Moldavské hrozno - vysoké výnosy, hrozno na celú zimuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Existuje veľa odrôd hrozna, vrátane tých, ktoré sú šľachtené špeciálne pre náročné klimatické podmienky Ruska. Nie všetky odrody napriek tomu kombinujú také výhody, ako je dobrá zimná odolnosť, vysoký výnos a dlhá trvanlivosť. Ak vás zaujímajú tieto vlastnosti, mali by ste venovať pozornosť neskorému stolovému hroznu Moldavsko, ktoré pri správnej starostlivosti poskytne obrovskú úrodu veľkých a šťavnatých, aj keď mierne kyslých bobúľ.

História pestovania odrody Moldavsko

Moldavská odroda hrozna sa objavila vďaka úsiliu vedcov z Moldavského výskumného ústavu vinohradníckeho a vinárskeho na istý čas - v roku 1974. Rodičia Moldavska sú odrody Guzal Kara a Seiv Villar 12–375. Od roku 1975 prechádza nová odroda štátnymi testami. V roku 1986 bolo moldavské hrozno zaradené do štátneho registra a odporúčané na pestovanie v regiónoch Severného Kaukazu a Dolnej Volhy. V súčasnosti je veľmi rozšírený v Rusku aj na Ukrajine. Odroda má alternatívny názov - Codryanka Pozdnyaya.

Opis odrody

Moldavsko patrí k neskorým stolovým odrodám. Od okamihu, keď sa púčiky otvoria do dozretia plodiny, uplynie 160-165 dní, takže v chladných oblastiach niekedy hrozno nestihne úplne dozrieť. Kroviny sa vyznačujú intenzívnym rastom. Vinice sú pokryté veľkými, takmer nerozrezanými listami, ktorých spodná plocha je pokrytá slabou štetinatou pubertou. Moldavsko kvitne bisexuálnymi kvetmi, takže sa nevyžadujú opeľujúce odrody.

Hrozno je pokryté hustým voskovým povlakom

Najintenzívnejšie zhluky sa tvoria na 5-6 uzloch, počítajúc od spodnej časti viniča. Veľké zhluky (v priemere 400–600 g, do maximálnej hmotnosti 1 kg) rastú na stonke dlhej 4–5 cm a majú valcovo-kužeľovitý tvar, niekedy s krídlami. Štruktúra štetcov je voľná. Veľké (do 6 g) oválne bobule sú pokryté hrubou tmavo fialovou (niekedy takmer čiernou) šupkou s hustým voskovým povlakom. Vo vnútri každej bobule sú ukryté 2 - 3 semená, príležitostne 4 semená. Buničina má hustú, mierne chrupavkovú štruktúru. Chuť nemá nijaké zvláštnosti, vo fáze technickej zrelosti je dosť kyslá. Obsah kyseliny askorbovej v šťave je dosť vysoký (8 - 9 g / l), zatiaľ čo obsah cukru je 18 - 19%. Počas skladovania kyslosť postupne klesá, chuť sa zlepšuje.

Odroda Moldavsko - video

Odrodové vlastnosti

Moldavské hrozno má množstvo výhod, ktoré vysvetľujú ich obľúbenosť medzi záhradníkmi:

  • rýchly vstup do plodenia (2-3 roky po výsadbe);
  • vysoký výnos (do 4 kg od 1 m2 vinič, do 150 kg z 1 kríka vo veku 8 - 10 rokov, do 165 centov z 1 hektára);
  • dobrá prepraviteľnosť a zachovanie kvality;
  • stredná odolnosť proti plesniam a šedej hnilobe, zriedka ovplyvnená fyloxérou;
  • priemerná zimná odolnosť (odoláva mrazom až do -22 oFROM);
  • dobrá regeneračná schopnosť.

Nevýhody odrody:

  • ľahko ovplyvniteľné oidimom;
  • výrazné zníženie dodržiavania kvality a prenosnosti v prípade predčasného zberu;
  • zníženie kvality plodiny pri nedostatočnom zaťažení alebo preťažení kríkov.

Vlastnosti výsadby a pestovania hrozna Moldavsko

Ak chcete získať dobre vyvinuté kríky, musíte zvoliť správnu pôdu. Hrozno nemá rado príliš vlhkú pôdu, zhoršuje sa a sú častejšie postihnuté plesňovými chorobami. Ak má vaša lokalita podzemnú vodu blízko povrchu, mala by byť zabezpečená drenáž.

Kroviny vyžadujú dobré osvetlenie a veľa tepla, preto je vhodné umiestniť ich na južnú stranu záhrady. Stagnujúci studený vzduch a silný vietor negatívne ovplyvňujú vývoj rastliny. Toto je potrebné vziať do úvahy pri výbere miesta a poskytnúť potrebnú ochranu kríkom.

Pravidlá pristátia

Rovnako ako ovocné stromy, aj hrozno sa vysádza na jar a na jeseň. Môžete vysádzať pri teplote vzduchu najmenej +15 oС a pôdy + 10 ... + 11 oZO.

Pri jesennej výsadbe treba pamätať na to, že pred mrazom musí zostať najmenej mesiac a na zimu treba poriadne zakryť mladý krík.

Mnoho záhradkárov dáva prednosť výsadbe hrozna na jar, aby malo hrozno čas na jeseň zakoreniť - uľahčí im tak zimovanie.

Moldavsko je vhodné na výsadbu na vlastných koreňoch aj na štepenie sadenice na dospelý krík.

Ak chcete naočkovať, spodná časť rezu sa odreže klinom niekoľko milimetrov od spodného kukátka a ponorí sa do vody na 24 hodín. Stará pažba je očistená od nečistôt a zúbky sú vyrovnané, stopka je naštepená na štiepanie a stonka je pevne stiahnutá k sebe páskom z pevnej látky.

Štepenie hrozna v stonke - video

Pri nákupe hotovej sadenice skontrolujte jej koreňový systém. Neberte sadivový materiál so sušenými alebo pomalými koreňmi.

Stopka musí byť vložená do vody, aby sa zakorenila

Stromček (chubuk s koreňmi) je možné pripraviť nezávisle. Aby ste to dosiahli, odrezaná stopka sa vloží do vody a čaká sa na výskyt bielych koreňov. Výrez môžete zasadiť do kvetináča s vlhkou výživnou pôdou pre rast koreňov. Pred výsadbou je možné odrezok ponoriť do humátového roztoku - to zvyšuje mieru prežitia sadenice.

Vynikajúce sadenice môžete pripraviť zasadením odrezkov hrozna do nádoby s výživným substrátom.

Pripravené sadenice sa vysádzajú do vopred pripravených jamiek s hĺbkou 60–70 cm a priemerom 90–100 cm. Dno jamy sa uvoľní vidlami, pokryté 2/3 výživnou zmesou humusu alebo iných organických látok a horskej pôdy. Táto vrstva je posypaná tenkou vrstvou pôdy. Sadenica je opatrne umiestnená (mladé korene sú veľmi krehké) do jamky a pokrytá zeminou. Po výsadbe by mala byť rastlina zaliata 2 - 3 vedrami vody a povrch pôdy by mal byť pokrytý rašelinou. Je vhodné zaviazať sadenicu na čap.

Pri výsadbe hrozna do podmáčanej pôdy je potrebné na dno jamy naliať hrubú vrstvu drenážneho materiálu

Vzdialenosť medzi susednými kríkmi viniča by mala byť najmenej 3,5 - 4 m, rozstup riadkov - 5 m.

Starostlivosť o hrozno

Moldavská odroda je náchylná na zahusťovanie, pri ktorom dochádza k zmenšovaniu bobúľ a poklesu úrody. Aby ste získali kvalitnú úrodu, musíte kríky odrezať a tiež ich pravidelne polievať a kŕmiť.

Polievanie

Aj keď Moldavsko nemá rado podmáčanie, potrebuje neustále polievanie, aby bola pôda neustále vlhká. Preto je na rozdiel od iných odrôd, ktoré sú dostatočné na polievanie 2–3-krát za sezónu, treba Moldavsko polievať najmenej 1-krát mesačne, ešte častejšie počas horúčav a sucha. Frekvencia polievania sa reguluje v závislosti od stavu pôdy (po vyschnutí je potrebné ďalšie polievanie). Aby ste sa vyhli zamokreniu, je vhodné vykopať odtokové priekopy, aby ste odviedli prebytočnú vodu.

Vrchný obväz

Na kŕmenie hrozna sú optimálne organické hnojivá a štandardná sada minerálov - dusík, draslík, fosfor.
Hnojivá sa aplikujú 3-4 krát za sezónu, najlepšie spolu so zálievkou. Na jar sa pridávajú zlúčeniny dusíka, v lete - draslík a fosfor. Organické látky sa odporúčajú nanášať až koncom jesene každé 2-3 roky. Pri jarnej aplikácii organických látok sa môže chuť bobúľ zhoršiť.

Prerezávanie

Hrozno sa strihá každý rok na jar alebo na jeseň. Je dôležité vykonať operáciu počas odpočinku - pred otvorením púčikov alebo po odpadnutí listov. Prerezávanie sa začína od vrchného výhonku. Na každom viniči musíte opustiť 7-9 očí a pri vytváraní kríka s vysokými kmeňmi 4-6 očí. Celkovo by na kríku nemalo zostať viac ako 70 púčikov. Ak sa následne vytvorí veľa trsov, musíte si plodinu rozdeliť na prídely, aby ste zabránili preťaženiu kríkov. Na každom výhonku je vhodné nechať 1 - 2 trsy.

Na zimu musíte odrezať nezrelé výhonky

Okrem formatívneho rezu je potrebné odstrániť vysušené a príliš tenké výhonky a na jeseň odrezať neignifikované vinice.

Prístrešok na zimu

Zimná odolnosť Moldavska je celkom dobrá, ale ak je vo vašom regióne viac ako -23 mrazu oC, potom je na zimu potrebný prístrešok. Po jesennom reze sa vinice zviažu, ohnú k zemi a pokryjú senom, fóliou alebo geotextíliou.

Aby ste zabránili zamrznutiu kríkov, je vhodné ich položiť na zem a na vrchu ich pokryť fóliou.

Ak kríky na zimu neukryjú, je potrebné pred nástupom chladného počasia pôdu mulčovať štiepkou alebo rašelinou v okruhu 1–1,5 m od kmeňa. Na jar musí byť mulčovanie odstránené.

Liečba proti chorobám a škodcom

Moldavsko má dobrú odolnosť proti plesniam a iným chorobám, ale môže byť plesňou ovplyvnené. Toto ochorenie veľmi zhoršuje kvalitu plodiny, preto je vhodné vykonať preventívne ošetrenie zmesou Bordeaux (pomer 1: 100) alebo inými meďnatými prípravkami. Prvé ošetrenie sa vykonáva 7-10 dní pred kvitnutím, druhé - po vytvorení kefiek. Na spracovanie sa najčastejšie používa bordeauxská tekutina.

Zo škodcov sa hrozna bojí iba osa, to sa však nevzťahuje na Moldavsko - v čase dozrievania úrody osy prakticky neexistujú.

Zber, skladovanie a použitie plodiny

Zvyčajne moldavské hrozno dozrieva v septembri. Úroda sa zberá ráno záhradníckym strojčekom. Je vhodné štetce pevne uložiť do škatúľ. Vďaka hrubým šupkám je hrozno dobre skladované a prepravovateľné.

Moldavské hrozno, keď je úplne zrelé - video

Hrozno je možné skladovať na chladnom mieste 2 - 3 mesiace alebo aj dlhšie. Trsy je vhodné zavesiť na laná alebo na treláže, na rez stehna môžete položiť malý zemiak, aby ste zabránili vysušeniu.

Časť zberu je možné nechať na kríkoch až do mrazu, musíte si však uvedomiť, že také hrozno sa horšie skladuje.

Keď sa vezme, Moldavsko je skôr kyslé, ale potom počas skladovania získa sladkosti. Môže sa použiť čerstvý na výrobu hrozienok a vína.

Ohlasy

Moldavské stolové hrozno je ideálne na pestovanie v ruskom podnebí. Odroda je nenáročná na starostlivosť a poskytuje vynikajúce úrody. Musíte len pravidelne orezávať kríky a pravidelne ich kŕmiť a polievať. Nie je potrebné, aby vás zastrašila kyslá chuť bobúľ - pri skladovaní získajú sladkosť.

  • Tlač

Ahoj! Moje meno je Maria, 40 rokov. Mojou hlavnou prácou je výučba technických predmetov.

Ohodnoťte článok:

(5 hlasov, priemer: 4,4 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Hrozno Moldavsko: popis odrody s charakteristikami, fotografiami a recenziami

Moldavské hrozno produkuje šťavnaté a výživné bobule, aj keď nie sú úplne zrelé. Vďaka tejto výhode je tento druh rastlín známy ďaleko za hranicami chovného regiónu. Vzhľad zväzkov je exotický; používajú sa na ozdobenie jedál na stole pri každej príležitosti.

odroda "Moldavsko" je považovaná za jeden z najlepších stolových druhov a úspešne sa pestuje v celej krajine

hrozno „Moldavsko“ si neustále zaslúži známky vysokej chuti a potešenie s veľkými výťažkami


Pôvod a história kultivácie

Slovo „kishmish“ pochádza z Perzie. Doslovný preklad je „sušené hrozno“. Vlasťou odrody je Stredná Ázia a prvé zmienky o Kišmišovi sa nachádzajú v starej uzbeckej rozprávke z 13. storočia.

V Kishmish sú semená na rozdiel od iných druhov hrozna veľmi malé, alebo vôbec. Takéto hrozno vďačí za svoj vzhľad prirodzeným mutáciám. Vinohradníci, všímajúc si výsledky prírodného „výberu“, pokračovali vo svojich pokusoch. Vďaka tomu sa získalo veľa odrôd a odrôd Kishmish - biela, ružová, tmavá.


Pozri si video: Jarný rez marhule


Predchádzajúci Článok

Nákup podpníkov pre ovocné stromy

Nasledujúci Článok

Výsadbová mapa a sprievodca pre šalátovú záhradu