Zber a skladovanie melónov: Tipy na zber semien z melónovWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Teo Spengler

Zbieranie semien zo záhradného ovocia a zeleniny môže byť pre záhradníka šetrné, kreatívne a zábavné. Uloženie melónových semien z tohtoročnej plodiny na výsadbu v budúcoročnej záhrade vyžaduje plánovanie a pozornosť venovanú detailom. Prečítajte si tipy, ako zbierať semená z melónov.

Zbieranie semien z melónov

Melóny sú členmi rodiny uhoriek a sú voľne opeľované vetrom alebo hmyzom. To znamená, že melóny krížovo opeľujú ostatných v ich rodine. Predtým, ako začnete ukladať semená melónu, nezabudnite, že druhy melónov, ktoré chcete rozmnožovať, nie sú zasadené do vzdialenosti asi 800 metrov od iných druhov melónov.

Vo vnútri dužinatého ovocia rastú semená melónu. Pred zozbieraním semien z melónov počkajte, kým plody úplne nedozrejú a neoddelia sa od viniča. Napríklad na melóne vyhľadajte hustú sieťovinu a štipľavý zápach melónu od konca stonky.

Ak chcete začať ukladať semená melónu, ovocie pozdĺžne rozrežte a vydlabte jadrovú hmotu do nádoby. Pridajte trochu teplej vody a nechajte zmes stáť dva až štyri dni za miešania každý deň.

Keď melónové semená sedia vo vode, kvasia. Počas tohto procesu dobré semená klesnú na dno banky, zatiaľ čo odvar pláva hore. Ak chcete zbierať semená melónov, vylejte vodu obsahujúcu dužinu a zlé semená. Teraz sa naučíme, ako uchovať melónové semená pre budúcu výsadbu.

Skladovanie melónových semien

Zber semien melónu je stratou času, pokiaľ sa nenaučíte, ako konzervovať semená melónu až do času výsadby. Kľúčom je dôkladné vysušenie semien. Po procese namáčania vložte dobré semená do sitka a umyte ich čisté.

Dobré semená rozložte na papierovú utierku alebo sito. Nechajte ich niekoľko dní zaschnúť. Skladovanie melónov, ktoré nie sú úplne suché, má za následok plesnivé semená.

Akonáhle sú semená veľmi suché, vložte ich do čistej a suchej sklenenej nádoby. Na štítok napíšte odrodu semena a dátum a nalepte ho na nádobu. Dajte nádobu na dva dni do mrazničky a potom presuňte do chladničky.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Ako uložiť melónové semená

Či už ste si zakúpili chutný a obľúbený melón naočkovaný (Citrullus lanatus) z miestneho trhu alebo ste si ich vypestovali zo zakúpených semien, je možné uložiť si semená melónu, aby ste mohli rásť v budúcej sezóne. To vám nielen ušetrí nejaké peniaze, ale urobí to aj zábavný projekt, ktorý pomôže deťom nadchnúť sa pri pestovaní vecí. Uloženie melónových semien je ľahké a kroky sú základné. Dávame vám všetky tipy na úspech v úspore osiva.

Vedieť, kedy je melón zrelý

Vodové melóny sú plodinou teplej sezóny, ktorá môže trvať mesiace, kým sa dosiahne zrelé štádium, keď sú plody pripravené na zber. V závislosti od kultivaru môžu byť melóny pripravené na zber za približne 60 dní, alebo ich môžu trvať viac ako 100.

Skontrolujte balíček semien, kde sú uvedené „dni zberu“, a získate približnú predstavu o tom, kedy môžete očakávať, že váš konkrétny melón dozrie. Úspora semien zo zrelého melónu ponúka najlepší úspech v klíčení.

Aj keď dni zberu poskytujú dobrú predstavu o tom, kedy môžete očakávať, že si vyberiete zrelý melón, existujú ďalšie znaky, ktoré znamenajú, že váš melón je zrelý a pripravený na zber. Pamätajte, že po zbere nezrelý melón nebude pokračovať v dozrievaní. Len čo zistíte, že melón dosiahol vrcholnú zrelosť, melón jednoducho odrežte.

Medzi príznaky, ktoré melón je pripravený na zber, patria:

 • Kučeravé úponky na stonke, kde sú pripevnené k melónu, sa menia zo svetlozelenej na hnedú a sú suché.
 • Vzhľad melónu sa zmení z lesklého na matný.
 • Nemôžete preniknúť cez vonkajšiu vrstvu pomocou miniatúry.
 • Spodná časť melónu, ktorá sa dotýkala zeme, sa mení zo zelenej na žltkastú.
 • Čím je melón ťažší, tým je vyzretejší.

Tipy pre záhradníka: Aj keď rozprávka o starých manželkách hovorí, že „melón“ dozviete, či je melón zrelý, nespoliehajte sa na tento test, alebo môžete skončiť sklamaní. Niektoré odrody vodných melónov nebudú mať tupý úder a môžete skončiť s prezretým a kašovitým melónom.

Kroky na záchranu semien melónu

Prvým krokom pri záchrane semien melónu je samozrejme rozrezanie melónu, ponorenie zubov do sladkej a šťavnatej dužiny a vychutnávanie si kúska letného neba. Nič nie je také osviežujúce v horúcom letnom dni, ako je zahryznutie do kúska studeného melónu, ktorý hasí smäd.

Keď si užívate letnú pochúťku, semienka jednoducho napľujte na obrúsok alebo pohár. Akonáhle dokončíte svoju šťavnatú pochúťku, môžete pripraviť semená na uloženie.

 1. Semená melónu umyte, aby ste odstránili akékoľvek mäso, ktoré sa na nich drží.
 2. Čisté semená rozložte na papierovú utierku a nechajte ich deň alebo dva úplne vysušiť. Neskladujte semená, ktoré sú ešte vlhké alebo môžu plesnivieť, čo skracuje ich životnosť a ovplyvňuje klíčenie.
 3. Suché semená vložte do vzduchotesnej nádoby, ako je plastová, s tesne priliehajúcim vekom alebo plastovým vreckom.
 4. Na kontajneri si všimnite názov kultivaru melónu, predpokladané dni zberu a dátum uloženia semien.
 5. Nádobu skladujte na chladnom a suchom mieste až do doby výsadby nasledujúcu jar.

Tip pre záhradníka: Správne uložené semená melónu by mali zostať životaschopné približne štyri roky. Najdôležitejšou vecou pri šetrení semien melónu je udržiavať ich suché a chladné.


Zabráňte krížovému opeľovaniu

Izolujte odrody cantaloupe v záhrade, aby ste zabránili krížovému opeleniu pri výsadbe semien cantaloupe z ovocia. Medzi odrodami rastlín nechajte minimálne pol míle, aby ste zabránili krížovému opeleniu hmyzom a zabezpečili životaschopné semená. Pokiaľ nežijete na rozľahlých výmerách, obmedzíte sa tak iba na jeden druh melónu vo vašej záhrade. Ak máte susedov, ktorí tiež pestujú cantaloupy, koordinujte ich s nimi, aby ste pestovali rovnaký typ melónu.

Ak je rastlina vysadená príliš blízko inej odrody cantaloupe, môže dôjsť k jej opeleniu, čo vedie k nedokonalej a možno sterilnej genetickej línii. Krížové opeľovanie je zvyčajne zjavné až do nasledujúceho roku, keď semená zasadíte.


Ako ich dlhodobo správne skladovať

Čo ak máte veľkú zbierku semien alebo hľadáte zámenu odrôd každý druhý rok? Možno ste iniciatívny a šetríte si semeno na účely prežitia? Najlepším spôsobom dlhodobého skladovania semien je vytvorenie dokonalých podmienok na to, aby v nich vaše semená mohli bývať.

Tajomstvo je dve slová: chladné a suché.

V ideálnom prípade by okolo vašich semien nemala byť žiadna vlhkosť. Teplota by mala byť 40 stupňov Fahrenheita alebo nižšia, ale nemala by klesnúť na teplotu pod bodom mrazu, pretože to zabíja niektoré formy embryí rastlín. Mal by byť tmavý alebo tmavý a mal by byť bez škodcov a tvorov.

Zvážte chladenie

Odporúčam použiť možnosť skladovania v chlade, ako je Chladič nápojov NewAir AB-850 pre vaše skladovanie osiva. Je kompaktný a dá sa ľahko zasunúť do malých priestorov. Má úplnú reguláciu teploty, takže ho môžete nastaviť na požadovanú úroveň chladu. Použite promo kód KEVIN20 so zľavou 20%!

Aj keď môžete semená jednoducho schovať do zadnej časti chladničky, pravdepodobne budete chcieť mať ich semená chladnejšie ako vaše jedlo. Mnoho ľudí skladuje semená pri teplote okolo 35-40 stupňov a spodný koniec tejto stupnice môže spôsobiť poškodenie potravín mrazom.

Samostatné umiestnenie vašich semien s regulovanou teplotou je naozaj dobrý nápad. Nielen, že môžete optimalizovať pre najlepšie dlhodobé skladovanie osiva, ale nenecháte chlad ani niekoľkokrát denne.

Vyvarujte sa vlhkosti

Chladnejšie prostredie spôsobí ľahšiu kondenzáciu vlhkosti. Aby ste udržali túto vlhkosť vonku, budete musieť mať úplne uzavretú nádobu. Alternatívne môžete do úložného boxu pridať balíčky absorbujúce vlhkosť alebo úplne vysušené ryžové zrná, aby ste udržali vlhkosť na uzde.

Plastové vrecká nie sú pri tomto type skladovania nepriateľom, musíte však byť veľmi opatrní, aby sa vo vnútri vrecka nezachytila ​​žiadna vlhkosť. Ak je to možné, vytlačte všetok vzduch a skontrolujte, či je úplne uzavretý, aby sa dovnútra nedostala vlhkosť.

Teplota a svetelné podmienky

Udržujte teplotu na optimálnom rozmedzí. Je v poriadku, ak musíte chladič otvárať a vkladať alebo vyberať tak často, ale ak dôjde k príliš veľkým výkyvom, môže to znamenať problém. Ako ideálnu teplotu odporúčam mieriť na 35-40 stupňov.

Ak môžete, vložte svoje semená do nepriehľadného obalu alebo do nepriehľadnej škatule. To dodáva ďalšiu vrstvu prevencie svetla, aj keď teplota a vlhkosť sú kľúčovými faktormi pri takomto skladovaní v chlade.

Vyberanie vašich semien z chladu

Pri vyberaní semien z chladu vyberte krabicu alebo kontajner, ktorý sú vo vnútri, a ihneď ich neotvárajte. Namiesto toho nádobu niekam postavte a odchádzajte, kým nedosiahne izbovú teplotu.

Rýchle zmeny teploty vaše semená nešokujú, ale rýchla zmena teploty môže spôsobiť kondenzáciu vlhkosti vo vnútri nádoby a je ťažké ju odstrániť skôr, ako semená znovu odložíte. Ak ho necháte prirodzene zahriať, tejto problematike sa vyhnete.

Z tohto dôvodu vám odporúčam usporiadať si semená do debničiek na základe obdobia výsadby. Nakoniec, ak sa chcete pripraviť na výsadbu vo februári, nemá zmysel začínať semená určené na júl alebo august a môžu zostať naďalej uskladnené.


Požiadavky

Zimné melóny sú jednoročné rastliny, čo znamená, že ho musíte každý rok sadiť, aby ste získali nové plodiny.

Názov "zimný melón”Môže uviesť do omylu mnoho záhradkárov, ktorí sa snažia túto rastlinu pestovať po prvýkrát. Názov tak dostal preto, lebo ho môžete po zbere dlho skladovať a pretože si ho môžeme vychutnať aj počas zimy.

Keď som prvýkrát počul o zimných melónoch, myslel som si tiež, že je to nejaká rastlina, ktorá cez zimu rastie.

Ak teda čítate tento článok a očakávate, že nájdete melónovú odrodu, ktorá rastie v zime, je ľúto, že vás sklamete, ale nenájdete ju tu. Výsadba zimných melónov pred zimou alebo počas zimy by bola len stratou času, pretože prvý mráz by ju rýchlo zabil.


Dávajte pozor na príznaky zrelosti

Aspoň jeden melón nechajte na viniči až do dospelosti, pretože úplne zrelé melóny majú úplne vyvinuté semená. Medzi bežné príznaky zrelosti patrí hustá sieťovina, žltá alebo žltošedá pokožka pod sieťovinou, silný zápach melónu z konca stonky a úplné oddelenie od viniča.

Kalifornská univerzita odporúča zber cantaloupov pri „plnom skĺznutí“, čo je okamih, keď sa v kruhu okolo stonky vytvorí trhlina. Akonáhle sa to stane, ovocie bude odstrániteľné bez veľkého úsilia. Nedovoľte, aby ovocie príliš dozrelo, keď bude kôra mäkká alebo zhnitá, inak bude uloženie semien melónu ťažké.


Pozri si video: Pěstování melounů


Komentáre:

 1. Golkis

  Your opinion is useful

 2. Menw

  Wacker, fantastické))))

 3. Seanlaoch

  Obávam sa, že neviem.

 4. Saud

  Nemáš pravdu. Som si istý. Môžem to dokázať. Píšte do PM, budeme hovoriť.

 5. Zak

  Absurdnosť čo to

 6. Malcom

  Niečo v tom je. Ďakujem pekne za vysvetlenie, už budem vedieť.

 7. Moogukazahn

  The very excellent ideaNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Dizajn linkedin zjednotenej svetovej vysokej školy

Nasledujúci Článok

Ázijské ovocné stromy v južnej kalifornii