Sadenice: starostlivosť, teplota, podsvietenie, zalievanie


Záhradné rastliny

Ahoj drahí priatelia - obyvatelia leta, záhradníci a poľnohospodári v oblasti nákladných vozidiel!
Mnohí z vás už sadia zeleninové a kvetinové plodiny pre sadenice a dnes by som vám chcel pripomenúť niekoľko dôležitých bodov, ktoré je potrebné zohľadniť ihneď po vzídení sadeníc, aby sa sadenice nerozťahovali a nerástli silné a zdravé .

Kedy zakryť sadenice

Potom, čo sa v nádobách alebo v pohároch objavia slučky prvých výhonkov, je potrebné z plodín odstrániť film alebo otvoriť veko nádoby, aby sa klíčky vyrovnali a začali si zvykať na prostredie.

To neplatí pre sadenice z málo zaprášených semien - zeler, jahody, petúnie, eustoma, lobelia a podobne. Malé výhonky týchto rastlín musia byť zvyknuté na teplotu a vlhkosť vzduchu v miestnosti postupne, takže by ste nemali ihneď po vyklíčení semien odstrániť viečko z nádoby.

Najskôr ho mierne 2-3 krát denne mierne otvorte, aby ste ho niekoľko minút prevetrali, a keď sa objavia prvé pravé listy, nádobu zakryte viečkom, aby po celý čas zostala medzera. Každý deň by sa mala doba vetrania zvýšiť a nakoniec si malé sadenice zvyknú na podmienky miestnosti.

Ak je nádoba s plodinami pokrytá plastovou fóliou, môžete sadenice postupne zvyknúť na prostredie tak, že do fólie urobíte prepichnutie špáradlom. Počet otvorov sa musí každý deň zvyšovať.

Teplota

Ihneď po vyklíčení by mala byť teplota obsahu znížená na 18 - 20 ° C. To sa dá dosiahnuť usporiadaním nádob alebo pohárov čo najbližšie k sklu a čo najďalej od radiátorov. Ak máte možnosť, zaskrutkujte kohútik na batérii, aby sa toľko nehrialo, alebo sadenice vyneste do chladnej miestnosti.

Podsvietenie

Táto podmienka platí najmä pre tých, ktorí rovnako ako ja zasejú semená sadeníc skoro. Mám na mysli dodatočné osvetlenie sadeníc na 12 hodín denne. Sadenice môžete osvetliť rôznymi zariadeniami. Mám dvojfarebné LED žiarovky. Keďže mi sadenice pred vybratím vyrastú na parapetoch, lampu som zafixovala na ohnutú konzolu, ktorú môj manžel vyrobil z dlhej ihly na pletenie. Konzola je upnutá medzi rámom okna a otváracou časťou okna.

Lampa visí vo vzdialenosti 30 cm od vrcholov sadeníc a ak chcem, môžem si upraviť výšku. Osvetlenie môžete vylepšiť pomocou reflexného efektu: na svahy okna som lepiacou páskou pripevnil obyčajnú potravinovú fóliu, ktorá sa predáva v rolkách, a otvor medzi oknom a miestnosťou uzavrel záves vyrobený z podložky z fólie, ktorá chráni oči z červeno-modrého svetla a odrážajú ho na rastliny.

Chcem vás upozorniť na skutočnosť, že všetky sadenice nie sú na samotnom parapete, ale na fólii z peny vystrihnutej v tvare parapetu, na vrchu pokrytej fóliovou podložkou. Pena chráni korene sadeníc pred podchladením a substrát používam ako voskovanú utierku pre prípad, že by pri zalievaní voda náhle vyletela.

Zalievanie sadeníc

Správne zavlažovanie je pre zdravie sadeníc veľmi dôležité. V žiadnom prípade by ste nemali sadenice príliš výdatne zalievať. Medzi zalievaním treba nechať vyschnúť vrchnú vrstvu pôdy a v koreňovej oblasti by mala byť pôda iba mierne vlhká, ale nie mokrá.
Podmáčanie má zlý vplyv na koreňový systém sadeníc: môže sa vyskytnúť koreňová a koreňová hniloba, napríklad čierna noha, z ktorej sadenice spadnú a odumrú.

Pokiaľ nie je pôda v kalíškoch dostatočne sypká a na povrchu sa vytvorila kôra, potom ju medzi zálievkami musíte opatrne uvoľniť špáradlom, aby sa zlepšila výmena vzduchu v kalíškoch na sadenice. Po uvoľnení sa voda bude absorbovať oveľa lepšie, až sa dostane ku koreňom sadeníc. Zalievanie sadeníc je potrebné iba usadenou vodou pri teplote 20 - 25 ° C.

Ak im po vzídení vytvoríte také podmienky, sadenice vyrastú silné a zdravé. A prajem všetkým úspech so sadenicami a bohatou úrodou.

Video o starostlivosti o sadenice

Literatúra

  1. Prečítajte si tému na Wikipédii
  2. Informácie o záhradných rastlinách

Sekcie: Záhradné rastliny Záhradné rastliny Pestovanie sadeníc


Ako pestovať skvelé uhorky: Tajomstvá starostlivosti o sadenice

Každé letné obyvateľstvo chce, aby sa na stole čo najskôr objavila čerstvá zelenina a obzvlášť atraktívne budú voňavé chrumkavé uhorky. Ak chcete získať skorú úrodu uhoriek, mnohí ich pestujú prostredníctvom sadeníc.


Sadenice uhoriek

Začínajúci záhradníci sa však v tejto veci často stretávajú s ťažkosťami a namiesto silných sadeníc dostávajú bolestivé gonery, ktoré odmietajú prinášať ovocie. Poďme sa pozrieť na preferencie tejto plodiny a zistíme, ako pestovať vynikajúce sadenice uhoriek.


Kedy sadiť baklažány pre sadenice

Baklažán je rastlina, ktorej pestovanie, vývoj a plodenie trvá dlho.

Toto by sa malo vziať do úvahy pri výsadbe tejto nádhernej zeleniny pre sadenice.

Na Sibíri a v strednom Rusku môžete začať s výsadbou odrôd so stredným dozrievaním už začiatkom februára, s neskorým dozrievaním dokonca koncom januára.

Predtým však urobte, aby ste svojim sadeniciam zabezpečili dobré osvetlenie (až 16 hodín denne).

Pretože v tomto ročnom období je deň stále príliš krátky, nebude z okna pre sadenice dostatok svetla.

Sadeniciam bude chýbať svetlo, natiahnu sa a budú mať slabú imunitu. V takom prípade nemusíte myslieť na dobrú úrodu.

Na doplnkové osvetlenie používajte žiarivky alebo špeciálne rastlinné žiarovky.

Ak nemáte podsvietenie, odporúčame vám rozhodnúť sa pre skoré dozrievanie odrôd a vysadiť ich na sadenice začiatkom až polovice marca, kedy sa denné svetlo prirodzene predlžuje.

Skoré odrody baklažánu: Alekseevsky, Behemoth F1, Bibo F1, Valentina F1, kráľ severu, kosatka, kvarteto, Maxik F1, Gardener's Dream, Lilac Mist, Solaris, Purple Miracle F1, Black Beauty, Nutcracker F1.

Z odrôd v polovici sezóny sú najuznávanejšie: Almaz, Swan, Matrosik, Striped flight.


Ako pripraviť brokolicový záhon

Na výsadbu brokolice sú vhodné dobre osvetlené oblasti, kde sa predtým pestovali obilniny a strukoviny, uhorky a zemiaky. Najvhodnejšia pôda je hlinitá, pretože zadržiava vlhkosť. Pôda na pestovanie brokolice by nemala byť kyslá, pretože to zvýši pravdepodobnosť napadnutia kelu. Na normalizáciu kyslosti je potrebné pri príprave záhrady pridať múku z dolomitu alebo popol z dreva.

Jamy na výsadbu brokolice by sa mali robiť vo vzdialenosti 45-50 cm a v hĺbke najmenej 20 cm, aby bolo neskôr možné rastliny posypať zemou. Brokolica miluje úrodnú pôdu: preto dajte do dolnej časti každej jamky hrsť vermikompostu alebo kompostu, pridajte trochu dreveného popola a premiešajte s pôdou.


Prevencia chorôb sadeníc a kontrola škodcov

Len na prvý pohľad sa zdá, že zo sadeníc v našich bytoch a domoch sa niet čoho báť. Domáce podmienky v skutočnosti nie sú vôbec ideálne pre sadenice akýchkoľvek záhradných plodín. Preto vždy pretrváva riziko čiernej nohy v semenákoch alebo výskytu škodcov. Aby sa zabránilo ochoreniu rastlín, je dôležité vykonať preventívne opatrenia. Tiež musíte vedieť, čo robiť, ak už u sadeníc prebiehajú negatívne zmeny.

Ako spracovať sadenice?

Ako pripraviť riešenie

Spracovanie po vybratí

Nastriekajte 6-12 hodín po vybratí

Na prevenciu plesňových chorôb

0,01% roztok (0,1 g na 1 liter vody)

Nastriekajte pred vybratím a 2 týždne po ňom

1 ampulka na 500 ml vody (ako na izbové rastliny)

Ošetrujte listy a pôdu


Príprava semien papriky na siatie sadeníc

Semená sa predávajú potiahnuté a jednoduché. Granulované semená nevyžadujú žiadnu prípravu. Sú pokryté tobolkou, ktorá obsahuje stimulanty rastu, stopové prvky, a keď sú nasiaknuté, kapsula sa rozpustí.

Všetky ostatné semená (najmä tie, ktoré sa zbierajú samostatne) je potrebné pripraviť pred sejbou, ktorá zahŕňa niekoľko etáp:

  • semená sú vytriedené, tmavšie, poškodené, prázdne sú odstránené.
  • semená namočte do 3% soľného roztoku, premiešajte a počkajte 7-10 minút. Tie, ktoré plávajú, sú odstránené a ťažké, ktoré sa usadili na dne, sa umyjú a vysušia.
  • osivo ošetrite fungicídom (Fitosporin, Fitolavin, Maxim atď.) alebo ich namočte na 20 minút do 1% roztoku manganistanu draselného. Potom sa umyjú a vysušia. Takéto ošetrenie zníži riziko hubových chorôb na semenákoch.
  • je užitočné namočiť semená do rastového stimulátora (Epin - 1 - 2 kvapky na 100 ml vody, Zirkón - 1 kvapka na 300 ml vody) na 4 - 8 hodín. Dobré výsledky sa dosahujú máčaním v roztoku šťavy z aloe po dobu 20 minút. (100 ml vody a 0,5 ČL šťavy z aloe).

Proces oddeľovania semien s plnou hmotnosťou od prázdnych

Pre rýchlejšie klíčenie sú pripravené semená klíčené vo vlhkej utierke na teplom mieste, aby nedošlo k ich vysušeniu. 5. - 14. deň sa liahnu semená. Je dôležité nevynechať tento okamih, pretože koreň papriky je veľmi jemný a krehký a ľahko sa zlomí pri akejkoľvek manipulácii.

Na vlhkej handričke sa na koreničkových semiačkach vyskytujú „chrliče“ rýchlejšie ako v zemi

Aj keď táto fáza predklíčenia nie je nutná. Semená sladkej papriky pre sadenice môžete ihneď zasadiť do zeme, ako pri bežnom výseve.


Teplota v prvom týždni pestovania sadeníc

Akonáhle sa objavia výhonky (slučkové semiačka), nádoby so sadenicami by sa mali preniesť na chladné, ale osvetlené miesto. Teplota v ňom by mala byť na úrovni 17-18 ° C. Izolovaná lodžia alebo balkón sa často stáva útočiskom pre sadenice. „Zmena podnebia“ zastavuje rast nadzemnej časti, ale podporuje vývoj koreňového systému.

Trochu „stresu“ rastlinu vytvrdzuje a prispieva k lepším budúcim výnosom. V podmienkach nízkych teplôt sa rastliny chovajú od 7 do 10 dní.

Ak ignorujete pokles teploty, sadenice sa prudko ponáhľajú, sadenice sa roztiahnu, budú tenké a krehké. Optimálne teplotné podmienky počas tohto obdobia sú uvedené v tabuľke:

Teplota do 5-7 dní po vyklíčení


Pozri si video: Výsadba korenia pre sadenice v roku 2020 - korenie pre sadenice


Predchádzajúci Článok

Pestovanie mangoldu a špargle na ich letnej chate

Nasledujúci Článok

Návrh francúzskej bylinkovej záhrady: Rastliny francúzskej byliny do záhrady