Samospráva s vlastným sejbou: Dôvody pre výsadbu zeleniny, ktorá sa sama osieva


Autor: Amy Grant

Rastliny kvitnú, aby sa mohli množiť. Zelenina nie je výnimkou. Ak máte záhradu, viete, o čom hovorím. Každý rok nájdete dôkazy o sejbe zeleniny. Z veľkej časti je to skvelé, pretože nie je potrebné opätovne vysádzať, ale inokedy je to skôr ako zaujímavý vedecký experiment, napríklad keď sa dva tekvice opelia krížovo a výsledné ovocie je mutant. Vzhľadom na to, že najčastejšie si samovysádzanie zeleniny dáva požitok, prečítajte si zoznam zeleniny, ktorú nemáte.

O zelenine, ktorá sa sama semia

Tí, ktorí si pestujú vlastný šalát, vedia o zelenine, ktorá sa sama sadí z prvej ruky. Šalát bude vždy skrutkovaný, čo jednoducho znamená, že ide do semien. Doslova si môžete pozrieť šalát jeden deň a ďalší deň má kilometre vysoké kvety a odchádza do semien. Výsledkom, keď sa ochladí počasie, môže byť zahájený pekný malý šalát.

Každoročná zelenina nie je jediná, ktorá sa sama osieva. Dvojročné rastliny, ako napríklad cibuľa, sa ľahko zasejú samy. Potulné paradajky a tekvica, ktoré boli náhodne vyhodené do hromady kompostu, tiež často zasievajú samy.

Zelenina, ktorú nemusíte znova presádzať

Ako už bolo spomenuté, Allium, ako je cibuľa, pór a jarné cibuľky, sú príkladmi samonasievacej zeleniny. Tieto dvojročné rastliny prezimujú a na jar kvitnú a vytvárajú semená. Môžete ich pozbierať alebo nechať rastliny znovu zasiať tam, kde sú.

Mrkva a repa sú ďalšie dvojročné rastliny, ktoré sejú samy. Oboje sa samooseje, ak koreň prežije zimu.

Väčšina vašich zelených, ako je šalát, kel a horčica, sa v určitom okamihu zoskrutkuje. Rýchlosť môžete urýchliť tým, že nebudete zbierať listy. To bude znamenať, že zariadenie bude ísť naočkovať ASAP.

Reďkovky sú tiež sejačky na zeleninu. Nechajte reďkovku ísť na semeno. Bude tam niekoľko toboliek, z ktorých každá bude obsahovať semená, ktoré sú tiež skutočne jedlé.

V teplejších zónach s dvoma vegetačnými obdobiami vás môžu prekvapiť dobrovoľníci tekvice, paradajok a dokonca aj fazule a zemiakov. Uhorky, ktoré nechajú dozrieť od zelenej po žltú, niekedy dokonca oranžovú, nakoniec prasknú a stanú sa samy sejbou.

Pestovanie samozásobiteľskej zeleniny

Zelenina, ktorú samoosivo vytvára, predstavuje lacný spôsob, ako optimalizovať naše plodiny. Stačí si uvedomiť niekoľko vecí. Niektoré semená (hybridy) neprerastú do pôvodnej rastliny. To znamená, že hybridné tekvice alebo paradajkové sadenice pravdepodobne neochutnajú nič ako ovocie z pôvodnej rastliny. Navyše môžu krížiť opeľovanie, čo vám môže zanechať skutočne vyzerajúcu tekvicu, ktorá vyzerá ako kombinácia zimnej tekvice a azucchini.

Získavanie dobrovoľníkov z trosiek plodín tiež nie je úplne žiaduce; ponechanie zvyškov v záhrade na prezimovanie zvyšuje šance, že zimujú aj choroby alebo škodcovia. Je lepší nápad každý rok šetriť semená a potom čerstvé rastliny.

Nemusíte čakať, kým semená zaseje MotherNature. Ak by ste radšej nemali mať v rovnakej oblasti inú úrodu, dávajte pozor na výsevnú hlavu. Tesne predtým, ako príliš vyschne, odrežte ju z rodičovskej rastliny a pretrepte semená na oblasti, kde chcete, aby plodina rástla.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o všeobecnej starostlivosti o zeleninovú záhradu


Slobodyfarmtv

ILUSTRÁCIA: ELAYNE SEARS

Jednou z charakteristík skutočne udržateľnej záhrady je, že si produkuje aspoň časť svojho vlastného semena. Najčastejšie sa to robí, keď záhradkári vyberajú, zberajú a skladujú semená do vhodného času na výsadbu v nasledujúcom roku. Ale niektoré plodiny, ktoré sa samy sejú, produkujú semená tak ľahko, že pokiaľ im dáte čas na kvitnutie a dozretie a na usádzanie semien, budete mať vo svojej záhrade vždy rastúce rastliny zadarmo. Semená môžete jednoducho nechať spadnúť tam, kde sú, alebo ich vyhodiť do rohov záhrady alebo do ktorejkoľvek oblasti, kde ich chcete mať - nie je potrebný zber, skladovanie ani opätovná výsadba. U väčšiny samoopelivých rastlín, bylín a jednoročných kvetov sa musíte naučiť naučiť sa rozoznávať sadenice, aby ste ich nekopali. Ak by si sadenice vyžadovali premiestnenie, môžete ich jednoducho zdvihnúť a premiestniť - sú to napokon robustné sadenice poľného pôvodu.

Okrem získania všetkých bezplatných záhradných rastlín, ktoré potrebujete (a niektoré zdieľajte s rodinou a priateľmi), je starostlivosť o sejačky tiež skvelým spôsobom, ako zabezpečiť rozmanitosť kvetov, ktoré dodávajú prospešný hmyz peľu a nektáru. K samovýsevným kvetom, bylinám a zelenine, ktoré sa objavujú skoro na jar, patria rukola, nechtík, harmanček, koriander, kôpor, vlčí mak a brilantný červený orach (horský špenát). Nasturtiums, amarant, novozélandský špenát, ba dokonca aj bazalka alebo cínie sa objavia neskôr, po zahriatí pôdy.

Zakladanie novej kolónie ktoréhokoľvek z týchto letničiek je zvyčajne jednoduchá záležitosť, keď sa na jeseň odrežú krehké stonky, ktoré sú nositeľmi semien, a vysypte ich tam, kde sa majú rastliny v nasledujúcej sezóne objaviť. Je to také ľahké. Väčšina sadeníc sa objaví v prvom roku po tom, čo ste nechali semenonosné rastliny zhodiť semená, pričom v ďalších sezónach ich bude pribúdať menej.

Práca s opätovným zasadením alebo sejbou plodín šetrí čas a problémy a často prináša vynikajúce výsledky, je však potrebných niekoľko špeciálnych techník a preventívnych opatrení. Niektoré rastliny, ktoré samy sejú príliš voľne - najmä trvalky, ako je pažítka cesnaková alebo chren -, ak nebudú zachádzané opatrne, prekročia hranicu buriny.


Samoopelivé kvety a ozdoby

1. Ranná sláva (Ipomoea spp.)

S lístkami v tvare srdca na vinúcich sa viničoch kvitne ranná sláva kvetmi v tvare trúby vo fialovej, ružovej, modrej, červenej alebo bielej farbe, ktorá sa otvára na rannom slnku.

Ranná sláva, ktorá vyrastie v jednej sezóne až 15 stôp, sa bude držať akejkoľvek a všetkých blízkych opôr - vrátane iných rastlín.

Aj keď je ranná sláva každoročným rokom, ktorý každú zimu úplne odumrie, zasieva sa tak plodne, že každá generácia je početnejšia ako minulá.

Dajte pozor, aby ste rannú slávu neprevzali, a to potiahnutím alebo premiestnením semenáčikov, ktoré sa príliš zatúlali.

Zóna odolnosti: 3 až 10

Slnečné žiarenie: Úplné slnko do polotieňa

2. nechtík (Calendula officinalis)

Skutočný najlepší priateľ záhradníka, nechtík je rovnako prospešný, ako aj krásny.

Mesiačik (alebo nechtík lekársky), ktorý je nositeľom zlatých kvetov podobných sedmokráske, je vynikajúcou sprievodnou rastlinou pre paradajky, mrkvu, uhorku, špargľu, hrášok, šalát a ďalšie.

Nechtík tiež priťahuje do záhrady početný užitočný hmyz vrátane včiel, motýľov a iných opeľovačov, ako aj dravý hmyz ako lienky a čipky, ktoré sa budú sláviť na voškách a inom „zloduchovi“.

Jeho voňavé listy sú prírodným repelentom aj pre komáre a špargľu.

Semená alebo začiatky nechtíka je potrebné vysadiť iba raz, pretože táto jednoročná kvetina sa bude spoľahlivo znovu osídľovať každú sezónu.

Zóna odolnosti: 2 až 11

Slnečné žiarenie: Úplné slnko do polotieňa

3. Mak makový (Papaver rhoeas)

Ako bolo pripomenuté v básni o prvej svetovej vojne, Vo Flámskych poliach, obyčajný mak je tak neuveriteľne odolný, že bude rásť a prosperovať aj v krajinách najviac postihnutých vojnou.

Ohromujúci exemplár s papierovými lístkami a výrazným čiernym stredom. Jeho kvety sú zvyčajne šarlátovo červené, ale niekedy sa objavujú vo fialovej alebo bielej farbe. Na výške dosahuje 9 až 18 palcov na chlpatej stonke so zubatými listami.

Vlčie maky kvitnú od konca jari do začiatku leta. Keď čas kvitnutia skončí, jeho lupene klesnú, aby odhalili kapsulu naplnenú malými čiernymi semienkami.

Akonáhle je táto kapsula zrelá, exploduje a distribuuje svoje semená, ktoré rýchlo klíčia v nasledujúcej sezóne, keď bude narušená Zem.

Zóna odolnosti: 3 až 10

Slnečné žiarenie: Plné slnko

4. Kozmos (Cosmos bipinnatus)

Kozmos poskytuje slávnu ukážku kvetov po celú sezónu - od júna do prvého mrazu.

Vesmír, ktorý dorastá do výšky 4 stopy, je každoročne nenáročný na údržbu a okolo žltého stredu má ružičky s 8 okvetnými lístkami. Vďaka jeho lístiu je vesmír ľahko rozpoznateľný, hustá hmota perovitých a mäkkých listov podobných ihličkám.

Ružová, fialová a biela sú najbežnejšie farby, ale s desiatkami kultivarov možno vidieť kozmické kvety pruhované a lemované rôznymi odtieňmi.

Kým zakrpatenie kvetov predĺži kvitnutie, ponechajte na rastline utratené hlávky kvetov, aby ste si boli istí, že sejú samo.

Zóna odolnosti: 2 až 11

Slnečné žiarenie: Plné slnko

5. Sweet Alyssum (Lobularia maritima)

Sweet alyssum je nízko rastúca rastlina, ktorá vytvára rohože a ktorá rýchlo vyplní všetky prázdne miesta pozdĺž hraničných frontov, pod výsadbami a okrajmi.

Je to okázalá a voňavá letnička, ktorá nesie zhluky medu voňajúcich drobných kvetov v bielej, ružovej, žltej alebo fialovej farbe. Keď kvitne, jeho kvety sú také bohaté, že môžu úplne zakryť kopijovité šedozelené listy.

Pretože sladké alyssum počas vegetačného obdobia tak výdatne kvitne a každý semenný struk obsahuje dve semená, každý rok ľahko zdvojnásobí jeho počet.

Zóna odolnosti: 5 až 9

Slnečné žiarenie: Úplné slnko do polotieňa

6. Láska v hmle (Nigella damascena)

Neobvyklá a príťažlivá krása, láska v hmle, je pomenovaná pre jednotlivé kvety, ktoré vznikajú z huňatých kopčekov mäkkých, vzdušných listov podobných nitkám.

Objavujú sa v škále modrých, ale niekedy aj levanduľových, ružových a bielych kvetov lásky v hmle, ktoré ponúkajú fascinujúcu šou od júna do augusta.

Počnúc 5 až 25 sepálmi rozmiestnenými okolo tyčiniek, u 1,5-palcových kvetov sa nakoniec v strede vyvinie veľký semenný struk vajcovitého tvaru.

Kapsula so semenami, naplnená malými čiernymi semenami, je bizarná a zaujímavá skrútenými rohmi, štetinovým dnom a fialovým odtieňom.

Semienka nechajte na rastline a láska v hmle sa veľkoryso oseje sama.

Zóna odolnosti: 2 až 11

Slnečné žiarenie: Plné slnko

7. Obrovský Larkspur (Consolida ajacis)

Giant larkspur je veľká a krásna letnička s týčiacimi sa kvetinovými hrotmi v modrej, ružovej alebo bielej farbe.

Kvety, každý s priemerom 2 palce, pripomínajú dúhovku, s piatimi vonkajšími sepálmi okolo tyčiniek a dvoma vzpriamenými vnútornými okvetnými lístkami, ktoré tvoria ochrannú kuklu nad reprodukčnými orgánmi.

Hroty dosahujúce až 4 stopy vysoké držia pozdĺž stonky desiatky kvetov.

Po uplynutí dvojmesačného obdobia kvitnutia ustúpia kvety semenným tobolkám, ktoré obsahujú početné malé čierne semená.

Zóna odolnosti: 2 až 11

Slnečné žiarenie: Plné slnko

8. Medovka (Cerinthe major „Purpurascens“)

Včelí a kolibrík obľúbený pre svoj nektár s medovou príchuťou, ponúka medovník od jari do jesene zaujímavé predstavenie.

Má mäsité oválne modrozelené listy, ktoré sú zakončené 2 až 3 rúrkovitými visiacimi kvetmi v bohatom fialovom odtieni. Farebné listene obklopujú každý kvetinový zhluk a prehlbujú sa do jasne modrej farby, keď sa noci v sezóne ochladzujú.

Na jeseň sa veľké čierne semená ľahko rozptýlia, aby sa v nasledujúcom roku zabezpečila zdravá kolónia.

Zóna odolnosti: 2 až 11

Slnečné žiarenie: Plné slnko

9. Angelica záhradná (Angelica archangelica)

Záhradná angelika, ktorá dodáva kvetinovému záhonu zaujímavé textúry a tvary, je veľká dvojročná rastlina, ktorá vo svojom druhom roku produkuje zložené dáždniky.

Skladajú sa z drobných zeleno-bielych kvetov, ktoré vytvárajú atraktívny tvar gule.

Pri výške 6 stôp môže viacramenná stonka pojať veľa guľôčok s priemerom každých 6 palcov, takže tejto rastline poskytnite dostatok priestoru na rast.

Potom, čo v druhom roku vyprodukuje semená, angelica záhradná odumrie, ale nahradí ju ďalšia generácia.

Zóna odolnosti: 5 až 7

Slnečné žiarenie: Úplné slnko do polotieňa

10. Spoločná modrá fialová (Viola sororia)

Spoločná modrofialová, pôvodom z východnej časti Severnej Ameriky, je nízko rastúca vytrvalá wildflower.

Spoločná modrofialová, ktorá vytvára bazálnu ružicu, je stonková rastlina s listami a kvetmi, ktoré sa objavujú priamo z podzemných rizómov neskoro na jar.

Jemné 5-okvetné kvety, široké asi jeden palec, sú stredne až tmavo fialové s bielym vnútorným hrdlom.

Spolu s peknými kvetmi znesie aj kleistogamné kvety (bezbolestné, uzavreté, samoopelivé púčiky), ktoré vytvárajú semeno. Na konci leta sú semená vyhodené smerom von mechanickým vyhadzovaním.

Zóna odolnosti: 3 až 7

Slnečné žiarenie: Úplné slnko do polotieňa


Samozväzovacie kvety

Kto vedel, že na opis tých istých rastlín je možné použiť ozdobné a nenáročné na údržbu? Ak chcete nádhernú kvetinovú záhradu, ktorá rok čo rok rastie s malou pomocou od vás, potom sú to pre vás rastliny.

Mak poľný

Jedná sa o kvetinu, ktorá sa osvedčila rásť aj na miestach takmer úplne zničených vojnou, takže si vo svojej domácej záhrade určite urobí dobre. Tieto kvety budú mať výšku od 9 do 18 palcov a kvitnú neskoro na jar do začiatku leta. Najlepšie sa im darí v zónach odolnosti 3 až 10 a na plnom slnečnom svetle.

Ranná sláva

Tieto kvety v tvare trúbky, ktoré sú k dispozícii vo fialovej, ružovej, modrej, červenej a bielej farbe, nie sú nič iné ako nádherné. Môžu dorásť až do výšky 15 stôp a na podporu použijú čokoľvek v okolí - plot, mreže, dokonca aj iné rastliny. Každý rok sa znova rozrastú o početnejšie ako predtým, takže možno budete musieť niektoré z nich odstrániť a vysadiť ich inde, alebo vám ovládnu celú záhradu.

Morning Glory sa najlepšie darí v zónach 3 až 10 a v polotieni na plnom slnku.

Kozmos

Tieto krásy kvitnú od júna a pokračujú až do prvého mrazu, vďaka čomu bude vaša záhrada pestrá po celú sezónu. Dorastajú do výšky asi päť metrov a zvyčajne majú ružovú, fialovú a bielu farbu.

Kozmos rastie najlepšie v zónach 2 až 11 a na plnom slnku.

Nechtík

Žlto-zlatá farba, to je skutočné zlato pre vašu záhradu. Je to preto, lebo sú dokonalým spoločníkom pre mnoho ďalších, vrátane:

  • Paradajky
  • Mrkva
  • Uhorka
  • Špargľa
  • Hrach
  • Šalát

Pomáhajú tiež prilákať do vašej záhrady opeľovače, ktoré jej pomôžu ešte lepšie rásť. Kalendula rastie najlepšie v zónach 2 až 11 v polotieni až na plnom slnku.

Obrovský Larkspur

S vysokými ružovými, modrými alebo bielymi hrotmi je táto kvetina brzdou v každej záhrade. Môžu byť vysoké až štyri stopy a kvitnúť asi dva mesiace. Giant Larkspur rastie najlepšie v zónach 2 až 11 a na plnom slnku.

Láska v hmle

Tieto jedinečné, ohromujúce kvety, ktoré kvitnú od júna do augusta, môžete vidieť v rôznych modrých, fialových, ružových a bielych odtieňoch. Najlepšie rastú v zónach 2 až 11 na plnom slnku.

Sladká Alyssum

To je dokonalá kvetina na vyplnenie medzier vo vašej záhrade, ktorá rastie nižšie k zemi a vytvára akúsi podložku na podlahe vašej záhrady. Medzi farby patrí fialová, žltá, ružová a biela. Ich počet sa môže z roka na rok zdvojnásobiť, takže každý rok bude možno potrebné transplantovať.

Sweet Alyssum rastie najlepšie v zónach 5 až 9 v polotieni až na plnom slnku.

Spoločná modrá fialová

Táto nízko rastúca vytrvalá divoká kvetina je rastlina bez stoniek, čo znamená, že kvety kvitnú priamo z podzemných podzemkov rastliny. Najlepšie rastie v zónach 3 až 7 v polotieni až na plnom slnku.

Záhradná Angelica

Tieto kvety síce nepridajú vašej záhrade veľa farieb, ale určite dodajú vizuálnu príťažlivosť prostredníctvom tvaru. Rastú až šesť stôp vysoký a ich kvetinové gule môžu mať priemer až šesť palcov, takže im nezabudnite dať pokoj.

Záhrada Angelica rastie najlepšie v zónach 5 až 7 v polotieni až na plnom slnku.

Medovka

Tieto kvety nielen prilákajú do vašej záhrady dôležitý opeľujúci hmyz, ale tiež prilákajú kolibríky, aby ste sa im čudovali. Keď bude sezóna neskoro a bude sa ochladzovať počasie, budú sa farebne prehlbovať a meniť farbu na jasne modrú.

Najlepšie rastie v zónach 2 až 11 na plnom slnku.


Táto samovýsevná koreňová zelenina potrebuje na dosiahnutie zrelosti dlhé vegetačné obdobie, takže budete zbierať iba jednu úrodu ročne. Paštrnák sa často používa namiesto zemiakov a môže sa nechať v pôde, kým nebudete pripravený jesť.

Hodte semená vyčisteného halloweenského lampiónu na záhradnú pôdu a už nikdy nebudete musieť sadiť tekvice. Tekvica vytvára dlhé, atraktívne vinice, ktoré vytvárajú veľké žlté kvety a mohutné plody. Umožnite jednej tekvici, aby každý rok zostala na viniči, aby sa rozložila, a v budúcej sezóne získate množstvo nových tekvicových vín.


Pozri si video: Najväčšia chyba pri zastrihávaní stromu NOVÁ ZÁHRADA


Predchádzajúci Článok

Nápady na zdobenie letnej chaty: naučiť sa používať odpad a staré odpadky

Nasledujúci Článok

Čo robiť mulčovanie, materiály pre mulčovanie, ktorý mulč je lepší