Strawberry Selva: mrazuvzdorná remontantná odrodaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Stále viac záhradníkov sa snaží zasadiť remontantné jahody. Je to spôsobené tým, že moderné odrody sú oveľa lepšie ako tie, ktoré existovali nedávno, a chuť mnohých z nich je blízka chuti obvyklých jahôd. Jednou z populárnych remontantných odrôd je Selva (ľudovo - Sylvia).

Opis odrody, jej vlastnosti

Selva jahoda je amerického pôvodu, podnebie väčšiny regiónov našej krajiny je na jej pestovanie celkom vhodné. Kríky tejto jahody sú veľmi veľké rastliny, šíriace sa, so širokými listami. Stopky sa nachádzajú na úrovni listov alebo nad nimi, nesú veľké množstvo bobúľ. Odroda sa považuje za skorú zrelosť: prvá úroda sa môže zberať už v prvých júnových dňoch a iba v ročnom období môže priniesť ovocie až päťkrát, to znamená, že plody v Selve sú zvlnené. V skleníkových podmienkach má však často takmer nepretržitý charakter.

Napriek sile stopiek leží veľa bobúľ vďaka svojej hmotnosti na zemi.

Táto jahoda poskytuje plnú úrodu nie viac ako tri roky, potom je potrebné plantáž vymeniť, preto je v skutočnosti potrebné každoročne vykonávať omladenie. V druhom a treťom roku sa z jedného kríka zozbiera za sezónu až 1 kg bobúľ.

Selvské bobule majú tvar kužeľa. Keď sú zrelé, sú jasne červené, lesklé, ale sú možné aj plody ružovej farby. V prvej vlne plodu sú veľké, niekedy dosahujú aj hmotnosť 80 g, v ďalších sa postupne zmenšujú, ale počet bobúľ sa zvyšuje. Dužina je veľmi hutná, aromatická, sladkokyslej chuti. Plody a vlastnosti bobúľ závisia len málo od dĺžky denného svetla. Maximálna úroda sa vyskytuje uprostred leta, naposledy sa bobule odstránia pred mrazom. Poznamenáva sa, že skoré bobule nie sú najsladšie, maximálny obsah cukru je v júlovej úrode. Bobule dobre znášajú prepravu, skladujú sa dlho bez straty vzhľadu a chuti.

Strawberry Selva toleruje silné mrazy, ale nereaguje dobre na dlhé zimné rozmrazenia. Prístrešok na zimu nie je potrebný vo všetkých regiónoch. Odroda má veľmi vysokú odolnosť voči chorobám.

Video: Jahodová záhrada Selva

Bobuľový vzhľad

Bobule jahody Selva nemožno nazvať obzvlášť elegantným: majú najbežnejší vzhľad, kužeľovitý, ale pomerne veľký a pri prvej úrode sú niektoré exempláre veľmi veľké a dosahujú priemer 3 cm. Môžu byť ružové alebo červené farba. Semená sú zvyčajne žltkastej farby, malé, nevyčnievajú nad povrch bobúľ. Hlavným dôvodom komerčného použitia odrody nie je nádherný vzhľad bobúľ, ale ich dobrá konzervácia.

Selvské bobule majú spoločný vzhľad, nepredstavujú nič vynikajúce tvarom ani farbou.

Výhody a nevýhody, vlastnosti, rozdiely od iných odrôd

Najdôležitejšou vlastnosťou jahody Selva je jej mimoriadne vysoká odolnosť voči chorobám, ktorá pri pestovaní nespôsobuje problémy: iba v komerčných záhradách sa vykonávajú preventívne ošetrenia, amatérski záhradníci sa snažia zaobísť bez týchto postupov. Popularita odrody je spôsobená jej nasledujúcimi výhodami:

 • vysoká mrazuvzdornosť;
 • ideálna odolnosť voči chorobám;
 • možnosť celoročného pestovania skleníkov;
 • stabilný pomerne vysoký výnos;
 • pekný vzhľad kvitnúcich a plodiacich kríkov (často sa používajú aj na účely dizajnu);
 • veľkoplodé;
 • všestrannosť využitia plodín;
 • prenosnosť bobúľ.

Táto jahoda sa nedá nazvať ideálnou: má tiež značné nevýhody, napríklad:

 • nadmerná kyslosť bobúľ;
 • krátke obdobie životnosti plantáže (po 3. roku už veľmi zle znáša).

Spomedzi dostupných remontantných odrôd sa zdá, že je možné zvoliť také, ktoré niektorými vlastnosťami prekonávajú Selvu. Takže jahoda kalifornská Monterey s veľkými plodmi sa vyznačuje oveľa chutnejšími bobuľami, je však menej odolná. Chuť bobúľ je lepšia v domácom Garlande, ale odroda nie je za každého počasia. Úžasná česká odroda Rujana prináša ovocie s oveľa menšími bobuľami, ale všetky ostatné vlastnosti sú vynikajúce. Americká odroda San Andreas je produktívnejšia, ale rozmarná pre poveternostné podmienky. Všeobecne je jahoda Selva veľmi dobrou odrodovou odrodou so svojimi kladmi aj zápormi.

Montereyské jahody sú v súčasnosti cenené nad Selvou

Pomocou bobúľ

Selva bobule sú všestranné. Zároveň sa verí, že táto odroda je pre tých, ktorí uprednostňujú kyslé. Svieže, nie každý ich má rád, ale rozmanitosť vyhráva vo všetkých druhoch polotovarov. A džem, džem a kompóty z bobúľ tejto jahody sú veľmi chutné. Vďaka vysokej hustote plodov dobre znášajú mrazenie, ale až po rozmrazení sa stanú ešte kyslejšími.

Selvské bobule dobre udržiavajú tvar v marmeláde

Rastúce vlastnosti

Selvské jahody sa dajú množiť všetkými dostupnými metódami, ale keďže tvoria dostatočný počet fúzov, omladenie plantáží sa uskutočňuje hlavne výsadbou zakorenených rozetiek. Najlepšie termíny výsadby sú koniec apríla alebo začiatok mája, s nástupom tepla. Odroda nekladie žiadne zvláštne požiadavky na zloženie pôdy, ani na prípravu záhonov. Čím viac slnečného žiarenia bobule Selva dostanú, tým chutnejšie budú. Pôda by mala byť mierne kyslá, voľná, dobre hnojená. Medzi kríkmi v rade nechajte 25-30 cm, medzi riadkami - 50-60 cm.

Odroda nevyžaduje pri starostlivosti nič zvláštne: vytrhávanie buriny, uvoľňovanie a pri absencii pravidelných dažďov je potrebné polievanie. V žiadnom prípade by sa postele nemali zaplavovať. Vrchný obväz sa podáva 3-4 krát za sezónu. Na jar sa kladie dôraz na dusík, s použitím močoviny, po prvej vlne plodov sa jahody kŕmia infúziou mulleinu. Po druhom plodení je najlepšie naliať infúziu dreveného popola a pred zimovaním medzi riadkami posypať humus alebo kompost. Celé leto sa snažia udržiavať záhradný záhon pod vrstvou mulča, najlepšie - čistou nasekanou slamou.

Pri zbere by ste sa mali snažiť nepoškodiť stopky. Posledné bobule sa zbierajú už pred mrazom, potom sa opatrne odreže hlavná časť listov a na zimu sa zakryjú jahody. V južnej polovici krajiny nie je prístrešok Selvy potrebný, v strednom pruhu môže byť ľahký. Na severe môže vrstva ihličnatých smrekových konárov vyžadovať 2 - 3 vrstvy netkaného materiálu. Prítomnosť prístrešku na zimu vo väčšej miere rieši otázku nechránenia pred mrazom, ale záchrany prijateľného stavu kríkov v prípade zimného rozmrazenia.

Recenzie na jahody Selva

Selva jahoda je veľmi dobrá remontantná odroda amerického výberu. Nemôže sa pochváliť vynikajúcou chuťou bobúľ, je však mimoriadne odolný voči chorobám a dobre znáša aj nepriaznivé poveternostné podmienky.


Výhody a nevýhody

Medzi výhody záhradnej jahody v Ázii patria:

 1. stredne skoré dozrievanie
 2. výnos
 3. žiadny problém s opelením
 4. predĺžené plodenie
 5. krásne bobule
 6. univerzálne použitie
 7. udržiavanie kvality
 8. odolnosť voči mnohým chorobám
 9. prepraviteľnosť
 10. dobrý vkus
 11. Ázia dáva malé fúzy
 12. vo vnútri bobúľ nie sú žiadne prázdne miesta
 13. veľkoplodé.

Odroda má tiež nevýhody:

 1. nedostatočná mrazuvzdornosť odrody Ázie
 2. vysoké nároky na kŕmenie
 3. pre hromadnú reprodukciu musíte rozdeliť kríky
 4. citlivosť na antraknózu, múčnatku.


Moderné odrody jahôd sú celkom odolné voči väčšine škodcov a chorôb, vyžadujú si však určitú starostlivosť. Najbežnejšie ochorenia rastlín:

 • čierna a sivá hniloba, ktorá ovplyvňuje bobule, listy, kvety, stopky a najčastejšie sa objavuje v daždivom počasí. Vizuálne má hniloba vzhľad sivého alebo čierneho kvetu. Hlavným kontrolným opatrením je správna poľnohospodárska technika, výsadbu nezhrubujte

 • biela a hnedá škvrna - ovplyvňuje všetky rastlinné orgány. Spočiatku sú škvrny červenohnedé, potom začnú tmavnúť. Ovplyvnené orgány môžu zomrieť. Hlavným kontrolným opatrením je fungicídne ošetrenie
 • jahodový roztoč - obyčajný, nesený vetrom. Poškodené listy sa vráskajú, stávajú sa žlto-mastnými a odumierajú a kríky sa zmenšujú (zmenšujú sa). Na zničenie kliešťa sú ošetrené koloidnou sírou, prípravkami Aktofit a Actellik.

Menej časté sú iné druhy chorôb (vädnutie vredov, múčnatka, hniloba neskorej plesne atď.). Kontrolné opatrenia sú rovnaké ako pri vyššie opísaných chorobách.


Neskoré a vzácne odrody

Jahody, v závislosti od odrody, môžu prinášať ovocie nielen na začiatku, ale aj uprostred leta. Aby ste si mohli vychutnať chuť týchto šťavnatých bobúľ čo najdlhšie, musíte na mieste vysadiť nielen skoré a stredné sezónne odrody, ale aj neskoré. Pretože sú to oni, kto dáva úrodu od polovice do konca júla. Najlepšie je vysadiť jednu alebo dve odrody takýchto bobúľ.

Najobľúbenejšie druhy neskorých jahôd sú nasledujúci:

 1. Čechy... Táto rastlina dobre znáša sucho a nevyžaduje si zvláštnu starostlivosť. Zároveň dáva chutné a sladké ovocie, ktoré sa dobre a dlho skladuje.
 2. Alfa... Je to jedna z najobľúbenejších neskorých jahôd. Je vhodný pre tých, ktorí z tohto bobuľa robia veľa zvratov. Plody majú správny tvar, sú lesklé a bez hrdla. Ich dužina je šťavnatá a dosť hustá.
 3. Karneval... Tento druh dobre znáša silné mrazy a poskytuje vynikajúcu úrodu. Samotné bobule sú stredne veľké a dobre fungujú na zmrazenie.
 4. Carmen... Rastlina má vysoké a mohutné kry. Prvé bobule sú pomerne veľké a pri neustálom zbere sa zmenšujú. Tieto jahody poskytujú dobrú úrodu aj počas chladného a daždivého leta.
 5. Polica... Táto odroda prináša ovocie celý mesiac. Samotné jahody sú atraktívne a stredne veľké. Ale v suchom lete potrebuje ďalšie výdatné zalievanie.

Typ jahody je medzi záhradkármi veľmi obľúbený, čo sa tzv Pandora... A to všetko kvôli tomu, že bobule tejto rastliny majú najlepšiu chuť zo všetkých neskorých odrôd. Samotné plody nie sú príliš veľké, majú správny tvar a vynikajúcu arómu. Ale na zimu sú kríky najlepšie zakryté, pretože zvlášť dobre neznášajú silné mrazy.

Mnoho skúsených záhradníkov na svojich pozemkoch pestuje aj vzácne druhy jahôd. Patria sem všetky odrody tohto bobule, ktoré nie sú červené, ale naopak, biele. Najobľúbenejšími odrodami s bielymi plodmi sú Anablanca, Pineberry a White Swan. Tieto odrody sú kríženci, ale starostlivosť o ne je takmer rovnaká ako u bežných jahôd. Rozmnožujú sa však iba s fúzmi.

Pri pestovaní kultúry na letných chatkách sa nemusíte báť experimentovať. Naopak, musíte hľadať nové prístupy a pokúsiť sa vybrať odrody, ktoré sa najlepšie hodia k prírodným podmienkam.

A ak sa jahodám v každej sezóne poskytuje správna a včasná starostlivosť, potom určite potešia svojimi lahodnými a sladkými plodmi po mnoho rokov.

Najlepšie odrody Viktórie - tak by sa dalo povedať na Urale, tak sa tu volá záhradné jahody. V niektorých regiónoch sa táto bobuľa volá jahoda, takže sa ihneď dohodnime, že pod názvom victoria, jahoda, jahoda záhradná máme na mysli to isté bobule.

Odrody jahôd: popis, fotografie, recenzie

Všetky tu opísané odrody záhradných jahôd rastú a prinášajú ovocie perfektne v strednom a strednom Rusku. Boli testované na Sibíri, Urale a severe, boli testované v silných zimách bez snehu a vracali sa jarné mrazy.

A ak chcete dosiahnuť maximálny výnos, musíte si prezrieť najlepšie jahodové odrody s fotografiami a popismi a vybrať si tie najvhodnejšie pre seba!

Skoré a nové odrody jahôd

Kokinskaya skorá jahoda, vlastnosti

Rozmanité ruské záhradné jahody, skoré dozrievanie, vysoko výnosné a mrazuvzdorné. Kry sú silné, kompaktné, listy tmavozelené. Bobule sú veľké, tmavo červené, guľaté kužeľovité, lesklé. Konzistencia bobúľ je hustá, šťavnatá, chuť je vynikajúca. Prepravnosť je dobrá. Záhradná jahoda na univerzálne použitie.

Harmanček jahodový festival, foto, popis

Rôzne záhradné jahody, vyšľachtené v Ukrajinskom výskumnom ústave záhradníckom. Veľmi skoro, s pomerne sladkými veľkými bobuľami (prvá úroda do 50 gramov), vysoko výnosná. Bobule sú nádherné, správneho zaobleného kužeľovitého tvaru, jasne červenej farby, veľmi husté, neobvykle chutné a aromatické. Počas prepravy sa nepokrčia. Táto odroda nemá v trhovej sezóne obdobu.

Jahodová odroda Ázia: popis, fotografie, vlastnosti

Jahody, stredne skoro dozrievajúce. Kríky sú veľké, stredne listnaté, široké, s niekoľkými hrubými fúzmi.

Bobuľa je veľká, s priemernou hmotnosťou 30 - 35 gramov, vo forme predĺženého kužeľa, jasne červenej farby s lesklým povrchom. Dužina jemnej červenej farby, sladká, bez vnútorných dutín, s výraznou jahodovou arómou. Stopka z bobule ľahko vypadne. Jahody Asia sú vhodné na dlhodobú prepravu, ako aj na dlhodobé skladovanie pri miernych teplotách.

Jahoda záhradná má priemernú zimnú odolnosť a odolnosť proti suchu. Je odolný voči mnohým chorobám koreňového systému, plesňovým chorobám.

Záhradníci hovoria o ázijskej odrode veľmi pozitívne. Mnoho ľudí si všimne vysokú chuť, atraktívny vzhľad Ázie, ako aj skutočnosť, že sa časom prakticky nezmenšuje. Aj v recenziách je zaznamenaný vysoký stupeň jeho adaptability na rôzne klimatické podmienky.

Elianiho jahody: popis, fotografia, výnos

Pôvodný názov odrody Elianny (Eliana, Elianne), pôvodca Alberta Konningsa.

Stredne skoré bobule, dozrieva takmer súčasne s referenčnou Elsantou, o pár dní skôr. Ovocie sa naťahuje, stopky sa striedavo kladú dopredu, pretože dozrieva predchádzajúci vaječník.
Bush je silný, s vysokou vitalitou rastu, s dostatkom vlahy, napájanie získava veľkú silu. Stopky sú vysoké, na úrovni (nad) listov, vzpriamené, nezkladajú sa.

Bobuľa je hustá, jasne červená, pravidelného kužeľovitého predĺženého tvaru, podobná odrode Elsanta, s výnimkou rozšírených sepálov. Dužina je nežná, ružová. Je sfarbená, začína od sepalu, má technickú zrelosť, má nezrelý mierne belavý hrot. Achenes sú žlté, nie sú potopené, takže sa po zbere nezrania. Rozchod je ľahký. Percento prvotriednych výrobkov je vysoké, na konci zberu sa plody nezmenšujú.

Chuť bobúľ je dezertná, jasná, sladká, s voňavou arómou, lepšia ako tá istá Elsanta alebo Ázia. Nevýhody odrody: pri silných zrážkach sa zvyšuje kyslosť v chuti, stráca sa sladkosť. V suchých rokoch nepriberá potrebnú váhu.

Odolnosť voči plesňovým patogénom, hnilobe na úrovni sortimentných štandardov.

Jahodový zázrak sveta, popis odrody, foto

Sľubná, mimoriadne plodná, hodná a určite hodná pozornosti, skorá odroda záhradných jahôd s rozšíreným plodením. Zázrak sveta prináša ovocie takmer nepretržite - cyklicky, od polovice mája do začiatku júna až do samého mrazu, aj keď odroda nie je remontentná.

Rozprestierajúci sa ker, strednej výšky.Listy sú tmavozelené, bohaté, jasné, mierne vráskavé, stopky a výhonky sú dobre pubertálne. Kvety sú biele.

Bobule sú jasne červené, lesklé, semená nie sú hlboko zapustené. Tvar sa líši od kužeľovito zaobleného na začiatku po predĺžený na konci sezóny. Keď sú technicky zrelé, oblasti v blízkosti sepalu môžu zostať biele, po úplnom dozretí však sčervenajú.

Priemerná hmotnosť bobule je asi 30 gramov, veľké bobule sú až 45-50 gramov na začiatku plodenia, v strede. Spravidla majú takéto plody zmenený tvar - od vlnitých po úplne zmenené: sploštené, zaoblené atď.

Odroda nie je veľmi odolná voči hnedo-bielym škvrnám, odolná voči vertikulárnemu vädnutiu, šedej hnilobe. Najčastejšie ochorie na jeseň, počas chladu a zrážok, vlhkosti. Kríky vyžadujú na zimu prístrešie.

Strawberry Kent: popis, foto

Kanadská odroda skorého dozrievania. Dužina bobúľ je hustá, šťavnatá, voňavá, sladká. Vysoko výnosný, odolný proti múčnatke, plesni sivej, nízkym teplotám, chorobám koreňového systému. Bobule sú krásne, guľaté - kužeľovité, jasne červenej farby. Plody sú pomerne veľké a prenosné.Ovocie opäť na mladých ružiciach v auguste až septembri.

Jahodový ananás: fotografia, popis

Skorá zrelá, plodná paleta ľudového výberu. Bobule je kužeľovitá, niekedy hrebeňovitého tvaru. V zrelosti krémová farba s ružovým rumencom. Priemerná hmotnosť jednej jahody je 30-70 gramov. Chuť je bohatá, sladká s príchuťou zámorského ovocia. Táto jahoda neklame a nie je prenosná, to znamená, že nie je vôbec skladovaná.

Jahodový obchodník, recenzie, foto

Skôr správne - zemľanka. Na kríženie si ruskí chovatelia vzali európske muškátové jahody a veľkoplodé záhradné jahody - a to sa stalo. Patrí k odrodám stredne skorého obdobia dozrievania. Prvé najväčšie bobule je možné zbierať v polovici júna, keď sa na iných záhonoch s obyčajnými jahodami ešte len začínajú vyhadzovať stonky kvetov.

Bobuľa je veľká, až 6 cm dlhá, s priemernou hmotnosťou 20 - 25 gramov (do 35 g). Kupchikhovy jahody sú podlhovasté, rubínovo-bordovej farby s fialovým odtieňom. Tvar bobúľ je neobvyklý, čo priťahuje pozornosť záhradníkov - sú tu plody s tromi alebo dvoma rohmi, rovnako ako podlhovasté.

Obchodník má neobvyklú a veľmi dobrú chuť - kombináciu jahôd a jemných lesných jahôd. Rozmnožuje sa, rovnako ako väčšina ostatných odrôd, bočnými vetvami, fúzmi.

Jahoda Elvira: charakteristika odrody

Holandská odroda skorých dozrievajúcich jahôd. Bobule je veľmi veľké, zaoblené, s hmotnosťou 40-60 gramov, jasne červené so silným leskom. Dužina je červená, hustá, s neobvykle sladkou aromatickou chuťou. Vysoko výnosný.

Dôstojnosť jahodovej Elvíry: veľmi vysoká odolnosť proti rôznym plesňovým chorobám bobúľ, koreňov a listov, čo robí túto odrodu nepostrádateľnou pre pestovanie vo vlhkých, chladných oblastiach a v skleníku.

Jahoda Vima Zanta: popis, fotografia, vlastnosti

Najnovšia odroda holandského výberu, testovaná v strednom Rusku. "VIMA ZANTA" - skoré dozrievanie jahôd, vysoko výnosné. Má dobrú zimnú odolnosť, odolnosť proti chorobám. Odroda je veľmi plastická a nenáročná, dobre sa reprodukuje.

Bobule sú vynikajúcej kvality, veľmi veľké, sladké, dokonalého tupo-kužeľovitého tvaru, rovnomerne so silným leskom, husté a skladovateľné aj niekoľko dní bez chladničky. Chuť a vôňa bobúľ je vynikajúca.

Strawberry Honeoye: popis, foto

Nová, skoro zrejúca odroda jahôd chovaných v Amerike, ideálna pre stredné Rusko a severozápad. Oceňuje sa pre veľmi skoré dozrievanie, harmonický návrat úrody a veľmi vysokú chuť. Bobule sú veľké, šťavnaté, veľmi sladké a aromatické, stredne tuhé. Dobre transportovaný. Odroda je vysoko výnosná, zimovzdorná. Líši sa vysokou odolnosťou proti chorobám.

Jahodový ohňostroj: fotografia, popis, vlastnosti, recenzie

Rozmanitosť ruského výberu, stredné dozrievanie. Bush je silný, kompaktný, s tmavozelenými listami. Kvety sú obojpohlavné, stopky strednej veľkosti, pod listami, silné, silné.

Bobule sú veľké, tupo-kužeľovité, rubínovo červené, lesklé, s hustou, šťavnatou, tmavo červenou dužinou. Chutné, voňavé, prenosné. Bobule zostávajú veľké až do poslednej úrody. Odroda je vysoko výnosná, mrazuvzdorná. Má vysokú odolnosť proti komplexu plesňových chorôb, nie je ovplyvnený kliešťom. Univerzálne použitie.

Záhradná jahoda Lord: popis, vlastnosti

Anglická odroda stredného dozrievania. Má dlhšie obdobie dozrievania a plnenia bobúľ. Vysoko výnosné a veľkoplodé: rekordné bobule s hmotnosťou 80 - 110 gramov.

Bobuľa je veľká, guľato-kužeľovitá, jasne červená, aromatická, sladká, hustá. Cenná odroda so zvýšenou odolnosťou proti šedej hnilobe. Odroda je samoopelivá, mrazuvzdorná. Môže sa pestovať na jednom mieste viac ako 10 rokov, nevykrmuje sa z organických hnojív. Vhodné na priemyselné pestovanie.

Slávka jahodová perla, popis

Rôzne stredné dozrievanie. Bush je stredne vzpriamený. Bobule sú pravidelné, tmavo červené, husté, veľké. Dužina je ružová, sladkej aromatickej chuti. Odroda je mrazuvzdorná a odolná voči chorobám.

Strawberry Venta: fotografia, popis

Baltická jahodová odroda stredného dozrievania. Vzťahuje sa na superelitné odrody. Bobuľa je veľmi krásna, veľká, okrúhla, jasne červenej farby. Má vysoký obsah cukru. V horúcich letách môže byť tmavočervená. Odroda Venta je vysoko výnosná, mrazuvzdorná. Kliešť je ovplyvnený málo.

Jahoda Festivalnaya, výnos, vlastnosti odrody

Ruská odroda záhradných jahôd stredného dozrievania. Líši sa vysokou produktivitou. Bobule sú veľmi veľké, jasne červené, podlhovasté - zrezané. Buničina je ružová, strednej hustoty, šťavnatá. Odroda dezertov. Líši sa vysokou produktivitou, vykazuje vysokú odolnosť proti chorobám. Poškodzuje ho stredná, mierne sivá hniloba kliešťa. Mrazuvzdornosť odrody je nadpriemerná.

[/ color]Festivalová jahodová úroda: 0,5-0,6 kg / rastlina [/ farba]

Odroda jahôd

Rozmanitý domáci jahodový výber, stredne zrejúci, veľmi produktívny a veľkoplodý. Ani jedna jahodová odroda nedáva také množstvo stopiek a v budúcnosti bude bohatá úroda.

Bobule sú nielen chutné, ale aj mimoriadne krásne. Sú veľké a až do poslednej kolekcie sa nezmenšujú. Odroda jahôd sa vyznačuje zimnou odolnosťou a špeciálnou odolnosťou proti šedej hnilobe a iným plesňovým chorobám.

Jahodová dovolenka

Rozmanitosť amerického výberu, stredné dozrievanie. Bobule prvej zbierky sú veľké, hrebeňového tvaru. Následný pravidelný, okrúhly - kónický tvar, jasne červená farba. Dužina je svetločervená, hustá, s príjemnou kyslasto - dezertnou chuťou.

Jahoda Junia Smides

Lotyšská odroda záhradných jahôd. V strednom Rusku prináša ovocie skoro. Zima odolná, vysoko výnosná. Priemerná hmotnosť bobúľ je až 50 gramov. Bush je silný. Odroda je rodivá.

Bobule sú jasne červené, veľké, jemné dužiny s jahodovou arómou, vynikajúcej chuti. Prepravnosť bobúľ je vysoká. Junia Smides vykazuje vysokú odolnosť voči chorobám.

Jahodový Cambridge Obľúbený

Odroda bola vyšľachtená v Anglicku. Bobule dozrieva v stredných termínoch. Bush je nízky, šíri sa. Listy sú pomerne veľké, svetlozelené, lesklé, primerane rebrovité. Stopky na úrovni listov, stredne silné. Kvetenstvo je kompaktné, mnohokveté. Kvitnutie sa predlžuje, pokračuje až do dozretia bobúľ.

Bobule jahôd Cambridge Favorite sú vyrovnané, veľké, pravidelného guľatého kužeľovitého tvaru, jasne červené, lesklé, atraktívne. Achenes sú žlté, mierne ponorené v šupke bobúľ. Dužina je hustá, svetločervená, sladkokyslá, vysokej chuti.

Jahodová Mashenka: popis, fotografie, recenzie

Rôzne jahody ruského výberu, s priemernou dobou dozrievania, pokiaľ ide o jej ukazovatele, nie je nižšia ako najlepšie zahraničné odrody. Vysoko výnosný, zimovzdorný, odolný voči chorobám.

Bush je kompaktný, listy sú veľké, stopky sú silné a silné. Kvety rastú spolu v nádobách a namiesto niekoľkých bobúľ rastie jedna - obrovská. Tvorba takýchto veľkých „dekoratívnych“ bobúľ je odrodovou vlastnosťou, ktorá je vlastná iba odrode jahôd Mashenka.

Prvé bobule sú obrovské, takmer okrúhle, s hmotnosťou až 120 gramov, vejárovité. Následné bobule sú rovnomerné, veľmi krásne tvarované, tmavo červené, tupo kužeľovité. Bobule majú príjemnú sladkokyslú chuť, aromatickú, s príchuťou lesných jahôd, s hustou dužinou, prenosné. Odroda je určená na univerzálne použitie. Technika kultivácie je veľmi jednoduchá.

Popis jahody Juan

Odroda zahraničného výberu, jedna z najväčších a najproduktívnejších odrôd záhradných jahôd. V strednom Rusku dozrieva v priemere. Rastliny sú vysoké, krík je mohutný, stopky sú stredne dlhé, veľmi silné.

Bobule sú veľké, niektoré sú veľké asi ako stredne veľké jablko. Zaoblené, jasne červené, lesklé. Buničina je svetločervená, veľmi sladká. Má vysokú hustotu bobúľ a prenosnosť. Juan je vysoko výnosná, mrazuvzdorná odroda. Má vysokú schopnosť adaptácie na nepriaznivé podmienky rastu.

Jahoda Wima Xim

Nová holandská odroda záhradných jahôd, ideálna pre stredné Rusko, Moskovskú oblasť, Leningradskú oblasť. Stredné dozrievanie. Kríky sú veľmi silné, listy sú tmavozelené, tvoria veľa stopiek.

Bobule tejto odrody sú veľké, sladké, veľmi pekné, tmavo červené, husté, s tmavo sfarbenou, veľmi šťavnatou, hustou dužinou. Bobule odrody Vima Ksima dokonale tolerujú prepravu. Rôzne univerzálne použitie, odolné voči rôznym chorobám. Poskytuje niekoľko fúzov, čo uľahčuje údržbu plantáží.

Neskoré odrody jahôd

Jahoda Gigantella: popis, fotografia, vlastnosti

Holandská odroda, stredne neskoro. Jahodové kríky sú veľmi silné, do priemeru 60 - 70 cm a vysoké do 35 - 50 cm. Listy sú veľké, ľahké, matné, s mierne zvlneným povrchom. Kvetné stonky sú pevné ako drôt.

Bobule prvej zbierky sú veľmi veľké - až do priemeru 9 cm a hmotnosti viac ako 100 gramov, veľmi sladké, husté, dužina je tmavočervená. Bobule sú čisté a zdravé, správneho tvaru. Jedna zo vzácnych odrôd, ktorá si zachováva cukor v daždivých letách. Jahodová odroda Gigantella je odolná proti hnilobe sivých plodov a roztočom jahodovým.

Jahodová červená rukavica: foto, popis

Odroda bola vyšľachtená v Anglicku, presnejšie v Škótsku. Stredne neskoré dozrievanie. Bush je vysoký, vzpriamený, mocný. Kvetné stopky sú silné, dobre držia bobule. Bobule sú široko kužeľovité, veľké, veľmi rovnomerné, tmavočervené, lesklé. Dužina je ružová, hustá, s aromatickou, sladkou chuťou. Degustácia má skóre 4,5 bodu. Jahody Red Gontlent sú vysoko výnosné, zimovzdorné, odolné voči chorobám.

Jahoda Vima Tarda: fotografie, vlastnosti

Nová holandská odroda jahôd neskorého dozrievania. Dozrieva jeden z posledných v záhrade. Vysoko výnosná a veľkoplodá. Kríky sú veľmi silné a husté. Listy sú tmavozelené, lesklé. Tvorí veľa stopiek.

Bobule sú dobre pokryté listami, veľmi veľké, tupo-kužeľovitého tvaru, neobvykle chutné, aromatické, husté, s tmavočervenou dužinou, lesklé. Bobule zostávajú veľké až do poslednej úrody. Jahody Vima Tarda sa dobre prepravujú, ideálne pre ozdobné koláče, dezerty. Bobuľa je ideálna na mrazenie a rôzne druhy spracovania. Odroda sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči chorobám, dobrou zimnou odolnosťou.

Jahoda Borovitskaya: popis

Rôzne jahody záhradného domáceho výberu, to znamená, môžeme povedať, že ruská odroda jahôd stredne neskorého obdobia dozrievania, s vysokou zimnou odolnosťou a regeneračnou schopnosťou. Bush je silný, kompaktný. Listy sú tmavozelené, stredne veľké, stopky sú silné, silné. Odroda je samorodná, vysoko výnosná.

Bobule sú tmavo červenej farby, dvojité, so strednou ryhou, veľmi veľké, s hustou, šťavnatou dužinou a dezertnou chuťou. Skúšobné skóre - 5 bodov. Odroda sa vyznačuje dobrou prenosnosťou, vysokou trvanlivosťou plodov a zvýšenou odolnosťou proti plesňovým chorobám.

Brightonská jahoda: fotografia, popis

Americká jahodová odroda s neutrálnymi dennými hodinami. Kvitne a dobre rodí ovocie, bez ohľadu na dĺžku denného svetla. Obdobie jeho nepretržitého plodenia je desať mesiacov v roku! Kríky sú silné, kompaktné.

Bobule sú veľké, červenej farby s krásnym nalakovaným povrchom, sladkokyslou chuťou. Pri správnej poľnohospodárskej technológii je hmotnosť bobúľ až 50 gramov. Zimná odolnosť, odolnosť voči chorobám a škodcom je vysoká. Za chladného počasia v lete a na jeseň sa bobule rozťahujú a ešte zväčšujú.

Oprava odrôd jahôd

Strawberry Queen Elizabeth 2: popis, fotografie, recenzie

Najlepšia remontantná odroda záhradnej jahody dnes. Produkuje intenzívne počas celej sezóny. Niektorí záhradníci sa už presvedčili o jeho vynikajúcich vlastnostiach. Pestovanie odrody Queen Elizabeth 2 umožňuje zber veľmi veľkých, hustých a voňavých bobúľ počas celej sezóny. V súvislosti s ním sa vyvinula zriedkavá situácia, keď sa vďaka svojej vynikajúcej kvalite bez reklamy stal populárnejším ako ktorákoľvek z predtým známych tradičných odrôd. Má vysokú mieru reprodukcie.

Jahodový girlanda, opis odrody

Oprava novej domácej veľkoplodej odrody záhradných jahôd. U odrody Garland je možnosť nepretržitého kvitnutia a plodenia geneticky zakomponovaná bez ohľadu na dĺžku denného svetla a poveternostné podmienky. Rozety na fúzy začnú prinášať ovocie bez toho, aby sa stihli zakoreniť. Rastliny sa vyznačujú zvláštnou silou a produktivitou. Dávajú veľmi veľké bobule s hustou textúrou, príjemnou vôňou, úžasnou vôňou a chuťou.

Bobule zostávajú veľké až do konca plodenia. Dlhé stopky uľahčujú zber bobúľ a dodávajú ďalší dekoratívny efekt. Túto odrodu je možné pestovať ako na záhradných záhonoch, tak aj vo vertikálnej kultúre, t.j. výťah na treláži, na balkóne v nádobách a závesných kvetináčoch.

Jahodový krymský zvyšok

Jedna z najlepších remontantných odrôd ruského výberu, ktorá nepretržite prináša ovocie od konca mája do mrazu. Mladé rozety rýchlo začnú prinášať ovocie a nemusíte čakať na budúci rok, aby ste si mohli vychutnať veľmi veľké, veľmi pekné, tmavo červené, husté, ale zároveň šťavnaté bobule. Po úplnom dozretí získajú arómu lesných jahôd. Skvelé je, že po celú dobu plodenia nedochádza k zmenšovaniu veľkosti bobúľ.

Táto odroda má veľký výnosový potenciál. Bush je dekoratívny kvôli dlhým stopkám. Odolný voči chorobám, roztoč jahodový, dobre prezimovaný bez prístrešku.

Jahody bez fúzov: odrody s fotografiami a vlastnosťami

Áno, tieto odrody sa množia veľmi ťažko. Ale tá zatuchnutá jahoda, ktorú sme opísali, má veľmi predajné a chutné bobule, takže sa oplatí ju pestovať.

Odroda Selva: popis, fotografia

Veľkoplodá, vysoko produktívna odroda, remontantná jahodová odroda na dezertné účely, vyšľachtená v Amerike. Líši sa zimnou odolnosťou a odolnosťou voči väčšine chorôb. Dobre prispôsobené na pestovanie v oblastiach stredného Ruska.

Kultivar vytvára veľké, šíriace sa kríky s veľkými listami. Líši sa vo vysokých, výkonných stopkách. Predĺžené plodenie - od neskorej jari do neskorej jesene.

Veľkosť bobúľ je od veľkých po veľmi veľké. Maximálna hmotnosť bobúľ je 80 gramov.Dužina je hustá, jemná, aromatická, sladká, s náznakmi ľahkej kyslosti. Bobule sa dajú dlho skladovať bez straty tvaru a chuti.

Záhradná jahoda Selva, odolná voči hlavným chorobám jahôd, ktoré spôsobujú poškodenie listových listov a koreňového systému.

Jahodová Vicoda: popis odrody, fotografie, recenzie

Sadenice jahôd Vikoda sú silné, stredne veľké kríky s malým množstvom jasne zelených listov.

Jedna z najlepších holandských jahôd, neskoré dozrievanie. Bobule sú veľmi veľké, až 120 gramov, šťavnaté a chutné, hrebeňového tvaru, tmavo červené, husté, ľahko sa prepravujú na veľké vzdialenosti. Dozrieva v polovici júla. Prakticky neovplyvnené plesňovými chorobami. Jedna z najviac zimovzdorných odrôd zahraničného výberu.

Jahody VIKODA produkujú veľmi málo fúzov, čo výrazne zjednodušuje starostlivosť o plantáž. Bobuľa nie je ovplyvnená bielou plesňou, má vysokú imunitu voči bielej a červenej škvrnitosti listov.

Strawberry Furor: popis, foto

Toto je jedna z nových skorých odrôd veľkoplodých záhradných jahôd s neutrálnym denným svetlom. Táto jahoda bola chovaná v Holandsku, v predaji je od roku 2014. Vzhľad odrody Furor zodpovedá názvu - po celú sezónu sú jej kríky elegantné, úplne pokryté plodmi a krásnymi kvetmi. Odroda je potešená vysokými výnosmi bobúľ vynikajúcej kvality s harmonickou chuťou.

Plodenie na otvorenom priestranstve sa od polovice konca mája, v závislosti od regiónu a spôsobu poľnohospodárskej technológie, od zberu zamrznutých prírastkov končí. Bush kompaktného zvyku, stlačeného typu. List je jasne zelený, zvrásnený, trojlaločný, listy sú široko roztiahnuté, zaoblené, oválne, veľké, okraj so širokými zubami. Stopky sú dlhé, viac bobuľovité. Kvitnutie sa nezastaví ani na vrchole júlových horúčav.

Bobule sú kužeľovito pretiahnuté, jednorozmerné - nie je tu žiadny prvý obrovský hrebeň, v priemere je 30-35 gramov dostatočne veľkých. Prvé vlny sú správne, jednorozmerné, posledné sa môžu meniť. Bolo by prefíkané povedať, že sa vôbec nezmenšuje - na jeseň sa zmenšuje, bezvýznamne, neobjavujú sa zvlášť správne exempláre - zaoblené, mierne zakrivené, ale v malom množstve. Prepravnosť a zachovanie kvality sú celkom dobré. Buničina je červená, jasná, bez dutín, hustá, šťavnatá, elastická - ale nie tvrdá. Achenes sú malé, stredne zapadnuté. Chuť je harmonická, príjemná, vyvážená - podľa názoru degustátorov nie typická remontantná, kyslá, tvrdá: od letných jahôd ju nerozoznáte. Obsah cukru neklesá do konca sezóny, v dažďoch, najmä pri vysokom poľnohospodárskom prostredí, najmä pri výdatnej minerálnej výžive.

Odroda je odolná voči hubám, múčnatke, šedej hnilobe, poškodeniu strapkami, chorobám koreňového systému.

V článku sú použité fotografie od L.A.Krekliny. Celý katalóg jahôd si môžete pozrieť na webovej stránke autora. K dispozícii sú všetky odrody jahôd. Môžete tiež urobiť objednávku, zistiť cenu sadivového materiálu a kúpiť ho na jej webovej stránke.

Veľké odrody jahôd s fotografiami

Môžem tiež odporučiť odrody jahôd veľkoplodých Cunami - bobule sú jednoducho gigantické, každé po 100 - 120 gramov, okrem toho sú veľmi chutné. Jahoda Kamradský víťaz - bobule sú hrebeňového tvaru, s hmotnosťou 90 - 110 gramov, chutné, sladké. Z jedného kríka týchto odrôd môžete zbierať 800 gramov krásnych, veľkých bobúľ.

Najproduktívnejšia jahodová odroda

Odroda Elsanta: popis, fotografia, vlastnosti

Toto je kritérium pre výrobcov v Nemecku, Poľsku, Holandsku a samozrejme v Rusku, na Ukrajine, v Bielorusku, kde je tiež všeobecne známe ako produktívna odroda, ktorá poskytuje bohatú úrodu bobúľ pozoruhodnej chuti.

Táto jahoda sa získala v Holandsku v roku 1975 z materských odrôd Gorella x Holiday. Stredne skoré dozrievanie, zavedené štátom. zaregistrujte sa v Ruskej federácii.

Bush je silne olistený, stredne rozšírený. Dáva veľa stopiek. Tvorba je vysoká.

Tvar ovocia je guľato-kužeľovitý, pravidelný, jasne červenej farby, s výrazným leskom. Chuť je veľmi sladká s tonickými tónmi kyslosti, s príjemnou jahodovou arómou. Patrí k hustým odrodám, ale nezhreší nevýhodou, pre ktorú sa mnohým až tak nepáči: nedrží sa, dužina je veľmi šťavnatá, nie húževnatá.

Odporúča sa na pristátie v centrálnom páse Ruskej federácie. V regiónoch s drsnejším podnebím vykazuje dobré výsledky v krycej kultúre, pod klenbou, pri pestovaní v tuneloch alebo jednoducho v skleníkoch s následným otvorením. Inak nevyžaduje vysokú poľnohospodársku technológiu, s vhodnou klímou, úplne spĺňa očakávania.

Sadenice jahôd nikdy nekupujte z rúk, na trhoch a z neoverených zdrojov. Nechajte to trvať dlhšie, ale je bezpečnejšie nájsť v blízkosti oficiálnu škôlku, kde si môžete kúpiť sadenice záhradných jahôd, ktoré zodpovedajú deklarovanej odrode.

Jahody sa tiež množia semenami, ale pri tejto metóde nie je zaručené, že zostanú zachované všetky vlastnosti materskej rastliny.

Aké druhy jahôd pestujete? Ktoré sú podľa vás najchutnejšie? Podeľte sa, prosím, o svoj názor s našimi čitateľmi, pretože mnohí prvýkrát narazia na výber odrôd záhradných jahôd (jahôd) na výsadbu a pravdepodobne budú chcieť okamžite vysadiť tie najchutnejšie okrem veľkoplodých bobúľ.

Pokiaľ je to možné, stručne popíšte výhody a nevýhody odrôd, ktoré pestujete. Ďakujem!


Pozri si video: Jak rozpoznać i przyciąć maliny?


Predchádzajúci Článok

Opeľovanie jedným ovocným stromom

Nasledujúci Článok

Výsadba červenej kostravy: Ako pestovať plazivú červenú kostrovú trávu