Všetko o záhradných jahodách kráľovnej Alžbete


Charakteristiky, fotografie a popisy záhradných jahôd (alebo jahôd, ako sa často nazývajú) Kráľovná Alžbeta pravdepodobne nenechá ľahostajného milovníka tohto bobule. Veľké, husté, s výnosom niekoľkých úrod ročne, mrazuvzdorné - tieto vlastnosti umožňujú pestovať túto odrodu v mnohých regiónoch krajiny.

Aké sú rozdiely medzi jahodami a záhradnými jahodami

Mnoho záhradkárov označuje záhradné jahody ako jahody alebo victoria. Ale v skutočnosti sú jahody a jahody rôzne rastliny.

Charakteristické vlastnosti jahôd:

 • má silný silný stopku vyrastajúcu nad listami;
 • kríky sú kompaktné a najčastejšie vysoké;
 • listy sú veľké, mäkké, svetlozelené, mierne rebrovité a dospievajúce;
 • rovnaká odroda má na niektorých kríkoch samičie kvety a na iných samčie kvety. Z tohto dôvodu je výnos jahôd nízky (na samčích kríkoch nie sú bobule);
 • bobule sú oveľa menšie ako veľkoplodé záhradné jahody;
 • farba - červenofialová na slnečnej strane a bielo-ružová na tieňovanej strane. Dužina je takmer biela s pižmovou arómou, preto ju botanici nazývajú „muškátová jahoda“.
 • zimná odolnosť je vyššia ako jahôd, miluje vlhkosť a vädne na slnku.
 • jahodové fúzy sú kratšie.

Rozdiel medzi záhradnými jahodami a jahodami je zrejmý

Jahody sú veľmi vzácnym „hosťom“ na pozemkoch záhradkárov, preto nie sú vybrané. Jahody sú naopak jedným z najobľúbenejších bobúľ na pestovanie, takže odborníci neustále vyvíjajú nové odrody. Jednou z najobľúbenejších je kráľovná Alžbeta.

Aj keď veľa záhradníkov nevidí veľký rozdiel v dvoch podrodinách Elizabeth 1 a Elizabeth 2, predpokladá sa, že Elizabeth 2 má vylepšené remontantné vlastnosti, má väčšie bobule ako Elizabeth 1 a dáva viac fúzov. Neexistujú žiadne ďalšie rozdiely.

Opis odrody Queen Elizabeth

 1. Oprava rôznych záhradných jahôd. Počas sezóny je možné zbierať od 2 do 5 zberov. Táto jahoda prináša ovocie vo „vlnách“, medzi ktorými spočíva. Prvá vlna koncom mája alebo júna, druhá v júli, tretia v auguste, ďalšia na jeseň. Plodenie trvá až do mrazu, preto sa tejto odrode jahôd hovorí „padanie pod snehom“. Na jeseň už bobule nie sú také sladké ako v lete.
 2. Kríky sa rozširujú, mohutne, s jasne zelenými listami.
 3. Tvar bobule: asymetrický, mierne hrboľatý kužeľ. Farba je jasne červená.
 4. Bobule sú veľké, s priemernou hmotnosťou 40 - 50 g, s hustou dužinou a „nalakovaným“ povrchom. Pri dvojročnej výmene kríkov, správnych poľnohospodárskych postupoch a redukcii plodiacich vĺn (odlamovaním kvetov) môže hmotnosť bobúľ dosiahnuť 60–65 a dokonca 100 g. Z kríka sa dá vyťažiť až 2 kg. Zrelé bobule s dezertnou príchuťou s mierne medovou príchuťou.

Fotogaléria: jahoda Queen Elizabeth

Tabuľka: výhody a nevýhody odrody

Výhodynevýhody
 1. Začína vegetovať a prinášať ovocie skôr ako všetky ostatné odrody jahôd.
 2. Plodenie až do mrazu.
 3. Dobré vlastnosti pri opravách, niekoľko vĺn úrody.
 4. Vysoká odolnosť voči chorobám.
 5. Veľké, krásne bobule.
 6. Vysoká mrazuvzdornosť.
 7. Dobrá prepraviteľnosť bobúľ, dlhá trvanlivosť.
 8. Bobule sa počas varenia nerozpadajú.
 9. Plodenie v roku výsadby.
 10. Výkonné, vysoké stopky dokonale držia váhu veľkých bobúľ, vďaka tomu sa jahody menej špinia a chránia pred rozpadom.
 1. Zastavuje rast pri zvýšených teplotách.
 2. V daždivom podnebí je bobule vodnaté a nesladené.
 3. Na trojročných kríkoch sa bobule zmenšujú, musia sa obnovovať každé dva roky.
 4. Chuť bobúľ veľmi závisí od počasia (vyžaduje veľa slnka, málo dažďa) a od poľnohospodárskej technológie.
 5. Vysoké nároky na úrodnosť pôdy a časté vrchné úpravy.

Pristátie

Miesto pre vašu kráľovnú si samozrejme musí zvoliť kráľovské - slnečné, chránené pred severným vetrom, nie v nížinách a s úrodnou pôdou.

Táto jahoda dobre rastie na ľahkých hlinitých alebo piesočnatohlinitých pôdach. Bažinaté a ťažké pôdy pre ňu nie sú vôbec vhodné. Kyslosť je žiaduca nízka, v rozmedzí pH 5,0 - 6,0.

Na zistenie kyslosti si môžete kúpiť elektronické zariadenie bez batérií. Je to lacné, veľmi jednoduché a ľahko použiteľné.

Je lepšie sadiť jahody po zelenej (špenát, kôpor atď.), Obilniny, krížniky, ďateliny, cibuľu, cesnak, mrkvu a akékoľvek sideráty. Neodporúča sa - po nočných tónoch, kapuste a uhorkách. Ak bol v pôde stanovený výskyt nematód, musí sa pôda najskôr úplne vyliečiť.! Za týmto účelom je celá oblasť husto posiata ovsom. Nematofagín sa používa na kultiváciu pôdy.

Fotogaléria: Stanovenie hlístov v pôde

Najlepší čas na výsadbu: júl - august. Ak sú vysadené na jeseň, potom musíte odrezať všetky výsledné stopky. Môže sa vysádzať na jar, ak ste si istí, že nebudú žiadne spätné mrazy.

Na jeseň môžu byť jahody vysadené pod prístreškom.

Jahody sú vysadené hotovými sadenicami alebo rozetami z maternicových kríkov a fúzov. Rozety by mali byť s dvoma alebo tromi listami a malými koreňmi.

Výsadba je najlepšia v oblačnom, suchom počasí.

Pred výsadbou je potrebné pripraviť miesto: vykopať lopatu na bajonete, odstrániť korene buriny a kamene, uvoľniť a vyrovnať. Označte oblasť v súlade s počtom sadeníc a vykopajte požadovaný počet jamiek. Veľkosť otvorov závisí od veľkosti koreňového systému jahôd.

Je potrebné prerezať príliš veľký koreňový systém. Najlepšie je odstrániť suché a nevzhľadné listy.

Pred výsadbou odrežte prebytočné korene a zlé listy.

Kráľovná zaberá veľa miesta, preto je potrebné kríky vysadiť podľa schémy: 25–30 cm medzi kríkmi a 55–70 cm medzi riadkami.

Plán výsadby jahôd kráľovná Alžbeta

Pri výsadbe musia byť do každej jamky pridané minerálne (napríklad dusičnan vápenatý - 15–20 g na jamku) alebo organické (zhnitý hnoj) hnojivo.

Príliš dlhé korene jahôd by ste mali rezať. Ak ste si kúpili jahody s hrudkou zeme, je lepšie odstrániť pôdu namočením do teplej vody a preskúmať korene.

Môže sa stať, že koreňový systém prerástol sklo, ale všetky ohnuté korene sa nezakorenia. Obnova jahôd bude trvať dlhšie. Je lepšie urobiť všetko hneď a rastlina sa rýchlejšie zakorení na novom mieste. Vďaka tomu okamžite získate dobrú úrodu.

Jahody vyberte zo skla a preskúmajte korene

Pred výsadbou musia byť korene narovnané a zasadené, aby sa zabránilo ich ohnutiu smerom nahor. Je veľmi dobré použiť pri výsadbe ktoréhokoľvek z ich koreňových stimulantov (Kornevin, HB-1, Heteroauxin a podobne). Je tiež dobré pridať extrakt z bielej horčice ExtraFlor. Je to biologická bezpečnosť proti háďatkám a posilňovaniu rastlín.

Postupné pokyny na výsadbu jahôd

 1. Na spodok otvoru sme dali kôpku. Pridajte hnojivo a jamku zalejte. Ďalej dáme kríček jahôd, rozprestierajúci korene dole kopcom. Korene zasypeme zemou. V takom prípade musíte byť opatrní, aby ste neprehĺbili srdce kríka (inak zhnije).

  Choďte za jahodovým srdiečkom

 2. Po výsadbe zakryte rastliny jahôd krycím materiálom (alebo plastovými fľašami so štrbinami).

  Takže môžete zakryť sadenice jahôd a prevetrať ich cez korok.

 3. Voda, keď vrchná vrstva zeme vyschne. Hnojíme pred prvou úrodou listovým obväzom (môžete urobiť roztok popola a nastriekať jahody alebo kúpiť pre túto rastlinu špeciálne hnojivo).

Kultúrna starostlivosť

Správna starostlivosť o jahody prinesie bohatú úrodu krásnych bobúľ.

Polievanie

Jasným znakom toho, že jahody je potrebné zalievať, je to, že listy sa stali letargickými. Ale je vhodné to do takého stavu nepriniesť.

V priemere musíte polievať dvakrát týždenne. Ak je počasie suché a horúce, pôda sa zvlhčuje každé dva až tri dni. Je možné znížiť zálievku na úkor mulča. Počas dažďov a chladného počasia je lepšie seno odstraňovať, aby ste sa vyhli invázii slimákov. Môžete mulčovať s ihličnatým stelivom, zemnými kužeľmi, pilinami. Počas kvitnutia a plodenia je nežiaduce, aby sa voda dostala na kvety a bobule. Lepšie je jahody zalievať pod kríkom.

Polievajte jahody pod kríkom

Keď zem trochu vyschne, je vhodné uvoľniť brázdy medzi kríkmi. Do uličiek môžete zasadiť zelené hnojenie - napríklad horčicu. Uvoľňuje pôdu, udržuje vlhkosť a chráni pred plesňovými chorobami.

Vrchný obväz

Miera hnojenia:

 1. Fosfor-draslík (agrophoska): 40-50 g na 10 l vody alebo 1 m2.
 2. Dusík (dusičnan sodný alebo vápenatý): 20 - 40 g na 10 l vody alebo 1 m2.
 3. Potaš: síran draselný (síran draselný): 20 - 30 g na 10 l vody alebo 1 m2... Popol z dreva: 600 g na 1 m2.
 4. Fosfor-dusík (superfosfát): 40-50 g na 10 litrov vody alebo 1 m2.
 5. Organické: 4–6 kg / 1 m².

Dusíkaté hnojivá sa aplikujú na jar a začiatkom leta. Najlepším typom hnojenia dusíkom je dusičnan sodný alebo vápenatý (lúhujú pôdu). Na konci leta postačuje hnojivo na potaš. Hnojivá s chlórom (chlorid draselný, draselná soľ) sú vylúčené!

Rozdiel medzi dusičnanom vápenatým a draslíkom: prvý sa používa ako dusíkaté a vápenaté hnojivo (iba na jar!), A draselný - ako dusíkaté a draselné hnojivo.
 • dusík je nevyhnutný pre rast a vývoj zelených častí rastliny;
 • draslík - na vývoj koreňového systému, vývoj plodov, posilnenie imunitného systému;
 • vápnik urýchľuje dozrievanie plodov a „odoberá“ prebytočné stopové prvky z pôdy.
Jahody kráľovnej Alžbety musíte kŕmiť raz za dva týždne.

Jahody najlepšie reagujú na organické hnojivá: zhnitý hnoj, humus, bylinná infúzia. Môžete si kúpiť hotové hnojivo na báze vermikompostu.

Riešenia pre obväz na listy počas kvitnutia

 1. Na 1 liter vody: dusičnan draselný 2 g, manganistan draselný (manganistan draselný) 2 g, kyselina boritá 1 g Kyselina boritá sa zriedi teplou vodou!
 2. Roztok popola: nalejte pohár popola s 1 litrom horúcej vody, premiešajte. Trváme na tom, že 2 hodiny filtrujeme a nastriekame jahody.
 3. Roztok droždia: 1 kg lisovaného droždia rozpustite v 5 l vody, vylúhujte jeden deň. Na postrek zriedime 1 liter roztoku v 20 litroch vody.

Môžete tiež použiť hotové prípravky ako Ovary, Agros, Rubin atď. Na posilnenie imunity a zabránenie pádu vaječníkov je možné do postrekového krmiva pridať prípravky Alirin-B a Epin.

Postrek by sa mal vykonávať za oblačného počasia alebo skoro ráno, aby sa listy nespálili.

Video: kŕmenie koreňov jahôd počas kvitnutia

Vrchný obväz počas plodenia

Počas tvorby bobúľ je vylúčené všetko anorganické listové kŕmenie. V tejto dobe musíte jahody nakŕmiť pri koreni.

Možnosti koreňového hnojiva:

 1. Zriedime 2-3 kg hnoja vo vedre s vodou, trvajte tri dni. 4 litre nálevu zriedime v 10 litroch vody.
 2. 1 - 2 kg kuracieho hnoja zriedime vo vedre s vodou, necháme tri dni a použijeme v pomere: 1 diel nálevu na 10 dielov vody.
 3. 10-15 g práškového droždia a 50 g cukru rozpustite v 200 ml teplej vody. Miešajte, kým sa nerozpustí. Zriedime teplou (!) Vodou do 10 litrov a necháme niekoľko hodín.

Video: o koreňovej zálievke jahôd

Vrchný obväz na konci plodenia

Pretože kráľovná Alžbeta je remontantná jahoda, vrchný obväz na konci plodu závisí od toho, v akom čase začne doba odpočinku.

 1. Začiatok leta - krmivo dusičnanom vápenatým, potom organickým.
 2. Koniec leta - agrofoska a potom bio.
 3. Jeseň - draslík a organické látky.

Škodcovia a choroby

Kráľovná Alžbeta nie je takmer postihnutá chorobami, ale môžu sa vyskytnúť silné lejaky, sivá hniloba alebo mramorovanie. Preto počas dlhých dažďov musíte jahody zakryť.

Jahody počas obdobia dažďov zakryte, aby nehnili.

Film môžete jednoducho zahodiť a stlačiť ho po okrajoch od vetra. Ale je lepšie vytvárať oblúky, aby sa listy nerozdrvili. Agrofibre v tomto prípade nepomôže, pretože umožňuje priechod vody.

Citeľné škody na jahodách môžu spôsobiť:

 • slimáci;
 • larvy chrobákov;
 • kliešte4
 • weevils4
 • nematódy;
 • vtáky;
 • mravce.

Ošetrenie zvyšných jahôd od škodcov je náročnejšie ako bežné, pretože pri tvorbe ovocia sa nedá použiť chémia.

Ako sideráty môžete do uličiek vysadiť nechtík, nechtík, cesnak. Odpudzujú veľa škodcov a chránia pôdu pred chorobami.

Púpavy odpudzujú hmyzích škodcov

Z komplexu škodcov si môžete kúpiť biologické činidlo bitoxibacilín. Recept na riešenie na vlastnú prípravu: na 10 litrov vody, 2 lyžičky. amoniak, 1 lyžička. jód, 2 lyžice. brezový decht, pol lyžičky. bór, 1 lyžička. jedľový olej (1 polievková lyžica. na 10 litrov na postrek).

Ničenie škodcov

Dôkladne preskúmajte kríky, či neobsahujú škodcov. Ak nájdete známky poškodenia, okamžite začnite závod spracovávať.

Môžu larvy chrobákov

Účinným liekom na najhoršieho nepriateľa jahôd je rozptýlenie kúskov metronidazolu (Trichopolum) pod kríky alebo priamo nad postele, ak je ich veľa.

Môže chrobák a jeho larva

Ak spozorujete porážku konkrétnych kríkov larvou (uschnú a vyschnú), potom ich zalejte amoniakom: 1 lyžička. na 1 liter vody. Spracujte niekoľkokrát za sezónu. Tento nástroj je tiež doplnkom dusíka. Môže byť použitý na jar a v lete.

Nematódy

Nematódy sú mikroskopické červy, ktoré vytvárajú otvory v listoch a plodoch. Pôda je zbavená škodcu ovsom, nechtíkmi, nechtíkmi. Z liekov môžete použiť Nematofagin.

Ploštice

Ak spozorujete nepríjemný zápach lesných ploštíc na bobule, môžete do uličiek zasadiť plošticu, ktorá vydesí bylinožravé ploštice.

Ploštice vydávajú nepríjemný zápach, takže je ľahké zistiť ich prítomnosť

Pre jahody je obzvlášť dôležité, aby nepoškodili opeľujúci hmyz. Napriek tomu, že kráľovná Alžbeta nepotrebuje opeľovače, viaže sa s nimi viac bobúľ a plody sa zväčšujú.

Slimáci

Slimáky nie sú také neškodné, ako sa na prvý pohľad zdá. Slimáci jedia nielen bobule (aj zelené!), Sú tiež nositeľmi helmintov a mnohých chorôb.

Aj taký malý slimák spôsobuje bobule veľa škody.

Opatrenia na ochranu kríkov pred napadnutím slimákmi:

 1. Zo slimákov môžete nalievať ihličnaté piliny, drvený popol, borovicové ihly a šišky, rozdrvenú vaječnú škrupinu okolo kríkov jahôd. Funguje to iba v suchom počasí. Odstráňte mulč zo sena.
 2. Rastliny odpudzujúce slimáky: fenikel, cesnak, rozmarín, petržlen.
 3. Roztoky, ktoré pôsobia proti slimákom: roztok medi, močoviny, sódy, tinktúry z rastlín s ostrým zápachom (klinčeky, cesnak, tabak).
 4. Zahĺbte misky s pivom do zeme. Pasce musia byť chránené pred dažďom. Slimáci sa tam zhromaždia a zomrú.
 5. Mechanickou metódou je položenie dosiek vedľa kríkov jahôd, pod ktorými sa budú hromadiť, a ich zber ručne.
 6. Prípravky na slimáky: Ulicid na báze fosforečnanu železitého. Chemické látky na báze metaldehydu: Thunderstorm, Meta, Slug-eater. Tieto látky je možné konzumovať 20 dní pred zberom! Prírodný prípravok z horčicového extraktu „ExtraFlor zo slimákov a slimákov“. Chráni pred slimákmi a inými škodcami, ako aj pred plesňovými chorobami, stimuluje rast a vývoj rastlín.

Video: o zvláštnych pasciach na slimáky

Jesenné aktivity

 1. Odstráňte všetky zlé a žlté listy, jahody ošetrujte biologickými prostriedkami proti chorobám: Trichodermin, Pentafag. Ak plodinu už nezožnete, môžete ju ošetriť 3% roztokom kvapaliny Bordeaux (na 10 litrov vody, 300 g síranu meďnatého a 450 g vápna).
 2. Pred nástupom mrazu je potrebné jahodové kry dobre rozliať vodou a už nie polievať.
 3. Horčicové uličky vysejte a pred zimou ju vložte do pôdy. Pred samotnými mrazmi nemusíte uvoľňovať pôdu! To môže viesť k tomu, že otvorenými priechodmi v zemi mráz preniká až ku koreňom.
 4. Pozdvihnite pôdu k jahodovým kríkom bez toho, aby ste zakryli srdce.
 5. Môžete mulčovať kríky, ale nie so slamou! Myši sa veľmi rady usadia v takejto posteli. Ako mulčovanie sú vhodné rašelinové, humusové, borovicové ihly.
 6. Na zakrytie kríkov môžete použiť špeciálne materiály - spunbond, agrofiber.

Rozmnožovanie

Najjednoduchší spôsob množenia jahôd je fúzy. Druhým spôsobom je rozdelenie kríkov. Metóda množenia semien tejto jahodovej odrody je zbytočná, pretože semená kráľovnej Alžbety nie sú veľmi podobné a nezachovávajú si odrodové vlastnosti.

Reprodukcia fúzov

Existuje niekoľko spôsobov, ako chovať jahody s fúzami.

Ak máte vysadených niekoľko kríkov a potrebujete plochu vyplniť, stlačte ružice vyrastajúce z materského kríka iba na mieste potrebnom na zakorenenie. Môžete na to použiť hliníkový drôt alebo kamene. Názor, že na reprodukciu sú vhodné iba prvé zásuvky, je nesprávny.

Koreňové rozety s fúzy tam, kde potrebujete nový krík

Nezabudnite tieto vývody zaliať vodou a naplniť striekaním. Po zakorenení rozkrojte rozety z materského kríka.

Existujú aj spôsoby, ako sú postele už zasadené, ale chcete pestovať sadenice na predaj alebo vysadiť kríky na inom mieste. Vývody zasaďte nie do pôdy, ale priamo do prepravných kvetináčov. Po zakorenení stačí zastrihnúť fúzy a svoje sadenice máte pripravené!

Zasadenie fúzov priamo do prepravných kvetináčov

Metóda dva: z ružičiek, ktoré sa vám páčia, odrežte dlhý fúzy a ružice zasaďte okolo vykopanej misky do zeme. Jahodové fúzy ponorte do nádoby s vodou. Umývadlo zakryte viečkom, aby sa voda neodparovala.

Video: ako zakoreniť rozety s fúzami vo vode

Reprodukcia rozdelením kríka

Na reprodukciu rozdelením kríka na jar alebo na jeseň môžete použiť 3-ročný krík.

Na reprodukciu rozdelením kríka môžete použiť 3 roky starý krík

Vykopajte krík a preskúmajte korene. Ak sú zdravé, potom rozdeľte krík na „rohy“ s rozetami. Sekcie by mali byť posypané popolčekom alebo drveným aktívnym uhlím. Vysádzajte do jamiek ako pri bežnej výsadbe.

Tento krík je možné rozdeliť na viac zásuviek

Video: ako rozdeliť jahodový krík

Ako zvýšiť úrodu remontantných jahôd

Najlepším spôsobom, ako pestovať jahody, je sadiť včasné, stredne neskoro a remontantné odrody. V takom prípade bude vaša úroda bohatá až do zimy.

Aby kráľovná mohla produkovať viac veľkých bobúľ, musíte zbierať kvety v čase, keď existuje úroda z inej odrody. Napríklad, ak nemáte skoré jahody, ale máte stredne neskoro, potom bude prvá úroda od kráľovnej. Ďalšia úroda, ktorú zberáte, je zo stredne neskorej odrody, v tejto dobe zbierania kvetov z remontantných jahôd. Na jeseň ho nechajte znova kvitnúť, čo zabezpečí dobrú úrodu až do samotného mrazu.

Zber a skladovanie

Ak chcete zbierať na skladovanie, musíte si vybrať nepokrčené, nezrelé a suché bobule. Zber je lepší večer alebo skoro ráno.

Bobule sa skladujú pri izbovej teplote po dobu 3 dní, v chladničke - 1,5 týždňa (neumyté a nie v plastu). Počas skladovania nedozreté plody dozrievajú.

Ak je úroda veľká a nie je čas na urgentné spracovanie, môžete jahody uchovávať v pivnici a bez poškodenia ich položiť v malej vrstve na podnosy. Medzi vrstvy môžete vložiť listy papiera. Bobule sú položené neumyté. Takto ich môžete uložiť päť dní pred spracovaním.

Úroda kráľovnej je veľmi dobre zachovaná v mrazenej forme, bez straty chuti, arómy a tvaru. Môžete na to použiť malé bobule alebo pripraviť zemiakovú kašu s cukrom. V druhom prípade je lepšie použiť prezreté, škaredé jahody zmiešané s nedozretými. A z dobrého sa odporúča varenie džemu.

Najlepšou možnosťou je zmrazenie.

Pre bobule tejto odrody sú vhodné všetky druhy spracovania: sušenie, príprava marshmallow, konzervy, džem, kompóty, džús.

Zložitý spôsob hodovania na jahodách v zime: zakoreňte si fúzy do prepravných kvetináčov a na zimu si ich preneste na parapet. Tam ich môžete pestovať a zároveň zbierať domácu úrodu bobúľ!

Chutné bobule môžu dokonca vyrásť na parapete

Recenzie na Jahoda Queen Elizabeth

Napriek skutočnosti, že sa v poslednej dobe chovalo veľa nových jahodových hybridov, popularita odrody Queen Elizabeth neklesla. Má vynikajúce remontentné vlastnosti, veľké a sladké ovocie. Pri správnom poľnohospodárstve a náležitej starostlivosti môžete využívať všetky výhody tejto odrody.


Jahoda Lyubava: kultivácia, popis odrody, fotografie a recenzie

Musím priznať, že pri určovaní, ktorá odroda sa považuje za najlepšiu, neexistujú univerzálne kritériá, pretože každý obyvateľ leta má svoje vlastné preferencie. Ideál je navyše, ako viete, nedosiahnuteľný. Ale možno je to presne to, čo nie je zlé?

Pred 15 rokmi sa moja rodina presťahovala z mesta do dediny, kde by sa dalo povedať, že od nuly začali zbierať panenskú pôdu. Áno, nebudem to skrývať, bolo to veľmi ťažké, pretože sme spočiatku nič nevedeli a nevedeli ako. Trendy poľnohospodárstva sme ale vytrvalo chápali na základe skúseností.

Všeobecne sa naša stránka postupne menila. Teraz pestujeme takmer všetko: od papriky a baklažánu po čučoriedky a japonskú dule v záhrade. Ale predovšetkým ja a moja domácnosť milujem jahody.

ZARIADENÉ SEMENÁ RASTLÍN PRE VAŠU ZÁHRADU - DOPRAVA ZDARMA. CENY SÚ VEĽMI NÍZKE. SÚ TU RECENZIE

Bola to mimochodom tá, ktorú sme v prvom rade zasadili do úplne prvých vyvinutých záhonov. Nádherné bobule, nič nepovieš. Musíme však uznať, že má dva nedostatky: divoko rastúce fúzy a krátke obdobie plodenia.

Pri prvom bode je zrejmé: tu treba všetko bezohľadne odstrániť, hoci táto práca si vyžaduje čas a úsilie. A keďže mám malé dieťa a moja matka je v zlom zdravotnom stave, ťažko sa s touto úlohou vyrovnám, ale nedá sa s tým nič robiť.

Pokiaľ ide o druhú nevýhodu, s cieľom predĺžiť potešenie z „jahôd“ som začal sadiť rastliny s rôznymi obdobiami dozrievania.

Spočiatku sme s bobuľami spokojní skoro Darselect Je vynikajúcim študentom vo všetkých ohľadoch. Potom dozrie Mashenka, ktorá sa líši tým, že jej plody sú mimoriadne sladké a okrem toho majú aj muškátovú arómu. Krásne, nie jahody! No, sezóna končí neskorou odrodou Bogota. Tieto tri sú moje stále obľúbené. Koniec koncov, okrem iného sú tieto odrody vysoko odolné voči chorobám a mrazuvzdornosti.


Popis a vlastnosti záhradnej remontantnej jahody kráľovnej Alžbety

Vzácna predmestská oblasť sa zaobíde bez jahodového lôžka

Záhradné jahody sú veľmi časté bobule. Letná chata sa málokedy zaobíde bez jahodových záhonov. Ale z nejakého dôvodu sa takáto populárna kultúra veľmi často nazýva menom iného bobule - jahody.

Prečo sa záhradným jahodám hovorí jahody

Rod Strawberry zahŕňa až 100 druhov rastlín. Jedná sa o divo rastúce lesné jahody, zelené, muškátové oriešky, Bucharu, Čílsku, Virgínsku a ďalšie. Krížením posledných dvoch druhov sa zrodili veľkoplodé ananásové jahody, z ktorých odišli všetky moderné kultivované odrody.

V Rusku sa lesné jahody nazývali jahody (rastú pri zemi) a zelené jahody (step, polmesiac) jahody (tvar bobule, ako hľuza). Záhrady Ruska od 17. storočia sa pestovali .

Keď sa na konci 19. storočia doviezli veľkoplodé záhradné jahody zo zahraničia do Ruska a začali ich masívne pestovať namiesto pižmových jahôd (jahôd), názov jahoda sa dedil dedením - tak boli ľudia zvyknutí. to. Situáciu zmiatla aj skutočnosť, že menom jednej z prvých odrôd záhradných jahôd, ktoré boli dávno zabudnuté, ju začali nazývať Viktória. V dedinách bolo donedávna počuť: „Jahody sú na poli a na záhrade je Victoria.“

Takže lesné jahody aj jahody u nás rastú vo voľnej prírode. Obe sú dobré, ale každá má svoj vlastný vkus a vzhľad.

Jahoda vľavo, jahoda vpravo

Kráľovské bobule má kráľovskú veľkosť

Takže, pamätajme: jahody sa v našich záhradách nepestujú od 19. storočia, ibaže by ich z lesa priniesol milovník pravej jahodovej chuti a arómy. Ale je to teoreticky, ale v živote vás na trhu možno prekvapí, ak požiadate o zváženie veľkoplodej záhradnej jahody - tak spolu s ňou vzrástol aj názov jahoda.

Odrody Kráľovná Alžbeta a Alžbeta 2

U nás existujú dve podobné odrody remontantných záhradných jahôd s podobnými názvami - kráľovná Alžbeta a Elizabeth 2. Majú tiež veľa spoločného, ​​čo sa týka základných charakteristík. Ako uvádza Runet, remontantná odroda záhradných jahôd kráľovná Alžbeta sa objavila v Rusku na prelome 20. a 21. storočia. Za jeho autora sa považuje slávny anglický chovateľ Ken Muir. Zdá sa však, že jahoda dostala toto meno už v Rusku: na webovej stránke Kena Muira, ktorý zomrel v roku 2011, nie je nič podobné medzi 21 odrodami jahôd ponúkaných na predaj.

Ale pôvod Alžbety 2 je spojený s výskumnou a výrobnou spoločnosťou „Donskoy Nursery“ v Rostovskej oblasti, ktorá ako jedna z prvých v Rusku začala spolupracovať s kráľovnou Alžbetou. A v roku 2000 bolo medzi výsadbami zaznamenaných niekoľko kríkov, ktoré sa vyznačovali zvláštnou veľkosťou bobúľ, zvýšenou schopnosťou tvorby výhonkov a dlhším plodovým cyklom, s ktorým pokračovalo selekčné práce. V roku 2004 bola odroda zaradená do oficiálneho štátneho registra povolených chovateľských úspechov.

Už koncom apríla si môžu obyvatelia južných oblastí dopriať bobule remontantných jahôd Elizabeth 2

Tabuľka: Porovnávací opis odrôd Queen Elizabeth a Elizabeth 2

Charakteristické kralovna Alzbeta Alžbeta 2
Dozrievajúce podmienky od začiatku júna do septembra. Polovica mája až september.
Výnos na krík, kg až 2. až 2.
Vzhľad kríkov Polorozmetanie. Vzpriamené, polorozprestierajúce sa, väčšie.
Bobuľový vzhľad Šarlátový, hustý, lesklý. Tmavá šarlátová, hustá, lesklá.
Berry hmotnosť, g 20–40, maximum a veľmi zriedka 100. 30-50, maximum a veľmi zriedka 125.
Hodnotenie ochutnávky 4,4. 4,7.
Vegetatívna schopnosť Priemerná. Vysoký.
Dĺžka života, roky 2. 3.

Tieto nové odrody remontantných záhradných jahôd sú odrody neutrálneho dňa.

V remontantných odrodách neutrálneho dňa sa tvoria kvetné základy bez ohľadu na dĺžku denného svetla, takže rodia takmer nepretržite. U bežných remontantných odrôd môže interval medzi letným a jesenným plodením dosiahnuť až 8 týždňov.

Chcete si v zime dopriať jahody? Koreň fúzov v kvetináčoch a prelož na zimu k parapetu. Tam ich možno pestovať, zároveň zbierať domácu plodinu.

Ako vidíte z tabuľky, vlastnosti sú si veľmi podobné, ale vo všeobecnosti vyzerá odroda Elizaveta 2 výhodnejšie.

Fotogaléria: bobule kráľovských odrôd

Video: Úroda kráľovnej Alžbety

Tabuľka: výhody a nevýhody odrôd

Dôstojnosť nevýhody
Vysoká produktivita. Náročné na pravidelné kŕmenie.
Dlhé obdobie plodenia.
Skvelá chuť a krásny vzhľad bobúľ.
Zimná odolnosť a odolnosť voči suchu.
Dobrá prenosnosť, ktorá vám umožní pestovať bobule na predaj.
Odolnosť proti plesňovým chorobám.

Obliekanie králičej kože doma: fázy

Okrem chutného a zdravého mäsa môžete od králikov získať aj dobrú kožu. Hlavná vec je, že plemeno králikov patrí do smeru mäsa a kože.

Králiky sú zabíjané pre kožu po moltovaní, ktoré môže trvať od marca do novembra. Na zistenie, či je molt koniec alebo nie, je ľahké nafúknuť srsť tak, aby bola viditeľná pokožka zvieraťa. Ak sa zviera stále vyháňa, vlasy podsady sa dajú ľahko vytrhnúť.

Stiahnutie zajaca z kože

Pred spracovaním musí byť pokožka zabitého zvieraťa správne odstránená.

Za týmto účelom je jatočné telo zviazané zadnými nohami hore nohami. Potom sa ostrým nožom urobia malé rezy: v oblasti päty, pozdĺž vnútorných povrchov nôh a pozdĺž perinea.

Ďalej sú predné nohy prerezané k kĺbu zápästia. Chvost a uši sú odrezané ako posledné. Potom je pokožka stiahnutá ako pančucha od stehien dole k hlave. Na odstránenie kože z hlavy sa urobia rezy okolo nosných dierok, úst a očí.

Mali by ste sa snažiť nerozťahovať pančuchu tak, aby srsť neriedla.

Proces výroby králičích koží

Vyrábať králičie kože doma je dosť namáhavá úloha. Ak nemôžete dosiahnuť požadovaný výsledok prvýkrát, nenechajte sa rozčúliť. Každé podnikanie si vyžaduje určité zručnosti a skúsenosti.

Prstovanie

Najprv by mala byť pokožka zjemnená. Tento proces sa nazýva ťahanie a skladá sa z nasledujúcich akcií:

 • odoberie sa malá, vopred vysušená oblasť pokožky
 • potom sa to postrieka mliekom
 • potom je potrebné vykonať také pohyby rukami, akoby ste zo setov striasali špinu z nohavíc a zároveň odstraňovali filmy.

Po vytiahnutí je pokožka jemná, ale dosiahnutie požadovaného výsledku si vyžaduje veľa času a úsilia.

Ďalšia technológia spracovania je rozdelená do nasledujúcich etáp:

 • namáčanie
 • umývanie riadu
 • mäsové + odmasťovacie
 • morenie alebo morenie + neutralizácia
 • opaľovanie
 • výkrm
 • sušenie
 • kozmetické ošetrenie.

Namočenie pokožky (namočenie)

Vysušená pokožka sa vloží do vopred pripravenej smaltovanej nádoby a naplní sa vodou. Aby sa šupky zachovali dlho, musia sa niekoľko dní uchovávať vo vode. Voda musí byť pravidelne menená.

Dobre namočená pokožka vyzerá ako svieža pokožka. Na usmrtenie hnilobných mikróbov sa suroviny namočia do pripraveného roztoku, ktorý obsahuje kuchynské antiseptikum a soľ, v množstve 50 gramov soli na liter vody.

Ako antiseptiká môžete použiť:

 • formalín (pol až jeden gram na liter vody)
 • chlorid zinočnatý (dva gramy na liter)
 • norsulfazol (dve tablety na liter)
 • hydrogénsiričitan sodný (dva gramy na liter).

Mäsenie a odmasťovanie

Po napustení sa pokožka opláchne a voda sa nechá odtiecť, potom sa stiahne na špeciálnu palubu s kožušinou vo vnútri.

Po ukončení umývania sa pokožka suspenduje a čaká sa, kým z nej vytečie všetka voda, a potom sa pokožka otrie suchou čistou handričkou. Na pokožke by nemala zostať žiadna voda, pretože aj jej malé množstvo môže brániť ďalším činom.

Morenie

Pripravte si taký kyslý kel: do jedného litra vody zohriatej na 35 stupňov pridajte 50 gramov soli a 12 mililitrov kyseliny octovej. Ak posledne uvedený koncentrát nie je, môžete použiť 70-percentnú octovú esenciu v množstve 60 mililitrov na liter. V takom prípade by množstvo soli v náleve malo byť 30 gramov na 940 mililitrov vody.

Môžete tiež uvariť keks zo stola 12-percentný skus. Podiely v tomto prípade sú nasledujúce: 350 mililitrov stolovej esencie, 650 mililitrov vody. Ak je esencia 9 percent, potom 466 mililitrov tohto octu na 533 mililitrov vody. Soľ v takýchto roztokoch by mala byť od 35 do 40 gramov na liter vody.

Na výrobu jedného kilogramu koží sú potrebné tri litre morky. Suroviny sa udržujú v roztoku dva dni a pomerne často sa miešajú.

Fermentačná metóda

Roztok na fermentáciu sa pripraví nasledovne: horúca voda sa naleje do sklenenej alebo smaltovanej nádoby a pridá sa k nej ovsená alebo ražná múka. Proporcie - 200 gramov múky na liter vody. Roztok sa musí miešať, až kým nebude homogénna konzistencia, a potom sa do neho vloží sedem gramov droždia, 30 gramov soli a 0,5 gramu sódy bikarbóny (všetko na každý liter).

Po niekoľkých dňoch sa na dužine objaví biely kvet a roztok začne voňať ako chlieb. Podľa týchto znakov sa zistilo, že je čas dokončiť výrobu surovín.

Po ukončení fermentácie sa surovina vyberie a zavesí, aby sa z nej vypustil roztok.

Aby ste pochopili, kedy je čas na ukončenie morenia alebo morenia, môžete použiť štipku alebo sušičku. Kde to môžem zohnať? Vyberieme kožu z roztoku a v oblasti slabín ju vytlačíme mäsom štyrikrát nahor. Potom kútik pevne stlačíme a nechtom po jeho okraji prejdeme nechtom, ktorý potom uvoľníme. Ak je pokožka pripravená, na linke záhybu od nechtu zostane biela značka, ktorá sa nazýva sušenie.

Po morení a po vybratí suroviny z roztoku je potrebné ju dôkladne vytlačiť, aby sa odstránili zvyšky moridla. Potom sa šupky prevedú do síranového moridla pozostávajúceho z: 50 gramov soli, 5 mililitrov koncentrovanej kyseliny sírovej a jedného litra vody.

Kožu udržujeme za stáleho miešania 12 hodín. Potom vyberieme, vyžmýkame, kožušinu vyklopíme a dáme na hromadu, ktorú je potrebné zhora zatlačiť bremenom. Ležanie na hromadách by malo byť do dvoch dní.

Počas tejto doby bude hotový výrobok zrejúci.

Opaľovanie

Kože sa za stáleho miešania udržujú v roztoku jeden deň. Jeden kilogram koží vyžaduje tri litre triesloviny. Po chrómovom vyčinení môžu suroviny stratiť pevnosť. Na neutralizáciu opaľovacieho prostriedku používam rovnaké prostriedky ako po ľahnutí.

Roztok na takéto opaľovanie sa pripraví tak, že sa kôra varí jednu hodinu vo vode. Potom sa výsledné opaľovacie činidlo vypustí a do každého litra vody sa do neho vloží 50 gramov soli. Potom sa roztok ochladí a surovina sa v ňom uchováva jeden až štyri dni.

Množstvo takého opaľovacieho prostriedku sa odoberá na základe jedného kilogramu surovín - štyroch litrov roztoku.

Nie je možné preexponovať kože v soláriu. Aby ste pochopili, že proces skončil, môžete to urobiť: vystrihnite malý kúsok zo slabín a pozrite sa na rez cez lupu, ak solárium dobre preniklo. do pokožky (s trieslovinovým opaľovaním sa objaví žltkastý odtieň) - proces je ukončený.

Výkrm

Recepty na tukovú emulziu:

 • vaječný žĺtok a glycerín (1: 1). Porazte dobre - a máte hotovo
 • 50 gramov mydla (pre domácnosť) nakrájajte na kúsky a za stáleho miešania rozpustite v pol litri vriacej vody, potom pridajte pol litra bravčového alebo rybieho oleja, výsledný roztok neustále miešajte a pridajte do neho amoniak v množstve 5- 10 mililitrov
 • Na pol litra vriacej vody rozpustite 50 gramov mydla (tiež domáceho mydla) a pridajte pätinu všetkého tuku živočíšneho pôvodu, pričom zmes opatrne premiešajte, potom vložte 25 gramov strojového oleja pre domácnosť, 250 gramov vaječného žĺtka a 30 gramov glycerínu, neustále miešajte emulziu a na konci do nej pridajte amoniak (30 ml), zmes dobre prešľahajte.

Sušenie

Potom treba mäso natrieť kriedou (môžete použiť aj zubný prášok), potom utrieť brúsnym papierom. Mezdra sa stane snehovo bielou a krásnou.

Potom sú kožky vyrazené a srsť je dôkladne vyčesaná. Získajú sa ľahké a elastické suroviny.

Podľa našich pokynov si budete môcť sami vyrobiť králičie kože a získať cenné a kvalitné suroviny na kožušinu.


Nožnice pre krásu postelí a trávnikov

Záhradné nožnice sú určené na strihanie koruny malých kríkov a živých plotov. Tento nástroj je pre záhradníka, letného rezidenta alebo profesionálneho záhradného dizajnéra jednoducho nenahraditeľný.

Tieto zariadenia vám umožnia pracovať pohodlnejšie, šetria energiu a čas.

Sú skvelé na trávniky, kvetinové záhony a jahodové záhony, ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť.

Vytvorenie trávnatej krytiny na vašej letnej chate je stále polovica úspechu. Najdôležitejšie je zachovať ho a dodať mu elegantný vzhľad. Hlavným krokom pri udržiavaní jeho krásy je kosenie trávnika.

Rovnako ako pre francúzske ženy je dôležité, aby po ostrihaní vlasov na hlavách boli všetky vlasy dokonalé, tak aj pre anglických lordov je nevyhnutné, aby každá steblo trávy bolo na trávniku dokonalé.

Vytvárame povrchové úpravy trávnikov a zároveň sa snažíme byť vo všetkom ako prví Briti, čo znamená, že je čas naučiť sa správne kosiť trávniky.

Ak si predovšetkým ceníte krásu svojho dvora a staráte sa o trávu a iné rastliny, môžete na ňu použiť mechanické nožnice. Večer, po pretretí mozoľov po prstoch a strávení celého dňa, však budete uvažovať o kúpe záhradných nožníc, elektrickej alebo plynovej rezačky.

Pri zasiatí a starostlivosti o trávnik je celkom možné robiť s improvizovanými prostriedkami bez toho, aby ste sa uchýlili k nákupu špeciálneho vybavenia a vybavenia, ale skúsení záhradníci vedia, aké užitočné môžu byť rovnaké nožnice na trávu alebo špeciálny sejač trávnika. Špeciálne techniky a vybavenie záhradníkovi oveľa uľahčujú život a pomáhajú tak skrášliť trávnik bez akejkoľvek ďalšej námahy.

Každý záhradník verí, že po výsadbe trávnika nemá prísť nič vážne, ale to zďaleka neplatí. Zakorenený trávnik vyžaduje starostlivosť, pretože pri správnej starostlivosti vás poteší svojim vzhľadom.

Aby váš trávnik vyzeral dobre, musíte ho pravidelne kosiť. Kosačka na trávu je ideálnym nástrojom na vyrovnanie dĺžky vašej trávy. Všetky nožnice môžu byť buď otočené alebo rovné.

Táto vlastnosť vám umožňuje používať nástroj v akomkoľvek vhodnom uhle.

Mnoho záhradníkov ocenilo výhody a výhody použitia obrubníkovej pásky v záhrade. Výrobcovia dnes ponúkajú široký sortiment páskových lemov, ktoré majú mimoriadne široké použitie a slúžia nielen na terénne úpravy záhradných pozemkov.

Upravený trávnik, ktorý poteší žiarivou smaragdovou zeleňou, považuje každý záhradník za svoju pýchu. Ale dosiahnuť takú krásu je nemožné bez určitého úsilia.

Kosenie trávy nie je na zozname potrebných činností ani zďaleka posledné.

Ako si vybrať záhradné nožnice, aby vaša tráva vyzerala dobre a zároveň si uľahčila starostlivosť o trávnik? Toto podrobne zvážime v článku.

Ich hlavnou výhodou je, že sú čisto mechanické, poháňané ručne a nevyžadujú žiadne ďalšie zdroje energie ani paliva. Ďalšou výhodou je manévrovateľnosť, presnosť a presnosť účesu. S veľmi úzkym rezným ostrím sa dostanete kamkoľvek do trávy, na kvetinový záhon alebo k vykonávaniu topiary umenia.

12 jednoduchých krokov Ak chcete dosiahnuť krásu, sviežosť a zdravie trávnika, musíte sa oň správne starať: kosiť, hnojiť, spracovávať, čistiť, polievať. Zvládnuť túto úlohu vám pomôže celý rad špeciálnych nástrojov. Zvážme ich podrobnejšie.

Pýcha skutočného letného obyvateľa sa vždy považovala za ovocie jeho práce: záhrada, zeleninová záhrada, kvitnúce kvetinové záhony a upravené trávniky.

Unikátne zariadenie - hraničná páska na postele, pomáha vytvárať skutočné majstrovské diela na území vidieckeho domu.

]

S jeho pomocou môžete na webe rozložiť rôzne konfigurácie v podobe rovnomerných rohov, kruhov a hladkých línií. Výsledkom je, že každý dizajnový prvok vyniká na pozadí celkového obrazu, ktorý zvonku vyzerá veľmi krásne.

Pre esteticky príjemné okraje trávnika použite nožnice na trávu. S ich pomocou sa rýchlo a presne orezáva vegetácia, ktorú nebolo možné kosiť kosačkou. Pohodlie spočíva v tom, že s trávnikom môžete pracovať aj na ťažko dostupných miestach a dosiahnuť tak dokonalý výsledok.

Chcete, aby sa vaša záhrada stala vašou pýchou? Prečítajte si v našom článku, ako na to Ako zariadiť krásne postele pre lenivých, postele sú vysoké a inteligentné - to musí vedieť záhradník, ktorý chce svoj život čo najviac osamostatniť od záhradných starostí.

Ak si prajete, stačí si osvojiť spôsob zdobenia lenivých postelí, ktorý môžete vidieť na nasledujúcich fotografiách. Záhradná posteľ tohto typu vám umožní vychutnať si zaslúžený odpočinok v krajine a nebude vyžadovať zakaždým vytrhávanie buriny.

Okrem toho je to nielen pohodlné, ale zvyšuje sa aj produktivita plodín.

Aby váš zasadený trávnik vyzeral perfektne, musíte ho pravidelne orezávať nožnicami na trávnik. Iba potom poteší jeho vzhľad nádherným vzhľadom.

Nožnice sa používajú na kosenie trávy, ktorá rastie blízko plotov, stromov a kvetinových záhonov, na miestach, kde je ošetrenie trávnika inými nástrojmi problematické.

Sú tiež veľmi vhodné na opracovanie okrajov trávnika a na konečné kosenie trávy po použití vyžínača, krovinorezu alebo kosačky na trávu.


Populárne druhy vnútorných kaktusov na domáce pestovanie

Aporocactus

Spravidla je to A flagelliformis (flagelliformis), - pôvabný epifytický krík s početnými tenkými, dlhými, ovisnutými vetvami. Názov tohto druhu vnútorného kaktusu je známy mnohým kaktusistom. Rebrá na jeho konároch sú sotva viditeľné a husto pokryté krátkymi tmavo zlatými štetinami. Počas kvitnutia je nádherný - veľké (až 8 cm dlhé a do priemeru 7 cm) karmínovo červené kvety sú na kríkoch priam natlačené.

Aporokaktusy sú nenáročné a žijú dobre vo vnútorných podmienkach, ľahko sa množia odrezkami. Bez dostatočného slnečného žiarenia však ostne štetín nezozlatnú, ale budú belavé, hoci rastlina bude stále kvitnúť. Aporocactus má slabý koreňový systém, nepotrebuje hlboký kvetináč a je nebezpečné ho v chladnom počasí hojne zalievať.

Tento druh domáceho kaktusu je ohrozený, najmä pre plochý červený roztoč. Intenzívne rastúci krík aporocactus je niekedy potrebné odrezať - aby ste odstránili staré a škaredé konáre na ich úplnom základe. To podporuje hojnejšie rozvetvenie a tvorbu hustej okrasnej rastliny.

Aporocactus flagelliformis krásna, ale chovateľom vždy nestačí prírodná krása. V poslednej dobe existuje čoraz viac odrôd získaných hybridizáciou tohto druhu kaktusov na domáce pestovanie s inými kaktusmi, predovšetkým s epifylmi. Tieto odrodové rastliny sa nazývajú aporophyllums a kombinujú výhody aporocactus s rozmanitosťou (farbou, veľkosťou, tvarom) kvetov vytvorených fantáziou chovateľov.


Epiphyllums

"Epiphyllum"Najbežnejším typom je E. oxypetalum (oxypetalum) s dlhými, tenkými, zaoblenými a veľmi silnými kostrovými vetvami a mäkkými, svetlozelenými, širokými a listami sploštenými koncovými výhonkami. Stonky tohto epifylu dosahujú dĺžku 3 metre a šírka koncových vetiev niekedy presahuje 12 cm.Tento gigant dokáže zavrieť celé okno v miestnosti. Jeho kvety sú tiež obrovské, voňavé, podobné kvetom „kráľovnej noci“, s ktorými je často zamieňaná, ale na rozdiel od kvetu Selenicereus má kvet epiphyllum dlhú kvetinovú trubicu, takmer bez chĺpkov a tŕňov. Prírodné epifyly sú veľmi dobré, ale príliš veľké a sú vhodnejšie pre skleníky ako pre vnútorné plodiny.

Melocactus

"Melocactus"... Veľké, väčšinou sférické kaktusy s výraznými rebrami a mocnými, často zakrivenými chrbticami. Hlavnou črtou melocactus je, že po dosiahnutí kvitnúceho veku začnú rásť úplne iným spôsobom a tvoria sa na vrchole stonky, najskôr plochom a potom sa predlžujú husto dospievajúcim orgánom s bohatými štetinami podobnými tŕňom. , z ktorého sa objavujú kvety. Nazýva sa cefalická. Cefaliku nájdeme aj v niektorých iných kaktusoch, ale iba v prípade melocactus je tak expresívna, charakteristická a všeobecne známa.

 • Päťdesiat druhov melocactus rastie v prírode v tak rozmanitých podmienkach - od vlhkých morských pobreží po chladné vysočiny, že neexistujú jednotné recepty na ich pestovanie.
 • Všetky melocactusy sa však považujú za ťažko kultivovateľné a kvôli veľkej veľkosti sa neuchovávajú v štepoch.
 • Bez cephalia nie sú tieto rastliny príliš expresívne, zatiaľ čo pestovanie dospelých jedincov trvá mnoho rokov a vyžaduje si skúsenosti.

Nedávno boli v predaji melokaktusy; dospelý melocactus s hlavovým a hlavovým. Sú drahé a sú určené iba na dočasné dekoratívne použitie. Pre fytodesignerov sú kaktusy tohto populárneho druhu skutočne užitočné kvôli svojej veľkej veľkosti, efektívnemu vzhľadu, ktorý vydrží mnoho mesiacov a ľahkej údržbe (tŕne sa neodlomia, prach sa ľahko vymyje alebo vymyje).


Pestovanie jahôd v skleníku

Jahoda veľmi vhodné na pestovanie pod krycími fóliami. Existuje pomerne veľa skleníkových odrôd západoeurópskeho výberu jahôd. Ide o Glasa, Cambridge, Vigee, Gorella, Volya, Red Gauntle, Zenga Prekosa, Sayvetta, Glima, Pineapple, Zenga Lentessa, Zenga Gormell-la, Kama, Red Capulet.

V posledných rokoch sa v krajinách - producentoch skleníkových jahôd (najmä Belgicku a Holandsku) pestuje takmer výlučne odroda Elsanta.

V roku predchádzajúcom pestovaniu jahôd v skleníku by sa mal sadivový materiál pripraviť na otvorenom poli. Výsadba materských rastlín by mala byť založená tak, aby bolo možné rastliny v prípade potreby zaliať.

Pôda by mala byť hlinitá, neutrálna alebo mierne kyslá, s dostatočným obsahom humusu. Počet rastlín na plantáži by mal byť 0,1-0,15 budúceho dopytu.

Aby bolo možné zaberať plochu 1 ha, bude potrebné založiť materskú plantáž s rozlohou 150 m². m.

Materskú plantáž sa odporúča každoročne obnovovať. Existuje niekoľko spôsobov, ako získať sadivový materiál. Najlepšie, teda bohato plodiace, sú sadenice získané z dvojročných rastlín.

Na pestovanie jahôd v skleníku alebo v tuneli je možné sadenice pripraviť niekoľkými spôsobmi.

Sadenice jahôd sú zakorenené na materskej plantáži a potom, čo rastliny vytvoria vhodný koreňový systém, sú transplantované do škôlky v rozmere 15 × 15 cm.

Škôlka je hrebeň s 15-centimetrovou vrstvou úrodnej pôdy, ktorá sa predbežne zavádza komplexnými hnojivami. Rastliny možno presádzať aj do škatúľ. Počas suchých období musia byť sadenice napojené.

Pred nástupom mrazu sa rastliny prenesú do skleníka alebo do tunela (zvyčajne sa to stane v novembri).

Mladé rastliny sú zakorenené v kvetináčoch s priemerom 8 - 10 cm, naplnené dobrou zeminou alebo organickým substrátom. Pred začiatkom silných mrazov sa kvetináče prenesú do skleníkov alebo iných miestností, ktorých teplota by nemala klesnúť pod -2 ° C, kde rastliny zostávajú, kým sa neprenesú do skleníka na pestovanie.

Sadenice jahôd pestované v kvetináčoch bohato kvitnú a dobre rodia. Môžu sa pestovať vo vlastnej skleníkovej pôde aj v nádobách.

Sadenice môžu byť okamžite zakorenené v tých nádobách, kde budú rásť. skleník, napríklad vo valcoch s priemerom 18-20 cm.

Na konci jesene sa na materskej plantáži vykopávajú sadenice, odoberajú sa z nich listy a v tejto forme sa skladujú pri teplote -2 ° C až do okamihu, keď ich treba vysadiť v skleníku.

Na pestovanie v skleníku sú vhodné sadenice jahôd pestované v škôlke, skleníku alebo v kvetináčoch.

Pôda pre jahody je hnojená rašelinou a prípadne hnojom. Bezprostredne pred výsadbou sa na zem nanášajú komplexné minerálne hnojivá. Sadenice sa vysádzajú v skleníkoch od konca novembra do polovice decembra podľa schémy 25 × 30 cm.

Vo vykurovaných skleníkoch sa môže s jahodovým nátlakom začať v polovici januára, pričom teplota sa pôvodne musí počas slnečných dní udržiavať na 8 - 12 ° C. Keď sa zlepšia svetelné podmienky, teplota sa zvýši na 15 - 20 ° C.

Nočná teplota by mala byť okolo 8 ° C.S nástupom kvitnutia musí byť skleník pravidelne vetraný, aby sa znížila vlhkosť vzduchu a s tým spojené riziko chorôb.

Odporúča sa kŕmenie oxidom uhličitým... Urýchľuje nástup ovocia a zvyšuje úrodu.

Hrnce s jahodovými sadenicami možno chovať vonku až do mrazu, potom sa prenesú do skleníka. Sadenice zakorenené v hrebeni sa tiež prenesú do skleníka pred nástupom mrazu.

Pôda v skleníku by mala byť naplnená hnojom a komplexnými hnojivami v množstve 5-7 kg na 100 štvorcových. m.


Kedy je lepšie sadiť tulipány: jar alebo jeseň?

Na jeseň sú vysadené všetky druhy tulipánov: od jednoduchých po dvojité a mnohokveté. A je jedno, či ich kúpia alebo darujú susedia-). Z osobnej praxe poviem, že čím neskôr žiarovky zasadíte, tým lepšie. Pretože pri teplej jeseni riskujete, že na konci jesene uvidíte klíčky, čo je prirodzene veľmi zlé pre ďalšie jarné kvitnutie. Môžete dokonca sadiť po prvom mraze, ja niekedy zasadzujem tulipány v novembri a tie perfektne zapadajú do zeme a zároveň nezamŕzajú. Jediným okamihom, keď je potrebné vysadiť, je zachovať hĺbku ich zapustenia. Ak je výška vašich žiaroviek 5 cm, potom by minimálna vzdialenosť od spodnej časti žiarovky po konečné zasypanie zemou mala byť 15 cm. Ak sa stalo, že ste s výsadbou prišli neskoro, môžete ju kvôli izolácii posypať vrstva rašeliny, hrubá 2 cm - to bude viac než dosť ...

pridať do obľúbených odkaz ďakujem

Rastlinné tulipány je to lepšie na jeseň... aby sa cibuľoviny zakorenili, potom budú na jar určite krásne kvitnúť!

Tulipány môžete sadiť na jar, ale potom nečakajte, že tento rok kvitnú. Niektoré rastliny samozrejme môžu kvitnúť, ale kvety budú slabé.

Najlepšia možnosť: potom, čo tulipány odkvitnú a ich listy budú suché (v máji až júni), musia byť cibule tulipánov vykopané. Nechajte na suchom a tmavom mieste vysušiť. Potom ho zhruba koncom augusta vysaďte na záhon.

pridať do obľúbených odkaz ďakujem

Môže sa vysádzať na jeseň a skoro na jar. Závisí to od toho, kedy chcete kvetinu získať. Ak existuje túžba po tom, aby vás kvety potešili už budúcu jar, potom sa vysádzajú koncom jesene mesiac pred mrazom na pôde. Zasadené na jar, kvety v prvom roku nebudú kvitnúť, ich krásu môžete vidieť až na budúci rok na jar.

Tulipány nie sú veľmi náladové kvety, od môjho suseda v krajine rastú ako burina.


Pozri si video: Viktorie. 1. celý díl. český dabing


Predchádzajúci Článok

Nápady na zdobenie letnej chaty: naučiť sa používať odpad a staré odpadky

Nasledujúci Článok

Čo robiť mulčovanie, materiály pre mulčovanie, ktorý mulč je lepší