Mammillaria - Family Cactaceae - Ako liečiť, pestovať a nechať plakať mammillariaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

AKO RASTIŤ A STARAŤ SA O NAŠE RASTLINY

MAMMILLARIA

Tam Mammillaria, ktorého rod zahŕňa veľké množstvo druhov, pochádza z púštnych oblastí Ameriky a Mexika.

BOTANICKÁ KLASIFIKÁCIA

Kráľovstvo

:

Rastliny

Clado

: Krytosemenné rastliny

Clado

: Eudicotyledons

objednať

:

Caryophyllales

Rodina

:

Cactaceae

Milý

:

Mammillaria

Druhy

: pozri odsek „Hlavné druhy“

VŠEOBECNÉ CHARAKTERISTIKY

Žáner Mammillaria patrí rodina Cactaceae a zahŕňa mnoho druhov pochádzajúcich z Ameriky a Mexika. Najmä tento rod pochádza z púštnych oblastí natoľko, že je súčasťou tej veľkej skupiny rastlín, ktorá sa volá púštne rastliny, Preto sú prispôsobené na život v neprimeraných podmienkach: veľmi horúce slnko počas dňa a noci, ktoré je často chladné, ak nemrzne. Preto sú tiež prispôsobené na život v podmienkach, ktoré by spôsobili smrť akejkoľvek inej rastliny. To je možné vďaka štruktúre ich stoniek, ktoré sú schopné uchovávať vodu, ktorá sa nerozptyľuje vďaka ich listám transformovaným na tŕne.

MAMMILLARIA GEMINISPINA

Tam Mammillaria, rovnako ako všetky rody patriace do čeľade Cactaceae, sa tiež nazýva tučná rastlina pretože vyzerá bacuľato na oko alebo dužina kvôli ich veľkým a mäsitým stonkám. Najsprávnejšia dikcia je však šťavnatá rastlina ako hromadí lymfy, potom šťavu vo svojich tkanivách.

Osobitosť Cactaceae

je to, že sú to rastliny úplne zbavené konárov a kvety vyrastajú z „vankúša“ z vlasov (areola) priamo zo stonky.

Sú to skôr malé rastliny s a stonka guľovité alebo valcovité, pripomínajúce malé vankúše. Mnohé dorastajú do bazálnych výhonkov, ktoré vyrastajú do zhluku sadeníc.

Ich osobitosť, ktorá vám umožňuje odlíšiť ich od ostatných Cactaceae je to prítomnosť malých tuberkulózy ktoré ich úplne zakrývajú, usporiadané do špirály a nie do rebier, ako je to napríklad v žánri Echinopsis. Každý tubercle má aareola, ktoré nie sú ničím iným ako malými výbežkami usporiadanými do trsov, ktoré sa podobajú na hviezdu. Z areoly sa vyvinú tŕne, viac či menej robustné alebo hodvábne, ktoré nie sú nič iné ako listy.

Táto transformácia je prispôsobením prírody podmienkam, v ktorých žijú v ich prirodzenom prostredí, čo umožňuje obmedziť transpiráciu na minimum, a teda aj stratu zadržiavanej vody tak ťažko.

MAMMILLARIA BOCASANA

THE kvety objavujú sa v lete a sú usporiadané tak, aby vytvorili korunu na vrchu rastliny.

HLAVNÉ DRUHY

Žáner Mammillaria zahŕňa asi 170 druhov, z ktorých si pamätáme

MAMMILLARIA ALBICOMA

MAMMILLARIA MISTAX

MAMMILLARIA GRAHAMII

MAMMILLARIA BOSSFELDIANA

MAMMILLARIA LONGIFLORA

MAMMILLARIA ZEILMANNIANA

STLAČENÁ CIEVKA

MAMMILLARIA SPINOSISSIMA

KULTÚRNA TECHNIKA

Všeobecne sa verí, že sukulentom sa darí, aj keď sú zanedbávané. To vôbec nie je pravda, pretože ako všetky živé bytosti potrebujú pozornosť a starostlivosť. Môžu prežiť, ak ich zanedbáme, ale rozhodne sa nedožijú svojich najlepších schopností. Vzhľadom na to, že starostlivosť, ktorú vyžadujú, nie je až taká veľká, venujeme týmto neuveriteľným rastlinám niekoľko minút týždenne a oni sa im odvďačia úžasným rastom.

The Mammillaria sú to rastliny, ktoré vyžadujú veľa svetla vo všetkých ročných obdobiach s priamym vystavením slnku. Najlepšia je južná expozícia a severná expozícia, ktorej sa treba vyhnúť.

Ak je rastlina držaná na parapete za dvojitým zasklením, udržiavajte ju počas leta v svetlom tieni, pretože v takom prípade sú slnečné lúče príliš koncentrované.

Optimálne letné teploty na pestovanie sú medzi 15 - 24 ° C, zatiaľ čo jesenné a zimné teploty musia byť okolo 10-13 ° C, dávajte však pozor, aby neklesli pod 10 ° C. Ak teploty poklesnú okolo týchto hodnôt, nechajte rastlinu suchú.

Sú to rastliny, ktoré milujú vzduch, a preto im doprajte čerstvý vzduch, najmä v lete, umiestnením blízko otvoreného okna.

Zalievanie

Zalievanie Mammillaria musia sa vykonať, keď je povrch pôdy suchý. V priemere teda počas obdobia jar - leto raz týždenne a počas obdobia jeseň - zima raz mesačne, zjavne v závislosti od teploty.

Ak zimné teploty výrazne klesnú, nezabudnite rastlinu udržiavať v suchu.

Je potrebné opatrne zabrániť tomu, aby v podhrnci zostala stojatá voda, pretože stagnácia vody nie je nijako tolerovaná a mohla by viesť k hnilobe koreňov.

TYP PÔDY - REPOTU

Tam Mammillaria, rovnako ako všetky rastliny, je potrebné ju pravidelne presádzať. Veľmi často nevykonávame tento postup odradený tŕňmi, takže vždy odložíme „náročnú chvíľu“ s vážnym poškodením našej rastliny.

Všeobecne platí, že všetky kaktusy majú koreňový systém, ktorý sa veľmi rozširuje, najmä po povrchu, vďaka tomu, že korene vo svojom prirodzenom prostredí hľadajú malú vlhkosť a málo výživy, ktoré nájdu v okolitej pôde. Myslíme si, že v prírode môže mať púštny kaktus iba 15 cm korene, ktoré sa rozširujú na meter štvorcový!

Signál, ktorý vám dá rastlina, aby vám povedal, že kvetináč, ktorý ich hostí, je napriek dokonalému zalievaniu, hnojeniu a vystaveniu príliš malý, spomalenie rastu. Ak rastlinu zdvihnete z črepníka, uvidíte, že korene sú zhodné s pôdou a niektoré tiež trčia z odtokového otvoru. Preto je dobré každý rok, na jar, skontrolovať, či sú korene obmedzené a príliš preplnené.

Repotting je tiež vynikajúci čas na kontrolu stavu koreňov: ak spozorujete začiernené alebo sivasté korene (korene musia byť krémovo biele), musia sa vylúčiť. Potom vezmite niekoľko umytých a sterilizovaných nožníc (možno pri plameni) a pokračujte v strihu. Potom nastriekajte širokospektrálny fungicídny prášok na poranené rany a potom repotujte. V takom prípade však pred polievaním počkajte najmenej týždeň, aby sa rany zahojili.

Na presádzanie použite konkrétny kompost pre Cactaceae do ktorého pridáte hrubý piesok alebo perlit v pomere 2: 1 (2 diely kompostu na 1 diel piesku alebo perlitu).

Dajte pozor na to, aby ste do drenážneho otvoru umiestnili kúsky riadu, aby zemina alebo korene nebránili odtokovému otvoru, pretože stagnácia vody je pre túto rastlinu smrteľná.

Osobne vždy odporúčam používať terakotové kvetináče, a nie plastové, pretože umožňujú Zemi dýchať a ak je odtokový otvor usporiadaný tak, aby zabezpečoval dobrý odtok vody, povedal by som, že je dokonalý. Ďalej musia byť cievy širšie ako hlboké, pretože koreňový systém má tendenciu vyvíjať sa do šírky a nie do hĺbky.

Pri správnom presádzaní týchto tŕnistých rastlín postupujte nasledovne: dobre zalejte pôdu a nechajte vodu niekoľko hodín odtekať: táto operácia uľahčuje vyťaženie rastliny z kvetináča. Takže si oblečte pekné rukavice alebo si vezmite listy z novín, ktoré budete používať ako rukavice.

Hrncom otočte dnom hore poklepaním na dno a rastlinu jemne potiahnite. Ak rastlina odoláva, vpichnite do odtokového otvoru ceruzku a vytlačte ju.

Krátko predtým budete mať pripravený nový, väčší kvetináč, do ktorého v spodnej časti odtokovej jamy umiestnite kúsky kameniny a časť pôdy predtým naznačenej zmiešanú a pripravenú na použitie. Potom dookola upravte novú pôdu, pričom dbajte na to, aby zloženie a teda výška, do ktorej rastlinu umiestnite, bola rovnaká ako predchádzajúca. Nepochovávajte to viac-menej.

Prvé zalievanie po presadení urobte ponorením hrnca. Pamätajte, že ak ste prerezali korene, musíte počkať najmenej týždeň pred zalievaním, aby sa ranám poskytla doba na zahojenie.

HNOJENIE

Od jari a počas celého leta prihnojujte každé 3-4 týždne tekutým hnojivom, ktoré sa riedi závlahovou vodou.

Od jesene a počas celej zimy prestaňte hnojiť, pretože Mammillariaprechádza do vegetatívneho odpočinku, takže nesmiete dávať hnojivá, ktoré by sa hromadili v pôde, a vytvárať tak škodlivé prostredie pre korene rastliny.

Poistiť si svoje Mammillaria vynikajúci rast a vynikajúce kvitnutie, poskytnite hnojivo rovnako vyvážené v dusíku, fosforu a draslíku (napríklad 30:30:30). Okrem dusíka, fosforu a draslíka (makroelementy) sa uistite, že aj hnojivo, ktoré používate pre vaše Mammillaria vždy obsahujú mikroelementy ako horčík (Mg), železo (Fe), mangán (Mn), meď (Cu), zinok (Zn), bór (B), molybdén (Mo), všetky dôležité pre správny a vyvážený rast rastlina.

KVETINOVÁ

Ak si poistíte Mammillaria správne množstvo slnečného žiarenia, vody a hnojív, ako je uvedené v príslušných odsekoch, budete mať nádherné kvety.

MAMMILLARIA MATUDAE

Rastlina zvyčajne začína kvitnúť od začiatku leta a pokračuje po celé leto. Kvitnutie je obzvlášť dôležité, keď sú kvety usporiadané do koruny na vrchu rastliny.

NÁSOBENIE

Tam Mammillaria množí sa rozdelením bazálnych výhonkov alebo semenami. Pri výbere použitej techniky je potrebné mať na pamäti, že množenie semenami má tú nevýhodu, že pri prevzatí genetickej variability nie je isté, že budú existovať rastliny rovnaké ako materské rastliny, v takom prípade, ak Ak chcete získať veľmi špecifickú rastlinu alebo si nie ste istí kvalitou použitého osiva, je dobré urobiť rozmnoženie odrezkami.

ROZMnožovanie bazálnych klíčkov delením

Bazálne výhonky sú malé sadenice, ktoré rastú na dne materskej rastliny. Na ich odstránenie použite veľmi ostrý a dezinfikovaný nôž (možno na plameni).

Tieto výhonky sú často opatrené koreňmi, takže v tomto prípade, hneď ako sú odobraté z materskej rastliny, musia byť okamžite znova vysadené bez zalievania asi 2 - 3 týždne, aby sa zabránilo hnilobe.

Ak je výhonok bez koreňov, potom pred opätovným nasadením nechajte rezané povrchy asi 7 dní vyschnúť.

V obidvoch prípadoch použite zlúčeninu uvedenú v odseku: „Presádzanie“. Po opätovnom nasadení by sa s rastlinou malo zaobchádzať ako s dospelou rastlinou.

MAMMILLARIA GEMINISPINA

ROZMnožovanie podľa semien

Rozmnožovanie semenami sa uskutočňuje v marci až apríli distribúciou semien čo najrovnomernejšie do pôdy tvorenej 2 časťami pôdy na semeno a jedným z vermikulitu.

Ak ich máte niekoľko Mammillaria doma, v rôznych farbách, môžete skúsiť krížiť rastliny s rôznymi kvetmi a pokúsiť sa získať hybridy. Vezmite kefu a keď sú kvety úplne otvorené, jemne ich vtierajte do stredu kvetu a potom ich vložte dovnútra kvet inej rastliny. Ak máte veľké šťastie, niektoré rastliny pochádzajúce zo semien získané krížovým opelením môžu mať odlišný vzhľad ako pôvodné rastliny.

Ak napriek tomu chcete semená pozberať, vyberte ich z rastliny pinzetou, keď sú zrelé, to znamená, keď je farba tmavšia. Plody nechajte vyschnúť alebo pre urýchlenie operácie rozdrvte na hárok absorpčného papiera tak, aby z nich vyšli semená.

Môžete použiť črepníky, ktoré nie sú príliš vysoké, alebo podložky na rozmnožovanie, ktoré nechávajú medzi okrajom hrnca a zemou priestor minimálne 2 cm. Potom hrniec ponorte do vody, kým nie je pôda dobre vlhká. V tom okamihu nechajte prebytočnú vodu odtekať a semená rovnomerne usporiadajte na povrchu pôdy. Prípadne ich pomocou kúska dreva rovnomerne zakopte alebo na vrch posypte trochou pôdy.

Podnos musí byť pokrytý priehľadnou plastovou fóliou alebo sklenenou doskou, ktorá zaručí dobrú teplotu a zabráni príliš rýchlemu vysychaniu pôdy. Plastovú fóliu je potrebné každý deň odstrániť, aby sa skontroloval stupeň vlhkosti pôdy a odstránil sa kondenzácia, ktorá sa tvaruje na plaste alebo skle.

Podnos alebo hrniec so semenami by sa mal uchovávať v tieni, pri teplote okolo 21 ° C a neustále vlhký (pomocou postrekovača na úplné zvlhčenie pôdy) až do okamihu klíčenia.

Len čo semená vyklíčia (klíčenie zvyčajne nastáva po 1-2 mesiacoch a niekedy aj viac), sa plastová tabuľa alebo sklo odstráni. Pretože semená neklíčia všetky dohromady, ale skalárne, bude potrebné zaručiť novorodencovi trochu svetla. Umiestnite podnos alebo vázu tak, aby prijímali trochu svetla, ale nie príliš veľa, aby ste rešpektovali aj semená, ktoré ešte nevyklíčili.

V každom prípade potom odstráňte plastovú alebo sklenenú dosku.

Len čo sú sadenice dostatočne veľké na to, aby sa s nimi dalo manipulovať, presádzajú sa do finálneho črepníka. Majte na pamäti, že v tejto fáze bude potrebné transplantovať rastliny niekoľko mesiacov a dokonca rok. Nenechaj sa odradit Nechajte ich potichu vo svojej tácke a správajte sa k nim ako k dospelým rastlinám, ale nepresaďte ich, kým nedosiahnu správnu veľkosť.

PARAZITY A CHOROBY

The Mammillaria, rovnako ako všetky kaktusy, nie sú osobitne náchylné na choroby. V ich prípade je možno správnejšie hovoriť o patofyziológii, ako povedať o chorobách nie kvôli patogénom, ale kvôli zlým kultivačným technikám.

Rastlina nekvitne, naberá „zvláštne“ tvary

Rastlina sa väčšinou tiahne a získava svetlozelenú farbu. Toto je klasický príznak slabého osvetlenia.
Opravné prostriedky: umiestnite rastlinu na viac osvetlenú pozíciu.

Zelené časti rastliny majú sfarbenie a javia sa ako „vyprázdnené“.

Tento príznak je zvyčajne spôsobený príliš malým zavlažovaním. Ak zostaneme niekoľko mesiacov bez zalievania rastliny, najmä v lete, rastlinke dôjde všetka voda obsiahnutá v tkanivách, a preto sa zdá byť vyprázdnená.
Opravné prostriedky: ak dosiahnete toto štádium, nie je vždy možné rastlinu regenerovať, v každom prípade stojí za to venovať našej starostlivosti trochu viac pozornosti pri správnom zavlažovaní.

Zelené časti vyzerajú ako hnedé

Ak rastlina začne vykazovať tento príznak, akoby sa rastlina popálila a spozorujú sa malé praskliny, znamená to, že teploty sú príliš nízke.
Opravné prostriedky: umiestnite rastlinu na vhodnejšie miesto.

Rastlina sa scvrkne a ochabne

Tento príznak u kaktusov naznačuje nadmerné zalievanie.

Opravné prostriedky: bohužiaľ po dosiahnutí tohto štádia nie je vždy možné rastlinu obnoviť. V každom prípade rastlinu so všetkým zemným chlebom vyberte z kvetináča a nechajte ju na vzduchu, aby pôda rýchlo preschla. Skontrolujte korene a odstráňte všetky zhnité tak, že ich ostriháte ostrými a vydezinfikovanými nožnicami (možno plameňom) minimálne 1 cm nad prehnitou oblasťou. Povrch posekaných koreňov posypte širokospektrálnym fungicídnym práškom a potom znova odstráňte. Pred opätovným zalievaním počkajte najmenej dva týždne a predovšetkým dbajte na väčšie množstvo dodaného množstva vody.

Rastlina sa bez zjavného dôvodu rýchlo zhoršuje

Ak sa spozoruje tento príznak, príčinou môže byť košenila: košenilová alebo hnedá (viď fotografie nižšie). Jedná sa o veľmi škodlivý hmyz, ktorý sa živí miazgou rastliny a spôsobuje jej znehodnotenie a v najvážnejších prípadoch smrť. Často nie je ľahké ich identifikovať, pretože sa hniezdia medzi koreňmi. Preto keď pozorujete, že rastlina zahynie, musíte ju ihneď vybrať z kvetináča a skontrolovať korene, ktoré, ak nie sú zhnité, určite napadnú košenilou.

Náprava: vyberte rastlinu z kvetináča a zlikvidujte celú zem. Korene jemne umyte pod prúdom teplej vody, aby ste eliminovali akékoľvek stopy po zemi alebo čokoľvek iné. Infikované korene dôkladne orežte a potom ich nechajte vyschnúť. Potom tiež dobre očistite a umyte kvetináč.Predchádzajúci Článok

Súprava na pestovanie rastlín v interiéri

Nasledujúci Článok

Cesar zepeda ny dizajn krajiny