Sukulentné prerezávanie rastlín - ako a kedy orezávať sukulentyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Becca Badgett, spoluautorka knihy Ako vypestovať NÚDZOVÚ záhradu

Existuje mnoho dôvodov na prerezávanie šťavnatých rastlín. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac o šťavnatom reze rastlín a dôvodoch, prečo tak robia.

Dôvody pre rezanie sukulentnej rastliny

Dospelé sukulenty rastúce v príliš malom svetle sa často naťahujú, čo je častý dôvod na orezávanie sukulentných rastlín. Jedná sa o proces, ktorý sa nazýva sťatie hlavy alebo odstránenie hornej časti rastliny. Pri rezaní sukulentov používajte ostré, čisté orezávače, aby ste predišli chorobám alebo nezačali hniť v stonke.

Nie je to také zlé, ako to znie, sťatie vašej rastliny poskytuje najmenej jednu novú rastlinu a možno aj viac, v závislosti od dĺžky stonky. Zvyšná baza bude pravdepodobne mať nejaké listy alebo im vyrastú nové listy alebo oboje. Môžete odstrániť listy a množiť ich pre nové rastliny. Vrch, ktorý bol odstránený, bude bezcitný a bude znovu zasadený. Je bežnou praxou nechať všetky časti rastlín pred výsadbou nechať chrastaviť. To zabráni tomu, aby šťavnatý kúsok prijal príliš veľa vody, čo je zvyčajne smrteľné.

Niektoré rastliny vyrastajú zo spodnej časti stonky. Naučenie sa, kedy orezávať sukulenty, bude závisieť od veľkosti detí a zostávajúcej miestnosti v nádobe. Môže sa vám páčiť vzhľad plnej nádoby s malými rastlinami visiacimi a tlačiacimi cez okraje. Ak je to tak, necítite sa nútení rezať, kým nebude možné udržať celkové zdravie rastliny. Sukulentné rezanie rastlín je nevyhnutné, až keď sa materská rastlina objaví na ústupe.

Kedy orezávať sukulenty

Rezanie sukulenty je potrebné, keď:

  • Sukulenty po odkvitnutí odumierajú (niektoré áno)
  • Je zarastený, naklonený alebo príliš preplnený
  • Natiahnutý (príliš vysoký, s holým priestorom medzi listami)
  • Spodné listy odumierajú (zvyčajne sa dajú odstrániť bez rezania)
  • Kontrola chorôb

Ak máte sukulenty, môžete mať vo svojej zbierke aj kaktus alebo dva. Ako je to s orezávaním rastlín kaktusov? V ideálnom prípade by ste svoj kaktus zasadili do oblasti s dostatkom priestoru na rast. Ak však prerástol a môže spôsobiť nebezpečenstvo, môže byť potrebný rez. Vystrihnite polstrovaný kaktus v kĺboch, nikdy neodstraňujte časť podložky.

Prerezávanie šťavnatých rastlín umožňuje, aby vaše aranžmány vydržali dlhšie v rovnakom kontajneri a zároveň vám umožnili množiť rastliny. Prerezávanie kaktusu pomáha udržiavať ich na bezpečnom mieste. Pri práci s potenciálne nebezpečnou rastlinou vždy noste ochranný odev, napríklad hrubé rukavice.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o starostlivosti General Cactus Care


Ako prerezávať sukulenty

Sukulenty ukladajú vodu do svojich hustých, mäsitých listov. Niektoré sukulenty vytvárajú rozvetvené stonky pokryté atraktívnym lístím a iné sú cennejšie pre svoje farebné kvety. Väčšina sukulentov sa darí v suchších podmienkach, aj keď takmer všetky vytvárajú vhodné izbové rastliny, ak je vaša vonkajšia klíma príliš vlhká. Aj keď väčšina druhov nevyžaduje rez, niektoré rozkonárené sukulenty môžu mať úžitok z ľahkej úpravy, aby si udržali svoju veľkosť a tvar, aby sa im dobre darilo v malej záhradnej posteli alebo nádobe.

Pokyn

Skontrolujte listy na stonke, ktorú plánujete orezať, aby ste určili, kde by ste mali stonku odrezať. Nájdite list alebo listový uzol nasmerovaný v smere, v ktorom má stonka rásť, a potom ju odstrihnite tesne nad týmto miestom. Nový výrastok na mieste rezu sa rozvetví v smere listu alebo listového uzla.

Prestrihnite stonku do vzdialenosti 1,3 palca od požadovaného listu alebo uzla. Vyrežte pod 45-stupňovým uhlom pomocou čistého, ostrého noža.

Pri prerezávaní odstráňte až tretinu dĺžky každej stonky. Pre koncové sukulenty upravte veľkosť každého orezaného kmeňa, aby mala rastlina väčší vizuálny záujem.

Sukulenty prerezávajte skoro na jar, tesne pred začiatkom nového rastu. Orezajte kvitnúce odrody po odkvitnutí alebo počas pokojnej zimnej sezóny.

Odrezky zo šťavnatého rezu môžu zakoreniť a dorásť do nových rastlín. Odrezky zasaďte do nádoby s vlhkou pôdou na zalievanie a udržujte pôdu vlhkú, až kým odrezky nezakorenia a nevykazujú známky nového rastu.

Pozor

Niektoré sukulenty, ako napr Euphorbia, vytvárajú dráždivé šťavy. Pri rezaní sukulátov používajte rukavice, ktoré chránia vašu pokožku.

Odkazy

SUCCULENTOPEDIA: Prehliadajte sukulenty podľa rodu, čeľade, vedeckého mena, bežného mena, pôvodu alebo kaktusov podľa rodu

Prihláste sa teraz na odber a buďte informovaní o našich najnovších správach a aktualizáciách.


Ako orezávať mŕtve listy od sukulentov

Súvisiace články

Husté, mäsité listy a stonky šťavnatých rastlín prežijú dlho, ale nakoniec sa scvrknú a odumrú. Je prirodzené, že niektoré listy na rastlinách odumierajú, aj keď len zriedka môžu naznačovať choroby. Okamžité orezanie odumretých listov zlepšuje vzhľad rastlín a zabraňuje šíreniu akýchkoľvek chorobných organizmov. Pravidelné záhradnícke nožnice môžu šťavnaté stonky rozdrviť, takže na čisté rezanie je lepšie použiť sterilizovaný ostrý nôž alebo žiletku.

Naplňte misku deviatimi dielmi vody a jedným dielom bielidla pre domácnosť. Ponorte nôž do roztoku medzi jednotlivými rezmi, aby ste ho vydezinfikovali a zabránili šíreniu chorôb, čo je obava pri rezaní odumretých listov.

Odrežte jednotlivé mŕtve listy na dne, kde sa spájajú s kmeňom. V prípade sukulentov, ktoré vytvárajú ružice z koruny rastliny, odrežte list na svojej základni, ale vyvarujte sa rezania do koruny rastliny.

Celé stonky alebo konáre odrežte, keď sú listy na stonke mŕtve alebo vykazujú pokles u šťavnatých odrôd, ktoré vytvárajú kmeňový rast. Na stonke pod odumretou časťou nájdite opuchnutý uzol listu. Prestrihnite driek 1/4 palca nad uzlom.

Medzi dvoma listovými časťami odrežte mŕtve úseky lanových sukulentov, ako je Rhipsalis paradoxa. Tieto vytvárajú dlhé povrazy listov spojené tenkou stonkou. Prestrihnite driek, aby ste odstránili iba poškodené koncové časti. Ak sú všetky listy mŕtve, odstráňte celé lano v základni.


Nástroje, ktoré budete musieť začať s rezom rastlín

Rovnako ako väčšina vecí v živote, ak chcete robiť svoju prácu, budete len takí dobrí, ako je sada nástrojov, ktoré dostanete. Poďme si predstaviť niektoré špičkové záhradné náradie potrebné na orezávanie rastlín.

Ručné orezávače - Na tenké stonky a listy

Lopatka - Na hrubšie stonky a kry

Štiepačka na sekanie - Na hrubé konáre na stromoch


Pozri si video: HDZ VR 14 Udrzba sukulentov a ich rozmnozovanie


Predchádzajúci Článok

Opeľovanie jedným ovocným stromom

Nasledujúci Článok

Výsadba červenej kostravy: Ako pestovať plazivú červenú kostrovú trávu