Galtonia: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, pestovanie v záhrade, foto


Záhradné rastliny

Galtonia (lat. Galtonia), alebo Cape hyacint - cibuľovitá trvalka čeľade Liliaceae pochádza z mysu dobrej nádeje. Názov rastlina získala na počesť Francisa Galtona, anglického výskumníka flóry Južnej Afriky.
V Európe sa Galtonia pestuje ako neskoro kvitnúca rastlina od sedemdesiatych rokov XIX. Storočia. Zo štyroch prírodných druhov rodu sa pestuje hlavne jeden v kultúre - belavá galtónia alebo bielenie.

Výsadba a starostlivosť o galtóniu

 • Bloom: v auguste až septembri.
 • Pristátie: výsadba žiaroviek na otvorenom teréne - od marca do mája.
 • Kopanie: koncom októbra alebo začiatkom novembra.
 • Skladovanie: v suchom piesku alebo rašeline pri teplote 10 - 15 ° C alebo v zásuvke na zeleninu v chladničke.
 • Osvetlenie: jasné slnečné svetlo.
 • Pôda: dobre priepustný, hlboko spracovaný, ľahký, oplodnený humusom, mierne kyslá reakcia.
 • Polievanie: počas rastu - hojné, počas obdobia kvitnutia sa zálievka obmedzuje.
 • Vrchný obväz: 1-2 krát za sezónu s minerálnymi hnojivami pre kvitnúce rastliny.
 • Rozmnožovanie: žiarovky, menej často semená.
 • Škodcovia: slimáky a slimáky.
 • Choroby: plesňová hniloba a plesne.

Prečítajte si viac o kultivácii galónie nižšie.

Botanický opis

Výška kvetu Galtonia dosahuje od 50 do 150 cm Cibuľa Galtonia je veľká, s vydutým dnom, kužeľovitá. Všetky listy sú mleté, ryhované, pásovité, lysé a šťavnaté. Biele ovisnuté kvety s rúrkovitým lievikovitým nepadajúcim okvetím tvoria na stopke výšky 1 m voľné kvetenstvo racemózy. Galtonia kvitne v auguste až septembri. Plodom kvetu je trojbunková, mierne rebrovaná valcovitá tobolka s početnými plochými čiernymi semenami nepravidelného trojuholníkového tvaru.

Výsadba galónie na otvorenom teréne

Kedy sadiť

Pri pestovaní Galtonie by sa mali ľudia riadiť prírodnými podmienkami, ktoré sú jej známe: leto v pohorí Cape Mountain je teplé a vlhké a zimy suché a studené. Ako pestovať galtóniu v našich klimatických podmienkach? Hľadajte miesto pre rastlinu, v ktorej na jar nebude voda stagnovať, a bude ešte lepšie, ak vysadíte Galtoniu na južný skalnatý svah, jasne osvetlený slnkom. Aj keď dobre rastie v polotieni. Pôda by mala byť hlboko kultivovaná, dobre priepustná, mierne kyslá, ľahká a hnojená humusom.

Galtonia sa vysádza do teplej pôdy od konca marca do mája: načasovanie závisí od klimatických a poveternostných podmienok. Dobu kvitnutia galtónie je možné regulovať tak, že ju vysadíte o niečo skôr alebo o niečo neskôr a žiarovky umiestnite do zeme o niečo hlbšie alebo o niečo plytšie.

Ako sadiť

Pri nákupe sadivového materiálu dávajte pozor na dno: na ňom by nemali byť žiadne stopy hniloby, plesní alebo stopy po zmäkčení a samotná žiarovka by mala byť hustá a elastická.

Cibuľoviny Galtonia sa často pestujú pred výsadbou, takže kvitnutie nastáva o mesiac skôr: v apríli sa premiestnia zo skladu do teplej, svetlej miestnosti, ošetria sa fungicídnym roztokom a rozložia sa pod jasné rozptýlené svetlo, ale kde neklesá priame slnečné svetlo. na nich. Potom, čo sa klíčky objavia, sa cibuľoviny vysadia do kvetináčov s drenážnymi otvormi naplnenými voľnou záhradnou zeminou a z času na čas zaliať. Cibuľoviny, ktoré začali rásť, sú zasadené v máji na otvorenom teréne spolu s hrudkou zeme.

Hĺbka výsadby žiaroviek Galtonia na otvorenom teréne je od 18 do 22 cm (čím väčšia je cibuľa, tým hlbšie je zasadená) a vzdialenosť medzi rastlinami v rade je 30 cm. Ak ste pod hornou pôdou nezakladali drenáž, hoďte do každej jamky pred vysadením hrsti hrubého piesku, potom vložte komplexné minerálne hnojivo a hrsť humusu alebo kompostu, ak ste na vykopanie miesta nepridali organickú hmotu.

Po výsadbe sa oblasť s galtóniou zaleje.

Galtonia starostlivosť v záhrade

Podmienky pestovania

Výsadba a starostlivosť o Galtoniu je taká jednoduchá, akoby to nebola exotická rastlina z afrického kontinentu, ale záhradná kvetina známa strednému pruhu. Budete musieť vykonať bežné postupy pre záhradníka: polievanie, kyprenie, vytrhávanie buriny a kŕmenie. Hyacint Cape je počas rastu hojne napojený, deň po zalievaní sa okolo neho kyprí pôda a zároveň sa odstraňuje burina. Spotreba vody počas kvitnutia sa môže mierne znížiť.

Hnojenie galónie minerálnymi hnojivami pre kvitnúce rastliny sa vykonáva 1-2 krát počas vegetačného obdobia. Kvôli stabilite musia byť niekedy vysoké stopky zviazané a ihneď po zvädnutí kvetov sa odrežú, aby sa neoslabila žiarovka.

Na jednom mieste rastie galtónia 4-5 rokov a vytvára husté húštiny.

Škodcovia a choroby

Ak ste na mieste s galtóniou zorganizovali dobrý odtok pôdy, potom plesňové choroby to neohrozia. Za vlhkého počasia môžu rastlinu otravovať ulitníky - slimáky a slimáky. Aby ste zabránili ich vzhľadu, rozsypte popol na celú plochu, ale ak sa mušle objavia, budete ich musieť zbierať ručne.

Galtonia po odkvitnutí

Galtonia je rastlina mierne odolná voči chladu. Čo to znamená? Ak žijete v oblasti s nie príliš chladnými zimami, nechajte žiarovky Galtonia zimovať v pôde a zakryte ich vrstvou pilín alebo rašeliny s hrúbkou 15-20 cm a prehoďte cez ne smrekové konáre alebo suché lístie. Galtoniu zakryte v suchom počasí.

V regiónoch s krutou zimou alebo bez snehu by sa žiarovky mali vykopať koncom októbra alebo začiatkom novembra. Cibuľoviny odstránené zo zeme sa privedú do miestnosti a pri dobrom vetraní sa týždeň sušia bez odstránenia listov. Po vysušení sú listy odrezané vo výške 2 cm od hrdla žiarovky, korene však nemožno odrezať. Po orezaní listov sa cibuľky sušia pri izbovej teplote ďalších 7-10 dní, potom sa vložia do suchej rašeliny alebo piesku, aby neprišli do kontaktu, a uskladnia sa na suchom mieste pri teplote 10 - 15 ºС. Ak je žiaroviek málo, vložte ich do zeleninovej časti chladničky, ale dbajte na to, aby tam nenavlhli.

Na jar, pred výsadbou, je možné rozdeliť hniezda žiaroviek.

Druhy a odrody

Galtonia belavá (Galtonia candicans)

Alebo biela galónia (Hyacinthus candicans) - trvalka vysoká až jeden a pol metra s cibuľovinami pokrytými početnými membránovými suchými šupinami do priemeru 7 cm. Bazálne tmavozelené lineárne ryhované pásovité listy v množstve 4 až 6 kusov dosahujú dĺžku 90 a šírku 8 cm a vyzerajú ako listy hyacintu. Biele voňavé kvapkajúce rúrkovité lievikovité kvety dlhé asi 6 cm a priemerné do 3 cm sa zhromažďujú v hrozne. Druh kvitne v auguste až septembri. Plodom bieliacej galtonie je trojuholníková škatuľka so semenami.

Galtonia vynikajúca (Galtonia princeps = Hyacinthus princeps)

Rastie v subtropickom pásme Južnej Afriky medzi forbami, týči sa do výšky 1 000 m n. Rast Galtonie je vynikajúci do 1 m. Má cibuľu v tvare kužeľa pokrytú vláknitými šupinami s priemerom 3–4 cm. Krátke racemózne kvetenstvo pozostáva z 10–15 bielych, nazelenalých zvonka zvesených kvetov do 3,5 cm. Kvitnúce sa vyskytujú v septembri. V kultúre je tento druh zriedkavý.

Galtonia zelená (Galtonia viridiflora)

Najtermofilnejšie druhy, ktorých žiarovky sa musia na jeseň vykopať a uložiť do jari na chladnom a suchom mieste. Môžete ich uložiť tak, že ich vysadíte do kvetináčov. Táto rastlina dosahuje výšku 1 m a každá z jej stoniek má od 10 do 30 nie bielych, ale smaragdovo zelených kvetov, aj keď pri izbovej kultúre stopky vyrastajú ďaleko od takej výšky.

Literatúra

 1. Prečítajte si tému na Wikipédii
 2. Vlastnosti a ďalšie rastliny z rodiny Asparagus
 3. Zoznam všetkých druhov na zozname rastlín
 4. Viac informácií na webe World Flora Online
 5. Informácie o záhradných rastlinách
 6. Informácie o viacročných rastlinách
 7. Informácie o bylinných rastlinách

Sekcie: Záhradné rastliny Trvalky Byliny Kvitnúce cibuľovité kvety Liliaceae Rastliny na G


Druhy a odrody Nemesia pre otvorené terény

Zaujímavé fakty o kvitnúcich rastlinách:

 • rodina Norichnikovov
 • vlasť Nemesia - Južná Afrika, vysočina
 • počet druhov - viac ako 50
 • názov pochádza z mena starogréckej bohyne Nemesis
 • existuje veľa hybridných odrôd
 • kvety pôvodného tvaru, mnohými spôsobmi podobné Snapdragonu, ale väčšie
 • bohatá paleta odtieňov: ružová, fialová, žltá. Na rozdiel od Snapdragonu existujú modré a modré. Populárne druhy s lístkami sú červeno-oranžové, snehovo biele, viacfarebné, koralové
 • výška bylinných rastlín alebo kríkov: 15-60 cm
 • stonky sú hranaté alebo hladké, tvar: štvorboký, výhonky sa silno rozvetvujú, vytvárajú bujný kríček
 • listy s pevným okrajom alebo so zubami
 • plodom krásne kvitnúceho druhu je viacsemenná debnička
 • sadivový materiál je malý, podlhovastý, má svetlé listene matného bieleho odtieňa
 • na vrcholových výhonkoch sa vytvára veľkolepé kvitnutie, veľkolepé racemózne kvetenstvo
 • semená si často nezachovávajú svoje materské vlastnosti; na pestovanie presnej „kópie“ ročníka si môžete kúpiť zakorenený rez v kvetinárstve.

Nemesia Goiter

Nízkopodlažná jednoročná rastlina.

Odtiene okvetných lístkov:

 • žltá,
 • červená,
 • Oranžová,
 • pestrý.

Priemer púčikov je asi 2 cm.

Nemesia Hybrid

Veľkolepá odroda získaná krížením viacfarebnej a strumy Nemesia. Kvitne bohato, priemer púčikov je 2 cm, svetlé farby sa objavujú na kríkoch vysokých 15 až 60 cm. Doba kvitnutia je až tri mesiace. Púčiky sú veľké, okvetné lístky sú modré, ružové, modré, biele.

Nemesia viacfarebná

Vonkajšie sa krík a kvety podobajú strumovitému vzhľadu, ale púčiky sú menšie, odtiene sýtej modrej alebo bledomodrej.

Nemesia azure

Krásny ker vysoký až 40 cm. Ročná sa pestuje na záhrade, keď sa pestuje v byte, rastlina poteší oko niekoľko rokov.

Nemesia Carnival je veľkolepý dekor pre záhon, záhradnú plochu. Jedno vrecúško obsahuje semená s niekoľkými odtieňmi okvetných lístkov. Na vytvorenie originálnej, jasnej kompozície stačí zasiať semená z vrecúška priamo do zeme a na silne rozvetvenom kríku sa objavia veľké nádherné kvety.


Pristátie

Výber sedadla

Na vysadenie mirabilisu je potrebné zvoliť slnečné miesto, prípadne v polotieni. Kvet nie je odolný. Rastlina nie je veľmi náročná napriek svojej nepochybne vysokej dekoratívnej hodnote.

 • plodný
 • humus
 • dosť mokré
 • s neutrálnym pH.

Je to populárna záhradná rastlina používaná na kvetinové záhony, kvetinové aranžmány a často sa vysádza v skupinách. Zriedka sa používa na rezané kvety.

Mirabilis rastie najlepšie na pokojnom a pokojnom mieste v záhrade, na balkóne, terase, kde nie je vystavený silnému vetru.

Mirabilis rastie silno vodorovne, je lepšie pestovať rastliny v kvetináčoch voľne:

 • jednotlivo vo veľkých nádobách (10 litrov)
 • 2 kusy v širokých zásuvkách.

Rozmnožovanie a výsadba

Mirabilis sa množí dvoma spôsobmi:

 1. semená,
 2. rozdelenie hľuzových koreňov.

Rastlina dáva veľa semien, takže môže na mieste sama vysievať. Semená zostávajú životaschopné 2 - 3 roky. Môžu byť zasiate rôznymi spôsobmi.

Výsev semien

V našom podnebí závisí načasovanie výsadby semien od spôsobu kultivácie:

 • pri domácom pestovaní sadeníc mirabilis sa semená musia vysievať do sadiacich boxov v marci alebo na konci februára
 • keď sa pestuje v skleníku - v apríli
 • semená sa vysievajú na otvorenom teréne alebo sa pestujú sadenice vysadené v druhej polovici mája.

Rada. Ak potrebujete trochu urýchliť proces klíčenia pri sejbe semien pre sadenice v byte, pre rýchlejšie klíčenie stojí za to ich na jeden deň namočiť do teplej vody. Je dôležité udržiavať vodu teplú, takže tvrdé škrupiny semien budú rýchlejšie napučiavať.

Pri izbovej teplote 20 - 21 ° C semená vyklíčia za 4 - 5 dní. Mladé sadenice potrebujú osvetlenie.

Ak sú semená zasiate do semenárskych boxov, mali by sa po objavení sadeníc, hneď ako sa na rastlinách objavia prvé pravé listy, ponoriť do kvetináčov. A po 15. máji ho vysaďte na trvalé miesto v záhrade. Ak sejeme priamo do kvetináčov, nie je potrebné sa potápať. Tieto rastliny nemajú rady transplantácie.

Foto. Sadenice mirabilis po ponorení

Pred presadením sadeníc do otvoreného terénu je potrebné ich vytvrdiť - vyniesť najskôr na 15 minút na ulicu, postupne predlžovať čas, aby si mladé sadenice zvykli na vonkajšie podmienky - vietor, chladný vzduch, slnečné svetlo.

Pri zasiatí semien mirabilis do otvoreného terénu môžete sadenice po vzídení sadeníc preriediť na vzdialenosť najmenej 30 cm.

Pristátie

Sadenice sa vysádzajú do dobre pripravenej, voľnej a oplodnenej pôdy.

Schéma pristátia... Rastliny sú vysadené na otvorenom teréne vo vzdialenosti 50 × 50 cm. Táto vzdialenosť je nevyhnutná, pretože za priaznivých podmienok dosahujú kríky značné rozmery.

Vytvorte niekoľko otvorov, opatrne položte sadenice. Sadenice sa prijímajú rýchlo. Po výsadbe sa mirabilis zalieva, najmä ak je málo dažďov alebo je sucho.

Rozmnožovanie hľúz

Robia to isté s hľuzami ako s georgínami. Na reprodukciu sa vykopávajú na jeseň a v zime sa skladujú v miestnosti chránenej pred mrazom. V nevykurovanej miestnosti môžete hľuzy na zimu uchrániť pred mrazom rašelinou.

Začiatkom mája, najlepšie však oveľa skôr, sa hľuzovité korene rozdelia, vysadia sa do kvetináčov na urýchlenie vegetačného obdobia a až po 15. máji sa vysádzajú na trvalé miesto. Mirabilis zasadený z hľúz bude oveľa vyšší ako pri výseve semenami.


Pristátie na otvorenom teréne

V tom istom roku kvitnú iba zasadené veľké a odolné žiarovky.

Pri výsadbe Ixie do zeme je potrebné pamätať na to, že ide o tropickú rastlinu a príliš nízka teplota ju môže zabiť. Preto záhradníci odporúčajú:

 • V teplom miernom podnebí môžu byť kríky zasadené do pôdy posledný aprílový týždeň - prvý májový alebo novembrový týždeň
 • V stredných zemepisných šírkach je lepšie pristáť druhý májový týždeň (teplota vzduchu by mala byť aspoň 10 - 12 stupňov). Na jar sa uskutočňuje výsadba - hľuzy rozrezané na polovicu pre reprodukciu. V zime ich nemôžete vysadiť

Je veľmi dôležité zvoliť správne miesto na výsadbu, pretože musí byť dostatočne osvetlené. Najlepšie je dodržiavať základné pokyny:

 • vyberte oblasť, kde je veľa osvetlenia, bezvetrie, najlepšie ďaleko od vysokých stromov
 • prideliť priestor v popredí na záhone - vďaka tejto ixii bude možné zabezpečiť potrebné zavlažovanie a bude pôsobiť veľkolepo
 • dobre predbežne vypustite pôdu - stagnujúca vlhkosť zničí korene rastliny
 • zvoľte voľnú, prevzdušnenú a humóznu pôdu s neutrálnou kyslosťou

Po výbere času a miesta by ste mali začať s výsadbou trvalky. Celý proces je možné rozdeliť do niekoľkých etáp, ktoré sú podrobne uvedené v tabuľke.

Výsadba ixie do pôdy
Príprava pôdy Zem je vopred vykopaná, zbavená hrudiek a kameňov, vyrovnaná. Ak je pôda veľmi ťažká, môže sa do nej primiešať riečny piesok (1 vedro na 1 m²).
Vrchný obväz Hnojte pôdu v komplexe: 1 štvorcový. Zavádza sa 70 g superfosfátu, 20 g horčíka a 300 g dreveného popola.
Príprava sadivového materiálu Na výsadbu sú vhodné iba najpružnejšie a najhustšie žiarovky. Všetky suché a plesnivé vzorky musia byť zničené. Vybrané hľuzy by mali byť ošetrené fungicídom - ochráni ich pred plesňami.
Robenie dier Priehlbiny v pôde sa vytvárajú o 50 - 80 mm.V takom prípade by vzdialenosť medzi otvormi mala byť medzi sebou 10-12 cm, ak sú vysadené celé žiarovky. Keď sa žiarovky znásobia rozdelením, vysadia sa do zeme do hĺbky 4 - 5 cm.
Vylodenie Do každej diery je vhodné nasypať hrsť riečneho piesku - poskytuje odtok pôdy. Do hotových jamiek sa vkladajú hľuzy, opatrne posypané voľnou pôdou. Okamžite vykonajte mulčovanie pôdy o 2-3 cm.
Polievanie Vysadené hľuzy nie sú polievané. Prvýkrát to možno urobiť až po 15-18 dňoch, keď už klíčky budú viditeľné.

Malo by sa pamätať na to, že na jeseň môže byť Ixia zasadená na zimovanie iba v južných teplých oblastiach a iba s kormidlami - delenki sadnúť si na jar, pretože nie sú schopní prežiť ani mierny chlad.

Iba pri náležitej starostlivosti bude trvalka kvitnúť.

Napriek tomu, že Ixia bola prinesená z teplých tropických krajín, je celkom ľahké sa o ňu starať - hlavné je zasadiť ho na teplé miesto plné slnka a včas zaliať.

Starostlivosť o trvalku sa nijako nelíši od ostatných rastlín - musíte pravidelne vytrhávať pôdu, odstraňovať žlté listy, zvädnuté kvetenstvo v tvare klasu a tiež včas kŕmiť hnojivami.

Polievanie

Prvé zalievanie sa robí až vtedy, keď sa objavia zelené výhonky.

Pri zvlhčovaní pôdy je dôležitá umiernenosť: prvé výhonky by mali byť iba mierne posypané, ale ako rastú, zvyšujte intenzitu zálievky. Je obzvlášť dôležité hojne zalievať Ixiu počas tvorby púčikov a počas následného kvitnutia.

Tropické rastliny sú zvyknuté na vlhký, nasýtený vzduch, preto by sa Ixia mala pravidelne striekať fľašou s rozprašovačom, najmä v suchých, horúcich dňoch. Na postrek, ako aj na zavlažovanie sa používa teplá, usadená voda. Vlhkosť v pôde poskytuje dobrý odtok - bojuje proti podmáčaniu, ale udržuje korene čerstvé.

Po daždi musí byť vlhká pôda uvoľnená, pri ktorej sa musia odstrániť všetky buriny. Len čo Ixia vybledne, jej zalievanie sa zníži na minimum a v daždivých, mokrých okrajoch je úplne zastavené.

Hnojivo

Ako mulč sa používa rašelina, piliny a časť humusu.

Na kŕmenie Ixia sa používajú minerálne a organické hnojivá, ktoré sa aplikujú každých 10-12 dní. Keďže patrí do rodiny Cibuľovitá, môžete pre tento typ použiť akýkoľvek komplex hnojív.

Zvyčajne používajú:

 • Obsahujúci minerálny dusík: močovina, draslík, ledok, síran amónny
 • Organické: kurací hnoj, zhnitý kompost, rašelina, piliny

Začnú kŕmiť Ixiou, podobne ako gladioly, v prvých letných týždňoch - asi 2 - 3 týždne po vylodení. V období pučania obzvlášť opatrne prihnojte rastlinu výživnou zmesou a po opadnutí všetkých kvetov sa kŕmenie zastaví. Ak je pôda dostatočne úrodná a nasýtená, potom môže byť Ixia ponechaná bez ďalších živín - z pôdy odoberie potrebné minerály, ale v lete by mala byť pôda okolo kríkov mulčovaná.

Rozmnožovanie

Pri mechanickom delení sa dá aj malá cibuľka nakrájať na 4 - 5 kusov

Vo voľnej prírode sa Ixia množí pestovaním a distribúciou svojich semien a detí. V záhradníctve sa používajú dve hlavné metódy rozmnožovania:

 • oddelenie detí od žiarovky matky
 • mechanická reprodukcia

V prvom prípade záhradníci čakajú, kým materská žiarovka nezačne pestovať výhonky - to sa zvyčajne stáva pri 3-4 rokoch života rastlín. Oddenky tvoria deti, ktoré sú opatrne rezané nožom. Miesto rezu sa spracuje drveným uhlím alebo brilantnou zeleňou a výsledné sadenice sa na jar vysadia na záhradné pozemky.

Ak je potrebné Ixiu množiť rýchlejšie, zvolí sa cesta rozdelenia - corm je narezaný tak, aby nová časť bola s koreňovými procesmi a mala koreňový pupen (oko). Miesto rezu je tiež opatrne posypané popolom z dreva.

Skladovanie

Skladovanie žiaroviek v izbových podmienkach je nemožné, musíte ich udržiavať v chlade

Po dlhšom kvitnutí rastlina postupne prechádza do pokojného pokoja. S nástupom jesene a chladného počasia by sa o žiarovky Ixia malo starať, pretože zle znášajú chlad a aj malý pokles teploty ich môže zabiť. Po začiatku jesene sa nadzemná časť trvalky odreže a pozberá a žiarovky sa dodávajú v závislosti od klimatických podmienok:

 1. Ak je podnebie južné, teplé, potom môžu byť žiarovky ponechané v zemi, ale je dobré ich izolovať. K tomu je kvetinový záhon pokrytý vrstvou mulča (slama, rašelina). Hrúbka izolačnej vrstvy by mala byť asi 4 - 5 cm
 2. V miernom pásme musia byť žiarovky na zimu vykopané a uložené až do jarnej výsadby: musia byť dobre vysušené a potom vydezinfikované roztokom manganistanu draselného a opäť vysušené. Prípady s plesňou alebo rozpadom sú v tomto prípade zničené. Suché hľuzy sú zabalené do hrubého papiera (noviny sú perfektné), vložené do nádob a umiestnené do suchej, vetranej miestnosti. Môžete ich dať na spodok do zásuvky na zeleninu v chladničke

Môžete pestovať trvalky v kvetináčoch na destiláciu - ale po zasadení do zeme nebudú kvitnúť. S nástupom jari sa hľuzy kvetov buď zbavia izolácie a oplodnia sa, alebo sa opäť presunú a znovu zasadia.

Choroby a škodcovia

Najbežnejším problémom je podmáčanie - to vedie k hnilobe žiarovky

Ixia je odolná voči chorobám a škodcom, najmä ak sú dodržané všetky pravidlá týkajúce sa výsadby a starostlivosti o trvalky. Možné príčiny problémov s kvetinou, ako aj spôsoby ich riešenia, sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Choroba alebo škodcaZnámkyMetódy liečby
Fusarios - vírusové ochorenie Listy vysychajú, výhonky rastú krivé a kvety sa deformujú. Bush by mal byť ošetrený fungicídom, ktorý obsahuje meď.
Pleseň sivá - bakteriálne ochorenie Hľuzy splesnivejú a rastlina začína vädnúť a vysychať. Postihnuté vzorky nie je možné vyliečiť; mali by sa rýchlo odstrániť, aby nedošlo k infikovaniu zdravej ixie. Na profylaxiu sa rastliny ošetria Fundazolom.
Septoria - plesňové ochorenie Na listoch sa objavujú malé hnedé škvrny. Cibuľoviny majú vodnaté sivé škvrny. Nadzemnú polovicu rastliny postriekajte tekutinou Bordeaux. Zničte ťažko ovplyvnené vzorky.
Parazity (vošky, roztoče, strapky) Kvety strácajú jas, výhonky sa krivia. Na listoch sa objavujú bodky a škvrny. Rastlina musí byť ošetrená silnými insekticídmi.

Ixia je živá a exotická rastlina s krásnymi kvetenstvami, ktoré ozdobia každú záhradu. Pestovanie na otvorenom teréne je celkom jednoduché, hlavnou vecou je správne zasadenie Ixie do pôdy a včasné uspokojenie trvalých potrieb pre vodu a krmivo. V interiéri môže ixia rásť iba v špeciálnych skleníkoch a zimných záhradách, doma je zriedka možné udržiavať požadovanú teplotu a osvetlenie.

VIDEO: Ixia v krajinnom dizajne Nádherné rastliny pre dom i záhradu

Ixia v terénnych úpravách Krásne rastliny pre dom a záhradu

Ixia: popis, druhy, výsadba a starostlivosť na otvorenom poli: pestovanie hviezdnej trvalky v záhrade (60+ fotografií a videí) + recenzie


Chov feijoa

Rozmnožuje sa odrezkami feijoa, vrstvením a semenami. Rastliny získané zo semien kvitnú v 5. - 6. roku a z odrezkov a odrezkov - v 3. - 4. roku. Napriek tomu, že pri množení semenami nie sú zachované vlastnosti rodičovskej odrody, používa sa táto metóda najčastejšie.

Semená sa vysievajú do debničiek vo vzdialenosti 5-6 cm od seba. Vo feijoa sú semená malé, a preto je lepšie, aby ste ich zhora nezakrývali zemou, ale posypali ich pieskom (1 - 2 mm). Aby sa počas zalievania nerozrušila horná vrstva zeme, je lepšie nepolievať, ale zem postriekať výsevom teplou vodou.

Teplota

Pri izbovej teplote 18-25 stupňov sa sadenice objavia za tri alebo štyri týždne. Keď majú sadenice feijoa 2 - 4 páry listov, presadí sa im rez koreňov a ďalší rok sa už môžu presadiť na trvalé miesto.

Množenie odrezkami

Ak si chcete zachovať vlastnosti odrody, musíte odrezať pololignifikované odrezky (minimálne 10 cm dlhé) a po 16 - 18 hodinách pôsobenia heteroauxínom vysadiť do mikroskleníka na zakorenenie. Mala by byť teplota najmenej 26 stupňov, vysoká vlhkosť vzduchu a dodatočné osvetlenie.

Reprodukcia vrstvením

Akka (feijoa) znásobuje sa to aj vrstvením, treba si však uvedomiť, že spodné konáre rastliny sú veľmi krehké, preto ich musíte veľmi opatrne ohýbať k zemi. S touto rastlinou je tiež potrebné opatrne manipulovať počas transplantácie. Ale malé nepríjemnosti sa vyplatia z výslednej úrody najužitočnejších plodov.

Podľa svedectiev skúsených záhradníkov zhŕňame reprodukciu feijoa ako spôsob:

♦ Semená. Je neúčinný, pretože dobre neklíči.
♦ Odrezky. Vystrihnite od stredu koruny. Účinnosť je vysoká, po zakorenení sa vysádzajú na trvalé miesto.
♦ Koreňové procesy. Rýchly a vysoko efektívny.


Príprava na zimu

A nakoniec najdôležitejšou udalosťou pri výkopovom pestovaní mandarínky je príprava výsadby pre nadchádzajúcu zimu, ktorá sa vykonáva nasledovne:

 • Najskôr sa zo stromov odstránia všetky plody, inak kvôli nedostatočnému vetraniu hnijú a slúžia ako živná pôda pre nebezpečné infekcie.
 • Základňa kmeňa je lemovaná smrekovými labkami.
 • Zavlažovacie drážky sú vyplnené zmesou trusu a humusu (1: 1).
 • Polykarbonátová strecha je odstránená.
 • Výkop je uzavretý dreveným štítom z hrubých dosiek.
 • Promenáda je pokrytá dvoma alebo tromi vrstvami vrecoviny, na ktoré sa naleje vrstva pôdy s hrúbkou 15 cm.

Krycia konštrukcia sa demontuje na jar s nástupom stabilného tepla. Stromy by ste nemali v zajatí preexponovať - ​​začnú zvracať. Zo zákopu sa odstránia smrekové vetvy a opadané lístie, polykarbonát sa nainštaluje na pôvodné miesto a prezimované mandarínky sa poskytnú s náležitou starostlivosťou.


Pozri si video: E-learning VŠEM - Strategický management


Predchádzajúci Článok

Nápady na zdobenie letnej chaty: naučiť sa používať odpad a staré odpadky

Nasledujúci Článok

Čo robiť mulčovanie, materiály pre mulčovanie, ktorý mulč je lepší