Ja kapustu sadím na jar, aby som v lete nestrácal čas jej hillovanímWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Do krajiny chodím zriedka kvôli práci. Od okamihu, keď som pozemok kúpil, zaujímali ma spôsoby, ktoré mi umožňujú pestovať plodiny bez neustálej starostlivosti o rastliny.

Čierny krycí materiál

Čierny krycí materiál sa stal mojím záchrancom. S ním sadím kapustu a iné rastliny. Chystám sa zásobiť všetky postele mulčovaním vo forme čierneho prístrešku.

Jeho výhody sú zrejmé:

 • zadržiava vodu a zabraňuje jej rýchlemu odparovaniu;
 • chráni pôdu pred prehriatím;
 • zabraňuje erózii a tvorbe kôry na povrchu postelí;
 • udržuje zem uvoľnenú;
 • inhibuje rast buriny;
 • stimuluje vývoj koreňového systému;
 • podporuje množenie dážďoviek a rozvoj užitočnej pôdnej mikroflóry.

Ako sadím kapustu

Najskôr pripravím pôdu: Privediem humus na uvoľnenie a univerzálne hnojivo, pred zakrytím rozsypem záhradný záhon.

Vyberám kryciu hmotu s hustotou minimálne 80, pokrývam ňou celú plochu záhrady. Na fixáciu používam konštrukčnú zošívačku, keď je niečo na čo pripevniť. A raz pomocou hmoždiniek prišpendlila materiál k zemi kvôli tepelnej izolácii.

Na výsadbu na takomto hrebeni je vhodná akákoľvek kapusta: biela kapusta, pekinská kapusta, karfiol. Obdobie zrenia tiež nezáleží - všetko rastie.

Pre každú rastlinu urobím krycí materiál rez krížovým rezom. Vykopám jamu v pôde a vložím do nej krík sadeníc. Pri hĺbení koreňov dbám na to, aby boli rohy rezu pevne stlačené zemou, nie aby boli vyduté. Sadím do stredu hrebeňa do jedného radu, pričom medzi rastlinami udržiavam vzdialenosť 50 cm.

Po výsadbe rastliny opäť zalievam, už na vrchnú časť krycieho materiálu.

Moje výhody a užitočné rady

Kapustu zasadenú na krycom materiáli nie je potrebné chladiť. V pôde, ktorá zostáva vždy voľná, koreňový systém dobre dýcha a vyvíja sa.

Pre mňa je dôležité dlhodobo udržiavať vlhkosť v pôde, pretože neexistuje spôsob, ako často polievať.

Hmyz všetkých pruhov prestal útočiť na kapustu, zostali len slimáci, proti ktorým posypem krycí materiál špeciálnym prostriedkom v granulách. V tomto ohľade sa vojna proti škodcom považuje za ukončenú.

Kapustu odporúčam vysádzať v zamračený deň alebo pri západe slnka, takže rastliny nebudú mať ďalšie stresy z priameho slnečného žiarenia.

Je vhodné zvoliť miesto pre záhradu tak, aby na ňu padal tieň kedykoľvek počas dňa - aj kapustu ťažko vydržíte na slnku celý deň.

Po okrajoch kapustového hrebeňa môžete podobným spôsobom vysadiť sadenice bazalky, cibuľu na zeleň a oveľa viac.

Nie je potrebné vysádzať rastliny so semenami pod čierny krycí materiál - stratia sa, nevyklíčia.

 • Tlač

Ohodnoťte článok:

(0 hlasov, priemer: 0 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Ako sa starať o kapustu v auguste

V auguste už stredne sezónne (moriace) odrody dobre vinú hlavu. Neskoré (mŕtve) odrody vytvorili požadovanú listovú ružicu a až teraz musia prejsť na tvorbu hlávok kapusty. V tomto období kapusta nepotrebuje veľké dávky dusíkatých hnojív. Ale fosfor, draslík, horčík, vápnik - to sú látky, ktoré pomôžu roztočiť silnú šťavnatú hlávku kapusty. Akú pomoc potrebuje kapusta v auguste?

Kapusta je jazierko. Vždy je náročná na vlhkosť v pôde. Vďaka veľkým listom pod rastlinami je pôda vždy suchá. A ani dažde sa niekedy nedokážu dostať ku koreňom a zvlhčiť pôdu. Preto je potrebné kapustu zaliať, aby sa rast hláv kapusty nezastavil. Na polievanie je lepšie nepoužívať veľmi studenú vodu. To kapusta nemá rada.

Ak pri výsadbe sadeníc nebola pôda dobre naplnená výživou alebo kapusta vo vývoji zaostáva, musí sa kŕmiť. Suché hnojivo (1 polievková lyžica nitrofosfátu, 1 polievková lyžica superfosfátu, 1 polievková lyžica síranu draselného) sa zmieša a rozptýli medzi riadky na 1 m2. Hnojivá sa uprednostňujú aplikovať na vlhkú pôdu. Potom je potrebné povoliť, aby boli hnojivá v podzemí a neležali na povrchu.

Neskoré odrody je tiež možné kŕmiť na listoch síranom horečnatým (15 g na 10 l, na 10 metrov štvorcových), ktorý je potrebný na kŕmenie odrôd určených na dlhodobé skladovanie.

Prírastok pôdy k základni rastlín až po spodné listy podporuje opätovný rast nových ďalších koreňov. Mladé korene poskytujú dodatočnú výživu a lepšiu odolnosť proti koreňom hlávok kapusty s vysokou hmotnosťou.

Hlavnými nepriateľmi kapusty sú: vošky, húsenice a slimáky. Ak na konci leta vošky nie sú veľmi nepríjemné, potom môžu húsenice a slimáky v súčasnosti zničiť a pokaziť celú úrodu. Kontrola rastlín kapusty pomôže zabrániť ich vážnemu poškodeniu. Takže prvých 5,6 dní, keď mladé húsenice požierajú horné listy, môžete ľahko bojovať (ručný zber, tabakový prach, bylinné infúzie). Poslednou možnosťou je použitie „chémie“. Ale potom sa k nim nedostane, húsenice sa budú plaziť hlboko do hláv kapusty. Nenásytnú „mladosť“ môžete zničiť úpravou kapusty 0,3% roztokom superfosfátu a extraktu chloridu draselného. To pomôže zbaviť sa škodcov a súčasne nakŕmiť kapustu.


Kedy kapustovať

Kedy natlačiť kapustu po zasadení do zeme

Niektoré odrody kapusty sa vysádzajú na jar a iné od polovice do konca leta. V závislosti na tom, kedy sú rastliny vysadené, sa vykonáva hilling. V obidvoch prípadoch sa však prvé vyhadzovanie uskutočňuje týždeň a pol po výsadbe, a ak sú sadenice predĺžené, potom skôr. Druhé vyhadzovanie sa uskutočňuje tri až štyri týždne po prvom.

Vo väčšine prípadov sa prvé hilling vykonáva na udržanie tenkých nôh rastlín, aby sa zabránilo ich zakriveniu, druhé na posilnenie koreňového systému sadeníc, aby sa zabránilo prehĺbeniu hláv kapusty pod tlakom silného vetra. pod ich celkovou hmotnosťou. Druhé vyhĺbenie navyše pomáha bojovať proti nadmernej vlhkosti pôdy.

Pokiaľ ide o samotný kopec, uskutočňuje sa nasledovne: je zvolené suché a pokojné počasie, pôda v okruhu 15-20 centimetrov od kapusty je naberaná až k rastline a celá výška stehna po prvé listy je ním pokrytý. Postup sa vykonáva veľmi opatrne, aby sa vylúčilo poškodenie koreňov sadeníc. Aby kapusta lepšie znášala hilling, je možné do pôdy pár dní pred prácou zaviesť špeciálne prípravky - hnojivá.

Kedy posypať karfiol a brokolicu

Poľnohospodárska technika pestovania týchto druhov kapusty má určité rozdiely. Napríklad po celé obdobie rastu karfiolu sa vyžaduje, aby ste ho chúlili iba trikrát. Prvýkrát - sedem dní po výsadbe (a predtým je vhodné pôdu mulčovať suchou trávou alebo slamou, aby pôda zostala sypká a vlhká a sadenice sa mohli spevniť), druhá - mesiac po predchádzajúcom hilling , keď sa objavia prvé kvetenstvo, tretí - počas obdobia prírastku hmotnosti.

Prvýkrát musí byť brokolicová kapusta nasledujúci deň po výsadbe sadeníc na otvorenom teréne (tento postup by mal byť viac podobný uvoľňovaniu), ďalší - po piatich dňoch a do hĺbky najmenej päť centimetrov. V budúcnosti sa musí obrábanie týchto rastlín opakovať každý týždeň, pričom je potrebné zvoliť suché počasie. Je veľmi dôležité, aby ste to s týmito postupmi nepreháňali; pri každom kopaní pôdu odhrňte pôdou nie vyššie, ako to bolo pri predchádzajúcom kopaní.


Vrchný obväz

Starostlivosť o kapustu nie je len bohaté zalievanie, ničenie škodcov, ale aj kŕmenie. Na začiatku rastu kapustu každé 2 týždne kŕmte dusíkatými hnojivami. Za týmto účelom vložte 600 gramov hnoja do vedra, nalejte 6 litrov vody. Hnojivo umiestnite na 2 dni na slnko, potom nakŕmte.

Skoré odrody od konca júna, a tie neskoršie - od polovice júla, sa začnú kŕmiť hnojivami obsahujúcimi draslík a fosfor. Nalejte pohár popola a lyžicu superfosfátu do vedra, zalejte horúcou vodou. Rastline doprajte tekutú výživu po 3 dňoch. Keď kapusta dozrieva, vyberte ju, aby nedošlo k prasknutiu.


Ako sadiť sadenice kapusty na otvorenom teréne

Pred výsadbou kapusty na otvorenom teréne so sadenicami je potrebné vykonať prípravné práce. Spočíva vo výbere správneho miesta, príprave hrebeňov.

 1. Výber miesta. Je potrebné vysadiť kapustu na otvorenom teréne na správnom mieste. Pre hrebene si vybrali miesto v nížine, bez stromov a budov v okolí. Stránka musí byť osvetlená. Rastliny sa na niektorých hrebeňoch vysádzajú najviac 3 roky po sebe. Najlepšími priateľmi pre sadenice sú cibuľa, mrkva, cesnak, uhorky. Po nich sú hlávky kapusty dobre zviazané, úroda je bohatá. Kapusta zle rastie po reďkovke, reďkovke.
 2. Príprava pôdy. Keď hovoríme o tom, aký druh pôdy miluje kapusta, záhradníci uprednostňujú hlinku s obsahom humusu. Dobre zadržiava vlhkosť. Hrebene sú pripravené vopred, na jeseň. Na jar sa vykopú, vyrovnajú a pridajú sa minerálne hnojivá. Rastliny na okyslenej pôde sa neodporúča pestovať. Malo by to byť predbežne zvápenatené.
 3. Vylodenie. Keď uplynul posledný mráz, môžete na otvorenom teréne vysadiť kapustu. Pripravte si vopred sadenice. Pred vysadením sadeníc sú zatvrdnuté a zalievanie je minimalizované. Čas presunu rastlín na trvalé miesto nie je zvolený slnečný. Môže to byť skoro ráno alebo večer, za ideálne podmienky sa považuje zamračený deň. Počas výsadby sa do jamy pridáva piesok, rašelina a trochu dreveného popola. V akej vzdialenosti od kapusty záleží od druhu rastliny. Výsadbu nezahusťujte. Minimálne rozloženie by malo byť 45 krát 25 centimetrov. U odrôd so stredným a neskorým dozrievaním sa vzdialenosť medzi rastlinami zvyšuje. Sadenice sú zakopané k spodným listom.

V prípade výsadby veľkého množstva sadeníc prichádza na pomoc špeciálny sadzač. V poloautomatickom režime umožňuje umiestniť rastliny do dier. Táto metóda sa aktívne používa na veľkých farmách. Na výsev semien pre sadenice sa používajú sejačky.


Nie je potrebné sypať kapustu na spanbond!

Verím, že akákoľvek kapusta nemusí byť chladená.

Existuje názor, že kapusta tvorí ďalší koreňový systém, ale ako ukazujú moje skúsenosti, rastlina nedáva nové korene. Tiež sa verí, že týmto spôsobom si kapusta ľahšie udrží „hlavu“. Nie všetky kultivary však tvoria dlhú stonku. Podľa mojej praxe len jedna hlávka kapusty ležala raz na boku, ale to jej nezabránilo dorásť až do neskorej jesene ...

Čo sa týka obliekania, počas procesu rastu kapustu ničím nekŕmim! Iba pri výsadbe do jamy som dal vermikompost, popol, vaječné škrupiny a dobrý humus. Ak svojej kapuste ihneď dodáte kvalitnú výživu, potom už nič viac potrebovať nebude. Samozrejme za predpokladu dostatočnej vlhkosti pôdy.

Je tu ešte jedna dôležitá otázka: ako zasadiť kapustu na spunbond? Je to veľmi ľahké. Spunbond sa môže rozotierať na obrábanú, vykopanú pôdu s aplikovanými hnojivami, ako aj na takmer panenskú pôdu - pôdu s burinou a nepochovávanou pôdou. Napriek tomu bude cez leto všetka burina hniť a červy uvoľnia pôdu. Na spanbond som vyrezal otvory - „kríže“ alebo „prsty na nohách“. Z týchto otvorov vyberiem pôdu a položím ju na spunbond alebo do vedra. Do jamy som dal hnojivá a zasadil som sadenice, zaspal som na vrchu pôdy, ktorú som spočiatku vybral. A samozrejme, po výsadbe treba sadenicu zaliať.

Mimochodom, tento rok som začal používať siete proti hmyzu na kapustu. Chráni rastliny pred všetkými motýľmi, muchami a molicami. A získam vynikajúce hlávky kapusty bez akýchkoľvek problémov - bez vytrhávania buriny, zalievania a starostí so škodcami!


Pozri si video: Ivan Hričovský: AKÉ SÚ PRAVIDLÁ VÝSADBY JAHÔD?


Komentáre:

 1. Gukasa

  No, prines, márnotratný, vitaj späť.

 2. Medr

  Dismiss me from it.

 3. Duggan

  Ospravedlňte ma za to, čo som si vedomý toho, že zasahujem do... tejto situácie. Môžeme diskutovať.

 4. Pernel

  naozaj krásne a nielen toNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety