Vsuvkový ovocný stromWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vsuvkový ovocný strom

Ovocný strom bradavičnatý (Anona senegalensis) je druh kvitnúcej rastliny z čeľade bignoniaceae. Je to vždyzelený tropický strom pôvodom z tropickej Afriky, kde rastie v savanách, galériových lesoch a riečnych mokradiach. Strom je kľúčovou potravinovou rastlinou afrických slonov, o ktorých je tiež známe, že túto rastlinu domestikovali. Táto rastlina sa spravidla nikdy nevyskytuje samostatne, ale vždy v spojení s inými rastlinami. Strom má relatívne pomalú rýchlosť rastu asi 20 stôp za rok, takže nie je dobrým kandidátom na rozsiahle plantáže. Ovocný strom sa bežne predáva ako izbová rastlina alebo v obchodoch a škôlkach.

Strom je v rodine a pochádza zo Senegalu, Gambie, Guiney a Mali.

Popis

Plody bradaviek sú mäsité a voňavé. Plody sú zoskupené do nafúknutého kužeľovitého tvaru s dvoma príveskovými nástavcami, ktoré sú pripevnené k nádobám želatínovým tkanivom. Kvety sú zoskupené na konci konárov.

Ovocný strom bradavičnatý zvyčajne rastie v oblastiach savany s ročnými zrážkami 100–200 ,mm. Je to pomaly rastúci strom s životnosťou viac ako 100 rokov. Pri kultivácii je známe, že dorastá do výšky 20 až 30 stôp a priemeru 1,2 až 2,0 m. Strom vyžaduje vlhké, horúce podnebie so stabilnými teplotami.

Taxonómia

Vsuvkový ovocný strom je členom rodu Anona (podrod Anona), ktorý pozostáva z viac ako 240 druhov Anona, ktoré sa väčšinou vyskytujú v tropickej Afrike a západnej oblasti Indo-Pacifiku. Presný vzťah medzi druhmi v tomto rode je do značnej miery neznámy a to, čo sa rozumie z tejto skupiny rastlín, je väčšinou odvodené od niekoľkých známych druhov, ako sú Anona cherimola a Anona muricata. Druh Anona senegalensis nie je blízko príbuzný s ostatnými Anonas, ale považuje sa za súčasť vetvy v rámci tejto skupiny, ktorá zahŕňa Anona senegalensis.

Čeľaď Bignoniaceae je jednou z najväčších a najkozmopolitnejších čeľadí v rámci krytosemenných rastlín s viac ako 20 000 opísanými druhmi. Štruktúra čeľade je kontroverzná a nejasná a hoci sa všeobecne uznáva, že Bignoniaceae je prirodzená skupina krytosemenných rastlín, vzťahy medzi jej podčeľaďami a kmeňmi sú stále nedostatočne pochopené. Je známe, že Bignoniaceae pozostávajú zo štyroch kmeňov: (1) Quarrelliinae (bežne známe ako Tiliaceae) vrátane rodu Tilia, (2) Molluginieae (najbežnejšie známe ako Bignoniaceae) vrátane Anona, (3) Aesculini (vrátane Platonia) a (4) Flacourtiineae (vrátane Lonchocarpus).

Habitat

Plody bradaviek sa bežne pestujú na monokultúrnych plantážach v celej subsaharskej Afrike, v oblastiach s ročnými zrážkami medzi 100-200 ,mm, kde sú zdrojom potravy pre slony. Strom je pomaly rastúci, vždyzelený tropický strom. Táto rastlina sa zvyčajne vyskytuje v oblastiach malých sezónnych riek a mokradí v Afrike. Táto rastlina je často spájaná so stromom buchu (druh aloe), palmou anxolovou (Oenocarpus lanatus) a mnohými ďalšími.

Kultivácia

O domestikácii tohto stromu prvýkrát informovali obyvatelia Anwany, ktorí zbierali tieto plody a dávali ich do vody na pitie. Následne miestni farmári aj kočovní pastieri použili tento strom ako potravu pre hladomor. Táto rastlina má vysoký komerčný potenciál a je považovaná za žiadanú izbovú rastlinu. Veľká časť škôlok a zberačov rastlín predáva túto rastlinu izbovým rastlinám a záhradníkom.

Propagácia

Plody bradaviek sa môžu množiť zo semien a pomocou sadeníc. Semená možno skladovať vo vlhkom piesku až 8 mesiacov pri izbovej teplote alebo v chladničke po dobu jedného mesiaca. Po jednom mesiaci môžu byť semená zasadené a pokryté sklom. V tomto prípade existujú dve možnosti: jedna je znovu zasadiť semeno po odstránení skla, druhá je nechať semienko vyklíčiť pod sklom. Najjednoduchším spôsobom je po mesiaci semená znova zasadiť.

Rozmnožovanie sadeníc sa vykonáva zberom sadeníc z lesnej pôdy pri splne mesiaca. Potom sa vysádzajú do vlhkej pôdy, zalievajú a prihnojujú. Sadenice sa prenesú do kvetináčov naplnených zmesou drevnej štiepky a hnojív. Sadenice sa nakoniec prenesú do jednotlivých kvetináčov naplnených záhradnou zeminou. Tieto rastliny sa pravidelne polievajú, kým nemajú aspoň dve sady listov.

Optimálne svetelné podmienky pre vegetatívne rozmnožovanie tejto rastliny sú 12 hodín svetla denne počas horúcich mesiacov. Rozmnožovanie sa vykonáva od novembra do mája.

Bežné mená

Bežné názvy v Afrike zahŕňajú naunet strom, anona, africká divoká figa, sloní strom, pandan a kapapa. Medzi ďalšie bežné názvy v iných krajinách patria ebon-e-boom (Benin), dika (Binyamina), agase (Benin), agsekere (Benin), annamaya (India), bonbonnet de chez nous (Francúzsko), anona (Uruguaj), jitombe (Pobrežie Slonoviny), ebon (Kamerun) a begona.


Pozri si video: Jak zasadit ovocný stromek


Predchádzajúci Článok

Opeľovanie jedným ovocným stromom

Nasledujúci Článok

Výsadba červenej kostravy: Ako pestovať plazivú červenú kostrovú trávu