Malý zelený lietajúci hmyz na kvetoch v záhradeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Malý zelený lietajúci hmyz na kvetoch v záhrade

Tento malý zelený hmyz je záhradníkom už dlho známy. Na označenie tohto konkrétneho druhu sa používa názov lipová muška alebo kvetinová muška. Na britských webových stránkach je známy ako „mothfly“.

Hmyz lieta vysoko po stonkách rôznych kvitnúcich stromov a kríkov. To zahŕňa aj biotopy lariev niekoľkých druhov molí, ktoré boli pozorované, ako sa živia ich larvami. Imága často vidno sedieť v korunách stromov a lietať medzi kvetmi.

Keď sa nymfy (mladé) vynoria z rastliny, zlezú na povrch pôdy, kde sa živia. Niekedy sa to robí v noci pri mesačnom svetle. Keď dospejú, vyšplhajú sa na horné vetvy, aby sa živili šťavou alebo dokonca peľom. Predpokladalo sa, že to je dôvod, prečo sa lipové muchy živia stromami, ktoré obsahujú rastliny produkujúce peľ, ako je jaseň, lipa, dub a javor. Možno ich však nájsť aj na niektorých stromoch, ktoré neprodukujú peľ.

Nymfy sa dvakrát preperú, kým sa objaví dospelý hmyz. Jedno moult sa uskutoční na jar, keď dosiahnu zrelosť. Po poslednom prepečení sa potom vynoria do vzduchu, keď sa v lete otvárajú listy.

Keď sa samček lipovej muchy prvýkrát vynorí zo stromu, vyletí vysoko a hľadá vhodnú samičku. Ak ho nenájde, zomrie a spadne na zem nižšie. Ak nejakého nájde, letia spolu, často až na niekoľko dní.

Párenie sa môže uskutočniť na horných konároch, vo vzduchu alebo v kvetoch rastliny. Samica potom nakladie vajíčka na samca.

Samec sa potom vráti na strom, aby dokončil ďalšiu generáciu.

Lipovej muche môže trvať niekoľko rokov, kým dosiahne zrelosť. Samec však za normálnych okolností vyprodukuje iba jedno potomstvo nýmf, kým bude pripravený na produkciu dospelých jedincov, takže to môže trvať niekoľko rokov.

Párenie

Je normálne, že samec zomrie pri prvom párení. Samica potom kladie vajíčka do kvetov rastliny a larvy sa kŕmia vo vnútri kvetu. Tieto larvy dospejú, keď nájdu vhodný strom.

Larvy lipovej muchy sa živia peľom v prašníkoch rastliny. Samček muchy lipovej žije prvé týždne života okolo stromu. So samicou sa môže spáriť na ktorejkoľvek z horných konárov. Po spárení sa vráti na strom, aby vytvoril ďalšiu generáciu.

Samec môže zletieť na iný strom so samicou, kde sa začnú páriť. Je tiež možné, že samec nájde samicu vo vzduchu. Toto sa stáva menej často.

Každá samička znáša 20-80 vajíčok, v závislosti od poveternostných podmienok. Vajíčka sa môžu vyliahnuť o niekoľko dní neskôr, keď sa zmení počasie. To znamená, že samica sa môže páriť dvakrát denne bez toho, aby v skutočnosti zniesla vajíčka. Vajíčka sú uložené v rastlinách rovnakého rodu a majú rovnakú veľkosť ako rastlina, na ktorú sú nakladené.

Vajíčka sa liahnu, keď je teplé a suché počasie. Samica lipovej muchy bude pokračovať v kladení vajíčok počas prvých týždňov života. Ak je veterný deň, prestane klásť, pretože je to príliš nebezpečné. Ak je suché počasie, znesie a vyliahne vajíčka, pokiaľ je svetlo.

Lipová mucha spravidla nelieta nad zemou, pokiaľ nie je v nebezpečenstve rodič. Larva sa živí peľom v prašníkoch rastlín. Ak existuje nebezpečenstvo, larvy opustia rastlinu a začnú sa živiť pôdou.

Rozmnožovanie

Samička lipovej muchy nakladie na rastlinu 20-80 vajíčok. Má životnosť asi mesiac. Po tomto čase sa matka naje sama. K tomu dochádza, keď ju napadne samica rovnakého druhu. Potom sa spária a samice budú produkovať viac vajíčok.

Referencie

vonkajšie odkazy

LEPBase: Treehugger článok

Foto, Video

Kategória:Diptera Európy

Kategória:Hmyz opísaný v roku 1758

Kategória:Hemiptera of Europe

Kategória:Taxa pomenoval Carl Linnaeus


Pozri si video: 05. Rataceam printr-o gradina, colind din culegerea George Breazul


Predchádzajúci Článok

Nákup podpníkov pre ovocné stromy

Nasledujúci Článok

Výsadbová mapa a sprievodca pre šalátovú záhradu