Zber semien rastlín: Aktivity na záchranu semien pre deti


Môj 75-ročný, mierne krkolomný otec je náchylný k začínajúcim výrokom „deti dnes nie ...“ a zvyšok vety doplní negatívnym postrehom. Jedno také pozorovanie, s ktorým môžem súhlasiť, je, že „deti dnes nemajú žiadnu predstavu o tom, ako a odkiaľ jedlo pochádza.“ Zábavný a vzdelávací projekt, ktorý má učiť deti o tom, ako a kde sa pestujú potraviny, spočíva v záchrane semien s deťmi.

Zber semien rastlín

Uloženie semien z vašej záhrady nie je moderný koncept. Naši predkovia každoročne bežne uchovávali semená, aby uchovali tie najprémiovejšie vzorky, tie s najbohatšou produkciou a chutnými výsledkami. Uloženie semien zo záhrady bolo a je tiež skvelým spôsobom, ako ušetriť peniaze recykláciou semien z minulého roka namiesto ich nákupu.

Obnovený záujem o naše životné prostredie a spôsob jeho ochrany prináša obnovený záujem o udržateľnosť. Uloženie semien s deťmi je perfektnou lekciou o udržateľnosti spojenej s výučbou sebestačnosti. Úroda semien pre deti je príležitosťou naučiť deti o histórii, geografii, anatómii, genetike a biológii. Do týchto hodín je možné zahrnúť dokonca aj pravopis a matematiku.

Čo je ešte dôležitejšie, zber semien rastlín s vašimi deťmi ich naučí, odkiaľ ich jedlo pochádza, ako sa pestuje a prečo je dôležité rešpektovať pôdu a ľudí, ktorí naše potraviny vyrábajú.

Zber osiva pre deti

Existuje veľa spôsobov, ako môžete zbierať semená so svojimi deťmi. Koncom leta a na jeseň zberajte semená zo záhrady. Hneď ako kvety odkvitnú, nechajte niektoré hlávky na rastline zaschnúť a potom zbierajte semená. Semená je možné ukladať do označených plastových vrecúšok, do opakovane používaných sklenených alebo plastových nádob, do nádob na film, papierových obálok, čo si spomeniete. Len nezabudnite jasne označiť, čo každá nádoba obsahuje.

Z dozretých plodov je možné odstrániť semená. Uistite sa, že ste zo semena odstránili čo najviac dužiny a potom ich necháte zaschnúť na novinách alebo papierových obrúskoch. Ak ich sušíte na papierových utierkach, semienka sa zlepia. Potom ich môžete uložiť priamo na papierovú utierku do igelitového vrecka (nezabudnite ich označiť!), Kým nie je čas na jar zasiať. Potom jednoducho nakrájajte okolo semienok a celú vec je možné znova zasadiť.

Semená je možné uložiť pri prechádzke do prírody, po mestských túrach alebo iných vychádzkach. Dávajte pozor na javorové semená. Vyberte šišky, osušte ich v interiéroch a potom vytiahnite váhy, aby ste odhalili semená vo vnútri. Žalude sú tiež semená a plodia mohutný dub. Semená sa môžu dokonca nechtiac vrátiť domov k vašej osobe. Ak prechádzate po lúke v nohaviciach alebo ponožkách, môže sa na vás prilepiť veľa rôznych semien buriny alebo wildflower.

Keď ste semená pozbierali, nezabudnite ich dôkladne vysušiť, aby plesniveli. Potom uložte každý iný druh osiva do samostatnej nádoby, ktorá je zreteľne označená. Uchovávajte ich na chladnom a suchom mieste. Chladnička je skvelým miestom na uskladnenie semien. Použite buď silikagél, alebo 2 polievkové lyžice sušeného mlieka zabaleného v vreckovke a umiestneného vo vnútri balenia semien, aby ste zaistili, že zostanú suché. Balík vymeňte každých 5-6 mesiacov. Väčšina semien vydrží 3 roky.

Aktivity na ukladanie semien

Existujú stovky aktivít na šetrenie semien vhodných pre deti. Semená sa dajú použiť v spoločenských hrách, na umelecké projekty, ako hudobné nástroje (sušené tykve) a na výrobu semenných gúľ. Semená sa môžu liečiť a konzumovať (tekvica a slnečnica) a variť s (koriandrom). Použite semená na výučbu matematiky a pravopisu. Internet má veľa skvelých nápadov a Pinterest má skvelú webovú stránku s množstvom návrhov.


Ako uložiť šalátové semená z vašej záhrady

Dwight Sipler / Flickr / CC BY 2.0

Ak máte záhradu plnú šalátu, mesclunu a rukoly, je šetrenie vlastných semien ekonomickým spôsobom propagácie úrody v budúcom roku. Uloženie semien vám umožní zbierať odrody, ktoré majú dobrý výkon vo vašej záhrade, alebo odrody, ktoré je ťažké získať. Semená zachránené z vašej záhrady sa časom adaptujú na konkrétne rastové podmienky, vďaka čomu sú vaše semená špeciálne vhodné pre vašu záhradu a zabezpečujú plodnú úrodu.


Kde začať: Naučte sa obchodovať

Rovnako ako v prípade každého nového projektu, aj predtým, ako investujete čas alebo peniaze do rozvoja novej záhrady, sa dozviete niečo o tejto praxi. Akému ovociu a zelenine sa darí tam, kde žijete? V ktorom období rastie a dozrieva tvoja obľúbená zelenina? Majú rastliny, ktoré dúfate, že budú umiestnené vedľa seba, sklon k opeľovaniu? Sú vaše obľúbené ovocie a zelenina trvalé, dvojročné alebo ročné?

Vedzte tiež, ako môžete získať semená a rastliny, aby ste mohli začať svoju záhradu. Vedeli ste, že SNAP / potravinové lístky sa dajú použiť na nákup semien a jedlých rastlín? Okrem ukladania semien z plodín, ktoré ste si už kúpili, je ďalším spôsobom, ako začať, nakupovanie semien a rastlín pomocou protokolu SNAP.


Metódy a načasovanie ukladania semien

Na záchranu semien si vždy vyberte tie najkvalitnejšie rastliny, kvety, ovocie a zeleninu. Hľadajte odolnosť voči chorobám, vitalitu, vynikajúcu chuť a produktivitu. Budúcoročné rastliny budú len také dobré ako tohtoročné semeno. Zber semien buď:

 • Keď sa semená toboliek na rastline vysušia (kvety, fazuľa, brokolica, šalát.), Dávajte pozor na tobolky, ktoré začnú hnednúť. Väčšina semenných toboliek sa sama otvorí a rozptýli. Semeno môžete chytiť umiestnením malých vreciek na hlavy semien, keď vyzerajú pripravené na pop, alebo potiahnutím rastliny tesne pred úplným vysušením a uložením hore dnom do papierového vrecka.
  ALEBO
 • Keď je zelenina úplne zrelá (paradajky, tekvica, paprika, baklažán). Zelenina bude dávno po jedle, keď budú semená hotové. Pre väčšinu zeleniny môžete semená jednoducho nabrať a vysušiť. Paradajky vyžadujú metódu mokrého spracovania, ktorá je vysvetlená na inom mieste.
Smrek / K. Dave

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>


Tipy na záchranu trvalých semien

Väčšinu trvalých semien môžete do záhrady vysádzať od jesene. Začnite ich na chránenom mieste vo voľnej, dobre priepustnej pôde. Po výsadbe ich dobre zalejte a dajte im ľahkú pokrývku mulča. Počkajú si na zimu a vypučia na jar. Alebo môžete semená uložiť a začať s nimi neskoro v zime alebo skoro na jar v interiéri. Nečakajte, že budú kvitnúť prvý rok, pretože rastliny použijú všetku svoju energiu na rast koreňov a listy budú najviac kvitnúť druhý rok. Medzi najjednoduchšie trvalé kvety, z ktorých sa dajú zbierať semená, patria:

Pokyny na ukladanie semien

Semená trvaliek sú pripravené na zber po odkvitnutí kvetov a opadnutí lístkov. Nasleduj tieto kroky:

 1. Hlavu kvetu odstrihnite nožnicami alebo nožom.
 2. Zhromaždite zrelé semená z hlavy kvetu a vložte ich na voskovaný papier.
 3. Semená nechajte asi týždeň zaschnúť.
 4. Semená očistite odstránením akýchkoľvek šupiek alebo strukov.
 5. Semená vložte do obálky a zalepte ich. Skladujte vo vzduchotesnej nádobe na chladnom, tmavom a suchom mieste.
 6. Semená vysievajte na jar. Môžete ich vysadiť priamo na záhrade alebo si vyskočiť na sezónu a začať ich skoro doma.

Tipy na zber a šetrenie osiva

Žatva

Pri zhromažďovaní semien rastlín nechajte všetky tobolky vyschnúť a zhnednúť, až potom ich odrežte a uložte na chladnom a suchom mieste. Osivo zberajte vždy, keď sú podmienky suché (alebo čo najsuchšie).

 • Hrach a fazuľa: Keď sú hrach a fazuľa pripravené na zber, vo vnútri toboliek budú hrkotať a po vybratí zo záhrady budú aj naďalej suché.
 • Brassicas: Kel, brokolica a ďalšie rastliny z tejto čeľade budú chrastiť v tobolkách jeden alebo dva dni, potom explodujú a šíria svoje semená po celej vašej záhrade. Pozorne sledujte, ako dospievajú. Hneď ako tobolky začnú vysychať, rastliny nakrájajte a uložte na noviny alebo do papierových vrecúšok. Budú naďalej dozrievať a nebudete riskovať stratu semien v tomto procese.
 • Paradajky: Ak chcete zbierať mokré semená, ako sú paradajky, vyberte ich z dužiny a namočte ich do vody, aby ste odstránili gél a rastlinné vlákno. Namočte 3 - 5 dní, alebo kým semená neklesnú na dno, zatiaľ čo zmes kysne. Natrieme do sucha na noviny alebo iný poloabsorpčný povrch a necháme zaschnúť.
 • Squash: Vytiahnite semená z mäsa a namočte ich do vody na 1-2 dni. Vyberte tekvicové semená z vody a položte ich na voskový papier alebo noviny na sušenie. Pravidelne kontrolujte, či sa potrebujú otáčať.
 • Šalát: Zhromaždite šalátové semeno, keď asi jedna tretina rastliny prešla na mäkkú, nadýchanú hlávku. Zacvaknite a prevráťte papierové vrecko, trením osiva medzi prstami alebo klepaním o vrecko, aby ste osivo uvoľnili. Ostatné semená, ako je paprika, sa dajú ľahko odstrániť oddelením semena od dužiny a sušením, ako je uvedené vyššie.

Skladovanie

Kľúčom k dlhotrvajúcim semenám je dobré skladovanie. Semená musia byť pri skladovaní suché, inak by plesne skrátili ich životnosť. Uchovávajte sušené semená na chladnom mieste bez vlhkosti a vlhkosti. Ak sú úplne suché, uzatvorte ich do zaváracích pohárov alebo do nádob s viečkom, ktoré zabránia vlhkosti.

Semená je dobré pravidelne kontrolovať počas celej doby skladovania, aby ste zaistili, že zostanú suché a bezpečné. Ak sú semená správne skladované, vydržia mnoho rokov (v závislosti od odrody) a do budúcnosti budete mať k dispozícii lacný a bezpečný zdroj semien pre vašu záhradu.

Poznámka redakcie: Tento článok bol aktualizovaný kvôli presnosti a komplexnosti.


Pozri si video: Bean Time-Lapse - 25 days. Soil cross section


Predchádzajúci Článok

Nápady na zdobenie letnej chaty: naučiť sa používať odpad a staré odpadky

Nasledujúci Článok

Čo robiť mulčovanie, materiály pre mulčovanie, ktorý mulč je lepší