Sú štepené ovocné stromy lepšie ako pestované zo semienWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vrúbľovanie je pojem, ktorý v záhradkárstve často počujete a pravdepodobne máte hmlistú predstavu o tom, čo to je. Čo je však štepenie a aké dôležité je pre vašu záhradu? V tomto článku rozoberieme všetko, čo potrebujete vedieť o vrúbľovaní, vrátane dôležitých pojmov, ktoré by ste mali vedieť a ako štepiť jabloň. Vrúbľovanie je proces spojenia dvoch rastlín do jednej rastliny, aby sa využili požadované vlastnosti každej z nich.

Obsah:
 • Rozmnožovanie ovocných stromov
 • Štepenie okrasných rastlín a ovocných stromov
 • Vrúbľované ovocné stromy vs. Sadenice
 • Sprievodca ovocnými podpníkmi
 • Záhradníctvo
 • Ako zaštepiť jabloň: Kompletný sprievodca štepením
POZRITE SI SÚVISIACE VIDEO: PRAVDA o vrúbľovaných ovocných stromoch - nepovedia vám

Rozmnožovanie ovocných stromov

Listnaté ovocné rastliny bežné v Gruzínsku sa musia množiť nepohlavne, pretože sa nespĺňajú so semenom. Preto je potrebné rozmnožovať požadované ovocné rastliny spôsobmi, ako sú odrezky, odnože, vrstvenie, pučania alebo štepenie. V dôsledku rozdielov v charakteristikách listnatých ovocných rastlín budú niektoré spôsoby množenia fungovať pre niektoré druhy ovocia, zatiaľ čo iné asexuálne metódy sú potrebné na reprodukciu iných plodov.

Vo všeobecnosti, ak je možné rastliny rozmnožovať odrezkami a koreňový systém odrezkov sa bude uspokojivo vyvíjať, potom sa komplikovanejšie metódy rozmnožovania nepoužívajú. Metódy, ako je pučanie a štepenie, sa používajú na väčšine stromových plodov, kde sa vyžaduje špecifický podpník, alebo keď odrezky nezakoreňujú uspokojivo alebo nevyvinú dostatočne veľký koreňový systém na podporu stromu požadovanej veľkosti.

Táto publikácia pojednáva o bežných technikách používaných na nepohlavné rozmnožovanie ovocných rastlín prispôsobených Gruzínsku. Uvedené metódy nie sú v žiadnom prípade jedinými metódami asexuálnej propagácie. Vynechané metódy však nie sú potrebné na úspešnú reprodukciu prispôsobeného ovocia. Niektoré ovocné rastliny sa komerčne rozmnožujú buď T-pučaním alebo vrúbľovaním.

T-pučenie je letná metóda rozmnožovania; štep bič sa robí v zime. Sadovník používa iné techniky vrúbľovania, keď je potrebná zmena odrody existujúcich stromov alebo sa má opraviť zranenie. O týchto metódach vrúbľovania sa bude diskutovať neskôr. Rozmnožovanie T-pučaním a vrúbľovaním sa líši od iných metód nepohlavného rozmnožovania, pretože je potrebný podpník a vrúble požadovanej odrody. Požiadavky na podpníky bežných plodov množených týmito metódami by preto mali byť pochopené skôr, ako sa o ne pokúsime.

Väčšina ovocných stromov sa rozmnožuje na podpníkoch sadeníc. Jablká a hrušky sa však niekedy rozmnožujú na klonálnych podpníkoch produkovaných v stolici. Množstvo škôlok na severozápade sa špecializuje na produkciu klonálnych podpníkov.

Škôlky ovocných stromov, ktoré produkujú odrody jabloní a hrušiek na klonálnych podpníkoch nakupujú tieto podpníky od špecializovaných škôlok. Mnohé z podpníkových škôlok tiež predávajú sadenice podpníkov škôlkarom. Zrelé semená listnatých plodov pestovaných v Gruzínsku nevyklíčia okamžite, ale najskôr si vyžadujú úpravu obdobím chladného a vlhkého skladovania pri teplotách mierne nad bodom mrazu.

Tento proces "dozretia" je potrebný na uspokojenie požiadavky na odpočinok semenných embryí a na zmäkčenie kamenistej vrstvy obklopujúcej niektoré semeno. Na dozretie semien listnatých ovocných stromov sa používajú dva spôsoby – stratifikácia a jesenný výsev. Stratifikácia je požadovaný spôsob klíčenia v malom meradle; priamy jesenný výsev sa vo veľkej miere používa v komerčných škôlkach.

Ak chcete stratifikovať semeno, najprv ho namočte do vody na 24 hodín. Kým semeno namáča, pripravte si stratifikačnú zmes z jednej tretiny rašelinového machu a dvoch tretín piesku podľa objemu. Po namáčaní zmiešajte semeno s stratifikačnou zmesou alebo navrstvite semeno do zmesi tak, že do nádoby umiestnite palec zmesi, vrstvu semien, palec zmesi, vrstvu semien a tak ďalej.

Aby sa zabránilo rozkladu semien, zmes by mala byť vlhká, nie mokrá. Prebytočnú vlhkosť vytlačte rukou. Klíčiace semeno sa musí vysádzať opatrne, pretože mladé klíčky sú krehké a ľahko sa lámu.

Pri výsadbe nie je potrebné oddeľovať zmes od semena. Miera výsevu klíčiaceho semena by mala byť približne 8 až 14 semien na stopu radu v radoch vzdialených 4 stopy. Semená jabĺk, hrušiek a žeruchy by sa mali vysádzať približne v pomere 0. Ak je klíčenie dobré, sadenice preriedte tak, aby na jednu stopu radu boli štyri alebo päť sadeníc. Polyetylénové vrecká sú vhodné nádoby na stratifikáciu malých dávok semien. Plast zabraňuje strate vlhkosti a začiatok klíčenia je možné pozorovať bez otvorenia vrecka.

V hornej časti vrecka by sa mali vyrezať dva alebo tri malé otvory, aby sa umožnila výmena vzduchu. Zmes by sa mala pravidelne kontrolovať, aby nedošlo k vyschnutiu. Podpníky tomelu sú vo všeobecnosti príliš malé na pučenie v júni, ale zvyčajne rastú dostatočne veľké na pučenie v kľude.

Ak sa má dozrievanie osiva vykonať na poli, vysádzajte osivo v polovici októbra. Mala by sa vytvoriť plytká úzka brázda, takže semeno bude zasadené buď 0. V ťažkých pôdach so sklonom k ​​tvorbe kôry vyložte brázdu malým množstvom rašeliny. Po vysiatí semeno zľahka prikryjeme rašelinou a ryhu naplníme zeminou.

Vyhnite sa nadmernému nakopeniu viac ako 1 palec brázdy. Sadenice broskýň, ak sú správne pestované, by mali byť dostatočne veľké na to, aby vypučali koncom mája alebo júna po vysadení. Sadenice jabloní a hrušiek sa rozbiehajú pomalšie a mali by sa okopávať a vrúbľovať v zime po vysiatí, alebo pučať v pôvodnom riadku v júli druhého roku. Odrody jabloní sa pučia alebo štepu buď na sadenice, alebo na klonálne podpníky.

Odrody štepené na koreňoch sadeníc produkujú najväčšie stromy; tie, ktoré sú naočkované na klonálnych koreňoch, sa líšia veľkosťou v závislosti od vybraného klonu. Klonálne podnože boli vyvinuté tak, aby veľkosť stromu mohla byť manipulovaná v závislosti od vybraného klonu Tabuľka 2.

Klony sa tiež líšia v odolnosti voči hmyzu a chorobám. Výber podpníkov je často založený na odolnosti voči chorobám prenášaným pôdou alebo hmyzu bežnému v určitej oblasti. M7 je v súčasnosti najlepší podpník pre stredné a severné Gruzínsko. Pre Južnú Georgiu sa odporúča sadenice podpník.

Trpasličí podpníky ako M9, M26 a Mark vyžadujú zvýšenú starostlivosť, ale môžu sa úspešne pestovať v Severnej Georgii. Primárnym podpníkom pre broskyne a nektárinky v Gruzínsku sú sadenice broskýň Lovell, ale príležitostne sa používajú aj Nemaguard a Halford.

Tieto podpníky sa vyrábajú tak, ako je opísané v časti „Klíčenie semien“ tejto publikácie. Broskyne a nektárinky sa môžu množiť aj odrezkami z mäkkého dreva a pestovať na vlastných koreňoch.

Väčšina sliviek sa množí na sadeniciach broskýň Lovell, pričom niekoľko z nich sa rozmnožuje na sadeniciach broskyne Nemaguard. Slivky sa dajú rozmnožovať aj odrezkami z mäkkého dreva a pestovať na vlastných koreňoch.

Preferovaný podpník pre tomel je orientálny tomel, Diospyros khaki. Stromy množené na D. Sadenice D. Najbežnejšie používaným podpníkom pre hrušky na juhovýchode je hruška orientálna, Pyrus calleryana. Niekoľko podpníkových škôlok produkuje P. Trpasličí hrušky vyžadujú použitie špeciálnych podpníkov dule – buď Angers dule alebo Provence dule – na produkciu zakrpatenia odrody vrúbľov.

Oba tieto klonálne podpníky dule sú nekompatibilné s väčšinou odrôd hrušiek. Preto sa na preklenutie nezlučiteľnosti musí použiť 3- až 4-palcový medzistonkový kus dreva hrušky kompatibilný s klonálnym podpníkom dule aj s požadovanou odrodou vrúbľov. Odroda hrušiek? Starý domov?

Ak sa sadenice pestujú v škôlke a majú pučať, mali by sa ponechať na mieste v rade škôlky. Ak sú sadenice príliš blízko, môže byť potrebné určité preriedenie. Keď sa má použiť metóda rozmnožovania bičovým štepom, podpníky získané z podpníkových škôlok – alebo vypestované a vykopané vrúbľovačom – sa musia správne skladovať, aby sa zabezpečilo, že sú v dobrom stave, keď sú vrúbľované.

Po príchode z podpníkovej škôlky alebo po vykopaní treba podpníky umiestniť do nádob a korene úplne zasypať pilinami. Tieto nádoby by mali byť umiestnené v chladiarenskom sklade a odstránené podľa potreby na štepenie bičom. Plyny uvoľňované z produktov poškodia alebo zabijú stromy alebo rozmnožovací materiál.

Vrúbľovanie bičom, rázštepom, kôrou a pílkou si vyžaduje spiace vrúble požadovanej odrody. Vyberte výhonky, ktoré vyrástli počas posledného vegetačného obdobia. Najlepšie sú stredne silné až mohutné výhonky. Vodné chrliče sú uspokojivé.

Uistite sa, že výhonky sú bez hmyzu a chorôb a zodpovedajú typu. Zviažte zväzky každej odrody a označte ich trvalým štítkom. Pamätajte, že drevený štítok označený obyčajným guľôčkovým perom je problém. Ak sa namočí, atrament sa rozmaže alebo úplne zmyje. Na označenie drevených štítkov použite ceruzku alebo záhradnícke pero. Bez ohľadu na to, aký typ štítku používate, uistite sa, že meno na ňom zostane aj za nepriaznivých podmienok.

Ak chcete vrúble uložiť, umiestnite každú odrodu do vlhkého, nie nasýteného média, ako je rašeliník, piliny, papierové utierky alebo starú látku, a zabaľte ju do plastu. Postačí vložka do odpadkového koša. Nenechajte drevo vyschnúť. Správne uskladnené vrúbľové drevo by malo zostať v dobrom stave, kým nebude pripravené na použitie koncom zimy alebo na jar. Sadenice alebo klonálne podpníky sa vrúbľujú vo februári alebo začiatkom marca, keď sú ešte v kľude. Nezabudnite ich skontrolovať, či počas skladovania nevyschli; mali by byť vlhké, ale nie mokré.

Mali by byť presadené začiatkom apríla do radu škôlky alebo priamo do výsadbovej jamy, kde má byť strom umiestnený. Na výrobu štepu použite ostrý nôž a urobte rezy dlhé približne 1 palec na spodnej časti vrúbľa a na vybranom mieste na podpníku.

Klonálny podpník by sa mal navrúbľovať 10 až 12 palcov nad koreňmi, zatiaľ čo sadenice sa vrúbľovali 1 až 2 palce nad korene. Urobte 0. Kus vrúbľa a podpník sa potom spoja dohromady tak, aby sa rezné plochy na jednej strane zhodovali Obrázok 2A. Najlepšie je dosiahnuť zhodu na oboch stranách Obrázok 2B. Operácia vrúbľovania bičom je ukončená, keď sa štep zviaže gumičkou alebo páskou a natrie sa obväzom na rany stromu.

Obrázok 3A zobrazuje hotový bičovitý štep na klonálnom podnoži; 3B znázorňuje hotový bičový štep na podpník sadeníc. Pozor: Pri vysadení vrúbľov v škôlke ich vždy držte pri podpníku.


Štepenie okrasných rastlín a ovocných stromov

Stiahnite si zdroj. Štepenie ako spôsob rozmnožovania ovocných stromov sa datuje niekoľko tisícročí alebo viac. Technika vrúbľovania sa používa na spojenie kúska vegetatívneho dreva vrúbľa zo stromu, ktorý chceme rozmnožiť, s podpníkom. Vrúbľovanie je zábavný spôsob, ako získať viac radosti z vášho domáceho sadu.

Keď jabloň vyrastie zo semienka, získa svoju jedinečnú osobnosť, nielen vrúbľované stromy majú na druhej strane dôstojný a civilizovaný vzhľad.

Vrúbľované ovocné stromy vs. Sadenice

Jarrod E. Ak sa chcete prihlásiť na odber, kliknite sem. Nie je žiadnym tajomstvom, že jablká na zemi sú magnetom pre jelene a najmä peniaze na konci leta a na jeseň, keď väčšina prirodzenej vegetácie začína byť tvrdá. Ak sú vo vašich plánoch ovocné stromy, môžete si ich vytvoriť za zlomok ceny štepením. Vrúbľovanie stromov je postup, pri ktorom zoberiete kus existujúceho vrúbľa a pripojíte ho k vnímavému podpníku a vytvoria nový strom. Potrebné nástroje Správne nástroje zaistia väčší úspech s vašimi štepmi. Pri vrúbľovaní jabloní budete potrebovať podpník jabloní a podzemok hrušiek, ak štepíte hrušky a dokonca môžete vrúbľovať aj tomel alebo čerešne. Najlepším spôsobom, ako získať koreňový kmeň, ktorý je vhodný pre váš región, je kontaktovať miestneho zástupcu pre rozšírenie. Pravdepodobne pre vás budú môcť získať koreňový materiál alebo vám pomôžu nájsť predajcu. Nativ Nurseries ponúka aj jarabinu, žeruchu a hrušku, ktoré tvoria vynikajúce podpníky.

Sprievodca ovocnými podpníkmi

Každé semeno vyprodukuje iný strom, tak ako sa od seba odlišujú ľudia. Dokonca aj semená z jedného jablka vytvoria rôzne stromy. To je dôvod, prečo je štepenie také dôležité; umožňuje nám reprodukovať presnú repliku. Najlepšie je vrúbľovať na jar, keď sa začínajú otvárať púčiky podpníkov, až do obdobia kvitnutia.

Prečo sadiť 40 rôznych ovocných stromov, keď môžete pestovať jeden jediný strom, ktorý produkuje 40 rôznych druhov ovocia? Na jednom konáriku nájdete slivku, na druhom marhuľu a na ďalšom broskyňu a pokračujte, kým nenapočítate 40 rôznych odrôd kôstkového ovocia.

Záhradníctvo

Slová: Sheryn Dean. Vrúbľovanie je najbežnejším spôsobom rozmnožovania ovocného stromu. Z materského stromu sa vyberie konár, ktorý bude presne kopírovať ovocie a uskladní sa na vlhkom a chladnom mieste až do jari. Toto sa nazýva vrúbľové drevo. Obe prinášajú stromu atribúty.

Ako zaštepiť jabloň: Kompletný sprievodca štepením

Z jabloňového semienka je možné vypestovať jabloň. Vo väčšine prípadov však jablone nevznikajú zo semien. Napríklad zo semena z jablka Red Delicious nevznikne jabloň Red Delicious. Sadbové jablone sú geneticky odlišné a zvyčajne sú podradené materskému stromu. Väčšina jabloní sa rozmnožuje štepením.

V procese pučania sa púčik odoberie z jednej rastliny a pestuje sa na inej. Bradfordská hruška sa môže navrúbľovať alebo napichovať na podpník a zverák hrušky Callery.

Domáca ovocná záhrada si vyžaduje značnú starostlivosť. Ľudia, ktorí nie sú ochotní alebo schopní venovať nejaký čas výsadbe ovocia, budú teda sklamaní z jeho úrody. Niektoré druhy ovocia vyžadujú viac starostlivosti ako iné.

Vrúbľovanie sa prirodzene vyskytuje v lesoch, keď sa dve vetvy dvoch rôznych stromov alebo niekedy toho istého stromu navzájom dotýkajú, spájajú sa a pokračujú v raste. Ako technika používaná ľuďmi na rozmnožovanie stromov sa jej používanie v mnohých civilizáciách datuje do staroveku. Najstaršie definitívne zmienky o vrúbľovaní sa nachádzajú v starovekých gréckych spisoch, približne zo 4. storočia pred Kristom. Musí sa tam však začať používať o stovky rokov skôr; keďže v tom čase to už bola bežná prax. Obrázok vpravo zobrazuje mozaiku zobrazujúcu jeden z najstarších známych obrázkov vrúbľovania. Obrázok je reprodukovaný s poďakovaním od JF Bradu.

Môžu sa jablone pestovať zo semien?

Stromy pestované týmto spôsobom sa nazývajú sadenice. V tomto blogu hovoríme o rozdieloch medzi sadenicami a trpasličími stromami. Semená vo vnútri jablka sú genetickou zmesou jeho rodičov, rovnako ako ľudia, a preto ovocie, ktoré pestujú, bude náhodnou genetickou zmesou stromu, na ktorom vyrástlo, a akejkoľvek inej jablone, ktorá ho opelila. Rovnako ako deti v rodine môžu byť navzájom úplne odlišné, tak sa bude líšiť každá sadenica jablone z tohto zväzku. Tradične sa v Austrálii sadenice považovali iba za zdroj podpníkov na štepenie známych odrôd. Samotné sadenice boli v najlepšom prípade považované za bezcenné av najhoršom prípade za škodlivé stromy, ktoré sa musia vyrúbať a vyhubiť. Keď sme navštívili Ameriku, všimli sme si oveľa odlišný prístup k sadeniu jabloní.

Ovocné stromy budú rásť veľmi podobne ako ostatné okrasné rastliny. Avšak, pokiaľ ide o skutočné rodenie ovocia, ovocné a orechové stromy a ovocné kríky budú vyžadovať viac času, pozornosti a špecifických režimov starostlivosti, aby dobre fungovali, aby produkovali podľa našich záhradníckych očakávaní. Prvá základná pravda, ktorú treba vedieť, je, že všetky ovocné stromy musia dorásť do určitej zrelosti, kým budú vôbec schopné prinášať ovocie.


Pozri si video: Naše stĺpovité jablone


Komentáre:

 1. Blaed

  Thanks for the miracle))

 2. Maurice

  You allow the mistake. I can prove it.

 3. Amma

  Som si istý, že ste na nesprávnej ceste.

 4. Bent

  it seems to me this is the magnificent idea

 5. Tot

  Myslím, že sa mýlite. Napíšte mi v PM, budeme komunikovať.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety