Záhradné rastliny zalievajte do tieňaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pomoc pri hľadaní záhradníctva. Plánovanie záhrady pre zatienenú oblasť, ktorá môže prekvitať s obmedzeným množstvom dodatočnej vody, je špeciálna výzva. Výber rastlín je obmedzenejší, ako by sa dalo riešiť za iných okolností. Väčšina z nasledujúcich sú domorodci z Missouri. Polystichum acrostichoides Vianočná papraď Papraď Vianočná papraď preferuje strednú vlhkosť, ale znesie aj značné sucho.

Obsah:
  • Ako mať krásnu tienistú záhradu
  • 10 odtieňových rastlín, ktoré rozžiaria vašu záhradu
  • Tipy pre úspešnú tienistú záhradu
  • Odporúčania tieňových rastlín pre severozápadný Pacifik
  • Rastliny do tieňa
  • 8 najlepších rastlín milujúcich tieň pre záhrady, ktoré sú menej slnečné
  • Záhradníctvo v tieni kvetov
  • Shade Gardens na juhozápade
POZRITE SI SÚVISIACE VIDEO: Záhradníctvo v tieni s kalifornskými pôvodnými rastlinami

Ako mať krásnu tienistú záhradu

Existujú tisíce nádherných a jedinečných druhov Hosta a nemáme nič proti Hostas! Ak je však vaša záhrada celá Hostas, možno je čas na odlíšenie. Boom hybridizácie Heuchera nasýtil trh a je tu obrovské heu-ge? Sú všade a následne aj po celých tieňových záhradách. Paprade sú fajn, ale paprade sú tiež všade. Ak ste pripravení skončiť s papradím, môžete začať tu. Nepovažujte tento zoznam za nič proti žiadnej z vyššie uvedených rastlín, všetci máme tieto trvalky rastúce v našich záhradách a milujeme ich!

Použite tento zoznam na nájdenie niečoho iného alebo trochu ďalej od vychodených ciest. Brunnera, populárna alternatíva k hlavným oporám, sú jarné kvitnúce rastliny s jemnými svetlomodrými kvetmi - skvelý spôsob, ako začať sezónu. Tejto trvalke je najlepšie v úplnom tieni s konzistentnou vlhkosťou. Ak máte suchý tieň - tento bude práca na udržiavaní pekného. Dicentra sa bežne nazývajú „krvácajúce srdce“, pretože majú kvety v tvare srdca.

Tento jedinečný tvar kvetov sa objaví na jar na dlhých kvetenstvách. Bleeding Heart sú lesné trvalky, a preto je najlepšie ich vysádzať v úplnom tieni. Uprednostňujú výsadbu v dobre odvodnených pôdach, ktoré dostávajú dostatok vlahy a živín.

Tieto rastliny nerastú dobre v suchom tieni alebo hlinitých pôdach. Skorá sezónna trvalka do tieňa. Keď kvety vyblednú, Pulmonaria zostáva zaujímavá so striebornými alebo škvrnitými listami.

Vyskúšajte tieto rastliny v tienistej oblasti, kde je veľa vody, napríklad blízko, aj keď nie v ceste chrličom odkvapov alebo odtoku zo strechy. Ak suchý odtieň naozaj "dostane vašu kozu", potom môže byť kozia brada pre vás trvalkou. Táto krajková trvalka odolná voči suchu, keď sa usadí, dokáže prežiť s menším množstvom vody ako väčšina rastlín v tieni. Čím viac slnka dostane kozia brada, tým viac vody bude potrebovať. Ak sú zasadené príliš hlboko v tieni, kvety budú riedke.

Aruncus dioicus pochádza zo Severnej Ameriky, zatiaľ čo Aruncus aethusifolius nie. Vyobrazená odroda „Chantilly Lace“ je hybridom oboch. Táto trvalka bude dobre rásť vo väčšine vlhkých pôd. Plné alebo popoludňajšie slnko môže spôsobiť spálenie, ale týmto trvalkám by sa malo dariť kdekoľvek od filtrovaného slnka až po úplný tieň. Odrody s viac žltými alebo chartreuseovými listami profitujú z filtrovaného slnka, aby ponúkli najlepšiu farbu.

Na týchto trvalkách sa na dlhých súkvetiach vytvárajú malé vzdušné kvety. Najnovšie odrody, ktoré sa predtým považovali len za pôdopokryvné, kvitnú oveľa dlhšie a prichádzajú v rôznych farbách. Ako bonus navyše sú stále zelené! Epimedium rastú pomaly a profitujú z neustáleho zásobovania vodou, ale sú schopné stabilného rastu pod stromami alebo na suchších miestach. Tráva Hakone uprednostňuje tienisté lesné oblasti s konštantnou vlhkosťou.

Treba sa vyhnúť oblastiam s ťažkou hlinou alebo nízkou vlhkosťou. Foamflower sú blízko príbuzné s Heucherou, ale líšia sa v niekoľkých smeroch. Vo vzhľade kvitne Foamflower skôr, má viac zúbkované listy a často má výrazné škvrny v strede listov.

Táto trvalka znesie aj hlbší tieň ako Heuchera, hoci má radšej vodu. Čemerice, jedna z najtvrdších trvaliek, ktoré si môžete do záhrady dať, sú schopné odolať suchu, pasú sa králiky a jelene a prežijú váš dom. Znášajú rôzne úrovne osvetlenia, ale najlepšie fungujú, keď sú chránené pred horúcimi letnými popoludniami. Je to jedna z mála trvaliek, ktoré budú v lete spať a v letných horúčavách nenasadia veľa nového rastu.

Plusom je, že to bude jedna z prvých rastlín, ktoré kvitnú na vašom dvore a budú vyzerať pekne, kým sa všetko ostatné ešte prebúdza. Skúste vysadiť Čemerice na záhradných záhonoch s hĺbkou, kde môže vyrásť iná trvalka, aby maskovala ich letnú výkonnosť. Vyzerá ako ker, má veľkosť kríka, ale je úplne bylinný.

Japonský spikenard vyrastie rýchlo a do veľkosti 3' vysoký pri dôslednom zalievaní. Pestrofarebné lístie je citlivé na teplo a sucho a spáli sa, ak rastlinu nebudete dôsledne zalievať. Umiestnite túto rastlinu do oblasti, kde nebude cítiť horúce popoludňajšie slnko alebo kde nebude musieť súťažiť s koreňmi stromov o vodu.

Ľalie ropuchy sa objavujú neskôr ako väčšina trvaliek, ale keď vyskočia, predvedú skvelú parádu! Tieto rastliny majú tendenciu byť dlhoveké a vyžadujú si malú pozornosť v záhrade. Ostrice nie sú technicky okrasnou trávou, aj keď sú často zoskupené. Majú tendenciu prijímať viac vody, ale tiež dosahujú oveľa lepšie výsledky v tieni. Konvalinka je rýchla pestovateľka, akonáhle sa usadí, najlepšie v úplnom alebo čiastočnom tieni, ale dá sa pestovať aj na plnom slnku.

Začiatok môže trvať niekoľko rokov, ale nakoniec rýchlo vyrastie a zaplní akýkoľvek priestor, v ktorom sa nachádza. Asarum je skvelá trvalka nenáročná na údržbu. Lístie je vždyzelené a rastlina nebude potrebovať veľa sezónnej údržby. Vyskúšajte túto rastlinu hromadne ako pôdopokryvnú. Ďalšia skvelá trvalka s pôdopokryvným využitím. Tuleň šalamúnsky je pomerne nenáročná rastlina na pestovanie, hoci sa podľa toho rozšíri.

Záhradkárov so suchším tieňom poteší tolerancia tejto rastliny, uprednostňuje však stálu vlhkosť. Astilbe bude rásť v rôznych podmienkach a má široké využitie. Môžu byť umiestnené kdekoľvek od plného slnka po úplný tieň a budú tolerovať rôzne úrovne vlhkosti. Najlepší výkon sa však dostaví na čiastočnom alebo filtrovanom slnku s konzistentným prísunom vlhkosti. Ak sú umiestnené na slnečnom mieste, budú potrebovať dodatočné zavlažovanie; v hlbokom tieni bude výkon kvitnutia menej významný.

Bergénie sa tiež nazýva „Pigsqueak“ kvôli zvuku, ktorý vydávajú, keď triete listy o seba. Ak ste príliš zaneprázdnení na to, aby ste si listy zotreli, a nepotrebujete ďalší trik na párty, sú tiež jednou z nenáročných trvaliek na pestovanie v tieni.

Podobne ako Astilbe, ale trochu tolerantnejšia voči suchu, Bergenia môže rásť z plného slnka do úplného tieňa. Najlepšie sú, keď sa pestujú vo filtrovanom alebo čiastočnom tieni. Táto pomaly rastúca trvalka pochádza z lesov východnej časti Severnej Ameriky. Snakeroot porastie v hlbokom tieni, ale väčšina odrôd má takmer čierne listy, ktoré vyžadujú trochu slnečného svetla na dosiahnutie najlepšieho sfarbenia.

Tieto rastliny tiež neradi vyrušujú, preto ich pestujte s ohľadom na trvalosť! Zahraničný bratranec Heuchera, Mukdenia, má podobne pôsobivé zobrazenie listov.

Na rozdiel od Heuchera, ktorý má zvyčajne svoje najpôsobivejšie sfarbenie na jar na nových listoch, Mukdenia majú úžasnú jesennú farbu s novými listami, ktoré sa objavujú nazeleno. Ďalšia trvalka s vynikajúcim rozsahom! Fialky rastú z plného slnka do úplného tieňa, pričom na slnečnejších miestach je potrebné viac vody.

Najlepšie výsledky možno nájsť v tienistých oblastiach so stálou vlhkosťou. Hostas je neuveriteľne populárna trvalka s množstvom možností, z ktorých si môžete vybrať. Vypestovali sme a vyskúšali tisíce Hostas, pričom našich 20 najlepších na tomto zozname. Prémiové hostasy sú vybrané pre ich silu, hmotu listov, kvalitu farby a množstvo ďalších faktorov. Ak máte vo svojej záhrade trochu tieňa, je pravdepodobné, že vo svojej záhrade máte aj jedného alebo dvoch hostiteľov. Z roka na rok zostáva Hostas jednou z najobľúbenejších trvaliek.

Sú základom každej tienistej záhrady s tisíckami kultivarov dostupných v záhradných centrách. Takže ak už máte Hostas vo svojej záhrade, vyvstáva otázka, čo s ním spárovať? Tu je niekoľko možností. Walters Gardens, Inc. Prepnúť navigáciu. Odtieň trvalky, ktoré nie sú Hostas, Heucheras alebo Paprade. Zobraziť všetko Zobraziť prezentáciu. Potrebujete zaplniť tienisté miesto, no už vás nebaví klasika? Heartleaf Brunnera Brunnera macrophylla Full Shade - Zones Populárna alternatíva k hlavným rastlinám, Brunnera sú jarné kvitnúce rastliny s jemnými svetlomodrými kvetmi - skvelý spôsob, ako začať sezónu.

Barrenwort Epimedium časť až plný odtieň - zóny Na dlhých súkvetiach týchto trvaliek sa vytvárajú malé, vzdušné kvety. Pomalšie rastúca trvalka, túto trávu nebude potrebné deliť mnoho rokov.

Pôstna ruža, čemerice časť do úplného tieňa - zóny Jedna z najtvrdších trvaliek, ktoré si môžete dať do záhrady. Čemerice sú schopné odolať suchu, pasú sa králiky a jelene a prežijú váš dom. Spikenard japonský Aralia cordata Part alebo Filter Shade - Zony Vyzerá ako ker, má veľkosť kríka, ale je úplne bylinný.

Ropucha ľalia Tricyrtis formosana Part to Full Shade - Zóny 4 Ropucha ľalie sa objavujú neskôr ako väčšina trvaliek, ale keď vyskočia, predvedú skvelú parádu!

Ostrica Carex Part Shade - Zóny Ostrice nie sú technicky okrasnou trávou, aj keď sú často zoskupené. Konvalinka Convallaria majalis Plné slnko až úplný tieň - zóny Konvalinka, ktorá sa raz založí, je rýchla pestovateľka, najlepšie v úplnom alebo čiastočnom tieni, ale dá sa pestovať aj na plnom slnku. Odroda na obrázku: Convallaria majalis Zistite viac. Odroda na obrázku: Asarum splendens Zistite viac. Astilbe False Spirea Part Shade - Zones Astilbe bude rásť v rôznych podmienkach a má široké využitie.

Pigsqueak Bergenia Full Sun to Full Shade - Zóny Bergenia sa tiež nazývajú "Pigsqueak" kvôli zvuku, ktorý vydávajú, keď triete listy o seba.


10 odtieňových rastlín, ktoré rozžiaria vašu záhradu

Rastliny v jazierku nielen dobre vyzerajú, ale môžu tiež povzbudiť divokú prírodu - a niektoré dokonca pomôžu udržať čistú vodu. Vybavte hlbšie jazierka leknami, ich veľké listy pripomínajúce vankúšiky dodajú zaujímavosti, aj keď nekvitnú, alebo dodajte okrajom menšieho jazierka zvislý akcent s trsom kosatcov, ktorí milujú vodu. Návrat k obsahu. Rastliny v jazierku Rastliny v jazierku nielen dobre vyzerajú, ale môžu tiež povzbudiť divokú prírodu – a niektoré dokonca pomôžu udržať čistú vodu.

V záhradách sa tieto podmienky môžu vyskytnúť v blízkosti vody alebo v oblastiach s hlinitou pôdou. Rovnako ako pri suchom tieni, najdôležitejšou vecou, ​​​​ktorú musíte urobiť pred výsadbou, je zlepšenie.

Tipy pre úspešnú tienistú záhradu

Špeciálne záhrady môžu byť skvelým spôsobom, ako lepšie využiť váš dvor. Často pekne zapadajú do výklenku dvora a ponúkajú spôsob, ako sa vyjadriť, čo by v hlavnej časti dvora nebolo možné. Špeciálne záhrady môžu byť skalky, vodné záhrady, oblasti s divokými kvetmi, sochy, záhrady s reznými kvetmi, motýlie záhrady alebo takmer akýkoľvek iný motív, ktorý sa hodí do vášho priestoru. Tieňové záhrady sú trochu iné v tom, že môžu byť jediným typom záhrady, ktorá rastie na tienistom mieste. Tieňové záhrady sa skladajú z dvoch hlavných komponentov: rastlinného materiálu a dizajnu. Dizajn vychádza z existujúceho vzoru odtieňov. Tieň zo štruktúry je hustejší ako u vždyzeleného, ​​ktorý je hustejší ako u tienistého stromu. Ďalším krokom je určiť výhľad do záhrady a von zo záhrady, prístup a ako budete toto špeciálne miesto využívať. Ďalej premýšľajte o tom, aké ďalšie veci by mali byť v záhrade.

Odporúčania tieňových rastlín pre severozápadný Pacifik

Staňte sa lepším záhradníkom! Objavte naše nové funkcie Almanach Garden Planner forAko bonus je veľa rastlín vhodných do dažďovej záhrady domorodých rastlín, ktoré priťahujú miestnych opeľovačov. Získajte viac informácií o dažďových záhradách – navyše nájdete dva zoznamy rastlín a návrhy dažďových záhrad s rastlinami na slnko aj tieň.

Zdá sa, že JavaScript je vo vašom prehliadači zakázaný. Pre najlepší zážitok na našej stránke si nezabudnite vo svojom prehliadači zapnúť Javascript.

Rastliny do tieňa

Zle odvodnená pôda je problémom pri pestovaní rastlín. Neustále vlhká pôda nemá dostatok kyslíka, ktorý mnohé rastliny potrebujú, takže rastliny vyžadujúce dobre priepustnú pôdu sa vo vlhkej pôde utopia. Keď sa zlé odvodnenie spojí s tieňom, väčšina rastlín hnije a zomrie. Trik pri výbere rastlín pre tieto pestovateľské podmienky je hľadať tieňomilné rastliny, ktoré vyžadujú veľa vody. Rastliny podobné tráve sú užitočné na lemovanie vlhkých oblastí alebo na pestovanie pozdĺž tienistých brehov potokov. Táto rastlina podobná tráve uprednostňuje tienisté vlhké oblasti, ako sú vodné záhrady alebo lesné záhrady.

8 najlepších rastlín milujúcich tieň pre záhrady, ktoré sú menej slnečné

Chcete pridať farbu na tienisté miesto na dvore alebo pod krytú terasu alebo verandu? Tu je náš zoznam trvaliek, ktoré milujú život v tieni. Možno si myslíte, že všetky sukulenty milujú slnko, ale pravdou je, že niekoľkým sa darí lepšie v svetlom tieni, najmä počas letných mesiacov. Znesú trochu ranného slnka, ale popoludňajšie páliace slnko ich môže smažiť do chrumkava. Ako zistíte, že vaše sukulenty potrebujú viac slnka?

Nízkovodné rastliny pre tienisté oblasti Napríklad tí, ktorí záhradkujú vo vysokej púšti a kde rastú vysoké vždyzelené stromy, vyžadujú rastliny.

Záhradníctvo v tieni kvetov

Podmienky tieňa v obytných záhradách, ktoré sa často považujú za prekážku pri vytváraní kvetinových záhrad, ktoré milujú slnko, ponúkajú aj mnohé výhody. Okrem toho, že tieňové stromy poskytujú veľmi potrebnú úľavu od letného slnka vo vonkajších priestoroch, znižujú potrebu letného chladenia v domoch, ak sú správne umiestnené na južných alebo západných miestach. Listnaté stromy v tieni tiež umožňujú zimnému slnku cez otvorený baldachýn poskytnúť dodatočné teplo pre rezidencie v chladnom období. Tieňové stromy ponúkajú cennú potravu, hniezdne prostredie a úkryt pre širokú škálu vtákov a cicavcov.

Shade Gardens na juhozápade

SÚVISIACE VIDEO: Najlepšie kvitnúce vodopádové rastliny - Rastliny v jazierku - Vodná záhrada

Niektoré z najobľúbenejších záhradných rastlín sú z nejakého dôvodu spoľahlivými pohotovostnými režimami: so správnym umiestnením a starostlivosťou poskytujú celoročné potešenie aj začínajúcim záhradníkom. Hosta sa pestuje pre svoje atraktívne lístie v širokej škále farieb, vzorov, tvarov a veľkostí, od šálky až po veľkosť pneumatík pre nákladné autá. Táto húževnatá rastlina je spoľahlivo odolná v chladnejších oblastiach a najlepšie sa jej darí, keď má bohatú, dobre upravenú pôdu a pravidelnú vodu. Mnohé odrody tolerujú hlboký tieň a ťažké miesta, napríklad pod stromami.

Čiastočné slnko — Čiastočný tieň V našej zemepisnej šírke v lete svieti slnko aj na severnej strane domu.

E-kniha – povinné čítanie pre nadšencov a amatérov: strany plné farieb, starostlivosť o obálky a identifikácia. Ebook - cenná referenčná kniha pre nadšencov: kultúra, rozmnožovanie, škodcovia, komplexný adresár; veľa fotiek. Hľadať kurzy. Pokračujte v registrácii. Ako udržiavať rastliny v tienenej záhrade. Tienené rastliny majú niektoré špeciálne potreby, ale nie je ťažké ich uspokojiť.

Jeden problém, ktorý ľudia na juhozápade často prehliadajú, je potreba tieňových záhrad. Všetci si predstavíme trvalkové záhrady xeriscape ako púštne rastliny milujúce teplo a slnko, ako napr. Indický kvet deka a Chamisa. Problém, ktorý mnohí z nás majú, je ten, že sme do našich vonkajších priestorov pridali tieňové prvky, ako sú altánky a ploty, aby sme z nich urobili príjemnejšie miesta na pobyt počas letných popoludní.


Pozri si video: Agrohoroskop na rezanie a zakorenenie odrezkov rastlín v januári 2022


Predchádzajúci Článok

Opeľovanie jedným ovocným stromom

Nasledujúci Článok

Výsadba červenej kostravy: Ako pestovať plazivú červenú kostrovú trávu