Kleinia pendula


Succulentopedia

Kleinia pendula (palcový červ)

Kleinia pendula (Inch Worm), tiež známa ako Senecio pendulus, je plazivá šťavnatá rastlina so zelenými vzorovanými stonkami a efektnými červenými kvetmi ...


Druhy Kleinia, Inchworm, Tapeworm Plant

Rodina: Asteraceae (ass-ter-AY-see-ee) (informácie)
Rod: Kleinia (KLINE-ee-uh) (informácie)
Druh: pendula (PEND-yoo-luh) (Informácie)
Synonymum:Cacalia pendula
Synonymum:Kleinia subulifolia

Kategória:

Požiadavky na vodu:

Znášanlivosť voči suchu vhodná na xeriscaping

Expozícia slnka:

Lístie:

Farba listov:

Výška:

Medzery:

Otužilosť:

Kde rásť:

Možno pestovať ako jednoročné

Vhodné na pestovanie v nádobách

Nebezpečenstvo:

Farba kvetu:

Bloom charakteristiky:

Veľkosť kvetu:

Doba kvitnutia:

Ostatné detaily:

Požiadavky na pH pôdy:

Patentové informácie:

Metódy propagácie:

Z bylinných stonkových odrezkov

Z osiva priama sejba po poslednom mraze

Zber semien:

Regionálne

Hovorí sa, že táto rastlina rastie vonku v nasledujúcich regiónoch:

Poznámky záhradkárov:

10. októbra 2011 Tanjerine z Tucsonu, AZ napísala:

Rastie a kvitne dobre v kvetináči vonku, v jasnom nepriamom svetle južne orientovanej verandy, dokonca aj prostredníctvom horúčavy tucsonského leta. Môže sa spáliť, keď je v horúcom počasí vystavený úplnému slnečnému žiareniu, ale v najteplejšej časti dňa sa zotavuje dobre, ak je chránený pred slnkom. Nádherné kvety!

1. septembra 2007, franj z Tucsonu, AZ napísal:

Zaujímavá odroda Senecio, ak máte priestor na jej pestovanie. Najlepšie je zasadiť ho do širokého kvetináča, ako je to na obrázku Palm Bobs, alebo zasadiť do zeme, kde má priestor na to. Je to krásne vzorované stonky, ktoré sa klenú a dotýkajú sa pôdy, kde korenia, a vysielajú nové stonky. Odtiaľ pochádza aj názov Palec červ.

Všimnite si, že jediný dôvod, ktorý som podľa svojich skúseností skontroloval negatívne, je to, že tu miestne vtáky tieto rastliny klopú na smrť. Myslím, že si myslia, že je to skutočne červ alebo grub alebo niečo podobné. Takže som nemal veľký úspech. Tiež sú veľmi náchylné na hnilobu.

Nechápte ma zle, milujem rastlinu.

1. júla 2007, franj z Tucsonu, AZ napísal:

Krásne vzorované stonky vypracujte smerom k pôde. Hrot môže zakoreniť a odoslať ďalší segment. Pre tento rastový zvyk dostal príznačný názov „Inchworm Plant“. Trochu ťažko sa tu pestuje, nepáči sa mu horúčava. Pri nadmernom napájaní náchylný na hnilobu.


Kleinia pendula - záhrada

Prijaté vedecké meno: Senecio pendulus (Forssk.) Sch.Bip.
Flóra xxviii. (1845) 500. „1845

Pôvod a biotop: Eritrea, Etiópia, Somálsko, Keňa a Jemen
Rozsah nadmorskej výšky: 800–1250 metrov nad morom.
Stanovište: V prírode tento druh rastie v humusových oblastiach, kde vlhkosť pravidelne pochádza z mora.

Popis: Palcový červ (Senecio pendulus) je plazivý kaktusovitý sukulent s viacfarebnými zelenými stonkami a efektnými červenými kvetmi, patrí do čeľade slnečnicových. Sú to nádherne šedozelené stonky mramorované v bledozelenom oblúku a dotýkajú sa pôdy, kde korenia, a vysielajú nové stonky. V šťavnatých zbierkach sa už dlho uprednostňuje ako zaujímavosť, pretože pripomína húsenice molí, ktoré im pri chôdzi klenú chrbát. Stonky sú pri silnom svetle často fialové.
Zvyk: Jedná sa o trpaslíka, kobercovité, vytrvalé byliny tvoriace vyčerpanú podložku do priemeru 50 cm štíhlej stonky v tvare „uhorky“, ktorá sa opakuje a znovu vstupuje do pôdy, len aby sa znovu a znovu objavila o niekoľko cm ďalej!
Pobočky: Vysoko šťavnaté, spojené a krehké, (6-) 12–15 (-30) cm dlhé, priemer 1-2 cm, vyčerpané, plazivé a zakorenené v uzloch alebo previsnuté od útesov, variabilné veľkosťou a tvarom lysé, voskovité. , zelené až bronzovo zelené s bielymi bodkami a tmavšími fialovými značkami šípok a drsné od vytrvalých sušených lupín.
Listy: Šupinatá, (2-) 3-9 (-18) mm dlhá, pominuteľná, rýchlo sa scvrkáva, ale chvíľu pretrváva ako pseuo-tŕne.
Kvetenstvo: Koncový, zriedka rozvetvený, vysoký 4 až 9 cm, stopka sa kónicky rozširuje smerom hore.
Kvety (hlavička): 1 - málo, diskoidných, do priemeru 2 cm, terminál na vzpriamených 4–21 cm dlhých zelených stvoloch jasne oranžovo-červenej farby podobného tvaru Senecio stapeliaeformis. Listy malé, nitkovité. Involucre dlhý 15–20 mm, priemer 12–14 mm. Listy kalicha sú nejasné alebo chýbajú. Kvetináče 8-10 (-13), zelené s červenkastými okrajmi, dlhé 15–20 mm. Ray floretd žiadny. Diskové kvietky okolo 30, červené, koruna dlhá 15–26 mm, rúrka puberózna, v horných dvoch tretinách mierne rozšírená, laloky okolo. 3 mm dlhé.
Ovocie (nažky): 2,5–5 mm dlhé, rebrovité, chlpaté, s pappusom dlhým 14 - 23 mm.
Číslo chromozómu: 2n = 20.
Podobné druhy: Senecio mweroensis je blízky, ale nehadí a listnatý Senecio stapeliiformis je tuho vzpriamený s lomenými konármi.

Bibliografia: Hlavné referencie a ďalšie prednášky
1) Urs Eggli „Ilustrovaná príručka sukulentných rastlín: dvojklíčnolistové rastliny“ Springer, Heidelberg 2002
2) H. Beentje, C. Jeffrey a D.J.N. Hind „Flóra tropického východu Afriky“ Časť časť 3, strana 547 2005
3) Rowley G.D. „Succulent Compositae“ 126-127 1994


Kleinia pendula (Senecio pendulus) Foto: Giuseppe Distefano

Pošlite fotografiu tejto rastliny.

Galéria teraz obsahuje tisíce obrázkov, je však možné urobiť ešte viac. Samozrejme, hľadáme fotografie druhov, ktoré ešte nie sú zobrazené v galérii, ale nielen to, hľadáme tiež lepšie obrázky, ako sú už uvedené. Čítaj viac.

Pestovanie a množenie: Senecio pendulus je sukulent zimného pestovateľa, ktorý robí skvelé črepníkové vzorky. V závesnom koši sa stonky budú krútiť okolo a pod. Potrebuje jasné svetlo s dostatočným prúdením vzduchu.
Pôda: Rastú dobre v bohatej pórovitej pôde s primeraným odtokom, ako je napríklad pemza, lávová drť a len málo rašeliny alebo plesne.
Tempo rastu: Pomalé až mierne tempo rastu.
Premiestňovanie: Ak sú v kvetináči, presaďte ich najlepšie na jar, ak sú ich korene stiesnené. Spravidla by sa mali presádzať každý druhý rok, aby poskytli čerstvú pôdu. To však nevyhnutne neznamená, že budú potrebovať väčšie kontajnery. Asi štvrtinu hrnca naplňte rozbitými hrncami, štrkom atď., Aby ste zabezpečili dobrý odtok. Po presadení nepolievajte týždeň a viac. Používajte hrniec s dobrým odtokom. Postupným dozrievaním rastliny ju pomaly pestujte a obnovte nové obdobie presádzania s intervalom každé 2 - 3 roky. Ďalej ho pestujte v suchších podmienkach alebo na silnejšom slnečnom svetle.
Polievanie: Zalievajte striedmo od marca do októbra, pokiaľ kvetináč nechajte odtekať a nesedzte na podnose s vodou (ľahko hnije, najmä ak je vlhký). Je tiež potrebné zabrániť mokrému telu tejto rastliny, kým je na slnečnom svetle. Medzi polievaním necháme zaschnúť. Od júla by sa malo zalievanie obmedziť, aby sa rastlina donútila prejsť do stavu polospánku, do septembra potom rastlina začne rásť a zalievanie by sa malo zvyšovať postupne až do konca novembra, kedy by mala byť rastlina v úplnom raste.
Hnojenie: Nízka potreba jedla. Kŕmenie nemusí byť vôbec potrebné, ak je kompost čerstvý, kŕmte začiatkom jesene, iba ak rastlina nebola nedávno presadená. Nekŕmte rastliny od septembra, pretože to môže spôsobiť bujný rast, ktorý môže byť v tmavších chladných mesiacoch smrteľný.
Otužilosť: Keď je rastlina v pokoji, je mierne tolerantná voči chladu (do takmer -5 ° C alebo menej), ale pri vynechaní je citlivejšia na mráz. Avšak teplo po celý rok zvýši úspešnosť pestovateľa (pri minimálnych teplotách počas zimy od 5 do 15 stupňov Celzia). Počas leta je najlepšie udržiavať rastliny vonku, kde teplota môže stúpať nad 30 ° C, bez toho, aby boli rastliny poškodené.
Vystavenie: Potrebujú veľa svetla, aby vyvinuli svoj typický kompaktný tvar, ale rôzne klony sa líšia v tolerancii plného slnečného žiarenia. Počas letných najteplejších hodín sa však odporúča ochrana vo svetlom tieni. Môže sa spáliť, keď je v horúcom počasí vystavený úplnému slnečnému žiareniu, ale v najteplejšej časti dňa sa zotavuje dobre, ak je chránený pred slnkom. Znášajú mierny tieň a rastlinu, ktorá rastie v tieni, je treba pred jej umiestnením na plné slnko pomaly vytvrdiť, pretože pri prudkom presune z tieňa na slnko bude rastlina veľmi pripálená. Ak zostanú príliš tmavé, môžu byť príliš svieže a zelenšie a môžu byť náchylné na hnilobu v dôsledku nadmerného zalievania.
Použitie: Je vhodný do malých „púštnych“ záhrad spolu s inými xerofytmi. Tvar a štruktúra rastliny sú kompatibilné s inými sukulentmi a kaktusmi. Tam, kde kultivácia na voľnom priestranstve nie je z dôvodu podnebia možná, musí sa kultivovať v kvetináči, aby bol v zime chránený.
Choroby a škodcovia: Dávajte pozor na zamorenie červotočov, vodného kameňa a roztočov. Pri nadmernom napájaní náchylný na hnilobu. Hniloba je pri kaktusoch iba malým problémom, ak sú rastliny správne napojené a „prevzdušnené“. Ak nie sú, fungicídy tomu až tak nepomôžu.
Propagácia: Zo semena na jar je to ľahké, ale menej už z odrezkov. Odrezky ľahko rastú, keď sú niekoľko dní bez kalusu a potom zasadené do šťavnatej pôdy. Semená klíčia za 14-21 dní pri 21 ° C.


Kleinia pendula - Senecio pendulus

Tento druh Kleinia, tiež známy ako „palcový červ“, je doma v krajinách ako Eritrea, Etiópia, Somálsko, Keňa a tiež Jemen.

Keď som to uvidel v záhradnom centre, zaujal ma jeho zvláštny tvar a povrch, ktorý mi pripomína hadie šupiny.

Je to kaktusovitý sukulent so zelenými stonkami v rôznych odtieňoch a nápadnými červenými kvetmi (ale myslím si, že si budem musieť počkať, kým na sebe uvidím kvety ...). Jeho stonky sa klenú a dotýkajú sa pôdy, kde korenia, a vysielajú nové stonky. Pri silnom svetle sa často stávajú fialovými.

Kleinia pendula si dobre poradí v závesnom košíku. Potrebuje jasné svetlo a dobré prúdenie vzduchu. Rast je zvyčajne dosť pomalý.

Pri polievaní dbajte na to, aby mohla odtekať a nesadla na podnos s vodou: ľahko hnije, najmä ak by telo tejto rastliny nemalo navlhnúť, keď je na slnku. Medzi polievaním nechajte zaschnúť. Skutočne som si to uvedomil na začiatku: zalial som to príliš skoro a o pár dní som musel odstrániť jedno z jeho malých „chápadiel“. Teraz som naozaj opatrný!

Ak ich chcete rozmnožovať alebo repotovať, urobte to skoro na jar. Ak je rastlina v nádobe, bude sa jej dariť vonku v lete, až do jesene, kedy by mala byť opäť premiestnená do interiéru.

Táto rastlina žije v dosť chudobnej piesočnatej pôde - najlepšie je ju hnojiť raz ročne a striedmo. Príliš veľa hnojiva môže produkovať tenké a slabé stonky.

Slnečné miesto - v lete môže zostať vonku, musí byť v interiéri, keď teploty klesnú pod 10 ° C

Polievajte striedmo. aj keď je teplo. a až keď je pôda úplne suchá

Viacúčelová pôda s prídavkom piesku

Môžu sa orezať späť na miesto, kde je stonka pevná, veľmi skoro na jar. Môžete tiež zakoreniť odrezky.


Pozri si video: How to Propagating Senecio Mandraliscae Blue Chalk Sticks


Predchádzajúci Článok

Pestovanie mangoldu a špargle na ich letnej chate

Nasledujúci Článok

Návrh francúzskej bylinkovej záhrady: Rastliny francúzskej byliny do záhrady