Lel - rozprávková marhuľa pre letného obyvateľaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vďaka úsiliu šikovných chovateľov sa južná fešná marhuľa vyšplhala ďaleko na sever. Predtým si to bolo možné predstaviť iba v rozprávke, ale teraz je moderná marhuľová odroda pomenovaná po slovanskom bohu lásky a hojnosti. Lel - veľkorysý a skorý, zasypaný zlatým dažďom šťavnatých plodov, ktoré sa topia v ústach.

História vzniku marhule na severe Ruska a opis odrody Lel

Pre úspešné rozšírenie marhule na sever boli prijaté rôzne opatrenia. A zasiali semená plodov, ktoré sa im páčili, v náročnejších podmienkach a skrížili odrody marhule obyčajnej, bežné na juhu a na Kaukaze, s divými druhmi, ale najlepšie výsledky sa dosiahli zaštepením marhule obyčajnej na slivku alebo čerešňu. -plné zásoby. Pre marhuľu bola najvhodnejšou slivkou Lel slivka. Štepením na slivkovú stonku je možné zbaviť sa predhriatia marhuľovej kôry, ktoré je v podmienkach vysokej vlhkosti nevyhnutné.

Marhuľová vetva Lel posiata zlatými plodmi

Odroda vznikla na konci dvadsiateho storočia a od roku 2004 je zapísaná do štátneho registra. V strednej oblasti sa odporúča pestovať marhuľu Lel. Strom nerastie veľký, má nie príliš hustú, širokú korunu. Odroda je skoro rastúca, v treťom roku po výsadbe začína prinášať úrodu s veľmi skorým obdobím dozrievania. Záhradkári si však všímajú frekvenciu plodenia.

Kostra stromu je tvorená hladkými, rovnými, tmavočervenými výhonkami. Marhuľa začne kvitnúť skôr, ako sa objavia listy. Kvety sú veľké, majú päť bielo-ružových lístkov. Existuje päť sepálov, tmavočervenej farby. Počas kvitnutia sa okolo stromov šíri jemná sladkastá aróma.

Marhuľové kvety kvitnú skôr, ako sa objavia listy

Listy sú tmavozelené, okrúhle vajcovité, so špičatou špičkou, hladké, lesklé. Plody sú okrúhle, oranžové, ale ak sa nechá úplne dozrieť, sú naplnené intenzívnou červenou farbou. Pokryté mäkkým, slabým páperím. Priemerná hmotnosť ovocia je 18 g. Oranžová dužina, šťavnatá, veľmi jemná, sladkokyslá chuť, získala najvyššie chuťové skóre.

Ak porovnáme marhuľu Lel s inou odrodou podobnou z hľadiska ukazovateľov, carskou marhuľou, potom je úroda Lel vyššia, na hektár sa zberá v priemere 40 centov šťavnatých voňavých plodov. Marhuľový cársky má priemerný výnos 30 c / ha. Plody lelya dozrievajú skôr a sú o niečo väčšie, a to 18, respektíve 15 gramov. Degustačné skóre marhule Lel je tiež vyššie, 5 oproti 4 bodom odrody Tsarsky.

Apricot Lel - produktívna odroda so zaoblenými plodmi

Marhuľa Lel je zimovzdorná, vykazuje priemernú odolnosť proti klyasternosporióze a prakticky netrpí útokmi vošiek, je poškodená menej ako 1%.

Výsadba marhuľových odrôd Lel

Bez ohľadu na odrodu sa pri výsadbe marhúľ zohľadňuje potreba tejto plodiny pre osvetlenie a ochranu pred nárazovými nárazmi studeného vetra. Ideálne sú južné svahy alebo oblasti chránené zo severnej strany budovami, ale nie bližšie ako 4–5 metrov, aby sa nehromadil sneh a aby nezanevierala voda. Vysádzajú sa marhule, ktoré udržiavajú intervaly 4 metre za sebou a 6 metrov medzi radmi, pretože koruna marhule rastie pomerne široko a tieto stromy si vyžadujú intenzívne osvetlenie.

Niekoľko všeobecných pokynov na prípravu pristávacieho otvoru:

 • Čím horšia je pôda, tým širší by mal byť otvor. Pre oblasti, kde je burina silne zarastená, sa odporúča urobiť ju širokú - priemer 100 cm v hĺbke 40-50 cm.
 • Najskôr sa odstráni sodík.
 • Vykopajte vrstvu úrodnej pôdy a oddeľte ju.
 • Ďalej sa vyberie vrstva obsahujúca hlinu a odstráni sa z lokality.
 • Riečny piesok sa pridáva do pôdnej zmesi na výsadbu v pomere 2: 1.
 • Marhule dobre rastú na odvodnených ľahkých pôdach a rovnako ako všetky kôstkové ovocie vďačne reagujú na zavedenie vápnika, preto sa na dno jamy naleje veľká drvina z vápenca.

Schéma výsadby marhúľ

Spolu s ornicou sa odporúča položiť na drenáž vlastný trávnik, iba koreňmi hore. To umožní, aby sa dážďovky a mikroorganizmy žijúce v tejto vrstve rýchlo šírili pôdou, a zvyšky rastlín, keď sú prehriate, poskytnú sadenici organické hnojivá.

Na jar alebo začiatkom jesene sa odporúča vysádzať stromy s otvoreným koreňovým systémom. Pri nákupe sadeníc do kontajnerov nie je načasovanie výsadby také dôležité, pretože hlinená hruda zostáva pri výsadbe rastliny neporušená a je vystavená menšiemu stresu.

Pri výsadbe je dôležité nehĺbiť koreňový krk stromu.

Aby ste získali silný a zdravý strom, musíte zvoliť správnu úroveň výsadby sadeníc.

Postupnosť akcií pri výsadbe marhuľovej sadenice:

 1. Vykopajte jamu o šírke 80–100 cm a hĺbke 40–60 cm.
 2. Pridajte rozdrvený vápenec.
 3. Pridajte do nej pôdu a utlačte ju (sem môžete dať drnu s koreňmi hore).
 4. Sadenicu umiestnite tak, aby koreňový krk stúpal 5-7 cm nad pôdu.
 5. Okolo kmeňa nasypte zeminu a dobre ju utlačte.
 6. Mrholenie.
 7. Podlejte humusom alebo čerstvo pokoseným trávnym mulčom.

Skúsení záhradníci neodporúčajú vytvárať zavlažovací otvor, pretože to môže viesť k stagnácii vody alebo hromadeniu snehu, po ktorom nasleduje stagnácia, ktorá spôsobí zahriatie kôry.

Ďalšou dôležitou otázkou je postoj k hnojivám. Niektorí úspešní pri výsadbe marhúľ pridávajú do pôdnej zmesi minerálne hnojivá, iní dávajú prednosť hnitému konskému hnoji, sú takí, ktorí sa domnievajú, že na zlepšenie mechanických vlastností pôdy stačí vlastná plodná vrstva marhúľ s prídavkom riečneho piesku. Marhuľa nie je príliš náročná na zloženie pôdy. Pre neho je dôležitejšie teplo, osvetlenie a kvalitné odvodnenie. Ak je to žiaduce, možno hnojenie vykonať na jar, aby sa zabránilo intenzívnemu rastu mladých výhonkov pred zimnými mrazmi.

Video: marhule v strednom Rusku

Vlastnosti pestovania a jemnosti starostlivosti

Po výsadbe sa sadenica zostrihá. Za týmto účelom sú vybrané najsilnejšie výhonky nasmerované rôznymi smermi. Optimálny uhol rozvetvenia od kmeňa pre vytvorenie koruny malej veľkosti 45-50o. Odrežte bočné výhonky k vonkajšiemu púčiku tak, aby boli asi o 1/3 kratšie ako stredový vodič. V nasledujúcich rokoch udržiavajú stupňovitú korunu a snažia sa zabrániť jej zahusteniu.

Pri prerezávaní odstráňte:

 • Prekrížené konáre.
 • Výhonky smerujúce dovnútra koruny, smerom k trupu.
 • Výhonky pozerajúce sa dole.
 • Zahusťujúce sa a slabé vetvy.
 • Rast koreňov.

Na radosť obyvateľov leta sa marhuľa Lel vyznačuje pomalým rastom a nevyžaduje neustálu pozornosť. Aby stromy lepšie odolávali zimným mrazom, odporúča sa letný formatívny rez. V takom prípade zostanú iba silné výhonky dlhé 50 cm, zvyšok sa rozreže na krúžok. A v auguste sa vyberie silný mladý výhonok, ohnutý v smere lepšieho osvetlenia a zviazaný špagátom až do budúceho roka.

Schéma formovania marhuľovej koruny

Ďalším dôležitým opatrením na ochranu stromov je bielenie. Vykonáva sa neskoro na jeseň a skoro na jar a poskytuje ochranu kôry pred zimnými mrazmi a opakovanými jarnými mrazmi. Ako prevencia proti plesňovým chorobám sa do bielidla odporúča pridávať meďnaté prípravky. Kmeň stromu a hlavné kostrové výhonky je potrebné vybieliť.

Všeobecne je marhuľa Lel zimovzdorná odroda a pokojne toleruje chlad až do 25-30oC. V zime nie je potrebné zakrývať stromy. Ak napriek tomu omrzliny poškodili kôru, potom na jar v apríli až máji vyčistia poranené miesto na zdravé tkanivo a zakryjú ho záhradným var.

Na získanie stabilnej a dobrej úrody marhúľ sa odporúča vysadiť najmenej dva stromy. Čím zasadenejšie, tým efektívnejšie je opeľovanie.

Odporúčania pre starostlivosť o marhuľu Lel sú podobné ako v prípade iných severných marhúľ.

Video o pestovaní zimovzdorných marhúľ

Choroby a škodcovia

Marhuľa Lel je tiež vhodná na pestovanie, pretože odroda je rezistentná na chorobu clasterosporium. Ak na mieste rastie veľa kôstkovín: čerešne a čerešne, a existujú obavy z porážky plesňových chorôb, odporúča sa vykonať preventívne postrekovanie 1% roztokom síranu meďnatého alebo kvapaliny Bordeaux. Rovnaké lieky zabránia možnej monilióze.

Je vhodné neustále sledovať stav listov na marhule. Ak sa na nich objavia tmavé škvrny alebo ak sa suché listy objavia skoro, je potrebné ihneď pozbierať postihnuté listy a zničiť ich a strom treba ošetrovať medenými prípravkami, čo by sa malo robiť najmenej 2 - 3-krát v intervaloch 14 dní.

Marhuľové choroby

Marhuľové odrody Lel nemajú škodcov. Aby ste predišli aj zriedkavým léziám vošiek, môžete začiatkom jari podľa pokynov nastriekať biotlín.

Ohlasy

Keď zlatovlasý bájny Lel hádzal iskry z dlaní a spôsoboval milostnú vášeň, tak je v dobrom roku marhuľový strom medzi horlivými záhradkármi pokrytý zlatými plodmi, okolo ktorých nemožno ľahostajne prejsť.

 • Tlač

Ahoj! Na svete existuje toľko rôznych tém! Dúfam, že pri spolupráci s touto stránkou môžem zdieľať svoje myšlienky a vedomosti s ostatnými.

Ohodnoťte článok:

(2 hlasy, priemer: 3 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Marhuľa LEL: opis mrazuvzdornej odrody, pravidlá výsadby a ďalšia starostlivosť o stromy

Marhule sa na území krajiny začali pestovať nie tak dávno, keď sa riadili nedostatočne priaznivými klimatickými podmienkami. V skutočnosti existujúce odrody potom nemohli zakoreniť, ako by sa malo, ani v strednom pruhu. Preto nebolo možné získať úrodu.

Nedávno sa začali objavovať marhuľové odrody, ktoré sa dajú bezpečne pestovať v ktorejkoľvek oblasti krajiny, dokonca aj v podmienkach Sibíri a Uralu.

Vďaka práci chovateľov existujú dokonca aj takí zástupcovia plodiny, ktorí dokážu dokonale odolávať nízkym teplotám a zároveň dávať dobrú úrodu. Medzi tieto odrody patrí marhuľa Lel. Rýchlo si ho obľúbili ruskí záhradníci.


Charakteristiky

Odroda bola vyšľachtená chovateľmi A.K. Skvortsov a L.A. Kramarenko v roku 1986. Zahrnuté do štátneho registra Ruskej federácie v roku 2004. Odroda je pásmová pre južné a stredné pásmo krajiny, "Lel" možno pripísať zimovzdorným odrodám, strom toleruje mrazy až do -30 stupňov. V regiónoch so stabilným podnebím strom nepotrebuje na zimu prístrešie. Tiež marhuľa je odolná voči vysokým teplotám a suchu.

Vyznačuje sa jednoročným plodením, rastliny sú samoopelivé, čo znamená, že nie je potrebné vysádzať množstvo ďalších odrôd. Ale skúsení záhradníci stále odporúčajú na mieste vysadiť niekoľko súčasne kvitnúcich odrôd, čo pozitívne ovplyvní výnos všetkých stromov. Alyosha, Iceberg a Aquarius sa považujú za dobrých susedov pre odrodu Lel. Marhuľa rastie pomerne pomaly, vďaka čomu je starostlivosť o ňu veľmi ľahká. Dospelý strom má malú veľkosť, môže dosiahnuť výšku 3,5 metra. Koruna je kompaktná, nie je náchylná na zahustenie. Listy sú vajcovité a sú tmavozelenej farby. Po okrajoch ozubený, zhora na dotyk hladký, zospodu mierne dospievajúci. S nástupom jesene sú vymaľované rôznymi odtieňmi červenej farby.

Marhuľa "Lel" začína kvitnúť koncom apríla, začiatkom mája, v závislosti od poveternostných podmienok. Kvety sú stredné, jednotlivé, do priemeru 3 mm. Majú päť okvetných lístkov, sú namaľované v bledoružovej farbe a majú neprekonateľnú arómu. Počas kvitnutia odroda vydrží až -1 stupeň mrazu, čo je obrovské plus, pretože mrazy v strednom Rusku nie sú nijako neobvyklé.

Plody sú malé, majú priemernú hmotnosť 20 gramov. Marhule majú oválny, mierne sploštený tvar. Koža je hustá, hladká, svieti na slnku. „Červenať“ je na ňom veľmi zriedkavé. Dužina je šťavnatá, jemná, ale pevná, oranžovo sfarbená. Marhuľa chutí sladko, s jemným nádychom kyslosti. Za ochutnávku ovocia získate 5 bodov. Kameň je veľký, jadro je sladkasté. Samotné semeno zaberá až 15% objemu ovocia, po úplnom dozretí sa dobre oddelí od dužiny.

Okrem toho sú marhule veľmi užitočné. Odroda „Lel“ obsahuje veľké množstvo užitočných látok, ako sú: jód, draslík, horčík, fosfor a zinok. Plody sú určené na konzumáciu s anémiou z nedostatku železa, nedostatkom vitamínov a poruchami kardiovaskulárneho systému. Plody sú tiež bohaté na vitamíny A, B, C, E, H, PP.

Marhule dozrievajú pomerne skoro, nie je potrebné očakávať odrody rekordné úrody, ale rodivosť je stabilná, celoročná. Strom začína prinášať ovocie 3-4 roky po štepení alebo výsadbe sadenice. Mieša sa podľa druhu.

Plody sa dajú jesť čerstvé, sú vhodné aj na výrobu sušeného ovocia. Vynikajúce zaváraniny, džem a pyré pre batoľatá sú vyrobené z marhuľových odrôd „Lel“. Plody sú vhodné aj do kompótov.

Výhody

 • Vysoká chutnosť ovocia.
 • Samoopelenie odrody.
 • Univerzálne použitie.
 • Odolný voči nepriaznivým poveternostným podmienkam.
 • Zimná odolnosť.
 • Kompaktnosť koruny.
 • Skoré dozrievanie.

TO nevýhody odrodám možno pripísať nie príliš vysoký výnos 25 - 30 kg na rastlinu a drobné ovocie, čo znižuje komerčnú kvalitu.


Pozri si video: Pestovanie marhúľ, bez postrekov,. marhuľa naštená v slivke, šárka


Komentáre:

 1. Anselmo

  It not so.

 2. Zulukinos

  To mi celkom nesedí.

 3. Donnachadh

  Podľa môjho názoru sa mýlite. Som si istý. Navrhujem o tom diskutovať. Pošlite mi e -mail na pm.

 4. Ruhdugeard

  I think you will allow the mistake. Enter we'll discuss it. Write to me in PM, we will handle it.

 5. Culum

  V tomto niečom je, myslím si, že je to dobrý nápad.

 6. Bursuq

  Som s tebou spokojný

 7. Gaelbhan

  Dnes som sa špeciálne zaregistroval na fóre, aby som sa zúčastnil diskusie o tomto probléme.

 8. Reagan

  Ty to neurobíš.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety