Najčastejšie choroby sliviek a ich liečba


Slivka je pomerne bežná rastlina, ktorú nájdete v každej záhrade. Kvalitnú úrodu chutných a zdravých plodov získate iba zo zdravého stromu. Pestovatelia však často čelia rastúcim problémom, ako sú choroby sliviek a škodcov, ktoré môžu viesť k smrti celej záhrady.

Plesňové a vírusové ochorenia slivky: diagnostika a liečba

Choroby stromu súvisia s neadekvátnou starostlivosťou a nesprávnou výsadbou. Najčastejšie je slivka postihnutá vírusovými a plesňovými chorobami, ktoré sa objavujú na oslabených stromoch. Aby ste mohli začať liečbu včas, je dôležité poznať hlavné príznaky prejavu choroby.

Húževnatosť alebo nadmerný rast sliviek

Táto plesňová choroba u obyčajných ľudí sa nazývala „čarodejnícka metla“. Na postihnutom strome sa vytvára veľa tenkých, krátkych výhonkov, ktoré sa zhromažďujú vo zväzkoch. Takéto výhonky neprinesú ovocie. V boji proti chorobe pomôže iba ničenie infikovaných rastlín.

Ako preventívne opatrenie sa používajú nielen minerálne a organické hnojivá, ale aj kvapalina Bordeaux. Na ochranu miesta sa navyše v záhrade vysádzajú iba zdravé sadenice. Je potrebné ich kúpiť iba v osvedčených škôlkach.

Liečba ďasien

Toto ochorenie je rozšírené v plodinách kôstkového ovocia, ktoré boli predtým postihnuté hubami. Najčastejšie sa choroba začína rozvíjať, ak dôjde k porušeniu zavlažovacieho režimu alebo k aplikácii príliš veľkého množstva hnojiva na pôdu. Živica na dreve sa môže uvoľniť po prerušení mrazu alebo nesprávnom strihaní. Známky toku ďasien sú nasledujúce:

 • na kmeňoch a výhonkoch sú viditeľné rany a praskliny;
 • na miestach, kde vytiekla guma, sa objavili priehľadné zmrznuté kvapky.

Ak nebudete venovať pozornosť znameniam, ktoré sa objavili včas, strom môže zomrieť. Infikovaná kôra je skvelým miestom pre vývoj baktérií, ktoré vedú k rakovine stromov.

Ovplyvnené oblasti na kmeňoch musia byť ošetrené 1% roztokom síranu meďnatého alebo záhradným ihriskom. Silnejšie postihnuté výhonky je lepšie vystrihnúť. Aby ste ďalej zvýšili imunitu rastliny a predišli opätovnej infekcii, musíte sa o slivku správne starať.

Slivkový nanizmus

Zákerné vírusové ochorenie, ktoré sa často vyskytuje v latentnej forme. Je ťažké identifikovať postihnutý strom. Dwarfizmus sa môže prejaviť až v poslednej fáze, keď je boj proti chorobe nezmyselný. Preto by všetky kroky záhradníka mali smerovať skôr k preventívnym opatreniam.

Príznaky choroby:

 • depresívny rast stromu;
 • neprirodzený tvar listu. Stávajú sa pretiahnuté, sukovité a vyzerajú skôr ako listy vŕby;
 • predčasný opad listov. Je to preto, že doska sa stáva krehkou;
 • pokles výťažku;
 • nedostatok stopiek alebo ich malý počet. Kvety sú škaredé a málo rozvinuté.

V poslednej fáze vývoja vírusu na vetvách stromu nie sú prakticky žiadne listy, sú holé. Jednotlivé listy v tvare ihly možno vidieť iba na vrcholkoch výhonkov.

Zakrpatenie ovplyvňuje nielen slivky, ale aj iné plodiny kôstkového ovocia. Vírus sa šíri spolu s infikovaným sadivovým materiálom, parazitmi (kliešte, vošky) a pracovným nástrojom na orezávanie.

Napadnuté stromy nemožno ošetrovať a musia byť vyvrátené.

Preventívne sa v záhrade vysádzajú odolné odrody sliviek, ktoré sa pravidelne ošetria proti škodcom.

Slivkové vrecká

Plesňové ochorenie, ktorého pôvodcom je pleseň bez hlasu. Infekcia sa vyskytuje v studenom, zdĺhavom prameni, keď je zvýšená vlhkosť vzduchu. Spóry huby prenikajú do kvetov stromu, takže sa vytvárajú škaredé vaječníky.

Plody napadnutej rastliny sú nevhodné na výživu, rastú zdeformované. K rozvoju huby dochádza vo vnútri plodu, v akomsi vrecku, takže v slivkách nie je žiadna kosť. Buničina sa stáva zrnitou a zvrásnenou. Keďže huba ovplyvňuje iba ovocie, choroba sa prejavuje raz za sezónu.

Metódy kontroly:

 1. Ovplyvnené výhonky sú zničené v prvej polovici leta.
 2. Zber a likvidácia infikovaného ovocia sa vykonáva, kým sa spóry huby nerozptýlia.
 3. Preventívne postrekovanie sliviek 3% roztokom zmesi Bordeaux. Prvýkrát sa ošetrenie vykonáva pred zlomením púčikov, potom pred kvitnutím a po ňom.

Mycélium prezimuje v konároch stromov, takže s bojom proti chorobe by sa malo začať na jeseň. Za týmto účelom vykonávajú sanitárne čistenie a prerezávanie výhonkov, preventívne postrekovanie oxychloridom meďnatým, síranom meďnatým.

Clasterosporium alebo perforované miesto

Hubová choroba sa vyvíja v podmienkach dlhodobého teplého, ale daždivého leta, keď vlhkosť vzduchu presahuje 70%. Huba zimuje pod kôrou. Mycélium sa začína rozvíjať pri teplote +4 stupňov. Nachádza sa na výhonkoch alebo púčikoch rastliny vo forme tmavého, slabého kvetu.

Spóry prenáša na mladé listy vietor a väčšina škodcov. Choroba sa šíri veľmi rýchlo. Počas sezóny sa vytvára veľa kolónií huby, čo nepriaznivo ovplyvňuje stav stromu.

Známky poškodenia sú viditeľné na všetkých rastlinných pletivách, ale obzvlášť často sa objavujú na mladých listoch.

 1. Malé zaoblené škvrny rôznych farieb, ktoré za krátky čas narastú do veľkosti.
 2. V strede škvrny odumierajú tkanivá, čo vedie k tvorbe otvorov v listoch.
 3. Okraje otvorov majú červenkastý okraj. Toto je hlavný príznak choroby clasterosporium, ktorá ju odlišuje od iných typov škvŕn.
 4. S pokročilou chorobou je kôra stromu pokrytá oranžovo-červenými škvrnami s tmavým okrajom. Následne sa vtlačia do kmeňa, prasknú a vedú k toku ďasien.
 5. Guma tiež tečie z postihnutých púčikov a výhonkov, čo vedie k ich chradnutiu a poklesu produktivity.
 6. Plody sú ovplyvnené vredmi, stávajú sa jednostranné, vysychajú, tvrdnú a odpadávajú. Môže z nich tiež unikať guma.

Aby sa zabránilo ochoreniu na jeseň, záhrada sa vyčistí, kmene stromov sa vykopú, výhonky sa zničia, napadnuté plody a opadané lístie sa pozbiera a zlikviduje. Okrem toho je dôležité včas ošetriť rany a praskliny na strome, aby nedošlo k úniku ďasien. Na spracovanie sa používa roztok síranu meďnatého, mangánu alebo záhradnej var.

V boji proti plesni pomôže postrek stromu počas vegetačného obdobia. Liečba sa začína skoro na jar, opakujte ju neskoro na jeseň. Užívajte lieky Kuproksad, Skor, Horus, Topaz alebo Vectra. Posledné ošetrenie sa vykonáva 20 dní pred zberom.

Monilióza

Pôvodcom choroby je huba Monilia. Strom sa nakazí počas obdobia kvitnutia, ak dôjde k poklesu alebo poklesu teploty. Chladné jarné počasie proces iba urýchľuje. Spóry prenikajú do rastlinného tkaniva cez piestik a postupne ovplyvňujú celý strom.

Známky porážky:

 • prudký pokles kvetov;
 • sušenie stopiek a susedných listov;
 • staré výhonky a vetvy praskajú, guma vyteká z vytvorených rán;
 • celý strom vyzerá „spálený“.

Choroba sa rozširuje nielen na ovocie, ale aj na výhonky, listy slivky. Patogén prezimuje v postihnutých pletivách stromov. Prevencia moniliózy sa začína na jeseň. Všetky postihnuté výhonky sú vyrezané a záhrada je ošetrená kvapalinou Hom, Bordeaux alebo oxychloridom meďnatým. Na postrek jedného stromu budete potrebovať až 4 litre roztoku.

Kiahne na slivke

Sharka, u obyčajných ľudí je slivka kiahní vírusové ochorenie. Na mladých listoch stromu sa objavuje vo forme chlorózy, škvŕn alebo pruhov. V priebehu času listy získavajú charakteristické mramorovanie, objavujú sa na nich svetlé plochy. Ak neurobíte žiadne opatrenia, potom choroba prejde na ovocie. Stávajú sa fľakatými, buničina sa zhrubne a stratí chuť. Okrem toho sa škvrny začnú prehlbovať do plodu. Choré slivky pred časom dozrievajú, drobia sa alebo vysychajú priamo na strome.

S chorobou je bohužiaľ nemožné bojovať. Všetky postihnuté stromy musia byť spálené. Kontrolné opatrenia majú iba preventívny charakter zameraný na včasné spracovanie záhrady pred škodcami, ktorí môžu šíriť vírus.

Hrdza

V júli je na mladých slivkových listoch vidieť hrdzavé škvrny, ktoré sa postupne zväčšujú. Ovplyvnené stromy vylučujú svoje listy skôr. V tomto stave nemôžete nechať slivku. Zimná odolnosť rastliny a budúca úroda sa prudko znižujú.

Na profylaxiu sa stromy pred a po kvitnutí ošetria oxychloridom meďnatým. Na jeseň, po zbere, sa vykonáva postrek 1% roztokom Bordeauxovej zmesi.

Kokomykóza sliviek

Nebezpečné plesňové ochorenie, ktoré postihuje listy stromu, menej často plody a mladé výhonky. Prvé príznaky choroby sú badateľné začiatkom leta.

 1. Listy sú pokryté malými červenohnedými škvrnami.
 2. Na zadnej strane listu nájdete belavý kvet. Toto je spóra huby.
 3. Listy žltnú a rýchlo opadávajú.
 4. Plody sa nerozvíjajú, sú vodnaté a opadávajú.

Najčastejšie sa choroba vyvíja v teplom a vlhkom počasí a znižuje zimnú odolnosť stromu. Huba prezimuje v opadanom lístí, preto ju na jeseň treba pozbierať a spáliť. Okrem toho je kruh kmeňa stromu postriekaný meďnatými prípravkami alebo kvapalinou Bordeaux.

Rakovina koreňov

V poslednej dobe je choroba častá. Je to spôsobené patogénnymi baktériami v pôde, ktoré prenikajú do rastlinného tkaniva cez trhliny v koreňoch. Na infikovaných koreňoch slivky sa tvoria špecifické výrastky, ktoré vedú k odumretiu stromu. K vzniku ochorenia prispieva silné sucho a mierne zásadité prostredie.

Preventívne sa záhrada nachádza na mieste, kde predtým neboli pozorované ohniská choroby. Silne postihnuté sadenice sú zničené. Miesto pristátia je dezinfikované roztokom síranu meďnatého.

Huba na slivku

Na kôre stromu sú nebezpečné plesňové výrastky. Spóry, ktoré prenikajú malými trhlinami v kôre, ničia drevo. V postihnutých oblastiach sa vytvárajú priehlbiny. Po niekoľkých rokoch namiesto toho rastie pevné plesňové telo. Niekedy vyzerá úplne neškodne.

Aby ste zabránili infekcii stromu, musíte starostlivo ošetriť rany a trhliny v kôre slivky. Plodnice sa zničia skôr, ako sa spóry rozšíria spravidla začiatkom júna. Zvyšné rany sa očistia od hniloby, premyjú sa roztokom síranu meďnatého a potom sa nalejú do zmesi cementu a piesku (1: 4).

Gall roztoč

Jedná sa o hmyz bizarného tvaru, ktorý sa usadzuje v blízkosti ovocných pukov slivky v porastoch - guliach. Jedna žlč môže obsahovať až 400 hmyzu. Koncom mája prídu na povrch kôry prezimovaní jedinci, ktorí sa živia bunkovou miazgou rastliny. Na miestach uhryznutia sa na kôre opäť vytvárajú červenkasté výrastky, kde samičky kladú vajíčka. V jednej sezóne rastie viac ako jedna generácia škodcov. Podľa charakteristických škaredých výrastkov je možné určiť porážku slivky so žlčníkom.

Bojujte s hmyzom hneď po odkvitnutí slivky. Niekoľko úprav sa uskutočňuje s koloidnými sírovými prípravkami. V prípade masívnej porážky sa odporúča výhonky rezať a spáliť.

Zlatý chvost

Je to biely motýľ, ktorého brucho je pokryté žltkastými chĺpkami. Húsenice škodcu prezimujú v opadanom lístí. Zlatý chvost začína ublížiť po odkvitnutí púčikov slivky a aktívne ich jesť. Motýle sú nočné, kladú vajíčka na povrch listov. Húsenice, ktoré sa objavia, sú veľmi žravé a v krátkom čase spôsobujú veľké škody na mladých listoch. Jedia do nich diery, ktoré spomaľujú normálny rast rastliny.

V rámci boja proti hmyzu sa stromy postriekajú roztokom karbofosu. Na jeseň neprestávajú bojovať so zlatým chvostom. Zbierajú opadané lístie, uvoľňujú pôdu pod stromami, čím ničia hniezda škodcu.

Prvýkrát sa postrek vykonáva ešte pred kvitnutím slivky.

Slivka

Tento šedo-hnedý motýľ poškodzuje plody sliviek. Jeho červenkasté húsenice prezimujú pod kôrou stromu alebo v ornici. Na začiatku jari motýle kladú vajíčka do stále zeleného ovocia. Keď sa objavia húsenice, živia sa dužinou ovocia, po ktorej odchádzajú na zimu. Postihnuté slivky sfarbia fialovo a spadajú, často na nich môžete vidieť kvapky ďasien.

Proti slivke sa vykonáva preventívny postrek karbofosom, na stromy sa kladú záchytné pásy a pravidelne sa kyprí pôda.

Na začiatku jesene sa vykonáva ďalšie spracovanie pôdy a kyprenie, aby sa zničili hniezda škodcov. Všetky rany a praskliny sú navyše umyté mangánom, zakryté záhradným zlodejom.

Vošky na strome

Malý bledozelený hmyz, ktorý vysáva bunkovú šťavu. Prítomnosť vošiek môžete určiť voľným okom:

 • vrcholy výhonkov sú skrútené;
 • strom je zakrpatený;
 • dážď vysychá a spadne;
 • na zadnej strane listu je viditeľný malý hmyz.

Na začiatku vegetačného obdobia sa slivka ošetrí prípravkami proti hrýzajúcemu a cmúľajúcemu hmyzu. Postrek sa opakuje po 10-14 dňoch. Prvé ošetrenie sa vykonáva "pozdĺž zeleného kužeľa".

Hloh

Biely motýľ, ktorý je denný. Jeho húsenice sa živia púčikmi, listami, púčikmi a kvetmi slivky. Metódy boja sú rovnaké ako v prípade slivky žltej.

Prečo sa v plodoch sliviek objavujú červy

Záhradkári sa veľmi často sťažujú, že takmer celá úroda sliviek je červivá. Prečo sa to stane, čo vedie k poškodeniu ovocia?

Je to spôsobené prítomnosťou škodcov na stromoch. Niekedy môže byť viac ako jeden hmyz.

Pípa slivková a červivé ovocie

Larvy tohto hmyzu ničia slivky, kým sú stále zelené. Jedia nielen kosť, ale aj dužinu ovocia. Vďaka tomu krém spadne nezrelý, ale už červivý. Aby ste sa zbavili parazitov, budete sa musieť pokúsiť odstrániť bolestivé plody.

Slivka na listoch

Samice tohto hmyzu jedia púčiky a kvety slivky, zahryznú do vaječníka. Tam kladú larvy, ktoré požierajú plody zvnútra. Úroda je celá zničená. Na zimovanie idú larvy a chrobáky do pôdy. Stromy by sa mali ošetrovať na jar.

Ako sa zbaviť ovocných červov v slivke

Stromy v záhrade je potrebné spracovať čo najskôr, bez toho, aby ste čakali, kým sa škodcovia pustia do práce a plody začnú hniť. Prvé ošetrenie by sa malo vykonať skoro na jar. Pred a po kvitnutí musíte slivku prestriekať. Ak je počet škodcov veľmi veľký, potom sa ošetrenie opakuje v intervaloch 10 dní. Toto by sa ale malo vykonať najneskôr 25 dní pred zberom.

Na prípravu pracovného roztoku použite lieky Fosfamid, Dursban, Metaphos, Bordeaux kvapalina alebo železo vitriol. Pri malom počte hmyzu sa postrek vykonáva infúziami tabaku, paliny, púpavy alebo popola. Infúzie sa pripravujú rôznymi spôsobmi.

Univerzálny recept na bylinkovú infúziu sa pripravuje v množstve 200 gramov suchých častí rastlín na 1 liter vriacej vody. Zmes varte 15 minút, potom preceďte a ochlaďte. Zrieďte vodou na 10 litrov.

Ako zaobchádzať so škodcami sliviek: preventívna liečba

Každý záhradník vie, že predchádzať chorobám je jednoduchšie ako liečiť záhradu. Preto by prevencia mala byť vždy.

 1. Každý strom potrebuje úplnú starostlivosť, pravidelné napájanie a kŕmenie.
 2. Pravidelne vykonávajú sanitárne čistenie záhrady, strihajú zahustené konáre, odstraňujú popadané lístie a vykopávajú pôdu.
 3. Na jar a na jeseň sa postrek vykonáva nielen na strome, ale aj na pôde pod ním.

Je veľmi dôležité, aby všetky činnosti prebiehali neustále. Ak susedovu záhradu ovplyvňujú červy, chrasty, kokcykózy alebo kučery, znamená to, že je čas pustiť sa do práce a obrábať si vlastné stromy. Nespoliehajte sa na to, že „možno bude fúkať“.

Záver

Na zníženie rizika poškodenia stromov škodlivým hmyzom a rôznymi chorobami je potrebné záhradu pravidelne kontrolovať. Okrem toho, aby sa vykonala prevencia a pri prvých príznakoch ochorenia sa okamžite zakročilo. To zvýši nielen úrodu slivky, ale aj kvalitu ovocia.


Choroby sliviek s popisom a fotografiou: vírusové, plesňové, parazitické

Choroby sliviek sa rýchlo rozšírili po celej záhrade. Ak nezačnete liečiť choroby sliviek včas, môžu byť následky mimoriadne zničujúce.

Faktom je, že túto záhradnú kultúru ovplyvňujú všetky tie patogény, ktoré úspešne parazitujú na iných plodinách kôstkového ovocia (čerešňa, čerešňa, marhuľa, broskyňa atď.).

Preto vám odporúčame, aby ste sa vopred dozvedeli o chorobách sliviek a o boji proti nim, aby ste mohli počas sezóny efektívne monitorovať stav stromov.

Ak sa objavia príznaky choroby sliviek a je nevyhnutný boj proti nim, potom tieto znalosti pomôžu správne aplikovať všetky chemické prostriedky na účinnú ochranu pred plesňovými, bakteriálnymi a vírusovými infekciami. Prečítajte si o tom, ako sa vykonáva ošetrenie a včasná ochrana tejto ovocnej plodiny na záhrade. Pozrite si ilustrácie, ktoré sú na tejto stránke uvedené vo veľkom počte a demonštrujú charakteristické znaky chorôb.


Choroby slivky a boj proti nim

Choroby ovocia sliviek, foto ktoré je možné vidieť vedľa popisu, môžu mať vplyv na širokú škálu častí stromu. Spravidla ide o plesňové choroby, ktoré sa šíria do kôry, kmeňa, listov alebo plodov slivky.

 • Slivkový nanizmus - ako už z názvu vyplýva, táto choroba nesie riziká nesprávneho, príliš malého vývoja stromu, v dôsledku ktorého zomrie. Ochorenie sa dá zistiť podľa úzkych listov malého tvaru, zatiaľ čo môžu byť silné, ale skôr krehké. Táto choroba sa nedá vyliečiť, takže vyvrátenie stromu je jedinou možnosťou. Aby ste zabránili nanizmu, musíte v záhrade používať čisté náradie a včas rozpoznať škodlivý hmyz, ktorý prenáša patogén.
 • Vrecká sú chorobou ovplyvňujúcou plody slivky. Rozťahujú sa a vo vnútri netvoria kosti. Nástup infekcie spoznáte podľa bieleho kvetu na plodoch a najlepšie je ošetrovať ho 3% roztokom Bordeaux, ktorý sa spracuje na jar.
 • Ochorenie Clasterosporium - sa prejavuje ako šedé škvrny na listoch, ktoré časom vytvárajú malé otvory. Podobným spôsobom sa môže prejaviť aj na plodoch. Boj spočíva v postreku kvapaliny Bordeaux počas kvitnutia púčikov.
 • Curl slivkového listu Je ďalšou nebezpečnou chorobou, ktorej prejavy sú viditeľné na zvlnených listoch, žltnú a môžu včas spadnúť. Na boj proti chorobe je potrebné v prvom rade zničiť postihnuté listy a potom strom postriekať 3% kvapalinou Bordeaux.
 • Kiahne ovplyvňujú plody aj listy stromu - samotná slivka je bez chuti a listy sa pred časom rozpadajú. Pretože táto choroba má infekčnú povahu, je nemožné ju úplne zničiť, takže sa budete musieť postihnutého stromu zbaviť.
 • Hrdza je klasické ochorenie, ktoré postihuje mnoho druhov stromov a iných rastlín. Hnedé škvrny na listoch sú prvým „volaním“ o prítomnosti huby na slivke. Môžete s ňou bojovať pomocou Fungicídu Phoenix Duo, ktorý pomáha chrániť rastlinu pred chorobami a posilňuje ju.

Okrem vyššie uvedených chorôb existujú aj choroba slivkového kmeňaktoré môžu veľmi rýchlo zničiť aj najzdravší strom. Patria sem rôzne druhy plesňovej huby, plesňové ochorenie, ktoré spôsobuje hnilé trhliny v kôre konárov a kmeňa stromu. Existuje niekoľko druhov tejto huby, ktoré môžu spôsobiť rôzne prejavy na postihnutých častiach. Všeobecne je táto choroba charakterizovaná prítomnosťou plesňových výrastkov na strome a poškodením kôry. Liečba by sa mala vykonať odrezaním postihnutých častí a ošetrením miest rezu síranom meďnatým. V niektorých prípadoch je jediný spôsob, ako sa zbaviť tejto choroby, vyvrátenie stromu.

Škodcovia sliviek a kontrola

Zvážte hlavné škodcovia sliviek a ako bojovať s nimi:


Škodcovia reďkovky

Nielen vírusy a plesne však môžu infikovať rastliny. Pre plodinu sú tiež nebezpečné rôzne pakomáre a hmyz, ktoré ohrozujú výsadbu počas vývojových cyklov. Kto žerie listy reďkovky a reďkovka?

 • Križovaté blchy - zožerú lístie v krátkom čase a larvy sa živia koreňmi. Menej aktívny pri horúčave a vysokej vlhkosti.
 • Biely motýľ - jedzte listy a môžete to urobiť začiatkom leta a na jeseň.
 • Kapusta mucha. Začína to škodiť v máji až júni, počas výsadby plodiny.
 • Krížová chyba. Kladie vajcia na lístie a v neprítomnosti dažďa spôsobuje poškodenie teplom.
 • Repkový kvetový chrobák. Môže zabíjať až 70% plodín a činnosť začať neskoro na jar.

Metódy kontroly škodcov a chorôb

O výhodách ľudových liekov v boji proti chorobám reďkovky môžeme hovoriť dlho, ale stále najefektívnejšie sú chemické prostriedky - fungicídy. Pomáhajú bojovať proti plesňovým chorobám tejto kultúry. Najmä sa odporúča používať nasledujúce lieky:

 1. Fungicíd Maxson (analóg Alto Super) sa dobre vyrovnáva s múčnatkou, čím šetrí výsadbu pred zvädnutím.
 2. Fungicíd Gold-M (analóg zlata Ridomil) účinne pomáha proti peronosporóze, ktorá zastavuje rozvoj choroby.
 3. Fungicídny alfa-štandard (analóg Derozalu) ušetrí z vývoja bielej hniloby na rastlinách.

Pokiaľ ide o ničenie hmyzu, v tomto prípade je lepšie použiť nasledujúce insekticídy:

 1. Insekticídny asistent (analóg Mospilan) - ničí krížové chyby.
 2. Insekticíd Atrix (analóg Fastak) šetrí pred inváziou kapusty
 3. Insekticídne brnenie (obdoba Operkot Akro) bude chrániť rastlinu pred blšími chrobákmi.

Všeobecne platí, že ochrana plodiny pred rozvojom chorôb a napadnutím hmyzom by sa mala obmedziť na dodržiavanie poľnohospodárskej technológie: nenasádzajte plodinu na miesto, kde bola choroba predtým zaznamenaná, nezanedbajte spracovanie nástrojov, vykonajte predbežné ošetrenie včasnú sejbu, nezabudnite semená pred výsadbou zavárať a odstráňte z nich všetky listy a zvyšky rastlín a dá sa zabrániť väčšine poškodenia plodín.

Video o chorobách reďkovky

Viac o chorobách, ktoré najčastejšie ovplyvňujú túto kultúru, sa dozviete vo videu.


Ako zaobchádzať so škodcami sliviek: preventívna liečba

Každý záhradník vie, že predchádzať chorobám je jednoduchšie ako liečiť záhradu. Preto by prevencia mala byť vždy.

 1. Každý strom potrebuje úplnú starostlivosť, pravidelné napájanie a kŕmenie.
 2. Pravidelne vykonávajú sanitárne čistenie záhrady, strihajú zahustené konáre, odstraňujú popadané lístie a vykopávajú pôdu.
 3. Na jar a na jeseň sa postrek vykonáva nielen na strome, ale aj na pôde pod ním.

Je veľmi dôležité, aby všetky činnosti prebiehali neustále. Ak susedovu záhradu ovplyvňujú červy, chrasty, kokcykózy alebo kučery, znamená to, že je čas pustiť sa do práce a obrábať si vlastné stromy. Nespoliehajte sa na to, že „možno bude fúkať“.


Nákazlivé choroby

Respiračná mykoplazmóza

Respiračná mykoplazmóza je forma rinitídy, ktorá sa prenáša vzdušnými kvapôčkami. Dýchacia mykoplazmóza spravidla vtáky počas chladného počasia zaskočí. Týmto ochorením môžu trpieť všetky plemená moriek, najmä biele hrubosrsté. Vysoká pravdepodobnosť, že vtáky ochorejú, sa prejavuje nielen zvýšeným chladom a vlhkosťou v stodole, ale aj v dôsledku podvýživy.

Pri respiračnej mykoplazmóze sa imunita vtáka znižuje, pri vyšetrení bude v tele nedostatok vitamínu A a B.

Príznaky

Pokiaľ ide o príznaky, vtáky sa vo všeobecnosti necítia dobre: ​​oči sa im zapália, zrak sa zhoršuje, čo je zrejmé z chôdze moriaka - nohy trochu ustúpia, vtáky často padajú. Okrem toho im z očí a nosa neustále budú vychádzať sekréty. Biele morky s veľkým poprsím, ktoré majú veľkú váhu, ich veľmi rýchlo stratia. Všeobecne sa produktivita vtákov znižuje, ak sa choroba začne, vták uhynie. Ak mladé zvieratá ochorejú na mykoplazmózu, morka bude mať zhoršené dýchanie.

Liečba

Ak morčacie kuriatka spadnú a nohy ich nedržia, nemá zmysel ich ošetrovať. Prečo? Pretože skúsení chovatelia hydiny okamžite izolujú a usmrcujú mláďatá, pretože to býva vo väčšine prípadov ťažké. Ak sa u dospelých moriek objavia príznaky, ktoré nie sú podopreté nohami a ktoré pravidelne padajú, potom by sa do krmiva pre vtáky mali pridať oxytetracyklín a chlórtetracyklín.

Vakcíny sa pridávajú najmenej na týždeň, aby sa nakŕmili rýchlosťou 400 g na 1 tonu potravy. Veterinári často morkám predpisujú antibiotiká, ako je chloramfenikol, erytromycín alebo streptomycín. Prevencia spočíva v pravidelnom čistení stodoly a vetraní miestnosti, ako aj v príprave správnej stravy.

Tuberkulóza

Na túto hroznú chorobu môžu ochorieť všetky plemená vtákov, vrátane bieleho širokého hrudníka. Tuberkulózny bacil infikuje pľúca aj horné dýchacie cesty a je považovaný za jeden z najhorších vírusov. V praxi vtáky ochorejú v dôsledku šírenia bacila cez špinavé vajcia, podstielku a vodu.

Príznaky

Príznaky ochorenia sú zrejmé:

 • nohy vtáka takmer nedržia, čoraz viac vtákov padá pri chôdzi
 • chuť do jedla takmer úplne zmizne
 • operený začína apatiu voči všetkému okolo
 • na koži sa objavujú charakteristické útvary.

Liečba

Pretože tuberkulóza infikuje všetky plemená veľmi rýchlo, je liečba takmer nemožná. Ak sa objaví aspoň jeden príznak tejto choroby, potom musí byť chorý vták zabitý a stodola musí byť dezinfikovaná. Ak boli v stodole choré plemená, musí sa nechať otvorené a nechať do nich vstúpiť slnko a čerstvý vzduch. To všetko by malo trvať najmenej dva mesiace, pretože patogén môže eliminovať iba slnečné žiarenie.

Histomoniáza

Histomoniáza sa zvyčajne vyskytuje u mladých jedincov plemena, spravidla ak ich obsah nie je najlepší. Ak je stodola zle ošetrená dezinfekčnými prostriedkami alebo v nej boli pred morkami kurčatá alebo husi, potom je infekcia celkom možná. Choroba je veľmi nebezpečná a jej liečba by sa v žiadnom prípade nemala odkladať na neskôr.

Príznaky

Histomoniáza ovplyvňuje nielen vnútorné orgány, ale niekedy postihuje aj kĺby. U chorých jedincov sa pozoruje zelená hnačka, ich nohy sa prakticky nedržia, vtáky sú všeobecne apatické. Pokiaľ ide o morky, ich chuť do jedla zostáva veľmi žiadaná, prakticky nejedia, zle chodia, choroba sa prejaví na nohách.

Liečba

Liečba je možná iba s použitím vakcín. Vakcíny Osarsol alebo Furazolindon musia byť pridané do potravy, miesto držania vtákov musí byť dezinfikované. Okrem vakcín by okrem toho mali byť morky odčervené aj fenotazínom alebo piperazín sulfátom. Z hľadiska profylaxie by mal byť dom udržiavaný v čistote a vtákom by mala byť podávaná nová vakcína s brómmetronidom. Brometronid sa pridáva do krmiva po dobu 33 - 39 dní. Ako ukazuje prax, brometronid je v tomto ohľade účinným liekom.

Červy

Červy sú považované za jednu z najbežnejších chorôb medzi domestikovanými plemenami vtákov. Spravidla morčacie mäso vyberá červy cez pôdu alebo od iných domácich miláčikov. V zásade môže vták červy zbierať kdekoľvek - v potrave, vo vode a jednoducho cez podstielku. Červy môžu infikovať nielen tráviaci systém, ale aj dýchacie cesty.

Príznaky

Spravidla u morčacích plemien choroba postupuje nepostrehnuteľne. Všetko sa vyjasní, keď morky schudnú, nohy im chudnú a imunita ako celok klesá. Nohy vtáka prakticky nedržia.

Liečba

Pokiaľ ide o liečbu, ako vakcíny sa majú používať fenotiazín alebo paparazín sulfát. Miestnosť je potrebné spracovať. V lekárňach nájdete nové lieky pre červy. Spravidla sú nové lieky vždy účinné.

Kiahne sú bežné medzi mnohými chorobami moriek a prenášajú ich kurčatá jedlom a nápojmi. Alebo priamym kontaktom s infikovaným jedincom. Okrem toho môžu byť kiahne prenášané hmyzom, ako sú muchy a komáre.

Príznaky

Pokiaľ ide o príznaky, vtáky sú letargické, strácajú záujem o život a prakticky prestávajú jesť. V takýchto prípadoch bude perie rozstrapkané a na tele sa objavia škvrny, najmä ak perie nie je, teda na nohách a hlave, ako je vidieť na fotografii a videu.

Liečba

Na túto chorobu neexistuje žiadny liek, dokonca aj najnovšie vakcíny môžu zmierniť príznaky len na chvíľu, ale postihnuté jedince plemena musia byť zničené. Na prevenciu sa používa vakcína proti embryu.

Pseudomor hydiny

Newcastle je vírusové ochorenie. To je veľmi desivé, pretože pseudomor hydiny môže postihnúť takmer všetky mladé zvieratá naraz a väčšina infikovaných moriek uhynie.

Príznaky

Ochrnutie končatín je prvým príznakom pseudomoru hydiny. S vírusom Newcastle nemôžu vtáky chodiť ani mávať krídlami. Po infikovaní Newcastlu sa u vtákov objaví hnačka so zelenkastým alebo sivastým odtieňom, zápach z neho je mimoriadne nepríjemný.

Liečba

Na pseudomor hydiny neexistuje žiadny liek, na to neexistujú vakcíny. Ako ukazuje prax, takmer všetci jedinci infikovaní Newcastlom zomierajú. Očkovanie je možné iba v prípade profylaxie. Morky napadnuté Newcastlom by sa mali izolovať a vylúčiť.


Slivka a piliarka

Škodcovia si sami vyberú slivku, hryzú do nej diery a bezpečne sa usadia, ako v dome. Larvy sú ponechané vo vnútri, prehrýzajú sa cez priechody. Takáto slivka predčasne padá.

Prvá víja píla, svoje larvy kladie do kvetov, ktoré sa liahnu do konca kvitnutia.

Mora položí svoje vajcia na listy, na spodnú stranu po vyblednutí slivky. Po týždni sa liahnu húsenice, ktoré začnú ovocie hrýzť.

Prečítajte si tu o príčinách zlyhania sliviek.

Metódy kontroly:
Pre červy v ovocí sa používajú rovnaké lieky. Ak ho ošetríte včas, najskôr proti piliarke, počas obdobia kvitnutia insekticídmi kinmix (na 10 litrov vody, 3 ml), A potom zo sliviek po odkvitnutí fufanónom (na 10 litrov vody, 10 ml) .), Potom zostane vaša úroda nedotknutá.

Ďalším nepríjemným faktorom je horkosť slivky. Najčastejšie je to kvôli nedostatku vlhkosti. Najmä ak je leto horúce. Preto nie
zanedbajte polievanie. Zalievajte stromy najmenej raz týždenne vodou a potom namiesto horkých sliviek vyrastú sladké a šťavnaté slivky.

Napriek mnohým chorobám sa tento ovocný strom oplatí pestovať vo vašej záhrade. Stromy by ste mali včas postriekať, starostlivo sledovať celistvosť, odstrániť popadané lístie z minulého roka, dobre zavlažiť a viac ako rok vás poteší svojimi lahodnými plodmi.

Z tohto videa sa dozviete o príčinách chorôb ovocných stromov:


Pozri si video: Množení broskvoní


Predchádzajúci Článok

Pestovanie mangoldu a špargle na ich letnej chate

Nasledujúci Článok

Návrh francúzskej bylinkovej záhrady: Rastliny francúzskej byliny do záhrady