Brusnice na cukre: obľúbená odroda maloplodých paradajok


Brusnice v cukre sú jednou z najobľúbenejších odrôd maloplodých paradajok ruského výberu. Tieto paradajky sa vyznačujú nielen vynikajúcou chuťou a všestrannosťou, ale aj dekoratívnymi vlastnosťami. Kompaktnosť rastliny vám umožňuje pestovať ju doma pri zbere po celý rok. Brusnice v cukre sa stanú veľmi neobvyklou dekoráciou pre balkón, okenný parapet alebo lodžiu.

Opis odrody paradajok Brusnice v cukre

Brusnicové paradajky v cukre - úspech ruských chovateľov. Pôvodcom je spoločnosť „Aelita“. Odroda je zaradená do štátneho registra Ruskej federácie bez obmedzenia týkajúceho sa regiónu alebo spôsobu pestovania. Je možné pestovať brusnice na cukre tak na otvorenom poli, ako aj v skleníkoch, skleníkoch, dokonca aj doma, a to ich sadením do debničiek a kvetináčov.

Brusnicové paradajky na cukre - obľúbená odroda domáceho výberu

Odroda patrí do kategórie maloplodých. Paradajky sú jednorozmerné, s hmotnosťou 12–15 g, vo forme takmer pravidelnej gule. Slabé výrazné rebrovanie pri samotnej stopke je takmer neviditeľné. Šupka je jasne červená, typická pre paradajky.

Brusnice v cukre sú jednorozmerné, akoby kalibrované

Brusnice v cukre sú skorou odrodou. Plodina sa zbiera 70 - 75 dní po zasadení sadeníc do zeme. Plody dozrievajú spolu, kríky sú doslova posiate kefami. Priemerný výnos vo fóliových prístreškoch - 2,3-2,8 kg na 1 m2.

Brusnice v cukre majú vzhľadom na kompaktnosť rastlín dobrú úrodu.

Rastliny sú pomerne kompaktné, vysoké 0,6–0,8 m. Listy sú stredne veľké, tmavozelenej farby, nie je ich príliš veľa. Cukor brusnice sa dá dokonca vysadiť medzi vysoké paradajkové kry, aby sa ušetrilo miesto v skleníku.

Bush paradajok Brusnice v cukre, doslova posiate ovocím, vyzerajú veľmi atraktívne

V chuti je zreteľne cítiť miernu kyslosť. Dužina je šťavnatá, ale pevná, nie vodnatá. Semená sú malé a mäkké.

Výhody a nevýhody odrody

Odroda Cranberry in sugar je jednou z najobľúbenejších medzi záhradkármi, ktorí pestujú maloplodé paradajky. Vďačí za to týmto nepochybným výhodám:

 1. Všeobecná nenáročnosť. O rastliny sa môže starať aj začínajúci záhradník. Odroda má určitú „plasticitu“, úspešne sa prispôsobuje nie vždy priaznivým klimatickým a poveternostným podmienkam. Cukor brusnice prináša úrodu aj v regiónoch, ktoré sú klasifikované ako „rizikové poľnohospodárstvo“.
 2. Odhodlanie a výdrž. Takéto vlastnosti odrody výrazne zjednodušujú starostlivosť o rastlinu, nie je potrebné vytvárať krík. Jeho rast je geneticky obmedzený na určitú hranicu. Keď sa k nej dostane krík, na vrchu sa vytvorí zhluk ovocia. Ďalej ker rastie „na šírku“ a vytvára kefy na najsilnejších nevlastných deťoch. Stonka je veľmi silná, hustá, takže rastlina často nepotrebuje ani podväzok.
 3. Prítomnosť imunity proti najtypickejším kultúrnym chorobám. Brusnice v cukre sú zriedka napadnuté hubami, netrpia neskorou plesňou.
 4. Ozdobnosť ovocia a všeobecná príťažlivosť rastliny. Bush, doslova pokrytý jasnými lesklými plodmi, vyzerá veľmi pôsobivo.
 5. Chuťové kvality. Slabá kyslosť, ktorá je charakteristická pre brusnice v cukre, je veľmi vhodná do omáčok, omáčok a dresingov z borša.
 6. Všestrannosť vymenovania. Odroda je vhodná nielen na konzumáciu v čerstvom stave, ale aj na domáce konzervovanie. Plody v nálevoch a marinádach si zachovávajú svoj tvar a žiarivú farbu, nevliezajú do „kaše“, šupka nepraská.

Brusnicové paradajky v cukre sú veľmi dobré v domácich prípravkoch na zimu

Z nedostatkov možno poznamenať hrubú, dosť húževnatú pokožku. Je to obzvlášť viditeľné pri konzumácii čerstvých paradajok. Tiež nie každý má rád charakteristickú kyslú chuť odrody. Niektorí záhradníci sa sťažujú, že kríky nie sú ani zďaleka také kompaktné, ako tvrdí výrobca osiva. Najčastejšie dorastajú do 1,5 m v skleníku, ak sú pre ne vytvorené ideálne podmienky. Ale veľkosť kríka je vyvážená vyšším výnosom. Jedinou významnou nevýhodou je možno sklon k infekcii vírusom mozaiky.

Pestovanie sadeníc a výsadba v zemi

Brusnice v cukre môžu byť zasadené ako semená, priamo na otvorenom teréne, ale iba v regiónoch s teplým podnebím. Pestovanie sadeníc sa praktizuje vo väčšine Ruska.

Pestovanie sadeníc paradajok

Semená sa vysievajú v druhej dekáde marca. Na zvýšenie klíčivosti sú predtým namočené na 12-15 hodín do roztoku akéhokoľvek biostimulantu. Môže to byť buď droga zakúpená v obchode (Epin, Zircon, Kornevin, Emistim-S), alebo prírodný liek (šťava z aloe). Zároveň sa vykonáva odmietnutie - tie semená, ktoré vyplávajú na povrch, môžu byť bezpečne vyhodené. Sadenice určite nebudú dávať.

Predbežná príprava zvyšuje klíčivosť semien rajčiaka

Pôda vyžaduje ľahkú, voľnú, ale výživnú pôdu. Môžete si kúpiť univerzálnu pôdu pre sadenice alebo pre nočné koše, ale skúsení záhradníci radšej zmiešajú samotný substrát z úrodného trávnika, humusu a riečneho piesku v pomere 2: 2: 1. Na prevenciu chorôb na každý liter pôdy môžete pridať 10 - 15 g preosiateho dreveného popola, drvenej kriedy, aktívneho uhlia.

Pôda na pestovanie sadeníc paradajok je možné zakúpiť v každom špecializovanom obchode, ale skúsení záhradníci radšej sami miešajú substrát

Postup výsadby semien:

 1. Plytké (7–8 cm) nádoby sú naplnené dezinfikovanou pôdou. Sterilizujte ho parou, teplom alebo mrazom. Pôda je mierne navlhčená a vyrovnaná.
 2. Semená sa vysádzajú do drážok, ktoré sa prehlbujú o 2-3 mm. Interval medzi nimi je 3 - 4 cm, potom sú posypané tenkou vrstvou rašeliny alebo jemného piesku, mierne postriekané vodou pri izbovej teplote z jemného postreku.
 3. Nádoby sú pokryté sklom alebo pokryté priehľadnou fóliou. Až do objavenia sa sadeníc sa uchovávajú na tmavom mieste, ktoré poskytuje teplotu asi 25 - 27 ° C. Pôda musí byť neustále udržiavaná mierne vlhká. Aby sa zabránilo kondenzácii, "skleník" sa odstráni každý deň na 10-15 minút kvôli ventilácii.
 4. Po výskyte sadeníc sa nádoby umiestnia na najteplejšie a najjasnejšie miesto v byte. Bude to stačiť napríklad na parapet okna smerujúceho na juh. Je tiež vhodné doplniť sadenice pomocou špeciálnych fytolampov alebo konvenčných žiariviek, ktoré predlžujú denné hodiny.
 5. Keď sa vytvoria dva páry pravých listov, sadenice sa ponoria a usadia ich do jednotlivých kvetináčov, rašeliny alebo plastových pohárov. Je veľmi dôležité nepoškodiť korene v procese. Rastliny sa z nádoby odstránia pomocou drevenej tyčinky spolu s malou hrudkou zeminy.
 6. 3-4 dni po tom sa kŕmia roztokom akéhokoľvek univerzálneho hnojiva pre sadenice (Gumi, Rostock, Agricola). Sadenice zalejte najmenej raz týždenne. Voda sa naleje nie na koreň, ale pozdĺž okrajov nádoby. Mal by byť mäkký a zahriaty na 25-28 ° C. Teplota vzduchu sa dá trochu znížiť - cez deň by mala byť minimálne 18 ° C, v noci - 15 ° C. Keď sa vytvoria ďalšie tri pravé listy, je možné spodné dva odstrániť. Takto zabránite nadmernému rozťahovaniu sadeníc.

Pred vyklíčením musí byť nádoba so semenami paradajok uskladnená na tmavom mieste pod sklom alebo filmom.

Na otvorenom teréne sa sadenice paradajok zvyčajne vysádzajú od polovice mája. Závisí to od podnebia v regióne. Od okamihu vysadenia semien by malo uplynúť najmenej 50 (najlepšie 60) dní. Približne 10 - 12 dní predtým ho môžete začať otužovať a počas dňa krátko vyviezť na čerstvý vzduch. Teplota vonku by mala byť najmenej 15 ° C a zem v čase pristátia by sa mala zahriať na 10 ° C.

V poslednej otázke sa môžete zamerať na spoľahlivé ľudové znamenia - kvitnúce listy brezy, kvitnúce vtáčie čerešne.

V procese zberu je najdôležitejšie nepoškodiť krehké korene sadeníc.

Je nežiaduce zdržiavať výsadbu - to negatívne ovplyvňuje vývoj rastlín, brzdí ich rast a znižuje budúci výnos. V čase výsadby by výška sadeníc nemala presiahnuť 30 cm. Týždeň pred zákrokom sa brusnice kŕmia cukrom, zriedením 4–5 g jednoduchého superfosfátu a 1,5–2 g síranu draselného v 1 litri vody .

Je nemožné odložiť výsadbu sadeníc paradajok, čo negatívne ovplyvňuje budúcu úrodu

Video: výsadba semien paradajok do zeme

Pristátie a príprava na to

Posteľ pre paradajky je pripravená vopred:

 1. Od jesene je pôda vyčistená od rastlinných zvyškov a vykopaná.
 2. V tomto procese sa používajú hnojivá - humus alebo zhnitý kompost (8 - 10 l / m²), jednoduchý superfosfát (25 - 30 g / m²) a síran draselný (10 - 15 g / m²). Alternatívou k minerálnym hnojivám je drevný popol - 0,5 l / m².
 3. Potom sa pôda vyrovná, na dezinfekciu sa vyleje tmavo ružovým roztokom manganistanu draselného alebo vriacou vodou.
 4. Posteľ je utiahnutá polyetylénom a ponechaná na zimu.
 5. Na jar ho stačí jednoducho dobre uvoľniť.

Brusnicové kríky v cukre sú kompaktné, takže na 1 m² zvyčajne vysadia 5 rastlín - štyri v rohoch „štvorca“ a piate v strede. Minimálna prípustná vzdialenosť medzi vložkami je 30 cm. Hĺbka otvoru závisí od typu podkladu. V ťažkej ílovitej pôde stačí 6–7 cm, v ľahkej piesočnatej pôde - 10–12 cm Na dno sa nasype niekoľko štipiek popola z dreva a 3–5 g jednoduchého superfosfátu.

Pri výsadbe paradajok v zemi musíte dodržiavať schému výsadby

Najlepší čas na vystúpenie je večer nie príliš horúceho, zamračeného dňa. 2-3 hodiny predtým musíte sadenice výdatne zaliať, aby ste čo najmenej poranili jej korene. Pri tomto procese je najdôležitejšie nenechať koreňový krk na povrchu. Stonku je potrebné zakopať do pôdy k prvým pravým listom. To prispieva k vytváraniu silnejších náhodných koreňov. Po zhutnení zeme sú rastliny hojne napojené (2 litre na krík), mulčované rašelinovými lupienkami a vytvárajú vrstvu hrubú asi 1,5–2 cm.

Sadenice paradajok sú zasadené, prehlbujú sa k prvým listom

Nadmerne natiahnuté sadenice sa odporúčajú vysádzať vo vodorovnej polohe. Nielen korene sú pokryté zeminou, ale aj spodné 2/3 stonky po odrezaní všetkých listov. Je potrebné vytvoriť vrstvu s hrúbkou 8–10 cm. Horná časť rastliny je umiestnená tak, aby „smerovala“ na juh.

Prvých 4-5 dní po výsadbe Brusnice v cukre sa polievajú každý deň. Voda sa používa teplá a usadená. Asi týždeň po ukončení procedúry budete musieť povoliť uličky do hĺbky asi 5 cm.

Pri výsadbe sadeníc paradajok v skleníku sa pôda predhrieva rozliatím vriacou vodou a utiahnutím čiernym filmom. V opačnom prípade kontrast medzi teplotou vzduchu a pôdy spomalí vývoj koreňov. Rastliny sú pochované v zemi nie toľko - 2-3 cm nad koreňovým krčkom.

Semená paradajok sú zasadené priamo do zeme v polovici apríla, dve na každú jamku. Pred vznikom výhonkov je záhon utiahnutý akýmkoľvek vzduchopriepustným krycím materiálom. Po 2-3 týždňoch sa slabé sadenice vyhodia. Je vhodné ich nevyťahovať z pôdy, ale ostrihať ich pri koreni ostrými nožnicami.

Pri výbere miesta pre paradajky musíte brať do úvahy to, čo predtým v záhrade vyrástlo. Zlým predchodcom pre Brusnice v cukre sú akékoľvek nočné koše (zemiaky, baklažán, paprika). Rastliny z tej istej čeľade sú postihnuté podobnými chorobami a škodcami. Paradajky sa odporúčajú vysádzať po kapuste, uhorkách, cukete, cibuli.

Baklažány, rovnako ako iné nočné koše, sú zlým predchodcom paradajok.

Video: typické chyby pri pestovaní sadeníc paradajok

Tipy na starostlivosť o plodiny

Bush z brusníc cukru sa nemusí formovať, takže starostlivosť oň spočíva v polievaní, kŕmení, vytrhávaní buriny a uvoľňovaní záhonov.

Polievanie

Rovnako ako ostatné paradajky, aj brusnice v cukre sa polievajú výhradne od koreňa, ideálne kvapkovou metódou. Voda padajúca na púčiky a kvety vyvoláva ich vylučovanie. Z tohto dôvodu plody sadajú a dozrievajú oveľa pomalšie. A keď sa pestuje v skleníku, zvyšuje sa aj vlhkosť vzduchu - je to priaznivé prostredie pre vývoj patogénnych húb. Najlepší čas na zákrok je skoro ráno. Pri zalievaní na korene sa spotrebuje 0,8–1 litra na každý krík sadeníc.

Pokiaľ je to technicky možné, paradajky sa polievajú kvapkovou metódou, ak nie, voda sa naleje do kruhových drážok vytvorených okolo kríka.

Až do konca kvitnutia sú brusnice v cukre napojené, pričom na 1 m² spotrebujú asi 5 litrov vody. Keď plody dorastú do veľkosti hrachu, rýchlosť sa zvýši na 10 - 12 l / m². Ak vonku nie je príliš horúce počasie, stačí raz za 6-10 dní.

Pri veľmi suchej pôde by ste sa nemali usilovať kompenzovať deficit vlhkosti jedným výdatným zalievaním. To môže vyvolať masívny pokles ovocných vaječníkov a praskanie dozrievajúcich paradajok. Len čo paradajky začnú červenať, zálievka sa zníži na požadované minimum. Prebytočná vlhkosť brzdí dozrievanie ovocia.

Raz za mesiac možno vodu na zavlažovanie nahradiť roztokom biostimulantov (Baikal-EM, humát draselný), čím sa koncentrácia zníži na polovicu v porovnaní s roztokom odporúčaným výrobcom.

Zalievanie biostimulačným roztokom má pozitívny vplyv na imunitu rastlín

Hnojenie

Brusnice v cukre sú odrody skorého dozrievania, takže im stačia tri ďalšie zálievky za sezónu. Hnojivá sa aplikujú iba vo forme roztoku, 30 - 40 minút po zalievaní.

 1. Prvýkrát sú paradajky kŕmené 15–20 dní po výsadbe sadeníc do zeme. V 10 litroch vody zriedte 20 - 25 g jednoduchého superfosfátu a 10 - 15 g síranu draselného. Ak je pôda chudobná, nie príliš výživná, pridajte ďalších 10 g akéhokoľvek dusíkatého hnojiva (dusičnan amónny, močovina, síran amónny). Pre každú rastlinu sa spotrebuje 1 liter roztoku.
 2. Na druhý vrchný obväz je vhodné akékoľvek tekuté komplexné hnojivo pre paradajky (Good Power, Hera, Zdraven, Nov-Agro, Orton). Brusnice na cukre pripravené podľa pokynov zalievame 5-7 dní po skončení kvitnutia.

  Brusnicové paradajky v cukre je možné kŕmiť akýmkoľvek zložitým tekutým hnojivom

 3. Tretí obväz je zameraný na čo najväčšie predĺženie plodenia. V tejto dobe potrebujú paradajky draslík a fosfor. Suroviny na prípravu roztoku - superfosfát, síran draselný, drevný popol.

  Popol z dreva - prírodný zdroj draslíka a fosforu

Ďalšie potrebné postupy

Priemerná výška rastlín brusnicových paradajok v cukre spravidla nepresahuje 0,8 m, ale v skleníku sa niekedy tiahnu až k 1,2–1,5 m. Ich stonka je mohutná a silná, ale na zaistenie rastlín ich môžete uviazať.

Ak sa brusnice v cukre pestujú v skleníku, je potrebné ich pravidelne vetrať. Vlhký zatuchnutý vzduch je ideálnym prostredím pre vývoj mnohých patogénov. V extrémnych horúčavách sa za účelom zníženia teploty sklo postrieka zvnútra roztokom haseného vápna.

Skleník, v ktorom sa pestujú paradajky, musí byť vetraný, berúc do úvahy, že rastliny majú negatívny prístup k prievanu.

Pôda medzi riadkami by mala byť ideálne uvoľnená po každom zalievaní, pričom sa obnoví vrstva mulča. Ak to nevyjde - aspoň raz za 12-15 dní. Po 10 - 12 dňoch po výsadbe musia byť sadenice po zalievaní napučané. Druhýkrát sa tento postup vykonáva po 18-20 dňoch. To stimuluje vývoj koreňového systému.

Odroda typická pre choroby a kontrolu

Brusnicové paradajky v cukre majú dobrú imunitu. Extrémne zriedka sú postihnuté chorobami, ako je neskorá pleseň a fusarium, ktoré sú pre kultúru nebezpečné. Ale sú náchylné na choroby mozaiky. Toto je vírusové ochorenie, v súčasnosti neexistujú žiadne prostriedky na jeho liečbu. Preto by sa mala venovať osobitná pozornosť preventívnym opatreniam.

Aby sa zabránilo rozvoju väčšiny plesňových chorôb, stačí počas vegetačného obdobia postriekať brusnice v cukre 2 - 3 krát roztokom akéhokoľvek fungicídu. Najbežnejšou možnosťou je síran meďnatý a kvapalina Bordeaux, ale môžu sa použiť modernejšie lieky (Topaz, Horus, Kuproksat, Abiga-Peak).

Bordeauxová tekutina je jedným z najbežnejších fungicídov, môžete si ju kúpiť alebo pripraviť sami

Choroba mozaiky je nebezpečná, pretože narúša prirodzený proces fotosyntézy v tkanivách. Z tohto dôvodu rastlina neprijíma dostatočné množstvo výživy, vrchná časť kríka odumiera, ovocné vaječníky sa prestávajú vytvárať. Listy sú pokryté bodkami bledozelenej farby, postupne sa menia na škvrny nepravidelného tvaru s jasnými hranicami. Sú deformované, skrútené pozdĺž žily. Stonky sú krehké a ľahko sa lámu. Ochorenie sa prejavuje aj na plodoch - sú pokryté ľahkými zaoblenými škvrnami.

Vírus sa šíri hmyzom, predovšetkým voškami, a môže zostať dlho životaschopný a prezimovať v rastlinných zvyškoch. Na to, aby prenikla do rastlinných pletív, stačí najmenšie mechanické poškodenie.

Paradajky, o ktoré sa správne starajú, trpia chorobami mozaiky oveľa menej často. Preto je potrebné venovať osobitnú pozornosť udržiavaniu optimálnej teploty a vlhkosti pre plodinu. Nemenej dôležité je pravidelné kŕmenie, ktoré má pozitívny vplyv na imunitu rastliny. Na profylaxiu môžu byť semená pred výsadbou leptané v roztoku Strobi, Alirin-B, Fitosporin po dobu 15–20 minút.

Napadnuté rastliny je potrebné čo najskôr zo záhrady odstrániť a spáliť. Pôda na tomto mieste sa dezinfikuje rozliatím 2% roztokom síranu meďnatého, tmavo ružovou farbou - manganistanom draselným alebo vriacou vodou.

Paradajky na parapete

Rozmery kríkov paradajok odrody Cranberry v cukre sú také, že sa dajú pestovať na lodžii alebo dokonca na parapete, sadiť do kvetináčov, kvetináčov, debničiek. Spravidla doma, ich výška nepresahuje 30-50 cm.

Paradajkové kríky Brusnice v cukre môžu mať aj dekoratívnu funkciu

Paradajky sú kultúrou milujúcou svetlo. Neboja sa ani priameho slnečného žiarenia. Pred kvitnutím sa odporúča rastlinu každých 3-5 dní otočiť, aby sa krík netvoril „jednostranne“.

Pri nedostatku svetla odpadá významná časť púčikov a ovocných vaječníkov. Preto sa na umiestnenie „zeleninovej záhrady“ najlepšie hodí parapet okna otočeného na juh, juhovýchod, juhozápad. Ak to nie je možné, bude potrebné dodatočné osvetlenie žiarivkami alebo fytolampami. Sú umiestnené asi 25-30 cm nad hornou časťou kríka v miernom uhle. Pre najrýchlejšiu úrodu sa denné svetlo predlžuje na 14-16 hodín.

Semená sa vysievajú začiatkom leta. Potom sa ovocie objaví na konci jesene a pokračuje až do Nového roka. Druhou možnosťou je vysadiť brusnice v novembri. V tomto prípade sa plodina zbiera od konca marca do začiatku leta.

Kompaktnosť paradajkových kríkov Brusnice v cukre vám umožňuje umiestniť ich dokonca aj na parapet

Sadenice sa pestujú rovnakým spôsobom ako pri výsadbe do zeme. Paradajky sa ponoria do malých kvetináčov s priemerom 8 - 10 cm, potom sa presadia do nádoby s objemom 4 - 6 litrov.

Kríky potrebujú čerstvý vzduch, ale zároveň sa veľmi bojí studeného prievanu, takže vetranie sa vykonáva veľmi opatrne. Tí, ktorí už dlho pestujú paradajky na parapete, odporúčajú pri vetraní umiestniť vedľa hrncov pohár vody. To pomôže zvýšiť vlhkosť vzduchu.

Brusnice v cukre nemá kto doma opeliť, takže počas kvitnutia treba kríky niekoľkokrát denne jemne pretrepať. Alebo peľ z kvetu na kvet prenášajte ručne pomocou peria alebo mäkkej kefy. Počas kvitnutia sa kríky tiež odporúčajú postriekať roztokom kyseliny boritej (1 g / l). To prispieva k zvýšeniu počtu plodov a rýchlejšiemu dozrievaniu plodiny.

Na umelé opelenie je vhodné pierko alebo mäkká kefka.

Polievajte paradajky doma každé 3 - 5 dní. Závisí to od toho, aké je vonku teplo. Pôda by sa nemala nechať vyschnúť. Voda sa používa iba usadená a ohriata na izbovú teplotu, ideálne dážď alebo rozmrazená. Nalieva sa nie pri koreni, ale bližšie k okrajom črepníka. Keď sa absorbuje, musí sa pôda uvoľniť.

Ak sa listy rajčiakových kríkov počas dňa trochu zvlnia, najmä v horúčave, nie je to dôvod na obavy. Keď ale „stúpnu“, sú v ostrejšom uhle oproti stonke, znamená to, že nemajú dostatok svetla a / alebo čerstvého vzduchu, alebo sa polievanie vykonáva príliš zriedka.

Hnojivá sa aplikujú raz týždenne, počnúc okamihom, keď sa vytvorí piaty pravý list. V 1 litri vody sa zriedi 1 g karbamidu a síranu draselného a 5 g jednoduchého superfosfátu. Rýchlosť pre jednu rastlinu je 0,5 litra.

Domáce paradajky sú náchylnejšie na vývoj plesňových chorôb. Na profylaxiu sa každé 1,5–2 týždne postriekajú svetloružovým roztokom manganistanu draselného v práškovej podobe s preosiatym dreveným popolom alebo tabakovým prachom.

Manganistan draselný je jedným z najpopulárnejších dezinfekčných prostriedkov, ktorý účinne ničí plesne spôsobujúce choroby

Odroda Cranberry v cukre, dokonca aj doma, sa vyznačuje bohatým plodením, preto je vhodné vetvy priviazať o oporu - tyčinky alebo kolíky. Plody sú odstránené mierne nedozreté, šupka je červenohnedá. Doma rýchlo dozrejú a na rastline sa začnú vytvárať nové kefy.

Hlavnými škodcami, ktorí doma ohrozujú Brusnice na cukre, sú vošky a roztoče. Živia sa miazgou rastliny, takže nimi postihnuté časti kríkov sa zdeformujú, postupne žltnú, vysychajú a odumierajú. V obzvlášť závažných prípadoch sa používajú chemikálie, ktoré sa však aplikujú najneskôr 15–20 dní pred začiatkom plodenia.

Je veľmi ťažké si vošky nevšimnúť. Hmyz sa na rastline usadzuje v celých kolóniách, pevne sa drží na vrchu, na nesprávnej strane mladých listov, púčikov a ovocných vaječníkov. Na prevenciu sa rajčiakové kríky postriekajú raz týždenne infúziami akýchkoľvek bylín so štipľavým zápachom, pomarančovou kôrou, kašou z cibule alebo cesnaku, tabakovou drťou. Ak je vošiek málo, rovnaké prostriedky pomôžu vyrovnať sa so škodcom, ale frekvencia ošetrení sa zvyšuje až 2-3 krát denne. Proti škodcovi, ktorý sa hromadne množil, sa bojuje pomocou univerzálnych insekticídov - Mospilan, Inta-Vir, Calypso, Fury. Zvyčajne stačia 2 - 3 streky s odstupom 4 - 6 dní.

Vošky sú jedným z najžravejších škodcov ovplyvňujúcich rastliny v záhrade aj doma.

Je dosť ťažké vidieť roztoče voľným okom, ale zreteľne sú viditeľné tenké priesvitné vlákna, ktoré opletajú štetce, púčiky a vrchol rastliny. Na prevenciu sa kríky každých 7-10 dní postriekajú infúziou hľúz cesnaku alebo cyklámenov. Ak sa škodca už objavil, ľudové lieky nebudú mať účinok. Je potrebné použiť špeciálne prípravky - akaricídy (Neoron, Sunmayt, Vertimek).

V boji proti roztočom sa používajú špecializované lieky

Video: pestovanie paradajok na balkóne

Recenzie záhradkárov

Paradajková brusnica v cukre je vhodná na pestovanie v celom Rusku, v skleníkoch alebo na otvorenom poli. Odroda sa vyznačuje svojou nenáročnosťou a má „vrodenú“ imunitu proti jednej z najnebezpečnejších chorôb pre kultúru - neskorej plesni. Plody sa dajú použiť ako na konzumáciu v čerstvom stave, tak aj na domáce konzervovanie. ...


Chuťové vlastnosti ovocia

Keď paradajky začnú dozrievať, ich farba sa zmení z jasne zelenej na svetlejší odtieň s miernym začervenaním. Podľa popisu, recenzií a fotografií jedál môžete jesť paradajky Pink Stella bez toho, aby ste čakali na úplnú zrelosť. Zrelé zelené paradajky môžu byť použité v salse a môžu byť tiež nakladané, solené alebo vyprážané. Keď dozrievajú, chuť paradajok sa stáva zložitejšou a získava sýte odtiene.

Zrelé paradajky majú sýtu farbu, ale napriek tomu je pri jemnom stlačení cítiť pevnosť ovocia. Všetci pestovatelia, ktorí pestujú paradajky Stella, si uvedomujú ich sladkosť a jemnú chuť. Ovocné semená sú malých rozmerov, je ich málo. Plody sú silné, nie vodnaté, ideálne na konzervovanie. Ženy v domácnosti ich často používajú do šalátov. Intenzívna chuť, jemná dužina, nedostatok nadmernej vlhkosti - to všetko robí paradajky Rose Stella obzvlášť atraktívne.

Zozbierané paradajky sa skladujú pri izbovej teplote v interiéri alebo na tienistom mieste vonku. Paradajky sa neodporúča uchovávať v chladničke, pretože teploty pod 10 - 12 ° C spôsobujú rozklad cenných aromatických zlúčenín.


Klasická odroda paradajok anglického výberu - "Black Russian": popis a odporúčania pre pestovanie

Tmavo ovocné paradajky sú vždy zaujímavé. Vyzerajú nezvyčajne, majú jemnú príjemnú chuť, sú vhodné na prípravu šalátov, džúsov, zdobenie pokrmov.

Niekoľko kríkov populárnej odrody "Black Russian", vysadené v skleníku alebo na otvorenom teréne, spestrí zber paradajok a poteší vás dobrou úrodou.

 • Paradajka "Black Russian": popis odrody

Foto
Rastúce vlastnosti
Choroby a škodcovia
Video

Odroda patrí k starej klasike, ktorú šľachtili anglickí chovatelia. Odporúča sa na pestovanie v presklených skleníkoch a fóliových skleníkoch; v teplých oblastiach môžu byť paradajky zasadené do zeme. Zberané plody sú dobre skladované, je možné ich vytrhnúť vo fáze technickej zrelosti na dozretie pri izbovej teplote.

Čierna ruština je stredne sezónna vysoko výnosná odroda. Bush je neurčitý, vysoký a roztiahnutý, s bohatou zelenou hmotou. V skleníku rastliny dosahujú výšku 1,8 m, na otvorených záhonoch sú kríky kompaktnejšie, vysoké až 1,2 m. Vyžaduje sa šitie a pripevnenie na pevnú oporu. List je tmavozelený, stredne veľký. Plody dozrievajú v zhlukoch po 3 - 5 ks. Výnos závisí od podmienok pestovania, môže dosiahnuť 4 - 5 kg na ker.

Výhody a nevýhody Medzi hlavné výhody odrody:

 • veľmi chutné chutné ovocie
 • dobrý výnos
 • nenáročný na starostlivosť
 • paradajky sú dobre skladované, preprava je možná.

Medzi nevýhody možno poznamenať potrebu vytvorenia kríka.

Vlastnosti ovocia

 • Plody sú veľké, vážia od 300 do 400 g.
 • Tvar je zaoblený alebo srdcovitý, s miernymi rebrami na stopke.
 • Počas zrenia plody menia farbu zo svetlozelenej na krásnu bordovú čokoládu.
 • Paradajky majú veľké množstvo semenných komôr, dužina je šťavnatá, dužinatá a má príjemnú sladkú chuť.
 • Vysoký obsah cukrov, aminokyselín a vitamínov.

Šťavnaté dužinaté plody sú ideálne na čerstvú konzumáciu, používajú sa na prípravu šalátov, zemiakovej kaše, omáčok. Zo zrelých plodov sa získa sladká hustá šťava neobvyklého odtieňa.

Ďalej uvádzame niekoľko fotografií odrody čiernych ruských paradajok:

Rastúce vlastnosti

Semená sa vysievajú v druhej polovici marca. Pred výsadbou ich možno ošetriť rastovým stimulantom pre lepšie klíčenie. Pôda je tvorená zmesou záhradnej pôdy s humusom.

Tip: Je lepšie využiť pôdu, na ktorej sa budú v budúcnosti vysádzané sadenice vysádzať. Berie sa z postelí, kde rástli strukoviny, kapusta a byliny. Nepoužívajte baklažán alebo paprikovú pôdu.

Semená sa vysievajú s miernym prehĺbením, výsadby sa postriekajú vodou, zakryjú sa fóliou a umiestnia sa do tepla. Po naklíčení potrebujú paradajky jasné slnečné svetlo alebo umelé svetlo, mierne zalievanie teplou vodou a teplotou 20 až 22 stupňov. Keď sa na semenákoch objavia prvé pravé listy, ponoria sa a kŕmia ich tekutým komplexným hnojivom.

Prevod sa začína v druhej polovici mája alebo začiatkom júna. Pôda je zmiešaná s humusom, pozdĺž otvorov je rozložená drevená hala (1 polievková lyžica na rastlinu). Na 1 štvorcový m môže ubytovať 3 rastliny. Je potrebné ich polievať s mierou, iba teplou, usadenou vodou. Paradajky sú citlivé na kŕmenie. Pred kvitnutím sú výhodné komplexy obsahujúce dusík, po vytvorení vaječníkov sa kríky kŕmia síranom horečnatým alebo sa postriekajú vodným roztokom superfosfátu.

Kvôli zlepšeniu kvality ovocia sa paradajky formujú do 2 - 3 stoniek, ktoré odstraňujú bočné nevlastné synovia nad treťou kefou. Na urýchlenie tvorby vaječníkov pomôže odštipnutie prebytočných kvetov na kefkách, ako aj odstránenie spodných listov. Nezabudnite viazať na kolíky alebo treláže.

Staršie odrody rajčiakov sú náchylné na vírusové a plesňové choroby. Preventívne opatrenia ich pomôžu zachrániť. Pred výsadbou sa zem rozleje roztokom manganistanu draselného alebo síranu meďnatého.

V intervaloch medzi polievaním sa pôda kyprí, aby sa zabránilo hnilobe koreňov, môže sa mulčovať humusom alebo rašelinou. Počas epidémie neskorej plesne sa výsadby ošetria liečivými prípravkami.

Proti škodcom hmyzu sa dá bojovať pomocou priemyselných insekticídov, ako aj domácich liekov: infúzie šupiek z skorocelu alebo cibule, roztoku amoniaku alebo mydla na pranie.

Veľkoplodé a ľahko sa starajúce paradajky odrody "Black Russian" sú vynikajúce pre domáce záhrady. Semená pre následnú výsadbu je možné zbierať nezávisle od dozretých plodov.

Ponúkame vám sledovanie videoklipu o odrodách čiernych paradajok:


Cucumber Ukhazher F1: popis odrody, fotografie, recenzie

Cucumber Ukhazher je spoľahlivá hybridná odroda prispôsobená nepriaznivým podmienkam. Je cenený pre svoju predĺženú plodnosť, nenáročnosť a vysoký výnos. Odroda sa používa na prípravu šalátov alebo čerstvých. Na získanie vysokého výnosu sa používa metóda sadeníc pestovania plodín. Pri výsadbe v skleníku sa uhorky zbierajú pred jesenným chladom.

Vlastnosti odrody

Uhorka Ukhazher chovaná ruskými chovateľmi. Hybrid je zahrnutý v štátnom registri v roku 2004 a odporúča sa na výsadbu v centrálnej zóne, v oblasti Volhy, na severnom Kaukaze, v severných a severozápadných oblastiach.

Opis odrody a fotografie uhorky Ukhazher:

 • stredne neskoré dozrievanie
 • obdobie od klíčenia do zberu plodov trvá 55-60 dní
 • opeľované včelami
 • zmiešaný typ kvitnutia (majú samičie a samčie kvety)
 • mocná rastlina
 • priemerná schopnosť vytvárať výhonky
 • veľké tmavozelené listy.

Plody odrody Ukhazher majú množstvo funkcií.

 • hrudkovité uhorky
 • sýtozelená farba
 • dĺžka uhorky od 18 do 20 mm
 • priemer 4 cm
 • hmotnosť asi 200 g
 • tenká pokožka
 • biele tŕne.

Z jedného kríka odrody Uhazher sa zberá 5 - 6 kg uhoriek. Výnos závisí od spôsobu pestovania a od klimatických podmienok regiónu. Odroda sa odporúča na výsadbu v skleníku alebo skleníku. V teplom podnebí sa rastliny vysádzajú na otvorených plochách.

Uhorky Priateľ sa používa čerstvý, pridáva sa do šalátov, predjedál, príloh a iných jedál. Nakrájaná na plátky je odroda vhodná na prípravu rozmanitej zeleniny a konzervovaných šalátov.

Plodenie uhoriek Suitor je dlhé, až do nástupu jesenných mrazov. Odroda dobre toleruje chladu.

Semená spoločností Gavrish, Golden Altai, Good Seeds, Aelita, Harvest of Good Luck sú na predaj. Sadivový materiál je balený v balení po 10 ks.

Pestovanie uhoriek

Odroda uhorky Boyfriend sa odporúča pestovať pod filmovým obalom. Najspoľahlivejšou cestou je získať sadenice doma. Podľa recenzií a fotografií v južných oblastiach sa uhorka F1 úspešne rozvíja na otvorených priestranstvách.

Výsadba semien

Semená odrody Ukhazher sa vysádzajú pre sadenice v marci až apríli.Sadivový materiál sa dezinfikuje umiestnením do roztoku Fitosporinu. Spracovaním sa ďalej zabráni šíreniu chorôb.

Poradenstvo! Keď semená uhorky napučia, sú zabalené do vlhkej utierky na 2 dni. Materiál je pravidelne navlhčený, aby sa zabránilo jeho vysušeniu.

Semená uhorky Priateľ je zasadený do pripravených rašelinovo-humusových pohárov. V každom z nich je umiestnené jedno semeno. Použitie samostatných nádob vám umožní zaobísť sa bez vyberania uhoriek.

Substrát pre uhorky si môžete pripraviť sami z kompostu, rašeliny a pilín v pomere 2: 2: 1. Na 5 litrov zmesi pridajte 1 polievkovú lyžičku. l. nitrofosfát a drevný popol. Pôdna zmes sa plní do nádob.

Semená uhorky Priateľ nie je zapustený hlboko, stačí vyliať vrstvu pôdy s hrúbkou 5 mm. Výsadby sa polievajú teplou vodou a udržiavajú sa na teplote 23 - 27 ° C. Na zvýšenie teploty a vytvorenie skleníkového efektu sú nádoby pokryté fóliou. Pravidelne ho obracajte, aby poskytoval čerstvý vzduch.

Starostlivosť o sadenice

Po vyklíčení sú uhorky vybavené niekoľkými podmienkami:

 • denná teplota +20 ° С.
 • nočná teplota +16 ° С.
 • osvetlenie na 12 hodín
 • pravidelné pridávanie vlhkosti.

Ak je to potrebné, nad sadenicami uhoriek sú inštalované fytolampy alebo fluorescenčné zariadenia. Osvetlenie je zapnuté ráno a večer.

Výsadba uhoriek Priateľ je každý týždeň polievaný teplou usadenou vodou. Vlhkosť sa aplikuje pri koreni. Najvýhodnejšie je použiť rozprašovač. Prebytočná voda sa zlikviduje.

Keď sa v rastlinách vytvoria 1 - 2 listy, rozdelia sa do samostatných nádob alebo rašelinových tabliet. Po transplantácii sa izbová teplota na niekoľko dní zníži na +17 ° C.

Pristátie v zemi

Sadenice odrody Ukhazher sa prenesú na trvalé miesto koncom mája alebo začiatkom júna. Rastliny s 3-4 listami sú predmetom transplantácie.

Miesto na pestovanie uhoriek je pripravené na jeseň. Miesto by malo byť dobre osvetlené slnkom a chránené pred vetrom. Rastliny uprednostňujú úrodnú, priepustnú pôdu s minimálnym obsahom dusíka.

Na jeseň, keď kopáte postele na uhorky, musíte pridať rašelinu, humus a trochu pilín. Nízko položené oblasti, kde sa hromadí vlhkosť a studený vzduch, nie sú vhodné na výsadbu uhoriek Boyfriend. Uhorky dobre rastú v posteliach s výškou 30 cm, ktoré sa nachádzajú od východu na západ.

Pozor! Najlepším predchodcom uhoriek sú paradajky, kapusta, cibuľa, trváce byliny. Výsadba po tekvicových plodinách sa neodporúča.

Podľa opisu odrody od výrobcov sa uhorky vysádzajú na trvalé miesto podľa schémy 50x50 cm. Rastliny sa spolu s rašelinovým pohárom prenesú do výsadbového otvoru. Korene sú pokryté zmesou pôdy a humusu. Po výsadbe sa pod každú rastlinu pridajú 3 litre vlahy.

Nápadné uhorky majú pri správnej starostlivosti vysoké výnosy. Výsadba je zalievaná a napájaná. Pri pravidelnej údržbe sa znižuje pravdepodobnosť šírenia chorôb a škodcov.

Polievanie

Schéma napájania uhoriek Priateľ závisí od stupňa ich vývoja:

 • až kým sa neobjavia púčiky - 3 litre vody pod kríkom týždenne
 • počas kvitnutia a plodenia - 6 litrov každé 3 dni.

Pred zalievaním sa voda naleje do sudov, aby sa zvýšila jeho teplota. Vlhkosť privádzajú vnútorné alebo večerné hodiny. Je dôležité zabrániť kontaktu vody s koreňmi a listami uhoriek. Aby sa zabránilo erózii pôdy prúdom vody, používajú sa zalievacie nádoby s rozprašovacími tryskami.

Po pridaní vlhkosti pod uhorky sa pôda uvoľní a burina sa odstráni. Uvoľňovanie zlepšuje vstrebávanie vlhkosti a živín. V teple zabráňte vzhľadu kôry na povrchu pôdy.

Vrchný obväz

Uhorky odrody Ukhazher sa kŕmia podľa schémy:

 • 2 týždne po prenesení na zem
 • pri formovaní púčikov
 • počas plodenia.

V teple je koreňový obväz účinný, pretože rastliny aktívne absorbujú živiny z pôdy. V chladnom počasí prechádzajú na ošetrenie listov.

Univerzálnym vrchným obväzom na uhorky je roztok divizny alebo vtáčieho trusu v pomere 1:15. Na 1 m2 výsadby s uhorkami sa aplikujú 4 litre tekutého hnojiva.

Na postrek uhoriek používa Suitor komplexné hnojivo. Roztok je možné získať zmiešaním 15 g močoviny, 25 g síranu draselného a 30 g superfosfátu. Liečba listami sa vykonáva ráno alebo večer pri absencii priameho slnečného žiarenia.

Minerálne látky sa nahrádzajú dreveným popolom. Pridáva sa do vody deň pred zalievaním alebo sa zapustí do zeme. Popol z dreva nielen nasýti pôdu živinami, ale aj odpudzuje škodcov.

Tvorba a viazanie kríkov

Podľa popisu nie je kultivar uhoriek náchylný na silné rozvetvenie, nevyžaduje ďalšiu tvorbu. Postačí zovrieť nevlastných synov a vaječníky rastúce pod 3 listom.

Keď uhorky rastú, treba ich zviazať. Postup neumožňuje prerásť výsadbu, zjednodušuje sa údržba a zber.

V skleníku alebo na otvorenom priestranstve sú zatĺkané podpery, medzi ktorými je natiahnutý drôt alebo tenký povraz.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Odroda Ukhazher je odolná proti hnilobe koreňov, pravému a peronospóre. Na prevenciu sú uhorky ošetrené prípravkami Fitosoprin, Oxyhim, Topaz. Finančné prostriedky sa zriedia vodou podľa pokynov a počas obdobia plodenia sa nepoužívajú.

Dodržiavanie poľnohospodárskych techník na zníženie rizika vzniku chorôb umožňuje:

 • dodržiavanie striedania plodín
 • použitie kvalitných semien
 • zavlažovací prídel
 • vetranie skleníkov a skleníkov s uhorkami.

Z ľudových metód boja proti chorobám sú účinné infúzie na cibuľových šupkách a cesnaku. Používajú sa na postrek uhoriek. Aby nálev na listoch vydržal dlhšie, pridajte doň trochu rozdrveného mydla.

Štipľavá vôňa cesnaku a cibule odpudzuje vošky, roztoče, strapky a iných škodcov. Radikálnejším spôsobom, ako sa zbaviť hmyzu, je použitie insekticídov.

Recenzie záhradkárov

Svetlana, 37 rokov, Rostovská oblasť

Každý rok sa snažím kupovať nové odrody uhoriek. Pestujem ich vonku. Minulý rok som podľa popisu odrody a fotografie kúpil semená uhoriek Ukhazher. Odroda úplne splnila očakávania. Na otvorenom poli neboli problémy s opelením. Uhorky sa hodia do šalátov. Časť úrody sa posiela na predaj, sú veľmi rýchlo vykúpené.

Kúpil som si semená uhorky Boyfriend F1, so zameraním na recenzie a fotografie. Neskorá dozrievajúca odroda, opeľovaná včelami. Chuť je vynikajúca, používame ju hlavne do šalátov. Pri pestovaní odrody si Uhazher všimol, že rastie veľa samčích kvetov. Budúci rok ho plánujem použiť na opeľovanie iných odrôd uhoriek so ženským typom kvitnutia.

Marina, 52 rokov, Novosibirsk

Cucumber Boyfriend je obľúbená odroda šalátu, jeho semená sadím už 4 roky po sebe. Rastie dobre v skleníku, dochádza k opeľovaniu v dôsledku hmyzu. Aby som prilákal včely a osy, zasadil som do skleníka niekoľko nechtíkov.

Ovocie chutí sladko, šupka je tenká, nechutí horkasto. V interiéroch prináša ovocie až do októbra, aj keď sú vonkajšie teploty už pod bodom mrazu.

Priateľ je odroda veľmi odolná voči chladu, odporúčam ju na pestovanie v nestabilných klimatických podmienkach.

Záver

Cucumber Uhazher je osvedčená odroda šalátu, ktorá poskytuje vysokú úrodu aj za drsných podmienok. K odrodovej starostlivosti patrí polievanie a kŕmenie. Uhorky Boyfriend sú odolné voči chorobám, dobre znášajú nedostatok tepla. Podľa pravidiel starostlivosti nevykazujú príznaky plesňových infekcií.


Takže kvôli tomu som sa rozišiel s Medovou kvapkou: kopa bujných latiek, potom rovnaký počet drobného ovocia. U niektorých sa kvapka javí ako normálna, vždy sladká. Pôvodcom je poľnohospodárska spoločnosť Gavrish. Toto je veľmi stará odroda, stále ju pestovala moja stará mama a potom moja mama, potom ja.

 • Doba dozrievania - 100 - 110 dní.
 • Neznačkový ker, vysoký.
 • Odroda je zahrnutá do štátneho registra na pestovanie vo všetkých regiónoch Ruskej federácie v skleníkoch a pod filmovými prístreškami. Pestoval som to vonku.
 • Plody sú žlté, hruškovitého tvaru, s hmotnosťou 40-50 g! Možno to nepestujeme. Ale tak je to zapísané v štátnom registri.
 • Chuť je dobrá, sladká s paradajkovou príchuťou.
 • Produktivita - asi 9 kg / m2.

Ak bola recenzia užitočná, páči sa mi to. Prihlásiť sa na odber „Projekt UDachny“ .


Pozri si video: Sázíme rajčata - kompletní postup + buchar


Predchádzajúci Článok

Nápady na zdobenie letnej chaty: naučiť sa používať odpad a staré odpadky

Nasledujúci Článok

Čo robiť mulčovanie, materiály pre mulčovanie, ktorý mulč je lepší