakryte kríky krycím materiálom a pod nimi mulčujte pôdu, aby nedošlo k preschnutiu.

Krík brusnice obyčajnej privezený z lesa si môžete zakoreniť v záhrade

Video: výsadba čučoriedok a čučoriedok privezených z lesa

Výsadba brusníc v moskovskom regióne

Mnoho druhov brusníc je vhodných na pestovanie v miernom kontinentálnom podnebí. Medzi nimi aj ruský rubín. Zo zahraničných odrôd sú populárne:

 • Sanna;
 • Coral;
 • Erntkrone;
 • Erntesegen;
 • Linné;
 • Sushi;
 • Ida;
 • Red Ammerland;
 • Amazon.

Za priaznivých podmienok sú rastliny schopné rýchlo rásť a remontantné odrody sa rodia dvakrát ročne.

Kríky brusníc sa stanú skutočným vrcholom v záhrade neďaleko Moskvy

Živý brusnicový koberec je nezabudnuteľný pohľad. Môžete však tiež obdivovať krásu rastliny na vašom webe. Výsadbou kríkov čučoriedok na záhrade vytvoríte nielen jedinečný kútik, ale získate aj úrodu užitočných bobúľ.

 • Tlač

Dobrý deň! Volám sa Irina. Žijem na úžasnom mieste - Kryme. Vychovávateľ podľa vzdelania. Veľmi milujem prírodu a zvieratá. Kvetinárstvo milujem už dlho, ale práve som začal ovládať záhradnú múdrosť. Moje heslo je žiť, učiť sa.

Ohodnoťte článok:

(2 hlasy, priemer: 5 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Pestovanie záhrady čučoriedok na osobnom pozemku v záhrade v krajine zo semien metód domáceho chovu

Je zvykom, že ľudia pridávajú nezabudnuteľné legendy o každej liečivej rastline. Nie bez krásnej legendy o čučoriedkach. Keď bol medzi vtákmi jeden, ktorý chcel dať ľuďom nesmrteľnosť, vzala do zobáka pár kvapiek zo zdroja života a odletela ich rozdať tým najlepším z ľudí. Počas letu bol vták nútený mlčať a vosa, ktorá považovala jej mlčanie za znak pýchy, ju uhryzla. Vták skríkol a postriekal vzácnu tekutinu. Kvapky však neboli márne: pokropili céder, smrek, borovicu a čučoriedku a dali im nehnuteľnosť, aby navždy zazelenali. Ľudia sa ale naučili využívať magické vlastnosti brusníc a dokonca ich začali pestovať na svojich pozemkoch, takže hrdinstvo vtáka bolo oprávnené.

Výsadba sadeníc umožňuje zber prvej, aj keď malej, úrody za pár rokov. Maximálny výnos sa vyskytuje pri 4 - 5 rokoch. Pri výsadbe semenami budete zbierať prvú úrodu až po 4 rokoch, bude však dosť veľká.

Výsadba semenami. Základné činnosti.

Optimálny algoritmus na výsadbu semien je nasledovný:

 1. Výsev semien sa vykonáva v druhej polovici apríla, ale 3 mesiace pred sejbou sa uchovávajú vo vlhkom piesku v chladničke alebo v studenom suteréne pri teplote t + 4 °. Tento proces sa nazýva stratifikácia.
 2. Výsev sa vykonáva v pripravenej pôde pozostávajúcej z troch častí rašeliny alebo drveného rašeliníka a jedného alebo dvoch dielov piesku s kyslosťou 3-4,5 pH. Teplota vzduchu by mala dosiahnuť +20 ° C. Ako dosiahnuť požadovaný index kyslosti, prečítajte si tu.
 3. Sadenice sa objavujú na 12. deň, niektoré výhonky sa objavia do mesiaca.
 4. Keď sa sadenice dostanú do stavu kríka so 4 až 5 listami, môžu byť vysadené v skleníku, kde zostanú až rok.
 5. Na zimu sú výsadby pokryté 5 - 7 cm vrstvou mulča + dvojvrstvovým vláknom spunbond cez drôtený rám.
 6. Na jar, po odstránení spanbondu, sa jednoročné rastliny vysadia na špeciálne pripravenú plantáž pre mladé zvieratá. Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť dostatočná na vývoj koreňového systému (najmenej 25 × 25 cm).
 7. Brusnice obyčajné sa presádzajú na trvalé miesto pobytu po dozretí kríka až na dva roky (30 × 30 a vzdialenosť medzi radmi je 60 cm).
 8. V „škole“ aj na stálom mieste pobytu sa pred výsadbou do pôdy, pozostávajúcej z rašeliny a piesku, aplikujú minerálne hnojivá v nasledujúcom zložení: síran amónny (7 g) a draslík (3 g) + superfosfát ( 6 g) na každý meter štvorcový ...

Výber odrody osiva

Ak chcete získať liečivé bobule, môžete použiť nielen ruské, ale aj zahraničné šľachtiteľské odrody, napríklad „Coral“, „Red Pearl“, „Erntkrone“, „Sussi“, „Ida“, „Mazovia“, „Red Ammerland“ a ďalšie.

Každá odroda rastlín sa líši od druhej v odtieňoch chuti ovocia, výťažku, prítomnosti imunity voči chorobám a škodcom. Napríklad bobule mrazuvzdornej odrody Erntkrone, vyšľachtené v Nemecku, majú bohatú chuť sladkosti a kyseliny v rovnakom pomere so sotva viditeľnou horkosťou, hmotnosť plodov (z kríka - ďalej dole) je 40-50 g, majú vysokú imunitu proti plesňovým chorobám, pri správnej starostlivosti dávajú ročne dve úrody. Výťažok je o niečo nižší ako u najobľúbenejšej holandskej odrody „Coral“, ale samotné bobule sú väčšie.

Nízko rastúce, ale s objemným koreňovým systémom, kríky odrody Sussi, chované Škandinávcami, dávajú 200-300 g, ale raz ročne. Odolnosť voči chorobám a škodcom je vysoká.

Opravená odroda „Ida“, tiež škandinávskeho pôvodu, s kompaktnejšími kríkmi ako „Sussi“, začína plne plodiť vo veku troch rokov a dáva až 140 g.

Vysoko výnosná odroda "Mazovia", ktorá sa vyrába v Poľsku, sa používa nielen ako zdroj liečivých bobúľ a listov, ale aj ako vynikajúca dekorácia pre akýkoľvek krajinný dizajn.

Najproduktívnejšie a dokonale prispôsobené odrody považujú znalci "Coral", "Rubin" a "Ammerland". Spájajú sa v nich najlepšie vlastnosti vyššie uvedených zástupcov.

Nie všetkým obyvateľom leta sa podarí vypestovať brusnice zo semien odporúčaných zahraničnými chovateľmi. Mnoho svedčí o tom, že ruské semená sú „lepšie prispôsobené“.

Pri domácom pestovaní brusníc zo semien sa berie do úvahy veľa faktorov. A skutočnosť, že semená v špecializovaných predajniach stoja veľa, prispieva k možnosti získať sadivový materiál zhromaždený na už existujúcich plantážach alebo v lese. Z tohto dôvodu sa vyberajú najzrelšie bobule, ktoré sa uchovávajú na mieste, kde teplota nepresahuje + 5 ° (ale tiež neklesne pod + 3 ° C). Potom sa semená oddelia od uschnutých bobúľ a sušia sa 2 - 3 dni pri teplote + 20 ° a potom sa vysadia do pôdy pripravenej podľa vyššie uvedenej technológie. Niektorí záhradníci pestujú stratifikované bobule bez oddelenia semien.

Je potrebné mať na pamäti, že účelovo vyšľachtené semená sú lepšie prispôsobené na život v podmienkach mimo lesa, preto by starostlivosť o rastliny získané zo samostatne zhromaždených semien mala byť opatrnejšia z hľadiska ochrany pred mrazom, burinou, škodcami a chorobami.

O tom, ako vykonávať tieto činnosti, si môžete prečítať tu:

O domácich sadeniciach brusnice

Ak sa sadenice čučoriedok pestujú doma na parapete, existujú pravidlá:

 1. Semená sa vysievajú bez pokrytia zeminou.
 2. Pristávacia skrinka by mala byť umiestnená na najľahšom parapete.
 3. Zalievanie podľa potreby zabezpečte, aby sa voda nehromadila v panvici, na ktorej spodok by mal byť položený odtok.
 4. Semená sa vysievajú vo vzdialenosti 20 cm od seba. Namiesto nádoby je možné použiť samostatné nádoby (hrnce).

Režim kŕmenia

Je potrebné sledovať nielen zalievanie (tvrdá voda sa neodporúča), ale tiež vedieť, ako kŕmiť sadenice čučoriedok vypestované zo semien. Na tento účel pôjdu minerálne hnojivá používané pre azalky a rododendrony. Na mulčovanie - piesok a drvený rašelina. Na udržanie kyslého prostredia 20. dňa od vzostupu plodín ich môžete kŕmiť nasledujúcim zložením: 3 g dusičnanu amónneho a granulovaného superfosfátu + síran draselný v objeme 10 g (na 1 m2).

Po výsadbe sadeníc do zeme a na začiatku ich kvitnutia sa kyselina boritá, síran draselný a mangán zmestia ako vrchný obväz. V budúcnosti by sa mala kyslosť udržiavať zavedením kompozície každé tri roky. Po dosiahnutí veku štyroch rastlín by sa koncentrácia zložiek mala mierne zvýšiť, vždy však pamätajte na to, že je lepšie brusnicu nekŕmiť, ako ju nadmerne kŕmiť.

Mulčovanie pomocou piesku, štrku, lesného odpadu, machu rašeliny, kôry sa najlepšie vykonáva, pretože vrstva na plantáži vysychá, pred zimou je to povinné. Ak uvidíte, že listy bobúľ sú malé, podobne ako plody, môžete na medzikŕmenie použiť Kemiru Universal, ale v najmenších dávkach.

Zaujímavosti

Záhradkári, ktorí si navzájom osvojujú skúsenosti s pestovaním brusníc pre sadenice, by mali vedieť, že asi 70% semien sa objaví, keď sa vysadia na otvorenom teréne, doma - 40 - 50% (bez stratifikácie). Miera prežitia odrezkov je 90%.

Semená sa môžu pestovať nielen doma alebo v skleníku, ale aj v nádobách inštalovaných medzi posteľami, ak sa neočakávajú jarné mrazy. Je potrebné sledovať vlhkosť pôdy (požadovaná vlhkosť pôdy je 50-60%). Vo Fínsku je vzdialenosť v rade medzi kríkmi 10-20 cm, a nie 30 cm, ako v Rusku. Vedci tvrdia, že plod čučoriedky môže rásť až 300 rokov. Švédski vedci určili obdobie plodenia v jednej oblasti na 20 rokov, po uplynutí tejto doby sa odporúča zmeniť miesto výsadby. Odborníci záhradníkom pripomínajú úžasné vlastnosti prerezávania, nie je však jasné, ako sa to deje s tristoročným kríkom v prírode.

Ak budete dodržiavať všetky pravidlá pre výsadbu sadeníc doma, proces pestovania brusníc sa dá urobiť oveľa ekonomickejším a dostupnejším.


Ako pestovať zimolez zo semien

Hlavný »Prímestská oblasť» Sadenica »Ako pestovať zimolez zo semienMedovka je záhradný ker. V strednom Rusku prináša najskôr ovocie: do polovice júna dáva zimolez záhradníkom chutné ovocie, ktoré chutí porovnateľne s jahodami.

Táto kultúra sa šíri odrezkami a semenami. Rezanie sa vykonáva podľa štandardnej schémy, ale množenie pomocou semien sa môže uskutočniť dvoma spôsobmi.

Rozmnožovanie zimolezu zelenými odrezkami

O nich trochu neskôr. Doba klíčenia semien je tri až štyri týždne. Je lepšie začať klíčiť semená pred začiatkom záhradníckej sezóny, pretože sadenice budú spočiatku veľmi malé a pred výsadbou na otvorenom teréne by sa mali pestovať v skleníkových podmienkach (v miestnostiach alebo v mini skleníku).

Ak sa vám však nepodarilo rozbehnúť vopred, nemali by ste zúfať ani vy - zimolez hneď dobre rastie na otvorenom poli.

Rozdiel s vrúbľovaním

Keď sa rozhodnete pestovať zimolez zo semena, musíte si dať pozor na niekoľko vecí.

 1. Až dve tretiny sadeníc vypestovaných zo semien bobúľ budú mať všetky výhody svojej rozmanitosti (napríklad odtieň chute alebo veľkosť bobúľ). Neexistuje však spôsob, ako ich okamžite odlíšiť od sadeníc, ktoré stratili odrodové vlastnosti. Niekedy sa bobule vďaka pestovaniu zo semien stávajú lepšími, niekedy horšími. Pokiaľ si chcete 100% zachovať všetky vlastnosti materskej rastliny, zvoľte vegetatívne metódy na rozmnožovanie zimolezu - odrezky alebo vrstvenie, a nie sejbu.
 2. Rastliny zo semien začnú rodiť za 4-5 rokov, zatiaľ čo zimolez vypestovaný z odrezkov vás rok po zakorenení poteší bobuľami.
 3. Výsev zimolezu je lacnejší ako nákup odrezkov. To si ale vyžaduje oveľa väčšiu pozornosť sadeníc, najmä v počiatočných štádiách, pred zakorenením.
 4. Výsev semien sa môže uskutočňovať kedykoľvek počas roka, pestovať zimolez a zasadiť ho do záhrady.
 5. Ak chcete získať semená, stačí z kríkov zobrať najväčšie a zrelé plody.

Na získanie semien sú vhodné iba tie najväčšie a zrelé bobule.

Rozmnožovanie semien bez sadeníc

Výsadba sa koná v júni. Budete potrebovať semená z dozretých bobúľ zimolezu. Plody by sa mali nechať hodinu na slnku. V tomto období sa pripravuje pozemok.

Semená zimolezu vo vreciach

Vyberte si slnečné miesto, kde nie je silné tieňovanie, a slnko svieti najmenej 6 hodín denne. Pred zasiatím zimolezu sú buriny v budúcom záhone zničené, aby nepoškodili mladé jemné klíčky.

Príprava miesta na výsadbu zimolezu

Ďalej musíte do záhradného záhonu pridať kompostovú zmes, vyrovnať zem a dobre ju zaliať.

Pre každú bobuľu potrebujete plytký otvor (do 2 cm), ktorý môžete urobiť prstom. Medzi otvormi nechajte aspoň 10 cm. Semená z ovocia vytlačte do navlhčených otvorov: na každý otvor jednu bobuľu. Na vrch posypte centimetrom zeme. Aby sa otvory nestratili, zvýraznite ich záhradnými ukazovateľmi (tyčinkami).

Sadíme semená do zeme

Hotové lôžko je uzavreté polyetylénom alebo krycím materiálom. Pozemok je otvorený na polievanie raz denne. Prvé zalievanie sa vykonáva pomocou rozprašovača.

Ak sa nechcete venovať „kusovej práci“, môžete bobule rozdrviť na pohár vody a cez posteľ natiahnuť plát tenkého toaletného papiera. Je potrebné ju zaliať vodou a semenami. Papier umožňuje, aby sa semená uchytili a boli okamžite viditeľné.

Výsev semien toaletným papierom

Záhradné lôžko s zimolezom je potrebné ohradiť doskami, aby sa pôda nerozrušovala. Je potrebné plytko uvoľniť zem a dávať pozor, aby sa semená neobjavili na povrchu.

Pri výsadbe semien zimolezu na záhrade dávajte pozor na počasie: sprchy môžu nahlodať pôdu a poškodiť výsadbu. Ak počasie nepraje, môžete nad zimolez zariadiť skleník. Ušetrí z extrémneho tepla a sucha. V suchom a horúcom počasí potrebujú sadenice zimolezu špeciálny zavlažovací režim.

Rám pokrytý igelitom ako dočasný skleník

Stojí za to čakať na výhonky najskôr o 2 týždne neskôr. Keď sa klíčky objavia, film sa odstráni a burina sa opatrne odstráni.

Počas celého teplého obdobia sa sadenice jednoducho zalejú a odburinia, čím sa ponechajú pred zimou. Pre chladné obdobie je zimolez izolovaný. Na jar sa vykonáva ďalšie kŕmenie sadeníc. V druhom roku je potrebné sadenice rozrezať, čo dáva ďalší rok zakoreneniu na jednotlivom mieste.

Druhý variant množenia semien zimolezu: prostredníctvom „semenáčikov“

Semená sa zbierajú v sezóne. Veľké bobule (dajú sa zbierať z kríkov alebo kúpiť na trhu) vädnú na slnku niekoľko dní.

Ďalej musia byť bobule „pustené“ do malej nádoby s vodou, pričom treba dbať na to, aby na nich nezostala dužina z bobúľ, inak zhnijú a nerastú. Vodu scedíme z nádoby a umývanie semien opakujeme, kým nie sú semená čisté. Ďalej je potrebné ich poriadne vysušiť a premiestniť na tmavé miesto, nezabudnite sa podpísať.

Ďalším spôsobom, ako uložiť semená zimolezu až do obdobia výsadby, je nádoba na jedlo v chladničke. Nalejte do nádoby suchý piesok a každé dva týždne ho mierne navlhčite z rozprašovača.

Výsev zimolezu sa vykonáva na jeseň alebo na jar. Každá bobuľa vyprodukuje 10 alebo viac sadeníc. Pred výsadbou sa nádoba prenesie z chladničky na svetlo.

Pre sadenice sa dobre hodí dlhá debna hlboká až 15 cm a široká až 30 cm Tajomstvo dobrého klíčenia je v špeciálnom substráte, cez ktorý sa ľahko vyliahnu malé klíčky zimolezu. Pozemok na sejbu je pripravený takto: humus + zem + piesok (v rovnakom množstve) + pol pohára popola. Základný náter je ľahký a po zaschnutí nepraská. Na dezinfekciu sa zem pečie 15 minút v rúre.

Dezinfekcia pôdy pre sadenice

Pred výsadbou je substrát dobre navlhčený, po ktorom je potrebné v ňom urobiť plytké drážky (hlboko na falange prsta). Snažíme sa dodržať maximálnu možnú vzdialenosť medzi brázdami.

Výsev brázd

Vysievajte semená do riadku, s krokom 2 - 3 cm a ľahko posypte zemou. Ihneď po zalievaní zabaľte škatuľu do fólie, aby boli semená teplé a vlhké. Dajte si pozor na obsah vlhkosti v podklade!

Ukážka výsevu osivovej brázdy

Keď sa objavia výhonky, film odstránime. Sadenice zimolezu majú rady dobre osvetlené miesta bez prievanu. Vyklíčený zimolez je nemožné zaplaviť, pretože korene jemných sadeníc môžu hniť, čo povedie k odumretiu rastlín.

Keď klíčky vyklíčia, musí sa film odstrániť.

Sadenice sa polievajú a prevzdušňujú, čím si ich postupne zvyknú na prírodné podmienky. Na jar sa na rastlinách vytvorí 3 - 5 pravých listov.

Ak box zimuje na záhrade, pre chladné obdobie musí byť skrytý v interiéri alebo zakopaný v plášti kolesa a zakryť ho zhora - takže mrazy nie sú pre kríky hrozné a box bude chránený pred hlodavcami. Na prístrešok sa hodí strešný papier, labky ihličnanov, špeciálny krycí materiál alebo len starý kabát z ovčej kože.

Sadenice zo semien - zber a výsadba na „svojom“ mieste

Na jar sú klíčky vypestované zo semien dokorán otvorené a širšie usadené. Ak sa kultivácia uskutočňuje vo vnútorných podmienkach, potom sa každá sadenica odloží do vlastného pohára. Pri zbere je dôležité koreň rastliny dobre rozložiť. Ak hovoríme o sadeniciach pestovaných v zemi, sú jednoducho preriedené a zanechávajú najsilnejšie výhonky.

Príklad zimolezu roztriedeného do samostatných nádob

Po prezimovaní 2 zím sa semenáčky oplatí znovu usadiť. Aby ste im uľahčili prvé roky života, musíte ich kŕmiť komplexnými vitamínovými a minerálnymi hnojivami. Bude tiež užitočné pridať popol pod koreň.

Trvalé miesto pre zimolez pestovaný na semenách, vyberte si na slnku, takže bobule budú sladšie. Ak chcete transplantovať, musíte vykopať široký otvor hlboko v dlani, pod koreň vložiť humus s popolom a minerálnymi hnojivami a vodu. Potom sa do otvoru vysadia sadenice s hrudkou zeme, ktoré mierne tlačia po okrajoch. Posypeme zemou.

Na všetkých výsadbách musí byť pôda chránená pred vysychaním. Hodia sa na to piliny, humus, smrekové vetvy.

Odporúčania pre výsadbu zimolezu

Tipy na pestovanie zimolezu

 1. Sadenice odporúčame do pôdy vysadiť na jeseň alebo na jar. Okrem toho v druhom prípade musíte byť včas pred nástupom miazgového toku a opuchom obličiek. Majte na pamäti, že ker rastie skôr ako iné kríky.
 2. Dajte pozor, aby korene zimolezu neboli odkryté: posypte ich mulčom.

Starostlivosť o zimolez na záhrade

Video - Ako pestovať zimolez zo semien

Nikolay Zhuravlev
Hlavný editor

Autor publikácie
16.05.2016


Ako pestovať cibuľu zo semien
Mandarínkový strom z kameňa doma
Mirabilis: výsadba a ošetrovanie vonku
Semená jahôd: pravidlá výsadby a starostlivosti
Pestovanie hrozna v strednom Rusku: základné pravidlá
Vavrínový strom

dakujem aspon nejake informacie o chove zo semien


Pozri si video: Neverovatno! Brusnica se gaje pod vodom


Komentáre:

 1. Taut

  Medzi nami hovoríme, že vám odporúčame vyskúšať, skontrolujte google.com

 2. Kegami

  I would like to talk with you on this topic.

 3. Drayce

  Myslím, že ste podviedli.

 4. Merlion

  It's a pity that I can't speak right now - I'm very busy. But I'll be free - I will definitely write what I think on this issue.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť o podlahové rastliny Arboricola

Nasledujúci Článok

Ako sa starať o izbovú rastlinu brečtanu