Bežné jednoročné záhradné rastlinyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Letničky Okázalé letničky rýchlo vyfarbia záhradné záhony a nádoby a zvyčajne žijú iba jednu sezónu. Dodajú vašej krajine sviežu farbu, často sa o ne ľahšie stará a má dlhšie obdobie kvitnutia ako trvalky. Letničky sú pútavými akcentujúcimi rastlinami a vyzerajú úžasne v závesných košoch, okenných boxoch a na terasách. Existuje dobrý dôvod, prečo majú letničky v našich srdciach špeciálne miesto a prečo sa záhradkári každý rok pustia do práce a vysádzajú tieto krásky na dlhú sezónu sviežich vôní, farebných kvetov a lístia. Ste pripravení naplniť svoju domácu záhradu?

Obsah:
  • Vaša konečná identifikácia rastlín a užitočná referenčná príručka
  • 15 odolných letničiek
  • 12 ročných kvetov, ktoré znesú chlad
  • Najlepšie druhy kvitnúcich rastlín pre záhrady
  • YardSmart - Letničky a trvalky
  • 17 najlepších párov ročných rastlín pre letnú farbu
  • Trvalá údržba: Čo znížiť na jeseň a na jar
  • Pensylvánske pôvodné rastliny pre trvalkovú záhradu
  • Čo sú to ročné, viacročné a dvojročné rastliny?
  • Výber najlepších ročných kvetov, ktoré kvitnú celé leto
POZRITE SI SÚVISIACE VIDEO: Aký je rozdiel medzi jednoročnými a viacročnými rastlinami

Vaša konečná identifikácia rastlín a užitočná referenčná príručka

Letničky sú hlavnou farebnou rastlinou mnohých domácich záhrad. V čoraz väčšom počte sa používajú aj v komerčnej a komunálnej krajine, pretože poskytujú krajinnú farbu vo veľmi krátkom čase s minimálnymi investíciami. Pri správnej starostlivosti mnohé letničky rozjasnia krajinu nepretržite od jari, kým ich na jeseň nezabije mráz. Letničky sú v najprísnejšom zmysle definície rastlinami, ktoré dokončia celý svoj životný cyklus v jedinom vegetačnom období.

Dvojročné rastliny zvyčajne ukončia svoj životný cyklus v dvoch vegetačných obdobiach, zatiaľ čo trvalky rastú rok čo rok, pričom často trvá mnoho rokov, kým dospejú. V praxi sa však výraz „ročný“ často používa na označenie rastlín, ktoré môžu kvitnúť v jednej sezóne, a preto sa v krajine často považujú za letničky.

Patria sem niektoré odolné trvalky, ktoré kvitnú prvý rok zo semien, a mnohé nežné trvalky, ako sú begónie, netýkavky a muškáty, ktoré zabíja mráz, keď sú vonku. Pojmy „odolný“, „polovzdorný“ a „jemný“ sa často používajú na letničky. Odolné letničky sú tie, ktoré odolávajú mrazu. Najpopulárnejšia odolná letnička pestovaná v Gruzínsku je Pansy, ktorá, vysadená na jeseň, poskytuje jesenné, zimné a jarné farby.

Väčšina odolných letničiek, vrátane macešek, nie je veľmi odolná voči teplu a zvyčajne uhynie s nástupom horúcich letných teplôt. Polotuhé letničky, niekedy nazývané aj "chladné obdobie", sú tie, ktoré najlepšie rastú pri nízkych teplotách a môžu odolať slabému mrazu. Príklady zahŕňajú Annual Phlox a Calendula. Počas letných horúčav zvyčajne klesajú, ale koncom leta alebo jesene môžu opäť silne kvitnúť.

Nežné letničky, niekedy nazývané aj „letné“ letničky, ako sú Vinca, Cinnias a Impatiens, nie sú mrazuvzdorné a v skutočnosti zvyčajne rastú zle pri nízkych teplotách. Väčšina populárnych letničiek pestovaných v Gruzínsku sú jemné letničky.

Termín "podstielková rastlina" sa týka komerčne vyrábaných rastlín pestovaných v bytoch alebo malých nádobách na prípadné presadenie do krajiny. V Gruzínsku sa vyrába široký sortiment odrôd. Kvitnúce letničky majú v krajine mnohostranné využitie. Najčastejšie sa používajú v posteliach a zmiešaných hraniciach. Vysoké letničky poskytujú dobré pozadie a rýchle obrazovky. Ročný vinič možno použiť na zakrytie mreží, poskytnutie tieňa a zmäkčenie drsného oplotenia. Niektoré môžu byť použité ako dočasné kryty pôdy.

Mnohé produkujú kvety vhodné na rezanie a sušenie. Niektoré sú tiež dobre prispôsobené na použitie v kontajneroch, ako sú verandové boxy, okenné boxy, závesné koše a hrnce. Letničky môžu byť dokonca použité okolo základov, poskytujúc farbu a hmotu pred inštaláciou trvalých kríkov a pôdnych krytov.

Len málo rastlín ponúka toľko rozmanitosti v krajinnom využití ako letničky. Letničky sa značne líšia vzhľadom na ich environmentálne a kultúrne požiadavky. Niektorým sa darí najlepšie na plnom slnku, iným v tieni. Tolerancia sucha sa líši a časy výsadby sa líšia. Okrem zohľadnenia environmentálnych a kultúrnych požiadaviek starostlivo vyberajte letničky s ohľadom na ich zamýšľané využitie v krajine.

Výška, rozšírenie, farebný rozsah, čas a dĺžka zobrazenia farieb sa značne líšia medzi letničkami, niekedy dokonca aj v rámci druhu. Rozhodne nemožno očakávať, že všetky letničky budú dobre fungovať za všetkých podmienok a na každé použitie.

Pri výbere vám pomôžu tabuľky uvedené na konci tohto bulletinu. Dobrým zdrojom informácií sú aj obchodné katalógy, ktoré poskytujú podrobné informácie o množstve dostupných odrôd, farieb a veľkostí. Pre dobrú úžitkovosť letničiek je nevyhnutná dobrá príprava záhona.

Pretože letničky majú relatívne krátky čas na rast a výkon v krajine, je potrebné vykonať určité prípravy na rýchly a trvalý rast. Lôžka by mali byť hlboko rýľované, ak je to možné, do hĺbky 8 až 10 palcov. Väčšina letničiek dobre rastie v rôznych typoch pôdy, pokiaľ je pôda schopná zadržať dostatočné množstvo vody a pôda je dobre odvodnená. Ťažké pôdy by sa mali doplniť pieskom, perlitom alebo hrubou kôrou, aby sa zlepšila drenáž. Ak chcete otestovať drenáž, vykopte dieru hlbokú asi 10 palcov a naplňte ju vodou.

Na druhý deň otvor znova naplňte a uvidíte, ako dlho v ňom zostane voda; ak odtečie za 8 až 10 hodín alebo menej, drenáž je pre väčšinu letničiek uspokojivá. V niektorých situáciách môže byť potrebné nainštalovať podzemné drenážne vedenia alebo postaviť vyvýšené záhony. Väčšina letničiek, ktoré vidíte v komerčných krajinách, je vo vyvýšených záhonoch, aby sa zabezpečila primeraná drenáž. Nechajte otestovať pôdu. Väčšina pôd v Gruzínsku je kyslá a vyžaduje pridanie vápna na úpravu pH.

Pri absencii pôdneho testu pridajte kompletné hnojivo, napríklad v dávke 1 lb. Jedna aplikácia takýchto hnojív len zriedka poskytne celosezónne požiadavky na výživu; môžu byť potrebné dodatočné aplikácie Pozri "Starostlivosť a údržba". Pri obrábaní pôdy zapracujte hnojivo a vápno a povrch pôdy uhlaďte. Mnohé letničky dobre rastú v rôznych nádobách, ako sú okenné boxy, verandové boxy, závesné koše a hrnce. Nádoby by sa mali vyberať nielen na základe estetiky, ale mali by byť úmerné typu a počtu rastlín, ktoré sa majú pestovať.

Predpokladom každej nádoby je, aby mala dostatočný drenážny otvor s. Umelé pôdy bez pôdy sa zvyčajne používajú oveľa jednoduchšie a často poskytujú vynikajúce výsledky. Komerčne sú dostupné rôzne produkty pripravené na použitie. Dobre fungujú tie, ktoré obsahujú približne 50 percent rašeliny a 50 percent perlitu alebo vermikulitu.

Vyhnite sa ťažkým bahnitým pôdam, ktoré sa niekedy predávajú ako črepníkové pôdy. Požiadavky na zalievanie a plodnosť sa budú medzi nádobami líšiť. Letničky v nádobách si vo všeobecnosti vyžadujú viac vody a hnojiva ako podobné letničky pestované na záhonoch. Pozri „Starostlivosť a údržba“.

Až na malé výnimky sa letničky rozmnožujú osivom. K dispozícii sú tri možnosti: 1 priamy výsev do pripravených záhonov, 2 skoré siatie v interiéri s následným presadením do krajiny a 3 nákup komerčne pestovaných rastlín. Mnoho letničiek sa môže priamo vysievať na ich konečných miestach. Druhy s malými semenami sú ťažšie.

Starostlivo pripravte záhon a venujte zvýšenú pozornosť klíčeniu a počiatočnému rastu sadeníc. Zvyčajne sa vyžaduje riedenie. Odporúčaný dátum výsevu, hĺbka a vzdialenosť sú zvyčajne zahrnuté spolu s ďalšími informáciami na obale osiva.

Mnoho domácich záhradníkov uprednostňuje zasiatie semien v interiéri. Výsev semien v interiéri má dve výrazné výhody – podmienky prostredia na klíčenie a rast možno lepšie kontrolovať a výsev sa môže uskutočniť skôr, ako to podmienky dovoľujú vonku.

Mnoho ľudí nie je schopných zabezpečiť dostatočne vysokú úroveň osvetlenia v interiéri na rast sadeníc. Nedostatočné svetlo bude mať za následok slabé, tenké sadenice. Môžu sa použiť stojany na fluorescenčné rastliny, ale sadenice musia byť umiestnené blízko zdroja svetla zvyčajne do 6 palcov. Zabezpečte aspoň 16 hodín svetla denne. Dôležité je aj načasovanie. Semená zasiate príliš skoro môžu produkovať sadenice pripravené na presadenie skôr, ako to podmienky vonku dovolia.

Väčšinu letničiek je možné vysievať vo vnútri spravidla šesť až osem týždňov pred posledným mrazom. Semená by sa mali zasiať podľa pokynov na štítku v čistých, sterilných médiách bez nečistôt. Vždy používajte čerstvé, kvalitné semená. Môžu sa použiť rôzne sadenice.

K dispozícii je veľa komerčných produktov alebo sa dajú improvizovať domáce. Vo všetkých prípadoch by mala byť zabezpečená dobrá drenáž. Môže byť žiaduce nasmerovať osivo do jednotlivých nádob alebo malých kvetináčov, čím sa eliminuje potreba presádzania.

Mnoho domácich záhradníkov a komerčných záhradkárov nemá vybavenie alebo chuť obťažovať sa semenami a sadenicami a namiesto toho sa rozhodnú pre nákup rastlín na presádzanie. Mnoho odrôd v mnohých veľkostiach a nádobách vyrábajú pestovatelia v Gruzínsku a predávajú ich prostredníctvom množstva maloobchodných predajní vrátane skleníkov, záhradných centier, diskontných predajní a obchodov s potravinami.

Nežné letničky by sa nemali vysádzať vonku, kým nepominie nebezpečenstvo mrazov. Gruzínsko je rozdelené tromi klimatickými zónami USDA; dátum posledného mrazu sa líši o niekoľko týždňov od pobrežia a južného Gruzínska až po hory. Vždy existuje túžba zasadiť príliš skoro. Mnohé letničky, aj keď nie sú poškodené nízkymi teplotami, nebudú dobre rásť, kým sa pôda dostatočne nezohreje.

Keď mladé rastliny rastú pomaly alebo vôbec, sú zvyčajne náchylnejšie na choroby, ako je hniloba koreňov. Pri presádzaní do záhonov alebo nádob by mali byť letničky umiestnené približne v rovnakej hĺbke, v akej rástli v sadenici alebo v kvetináči - vyhnite sa príliš hlbokej alebo príliš plytkej výsadbe.

Rozstup sa bude líšiť v závislosti od veľkosti zrelej rastliny a podľa požadovaného krajinného efektu. Väčšina letničiek vyzerá najlepšie v krajine, ak sa používajú v skupinách, a nie ako jednotlivé exempláre. Po dokončení presádzania rastliny dôkladne zalejte. Prvých pár týždňov venujte zvýšenú pozornosť, pretože mladé rastliny môžu rýchlo vyschnúť, kým si nevytvoria rozsiahlejší koreňový systém. Mnoho záhradkárov trávi veľa času výberom a výsadbou letničiek, aby boli sklamaní z ich výkonu.

Nedostatočná starostlivosť a údržba je pravdepodobne najdôležitejšou príčinou zlyhania. Dostatočná vlhkosť je nevyhnutná pre rast kvitnúcich letničiek. Prirodzené zrážky sú v priebehu roka dostatočné, ale nemožno sa na ne spoliehať ako na jediný zdroj. Doplnkové zavlažovanie je často potrebné, najmä počas letných mesiacov. V období extrémnych horúčav môže byť potrebné viac. Horné postrekovače poskytujú najmenej uspokojivý spôsob zavlažovania; musia bežať dlhú dobu, aby sa dosiahlo hlboké zavlažovanie pôdy.


15 odolných letničiek

No nie výlučne! Jednou z najväčších výziev pre nadšencov záhradníctva a študentov botaniky je identifikácia rastlín. S viac ako známymi druhmi rastlín na svete a ich objavovaním každý deň majú ľudia určite veľa materiálov a zdrojov, ktoré si môžu prezrieť. Bude to vo vlastných záhradných záhonoch, alebo v skleníku, ktorý zabezpečí reguláciu tepla a ochranu pred počasím?

Pre maximálnu záhradnú farbu a krásu hľadajte jednoročné kvety, ktoré kvitnú, všetky letničky sú rastliny, ktoré dokončia svoj životný cyklus — semená.

12 ročných kvetov, ktoré znesú chlad

Iné odrody ponúkajú dôležité prostredie pre miestnu zver a niektoré trvalky poskytujú výšku a zaujímavosť počas zimných mesiacov. Existujú rôzne trvalky, ktoré treba na jeseň zredukovať. Zrežte lístie až na pár palcov od zeme a uistite sa, že zo záhrady odstránite všetky nečistoty, aby ste predišli chorobám a hnilobe skoro na jar. Uistite sa, že svoje prerezávače očistíte zmesou bielidla a vody, keď sa vysporiadate s akýmikoľvek chorými rastlinami. Existuje niekoľko bežných trvaliek, ktoré by sa mali nechať počas zimy z rôznych dôvodov, vrátane ochrany, pridania zimného záujmu a pomoci miestnej divokej zveri. Jesenné upratovanie sa niekedy môže zdať skľučujúce, ale so všetkými správnymi informáciami na dosah ruky sa dá urobiť za pár hodín. Kontaktujte nás, aby ste sa dostali do nášho plánu! Ak ste zasadili jednoročné poľné kvety ako Cosmos, Cinnias alebo Sunflowers, ak ich necháte cez zimu, pomôžete im zhodiť semená a vrátiť sa budúci rok. To by im malo pomôcť vypustiť niektoré semená na ďalšiu sezónu. Echinacea Coneflower a Rudbeckia Black Eyed Susan by mali byť ponechané až do jari, aby prilákali a nakŕmili vtáky počas zimy.

Najlepšie druhy kvitnúcich rastlín pre záhrady

Hľadať na tejto stránke:. Nasledujúci zoznam trvalých kvetov vám pomôže vybrať si, ktoré trvalé rastliny chcete pozvať do záhrady. Pri plánovaní trvalkovej záhrady majte na pamäti skutočnosť, že niektoré z týchto rastlín môžu existovať ešte mnoho rokov. Sú to rastliny, ktoré sa dožijú od troch do tridsiatich rokov alebo aj viac, v závislosti od toho, aké sú šťastné.

Objavte rôzne druhy záhonových rastlín, ako si vybrať zdravé rastliny a kedy a kde ich vysádzať.

YardSmart - Letničky a trvalky

Jednoročné rastliny klíčia, rastú, kvitnú, sedia a odumierajú počas jedného vegetačného obdobia. Prvý mráz zvyčajne signalizuje pre letničky koniec sezóny a väčšina z nich musí byť presádzaná každý rok. Niektorí nasadia semená, ak sa kvety nechajú na produkciu semien a vrátia sa nasledujúci rok. Mnoho záhradníkov pestuje letničky pre sezónne sfarbenie spolu s existujúcimi trvalkami, kríkmi a stromami. Prichádzajú vo všetkých tvaroch, veľkostiach a farbách. Niektoré produkujú úžasné kvety, zatiaľ čo iné sú o nápadných listoch.

17 najlepších párov ročných rastlín pre letnú farbu

Záhradný pomocník je bezplatná záhradnícka encyklopédia a sprievodca pestovaním záhrad, rastlín a kvetov a starostlivosťou o ne. Pomáhame záhradkárom pestovať ich sny, pretože tu ste našli skutočného pomocníka do záhrady! Záhradníctvo na webe od Zdieľajte svoje záhradnícke znalosti s Fórom záhradníkov – s 50 príspevkami a tisíckami zúčastnených členov. Záhrady Naučte sa vytvárať a udržiavať záhrady. Riešenie problémov s hmyzom rastlín Dobrým hmyzom.

Jednoročný záhon s cíniami, šalviou a petúniami. Praktickou definíciou letničiek by mohli byť rastliny, ktoré je potrebné vymeniť každý.

Trvalá údržba: Čo znížiť na jeseň a na jar

Výsadba na jeseň môže byť pre mnohých záhradkárov veľmi obohacujúca. Väčšinu letničiek je možné vysádzať na jeseň, aby ste získali krásne kvety počas celého roka. Letničky možno definovať všeobecne ako typ rastliny, ktorá dokončí svoj celý životný cyklus za jeden rok alebo jedno vegetačné obdobie.

Pensylvánske pôvodné rastliny pre trvalkovú záhradu

Keď som mal sedem rokov, našiel som krásnu rastlinu pokrytú peknými fialovými kvetmi. Vybral som kyticu pre mamu, a keď som jej ju dal, kričala. Boli to jedovaté kvety nočnej! Keď som mal deti, vyzbrojil som sa rovnakými vedomosťami a rýchlo som zistil, že moja záhrada je plná jedovatých rastlín.

Od Douga Jimersona. Nechtík Kvety nechtíka, ktoré pripomínajú mincu, jasne žlté alebo zlaté, sú vždy pripomienkou toho, že konečne prišla jar.

Čo sú to ročné, viacročné a dvojročné rastliny?

Zdá sa, že vďaka hlbokým zamatovým tónom petúnie „Storm Blue“ skutočne vyniknú čisté biele kvety pelargónie „Maverick White“. Toto ľahko pestovateľné kombo vytvára výrazný kontrast v záhradných záhonoch aj v kontajnerových záhradách. Voda: Vysádzajte do dobre odvodnenej pôdy, ale obe rastliny znesú aj sucho. Obom rastlinám sa celé leto darí na slnečných miestach. Pri vymýšľaní úžasných kombinácií ročných rastlín sa nemusíte nevyhnutne spoliehať na kvety. Strieborné olistenie ročného sladkého drievka z neho robí všestranného spoločníka pre pestrofarebné kvety.

Výber najlepších ročných kvetov, ktoré kvitnú celé leto

Stále môžete pestovať krásne rastliny, aj keď máte vo svojej záhrade prekážky, ktoré bránia úplnému vystaveniu slnku. Stromy, budovy a ploty pripravia niektoré z vašich záhradných rastlín o nepretržitý prístup k slnečnému žiareniu. Našťastie existuje veľa pútavých letničiek, ktoré dodajú vašej záhrade živé farby a život a dokážu dokonale prežiť aj v polotieni.


Pozri si video: Margaréty v našej záhrade


Predchádzajúci Článok

Lel - rozprávková marhuľa pre letného obyvateľa

Nasledujúci Článok

Krížovka ovocie z paliem