Viaceré ovocie na jednom stromeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Blackmoor Nursery je jednou z mála škôlok v Spojenom kráľovstve, ktoré ponúkajú záhradkárom možnosť kúpiť si rodinné ovocné stromy s viacerými štepmi priamo z našej škôlky. Všetky objednávky sú odosielané v jednej dodávke. Ak vaša objednávka obsahuje rastliny pestované v nádobách aj s holými koreňmi, môžeme ju odoslať až vtedy, keď sú všetky rastliny pripravené. Akékoľvek ovocné stromy pestované v kontajneroch - Dostupnosť znamená, že je teraz k dispozícii. Sprievodca výberom ovocného stromu.

Obsah:
 • 1 strom, ktorý rastie 5 dezertných jabĺk – Predstavujeme gurmánske ovocné stromy
 • Ovocné stromy s viacerými štepmi pridávajú chuť na menšom priestore
 • Odvetvovanie: Štepenie ovocných stromov
 • Strom 40 ovocia
 • Tento muž získal Guinessov svetový rekord za svoj strom, ktorý rodí 10 druhov ovocia
 • Ako zaštepiť ovocný strom
 • Ruud Klein: Pestovanie ovocia v malých priestoroch
 • Jeden strom, 40 rôznych druhov ovocia
POZRITE SI SÚVISIACE VIDEO: 4 druhy ovocia na JEDNOM STROME - Hruška mnohopúčna v záhradnom sade

1 strom, ktorý rastie 5 dezertných jabĺk – Predstavujeme gurmánske ovocné stromy

Kedysi dávno som bol svedkom mágie. Neboli tam žiadne kotly ani elixíry, no pre moju myseľ mladého farmára to bola mágia. Bola to mágia v podobe štepenia ovocných stromov, a hoci prešli desaťročia, stále je pre mňa rovnako magická. Starý veterán vlastnil veľký jablkový sad o dve farmy ďalej a často som ním prechádzal ako skratku na okresnú cestu. Jedného ostrého aprílového dňa, keď som prechádzal okolo, bol Harold Bualmer na rebríku a rezal končatiny. Keď si ma všimol, mávol na mňa. Povedal, že orezáva končatiny a prízemné výhonky, aby sa všetci správali podľa seba, a že použije čerstvé odrezky na štepy.

Keďže som bol odvážne dieťa, spýtal som sa, čo je to štep. Zliezol z rebríka a povedal mi, aby som nazbieral zväzok odrezkov a nasledoval ho. Harold si vybral statný strom s niekoľkými nízkymi končatinami hrubými ako zápästie. Vytiahol nôž, ktorým nakrájal našu desiatu z jabĺk, utrel si ho do rukáva a potom začal pracovať. Jemne vypáčil kúsok kôry, opatrne ho neodrezal.

Vysvetlil, že je to miesto, kde budú umiestnené odrezky, a potom sa otočil k zväzku čerstvo odrezaných končatín. Každá končatina bola starostlivo preskúmaná a keď bol vykonaný výber, pomocou noža na nej odrezal šikmé rezy. Dokončený kus bol dlhý asi šesť palcov. Potom zapracoval rez do zárezu v tvare trojuholníka. Keď bol spokojný, vytvoril zvitok čiernej trecej pásky, ktorú omotával okolo celej operácie, až kým neboli viditeľné žiadne holé rezy. Povedal mi, že to bolo na obviazanie rany, niečo ako doktor.

Trecia alebo elektrická páska by kusy chránila a nakoniec by odpadli, aby umožnili úspešnému štepu prekvitať.

Ten istý jednoduchý štep sme vykonali niekoľkokrát v ten surový jarný deň. Starý vidiecky pán vybral rôzne nízke končatiny a na každú aplikoval jeden štep. Potom mi ukázal množstvo stromov v rôznych štádiách vývoja. Štepenie ovocných stromov má dlhú, ušľachtilú históriu, a to právom. Starí Egypťania aj Číňania používali metódy vrúbľovania už pred tisíckami rokov. Schopnosť vziať preferované ovocie a zaliať ho so živým stromom, ktorý zase produkuje ovocie, bola mimoriadne prospešná pre farmárov na celom svete.

Bol tiež užitočný pri vývoji mnohých nádherných ovocných odrôd, ktoré si dnes užívame, a umožňuje pokračovanie mnohých starých odrôd, ktoré mohli zaniknúť. Vrúbľovanie umožňuje pestovať presné ovocie ako jeho materský strom. To je na rozdiel od ovocia pestovaného zo semien, ktoré môže priniesť neuspokojivé výsledky.

Tu v atlantickej Kanade bolo štepenie aprílovou prácou, ktorá sa vykonala predtým, ako sa jarná miazga presunula z koreňov. Bolo po ňom dlho predtým, ako sa objavili prvé listy. Obľúbená jabloň bola pravidelne prerezávaná a najnovší rast, zvyčajne štyri až šesť palcov, bol zachránený. Okolo väčšiny fariem je veľa divých jabloní, ktoré akoby vyskočili odnikiaľ. Väčšina z nich sú akési drobné druhy krabov a títo vytrvalí priekopníci často poskytujú dokonalé podpníky.

Vrúble alebo vrúble sú pripevnené k existujúcemu koreňovému systému, ktorý sa nazýva podpník. Existujúci kmeň jablone sa odreže a použije sa na vytvorenie koreňového systému pre štep.

Kmeň stromu s priemerom 3 až 5 palcov poskytuje priestor na vrúbľovanie niekoľkých vrúbľov. Videl som škôlkárov vložiť až šesť vrúbľov, ale starí farmári tu mali pocit, že dva stačia. Jeden kúsok folklóru, ktorý si pamätám, bol, že najlepší podpník bol ten, ktorý bol obrátený na juh – verila, že tam bude viac slnka a teplých vánkov. Rovnako ako mnoho starých vidieckych metód, aj štepenie sa riadi množstvom povier, z ktorých všetky majú kúsok pravdy.

Vaše orezané odrezky by nemali byť väčšie ako olovnica a musia mať niekoľko púčikov. Môj starý otec William Rideout používal jednoduchú metódu vrúbľovania. Keď si vybral podpník, nazbieral dostatok vrúbľov alebo vrúbľov pre svoje štepy.

Starý otec veril, že najlepší je potomok zo stredu orezaného stromu. Použil by polovicu nového prírastku a polovicu staršieho dreva. Použitím návlekov väčších ako je zvyčajná veľkosť ceruzky cítil, že štep má väčšiu šancu na úspech, pretože je zrelší. Keď odpílil podpník vo výške asi dvanásť palcov nad zemou, použil širokú čepeľ dláta na rozštiepenie samotného stredu drieňa. Potom vybral dláto a naklepal drevený kolík vyrobený z vyradeného horného podpníka.

To by udržalo otvorený podpník, aby mohol ľahko vložiť vrúble. Dedko postavil dva vrúble oproti sebe a bol veľmi opatrný, aby mal dobrý kontakt s oboma kambiami.

Páčilo sa mu tiež, že mal oba vrúble rovné – nenaklonené – a v rovnakej výške. Drevený kolík sa potom opatrne odstránil, aby nerušil vrúble. Potom prišla jedna časť, ktorá by priviedla moderných sadovníkov do poriadneho nervu: Starý otec použil na zapečatenie svojho diela strešný decht! Znie to ako bláznivá predstava, ale strešný decht bol v skutočnosti celkom šikovný. Umožňovalo to, aby bol štep bezpečne utesnený a zároveň sa mohol rozširovať, keď strom rástol, pretože decht nikdy príliš nestvrdol.

Pravdepodobne najdôležitejším bodom každého štepenia je správny kontakt medzi kambiom podpníka a vrúbľom. Kambium je vnútorná kôra, ktorá prenáša živiny a vodu do celého stromu, podobne ako obehový systém v našom vlastnom tele. Keď odrežete podpník a vrúble, pracujte rýchlo, pretože obe sú vystavené infekciám prenášaným vzduchom. Žiadne holé drevo, narezaná kôra alebo – čo je ešte horšie – jemné kambium by nemalo byť dlho vystavené na vzduchu.

Operáciu obviažte a pozorne sledujte pacienta. Keď sa objavili jarné listy, dedko veľmi pozorne sledoval svoje nové pošmyknutia, aby našiel zdravé puky. Ak by všetko dobre dopadlo, pukli by púčiky spolu so zvyškom sadu. Ak by boli obaja úspešní, nechal by ich žiť a mal by dospelý strom s rozkrokom. Samozrejme, profesionálny záhradník by pravdepodobne nesúhlasil a väčšina škôlok odstraňuje menej rázny sklz, aby umožnila rast iba jednému.

Vrúbľom vo všeobecnosti trvalo šesť rokov, kým vyrástli do bodu, keď sa objavili prvé jablká, a niekedy môže prejsť aj desaťročie. Jablká boli vo všeobecnosti blízkymi kópiami materského stromu alebo niekedy zmesou oboch stromov. Na utesnenie spojenia a ochranu štepu použite štepovú pásku alebo podobný produkt. Sadovníci po stáročia používali domáce produkty vrátane strešného dechtu! Najstarší ovocnári používali hlinu na omietanie štepu, čo malo samozrejme zmiešané výsledky, bežné boli infekcie a zlyhania.

Už naši prastarí rodičia miešali včelí vosk, hovädzí loj a kolofóniu, aby vytvorili veľmi účinný pečatný vosk. Na utesnenie prvkov možno použiť obyčajnú roztavenú sviečku alebo parafínový vosk. Bez ohľadu na to, aký produkt sa použije, musí byť poddajný, aby strom mohol vytvoriť novú kôru, ktorá zakryje otvorený rez. Moderná vrúbľovacia zmes je veľmi tvárna a ľahko sa zapracuje do štepu a okolo neho. Spolu s komerčnou štepovou zmesou je k dispozícii aj obväz na rany na strome alebo štepovacia páska Parifilm.

Vrúbľovanie bolo kedysi jednou z najpopulárnejších a najpríjemnejších metód poľnohospodárstva. Jablká boli v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia v Severnej Amerike kráľom ovocného sveta. Jablká boli spoľahlivou trhovou plodinou a regionálne odrody sa pestovali v závratnom množstve miestnych štýlov. S typickým priekopníckym duchom sa farmári dlho namáhali štepením, prerezávaním a opeľovaním a stále sa tešili z rozprávania o jablkách.

Jedna moja prateta si spomína, ako sa ľudia rozprávali o odrodách jabĺk ako dnešné hudobné superhviezdy; každý mal obľúbeného a chcel ho pestovať viac. Sharp v druhej polovici rokov neúnavne pracoval na vývoji odrôd ovocných stromov, ktoré by odolali širokej škále podmienok v Severnej krajine a poskytovali vynikajúce stravovacie vlastnosti.

Bol dokonca schopný chovať hrušky v našom drsnom podnebí v New Brunswicku. Môj starý otec bol fanúšikom dvoch starých odrôd: Alexander a Wealthy.

Prial by som si vedieť, na koľko stromov naštepil tieto dva nádherné plody. Obe odrody sa dobre skladovali a počas zimy sa zlepšili v chuti aj varnej kvalite. Starý otec používal tradičnejšiu metódu top-graft. Jeho generácia si bola mimoriadne vedomá dôležitosti dobrého skladovateľného ovocia, pretože koreňová pivnica bola jediným spôsobom, ako si udržať úrodu zo záhrady alebo sadu.

Ale s opatrnosťou a ostrým nožom môže aj malý vlastník pozemku vniesť nový život do starých stromov. Ako veľa vecí z mojej mladosti, aj ja som zabudol na väčšinu toho, čo mi Harold v ten deň povedal.

Ale jedna vec, ktorá sa mi vryla do pamäti, bol spôsob, akým sa dal ovocný strom presvedčiť, aby produkoval viac ako jeden druh jabĺk. Vtedy to vyzeralo ako mágia a je to tak aj dnes. Tento článok vyšiel v januárovom čísle časopisu Acres U. Príklad použitia pásky na štepenie ovocných stromov.

Sedenie sa šmýka. Čerstvé rázštepy s ochrannou páskou. Hľadať:.


Ovocné stromy s viacerými štepmi pridávajú chuť na menšom priestore

Strom 75 v kampuse Syracuse University. Dátum vydania: 30. novembra, Seuss, časť Frankenstein a takmer všetko fantastické. Van Aken bude jediným moderátorom večera a jeho prednáška bude bezplatná a prístupná verejnosti. Na vytvorenie hybridných stromov používa Van Aken starodávnu metódu na vrúbľovanie púčikov rôznych ovocných stromov na konáre jedného veľkého stromu. Zameriava sa na kôstkové ovocie a kôstky a jeho práca pomáha zachovať dedičné odrody, ktoré nemusia byť komerčne dostupné.

Tieto ovocné stromy budú pestovať rôzne odrody toho istého ovocia na jednom strome. Jabloň s viacerými púčikmi. Viacnásobne vrúbľované.

Odvetvovanie: Štepenie ovocných stromov

Vrúbľovanie je technika používaná na uľahčenie rastu nových rastlín. Zahŕňa pripojenie časti rastliny alebo stromu, nazývaného vrúble, na inú vetvu nazývanú podpník. Vrúbľovanie ovocných stromov sa používa už po generácie; záhradníci môžu použiť túto techniku ​​na opravu stromov všetkých typov, ktoré boli poškodené vplyvom počasia alebo voľne žijúcich živočíchov. Okrem toho, že vám pomôže pestovať viac odrôd rastlín, môže byť štepenie zábavným projektom záhradkárstva pre domácich majstrov, ktorý vám umožní experimentovať s miešaním dvoch alebo viacerých odrôd rovnakého typu kúskov ovocných stromov alebo dokonca rôznych na jednom podpníku. Predtým, ako začnete vrúbľovať, je potrebné vedieť niekoľko vecí. Najprv je najlepšie štepiť stromy, ktoré sú blízko príbuzné, ako sú rôzne druhy jabloní. Takmer vždy môžete vrúbľovať jednu odrodu jabĺk na druhú. Je tiež možné skombinovať viacero plodov na jeden strom; na jednom strome môžete pestovať ovocie ako slivky, broskyne a marhule. Informujte sa v neďalekej škôlke alebo vo vašej miestnej pobočke, aby vám mohli poradiť s procesom vrúbľovania. Predtým, ako vystrihnete vrúble, urobte si prieskum, aby ste presne vedeli, čo chcete pestovať.

Strom 40 ovocia

Ovocný šalátový strom je strom, ktorý môže rodiť až osem rôznych druhov ovocia z rovnakej čeľade, všetky na tej istej rastline. Všetky rôzne druhy ovocia si zachovávajú svoju osobitosť s odstupňovanou dobou dozrievania. Tento jav umožnila úžasná technika vrúbľovania. Vrúbľovanie je stará a spoľahlivá metóda nepohlavného rozmnožovania rastlín, ktorá spája časti rastlín, takže budú rásť ako jedna rastlina. Tieto techniky sa používajú na rozmnožovanie kultivarov, ktoré nekorenia dobre ako odrezky alebo ktorých vlastný koreňový systém je nedostatočný.

Reprezentatívny obraz ovocných stromov. Fotografia: Reuters.

Tento muž získal Guinessov svetový rekord za svoj strom, ktorý rodí 10 druhov ovocia

Kedysi dávno som bol svedkom mágie. Neboli tam žiadne kotly ani elixíry, no pre moju myseľ mladého farmára to bola mágia. Bola to mágia v podobe štepenia ovocných stromov, a hoci prešli desaťročia, stále je pre mňa rovnako magická. Starý veterán vlastnil veľký jablkový sad o dve farmy ďalej a často som ním prechádzal ako skratku na okresnú cestu. Jedného ostrého aprílového dňa, keď som prechádzal okolo, bol Harold Bualmer na rebríku a rezal končatiny. Keď si ma všimol, mávol na mňa.

Ako zaštepiť ovocný strom

Zistili sme, že ste v Growing Zone. Vypredané. Získajte viacero lahodne lahodných plodov v jednom balení s našimi viacplodovými stromami a kríkmi. Od ovocného kokteilového stromu po jabloň 5 v 1, tieto výbery ponúkajú rôzne druhy ovocia len na jednej rastline alebo strome. A najlepšia časť? Ich pestovanie už nemôže byť jednoduchšie. Každú odrodu sme vrúbľovali a pestovali pre úspech

Sme jedno a môžeme sa navzájom rešpektovať ako jeden. Saraf vidí, že jeho mnohoplodý strom je metaforou spájania rôznych kultúr.

Ruud Klein: Pestovanie ovocia v malých priestoroch

Dokážete pestovať rôzne druhy svojho obľúbeného ovocia na jednom strome? Čo ak povieme, áno, môžete? Tento muž tu urobil presne to! Určite ste už videli stromy naložené rovnakým druhom ovocia ako mango, guava, bobule atď.

Jeden strom, 40 rôznych druhov ovocia

SÚVISIACE VIDEO: Ako jeden strom pestuje 40 rôznych druhov ovocia - Sam Van Aken

Spočiatku znie Strom 40 ovocia ako z rozprávky. The Tree of 40 Fruit je strom, ktorý pestuje 40 rôznych druhov kôstkového ovocia, vrátane broskýň, sliviek, marhúľ, nektáriniek, čerešní a mandlí. Strom bol vytvorený procesom vrúbľovania. Každé ovocie je špecificky vybrané a naštepené na kmeňový strom. Na jar rozkvitne Strom 40 ovocia v rôznych odtieňoch ružovej, karmínovej a bielej. V lete prinesie množstvo ovocia.

Ako sa striedajú ročné obdobia, vstupujeme do ročného obdobia štepenia ovocných stromov.

Či už hľadáte väčšiu rozmanitosť, rozšírenú úrodu, rozhovor alebo len krásny jarný exemplár vo vašej záhrade, viacštepové ovocné stromy sú skvelou voľbou. Viacvrúbľované jablká, broskyne a slivky majú dve až päť odrôd rovnakého ovocia naštepených na rovnaký podpník alebo kmeň. Odrody sa vyberajú pre kompatibilitu v podmienkach pestovania, požiadavky na chladnú hodinu a dobu kvitnutia. Majitelia domov sa rozhodnú pestovať stromy s viacerými vrúbľami z jedného z troch hlavných dôvodov, prečo sú priestorové obmedzenia, obavy z opeľovania alebo túžba mať vizuálny vplyv úžasného jarného kvitnutia, po ktorom nasleduje zber ovocia. Záhradkári s obmedzeným priestorom na venovanie sa ovocným stromom vždy čelili dileme.

Verný svojmu názvu, strom, ktorý bol v skutočnosti zasadený tak trochu tajne v októbri a odvtedy sa oň usilovne starajú, nakoniec prinesie 40 rôznych druhov ovocia. V súčasnosti má schopnosť produkovať tri druhy marhúľ, dva druhy čerešní, rôzne druhy nektáriniek, dva druhy broskýň, pluto, tri ázijské slivky a päť európskych sliviek. Van Aken vytvoril živú inštaláciu naočkovaním rôznych odrôd kôstkového ovocia na jeden kmeň, aby vytvoril špecifickú estetickú víziu.


Pozri si video: Как привить несколько сортов на одном дереве. Семейное дерево


Komentáre:

 1. Hawiovi

  You are not right. I invite you to discuss. Write in PM, we will communicate.

 2. Girven

  Myslím, že sa robia chyby. Pokúsme sa o tom diskutovať. Napíš mi v PM, hovorí s tebou.

 3. Goltikus

  Absolútne s tebou súhlasím. Myslím, že je to skvelý nápad.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Dizajn linkedin zjednotenej svetovej vysokej školy

Nasledujúci Článok

Ázijské ovocné stromy v južnej kalifornii