Starostlivosť o izbové rastliny Yucca: Tipy na pestovanie yucky v nádobáchWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Becca Badgett, spoluautorka knihy Ako vypestovať NÚDZOVÚ záhradu

Pestovanie rastliny yucca v interiéroch dodáva miestnosti ústredný bod alebo funguje ako súčasť atraktívneho vnútorného displeja. Pestovanie juky v nádobách je skvelý spôsob, ako vo veľkom doviesť exteriér dovnútra, hoci niektoré rastliny juky v kvetináčoch majú malú veľkosť.

Pestovanie rastlín Yucca v interiéroch

Existuje viac ako 20 druhov juky. Sfarbenie rastlín juky sa pohybuje od zelenej po modrasté s rôznymi krémovými, žltými a bielymi, v závislosti od kultivaru. Rastliny juky rastú na paliciach alebo na veľkých drevitých stonkách.

Po umiestnení na slnečné až čiastočne zatienené miesto v interiéri je starostlivosť o izbovú rastlinu yucca jednoduchá. Pri pestovaní rastliny yucca v interiéri sa pokúste ju umiestniť do čiastočne zatienenej oblasti jasného, ​​ale nepriameho svetla, aby ste dosiahli lepšiu farbu listov. Rastliny juky v kvetináčoch môžu rásť na plnom slnku a kvitnúť, ale často budú mať hnedé končeky alebo biele nekrotické škvrny na listoch.

Ako sa starať o izbovú rastlinu Yucca

Rastliny juky v interiéri aj exteriéri majú nízke nároky na vodu a sú dokonca do istej miery tolerantné aj voči suchu.

Ľahké hnojenie môže pomôcť založiť rastlinu pri pestovaní juky v nádobách, ale nie je potrebné pre zavedené rastliny.

Pôda môže byť nekvalitná, ale mala by byť dostatočne ťažká, aby udržovala rastlinu vo zvislej polohe. Musí tiež dobre odvádzať vodu. Pre najlepší výkon rastlín v yucce v kvetináči by si mala pôda zadržiavať časť vody a živín. Tri až jedna zmes piesku a rašeliny je dobrým médiom na pestovanie juky v nádobách.

Oddelenie od kompenzácií, ktoré sa nazýva šteňatá, vám poskytne viac rastlín rastlín yucca v kvetináči. Rastlinu vyberte z nádoby (najlepšie zvonka) a šteniatko vyberte čistým a ostrým rezom. Na podporu vývoja koreňov dieťaťa sa môže použiť zakorenenie, ktoré však nie je potrebné vo väčšine situácií.

Prísavky sa niekedy objavia na paliciach rastlín juky v kvetináčoch a môžu sa tiež použiť na pestovanie juky v nádobách. Deliť sa dá aj podzemný podzemok, z ktorého rastlina rastie.

Starostlivosť o izbové rastliny Yucca môže zahŕňať premiestnenie rastliny vonku, keď sa teploty na jar alebo v lete oteplia. Mráz alebo mráz môžu poškodiť izbovú rastlinu yucca. Pri premiestňovaní rastúcej juky v nádobách vonku by ste ich mali umiestniť na miesto s jemným ranným slnkom a popoludňajším tieňom.

Teraz, keď ste sa naučili, ako sa starať o izbovú rastlinu z juky, pridajte si ju do slnečnej vnútornej miestnosti. Správna starostlivosť o izbovú rastlinu yucca spôsobí, že vaša rastlina vydrží dlho a pomôže jej splodiť viac šteniat.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Presadenie Yuccy

Súvisiace články

Pravidelné presádzanie udržuje rastliny yucky pestované v nádobách zdravé a živé. Môžete pestovať vytrvalé juky po celý rok v nádobách vonku na plnom slnku, aby ste záhrade pridali odvážne prvky, alebo juky pestovať v interiéroch na verande alebo na inom slnečnom mieste. Najlepší čas na presadenie yuccas je na jar alebo na jeseň, keď je mierne počasie. V zimnom alebo letnom období môžete opätovne vysádzať, ale niekoľko týždňov po presadení udržujte rastliny chránené pred horúcim slnkom alebo chladom.


Starostlivosť o rastliny v interiéroch

Chcete nám napísať? Hľadáme dobrých spisovateľov, ktorí by chceli šíriť informácie. Spojte sa s nami a budeme sa rozprávať.

Rastlina juky by sa mala pestovať v interiéroch ako izbová rastlina v kvetináčoch rôznych veľkostí, napríklad 10, 14 alebo 17 palcov. Na pestovanie tejto rastliny sa odporúča používať ťažké kvetináče, pretože keď vyrastie, zhora sa stáva ťažkou. Preto sa uprednostňujú keramické alebo hlinené hrnce pred drevenými alebo plastovými. Pri výbere juky na pestovanie v interiéroch by malo byť zrejmé, že korene sú pevné a rastlina je bez „trstinového zakolísania“. Preto aj záhradníčenie tejto rastliny v kontajneroch vyžaduje náležitú starostlivosť a odborné znalosti, aby bolo možné poznať dôsledky jednotlivých krokov, ktoré sa podniknú.

 • Požiadavky na svetlo a pôdu:
  Aj keď rastlina yucca vyžaduje pre správny rast jasné svetlo, vo vnútornom prostredí môže rásť aj bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Tieto rastliny by sa mali v lete premiestňovať vonku, pretože vyžadujú jasné slnečné svetlo. Nie je potrebné sa obávať požiadaviek na vodu, pretože táto rastlina je odolná voči suchu a pôdu určenú na pestovanie je potrebné dobre odvodniť.
 • Prerezávanie:
  Správny čas na orezanie rastliny juky je predtým, ako vstúpi do rastovej fázy, teda skoro na jar. Mal by byť rezaný na polovicu dĺžky stonky, pretože rastline poskytuje dostatok priestoru na správny rast.
 • Polievanie:
  Intervaly polievania tejto rastliny sa líšia podľa nastavenia svetla, v ktorom rastie. Pri vysokom osvetlení by mala byť rastlina zalievaná, keď vysuší ⅓ alebo the časť vrchnej vrstvy pôdy. V prípade nastavenia slabého osvetlenia by mal byť podiel 3/4 vrchnej vrstvy. Vo vnútorných záhradách tejto rastliny by sa malo zabrániť nadmernému polievaniu, pretože účinky nadmerného napájania rastliny sa môžu prejaviť v podobe hniloby trstiny a zrútenia listov.
 • Hubenie škodcov:
  Mealybugs sú škodcovia, ktorí sa bežne vyskytujú na juke. Insekticídy obsahujúce neem (t.j. Azadirachta indica) sú účinné pri ničení týchto škodcov. Problémy s škodcami alebo hmyzom sú však v prípade tejto rastliny v porovnaní s inými izbovými rastlinami pomerne nízke.

Starostlivosť o vonkajšie rastliny

Rozstup rastlín pre vonkajší rast rastlín juky by mal byť 18 - 24 palcov, 24 - 35 palcov a 48 palcov pre malé, stredné a veľké odrody. Staršie listy by sa mali v jarnom období orezávať. Pri strihaní listov by ste mali byť opatrní, pretože majú ostré hrany. Nosenie rukavíc pri prerezávaní je v tomto prípade inteligentná vec.

Starostlivosť o rastliny Red Yucca

Červená yucca (Hesperaloe parviflora) na to, aby výdatne kvitla, potrebuje jasné slnečné svetlo. Pôda, ktorá sa má použiť pre túto rastlinu, musí byť dobre priepustná. Je to rastlina odolná voči suchu, ktorá prežije na menšom množstve vody. Rozmnožovanie sa mohlo uskutočniť buď zhlukovaním, alebo semenami.

Vyššie uvedený článok vám pomôže pochopiť základné požiadavky tohto zariadenia. Chov rastliny yucca je pomerne ľahší ako u iných izbových rastlín. Mala by to byť príjemná činnosť za predpokladu, že dostane dostatok svetla a bude včas zastrihnutá.


Škodcovia a choroby rastliny Yucca

Rovnako ako ľudia, aj rastliny môžu ochorieť. Nasledujú niektoré z chorôb yucky a spôsob, ako môžete liečiť svoju rastlinu.

 • Listy vašej yucky môžu v zime vyschnúť, čo je spôsobené teplým vzduchom a atmosférou vášho interiéru. Je lepšie premiestniť kvetinu na chladnejšie miesto a nastriekať ju.
 • V prípade nedostatočnej svetlej žltej farby môže dôjsť pod spodnou časťou dovolenky, aby sa tento problém vyriešil, presuňte rastlinu na svetlejšie miesto.
 • Ďalším problémom, ktorý sa môže vyskytnúť, je vločkovitý hlien. Tento typ hlienu môže spôsobiť poťah z bielej bavlny. V prípade takejto situácie je lepšie zmierniť príznaky postrekovaním insekticídmi.
 • V prípade prílišného zalievania môže dôjsť k čiernej farbe listov konára. Riešením tohto problému je zníženie množstva zavlažovania na vysušenie povrchu nádoby a kontrola odtoku nádoby.
 • V niektorých iných prípadoch sa môžu na povrchu juky vyskytnúť biele škvrny, najmä v skleníku. V takom prípade môžete na zmiernenie príznakov použiť fungicídy.
 • Hnedé škvrny na stonkách a pod listami sú spôsobené škodcom, účinné môže byť postriekanie spodnej strany listu alebo trenie insekticídu vatovým tampónom raz týždenne.
 • Ak vaše nové listy nemajú korene, potrebujú pravidelnú výživu umelou výživou, môže to byť spôsobené chladným počasím, znova skontrolujte podmienky a príčinu zlyhania.
 • Listy juky môžu blednúť v prípade vysokého priameho svetla, najmä na poludnie.
 • Na listoch juky sa objavujú hrdzavé škvrny, ktoré naznačujú, že ste použili zosvetľovače, listy očistite handričkou alebo vlhkou špongiou.
 • Šedú plesňu na listoch spôsobuje Botrytis, ktorú spôsobuje chlad a vlhko, postriekajte rastlinu fungicídnym postrekom, premiestnite ju na teplé miesto a obmedzte zavlažovanie.
 • Rastlina je teraz vo vzpriamenej polohe, ktorá je spôsobená nerozvinutými koreňmi, premiestnite rastlinu do menšieho kvetináča a okolo koreňa zhutnite kompost, kvetináč odveďte na ľahšie miesto.

Ako sa staráte o svoje yucky? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch nižšie.


Opätovná výsadba

Získajte kvalitnú pôdu na zalievanie. Yuccas znesie rôzne pôdne podmienky, ale v nádobách si vyberte kvalitnú univerzálnu pôdnu zmes. Na dno hrnca dajte niekoľko hrstí zeminy a potom do hrnca vložte juku. Podľa potreby pod zem koreňového balu prilejte pôdu, kým nie je spodok stopky v jednej rovine s okrajom črepníka. Uistite sa, že je v strede a potom vyplňte zvyšok pôdy až po základňu stopky. Zľahka ho utlačte a doprajte yuke dôkladnú zálievku.


Ako dosiahnuť kvitnutie rastliny Yucca

Súvisiace články

Existuje niekoľko rastlín, ktoré sa nazývajú spoločným názvom yucca. Medzi ne patrí španielsky bajonet, Adamova ihla, slabá listová juka, španielska dýka, medvedia tráva a juka s oblými listami. Všetky sú z rodu Yucca. Všetky majú dlhé ostré listy a kvety, ktoré na konci stopky vytvárajú strapce. Stonka rastie vyššie ako zvyšok rastliny a vyniká. Väčšina z nich je púštne rastliny pochádzajúce z rôznych južných štátov a Strednej a Južnej Ameriky. Príliš veľa vody môže spôsobiť problémy, ktoré vedú k nedostatku kvitnutia.

Rastlinu držte vonku iba v zónach 4 až 9, v závislosti od druhu. V opačnom prípade budete musieť túto rastlinu pestovať v interiéroch, pretože príliš veľa vlhkosti môže viesť k plesniam. Mnoho druhov zvládne studené zimy, ale nie mokré zimy. Tam, kde sú zimy mokré, je najlepšie pestovať juku ako jedinú vnútornú rastlinu.

Zasaďte svoju juku do pôdy, ktorá ľahko odteká. Za týmto účelom môžete rovnomerne zmiešať bežnú pôdu na zalievanie s pieskom.

Polievajte raz mesačne a po zvyšok mesiaca nechajte pôdu suchú.

Udržujte svoju yuccu na plnom slnku po celý rok. Vnútorné yukky v kvetináčoch musia byť umiestnené blízko okna.

Po odkvitnutí odstrihnite stonky kvetov na základni záhradníckymi rezačkami. Staré stonky ponechané na rastline môžu zabrániť ďalšiemu kvitnutiu.

Buď trpezlivý. V závislosti od druhu môže trvať niekoľko rokov, kým yucca prvý kvitne. Ak rastlina nie je poškodená prílišnou vlhkosťou, mala by nakoniec odkvitnúť. Niektoré druhy však majú životnosť 100 a viac rokov a môže trvať desaťročia, kým jeden prvý kvitne.

Lynn Anders má viac ako 15 rokov profesionálnych skúseností v práci ošetrovateľa zoo, pedagóga pre oblasť divočiny / životného prostredia / ochrany prírody a v neziskovej záchrane domácich miláčikov. Jej tvorba od roku 2007 sa objavuje na rôznych webových stránkach, ktoré sa zaoberajú témami súvisiacimi s domácimi zvieratami, životným prostredím, financiami a rodičovstvom. Anders má bakalársky titul v odbore environmentalistika a biológia na Kalifornskej štátnej univerzite v Sacramente.


Pozri si video: FLORIA Substrát na orchidey


Komentáre:

 1. Dakota

  Prepáčte, že vás vyrušujem, ale navrhujem ísť inou.

 2. Percy

  Máš úplnú pravdu. Niečo v tom je aj mne je táto predstava príjemná, úplne s tebou súhlasím.

 3. Wekesa

  broke through the norms

 4. Gino

  Nice sitting at work. Get distracted from this boring work. Relax, and read the information written here :)

 5. Ter Heide

  Interesting site, but you should add more information

 6. Rendall

  Bravo, navštívil vás jednoducho skvelý nápadNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť o podlahové rastliny Arboricola

Nasledujúci Článok

Ako sa starať o izbovú rastlinu brečtanu